BW naar de kop in de kampioenscompetitie Bataven Trainingsweekend éclatant succes! MAANDAG 5 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 HE STRLJD in de karnpioenscompe titie is thans op Volle toeren. En B. V. V. heeft daarbij de leiding genomen, darik zij een en/kei doel- puntje, tegen P. S. V. gescoord. Uitstekend werk deed E. D. O. door Haarlem met 21 te verslaan, terwijl Go-Ahead voor de verrassing zorg de door met dezelfde cijférs Abe Lenstra c.s. te kloppen. EDO verslaat Haarlem, Heerenveen verliest van Go Ahead B. V. V. 1 1 1—0 2 E. D. O. 1 1 2—1 2 Heerenveen 2 1—1 5—4 2 Go-Ahead 2 1—1 3—3 1 Haarlem 2 1—1 3—3 2 P. S. V. 22 2—5 PROMOTIE EN DEGRADATIE. De Rotterdamse clubs maken het in haar degradatie-wedstrijden al- lerimnst goed. Nadat Excelsior reeds eerder twee wedstrijden had verlo ren, begon R. F. C. gisteren al op dezelfde wijze. Tegen K. F. C. werd een 4—0 nederlaag geboekt, hetgeen zeker niet erg hoopgevend is. V. N. D. Lugdunum Roodenburg K. F. C. U. V. V. R. F. C. 2 11 40 3 1 1 0-J0 1 11 0—4 In Afd. II bracht de .wedstrijd tus sen S. V. V. en Emma een verdeling der punten, hetgeen, gezien het spel wel de baste oplossing genoemd kan worden. De wedstrijd in Dordrecht zal hier wel de- beslissing moeten brengen. Emma 2 11 42 3 S. V. V. 2 1 1 6—3 3 Excelsior 22 16 Van de promotiestrijd der lagere klassen valt het volgende te vermel den: A. S. C. slaagde erin tegen H. P. S. V. een gelijk spel binnen te halen. Het had een zege voor de Leidenaars kunnen zijn, want tot driemaal toe hadden zij de leiding weten te ne men. De laatste strijd A. S. C.H. P. S. V. zal hier wel de beslissing moe ten brengen. A. S. C. 2 1 1 5—3 3 H. P. S. V. 2 11—8—53 Alphiu 28 27 HEERENVEEN—GO AHEAD 1—2. Tegen veler verwachting in heeft Heerenveen op eigen terrein, on danks een bijna voortdurend veld- overwicht, de beide punten aan Go Ahead moeten afstaan. De 2—1 zege der Deventenaren was gezien het vertoonde spel "geflatteerd, hoewel zij vooral gedurende de tweede helft een pluim verdienen voor hun stug ge verdedigen, dat de blauw witten geen kans tot scoren bood. De zeer harde wind, die van doel tot doel stond, heeft veel afbreuk aan het spel gedaan. Ook voor de rust toonden de Noordelijke kam pioenen tegen de halve storm in het beste spel. Aan de afwerking der aanvallen ontbrak echter veel, het geen voor een groot deel zijn oor zaak vond in het feit, dat Abe Len stra door de rechtsbinnen van Go Ahead. Haes, gedurende de gehele wedstrijd werd geschaduvvd. Of schoon hij er zo nu en dan in slaag de aan zijn bewaker te ontsnappen, kreeg de Friese voetbalvirtuoos weinig gelegenheid de aanVallen der thuisclub op te bouwen. Na de rust, toen de stand 10 voor Go Ahead was, verhuisde Abe naar de rechtsbuitenplaats, welke echter later, gedurende een wan- hoops offensief der Heerenveners, door zijn broer Jan werd^ngenomen terwijl rechtsbuiten Molenaar in de achterhoede belandde. Het -baatte echter weinig, want de gehele De venter achterhoede en middenlinie had zich toen voor het doel van Brand geposteerd. Het spel van de Oostelijke kant- pioenen heeft, uit technisch oogpunt bezien, in^Heercnveen geen grote indruk gewekt. Het was geheel op afbraak ingesteld. De beste spelers van Go Ahead waren de -beide vleu gelspelers Kolkman Sr. en Bloemen dal. Vooral -deze laatste veroorzaak te dikwijls gevaarlijke situaties voor de Heerenveenveste. Over de eerste goal der gasten waren de meningen verdeeld. Velen verkeerden in de veronderstelling, dat de*-maker er van, Kolkman jr., buiten spel stond, toen hem hef leer werd toegespeeld, doch de prima leidende scheidsrechter Twisterling, alsmede de betreffende grensrechter, waren zeer positief in hun verkla ring, dat van buitenspel geen spra ke was (10). Fraai samenspelend en met technisch wel verzorgd spel drongen de Noordelijke kampioenen tegen de wind in de Deventenaren in de verdediging. Schoten werden echter slechts van verre gelost en doelman Brand wist er wel raad mee. Na de rust legden de rood gelen zich vrijwel uitsluitend op verdedigen toe. Niettemin ontston den uit de enkele Go Abead-uitvaJ len voor het doel van Veenstra ver scheidene gevaarlijke situaties. Jan Lenstra voorkwam een doelpunt, toen zijn doelverdediger reeds was gepasseerd. Het was echter uitstel van executie. In de 29e minuut drfef Bloemendal het leer vrij op. Een hoge voorzet volgde en links binnen Kolkman Sr. kopte onhoud; baar in (2—0). Hoe Heerenveen het ook probeer de, de achterhoede der bezoekers wist van geen wijken en eerst in de laatste seconden pikte Abe Lenstra een pass van rechts op, dribbelde er even mee en loste een schot, dat 'oei trof, waarmede hij de eer red de. Met 21 voor Go Ahead kwam het -unde. De Leidse vierde klassers Lugdu- nuirn en Roodenburg ontmoetten elkaar op het terrein aan de Zoeter- woudse Singel en de groenwitten wonnen zoker niet onverdiend met 40. De stormwind was hier mede een factor van betekenis, zodat ons het verdere verloop van deze com petitie nog zeer onzsiker lijkt. 1 1 2 1—1 11 5—3 7—5 0—4 - Voor belangstellenden laten we hieronder nog volgen de promotie- en degradatiewedstrijden in de 2e en 3e klasse van District II. In de Leidse afdeling, waar H. B. C. en O. N. A. kampioen werden, is de stand thans als volgt: H. B. C. 1 1 1—1 1 O. N. A. 1 1 1—1 1 Leer daan 1 1 22 1 V. I. O. S. 1 1 2—2 1 In de omgeving-afdeling, waar E. B. O. H. en V. C. S. de titels ver overden, ziet het voor de 2e klassers minder gunstig uit. V. C. S. 2 1 1 7—3 3 E B. O. H. 2 2 1 5—3 3 B. E. C. 2 1—1 1—2 2 B. M. T. 22 0—5 In Afdeling III startte de eerste klasser Vitesse slecht. Met 21 werd van de Tielse club verloren. P. E. C. startte heel goed door een 20 zege op Hengelo. P. E. C. 112—0 2 T. E. C. 112—1 2 Vitesse 11 1—2 Henglo 11 0—2 In Afd. IV begon Helmond de de gradatie-competitie goed door D. E. S. K. met 20 te verslaan. Helmond 1 12—0 2' D. E. S. K. 11 0—2 Dosko In Aid. VI speelde Kerkrade en Sittard gelijk, zodat de Zuid-Limbur gers er niet slecht voor staan. Kerkrade 2 11 1 4—2 3 Sittard 1 1 2—2 1 Vlissingen 11 02 DE UITSLAGEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HaarlemE.D.O. 12; Heerenveen —Go Ahead 1—2; B.V.V.P.S.V. 1—0. Ie klasse Noord: SneekVelocitas 3—2. District I prom. 2e klasse: K.F.C. R.F.C. 4—0. District II prom. 2e klasse: S.V.V. Emma 22. Prom. derde klasse: VTOSLeer- SPELEN EDO EN HAARLEM NIET MEER IN AMSTERDAM? De verenigingen van de eerste, tweede, derde en vierde klasse van Amsterdam hebben bezwaar gemaakt tegen het spelen van de kamoioens- wedstrijden van Haarlem en EDO in het olympisch stadion te Amsterdam. Het was nog niet zeker, dat beide clubs voor enkele wedstrijden naar Amsterdam zouden verhuizen, aan gezien een en ander zou afhangen van het verloop der kampioenscom petitie. De Amsterdamse verenigin gen hebben echter, in verband met de bekerwedstrijden, hiertegen b e- zwaren geopperd, althans tegen het feit, dat die wedstrijden op Zondag zouden worden gespeeld. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat EDO en/of Haarlem enkele wedstrijden voor de kampioenscompetitis op een Zaterdag in Amsterdam zullen spe len, waartegen de Amsterdamse ver enigingen zich niet zullen verzetten. dam 2—2; HBO—ON A 1—1; VCS— EBOH 3—3; BEC—BMT 1—0. Prom. vierde klasse: HPSVASC 33; LugdunumRoodenburg 4—0; MoordrechtPoortugaal 22; Naald wijkHillesluis 12; DRL—Marti nit 42; DinduaTonegido 12. District IV prom. 2e klasse: Hel mondD.E.S.K. 10. District VI prom. 2e klasse: P.E.C. Hengelo 20; T.E.C.Vitesse 21. OM DE K. N. V. B. BEKER. ZeeburgiaWatergraafsmeer 12: DOS—VSV 3—2; 't Gooi—Velox 01; VolewijckersWest Frisia 2-3; StormvogelsVolendam 33; DWS HVC 0—0; HW—Gouda 2—0; HB S—ADO 0—6; VUC-*-UVS 0—3; ScheveningenQuick 01; ODS - DFC 0—4; SliedrechtUnitas 1—3; D CV—Xerxes 2—2; Overmaas— Feijenoord 05; FortunaNeptunus 0—3; CVV—Sparta 1—0; VDS—Wes terkwartier 23; BTCGDS 52; VOGEL—Jagers 1—3; Laakkwartier —GDA 5—1; Spoorwijk—Cromvliet 0—3: VVP—Wassenaar 1—3; L. en S. SOA 11; Spoorwegen—Postdui ven 32; TerlaakOliveo 12; Voorburg—R.K.A.V.V. 3—8; Rijswijk Blauw Zwart 40; WilhelmusD DUNO 7—1. KranenburgR AV A 23; MaasstraatTexas 17. Om het kampioenschap van Ne derland. Voor een uitverkocht sta dion te Amsterdam werd de wed strijd HaarlemEDO gespeeld. EDO won met 2-1. Spelmoment voor het doel van EDO. Keeper Wille in actie HAARLEM—EDO 1—2. De stedelijke ontmoeting om het kampioenschap van Nederland tus sen Haarlem en EDO, in Amsterdarh gespeeld voor bijna 60.000 toeschou wers, bleef wat spelpeil betrof, ver onder de middelmaat. In de eerste helft vooral was de ontmoeting nau welijks het aanzien waard en men kreeg geen ogenblik de indruk, dat hier om de hoogste titel van Neder land werd gespeeld. De stormachti ge wind, in de kuip van het Olym pisch stadion nog wonderlijke ca priolen makend bovendien, stelde zidke hoge eisen aan de technische vaardigheid der meeste spelers, dat zij stuk voor stuk, op enkele uitzon deringen na zoals Schijvenaar bij EDO en van Gooi bij Haarlem, voor het natuurelement capituleerden. In plaats van de bal zo veel mogelijk langs de grond af te geven, werden de ballen hoog door de lucht ge plaatst, waardoor controle ten ene male onmogelijk werd. Voorts ble ken verscheidene spelers het te kwaad met hun zenuwen te hebben, met het gevolg, dat vrijwel allen beneden hun normale vorm speelden. In de tweede helft de rust was ingegaan met blanke stand werd het tempo opgevoerd,' nadat rechts binnen Verdam uit een door Kick Smit onnodig weggeven hoekschop EDO de leiding had gegeven. De ex- internationaal wilde de "bal blijk baar niet voor doelman Kluit laten lopen, alhoewel de laatste er gemak kelijk had bij gekund en trapte de bal tot corner. Het was opvallend, dat de Haarlemspelers nooit op hun doelman terugspeelden, waaruit slechts de conclusie kon worden ge trokken, dat de samenwerking in de ,.Haarlem"-defensie hoogst onvol doende was. Trouwens, dit was het grote kenmerkende verschil tussen de beide kampioensploegen: bij EDO een sterke, volkomen betrouwbare achterhoede met internationaal Schijvenaar, die Roozen bewaakte, als uitblinker, bij „Haarlem'' een vaak aarzelende defensie, welke zwak wegwerkte en de EDO-rech- tervleugel Verdam'Spek, nog al eens gelegenheid gaf door razend snelle aanvallen tot het doelgebied Naar wij vernemen zijn ook de kampioenswedstrijden voor 25 April en 2 Mei (op 18 April wordt in ver band met NederlandBelgië niet ge speeld) reeds vastgesteld. De pro gramma's zien er als volgt uit: 25 April: Den Bosch: BWEDO; Haarlem: HaarlemGo Ahead; Hee renveen: HeerenveenPSV. 2 Mei: Haarlem: Haarlem-Heeren veen; Deventer; Go AheadEDO; Eindhoven: PSV—BW. door te dringen. De gelijkmaker kwam pas na ruim een kwartier, een voortreffelijk doelpunt, waarvan van Gooi de basis had gelegd. Deze halfspeler plaatste keurig naar Roo zen, die met de rug naar het doel en zwaar gehinderd door Schijve naar het leder in de doelmond kop te, waar Groeneveld kwam aanren nen en van korte afstand in schoot (11). Een stevig „Haarlem"-offen- sief volgde, maar Schijvenaar c.s. hielden stand al had men niet over geluk te klagen, want Kick Smit schoot een keer van zes meter af stand voor open doel.over. Maar EDO had, ook voor de rust, met pech, ten minste zoveel pech te kampen gehad, want de lat trad verscheidene malen als redder op, zodat rechtsbuiten Spek er moede loos onder werd. Iedereen had zich al verzoend met een gelijk spel, maar enkele minuten voor het einde profiteerde Verdam weer van een zwak mo^mentje in de Haarlem-de fensie en bezorgde zijn vereniging de overwinning. „Haarlem" moge wellicht wat beter voetbal dan EDO hebben laten zien, het spe] van EDO was evenwel solider en dit heeft tenslotte de doorslag gegeven. B.V.V.—P.S.V. 1—0 Ook in de tweede kampioenswed strijd heef P.S.V. allesbehalve een grootse indruk gemaakt. In physiek opzicht, snelheid, reactie, hardheid en uithoudingsvermogen, bleken de Eindhoven aren, zoals wij dat van hen gewend zijn, in uitstekende con ditie. Aanvankelijk had het er alle schijn van, dat B.V.V. in dat opzicht zou worden overtroefd, want in het snelle doorgeven van de bal over grote afstanden, het hoge tempo, dat alle PSV-ers door het ineens spelen van de bal trachtten te ontwikke len, zaten elementen van verrassing. Al spoedig kwam echter aan het licht, dat de BVV-ers technisch meer in him mars hadden. Tegen over de slecht geplaatste lange cen ters van de bezoekers stelden de BW-ers hun individuele voetbal- virtuositeiten. Het was dan ook te danken aan de individuele handig' heid van Swanenberg, dat na 4 mi nuten spelen het eerste en enige doelpunt ontstond. Hij lokte Maes- sen en Trines voor hun doel weg gaf een afgemeten lage voorzet, die Donhuyzen in staat stelde de bal langs Stïjger te werken. Het spel begon door fanatiek op de bal zitten van de PSV-ers een hard karakter te krijgen. Nauwelijks was Scholten, die bij te laag kop pen een bloedende hoofdwond had opgelopen terug in het veld, of Maessen sprong met beide voeten vooruit op de BW-linkshalf Sluiter in, die met een scheenbeenkneuzing door Weber moest worden vervan gen. Ondanks deze handicap bleef B.V.V. het spelbeeld beheersen. Met afwisselend kort en lang' spel LANGZAMERHAND is het houden van een trainingsweekend een Bataventraditie geworden. Reeds enkele jaren komen de Bataven bjj het begin van het seizoen bijeen, om door het beluisteren van causerieën, het volgen van een training, die nu eens niet op het gewone oefenterrein wordt gegeven, en een gezamenlijke maaltijd een groter saamhorigheids gevoel aan te kweken. Tot nu toe werd een dergelijk trainingsweekend op een Zaterdagmiddag gehouden, maar de gestadige groei van deze sym pathieke Leidse R.K. Athletiekvereni ging maakte het noodzakelijk het weekend tot twee dagen uit te breiden. Een nieuwe sport? En nu naar het strand voor het houden van de aangekondigde Bata- ven-rugby-wedstrijd. Met zeven gro te medicijn-ballen werd deze ge speeld. De hoogste eisen werden aan de deelnemers gesteld, maar de stem ming steeg met de minuut. Storm en regen mochten hen niet deren. Een opwindend en fascinerend schouw spel! Om 8 uur was ook deze pret ten einde. De heer Averdieck klom toen op de katheder en hield een lezing met lichtbeelden over de Katholieke Olympische Spelen, die destijds in Oostenrijk werden gehouden. De heer Averdieck -is zelf een van de deel nemers aan deze Spelen geweest. Door zijn boeiende verteltrant sleepte hij zijn gehoor mee en liet voor hen dit hoogtepunt in de Katholieke sportbeoefening herleven. Oostenrijk van vóór de Anschluss. Schussnich en tal van andere bekende kerke lijke en wereldlijke autoriteiten ver schijnen op het doek. Naar Rome! In 1950 worden er in Italië weer Katholieke Spelen gehouden. De heer Averdieck kondigde aan, dat thans reeds plannen worden beraamd, om te waarborgen, dat een Bataven- ploeg op deze Spelen vertegenwoor digd zal zijn. Het behoeft geen betoog dat deze mededeling met enthou siasme werd begroet. Niet ten on rechte werd dus het „Wij gaan naar Rome" aangeheven! Na de lezing een gezellig samen zijn. Er worden enkele spelen ge daan, er wordt gezongen, gepraat, kortom er heerst sfeer, de sfeer van warme kameraadschap, waarin het begrip „ik" vervaagt en plaats maakt voor „wij". En om 11 uur zoeken de Bataven nog napratend over het geslaagde begin van het weekend hun bedden op. De Bataven vereniging heeft altijd goede organisatoren opgeleverd en zij mag hiervoor wel bijzonder dankbaar zijn. Een goede organisa tie is de basis van ieder succes. Het Zaterdag en Zondag jJ. gehouden weekend was terdege voorbereid door Ir. A. Paardekooper en zijn staf, hetgeen zeer veel heeft bijge dragen tot het welslagen. Naar „De Branding". Zaterdagmiddag om 4 uur arri veerden de Bataven in Noordwijk a. Zee. Per tram, per fiets of per auto. Er was een speciale auto gecharterd, die al het trainingsmateriaal, speren, springstokken, medicijnballen, enz. vervoerde. Het bivak werd opgesla gen in hotel „De Branding". In een hartelijk welkomstwoord, dat de voorzitter, de heer H. J. Averdieck, tot de ruim veertig aanwezige athle ten richtte, zette hij het doel van het trainingsweekend uiteen. „Wij zijn hier niet aldus de heer Aver- dicek om zo maar eens wat te trei nen en met elkaar pleizier te maken, neen wij zijn gekomen, om met el kaar de Bataven-belangen te bespre ken, om in deze ik zou haast zeg gen kleine retraite, onze plichten als principieel Katholiek sportsman grondig onder de loup te nemen, ningspakken. Dit is een aanwinst, waarop zij met recht trots zijn. Onder leiding van de heer Ten Braak, die de trainingen ook het ver dere weekend voortreffelijk leidde, werd gezamenlijk een warming up gemaakt, waarna iedere athleet de training van „zijn" nummer ging be oefenen. Hongerig maar voldaan, werd hier na de tocht naar hotel „De Bran ding" weer ondernomen. Hier wacht te de Bataven een voortreffelijk ver zorgd diner, dat ze dan ook alle eer aandeden. De tweede dag. 's Anderendaags om 7 uur reveille. Aantreden voor de ochtendgymnas tiek. Dan gaan de Bataven gezamen lijk naar de kerk. Als het hierna ge houden ontbijt is afgelopen, krijgt de Geestelijk Adviseur, Rector Ves- ter, het woord. In een boeiend be toog bespreekt hij het onderwerp „De athleet als Katholiek". Met belang stelling wordt deze uiteenzetting, waarin de plichten van de Katholie ke suortsmen werden onderstreept, gevolgd. De heer Th. Ludlage bespreekt dar „De bouw van het lichaam en de werking van de spieren". De Veldloopkampioeuschappen Een belangrijk programmapunt zijn de Veldloopkampioenschanpen om het kampioenschap van De Bata ven. Er zijn vijf klassen. De Senioren lopen circa 3.000 M., de A-junioren circa 1.500 M. en de B-juniorea 800 M. Dan zijn er nog twee klassen voor athleten, die geen lange afstandlopers zijn. Ook dit jaar werd er met grote be langstelling naar deze wedstrijden uitgezien. Zij gelden bij de Bataven als een der hoogtepunten uit het sei zoen. In de Senioren-klasse levert Cor Kraan schitterende strijd tegen Kerkvliet. Het parcours is zwaar. Het gaat door bos en duin. Na een enerverend duel weet Kraan zijn ti tel te prolongeren. Wat training vermag bewees de athleet J. Gussenhoven, die de 1.500 M. won. Algemeen werd M. Bonnet als de favoriet beschouwd, maar de ze kon het toch niet bolwerken te gen Gussenhoven, die het gehele winterseizoen intensief heeft ge traind. Het verdere verloop. Het is één uur geworden. Tijd voor de lunch. Als de Bataven zich de op gediende spijzen goed hebben laten smaken, is het de trainer, de heer M- ten Braak, die 'de plannen voor "net komende seizoen en het doel, waarop de training speciaal wordt gericht, bespreekt. Het Bataven-rugbyspel, dat de vo rige dag zo in de smaak is gevallen wordt weer gespeeld en als hiervan het ^ndsignaal klinkt maken de Ba taven zich voor het laatst op, om te rug te gaan naar „de Branding",om het slot van de dag mede te maken. Het. is een lust voor net oog, de Ba taven door-Noordwijk te zien mar cheren, in trainingspak en gewapend met hun oefenmateriaal. Als zy aankomen, wacht de heer Heyneman uit Den Haag hen reeds. Deze is een van de kopstukken van de Zuidhollandse athletiekwereld. „De Finse traming" was zijn onder werp. Vele belangwekkende bijzon derheden weet de zo ter zake kun dige heer Heyneman die een vlot causeur is naar voren te brengen Aan het slotdiner is de stemming daverend. Het diner zelf is wee-- tot in de puntjes verzorgd. Aan het ein de reikt de voorzitter aan Cor Kraan de wisselbeker uit voor het gewon nen kampioenschap en aan tal van overige deelnemers medailles. Hoe is het met „Het Batavorum" Een verrassing was het, te verne men, dat de plannen tot bouw van dit project weer een stuk gevorderd waren. Ir. A. Paardekooper besprak de bouw aan de hand van uitgebrei de werktekeningen. Geen wonder d^t de Bataven- aan zijn lippen hingen en dat zij blaakten van geestdrift bij het bekijken van de tekeningen. Stel u voor een zaal van 72 bij 42 m. 1000 man publiek dan deze bevatten. In de zaal kunnen complete indoorwedstry- den gehouden worden. Ir. Paardekoo per heeft ons toègezegd, ons binnen kort meer inlichtingen te willen ver schaffen. Wij zullen hem aan zijn woord houden. 1 „Aan alles komt een eind". Aldus de heer Averdieck in zijn slotwoord, dat eigenlijk uitsluitend een dankwoord was aan allen, die had den meegewerkt; aan de organisato ren, de sprekers, de trainer de heer M. ten Braak, de gérant van „De Branding" en natuurlijk ook aan alle deelnemende Bataven, die door hun prachtige eensgezindheid een mani festatie van de juiste clubgeest heb ben gegeven. Om half negen verlieten de Bataven gisteravond Noordwijk. Moe, maar uiterst voldaan. Het warén twee schitterende dagen geweest. In drie woorden was hun laaiende stem ming weer te geven: „Het volgend jaar weer!" Veldloop om het kampioenschap van „De Bataven". Senioren lange afstandlopers, ca. 3z00 m.: 1. C. Kraan 8.49.1; 2. J. Kerk vliet 8.58.2; 3. J. Soupart. Junioren A, lange afstandlopers, ca. 1500 m.: 1. J- Gussenhoven 5.11.1; 2. M. Bonnet 5.20.3; 3. H- de Brabander. Junioren B, 800 m.: 1. J. van Gastel 3.48.2; 2. C- de Heyden 3.52.1; 3. Th. Verplancke. 1500 m. niet lange afstandlopers: 1 F. Bresser 5.32.3; 2. A. Pley 5.58.2; 3. D. van der Steen. 800 m. niet lange afstandlopers: 1. A. van Tienen 3.14.8; 2. H. Tros 3.14.9 3. F. Overdijk. De Bisschoppen over sportbeoefening door katholieken Nog maar al te veel wordt door katholieken in neutrale sportverenigingen lichtvaardig geoordeeld over het onlangs ge publiceerde schrijven der geza menlijke bisschoppen. Wij menen goed te doen hier op zo nu en dan nog eens de aandacht te vestigen. De Bisschoppen schrijven dan: „Met nadruk menen Wij te moeten herhalen, dat de plaats van de Katholieke sportbeoefe naars uitsluitend is in Katholie ke Sportverenigingen. Hierop hebben Onze Hoogwaardige Voorgangers reeds uitvoerig de aandacht gevestigd in het man dement van 15 Juli 1933 óver de sportbeweging en Wij herhalen hier het beroep, dat daarin ge daan wordt op de ouders en de katholieke schoolbesturen. „De ouders hebben de strenge plicht om aan hun kinderen het lidmaatschap der neutrale ver enigingen te verbieden en hen af te houden van iedere club, die zich niet wil plaatsen onder ker kelijke leiding. Wij doen een be roep op de Katholieke Schoolbe sturen om met al de hun ten dienste staande middelen te ma ken, dat noch de leerlingen der lagere, noch die der Middelbare School het lidmaatschap van een neutrale sportvereniging aan vaarden". Voor het katholieke vereni gingsleven, in het bijzonder op het'gebied van sport en ontspan ning,' schuilt een gevaar in het steeds groter wordend aantal buurt- en personeels-verenigin- gen, die zich met sport en ont spanning inlaten. Daar deze ver enigingen staan op neutrale grondslag, zijn ze voor katholie ken niet te aanvaarden, ook om dat hier de mogelijkheid ont breekt de katholieke sportop- vatting tot gelding te brengen. zetten de Bossche aanvallers de PSV-verdedigers voortdurend onder- hoge druk Slechts eenmaal kreeg Mulders, de beste PSV-aanvaller, bij een doorbraak een mooie kans, die hij te looi- deed gaan door naast te schieten. 'Overigens .hield het prachtig spelend BW achtertrio, met stopper Krijgh aan het hoofd, de PSV aanval gemakkelijk in be dwang. De rustige zelfverzekerdheid voor het BV V-doel was een mar kant verschil met de gejaagdheid en het angstig wegwerken van de bal door de PSV-verdedigers, die daar bij niet over geluk hadden te klagen toen Maessen tot driemaal toe de bal uit de doelmond werkte. De BVV- midvoor v. d. Langenberg dribbelde kort voor de rust Trines en_ Maes sen en zelfs de uitgelopen Steiger voorbij, om tenslotte op de te hulp gesnelde Bloesma te stranden. Een midvoor, die zijn verdediging moest komen bijstaan! Sterker kon de grote druk, die BW uitoefende niet worden geaccentueerd. In de twee de helf kon geen wijziging in de stand worden gebracht. V.U.C.—U.V.S. 0—3. U.V.S. heeft haar eerste bekerwed strijd tot een goed einde gebracht. Het zag er in het begin niet naar uit, want steeds viel V.U.C. aan en pro beerde Bertus de Harder met goo cheltoeren door de U^V.S.-verdedi- ging heen te komen, maar vond op z'n weg een De Wolf in grootse vorm. Na ongeveer een kwartier spe len een snelle U.V.S.-aanval, een fout in de V.U.C.-verdediging en Kante been 'kegelde hard in (01). V. U. C bleef in de meerderheid en de U.V. S.-achterhoede kreeg handen frol werk, maar bleef meester van het terrein. Na een half uur weer een snelle U.V.S.-aanval, de achterhoede van V.U.C. reageerde niet snel ge noeg en Dc Wolf had geen moeite om over de uitgelopen doelman te doelpunten (02). Na rust hetzelfde spelbeeld. Een sterk aanvallend V.U.C. en snelle U. V.S.-uitvallen. Verschillende omzet tingen in de V.U.C.-voorhoede boek ten ook al geen succes tegen de zeer sterk spelende U.V.S.-achterhoede. In de laatste minuten veroorzaakte Smit van V.U.C. een strafschop, wel ke door WaUaart werd benut (03). Van Duyl had inmiddels het veld verlaten wegens een blessure, opge lopen tegen de te hard spelende Hol leman, waaraan wel meer V.U.C.- spelers zich bezondigden. Het einde kwam met een verdiende overwin ning van U.V.S. Engelse amateurs verliezen ook van Frankrijk De internationale voetbalwed strijd Engeland—Frankrijk voor rfateurs te Huddersfield eindigde een 20 overwinning voor het Franse elftal. Het Engelse amateur elftal leed daarmede de tweede nederlaag in een week tijd. Maandag immers verloor men van het Nederlandse B-elftal, nu verloor de enigszins ge wijzigde ploeg met 2—0 van Frank rijk. Opvallend was het verschil tus sen de Engelse en de Franse voor- waartsen. De Fransen waren veel sneller en gevaarlijker dan de En gelsen, terwijl deze laatsten bepaald zwak waren. De beste speler was wel de Franse middenvoor Strappe, terwijl ook Scheffer in het doel uit stekend werk verrichtte. Beide doelpunten werden voor de rust gemaakt, de eerste door Strap pe met een ver hoog schot terwijl Lanfrenchi het tweede 'van dichtbij scoorde. De wedstrijd werd goed ge leid door de Nederlandse scheids- rechter van der Meer.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6