„De kinderen var 3Ca*te i de Grote Fjeld" DINSDAG 6 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Jeugdfilm van bijzondere kwaliteiten Er wordt tegenwoordig veel aan dacht geschonken aan jeugdfilms. En terecht, want ook de jeugd wordt aangetrokken tot het "fascinerende spel der bewegende figuren op het witte doek en het kan ons niet on verschillig laten, dat zij te zien krij gen. Tot voor kort werd volstaan met hen toe te laten tot films, die eigen lijk voor volwassenen waren be stemd, en de uitgesproken kinder films waren ondanks goede bedoe lingen :rrferendeels zó kinderlijk, dat zelfs de jeugd ze tè kinderachtig vond. Thans maakt men zeer goede films, waar jongens en meisjes in meespe len, waarin ze werkelijke avonturen beleven, die boeien en een gunstige indruk achterlaten. De Engelsen hebben zich op dit terrein reeds ver-( diensten verworven, maar de Zwe-' den zijn nu met een film uitgekomen, welke* zeker tot de allerbeste be hoort op dit gebie?d. De Zweden ver staan de kunst een filmwerk te scheppen, 'dat niet allen technisch en. filmisch perfect is, maar bovendien treft door een buitengewone zuiver heid van gevoel en een boeiende be langwekkende inhoud. Zulk een film is „De kinderen van de Grote Fjeld welke wij vermorgen zagen in een speciale voorstelling in het Casino- Theater. Hoog in het Noorden van Zweden staan zeven kinderen rond het sterf bed van hun moeder. Zij weten wat hun te wachten staat, als het ge meentebestuur zich Over de wezen „ontfermt" erf daarom besluiten zQ ondanks de sneeuw de wijde wereld in te trekken om zichzelf te hel pen. En dan begint een zware tocht KINDERBIJSLAG VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. Het Tweede Kamerlid de heer An- driessen heeft aan de minister van Sociale zaken de -volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het bericht juist, dat de z.g. technische commissie-van Rhijn, op dracht gekregen heeft advies uit te brengen met betrekking tot een noodvoorziening in tele kinderbijslag! voor kleine zelfstandigen? 2.. Indien deze vyaag bevestigend moet worden beantwoord, wil de mi nister dan mededelen of een vöor- ziening, als in vraag .1 bedoeld, op korte termijn kan worden tegemoet gezien? VOORMALIG RECHERCHEUR VAN POLITIE TER DOOD VEROORDEELD. De voormalige rechercheur van po litie C. J. K., die tijdens de oorlog bij het „Judenreferat" te Den Haag diende, werd door het Haagse Bijzon dere Gerechtshof, conform de eis, he den tér dood veroordeeld. K: werd" schuldig bevonden aan de arrestatie van minstens 775 Joodse landgeno ten, alsmede aan mishandeling van arrestanten en diefstal %van vele eigendommen. De procureur-fiseaal noemde hem „een ziekelijke Joden hater". Het bijzondere Hof wees een verzoek van de verdediger mr. dr. K. W. P. Klaassen om e?n hernieuwd psychiatrisch onderzoek af, omdat, naar mening van het Hof, het perste psychiatrisch rapport voldoende aan- wijingen bevatte omtrent de toereke ningsvatbaarheid van K. De terd ood veroordeelde kreeg het recht in beroep van cassatie te gaan. Last van zenuwen! M ij nhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. j BINNENLAND. Op een vergadering van de R.K. Onderwijzersbond van het bisdom Roermond, is door Mgr..dr. G. Lem mers, bisschop van dit bisdom, be kend gemaakt, dat aan de bonds voorzitter, de heer H. Wijnen, het ridderschap van de orde van de H. Gregorius is verleend en aan de vice- voorzitter, de heer W. Blokker, het Kruis Pro Ecclesia et Ponjiïice. De Commissaris der Koningin in' Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, heeft een be zoek gebracht aan de priory der Pa ters Benedictijnen te Egmond aan Zee. De N.V. Koninklijke Mij „De Schelde'' te Vlissingen zal voor Ar gentinië twee dubbelschroef-motor- schepen bouwen. Het Hoofdbestuur van de Ned. Bioscoopbond heeft zijn leden gead viseerd de bioscopen op de nationale herdenkingsavond, op Dinsdag 4 Mei a.s. van 6 uur af te sluiten'. Een 7-jarig jongetje te Den Haag heeft gegeten van een boter ham met een rattenverdelgingsmid- del. Het ventje is a-an de gevolgen overleden. De fa. K. in Den. Haag had drie duizend blikken cornedbesf, ham, jacht worst enz. aan diverse slage rijen en melksiijters te duur ver kocht. Tegen de bedrijfsleider dezer firma, drie vertegenwoordigers en 31 slagers en melkhandelaren in Den Haag, Rijswijk, Wassenaar, Delft en Schiedam is proces-verbaal ppge- maakt. Ook de fabrikant van de con serven te .Groningen i s geverbali seerd. Te Wijhe is door een ongeluk met een bezinemotor de boerderij van G. M. v. W. afgebrand. Het vee is gered. van zeven kinderen plus een geit door de eindeloosheid der Zweedse sneeuwvelden. De eerste pleister plaats, die zij 's avonds bereiken, is hét hutje van „Schöénen-peter", een alleen-wonende, eenzame oude man, bij wie de zeven kinderen wat leven In de brouwerij brengen. Dan raakt er één verloren en wordt gevonden door een houtvester, die het kina mee naar huis neemt en het bij zich houdt, want zijn vrouw en hij heb ben zelf geen kinderen. En zó ver liest de kleine karavaan telkens één of meer leden, die terecht komen bij goede mensen, totdat tenslotte Ante, de oudste, alleen overblijft. Maar ook hij komt goed terecht, want een do minee ziet de goede kwaliteiten van het kereltje en laat Jiem studeren voor het ambt van godsdienstleraar De moeder in de hemel heeft haar kindéren veilig geloodst in goede haven. Dit simpele gegeven had gemak kelijk sentimenteel kunnen worden, maar datds juist wat/de Zweden zo goed verstaan; het verhaal blijft zui ver en natuurlijk van het begin tot het eind, zonder een zweem van vals gevoel. De sfeer van het verhaal, dat ont leend is aan een gelijknamige ro man, is zó goed .getroffen, dat ook yol\%assenen deze film ten volle kun nen genieten, terwijl de kinderen ge grepen worden door deze geschiede nis uit het „echte" leven, die hen sterkt in hun overtuignig, dat de Voorzienigheid alles tenslotte ten goede leidt. Deze werkelijk mooie film komt binnenkort in de roulatie en zij van harte aanbevolen. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. ETHEL BARTLETTRAE ROBERTSON. Een klavier-duo. 'als dit kunste naarspaar is- kan men niet elke dag horen. Zij hebben de geheimen van hun instrument doorvorst en door grond. Zo is hun toongeving en sa menspel door en door muzikaal, rijk aan kleuren en gloed, zo los- van de materie, aJs men maar wensen kan. Daarbij weten zij zichzelf (en ook hun toehoorders, die deze'avond bui tengewoon ontvankelijk waren) zo zeer te concentreren op het muzi kale innerlijk van de gekozen wer ken, dat men opgenomen wordt tot in het hart van de muziek. Begonnen werd met „Concert C. gr. t." van Bach, hoog artistiek en stijlvol musicerend voorgedragen. Een andere taal, sprekend, maar in niet mindere mate imponeerde de bekende ..Beethoven variaties" van Saint-Saëns, een voortreffe1 ijk staal van vertolking. Zoekend naar min der bekende composities, ter verrij king van het nog altijd bemerkte re pertoire, waarover deze vorm van kunstuiting beschikt, hoorden wij een moderne, maar heel welluidende en voor iedereen toegankelijke com positie van onze landgenoot Hans Osieck, ri.l. „Variaties over een Duits Wiegeliedje", dat aan dit kun stenaarspaar is opgedragen. De „Ro mance" en het „Scherzo van Arens- ky klonk gaaf, mooi en briliant., Voorts het sublieme Debussy-wenk „Landaraya'*, waarna zij besloten met de vlotte onderhoudende suite „Scramouche" van Milhaud. De con certgavers spee'den al deze werken met de grootste virtuositeit, volmaakt accoordenspel en waar stijlbegrip. Dankbaar werden zij toegejuicht, vandaar, dat zij met grote gulheid drie toegiften speelden. Het ,.Bach- choraat" waarmede zij besloten# "maakte grote indruk. J. Kortmann. „TIEN KLEINE NEGERTJES". Gisteravond werd in de Schouw burg als 7e aborinementsvoorstel- ling een opvoering gegeven van het inmiddels wijd en zijd bekende to neelstuk „Tien kleine negertje" van Agatha Christie. Het was niet de eerste keer, dat deze „thriller" in Leiden voor het voetlicht werd gebracht en bij een vorige gelegenheid hebben wij er reeds een uitvoerige beschouwing aan gewijd. De schrijfster heeft in dit stuk - waafydn wij de inhoud niet kunnen weergeven zonder het ge noegen van toekomstige kijkers te bedêrven van het begin tot het einde een bijna adembenemende spanning weten te leggen, welke de acteurs en actrices van „Het Resi dentie Toneel" ruimschoots hebben benut. Jack Grimbêrgen en Joris Col- let gaven buitengewoon vlotte ver tolkingen evenals Eny Meunier. Dirk Verbeek als Sir Laurence Margrave gaf een prachtige typering van de rechtsgeleerde en voerde de span ning op tot het uiterste. Diny Sprok, die in dit spel als oude dame fun geert, had de kneepjes van een der gelijke creatie practisch onder de knie, waardoor haar vertolking voor iedereen aanvaardbaar was. Ook voor de overige medewerkenden al le respect voor hurt spel, dat bij droeg tot het enorme succes van deze opvoering. NED. REIS VERENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Onder presidium van de heer C. Sohinck hield de afdeling Leiden van de Ned. Reisvereniigirtg voor Ka tholieken gisteravond haar jaarver gadering in café-rest. „In den Ver gulden Turk". Na opening der vergadering met de Chr. groet gaf de voorz. een kort overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar en memoreerde o. m. de verschillende goed geslaag de reizen, welke zijn gehouden. Door omstandigheden konden no tulen en jaarverslagen "niet worden uitgebracht. Het finantieel verslag van de pen ningmeester, de heer L.' van Cleef, gaf aan inkomsten een bedrag van 12967.38, aan uitgaven 11993,30, zodat er een saldo is van 969.08. Dit verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Hierna was, de bestuursverkiezing i aan de orde. Aftredend waren de heren v. Baal.'H. Sips en J. Elshof. van wie de laatste twee zich niet heikiesbaar stelden. In hun plaats werden gekozen de dames Ria den Hollander en Nel Westerman. terwijl, de heer v. Baal werd herkozen. De voorzitter deed hierna enige mededelingen over het voorlopige zomerprogramma. Gezien de succes sen met verschillende tochten be haald zijn weer tal van nieuwe ex cursies in voorbereiding. Spr. noem de o.m. tochten naar, de Bloeiende RetuWe. naar de Middenstandsten toonstelling te Den Bosch, de St. Servaas-omgang in Maastricht en de Ommegang te Den Bosch, een Kersen-tocht in samenveil'nng met Rotterdam naar "Zalt-Bommel, de reünie te Breda, naar het Blinden instituut te Grave en een toCjj-t per luxe boot naar Bazel. Ook vanuit de vergadering kwa men nog plannen naar voren. o. m. voor het organiseren van fietstoch ten en he^ houden van excursies en lezingten voor de jeugd, wandeltoch ten naar zee en duinen, of een boot tocht" op zee, enz. Het bestuur zal al deze plannen nader in' overweging nemen. Herinnerd werd voorts aan de Ford filmavond op 26 April in de foyer der Stadsgehoorzaal. Tot Ifden der kascommissie wer den benoemd de heren den Hollan der. Lub en Zonderop. De voorz. deelde daarna een en ander mede over de viering van het a.s. zilveren jubileum. Op een voor- zittersvengadering. Zaterdag te Utrecht gehouden, is besloten aan alle leden een circulaire te zenden met verzoek om een finantiële bij drage ten einde een fonds voor. de Ka bh. Reis vereniging te stichten, Bij de rondvraag kwamen ook de reizen rfaar het buitenlandnog ter sprake, waarna de vergadering werd gesloten. In een daarna gehouden bestuurs- bgijeenkomSt werd de heer A. C. Mulder tot vice-voorzitter en tnej. Ria den Hollander, Middelweg* 11, tot secretaresse benoemd, In een hedenmorgen bij de voor zitter der afdeling binnengekomen schrijven deelde het bestuurslid, de heer H. van Veldhoven, mede, dat hij» zich niet met deze gang vain za ken kon verenigen en dat hij be dankte voor zijn functie. ZILVEREN JUBILEUM. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de*heer J. G. van Zwieten als uitvoerder van bouwwerken bij de N.V. Wernink's Be^on Maatschappij, Leiden, in dienst kwam. In die lange tijd is de heer Van Zwieten bij talrijke bouwwerken uit- voerdet geweest en daar het te ver zou voeren ze hier alle te vermelden, volstaan wij met "de volgende be langrijke werken, t.w.: het viaduct Apeldoornseweg te Arnhem: het ad ministratie- én drukkerijgewbuw van de N.V. Dagblad „De Telegraaf" te Amsterdam; Sportfondsenbad Arn hem; betonskelet Stadhuis te Lei den; het adminstratiegebouw van de N.V. Biliton Maatschappij te 's-Gra- venhage, terwijl op het ogenblik zijn werk als uitvoer der. ligt bij de nieu we fabriek van de N.V. Sajetfabriek P. Clos Leembruggen te Leiden. Op 9 April zal aan de heer Vart Zwieten door zijn directie o.m. een diner worden aangeboden, waaraan tevens Verschillende collega's en le den van het technisch en adminstra- tief personeel der N.V. Wernink's Beton Maatschappij zullen aanzit ten. "UITVAART EN BEGRAFENIS G. Th. GOEKENBIER. Hedenmorgen te half tien werd in de St. Petruskerk de plechtige *Nit- vaartdienst gehouden voor de ziele- rust van de heer G. Th. Kiekenbier. De gez'ongen H. Mis van Requiem werd opgedragen door de zeereerw. heer Th. M. Beukers, met assistentie van de weleerw. h'er^i W. Bende cn H. van Drunen als diaken en sub diaken. Te half twaalf had de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats op de R.K. begraafplaats, bijge woond dorfr tal van belangstellenden. Onder hen merkten we o.m. op vele leden van het college van collectan ten, wier bestuur in de stoet was meegekomen alsmede de heer G. P. Bergers, voorzitter van de R.K. Slagerspatroonsbond, terwijl tal van collega's eveneens blijk van belang stelling gaven. Nadat het stoffelijk overschot door 'n tiental collega's-collectanten de kapel was binnengedragen, verricht te pastoor Beukers de absoute en daarna de begrafenisplechtigheden. Nadat een gebed voor de zielerust van de overledene was gestort, dank te de heer C. Th. M. v. Valderen na mens de familie voor de betoonde belangstelling. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marijke Johanna d. van J. van Rijnswou en J. E. Marks; Ma- rinus Wilhelmus z. van N. L. van. Pa ridon en A. C. A. H. Haverkorn; Ka- rel Willeni Christiaan z. van D. Böseke en C. de Rijk; Abraham z. van A. la Lau en J. H. de Horn; Ca- tharina .Maria d. van A. C. Sfeijsener en E. van Hameren; Johanna Maria d. van, A. van Wetten en P. J. Am- merlaan; Emma U. van S. J. Anes en E. de Jong; Robert z. van L. G. Leeuwenburg en S. J. van Aggelen; Frederik Hendrik z. *van A. Singer- ling en C. van der Zon; Jacoba Ca- ■tharina d. van H. van Leeuwen en M. Verstraaten; Johanna Hubetra Ma ria d. van T. v. Dijk en E. de Groot; Petronella Isabella Hendrika d. van J. Kuijvenhoven en W. M. van Doo- ren; Freddy Hendrik z. van H. van Oosten en J.'J. van Stralen; Cornelis z. van A. Balvert en E. C. Klerks; Judith Möria d. van J. C.' M. Pieck en A. L. Fernandes. Overleden; G. T. Koekenbier wedr. 81 j.C. Polfliet wed. van P. Kuypers 74 j.; J. de Jeu, huisvr. van W. Roe- landse 30 j.; E. van Zwikten vr. §1 j. Gehuwd: 1^. C. Peute jm. en A. L. van Dijk jd.; C. N. van der Loo yjm. en M. M. N. de Groot jd. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 14 April a.s. te 14 uur 30 aan het Bu reau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot koste loze inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. 3023 Leiden, 3 April 1948, De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Ge deputeerde Staten dézer provincie hebben goedgekeurd het bij raadsbe sluit van 27 October 1947 vastgestelde plan tot herziening van Ijet plan vart uitbreiding voor dé gemeente Leiden, ten aanzien van gronden, gelegen tussen de Rijnsburgersingel en de Aloëlaan. Het goedgekeurde plan ligt ter ge meentesecretarie, afdeling Algemene Zaken voor een ieder ter inzage. Leiden, 3 April 1948. De Burgemeester voornoemd, F. H. v. KINSCHOT. R.K. E.H.B.Ó. „Geerkc Donders" afd. Leiden Wij willen de leden er even op wijzen, dat er ook a.s. Woensdag dus 7 April cursusavond gegeven wordt. Wij rekenen op' een trouwe opkomst mede in verband mét het komende examen. Laten al len tonen zo beslagen 'mogelijk ten ijs te komen. Dit kan bereikt wor den door een trouwe opkomst op komst.- Rectificatie. In het verslag van de R.K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers- Behangers, Stoffeer ders en aanverwante vakgenoten „St. Antonius van Padua" is abusieve lijk genoemd de Coöp. Vooruit. Dit berustte op een vergissing en moest fijn de Centrale Volksbank. T.v.d.M. De Burgemeester zal op Woens dag 7 April a.s. spreekuur hoqden van 11 tot 12 uur. Wethouder v. d. Kwaak is ver hinderd morgen spreekuur te houden. SPORT VOETBAL DE POGING TOT OMKOOP SITT. BOYS—EINDHOVEN Het Bondsbestuur heeft naar „De Sportkroniek" meldt besloten, M. H. M. Tummers, J. H. M. Durlmger cn E. Pfennings te plaatsen op de lijst yan personen, die nimmer lid kun nen worden van. de K.N.V.B., en H. ,F. A.Durlinger, voorzitter van Sit- tardse Boys van zijn lidmaatschap van de K.N.V.B. vervallen te ver klaren. Ten aanzien van andere bestuurs leden van Sittardse Boys is geen schuld gebleken. Brandweer tegen Stadhuis en Ar beidsbeurs Vrijdag a.s. speelt het elftal van Brandweer een voetbal wedstrijd tégen een combinatie van het Stadhuis en Arbeidsbeurs, op het Sportstichting-terrein. Aanvang 17.30 uur. HOCKEY NEDERLANDS ELFTAL TEGEN BELGIë. Het Nederlands hockeyelftal, dat Zondag 11 April te Brussel tegen België speelt, is als volgt samenge steld: doel: Richter, Be Fair; a<Jxter: H, de Looper, Hilversum en Drijver Leiden; midden: Derokx, Deventer, Loggere, Laren en Langhout, Hilver sum; voor. Van Heel, HÜYC, Boer stra, idem, Bromberg idem, Kruize idem en Esser Togo. Reserves: Bolsius, Tilburg en Tiel HHYC. Dit elftal is dus hetzelfde «als de ploeg, welke met 82 van Wales heeft gewonnen. De ontmoeting, welke tussen de B-ploegen van Nederland, en België Zondag j.l. te Èindhoven is gespeeld, hefeft geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd, weshalve men, besloten heeft het team, dat over het algemeen te Weston Super Mare zo goed heeft voldaan, ongewijzigd tegen- België te laten aantreden. VOORBEREIDING VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN. Oefenwedstrijden tegen India en Pakistan. Na België staan nog twee officiële landen wedstrijden voor het Neder lands hockeyelftal op het program ma, nl. tegen Frankrijk op 24 April en tegen. Zwitserland op 16 Mei, bei de malen te Amstelveen in het Wagenersstadion. Na deze serie lan- denwedstrijden komen de Olympische hockeywedstrijden in zicht, waar voor de daarvoor in aanmerking ko mende spelers, nog een speciale trai ning zullen ondergaan. Ook staan in die periode voor Londen nog en kele oefenmatohes op het prógraim- ma, officieuse landenontmoetingen, waarin de spelers een 'laatste maal onder de loupe worden genomen. Naiar wij vernemen is het thans ze ker, dat zowel India als Pakistan voor het Olympjsch Hookeytournooi ons land zullen bezoeken en enkelte wedstrijden zullen spelen tegen een Nederlandse ploeg.1 De data voor deze ontmoetingen staan evenwel nog niet vast. Men zal dus in Neder land weer eens het grootse spel van de ploeg van India, de Olympische titelhouders, kunnen bewonderen. OLYMPISCHE SPELEN. EXTRA VOEDING VOOR DE DEELNEMERS. De Engelse minister van voedsel voorziening John Strachey verklaar de. dat extra rantsoenen verstrekt zullen worden aan de 8000 deelne mers van de Olympische Zomerspe llen te Londen. Deze toewijzingen zullen bestaan uit melk, vlees, spek, suiker, kaas, vet, aardappelen, chocolade en sui kerwerken. Aan de Olympische Comités van de deelnemende landen wordt toe stemming verleend om, vrij van in voerrechten, voedselpaketten naar hun vertegenwoordigende ploegen te zenden. G. A. STOLWIJK. De nieuw-benoemde gemeente-se cretaris van Sassenheim, de heer G. A. Stolwijk, is op 25 Juli 1918 te Zwammerdam geboren. Na gymnasia. Ie opleiding, begon hij in 1936 zijn ambtelijke loopbaan bij de secretarie te Reéuwijk. Sedert' 1942 was hij werkzaam te Voorschoten, sinds 1 Mei 1947 als hoofdcommies. De heer Stolwijk is in het bezit van de diplo ma's gemeente-administratie en ge meen te-fihaneiën. WOODERSON NIET NAAR DE SPELEN. Toen Wooderson Zaterdag als num mer 14 door de finish kwam bij de internationale ve'dloop. die door de Belg Doms gewonnen werd, heeft hij verklaard, nu voorgoed het besluit genomen te hebben niet op de Olym pische Spelefc uit té komen. ..Ik ben te oud voor het lópen op de baan", zo zeide hij. „en ik zal alleen nog maar in de wedstrijd Londen Brighton uitkomen, waarna ik tot het volgende Cross Country-seizoen zal rusten." - DE TRAINING DER BRITSE ATHLETEN. Indertijd werd officieel meege deeld, dat een groep Britse athleten. die tot de „mogelijkheden" voor de Olympisch? Boelen behoorden, van 16 tot 20 April in een groot vacan- tiekamp van de vermaarde Butlin jn Clacton zouden oefenen. Een aanbbd, dat door Butlin gedaan was, waarbij natuurlijk de onkosten der athleten op rekening 'van Butlin's organisa tie zouden komen. Butlin is een goed zakenman en doet dit dus niet voor niets. Hij heeft dan ook onmiddellijk een grote ad vertentie geplaatst, waarin staat: „dit is een prachtig: gelegenheid voor sportsmen om terwijl zij een weekend in Clacton doorbrengen de 200 Olympische athleten aan het v/erk te zien. Boekt than? lógies voor dat weekend". Het gevolg van een en ander zal dus zijn, dat de Britse athleten een attractie vormen voor eventuele va- cantiegangers naar Butlin's vacantie- karrvp. Maar Jack Crumps, dé mana ger van het Olyjnpisch athletiek- team vindt dat helemaal niet erg. Hij hééft althans verklaard, diat het geenszins in'de bedoeling lag de 200 uitverkorenen een exclusieve twi ning te bezorgen. Jack Crumps vindt het zeifs heel goed, dat de mensen naar de athleten komen kijken, om- djit er dan mog lijk meer personen tot athletiekbcoefening zullen over-, gaan. ATHLETIEK De Bataven. Vanaf heden zullen alle trainingen van De Bataven plaats vinden op de sintelbaan in de Leidse Hout en weL als volgt: Maandag: van 7 tot 8.30 uur de dames en meisjes. Woensdag: om 7 uur de dames en meisje; de C-junioren (jongens van 12 tot 16 jaar) eveneens van 7 tot 8, uur; de heren en ov^ige junioren van 7.30 tot 9 uur doen in verban^ met de vroege duisternis de eerste weken van 7 uur tot donker. Vrijdag: van 7-uur tot 8.30 uur de heren A en B-junoren. In de loop van de maand April zal aan alle Bataven een baan- kaart worden uitgereikt. De Leidse Sport Stichting eist voor dit jaar dat zich een foto op deze kaart bevind. Daarom a.s. .^oensdag allen een klei- Jie foto inleveren. Zij die geen foto van zich bezitten, moeten dit aan het bestuur mededelen. GYMNASTIEK' „Groen-Wit" Het bestuur van de R.K. Dames Gymnastiek verenig. „Groen-Wit'' maakt aan de leden be kend, dat met ingang van vandaag, alle lessen worden hervat. Willen de leden er ook aan denken om hun contributie op tijd te voldoen? Tot slot nog het volgende: Bezoek de lessen regelmatig, wees geen vlin der, die nu hier dan daar neer strijkt maar wees een persoonlijkheid, train geregeld, het komt jullie ten goede in je later leven. DAMMEN L. D. V.-NIEUWS. Promotie-degradatie competitie vastgesteld. Het progranjma voor de promotie degradatie competitie om een plaats in de Hoofdklasse van de Nederland se Danrbond, tussen de beide- tien tallen van L. D. V. en het Haagse H. D. S„ is thans vastgesteld en luidt als volgt: Donderdag, 8 April a.s. in Hdtel Central L. D. V. 2—L. D. V. 1. Maandag, 12 April a.s. in Den Haag H. B. S. 1—L. D. V. 2. Donderdag, 22 April as. Hotel Cen tral L. D. V. 1—H. D. S. 1. De aanvangstijd van deze wedstrij den is bepaald op 7.30 uur. 8 WEERSVERWACHTING OPNfEUW REGEN. DEZELFDE TEMPERATUUR, o O O Meest zwaar bewolkt met tij- g o delijk regen. Matige, later wat g o toenemende wind uit westelijke o o tot zuid-westelijke richting. Van-*§ 8 nacht minder koud_Morgen over- 8 8 dag ongeveer dezelfde tempera- g g tuur als vandaag g o 5 oooooouoooouuuuouoooooooooooooooou LAATSTE BERICHTEN Mgr. J. P. Huibers Bisschop van Haarlem Het heeft Zijne Heiligheid de Paus behaagd tot assistent-Bisschop bij de pauselijke troon tc benoemen Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. P. Hui bers, Bisschop van Haarlem. POS. NED. SCHEPEN Abbekèrk 5 April van Karachi naar Bombay. Alcyone, pass. 6 April Ouesr sant Aldabi 5 April 250 mijl Zd Oues- sant Algorab pass. 5 April Beachy Head. Alpahrd 5 April te Rio de Ja neiro. Alphacca 6 April van Manilla te Honkong. Boissèvain 5 April van Singapore naar Batavia. Clavella 7 April nm. van Las Piedras te Rotter dam verwacht. Eemdijk 6 April van Havanna naar Rotterdam. Grote Beer pass. 6 April Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt pass. 5 April Mini- coy Kertosono 5 April van Genua Kota Baroc pass. 5 April kaap St. Vincent Kota Gcdc pass. 5 April 11 uur Finisterre, wordt 8 April 22 u. aan de Hoek van Holland* verwacht. Maaskerk, 6 April te Dakar. Macoma 6 April van Melborne naar Pladjoe Nederland, pass 5 April Gibraltar Parkhaven 5 April van Funen&l. Prins Wilem 2 5 April van St. lohn n.b. naar een golfhaven. Sibajak 5 April van Aden. Stad Vlaurdingen 6 April van Baltimore naar New York. Talisse 5 April van Marseille naar Genua. Tcmate pass. 5 April 14 uur Point de Galle. Tiba pass. 5 April St. Vincent k.v. Veendain wordt 7 April om 3 uur v.m. van New York aan de Hoek van Holland verwacht. Volendam 1 April 0.25 uur van Rotterdam te Batavia BRIDGE Om de Waddingtonbeker. In de eerste ronde van het Yiationale tour- nooi om. de Waddingtonbek^r s-peel- de de Leidse Bridgeclub „D.D.S." te Leiden tegen de Amsterdamse vér- eniging „Overschot", weiike het res tant vormt van drie vroeger te Am sterdam bestaande Joodse clubs. „Overschot", dat dit seizoen het kam pioenschap van do hoofdklasse, dis trict I, in de hoofdstad in de wacht sleepte, verscheen met zestien hoofd klasse-spelers, zodat de nederlaag van „D.D.S.", dat nog twee van haar sterkste paren missen moesl, eigen lijk bij voorbaat al vast stond. Het is niettemin een boeiende wedstrij geworden, waarin „D.D.S." dc eerste twee ronden de leiding heeft gehad en zich, ook in de 6e, 7e, en 8e ronde tegen de uitstekende Amsterdamse p.oeg opgewassen toonde. In de 3e. 4e en 5e ronde kreeg „D.D.S." echter zo zware klappen,* dat „Overschot" in déze uiterst prettige wedstrijd volkomen verdiend met 40 punten winnaai weid. SCHAKEN. Noteboom-Wcdstrijd. Aan de 9e Noteboom-herdcnkingswedstrijd, wel - ke het L.S.G. op 8, 9 en 10 April in „de Doelen" heeft georganiseerd ne men 56 spelers deel, w.o. Bosscha. Demmendal, Donk (Amsterdam), mr. Landwehr (R'dam), van Dijk, Rotte veel, Schüss, Verhoeff (A'dam). In de hoofdgroep om de Noteboom- beker spelen de bekerhouder ir. van. Steenis, van den Berg, Idema en Don- ner. Kampioenschap Bloembollenstreek. De eerste uitslagen om het per soonlijk Schaakkampioenschap van de Bloembollenstreek zijn: Hoofd klasse Groep A: de Laatv. Wiemen, afgebr.; v. d. BergLiverse y2yA\ Koetsheid—J. Verleuï 10. Groep B: de VriesWorsteling AAPastoor de GrootKoop O-^l; H. VerleurBalm 10. lste Klasse Groep A: v. Feliusv. d. Geer 10; RootertWind, uitge- stelr; R. OffringaVerleur sr. 01. Groep C: BolDerkse, afgebc.; Lit- jensv. Dyk, 10; LantziusC. Of- finga 10. 2e klasse groep A: Raken —Kokkel koren 01; HandgraafJ. Maas 01; de JongHey 01. Groep B: LéyEyckhof 10; Klootwijkv. d. Kley, uitgest.; A.' Maasv. Meygaurden 10. Groep C: SchwartzKelder -01; M Maasv. d. Kley, uitgesteld; van Beek—Quintess, 01. Groep D: Daanje—d. Berg 01; BranderKool A—A; Bouwman Kroon 10. - HAAGSE TRIBUNAAL. De man van de knokploeg. Naar L. N. van Duuren uit Leiden zelf moest erkennen, was hij geen gemak kelijke geweest in ae bezettingstijd; hij was iemand, die no;al eens aan het vechten was geweest. Hij lokte meermalen relletjes uit, als d"> W.A zich op straat bevond, èn cr was me nige klap gevallen, terwijl hij ander zijds ook zelf er ï.og weieens van langs had gekregen. De inan, die zich thans1 voor het Haagse tribunaal had te verantwoorden, had bovendien de vijand op verschillende manieren ge holpen. Hij was een fel lid der N.S.B. en ook van diverse neven-organisa ties. De meeste van de feiten werden erkend. De raadsman pleitte om met de doorgebrachte cj'na 3 jaar inter nering te volstaan.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3