Nieuwe Staatslening met lagere rente 26 Europese steden thans verbonden Met 'teeöipzo-Qtamma aan de Sitaemen De gouden Jaarbeurs te Utrecht ALS DE HEIDE BLOEIT DINSQAG 6 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 15e Leidse Bedevaart naar Schiedam Vóór het altaar stond op een met paars fluweel bekleede standaard het vergulde reliekschrijn van de heilige, en daarnaast de brandende, met de Leidse sleutels-versierde processie- kaars, welke de leider van de proces sie, pastoor Beukers, zo even had ge wijd. Door een boog in de muur hadden wij een doorkijk in de eigenlijke St. Lidwina-Kapel. juist op de schilde ring, die de val op het ijs weergeeft. Lidwina kwam op haar 15e jaar bij het schaatsen-rijden te vallen en was sindsdien bed-legerig. Men ziet, hoe de baanveger met zijn bezem aan komt snellen, terwijl anderen rond i het uitgegleden kind staan. Dat was het begin en boven het hoogaltaar dat was het einde. Een plechtige H. Mis werd opge dragen onder het beeld van haar, die nooit meer een kerk heeft bezocht, een plechtige offer, opgedragen door de herder van de Haagse St. Lidwi- na-kerk, pastoor Timp, geassisteerd door de drie kapelaans der St. Pe- truskerk te Leiden. In het priester koor of tussen de pelgrims hadden o.a. plaats genomen deken Reijnen van Schiedam, pastoor Beukers, pas toor Van der Schoot, o.f.m. van de Haagwegkerk, de pater Hogen- elst en Sprifijt van de Hartebrug- kerk, de pastoors van Oud-Ade, Kat wijk, Rijpwetering en Zoeterwoude (H. Kruisverheffing), pastoor Schal- ker vfln de St. Lidwinakerk te Haar lem, dr. Jos. Janssen, pater Terpstra, de fafhers Bende en Hanrath, en kapelaan Van Dijk van de St. Li- dwina-kerk te den Haag. Door een koor van Leidse zangers werd een mis van PerosL in al haar wisselin gen van vreugde en innigheid goed gezongen. De preek werd gehouden door rector E. Helmer, van huize „Callao" te Katwijk, op een tekst uit het Hooglied: „De liefde is ster ker dan de dood". In deze preek werd benadrukt, de intentie van deze bedevaart: de voorspraak van St. Lidwina te vragen, dat Nederland van communistische invloeden ge spaard moge blijven. Er werd op ge wezen, dat St. Lidwina zich in haar gebed en lijden één voelde met de zondige- wereld van haar tijd en in liefde haar lijden gedragen heeft. Zo moeten ook wij bidden, niet op de eerste plaats voor allerlei parti culiere belangen, maar voor de nood van de samenleving, waarvan wij deel uitmaken en in wier schuld ook wij niet vrij-uit gaan. De omgekeerde grafsteen. In de stilte van de kapel van het St. Lidwina-huis, welke kapel de stroom van bedevaartgangers ternau wernood kon opnemen, werd in de RADIO BUIZEN GROTE VOORRAAD H. G. van Luijken, Breestr. 97 Radio WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 meter 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gr.pl., 10.00 Morgenwijding, 10.20 Kookpraatje, 10.30 Voor de vrouw, 11.00 Gr.pl., 12.00 Meestertrio, 12.30 Weeroraatje, 12.33 Platteland, 12.38 Orgel, 13.00 Nieuwe. 13.50 Gr.pl. 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Jeugdhoorspel, 15.20 Gr.pl., 15.45 Ziekenprogr., 16.15 Vragen staat vrij, 17.50 Gr.pl17.30 Maatschappelijk werk, 18.00 Nieuws, 18.30 Ned. Strijdkr.. 19.15 Gr.pl., 19.45 Lezen in de Bijbel, 20.00 Nieuws, 20.15 Metropole-orkest, 21.25' Hoorspel, 22.15 Malando en orkest, 22.45 Boek bespreking, 23.00 Nieuws, 23.15 Gr. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.45 Woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Offenbech-concert, 9.00 Onze jon ge zieken, 9.30 Waterstanden. 9.35 Morgenconcert, 10.30 Mrrgendienst. J1.00 Pianorecital, 11.35 Gr.pl., 12.05 Gr.pl., 12.15 „Sangh en spel", 12.30 Weeroverzicht, 12.55 - Het P.I.T.F., 13.00 Nieuws, 13.55 Stafmuziek, 14.30 A. J. Herwig, J5.00 Kamerorkest, 15.45 „Pastorale", 16.15 Knapenkoor, 17.30 Koperkwartet, 18.00 Koren en korpsen? 18.30 Piano en viool. 19.00 Nieuws- en weeroverzicht, 19.15 Eng. les voor gevorderden, 20.00 Nieuws, 2pl5 Westerkerk-samenkomst, 21.30 Philh. Orkest. 22.45 Avofido^erden- king, 23.00 Nieuws, 23.15 Orgel en pianoduo, 23.45 Slotaccoord, 24.00 Sluiting. middaguren St- Lidwina gevolgd op de lijdensweg van Christus' langs de kruisweg-staties een zeer indruk wekkende plechtigheid, geleid „door pastoor Beukers. Na afloop daarvan werd de grafsteen van de heilige vereerd. Door de „gelukkige omstan digheid", 'dat hij na de' beeldenstorm ondersteboven in de oude St. Jans- kerk werd gelegd, bleef de prachtige steen met in haut-relief uitgehou wen beeld van St. Lidwina, gekroond door neer-dalende engelen bijna ongeschonden. De steen is nu in de muur van de kapel gemetseld. Het graf weer blootgelegd. Onze belangstelling voor het graf zelve, dat onlangs bij de restauratie van de St. Joriskerk herontdekt is, was zo aangewakkerd, dat wij ons derwaarts spoedden. Collega Leo Nelissen van de Nieuwe Schiedamse Courant, die goed op de hoogte is van alle vragen, bij het blootleggen van het graf gerezen, heeft ons rond- geleid. Wij zagen nog altijd de con sistoriekamer aan voor de St Lidwi- nd-kapel zoals men in alle boeken kèn lezen. Maar door de uitgravia- gen en raadpleging van de "oudste handschriften is wel afdoende bewe zen, dat St. Lidwina begraven heeft gelegen in wat tegenwoordig dt rech ter-zij beuk is van de kerk, wel ke beuk echter pas nè de dood van de heilige is gebouwd. Het stoffelijk overschot werd in 1615 in het ge heim gelicht en naar België in vei ligheid gebracht. .Enkele belangrijke stukken van het stoffelijk overschot worden thans in het reliekschrijn van de St Li- dwina-kerk bewaard. Daar woonden wij de slot-plechtigheid bij van onze Leidse bedevaart: een licht-processie met de relieken, na een plechtig Lof, Hanrath, geassisteerd door pater Terpstra en kapelaan Dekleermaec- ker uit den Haag. Een van ganser harte gezongen ,Te Deum was de luide dankbetuiging voor deze bede vaart, die echt een bedevaart is ge weest: er is heel wat afgebeden, om de voorspraal? te bepleitén van Ly- dewyde Petersdochter, de sterke zwakke vrouw, opdat zij, als weleer Esther smeekte bij de koning, haar volk en vaderland van de ondergang zal behoeden. Dat geve God, die haar heeft uitverkoren. INKRIMPING VAN OVERHEIDSPERSONEEL }n een radio-rede heeft minister Lieftinck er gisteren op gewezen, dat, dank zij de Marshall-hulp, een eco nomische opleving van Nederland mogelijk is, als er hard gewerkt en sober geleefd wordt, waardoor onze betalingsbalans in evenwicht kan worden gebracht. Nodig is-ook dat de Staatsfinan ciën worden gesaneerd. En de minis ter kondigde aan de omzetting van de obligaties 1938 in een nieuwe le ning. Aan houders van stukken van de Nederlandse Staatslening-1938, thans nog groot 1.2 milliard, met een loop tijd van 38 jaar, die de eerste tien jaar 3 percent rente heeft gedragen en volgens de leningsvoorwaarden van Maatt jongstleden, af 3y3 percent afwerpt, zal het aanbod Avorden ge daan hun obligatiën om te zetten in die van een nieuwe lening, die we derom 3 percent rente zal bedragen, maar een veel kortere looptijd zal heben, namelijk 14 tot 16 jaar. Voor hen, die daarvan geen gebruik wil len maken, zal een tweede beleg gingsmogelijkheid worden geopend, door de uitgifte tegelijkertijd van een andere nieuwe lening met een re latief lange looptijd, namelijk 50 jaar, die daarentegen, zonder gevaar voor spoedige conversie, 31/4 (niet 4 1 '4, zoals de minister abusievelijk zeide!) percent rente beloopt. Het uit te geven bedfag der leriin- gèn zal zo worden vastgesteld, dat ook nieuw, vrij geld kan meedoen. „Ik doe een krachtig beroep op al len, die daarvoor in aanmerking ko men", zo zeide de minister, „óm aan deze leningen deel te nemen. De bin nenlandse en buitenlandse Staats schuld des lands is, tengevolge van de oorlog, die achterons ligt, ruim verviervoudigd, namelijk van zes op vijfentwintig milliard. Hoewel gunstige regelingen met onze buitenlandse schuldeisers wer den verkregen, zal pns land gedu rende de eerstkomende jaren nog zeer belangrijke bedragen, liggende tussen de 200 en 300 millioen gulden per jaar aan rente en aflossing, met name op een aantal kort lopende schulden, die aangegaan werden r het herstel, aan het buitenland moeten betalen. Dit"maakt een be perking van rerjte en aflossing on de binenlandse schuld onvermijdelijk." Na gememoreerd te hebben, dat er ir de afgelopen jaren al heel wat is geschied, om de gaoende kloof tus- uitgaven en inkomsten Van de Staat" te verkleinen, zei de minister, dat dit méér moest gebeuren. Op alle departementen is men op het ogenblik bezig, aldus de minister, zorgvulig na te gaan, welke taken en diensten, en met name die, welke uit oorlogs- en bevrijdingsneriode staramen, op korte termijn kunnen worden ingekrompen of kunnen ver dwijnen. Aan het einde van de radio-rede gisteravond viel een pauze van enke- ke minuten. Dan de omroeper:'„Luis teraars, u zult over enkele seconden nog een toevoeging horen op de rede van prof. mr. P. Lieftinck". Een pau- MINISTER LIEFTINC$. ze van enkele minuten. Dan weer die olijke omroeper: „Luisteraars, het is allemaal een beetje vreemd mis schien, maar de toevoeging, waar ik daarnet over sprak, gaat toch weer niet door. We besluiten nu dus deze uitzending, waarin geluisterd hebt naar de minister van enz." De oplossing geeft de „Volks krant": Doodeenvoudig, een excellen tie, die zich had versproken, maar dat niet wilde toegeven. Hij beloofde namelijk in zijn rede 4 1/4.percent rente voor.'n belegging op lenge ter mijn. Dat was 1 percent te hoog. Het personeel van de studio maakt de minister daar op attent en de omroe per kondigde maa^ vast een toevoe ging aan. Hij kon natuurlijk niet we ten, dat een excellentie zich niet ver gissen kan, zelfs als hij zich vergist. BEURSOVERZICHT. De fondsenmankt opende gisteren in een weifelende stemming. De koersen bleken merendeels te ligigen beneden het vorig peil en in hoofd zaak schreef men dit toe aan terug houdendheid van het publiek, voor namelijk in verband met de beoorde ling van de Europese politieke situa tie. Het hiersdoor ontstane aanbod werd niet grif opgenomen en zo ont stond, naarmate het beursuur vor derde een algemeen lager koersni- veau, waardoor de markt een flauw aspect kreeg. Aandelen Philips weken maar weinig van de vorige notering af en werden vernamen op circa 286. De overige leidende industriewaar den leden merendeels grotere verlie zen. Het verlenen van een crediet aan de Ned. Indische regering ver mocht de markt der cultuurfondsen niet te stimuleren, zodat ook hier na een aanvankelijk vastere opening, het koerspeilinzakte tot beneden Vrijdag. In Tabaksfondsen ging prac tised. niets om en kwamen vrijwel geen noteringen tot stand. Op de be- leggingsmarkt waren Nederl. Staats fondsen vrijwel onveranderd. De conversielening 1947 noteerde 98 5/8 tot yk. De dollarleriing 102. Prolongatie 2 yK pet. DE K.L.M. SLAAT HAAR VLEUGELS UIT NOG STEEDS SLAAT DE K.L.M. haar vleiigels ^wijder uit; enkele da-1 gen geleden kwam het bericht van de aankomst van het nieuwe vliegtuig, de D.C. 6, die uiterlijk weinig Verschilt van de D.C. 4, en inwen dig veel gelijkt op de Constellation, maar die bij nadere beschouwing toch belangrijke vërbeteringen en nieuwe snufjes brengt. Nog 6 van de ze toestellen volgen en zullen ingezet worden op de lijnen naar Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Maar hiermede is- de uitbreidingszucht nog niet ten einde en voor dit jaan om is, zullén 12 nisuwe Convairs onze luchtvloot versterkt hebben Luchtvloot bijna op peil Dan zal het aantal vliegtuigen op het. peil zijn, dat de directie van de K.L.M. zich gedacht heeft en waar mede zij voorlopig de gedachte lijnen kunnen exploiteren. De vloot zal be staan uit 20 Dafcota'-s (32 zijn er reeds buiten dienst gesteld), 7 C. 54, 6 D.C. 4, 6 Lockheeds 49, 11 Lockheeds 749, 7 D.C. 6 en 12 Convairs. Met deze vliegtuigen zullen 26 Europese steden met elkaar door de lucht verbonden worden. Bovendien zal de' route naar Zuid-Amerika 3 X per week gevlogen worden, zal Jo hannes burg in 27 uur te bereiken Zijn, wordt zeven maal per dag op Londen gevlogen, en zal Oslo zes maal per week te bereiken zijn. om maar enkele voorbeelden te noemen uit de nieuwe dienstregeling. Ook de vaart op Amerika is betel- verlopen dan men .gedacht had, toen het eerste vliegtuig na de oorlog op 21 Mei '26 bij New York landde. Deze' zomer zal 9 X per week op New York gevlogen worden, nu de ervaringen met de druk-cabine over de Oceaan goed zijn. Een geheel nieuwe route is.' die op Shanghai, die tot Bankok langs de Indiëroute gaat en dan linksaf buigt, om nonstop naar Shanghai door te vliegen, met in Bankok een aanslui ting vanaf Batavia. Als de concessies verkregen kunnen worden, zal deze lijn zelfs naar Tokio doorgetrokken worden Ook het nabije Oosten heeft de bij zondere belangstelling van de K.L.M. Reeds is een aantal proefvluchten ge maakt op Teheran, via Rome, Istan- boel en Bagdad. Ook de lijn op Pa lestina is dit jaar geopend, hoewel de interne moeilijkheden in Palestina hieraan veel afbreuk doen. Dit alles vertelde ons de directeur „Holland lacht in bloemen'. Zo •ver is het eigenlijk nog niet, want hoewel de crocussen-zijn uit gebloeid en de hyacinten al een eindweegs staan de narcissen nog maar aan het begin van hun rijkdom aan bloe men, terwijl slechts dé zeer vroege Kaufmannia-tulpen hun gloeiende kleuren over de geestgronden laten vloeien. Ondanks, een koude wind en strie mende regenbuien openden zeven burgemeesters uit de bollenstreek dezer dagen in tegenwoordigheid van vele leden van de Nederlandse pers op verzoek van de organisaties voor vreemdelingenverkeer het Bol- lenseizoen. Deze zeven burgemees ters van Lisse, Hillegom, Sassenheim Noordwijk, Noordwijkerhout, Voor hout en Warmond vertegenwoordi gen een nieuwe eenheid van de Zuid-Hollandse bollenstreek, die hard gaat samenwerken op het ge bied van vreemdelingenverkeer en vacantieverblijf. Gezamenlijk is een uitgebreid pro gramma opgesteld. Men kan bollen- tochten gaan maken te voet, per tram per fiets, per trekschuit, pér diligen ce en per touringcar. In alle gemeen ten langs de routes zal het oog ge streeld worden door bloemen-mo- zaieken, die», door kunstenaars en vaardige amateurs worden ontwor pen. Dè badplaats Noordwijk, gèeft bloemenfeesten van 28 April tof 1 Mei. Voorhout organiseert bloemen - tochten, reidansen en een lunapark van 17-21 April. Noordwijkerhout geeft een volksdansfeest voor Hol land en Brabant op 18 April en op 17 April organiseert het Centraal Bloembollencomité een uitgebreid bloem ericorso te Lisse, Hillegom en Sassenheim waarvoor thans reeds 55 wagèns hebben ingeschreven. De Ned Spoofwegen zullen op de yan de K.L.M., dr. A. Plesman. tijdens de jaarlijkse pei"sconferentie, welke in het K.L.M. Internaat „De Wilt- zangk" te Wassenaar werd gehouden. Het is prettig een persconferentie te hebben met dr. Plesman; hij is het type van, een echte Amerikaanse za kenman, draait niet om de feiten heen, /verbergt niet wat ginder prettig is en geeft openlijk toe dat het de K.L.M. begonnen is om „wat te verdienen", waarbij het steeds moeilijk is de touwtjes aan elkaar te knopen. 1946 gaf een zeer gunstig re sultaat, '47 was ook wel gunstig, in '48 zal het ook nog wel lukken, maar de toekomst ziet er nief in alle op zichten zo rooskleurig uit. „Maar, zo zei dr Plesman, we moeten niet zo erg ver kyken; we kunnen beter hard doorwerken, dan zal het wel in orde komen Dat is tenminste steeds het geval geweest!" Tenslotte vertelde de heer Plesman ons iets over de vooropleiding van verkeersvliegers, waarvoor de K.L.M. een eigen cursus heeft in het-leven geroepen, waaraan, na een strenge selectie, 30 jongens van 16 jaar kun- nendeelnemen, Vereist wordt een vooropleiding van Mulo of drie jaar H.B.S. De middelbare opleiding wordt in het internaat „De Wiltzangk" voortgezet, waarbij de vakken zijn af gestemd op de vliegopleiding. De mo gelijkheid bestaat' dat deze leerlin gen, na de cursus, vervroegd in mili taire dienst gaan, waarna zij bij de Rijksopleiding komen en voor hun 21ste jaar reeds hun entrée bij de K. L.M. kunnen maken. Feestelijke intocht op de eerste dag (Van onze bijzondere medewerker) Wat enkele dagen geleden nog zeer waarschijnlijk leek, is nochtans een feit geworden: de vijfstigste Neder landse Jaarbeurs opent op deze eer ste Dinsdag van April haar deuren zonder de belemmering van onafge werkt gebleven voorbereiding. Maan denlang zijn vakmensen binnenshuis aan het werk geweest en hebben tal van vergaderingen in belendende lokalen gestoord; wekenlang voer den standhouders de jiieüwste pro ducten aan voor deze Jubileum- beurs. Gisteren heerste alom npg een chaos, maar vanochtend was alles gereed om de genodigde autoritei ten uit binnen- cn buitenland 'en verder de eerste stroom van nieuws gierige bezoekers binnen te laten in de geheel gerestaureerde hall van het hoofdgebouw aan het Vreeburg. En plotseling is in Utrecht weer eens een internationale sfeer gescha pen. Zowel de provinciale overheid als die van de hoofdstad had begre pen, wat er te doen stond. Commis saris Reinalda kon bereiken, dat Utrecht in de avond trekkracht zal bezitten door een fantastische elec- trische verlichting en de gemeente stak het entrée van de Domstad in ,een ongekend feestpak. .Dit laatste was natuurlijk niet zonder eigen belang, zoals trouwens begrijpelijk is; het was bovendien een voorproef vpn de versiering die straks zal dienen, wanneer Utrecht 1900 jaar stad is.' Wie uit -het station treedt, onder gaat een verrassende binnenkomst. Het gehele plein ziet er modern fees telijk uit, rustig en kleurrijk, ge lukkig verre van protserig. En het stuk brakke grond nabij de Leidse wgg is nauwelijks terug te vinden, Bollendagen -weer speciale treinen inleggen, mede ten gerieve van be zoekers van een internationaal mu ziekconcours, dat op 24 en 25 April en op 1 en 2 Mei te Hillegom wordt gehouden.* Voor dit concours hebben "Zwitserland, België en Frank rijk alsmede verschillende militaire muziekcorpsen ingeschreven. verscholen als het ligt binnen het carree van heesters. Ook hier vraagt de straatversiering een ogenblik de aandacht van de bezoekers. Iets ver der vlak voor de Catharijnebrug, in het midden yan de verkeersrotonde, ziet men een groot monument opge richt. Vier symbolische mensenfigu ren staan op jle uiteinden van een stenen ]>astion en een fontein zal stromen water uitgieten in' het reser voir, dat als voetstuk van deze her inneringszuil dient. Dan staat men op het Vreeburg, met zijn allegaartje van Jaar-beurs gebouwen. Aan de groene barakken en het houten administratiegebouw tje is helaas niets schoons te bespeu ren; doch wanneer de ook in ons blad aangekondigde bouwplannen zullen hebben geleid tot eem nieuw vierde gebouw en een fraai gebouw voor representatieve doeleinden, zal ook deze schoonheidsfout van het Jaarbeursinstituut zijn weggenómen. Mr Millius, die wij nu al jaren kennen als de onvolprezen directeur van de" Utrechtse Jaarbeurs, heeft dit gouden feestgetij aangegrepen, de Nederlandse pers aan hét begin van haar gebruikelijke komst enkele din gen te zeggen waardoor men zich kan verdiepen in de -betekenis van deze vijfstigste beurs. En de rondleiding, die wij ondergingen, niet slechts bin nen het vijf verdiepingen hoge ge bouwencomplex aan het Vreeburg, maar ook op het enorme terreih aan de Croeselaan, heeft aanschouwelijk bewezen, dat hetgeenons inwoord en met cijfers werd verklaard gener lei overdrijving bevatte. Wij doen thans een greep uit de veelheid van interessants, dat de heer.Millius aan de redactie van on ze krant heeft willen openbaren. Aan de vooravond van de 50ste Ju bileum-Jaarbeurs te Utrecht, heeft - mr. J. Milius, Directeur van de Ko- ninklyke Nederlandsche Jbarbeurs, voor een groot aantal journalisten een rede gehouden, waarin hij enige be langwekkende economische en histo rische aspecten van de Jaarbeurs on der de loupè heeft genomen. Volgens de thans beschikbare cij fers zal de 50ste Jaarbeurs alle vori ge belangrijke overtreffen. Het aan tal deelnemers bedraagt 3057, dat van de laatste Najaarsbeurs 2265 en vori ge Voorjaarsbeurs 2516. Ook de netto expositieoppervlakte is belangrijk vergroot; zij omvat thans 36.155 M2„ waarvan 18.534 M2. op het Vreden- burg- en 17.601 M2. op het Croese laan terrein is gelegen. Vorige beur zen bedroeg het oppervlak resp. 33.248 M2. en 32.120 M2. Het leeuwenaan deel der deelnemers wordtopgeëist door de Technische Afdeling der beurs. Hiervan staat' de groep Machi nes en Industriebenodigdheden met 1097 deelnemers aan de spits. Daarna volgen Bouwmaterialep met 239, Kan- toofmachines en -benodigdheden met 217. Textiel met 180 en Electrotech- niek met 152 deelnemers. De buiten landse collectieve deelnemingen zul len ditmaal aanwezig zijn van: Bel gië, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije, Zwitserland en Mysore, terwijl ook Hongarije, Zuid-Slavië. Engeland en Zweden min of meer officieel present zijn. Als speciale bijzonderheden kan worden vermeld, dat thans .voor de •'èerste maal het aantal buitenlandse deelnemers de Nederlandse overtreft. Ook hier werd dus de 5Qste mijlpaal gepasseerd. Volgens de tot nog toe be kende cijfers bedraagt dit aantal ruim 54 pet. DOOR ANNY VAN PANHUYS 32) De oude dame knipperde met de ogen tegen het licht. „Niet waar, nicht Josine, een eigen tante behoeft toch niet zo deftig behandeld te worden?" Meteen voelde de jonge vrouw zich vastgegrepen in twee stgrke, maar benige armen en twee smalle kóele lippen drukten een kus op haar wang. Nu begreep Josine en verwonderd vroeg zij: „Bent u het werkelijk tante Willebrands?" Het klonk als of zij wilde vragen: „Wat komt u hier doen?" „Natuurlijk ben ik het. Tk had geen rust meer in Leeuwarden. Al door spookte het in mijn hoofd om: Daar wordt in Amsterdam een opera van mijn jongen opgevoerden ik zou êr niet bij tegenwoordig zijn? Vreemde mensen, die hem niets aan gaan, zullen horen, wat mjjn zoon gecomponeerd heeft en ik zou in dat Friese nest blijven om mijn rheu- matiek en migraine te koesteren?" Nu begreep Josine het. De pre mière van „Margo" had de oude da me van huis gelokt. Maar eer zij iets kon zeggen, \vas tante alweer aan het babbelen: „Ik dacht zo: die rheumatiek blijft wel en de migrai ne komt zeker ook terug, maar of je ooit gelegenheid zult hebben om te horen en te zien, wat je eigen zoon vermag, dat is een vraag, die de hemel alleen kan beantwoorden. Ik heb er dus niet lang over nage dacht, maar liet gauw door juf frouw Oldewelt, die naast de Jacb- bynerkerk woont,- nieüwe keelban den aan mijn hoed naaien en daar ben ik.'' Josine hielp de oude dame haar mantel uit doen, een ouderwetse rotonde met petitgris gevoerd en zonder e'r bij te denken zei zij: „Dat hebt u goed gedaan, tante." Zij bedoelde de reis naar Den Haag, maar tante nam het op, als of dit gezegde iets te maken had met de keelbanden van haar hoed. Zij maakte ze los en hield ze Josine voor, zeggende: „Vofel maar, echte zijde, het beste,-wat er in Leeuwar den te vinden is." Haar gezicht, dat in haar jonge jaren knap geweest was, kreeg een trotse uitdrukking, toen- zij vervolgde: „Ja, je moet weten, Jo, dat juffrouw Oldewelt, die naast de Jacob ij nerkerk woont, Slechts het allerfijnste materiaal verwerkt. Zij heeft dan ook de bes te cliëntèle van Leeuwarden.'' De keelbanden hadden haar een ogen blik doen vergeten, waarom zij de reis had gemaakt. „Is u al bij mijn ouders geweest?" vroeg Josine. „Wel neen, ik dacht, dat ik eerst jou maar eens moest opzoeken. Je woont dichter bij het station en me dunkt, je zult in je' grote huis wel een kamer voor mij hebben. Het is maar voor een pa,ar dagen. Bij je vader 2ou het niet zo gemakkelijk gaan. En dan, je bent toch alleen. Ik dacht, dat je wel eens een kleine af leiding mocht hebben." Heimelijk moest de jonge vrouw lachen maar eigenlijk was zij toch blij met dit onverwa'chte bezoek. Aarzelend vroeg zij of Dirk in de laatste tijd nog aan zijn moeder ge schreven had. „Natuurlijk"! Mevrouw 1 Wille- brands knikte driftig. „Hy schrijft mij heel dikwijls. Jammer, dat hij zelf niet naar Amsterdam kan ko men,vreselijk jammer is het! Maar Zijn contract bindt hem in Parijé." Josine herademde. Zij behoefde dus in geen geval voor een ontmoe-. ting met hem te vrezen. Maar geen van de twee dames kon vermoeden, dat hij toch vrij was geworden, dat hij heimelijk en als onbekende de eerste opvoering van zijn „Margo"' zou bijwoneié Nu Vertelde de jonge weduwe, dat zij zelf het plan "had gemaakt om naar Amsterdam-te gaan. Maar haar ouders beweefden, dat dit haar niet paste. „Passen, passen? Zijn de mensen hier zo kleingeestig? In het alge meen genomen zou het inderdaad niet passend' zijn, maar dit is een heel bijzonder geval. Integendeel, je kunt de nagedachtenis van. je man niet beter eren, dan door je tegenwoordigheid bij de opvoering van zijn laaste werk." Zij lachte even en vervolgde: „Och ja, Jo, de eerste opvoering in New York lijkt mij niet echt... Daarvan zou men moeten zeggen, dat het een heidense plechtigheid was... Ik weet niet precies, hoe ik dat zeg gen moet, maar alles, wat ginds ge beurt, lijkt mij heidens." „Nou, nou, tgnte, heidens?" „Ja kind, ik had in mijn kinder jaren zulke vreemde begrippen over de aardrijkskunde. Alles, wat bui ten Europa lag. beschouwde ik als Amerika. Europa werd volgens mij bewoohd door christenmensen en Amerika door heidenen. Zodoende kon ik mij nooit vergissen.'' Josine lachte en haar tante even eens. „Ja," voegde de oude dame er aan toe, „dat leek mij erg gemak-1 kelijk." Toen zij even later aan tafel za ten, bracht Anoon een brief. Het waren twee plaatsen voor een loge in de stadsschouwburg, benevens 'n zeer beleefd briefje vai\ de directie. De heren hoopten, dat de weduwe van de beroemde en alom bekende maestro in de schouwburg aanwe zig zou zijn en dat zij haar aldaar zouden mogen begroeten. Josine las de brief voor. „Ik heb een idee," zei mevrouw Willebrands, „opdat je ouders je besluit niet weer aan het wankelen zouden brengen, zal ik hen voorlo pig niet bezoeken, pas na de voor stelling. En nu hebben wij toch plaatsen." Na een poos vroeg de oude dame: „Zeg eens, Jo, heb je er geen ver moeden van, waarom Dirk zo opeens die betrekking in Parijs aannam?'' „Neen," zei de jonge vrouw. Zij wist wel dat haar ouders er niet over zouden spreken. Zoals uit die vraag op te maken was, had Dirk ook tegenover zijn moeder gezwe gen en waarom zou zij dan de reden vertellen en oude wonden opnieuw doen bloeden? Luigi Marini en Dirk Willebrands hadden kamers genomen in het nieu we Cariton-hotel aan de Vijzelstraat Bijna' voortdurend waren zij bijeen en Dirk was er trots op, met de be roemde maestro zo intiem te mogen omgaan. De bejaarde componist, die zwierf in de wijde wereld, omdat het hem in zijn Venetiaanse paléis te eenzaam was, toonde zich tegen over de jong man als een vader. „Zouden wij niet de generale re petitie in de schouwburg gaan bijwo nen?" vroeg Marini de morgen na hun aankomst. „Wij zullen natuur lijk toegelaten worden en misschien heeft u nog enige opmmerkingen over de zang of de regie." „Neen, neen,'' antwoordde Dirk een beetje driftig. „Niemand mag weten, dat ik hier ben." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2