Ned. Kath. Kruideniersbond, afd. Leiden opgericht WOENSDAG 7 APRIL 194$ DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HET IS INDERDAAD juist gebleken, toen wij, na de eerste bijeen komst van de kath. kruideniers uit Leiden en omgeving, schreven dat de slechte opkomst de eerste keer niet behoefde te verontrusten, want toen gisteravond in „In den Ver gulden Turk'- de eigenlijke oprich tingsvergadering plaats had, was het aantal hoewel nog lang niet vol- ddfende belangrijk groter, dan op 9 Maart 1.1. Het is inderdaad: We zijn er nog niet, maar.... we komen er wel! Gelukkig is het aantal kruide niers, dat gaat beseffen hoe noodza kelijk een principiële vakorganisa tie is, groeiende en het wordt hoog tijd, want in geen enkele branche wordt zóveel geklaagd als bij de krui deniers. Daarvoor is maar één op lossing: Organiseren. Én als er een maal een sterke organisatie is, dan kan bij de regerings-instaties aange klopt worden ei bij ieder verzoek, dat de afgevaardigden van de bond dan zullen indienen, staat steeds als een stok achter de deur: Denk er aan, wij hebben zoveel duizend le den! Eerst wanneer oit aantal impo nerend is, kan er succes behaald worden. Bovendien wachten de vakgroepen op hun stervensuur, dat echter niet slaat alvorens de vrije vakorganisa ties representatief geacht kunnen worden en, zonder de goede dingen van de vakgroepen voorbij te zien, v-elke kruidenier verlang niet naar dat laatste uur? Dan rullen We ein delijk zijn, waar we zijn moeten: de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa ties. Maar er zal nog wel wat water door de Rijn stromen, voordat het zo ver is. Geen „hokjesgeest". Namens het plaatselijk bestuur .van de Ned. Kath. Middenstands- rand, opende de heer W. van der Holst deze vergadering en besprak de noodzaak van een Kath. Kruide niersbond, wat wij in bovenstaande regels reeds verwerkten. De heer E. Hooghiemstra, die na mens het hoofdbestuur aanwezig was, sprak over de grote gevaren voor het middenstandsbedrijf," welke geva ren alleen door een vrije organisa tie gekeerd kunnen worden. Alleen dan is het behoud ven zelfstandig heid mogelijk! En om te verhinde- len dat zoalêpbijna altijd bij der gelijke oprichtingsvergaderingen de beruchte „hokjesgeest" ter spra-, ke zou komen, wees spr. er nog eens duidelijk op dat de midenstand, be halve materiële, ook geestelijke be langen heeft, welke gemeenschap pelijk benartigd dienen te worden. De materiële belangen vereisen niet direct een principiële organisatie. Daarom fs dan ook samenwerking gezocht en gevo.nden met de Chris telijke tn de Algemene Kruideniers- bond, die gezamenlijk als^toporgaan de Vakcentrale hebben, welke cen trale fungeert als spreekbuis bij de regeringsinstanties, waarbij het al weer van het allergrootste belang is, dat 7}j representatief is. Plet nog niet grote aantal, aldus de .neer Hooghiemstra, behoeft niét te verontrusten. Amsterdam begon mei 25 en heeft er nu ruim 80; het Westland begon met 7 leden, terwijl er nu geen enkele ^cath. kruidenier in die streek nog ongeorganiseerd is! Daar.om moet er van deze eerste kern een goede propaganda uitgaan, dan zal ook Leiden t.z.t. een krachtige organisatie hebben. Tenslotte deel de spr. mede, dat eind April een maandblad zal verschijnen, als or gaan van de Ned. Kath. Kruideniers- bond. Hierna was het woord aan de ver gadering en kwamen de tongen los. Alle vragen echter werden door de heer Hooghiemstra met kennis van zaken gepareerd en tot aller genoe gen beantwoord. Tenslotte werd overgegaan tot de verkiezing van een voorlopig be stuur, waarin ziting hebben de he ren J. van Be'ek, Oegstgeest, voorzit ter, J. J. Devilee, Leiden, W. G. Brandt, Leiden, P. Witteman, Hoog- mncle en J. J.'van Schie, Leiden. Het secretariaat is voorlopig gevestigd: J. J. Devilee, Oude Rijn 67, Leiden. N?ar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Gommunie-Geschenken HILLEGOM Ontvangstcentrum V.V.V. Het» ontvangstcentrum van V.V.V. bij de N.V. van Til. Hartman is geopend. Van daar uit geschieden* de rond vaarten. Verschillende firma's heb ben er 'n sthnd ingenomen. DE ZILK K. A. B. Niet minder dan. 20 leren onzer afd. jubileerden met 25 of meer „dienstjaren". Des morgens werd een H. Mis van dankbaarheid me alg. H. Communie opgedragen, waarna gemee p sch appel ij k ontbijt met de echtgenoten der jubilarissen, afgevaardigden van de vakorganisa ties en de K. A. J. Gelukwensen werden uitgesproken door de voorz. der aid., de heer Markman, de heer v. d. Veldt namens het hoofdbestuur en dooi» de geest. adv. Alle feeste lingen ontvingen een mooie oor konde. Verkeersongeval. De 18-jarige K. uit Amsterdam werd aan de Rui- genhoek aangereden door een vracht auto van M. uit Lisse. Het jongmens brak een sleutelbeen en bekwam nog diverse verwondingen. De politie doet onderzoek naar de schuldvraag. LISSE Jubileum-uitvoering „Canite Tu ba" Maandagavond gaf de R. K. Hanponiekapel 4,Canite Tuba" ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan haar jubileum-uitvoering, o. 1. v. haar Directeur Peter Wit. in de Hobaho-hal De hal was in feestdos gestoken. Precies^ op tijd werd aan gevangen met trompetmuziek en slaande trom. waarna door de har monie een pittige mars werd gebfci- enz. Hierop hield de voorz/ der ju- ZWEMMEN HAAGSE ZWEMKRING. De heer B. J* Moolenaar erelid. In de te Den Haag gehouden alge mene vergadering van de Kring Den Haag van de Koninklijke Nederland- sohe Zwembond werd de heer B. J. Moolenaar te Oegstgeest, die reeds seder 1934 het voorzitterschap t be kleedt, het erelidmaatschap aange boden. -Héj werd, in verban4 met het vele door hem verrichte werk voor de verbreiding van het zwemmen in het gebied van de Kring, hartelijk ttoegesproken door'de vice-voorzitter van de Kring, de heer B. J. de Jon ge, en de voorzitter van de'Kon. Ne- derlandsche Zwembond, de heer Jan de Vries, die voor dezie gelegenheid was overgekomen. Tevens werden de heren W. C. M. Scheevelenbos en A. L. W. La nen tot lid van verdienste benoemd. Beide heren hebben op. het gebied van scheidsrechter- en offipialoplsi- ding, zowel als op het terrein van waterpolo en zwemmen heel veel werk verricht. Op deze vergadering werd tevens tot' lid van de Water- polo-commissie in de vacature W. van Weizen, de heer G. Groen te Leiden bij enkele candidaatstelling gekozen. BILJARTEN KAMPIOENSCHAPPEN VAN NOORD BRABANT 45/2. Te Bergen op Zoom begonnen Dinsdagavond de biljartkampioen schappen van Noord Brabant 45/2 Aan deze kampioenschappen nemen deel: De Ruyter, titelhouder, Waal wijk, Jacobs, Halseren, Van Loon Bergen op Zoom en Franken, Til burg. De uitslagen vah de eerste avond luiden: Van Loon 400 38 91 Franken 255 38 36 Jacobs 400 19 117 Van Loon 219 - 19 57 De partij Jacobs—Franken na 23 beurten bij de stand 316—117 afgebroken. MASSAKAMP LEIDEN—LISSE. De besturen van-de Leidse Bil jart Bond en Lisser Biljart Kring hebben besloten evenals verleden jaar ook nu weer een massakamp te spelen. Er zal gespeeld worden met 8 vier tallen en zijn de speeldata als volgt vastgesteld: Maandag 12 April 7 de en 8ste viertal te Lissè. Donderdag 14 April 5e en 6e viertal te Leiden. Maandag 19 April 1ste en 2e vier tal te Lisse. Donderdag 22 April 3e en 4e vier tal te Leiden. Maandag 26 April le en 8e viertal te Leiden. Donderdag 28 April 5e en 6e vier tal te Lisse. Maandag 3 Mei 3e-en 4e viertal te Lisse. Maandag 10 Mei de eindstrijden le en 2e viertal te Leiden. Maandag 12 April speelt het 8ste viertal van Leiden in het clublokaal van de Biljartver. „Excelsior" café „De Duif" te Lisse, terwijl Leiden 7 bij de Biljartver. „LUTO" R.K. Volks bond te Lisse speelt! Voor de winnaar van de jnassa- kamp is een fraaie beker uitgeloofd, welke driemaal achtereen of vijf maal gewonnen moet worden. LISSÉR KAMPIOENSCHAPPEN. eindstand in de 4e klasse A luidt: gesp.gew.gel.vl.pt.gem K. V. d. Zwet 9 7 2 14 2.54 Jac Faas 9 6 1 2 13 3.16 Baak 9 5 1 3 11 2.80 Niv. v. Velzen 9 5 1 3 11 2.66 Chr. Zwetsloot 9 5 1 3 11 2.44 Dofferhoff 9 4 4 8 2.48 Herygers 9 4 5 8 2.25 A. Wolvers 9 3 1 5 7 1.92 N. v. Dijk 9 2 1 6 5 2.— R. Haver 98 '1.68 In de 4e klasse B. is de eindstand: 10.52 6.71 21.05 11.52 werd Na de pauze was het Peerke Kus- termans, die ten tonele verscheen in een 'kostelijke Vlaamse sdhets, waar bij hij tot vervelens toe bezocht wordt door de oude jongejuffrouw Siska met haar alsmaar kapotte wek ker; zejfs op Zondagmorgen komt ze hem lastig vallen met de wekker. Peerke maakt hem, maar stelt hem zo dat hij midden onder de preek van dé pastoor afloopt, tot hilariteit van alle parochianen. De voorzitter der O.V.. de heer N. van Weizen, zeide irt Éijn openings woord dat op veler' verzoek in over weging zou worden genomen om voortaan ieder winterseizoen een der gelijke serie ikunstavonden te or ganiseren. 'Zijn slotwoord deed hij vergezeld gaan van /bloemen voor Cia van Boort en haar helpster Le- nie Nouwens. VOORHOUT Bloembollencultuur. In het ope ningswoord werd herdacht het over leden lid, de heer L. v. d. Geer. Uit de jaarverslagen bleek, dat de in komsten bedroegen'448.36, uitgaven f403.95, zodat er een kassaldo was van 44.41. Het ledental bedraagt 127 leden, 2 lid-leerlingen en 6 donateurs. De aftr. bestuursleden L. H. Prins en B. Warmerdam werden met alg. st. heTkozen. Als afgev. werden ge kozen de heren P. A. v. Reisen en P. v d. Nouland, secundi W. Borst en G K. Spierenburg. Het voorstel-Anna Paulowp? om over te gaan tot opheffing der vrij willige inkrimping met ingang van het plantjaar 1948/49 werd aangeno men met 37 tegen 4 stemmen. De heer v. d. Nouland had felle gritiek op de amendementen van de afd. Heemste de en noemde het een gecamoufleerde vrijwillige inkrimp. Fel waren de de batten tussen de. voorstanders de he ren v. d. Nouland en Borst enerzijds en de heren P. A. van Reisen en G. K. Spierenburg anderzijds. Naar aanleiding van het voorstel- Haarlem- inzake plaats van een eigen gebouw stelde de heer v. d. Nouland voor om het H. B. te verzoeken deze beslissing te nemen, op een volgende algemene vergadering, om af te wach ten wat Haarlem ons alsnog zal bie den Dit werd goedgevonden. De voorz. vond het niet iair, om in de omstandighedenwaarin ons vak nu verkeert, een eens genomen be sluit zonder meer maar ongedaan te maken. Een voorstel a'fd. Noordwijk inzake verhaal omzetbelasting werd aangenomen. De heer Spierenburg diende bij de rondvraag een voorstel in, om aan de bezwaren tegen dit systeem blij ken te bestaan); een crediet van f 7657.- beschikbaar te stellen voor de vernieuwing en reparatie van de verwarmingsinstallatie, in „Huize Klimop", waarin de dienst der ge meentewerken .zal worden onderge bracht. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. WEERSVERWACHTING VEEL WIND EN WOLKEN. g o Zwaar bewolkt rrffet enkele g buien later verspreide opklarin- g gen/ Matige, tijdelijke krachtige g o wind tussen Zuid en West. In de o nacht iets .zachter, vooral in het o Oosten van het land. Morgen g overdag ongeveer dezelfde tem- g g peratuur als vandaag. Ooooooooooouuoooooooooooooooooooou bilerende vereniging zijn openings woord, waarbij hij een bijzonder woord van 'welkom toeriep tot pas toor van Zuylen, burgemeester Laimbooy, de wethouders, de dok ters Haase en Duymaer van Twist, alsmede aan de heer Hoynck van Papendreeht, burgemeester der ge meente Alkemade.. Dank bracht spr. n het bijzonder aan de dii-ectie van de Hobaho" en de Gebr. Randsdorp. Ben een lustrumviering als deze kan de vereniging niet genoeg dankbaar zijn voor het initiatief van kapelaan Lasance, die de oprichter is geweest. .Canite Tuba" laat haar daden zien deze worden op prijs gesteld door de grote schare van donateurs. De be haalde resultaten rechtvaardigen een zekere trots en geven een goede stimulans om steeds hoger te gaan. Spr. doet een beroep op allen om het mooie werk te blijven steunen. Dé harmoniekapel voerde hierna in een vlot tempo een aantal nummers uit. Een korte pau-ze werd gehouden, waarna mej. Blanche Holzibaus .Leontienje" voordroeg in een bewerking van het boek ..De Pastoor uit de Bloeiende Wijngaard" van Felix Timmermans. Deze voordracht werd door de actrice zeer goed .ge houden. De aandacht van het publiek was gespannen. Op meesterlijke wij ze bracht zij de verschillende figuren naar voren, terwijl haar stem in de 0 erote ruimte voor een ieder te vol- burgemeester te laten weten, dat de "en was. Een donderend applaus be- afdeling het plar, om een Lunapaik rees de dank van liet publiek, ter- in te richten afkeurt. Dit werd met wijl deze nog meer geuit Werd door alg. st. aangenomen. •u,jeugdkermis. De plannen voor het organiseren van een jeugdkermis zijn nu in een zodanig stadium, dat de de" haar gebrachte bloemenhulde. „Canite Tuba" heeft haar donateurs een schittende culturele avond be zorgd. LEID SCHEND AM Vrouwelijke Tafeltennis De R.K. tafeltennisvereniging V.V.V. zal in overleg en met toestemming van de voorzitster van de R.K. vrouwelijke jeugd' en sportbeweging, bij vol doende deelname ovetgaan tot het oprichten van een vrouwelijke af deling tafeltennis. Aanmelding, zon der enige verplichting, bij liet se cretariaat Damlaan 59 De vermoede lijke speelavond zal zijn op Don- tusen 8 en 10.30 uur. C. Heuze Chr. Zwetsloot C. v. d. Meer Schoone P Duivenvoorde J. Bosch J. v. Dril D.Zoet P. v. Oosten Reep 9 7 1 16 2 14 3 12 2.31 4 10 2.52 5 8 2.25 5 8 2.12 5 8 1.88 6 6 2.37 6 6 1.31 8 8 1.71 6 .2 12 1.57 6 2 12 1.42 6 2 12 1.42 6 2 12 1.38 5 3 10 1.18 3 3 6 1.14 2 6 4 1.16 2 6 4 1.05 8 1.14 Tussen K. v. 2wet VIOS en C. Heu ze P. Gijzenbrug zal. de beslissende partij om het kampioenschap ge speeld «worden. De persoonlijkekampioen schappen 6e klasse, welke in het clublokaal van de Biljartver. „Flora" te Noordwijk zijn gespeeld zijn ook beëindigd. Hier luidt de eindstand: W. v. Dijk 8 B. Hof 8 M. J. Zwetsloot 8 L. Meeuwissen 8 Jac. v.- d. Zwet 8 L. v. d. List 8 A. Doferhof 8 Y. de Jong 8 R. v. Dijk 8 W. van Dijk na beslissingswedstrijd I kampioen. SCHAKEN. Kampioenschap Bloembollenstreek. De eerste uitslagen om bet per soonlijk Schaakkampioenschap van de Bloembollenstreek zijn: Hoofd klasse Groep A: de Laatv. Wiemen, afgebr.: v. d. BergLiverse y,A; Koetsheid—J. Verleur 10. Groep B: de VriesWorsteling Pastoor de GróbtKoop 01 H. Verleur—Balm 10. lste Klasse Groep A: v. Feliusv d. Geer 10; RootertWinti, uitge stelr; R. OffringaVerleur sr. 01. Groep C: Bol-*-Derkse, afgebr.; Lit- jensv. Dyk, 10; LantziusC. Of finga 10. 2e klasse groep A: RakenKokkel- koren 01; HandgraafJ. Maas 01; de JongHey 01. Groep B: LeyEyckhof 10; Klootwijkv. d. Kley, uitgest.; A. Maasv. Meygaarden 10. Groep C: Schwartz—Kelder0—1 'M Maas—v. d. Kley, uitgesteld; van BeekQuintess, 01. Groep D: D.aanjev. d. Berg 01; BranderKool y,'A; Bouwman Kroon 1—0. NOORDWIJK Bloemenïeest-Winkelweek Door enkele plaatselijke middenstanders is het idee geopperd gedurênde de te houden Bloemenfeesten -een winkel week te organiseren met het doel aan deze feesten luister bij te zetten, doch ook in het belang van de midden standers. In een bespreking in het „Hof van Holland" had het plan .Winkelweek" veel bijval de navol gende comissie werd samengesteld: Joh. Thijssen voorz., E. v. d. Werf secr. G. de Roos penn. N. de Wolf, Jos Mathot, J. Schumacher en G. Hornstra, terwijl nog enkele perso nen voor deze •commissie zullen wor den aangezocht. Besloten werd de ze winkelweek te doen plaats heb ben van 24 April tot en met 1 Mei en hiervoor enkele ..attracties samen te stellen. Het inlèggeld werd be paald op f 5.-. Opgaven voor deel name kunnen reeds vanaf heden bij de secretaris geschiedden. NOORDWIJKERHOUT Distributie. Voor het aanvra gen van werkschoenen zijn de kan toren geopend: te Noordwijkerhout op Woensdag en Vrijdag van 13.30 15 uur; te De Zilk op Maandag van 13.30—15 uur. Geboren: Johannes Gerardus, v. B. H. van KampenStraathof Joanna A. M., d. v. F. J. Broekhof Leniting; Godefridus A. M., z. v. H. J. DuivenvoordenImmenzeel; Ma ria A., d. v. B. Broekhof—van der Aart; Anna A. M., d. y. G. J. van St ij n—Heemskerk Huwelijksaangifte: H. F. J. Ma ru nen 26 j. en C. J. Duivenvoorde 27 j. Gehuwd: J. J. Kok 25 jaar en M. M. Bakker 21 j.; C. H. Romijn 30 j. en M. van der Niet, 24 j. Overleden: J. Damhuis 71 j. w< van Th. .Bos; G. H. Ketz, 64 jaar echtgenoot van P. M. Doorewaard. OEGSTGEEST Poppentheater Cia van Boort De Oranje-Vereniging gaf in de re creatiezaal van „Endegeest" de vier de van haar serie kunstavonden ten bate van het jubileumfonds. Voor eën goed bezette zaal brach't Cia van Boort haar poppentheater ten tonele, en zij liet zien dat het een bepaalde kunst is om poppen te bewegen en er twee toneelstukken mee voeren. Daarbij vervaardigt ze zelf al haar poppen en de tekst is meest al ook van haar hand. Allereerst voerde zij de aanwezi gen naar het dorp Waardénburg, waar de Faust-sage in haar „oer vorm" gespeeeld werd. De grote fantast dr Faust verkoopt zijn ziel aan de duivel Mephisto drinkt zijn verjongingsdrank en na flink zijn aangeboren lusten botgevierd te heb ben voert Mephisto tenslotte zijn ziel naar de hel. data zijn vastgesteld. Deze zijn: ope ning Vrijdag 9. April 's avonds na het Lof. Zaterdag 10 April en Zondag 11 April. Geboren: Maria, cl. van J. H. Gom mans en J. van der Klaauw; Cornelis Gerardus Johannes, z. v. F. J. Cor- nelisse en P. M. C. Langezaal; Ge rardus Petrus Jozef, z. van B. L. A. van Noort en T. W. M. vamNiekerk; Elisabeth Hendrika, d. van P. D. Bons en W. Kulk; Leendert Barpnd, z. van M. Wijnnobel en J. Noort; Saskia, d. van J. Bloem en G. van der Zeeuw; Huberdina Henriëtte Josephina Ma ria, d. van P. J. H. van Laer en J. Blaak. Overleden: H. J. van Eygen zn., 1 maand. J. Rademaker zn. 2 dagen; Y. de Vries zn. 28 j. WASSENAAR Aankoop van grond Tuinpad Het vorig jaór Mei werd door de ge meenteraad besloten het terrein tus sen van Zuylen van Nijeveltstraat, Johan de Wittstraat, Tuinpad en achterweg te onteigenen ten behoeve van de uitvoering van het woning bouwprogramma der gemeende Was senaar. In verband met gerezen moeilijkheden met betrekking tot de financiering van de bouw van ar beiderswoningen op dit terrein werd later door B en W verzocht deze aangelegenheid stop te zetten. Om bij eventuele andere bouwplannen moeilijkheden bij* het ter beschik king krijgen'van deze grond te voor komen achten B W het gewenst, dat de gemeente reeds thans eigen dom van dit terrein verkrijgt. De onderhandelingen met de diverse eigenaars hebben tot resultaat gehad, dat 6 van hen bereid zijn hun grond te verkopen. Door die aankoóp zou het belangrijkste deel van de grond handen van de gemeente komen. B en W stellen voor, voor de aan koop van deze grond f 93.389.- be schikbaar te stelleA. .Openbare Leeszaal en Bibliotheek Verleden jaar werd in Waésenaar begonnen met plannen, voor een lees zaal en biblotheek in federatief ver band. Het plan was een R.K., een Christelijke on een neutrale leeszaal vereniging onder'te brengen in een stichting, die een openbare leeszaal en bibliotheek zou gaan exploiteren. Deze stichting is inmiddels een feit geworden. Het bestuur heeft zich tot ,B en W gewend met het verzoek een subsidie van f 5000.- voor het jaar 1948 te mogen ontvangen. Pas na ont vangst van deze gemeentelijke sub sidie kan subsidie van de provincie en van het rijk worden verkregen. B W^staan zeer sympathiek te genóver het ystreven der stichting, vooral omdat de samenwerking op dit gebied de verschillende bevol kingsgroepen, die ieder eikaars le vensbeschouwing eerbiedigen een unicum in het land is .Het college setelt dan ook aan de* Raad voor, voor 1948 en toegevoegde jaren het ge vraagde crediet van f 5000.- te ver lenen. Diverse Raadsvoorstellen B en W stelen voor: De heer J. A- Band ontslag te verlenen als lid der ad viescommissie inzake woonruimte verdeling; de electricit^its-gas- en waterverordening te wijzigen (be doeld wordt de bepaling, dat de kwi tantie slechts* eenmaal aan de ver bruikers zal worden aangeboden omdat dit f 3000.- persoonskosten bespaart en er in de praktijk geen Onder presidium van de heer C. Schinok hield de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniging voor Ka tholieken gisteravond haar jaarver gadering in café-rest. „In den -Ver gulden - Turk". Na opening der vergadering met de Chr. groet gaf de voorz. een kort overzicht van de. werkzaamheden in het afgelopen jaar en memoreerde o. m. de verschillende goed geslaag de reizen, welkezijA gehouden. Door omstandigheden konden no tulen en jaarverslagen niet worden uitgebracht. Het finantieel venslag van de pen ningmeester, dg heer L. van Cleef, gaf aan inkomsten een bedrag van 12967.38, can uitgaven 11993,30, zodat *er een saldo is van 969.08, Dit verslag, werd onder dankzegging goedgekeurd. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredend waren de heren v. Baal. H. Sips en J. Elshof. van wie de laatste twee 'zich niet herkiesbaar stelden. In hun plaats werden gekozen de dames Ria den Hollander en Nel Westerman, terwijl de heer v. Baal werd herkozen. De voorzitter deed hierna enige mededelingen over het voorlopige zomerprogramma. Gezien de succes sen met verschillende tochten be haald zijn weer tail van nieuwe ex cursies in voorbereiding. Spr. noem de o.m. tochten naar de Bloeiende Betuwe, naar de Mid denstan etsten toonstelling te Den Bosch, de St. Servaas-omgang in Maastricht en de Ommegang te Den Bosch, een Kersentocht in samenwertking met Rotterdam naar Zalt-Bommel, de reünie te Breda, naar het Blinden instituut te Grave en een tocht per luxe boot naar Bazel. Ook vanuit de vergadering kwa men nog plannen naar voren. o. m. voor het organiseren van fietstoch ten en het houden van excursies en lezingen voor de jeugd, wandeltoch ten naar zee en duinen, of een boot tocht op zee, enz. Het bestuur zal al deze plannen nader in overweging nemen. Herinnerd werd voorts aan de Ford filmavond op 26 April in de foyer der Stadsgehoorzaal. Tot leden der kascommissie wer den benoemd de heren den Hollan der. Lub en Zonderop. De voorz. deelde daarna een en ander med-» over .de viering van het^ a.s. zilveren jubileum. Op een voor-' zittersverg adering. Zaterdag te Utrecht gehouden, is besloten aan alle leden eèn circulaire te zenden met verzoek om een finantiële bij drage ten einde een fonds voor de Kath. Reisvereniging te stichten. Bij de rondvraag -kwamen ook de reizen naar het buitenland nog ter sprake, waarna de vergadering werd gesloten. In een daarna gehouden bestuurs- bgijeenkomst werd de heer A. C. Mulder tot vice-voorzitter en mej. Ria den Hollander. Middelweg 11, tot secretaresse benoemd. In een hedenmorgen bij de voor zitter der afdeling binnengekomen schrijven deelde het bestuurslid, de heer H. van Veldhoven, mede, dat hij zich niet met deze gang van za ken kon veréViigen en dat hij be dankte voor .zijn functie. BINNENLAND. Mgr. J. P. Huibers Het heeft Zijne Heiligheid de Paus behaagd tot assistent-Bisschop bij .de pauselijke troon te benoemen Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. P. Hui bers, Bisschop van Haarlem. maatschappij vóór toonkunst. Een klavier-duo, als dit kunste naarspaar is kan men niet elke dag horen Zij hebben de geheimen van hun instrument doorvorst en door grond. Zo is hun toongeving en sa menspel door en door muzikaal. rijk aan kleuren en gloed, zo los van de materie, als men maar wensen kan. Daarbij weten zij zichzelf (en ook hun toehoorders, die deze avond bui tengewoon ontvankelijk waren) zo zeer te concentreren op het muzi kale innerlijk van de gekozen wer ken, dat men- opgenomen wordt tot het hart van de muziek. Begonnen werd met „Concert C. gr. t." van Bach, hoog artistiek en stijlvol musicerend voorgedragen. Een andere taal sprekend, ^maar in niet mindere mate imponeerde de bekende ..Beethoven variaties" van Saint-Saëns. een vdortreffelijk staal van vertolking. Zoekend naar min der bekende composities, ter verrij king van het nog altijd beperkte re pertoire, waarover deze vorm van kunstuiting beschikt, hoorden een moderne, maar heel welluidende en voor iedereen toegankelijke com positie van onze landgenoot Hans Osieck. n.l. „Variaties over Duits Wiegeliedje", dat aan dit kun stenaarspaar is opgedragen. De „Ro mance" en het „Scherzo" van Arens- ky klonk gaaf, mooi en brillant. Voorts het sublieme Debussy-werk „Landaraya'", waarna zij besloten met de vlotte onderhoudende suite „Scramouche" van Milhaud. De con certgevers spee'den al deze werken met de grootste virtuositeit, volmaakt aocoordenspel- en waar stijlbegrip. Dankbaar werden zij toegejuicht, vandaar, dat -zij inet? grote gulheid drie toegiften speelden. Het „Bach- choraat" waarmede zij besloten, maakte grote indruk. J. Kortman n. LAATSTE BERICHTEN BINNENLAND GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verleend aan G. D. van. de Pol,-tot de doodstraf ver oordeeld bij sèntentie van h^ Bij zondere Gerechtshof te 's-Graven- hage van 17 Maart 1947. De opge legde doodstraf is veranderd in een levenslange gevangenisstraf. ^GELDBOETES VOOR DIRECTEUREN VAN DE TELEGRAAF. Mr. F. W. Goudsmit, voorzitter van de 13de Kamer van het Amster damse Tribunaal, wees hedenmorgen het advies tegen wijlen H. M. C. Holdert, in leven directeur van de .Telegraaf" en de vroegere druk kerij Elsevier.. Dit luidt: van het vermogen van H. M. C. H-, dat 17.000.000 gulden groot is, verbeurd te verklaren een 'bedrag groot 2.000.0000. vermeerderd met 4 ge wone aandelen van elk 25.000 en 12 preferente aandelen van elk 4000.—, benevens 275 obligaties van elk 1000, met de bemerking, dat het bedrijf „De Telegraaf" bij dit ad vies niet in het geding komt. Mr.. Goudsmit zeide voorts, dat H. M. C. H. -goed beschouwd op een lijn was te stellen met.'n „brood-N. S. B.'er" die er op uit Was zijn eigen belang te dienen en die geen rekening hield met het algemeen belang van het Ne derlandse volk. Mr. Goudsmit meen de, dat van opzet om de Duitsers in de kaart te spelen, niets bewezen was. Tegeh F. H. J. H. een broer van- wijlen H. M. C. H., adviseerde h'et tribunaal een geldboete op te leg gen van 40.000 rekening houdend met* het feit, dat F. H: J. H. „meer het- slachtoffer geworden is van het beleid van zijn broef." DE ONTVANGST VAN MEVROUW ROOSEVELT IN NEDERLAND. De promotie van mevrouw Roo sevelt zal op Dinsdag 20 April des middags te 3 uur plaats hebben in de Domkerk "te Utrecht. Promotor is prof. mr. dr. S. vart Brakel. Na af loop dezer -plechtigheid zal in het groot auditorium van het universi teitsgebouw een thé worden aange boden. I, Op de dag tevoren, Maandag 19 April, heeft in de ridderzaal te Den Haag, des ochtends tc half 12 een plechtige ontvangst plaats door het Nederlands Vrouwencomité. Hier zal H.K.H. prinses Juliana tegenwoor dig zijn. De ontvangst" is bedoeld als een hulde van de Nederlandse vrouwen aan mevrouw Roosevelt. De regering zal door verscheidene leden vhn het kabinet vertegenwoor digd zijn. De presidente van het Ne derlands Vrouwencomité, mej. mr. M A. Teilegen. zal een begtoetings- rede houden, waarna mevrouw Roo- sevclt een boodschap aan de Neder landse vrouwen zal uitspreken. Een slotwoord zal worden gesproken doot Mej. dr. A. E. Ribbius Peletier, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die vice-presidente is van het NedrtTands Vrouwen comité. De bijeenkomst zal door zang van Jo Vincent worden opgeluisterd. 503e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 11e lijst. 1000 2640 4234 7092 7622 10960 11247 400 3060 16931 20044 21200 200 5761 10561 10702 10719 19289 20884 100 4705 6319 8358 9946 12609 14645 15604 16396. 17017 17096 18035 Ï8539 20953 BUITENLAND BUITENLANDSE BELANGSTEL LING VOOtt HET GEZINSCONGRES Voor het door de katholieke bond „Voor fcet Gezin" op 22 Mei to Utrecht te houden gezinscongres, dat gewijd zal zijn aan de verdediging van de rechten van het gezin, blijkt ook in officiële Belgische kringen be langstelling te bestaan. Het congres zal worden bezocht door de heer A. Verbist, minister van volksgezond heid en van het-gezin, de heer Leen adjunct-kabinetchef en de heren Clottens en van der Bruggen, res pectievelijk privcsecretaris en kabi netsattaché van de minister. WOODERSON NIET NAAR DE 'SPELEN. Toen Wooderson Zaterdag dis num mer 14 door de finish kwam bij de' internationale veldloop, die door de Belg Doms gewonnen werd, heeft hij verklaard, nu voorgoed h'et,besluit genomen te hebben niet op de Olym pische Spelen uit te komen. „Ik ben te oud voor het lopen op de baan" zo zeide hij. „en ik zal alleen nog maar in de wedstrijd Londen— Brighton uitkomen, waarna ik tot het volgepdc Cross Country-seizoen zal rusten."

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3