Als een grpeiend geluid op de gouden Jaarbeurs De regering tegen »Burgerveen« Oefenwedstrijd bracht weinig nieuws ALS DE HEIDE BLOEIT DONDERDAG 6 APRIL 1948 DE LEIDSE COftRANT PAGINA 2 DE.STEM VAN ONS GEWEST (Van onze bijzondere medewerker). TOEN \*ij onze gewestelijk® industrieën het gebruikelijk geworden Jaarbeursbezoek brachfen, maasten zij zich juist op voor de komst 4 van H*M. de'Koniirgin, dje op detechmsche afdeling 2ou worden ontvan gen. Verder waren er op deze Woensdag verschillende leden van de inter nationale organisatie voor het Ambacht en de détailhandèl. En straks wordt het bezoek verwacht van de pas. in ons land aangekomen Zuid- Afrikaanse journalisten. UW KRANT is wèlactief, aldus het vriendelijke woord, waarmede een bekend industrieel ons wilde verwelkomen. Maar is het dan niet onze taak, ook buiten ^ïet Gewest mee te leven met de belangen van indus triëlen en handeldrijvenden, die wij anders alleen meer van vlak-bij- huis kennen? Trouwens, het bezoek, dat „De Leidse Courant" brengt aan voor- en rtajaarsbeuifs, is zeker, niet wat nieuws. Zij had reeds interresse, toen in het zogenaamde'houten tijd perk de stands waren opgebouwd •in" de Maliebaan eh op enkele pleinen in de binnenstad. Ook toen verscne- nen in ons blad reportages, voorna melijk gericht op de belangstelling voor inzendingen van handeldrij venden en industriëlen uit eigen ge west! Toen reeds behoorde b.v. de steen- en kleiwarenfabricage, te Lei derdorp tot de gezochte inzendingen en nóg slaat Leiderdorp een be hoorlijk figuur; nu niet meer in de Maliebaan, maar in de Croeselaan, het centrum van technische show. Wij zouden lang en breed kunnen uitweiden over het interssante, dat ook uit onze streek op deze gouden Jaarbeurs is aangebracht. Wij den ken aan de bekende Leidse deken industrie, die in de Beatrixhal is vertegenwoordigd, en die nu iets be ters zien geeft dan de eertheids- utility-dekens. Tcrwille van de uitvoer 17 EN 'bekende fabrikant, die tot de Jaarbeurs is teruggekeerd, is Tieleman en Dros. Men staat er noch tans alleen terwille van, de export, terwillë dus van het artikel conser ven, dat zich zo gewillig lëent als uitvoer-artikel. Reeds op de tweede dag was de heer Tieleman vol goed vertrouweh, nu hem was gebleken, dat de buitenlander op deze beurs proccntsgewijze sterker is vertegen woordigd, hetgeen dus iets betekent .voor- de versteviging van handelsre laties, die ons deviezen moeten op brengend Een ander artikel, verwant aan de conserven, is het snelbevroren fruit,, dat tegenwoprdig veel gevraagd is. Radio f VRIJPAG. HILVERSUM I. 301 meter. 7.00 Nieuws; 7.15 Óchtendgymn.; 7.30 Gr.pl.;! 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl.. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Wagner; 10.00 Voor dg vrouw; 10.45 Beethoven; 11.30 Ramblers; 12.00 Gram.progr.; 12.30 Weerpraatje. 12.38 Pierre Pal- la. .13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville orkest; 14.00 Kookkunst. 14.20 Con cert; 15.00 Boekenschouw; 15.20 Sme- tana; 16.00 Kamerorkest; 17.00 Or gel; 17.20 ,,Wij en de muziek"; 18.00 Nieuws. 18.30 Ned." Strijdkr.; 19.15 Jan Corduwêner. 19.30 „Waar is Uw God?". 20.00 Nieuws; 20.05 Bijbels hoorspel; 21.00 Gr.pl.; 21.50 „Op vlcug'len van muziek": 22.15 Gr.pl.- prog.; 22.40 „Vandaag"; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Symph. Concert. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl.; 7.45 Een Woord voor de Dag. 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 8.30 Orkestmuziek; 9.15 Onze jonge zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Londens' Philh. Orkest. 10.30 Morgen dienst; 11.00 Sopraan èn vleugel. 11.30 Discoklanken; 12.00 Amati Trio. 12.30 Weera verzicht; 12.33 Metropole-Or- kest; 13.00 Nieuws; 13.15 Lente- progr.; 13.45 Dubbel Vier; 14.00 Pianotrio. 14.20 Oude en Nieuwe Schrijvers. 14.40 Geestelijke Muziek uit de Barok tijd (I); 15.10 Gr.pl.. 15.30 Ensemble Lachman; 16.00 Voordracht; 16.20 Alice Hfksch; 16.50 Gr.pl.; 17.10 Omroeporkest; 18.15 Cello; 18.30 Prpf. dr. Hulst; 18.45 Geest, liederen. 19.00 Nieuws "en weekoverzicht. 19.15 De Koopvaardij. 19.22 Reg. uitzending; 19.45 Chr. Middenstands Bond; 20.00 Neiuws; 20.15 Utr. Chr. Mannenkoor; 20.45 Hoorspel; 21.30 Orgelspel; 22.00 Vragen aan voorbijgangers'; 22.30 Se renade. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. 23.15 Gr.pl.; 23.45 Pe ter Dawson, bas-bariton, 24.00 Slui ting. Vita N.V. Uit Leiden voert dit arti kel. Op de Beurs had ze zo juist%en nieuwe vrieskast in gebruik met een capaciteit van ongeveer 215 li ter. Het nieuwe aan deze kast is een verend deksel; haar fabrikant is Es- ta uit Voorschoten. Met andere standhouders uit het gewest hebben wij voor het najaar afgesproken. Het einde van onze rondtocht bracht een praatje met een van de bekende sigaren-fabrikanten, die naam en faam in het buitenland ver breidt. Wij vroegen hem, in verband met recente krantenberichten, over de uitbundige sigaren-export naar België. Inderdaad is de uitvoer naar onze zuiderburen z^er ruim; maar het gaat om de wederkerigheid. Wij zullen nu ook Belgische sigaren moe ten aanvaarden; de kwaliteit, is min der, maar met desenocitas gaat het wel. Het is hier een zaak van han delspolitiek, wélke nochtans van tij delijke aard behoeft te zijn. De Ne derlandse tabaksindustrie is deswege niet ongerust. Hoe komt het, vroegen wij nog, dat de kwaliteit van de huidige sigaar minder is dan bijvoorbeeld een goed jaar geleden. Volgens onze zegsman zal het ook in 1948 nog zo blijven; maar het volgend jaar gaat het in middels bevrijde Dëli weer leveren. •Dat'betekent; een beter dekblad, dat de sigaar terugbrengt op behoorlij ker kwaliteit. Als wij ten slotte onze indrukken na deze eerste Jaarbeursdagen sa menvatten, moet worden geconsta teerd, dat, ondanks de vele kijkers, er relatief trager werd gekocht dan tijdens de Najaarsbeurs. Wij zeiden het reeds: er is geldgebrek. Deze gouden beurs geeft echter daarnaast te zien een niet langer traag noteren van orders, omdat *iu, voor het-eerst sedert de bey rij ding, weer op korte termijn kan worden geleverd. En dat is al veel gewonnen. TELEGRAM VAN Z.H. DE PAUS AAN Dï? NEDERLANDSE. KATHOLIEKEN. Z.H. de Paus heeft telegrafisch ge antwoord op het telegram van hul de, dat Z.Em. Kard. de Jong tijdens de plechtige viering op 1 April van het eeuwfeest der vrijheid van on derwijs in de Houtrusthallen te Den Haag uit naam der aanwezigen aan de H. Vader heeft gezonden. Het telegram van de Paus luidt als volgt: „Sa Sainteté renouvelant' expres sion aguste satisfaction pour céléba- tions centenaires liberté enseigement félicite Votre Eminence Clergé Fi- dèles hollandais spécialeemnts dé- voués éducateurs envoie tout coeur. gage continuation fécondes activités Benediction Apostolique, Montini Substitut". '„Zijne Heiligheid hernieuwt lie uitdrukking van Zijn hoge voldoe ning over het Eeuwfeest van de vrij heid van het onderwijs, wenst Uwe Eminentie, de Nederlandse geeste lijkheid en de gelovigen, en in het bijzonder de toegewijde opvoeders, op vaderlijke wijze geluk en zendt hun van ganser harte, als onderpand van de voortzetting hunner vrucht bare werkzaamheden, de Apostoli sche Zegen. Substituut-Staatssecretaris Montini. REDE VAN Z. H. DE PAUS OVER BROEDER BéNILDE. Maandagavond heeft Z. H. de Paus zich naar de Sint Pieter-basiliek be- geveji, om daar de ongeveer 1Q.000 pelgrims toe te spreken, die voor de zaligverklaring van Broeder Bénilde van de Congregatie der Broeders van de Christelijke Scholen naar Rome waren gekomen. Achtereenvolgens in het Frans, Spaans en Italiaans het woord voe rend, loofde de H. Vader een-bijzon dere eigenschap, die Br. Bénilde tot een heilige had gestempeld: zijn gro te nederigheid tijdens'een leven dat zonder opzienbarende gebeurtenissen of tekenen verliep en geheel aan. de opvoeding der kinderen gewijd was. Gezien zijn buitengewoon geduld en zijn volharding bij dit belangrijk werk, noemde Z. H. Broeder Bénilde dan ook een „langzame martelaar". Voorts memoreerde Hij de vruchtba re activiteit van de Broeder der Christelijke Scholen en vergeleek hen met de rijkbeladen takken van een boom,, die door de H. Jean Baptiste De. la Salle in Frankrijk is geplant. De Eerste Kamer heeft behandeld en z.h.s. aangenomen de begrotiiv gen van Marine, van Waterstaat, van het Zuiderzeefonds en van de Pos terijen. 4 Bij de begroting van Waterstaat is het vliegveldvraagstuk ter sprake gekomen. Als enige Rotterdammer in- de Eerste Kamer uitte gistermiddag, nadat minister Vos over zijn begro ting van Waterstaatsen Verkeer had gesproken en daarbij sprekende over de bekende vliegveldkwestie, laatstelijk door de K.L.M. weer ac tueel gemaakt door haar actiè voor het plan-Burgerveen verklaard- had ;.geen aanleiding te kunnen vin den een wijziging der vroegere be slissing der Regering nopens Schip- hol-Schieveen aanhangig te maken", de heer Kraayvanger (KVP) zijn £ijzondere vreugde over deze mede- I Dog! Uw handen goed EEN DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING. In de flauwe bocht van de Rijks weg bij Reuver, waar reeds verschil lende auto-ongelukken plaats von den, is Maandagavond een taxi door tot dusveronopgehelderde oorzaak te gen een boom gereden, tèngevolge waarvan de vier inzittenden C., J., K. en L. allen uit Roermond zo ern stig gewond werden, dat zij naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht moésten worden. Daar is de bestuur der Janssen spoedig overleden, ter wijl de toestand van L. vanmorgen zeer' zorgwekkend- was. Vóór de bei de anderen bestond, hoewel hun ver wondingen eveneens van ernstige aard waren, geen direct levensge vaar meer. deling. Rotterdam krijgt dus zijn Schieveen! Ir Vos zette, uitvoerig uiteen, hoe zijn departement het rapport der K.L.M. had bestudeerd. De minister was tot de conclusie gekomen, dat zowel het plan-Burgerveen als dat voor Schiphol-Schieveen weinig in investeringen uiteenlopen, en dat S.S. verre de voorkeur verdiende boven het centrale Burgervee'n, lig gend „in de zak van de Haarlem mermeer". Rotterdam heeft vond de bewindsman behoefte aaft Jjichieveen. De onlangs gepubliceerde premie regeling voor het splitsen van wo ningen heeft door de wijze, waarop zij werd aangekondigd, te hoge ver wachtingen gewekt. Ten departemente betreurt men het, dat ten onrechte dë indruk ge vestigd is, dat de overheid een ver goeding geeft' voor alle voorzienin gen welke getroffen zijn om tot dub bele bewonihg van een huis te ge raken. De Premieregeling geldt slechts voor het veranderen van grote huizen in twee of meer volwaardige wonin gen, geschikt om permanent als zo danig te dienen en zij omvat niet de voorzieningen, welke reeds voor de inwerkingtreding getroffen waren. De vraag, die hierbij rijst, is of deze eisen „volwaardigheid" en „geschikt voor permanente bewoning", in de gegeven noodtoestand niet te hoog gesteld zijn. Er kon nog wel eens een nieuwe premie regeling gewenst blijken voor het treffen van voor ziening van tijdelijke aard, waarme de de oplossing van het woning vraagstuk voorlopig even zeer ge diend is. NIEUW PORTZEGEL VAN 5 CENT. In de nieuwe serie van portzegels (type van Krimpen) is thans de waarde van 5 cent verschenen. Haarlems Kathedraal gaat op grootse wijze gouden bestaansfeest vieren Het bisdom Haarlem bereidt zich voor om op grootse wijze het gouden bestaansfeest van ^ijn St. Bavo- kathedraal in Haarlem te vieren. De eerste steen, een schepping van de bekende bouwmeester Ir. Jos Cuy- pers, Werd in 1895 gelegd door Mgr. C. Bottemanne, doch het zou nog tot 1898 duren eer $Ie kerk werd gecon sacreerd. Vierbisschoppen waren in die 50 jaren herdérs'van het diocees: Mgr. C. Bottemanne (f1901), Mgr. A. J. Callier (f1928) Mgr. J. D. J. Aege- nent (f1935) en Mgr. J. P. Huibers, terwijl ook vier plebanen de paro chiële zorg droegen n.l. de Hoogeerw. heren Th. Bosman, H. Rikmenspoel, L. Westerwoudt en F. Filbry. Mgr. Aengenent voltooide de bouw der torens en portalen onder krach tige medewerking van plebSan L. Westerwoudt. Geestelijk zullen de parochianen van de St. Bavo'worden voorbereid in een parochie week van 18-24 April Op Zondag wordt het geschenk der" -parochie, de grote „Salvator"- klok, gewijd. Op 30 April geeft het Kathedrale koor met medewerking van krachten der Haarlemse Orkest Vereniging in het grote Concertge bouw van Haarlem een galaconcert,, Die' avond houdt Prof. dr. L. J. Ro- gier de feestrede. In de week van 2 tot 9 Mei wordt het gouden bestaan kerkelijk gevierd waèrbij de hoogste kerkelijke auto riteiten hun tegenwoordigheid heb ben toegezegd, zoals Z. Em. J. Kar dinaal de Jong, Mgr. Paolo Giobbe, Apostolische Nuntius, en verschei dene bisschoppen. Ook burgerlijfke autoriteiten zullen bij deze viering aanwezig zijn. Geschenken der diocesanen Evenals bij de .bouw van de Ka thedraal, werken ook thans priesters en leken en de organisaties geest driftig mede, om deze hoofdkerk van het Haarlemse bisdom een waar dig en kunstzinnig aanzien te geven Zo zullen alle afdelingen van de Aartsboederschap dei: H. Familie een feestgave aanbieden tot beschilde ring. De geestelijkheid vaq het bis-, dom, die vroeger reeds de inrichting' van de H. sacramentskapel bekostig de, en bij het -40-jarig bestaan van de St. Jeroensklok aanbood (door de Duitsers met drie andere klokken gestolen), zal thans de zorg op zich nemen voor de inrichting van de Ka pel van dë H. Kardinaal Carolus Bormmaeti's. Het al oude H. Kerstgilde verzorgt haar Kerstkapel, de jeugd zorgt voor de St. Aloysius- en Maria-kapel, de Zangkoren der St. Gregoriusver. voor het beeld van Paus Gregorius, de grondlegger der kerkmuziek, de St. Vincentvereniging,. de Onderwij zersvereniging, de Nederlandse Eucharistische Bond, de leden van de Stille Omgang plaatsten reeds een' prachtig gedenkraam, de Zieken huizen en Lidwinavereerders den ken aan haar Str Lidwinakapel; de Kerkhofcommissies van het bisdom met de "begrafenisverenigingen spa ren en offeren voor St. Barbara- kapel. En te verwachten is, dat'op het jubilé de Kathedraal in feestge waad de eer zal verkondigen van de steeds edelmdedige L.T.B., de vak afdeling van tuinders en kwekers, die de roem van Hollands bloem- en bollen- en heesterlatid zullen tonen. De groot-werkgevers vorderen met de afwerking van hun H. Kruis- kapel, de K.A.B. nam reeds voorheen de zorg op zich voor- de' St. Wïlli- brorduskapel, dë R.K." Middenstand voltooide de omgeving van het H. Hartaltaar, particulieren werken sa men om de Kruiswegstaties van Han Bijvoét te bekostigen, ramen in de St." Jozefkapel zijn in wording, voor een groots St. Bavobeeld wordt ijve rig gespaard. Nadat de politie te Schoonhoven geruime tijd verdenking had gekoes terd .tégen twee kooplieden uit Gou da, die van bonnenhandèl werden verdacht, had zij gistermiddag het geluk zekerheid daaromtrent te ver krijgen. Tijdens hun overbrenging naar het poltiiebureau trachtte een hunner zich van enkele overtollige bankbiljetten te ontdoen, door deze quasi te verliezen. Op deze wijze ver kreeg de politie reeds bijna ƒ200. alvorens het verhoor begon. Boven dien hadden zij nog ruim ƒ200.'-in de zak, benevens 400 textielpunten. Onder politiegeleide brachten de he- Lenstra en Engelsman ontbraken op het appèl Niet „slecht", maar „futloos" is de enige juiste kwalificatie voor het spel, dat werd vertoond in de oefen, wedstrijd die in verband met de ko mende landenontmoeting tegen de Belgen gisteren in het Feyenoord- stadion te Rotterdam gespeeld werd. Voor de verschillende problemen, die na de wedstrijd te "Antwerpen wa ren ontstaan door het betrekkelijk fa len van onze voorhoede in die ont moeting en door de ongelukkige been breuk van Möring, is deze avond geen voor de handliggende oplossing gevonden. Het was daarom dubbel jammer, dat Engelsman en Öenstra op het appèl ontbraken. Hierdqor was de keuzecommissie niet in staat de sterkst mogelijke formatie saipen 4e stellen. Zo kon het gebeuren dat de ^jaxvleugel Drager—van Dijk in zijn geheel"op rechts was geplaatst, terwijl Schaap (Gooi) en Draaier (Zeeburgia) de linkervleugel vorm den en Bruins (Ajax). de midvoor- plaats' bezette. Dit wat betreft de A- voorhoede. De aanvalslinig van het B-team bestond de eerste speelhelft uit van der Tuyn, Rijvers, Rozenburg, Wilkes en Clavan. Zoals reeds ge zegd. geen van beide linies heeft be vrediging geschonken en ook na de rust toen Clavan en Schaap van shirt hadden verwisseld en Wilkes links buiten speelde, „cing het niet veel be ter. Rozenburg bleek over een hard strak schot te beschikken, rftaar als- leider van de aanval ging niet veel van hem uit. al dient hierbij te wor den opgemerkt, dat Terlouw-hem ste- vig bewaakte. Van der Tuyn was niet onverdienstelijk als rechtsbuiten, maar werd te weinig In het spel be trokken óm hem juist te kunnen be oordelen. Het spel van Wilkes in oefenwedstrijden is bekenc' Af en toe een vlaag*van goed individueel werk en zo nu èn dan een schot, maar geen\ moment enthousiast en doortastend. Ditlaatste ontbrak echter niet bij Rijvers; de kleine NAC-man was- ver uit de besté voorhoede-spèler en. .tal rijke malen wist hij op handige wijze en met geraffineerde schijnbewegin gen openingen voor zijn medespelers te maken, hoewel ook ditmaal de „finishim? touch" aar» zi.in passes ont brak. Clavan deed als linksbuiten soms verrassend goede dingen, beter dan na rust op de linksbinnenplaats. Toch is hij (nog) niet de juiste man 'op deze vleugel. ren„ de 60-jarige W. H. K. en de 42- jarige F. A. B. V., eeri nieuw bezoek aan degenen, aan wie zij punten a ƒ0.60 per punt hadden geleverd. Bij zeven kopers werden nog 400 textiel punt enin beslag genomen,waarte genover zij een procesverbaal in ont vangst konden nemen. Tenslotte ble ken de betrokkenen niet ingeschre ven te zijn bij de desbetreffende vak groep, zodat zij ten onrechte met wol gingen venten. De beide Gouwenaars bevinden zich thans in arrest. BEURSOVERZICHT De stemming van de fondsenmarkt \\;as gistéren iets verbeterd. Er bleek enige grond in de markt te zijn ge komen, waardoor het koerspeil,dat al sinds verscheïdenedagen neiging tot- teruglopen. v,ertoonde, voldoende steun ondervond om zich iets te ver heffen. Ron. Olie gaf hierbij de toon aan. Oude aandelen openden op 342 a 346 en verlieten de markt op 350, de nieuwe openden op 335 a 337)4 en verlieten de markt op 341, tegen Dinsdag resp. 345 en 335. Een uit zondering op de algemeen betere stemming vormde- Philips, waarvan de claims aan aanbod onderhevig blijven gisteren zefs openden op 505 galden. Deze prijs bleek echter te .loag" gegrepen en er volgde een herstel tot 515, terwijl op het hoog ste punt van de dag met 521 gulden gesloten werd. Heden vond de in schrijving op de aandelen emissie per Philipsfabrieken plaats en was het dus de laaste dag van claim- handel. Aandelen Philips ^bewogen zich vrijwel op hetzelfde peil, nl. 282 Men meende debets betere algeme ne tendens in hoofdzaak toe te kun nen schrijven aan de lichte ontspan ning in de Europese politieke situa tie, nu de gevaarlijke toestand in Ber lijn zonder schokken is verlopen en Finland erin geslaagd is van Mos kou enige concessies los te krijgen., i De handel bleef overigens onveran- j derd van beperkte omvang. Prolongatie 2 vx procent. In het A-team kwam van de voor- hoede-spelers alleen Schaap tot be hoorlijke prestaties. Zijn techniek is af, maar er optbreekt nog te veel aan zijn snelheid om in hem een ze kere drager van de Oranjetrui te hebben. Het Ajaxtrio bleef beslist onder de rpaat evenals de Zeebur-giaan Draaier. De andere linies, waarvan de presta ties met belangstelling werden ge volgd, waren beide achterhoeden, in dien wij hiertoe ook de stopperspil even mogen rekenen. Het duel tus sen de beide candidaten voor de plaats van Möring, Terlouw en Been hakkers, is naar onze mening wel in het voordeel Van de Krffrrpenaar be slist. Maar wie. straks op 18 April de partner ,zal zijft .van Schijvenaar is ook na deze wedstrijd nog een open vraag. Na een zwak begin kwam Litz er steeds beter «-in en moedig, maar in lelijke stijl heeft hij daarna heel wat verzet. Aan de andere kant vertolkte ook van Bun een stevige backpartij en zijn wegwerken is on miskenbaar vooruit gegaan. Stoffelen en de Vroet waren goed en zullen wel niet woiden vervangen, echter zowel Fanger als Temming deden het niet kwaad en zullen danig in de gaten gehouden moeten worden. Van beide doelverdedigers kan gezegd worden, dat Landman zijn overbuurman van" Raalte in stijl en vastheid overtrof. De Rotterdammer steekt op bet ogen blik in goede vorm en zal, nu m^n de Munck heeft gepasseerd ongetwij feld als tweede man achter Kraak, die, nog last hebbende van een pols- blessure, niet speelde, worden ge noemd. De eerste helft van de wedstrijd, die uitstekend door scheidsrechter Aussum werd geleid, eindigde met blanke score. In de tweede helft wa ren de doelpunten wat goedkoper. Eerst was het van Dijk, d^1 met een vep» niet onhoudbaar „chot het A- team de leiding gaf; niet lang daarna volgde een doelpunt van Bruins, die de bal van Clavan opving, er even meer naar links zwenkte om daar na van Raalte met een scherp schot te passeren (20) en enkele minu ten voor het einde bracht van der Tuyn met een prachtig strak schot van de vleugel de stand op 21. Driemaal Nederland-België in 1948 Geruime tijd geleden is van de zijde van de K. ,N. V. B. aan België voorgesteld om de jaar lijkse landenwedstrijden niet meer te houden op data, welke ongeveer een maancl uit elkaar liggen, doch een wedstrijd in het voorjaar te doen houden en de return-ont-rnoeting in -li&t na jaar. Dit voorstel was reeds door de Kon. Belg. Voetbalbond aan vaard. Het enige probleem, dat •nog op te lossen bleef was het tijdstip, waarmede men met de ze nieuwe gang van zaken zou beginnen. Naar wij vernemen is van de zijde van de K. N. V. B. voorge steld om reeds-in November van dit jaar-de wedstrijd in België' te doen houden, zodat in April0 1949 de ontmoeting in Neder land zou plaats vinden. De K. B. V.. B. is met dit voorstel ac- coord gegaan, hetgeen tot g:volg heeft, dat in het jaar 1948 door deze toevallige omstandigheden drie 'wedstrijden tussen Neder land en België op het program ma voorkomen. VOORLOPIG BELGISCH ELFTAL SLAAT FIRST VIENNA. Ook 'het B.elgisch elftal" hield gis teren, in verband met de komende HollandBelgië ontmoeting, een laatste voorbereiding. »Het elftal boekte een 41 overwinning op de Oostenrijkse club First Vienna. Voor rust werd. gescoord door Anoul (uit een strafschop) en Decleyn (twee maal), het vierde doelpunt kwam m de tweede helft van de voet van Lemberechts. Naar wij vernemen zal de heer J. Vlcek (Tsjechoslowakije) als scheids rechter optreden bij de Nederland- België wedstrijd op 18 dezer te Rotterdam. DOOR ANNY VAN PANHUYS 34) 4 Bijna juichend klonk het uit Dirk's mond: „Ik kom, maèstro Marini.ik kom." Daarbij dacht hij aan Josine en wist nu. alsof haar lippen zelf het hem hadden bekend: het was uit trots en wrok, dat zij de vrouw van Maurits van Kempen was geworden maar die pin haar hart woonde nog steeds de eerst, jonge, vurige liefde. De plannen van Josine en haar tante' gelukte in zover, dat de ma joor, die anders gewoon was een uurtje bij.zijn dochter door te bren gen, zich nu niet liet zien. Ten slotte kwam het er ook niet op aan, al lowfam hij het te Weten, dat zij naai de eerste opvoering van „Veroverd Land'' gingen, maar toch, was het béter, dat. hij het daarna pas hoorde. Josine vond dat muggenziften, wat paste en wat niet, zo onaangenaam. P dames hadden vroeg het mid dagmaal gebruikt, want' ©ver een paar uur gouden zij naar Amsterdam vertrekken. Mevrouw Willebrands had rode ogen Josine vermoedde, dat zij ge huild had. Was het van opwinding, of van blijdschap om het succes van haar enige zoon? Josine wilde het niet vragen om geen nieuwe tranen vloed te voorschijn ie brengen, maar de spanning benam haar soms de adem. Vanavond zqu zij het laatste werk van haar overleden echtgenoot .ho ren, maar ook het eerste van Dirk Willebrands. -De dames zaten in - het bpudoir van Josine en gievrouw Willebrands bewonderde de weelderige inrich ting. Zij kon niet stil blijven zitten, maar liep rond om met de yakkun- dige hand van een huisvrouw' de kwaliteit der meubelen, de soliditeit der meubelstoffen te onderzoeken. Toch "was zij niet geheel bij de zaak en haar gehele manier van doen verried een zenuwachtige ongeduld. „Je vader heeft nooit kunnen be grijpen, waarom Dirk .zich aan de studie van de muiiek wilde wijden," zei de oude' dame. terwijl zij een Meissener beeldje opnam om te on derzoeken of het wel de stempel van echtheid droeg. „Hij schreef er mij zo dikwijls over en Dirk be klaagde zich in zijn brieven, dat hem dit telkens weer verweten werd." Zij zette het beeldje neer, het was on loochenbaar echt Saksisch porce- lein„NuDirk het toch tot iets gebracht heeft, zal de majoor wel inzien, dat het uniform niet voor iedereen geschikt is.'* Dat klonk een beetje gepikeerd, want ja, zij was toch ook opgevoed in de traditie, dat voor de mannelijke leden van hun familie de militaire stand de enig passende was. „Papa is in haft en nieren mili tair," antwoordde de jonge vrouw. „Voor burgers koestert hij slechts weinig achting." „Daarom heb ik mij ook zo ver wonderd dat je met een burger ge trouwd bent,'' Mevrouw Willebrands was reeds gekleed in avondtoilet en haar zwart satijnen rok, stijf als een plank, rit selde, terwijl zij langzaam door het vertrek liep. „Maurits van Kempen was rijk en beroemd," antwoordde Josine kortaf. Maar opeens schaamde zij zich over die woorden. Klonken zij niet, alsof Zij wilde er nog iets bijvoegen, zij hem daarom alleen gekozen had? maar eer zij dit kon doen, weerklonk buiten een vrolijke wals. Het waren twee violen en een waldhoorn, die de stlte van het ver trek verstoorden. Zij jongen een, lied van vreugde en levensgeluk. De dames luisterden in stilte, dan stond Josfne op* en ging naar het raam. Mevrouw Willebrands kwam naast haar staan. „Het zijn zwervende Boheemse muzikanten," zei de jonge vrouw en zocht haar portemonnaie in haar tasje. Drie mannen stond buiten in dé ogen iets, dat aantoonde, dat zij op gingen in hun spel. De wals klonk zo opgewekt en levenslustig, ging dan over in eensmachtend tussen spel om in e.en dol tempo te eind-i gen. „Een echte Hongaarse wals," zei Josine. Zij kende die rquziek reeds, Antoon had die zo dikwijls door de stilte vén het huis doen zingen. „Die arme mannen!" Mevrouw Willebrands huiverde, terwijl zij zich voorstelde, hoe die muzikanten in de bare winter te lijden hadden. Josine nam een geldstuk uit haar portemonnaie en terwijl buiten een nieuwe wals begonnen werd, vertel de zij tanl#, dat haar huisknecht An toon ook eens zo'n zwervende mu zikant was geweest eer hij jaren ge leden-, door haar tnan was opggpo- men. Nu zal'hij wel blij' zijn, als hij die arme kérels ziet, dat het hem goed gaat en hij hier goed voer en een warme stal heeft.'' De jonge vrouw schelde. Mientje kwam binnen en Josine vroeg haar „"JVaar is Antoon?-'' „Waarschijnlijk boven in zijn ka mer," zei de keukenmeid, terwijl ze de schouders optrok. Toeft ze daar buiten begonnen te spelen, kwam hij juist de trap af. Ik dacht waar- empel, dat hij een beroerte van de schrik kreeg, zo bleek werd hij en hij moest zich aan de leuning vast grijpen om niet te. vallen." „Ja...en?" Josine begreep, dat er in de arme kerel moest omgaan, toen hij daar zo plotseling klanken uit zijn vaderland hoorde. „Verder weet ik niets, mevrouw,'' gaf Mientje- ten antwoord en zij speelde met de banden van haar hagelwitte schort. „Hij liep lang zaam weer de trap op en mompelde allerlei, dat ik niet verstaan kon." De jonge vrouw vroeg niets méér Zij gaf de meid een gulden en zei: „Breng dat aan die mannen." Mienfje bekeek het geldstuk en fronste de wenkbrauwen. Een gul den voor die zwervers! Dat 'gin,g haar verstand te boven. Schoorvoe tend verliet zij het vertrek. Tegelijk hoorde men struikelende stappen de trap aflopen. Het was als of een doodzieke man naar beneden kwam, de benen schenen hun dienst te weigeren. Josine opende de kamerdeur... Antoon stond er voor, hij zag er uit, alsof hij van verdriet en heimwee sterven ging. „Laat ze toth daarbuiten ophou den," fluisterde hij. „Ik kan het niet meer verdragen, het héïmwee laat mij niet met rust." „Zodra ik een andere bediende heb gevonden, kun je vertrekken.- An toon," troostte Josine. Zij had zo'n zielsmedelijden met de man. „Iedere dag lijkt mij een eeuwig heid," antwoordde hij al een beetje flinker. Hij schaamde zich er over, dat hij zich zo had laten gaan. Me vrouw was toch altijd zo goed voor hem geweest en nu zou zij denken, dat het hem niet meer beviel in haar huis: Maar dat was niet waar! Het was sedert hij zijn viool weer ter hand had genomen, dat het heimwee hem zo te pakken had.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2