CHEVROLET en de ZAKENMAN Jaarvergadering „St. Antonius van Padua" te Leiden bijeen Rauter voor zijn rechters MAANDAG 5 APRIL 1948 -DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 jubileum Pastoor a smitz. De zeereerw. pater A. Smitz*pas- toor te Megen, viert Zondag 11 April zijn veertigjarig priesterfeest. Pastoor A. Smitz, broer van pas toor R. Smitz te Leiden, is, zoals be kend, kapelaan geweest aan de „Har- tebrug"-parochie, alhier. v ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdagmorgen werd de heer C. W. Barten, in dienst van de Leidse Houthandel Kater en Wiedhoff te Leiden, in het bijzijn van zijn familie, gehuldigd, in verband met zijn zilve ren jubileum in dit bedrijf. De direc teur, de heer J. A. W. Kater, sprak de 'jubilaris toe en'bood hém een fau teuil aan, terwijl de procuratiehouder, de heer B. Hogeveen, met een vul- pen volgde. De jubilaris dankte vpor de gelukwensen en aangeboden ca- deaux, waarna hij de verdere dag in huiselijke kring doorbracht. "YERKÏEZINGPN „RIJNLAND". Donderdag zijn in vier districten van het Hoogheemraadschap van Rijnland verkiezingen gehouden van hoofdin-geLanden en plaatsvervan gers. De uitslagen zijn: 4e district getkozen respectievelijk J. C, Rip, Hoofddorp, en G. Eijken, Halfweg; 5e district herkozen J. Kempenaar, Langeraar, en JV. Tinnners, Rijnsa- terwoude; 14e district gekozen tót. hoofdingeland H. W. Driehuizen, Lisse; 15e district herkozen tot hoofd ingeland G. H. L. baron van Wasse naar van Catwijck, Wassenaar. De uitslag In het district Voorschoten hebben wij reeds gemeld. NED. VER. VA'N EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Gedurende 'het ver enigings jaar J9481949 z&llen als bestuur van het District Leiden der Nederlandse. Ver. van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd optreden: L. Questroo, Leiden, voorzitter; W. M. van den Burg, Voorschoten, secretaris, - Sj. Mazurel, Leiden. penningmeester; M. I. Smit, geiden, 2e voorzitter; J. Cahen, Leiden, 2e secretaris; mevr. C. H. HendriksenSnel, Leiden*. 2e penningm.; J. J. Akkerhuise, Oegst- geest, commissaris. Het secretariaat der vereniging is gevestigd: Leidseweg 289 Voorscho ten. Cp 10 31ei neemt de afdeling deel aan de~ reünie op het Eregraf in Bloemendaal. Opgaven bij het secre tariaat vóór 15 April. MARIA-CONGREGATIE ST. PETRUS-PAROCHIE AFDELING^ If£REN. Hedenavond na- het Lof zal voor de zielerust van ons overleden lid, de heer G. Th. Koekenbier, het Ro zenhoedje worden gebeden. Wij vertrouwen, dat vele Congre- ganisten van hun belangstelling £ul-/ len blijk geven. Het Bestuur. N.B. Abusievelijk staat in „Sur- sum Corda" vermeldt, dat het Don derdag a.s. Congregatie is. Deze me dedeling berust op een vergissing. LIEDERENAVOND JO VINCENT. De Nederla Concertdif. J. Beek deelt ons mede, dat Jo Vincent dit seizoen toch nog een liederénavond in Leiden zal komen geven en wel Dinsdag 6 April in de grote Stadsge hoorzaal. De kunstenaresse zal dan o.a. liederen zingen van Wolf, Schu mann en Ravel. Emmy van'Eden is op deze avond de begeleidster. „Dennenheuvel". De op 1 dezer georganiseerde bridge-drive door de bridgeclub V.O.G. ten bate van de vereniging „Dennenheuvel" heeft een batig saldo opgeleverd 248.05. TONEELAVOND U.V.S. Dat de U.V.S.'ers nóg meer kunnen dan voetbaliep en "feestavonden ge ven, bleek gisteravond bij de toneel avond, welke in de Leidse Schouw burg werd'gegeven en waar werd opgevoerd „De nieuwe Typiste", een blijspel in drie bedrijven van Q. Hérsman. De belangstelling was niet zo bijster groot, doch de afwe zigen hebben ongelijk gehacl. Er werd door deze amateurs behoorlijk gespeeld en de aanwezigen hebben ten zeerste genóten van het vertoon de spel zowel als van de vermakelij ke inhoud van het stuk. Het gegeven is heel aardig in el kaar gezet. Mijnheer Grolmeyer, een uitgever, wil in zijn* zaak een typis te nemen, maar berispt tegelijkertijd zijn zoon, die zijn tijd verbeuzelt met een zangeresje. Mijnheer de zoon ziet er -een uitstekende gelegenheid in om zijn meisje als typiste te in troduceren en zo geschiedt, maar te gelijkertijd heeft ma een andere can didate, een dochter van een familie met geld, die 'n goede partij voor de zoon zou zijn. Men begrijpt de rest. Verwikkelingen zonder eind zijn-er het gevolg van ep de aanwezigen hebben er naar hartelust van ge smuld. Alle dames en heren tonelis ten hebben het er zeer behorlijk af gebracht en de regisseur, de heer Fr. Simons Jr. heeft er werkelijk eer mee -ingelegd. Het kapwerk was in goede handen bij de heer Jo Kbu- wenberg. afloop dankwoorden van de heer Max Schroder, voorzitter van de Contact- en Propaganda-commis- sie, die bloemen aanbood aan de da mes en geschenken aan de heer en mevr. Simons. Op Zaterdag 10 April a.s. zal het Residenties Toneel in de Schouw burg een" opvoering gevdh van het ook hier ter stede niet onbekende blijspel „Toontje heeft een paard ge tekend". Het Residentie Toneel staatkt aan het einde van dit seizoen zijn werkzaamheden, zodat deze op voering zijn ietwat ondeug^pde zwanenzang zal zijn. Zondag en Maandag komt het „Theater Plezier" met een grotesk cabaret in de Stadsgehoorzaal, onder de titel „Zie ik vanavond nog". De koopman, die in korte tijd grote afstanden, dikwijls ver over de gren zen moet afleggen, spreekt met alle bewondering over de prestaties van de CHEVROLET, over haar comfort, en grote bedrijfszuinigheid. Style- master Sedan 4965.2983 (Ingez. med.) BONKAARTEN AFHALEN Dinsdag zijn aan de beurt de ge zinnen waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 4301 t.m. 8600. Meebrengen de stamkaarten van alle gezinsleden, de- inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, het restant van de thans lo pende brandstoffen kaart met bon re serve 2, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en' contrölekaart moeders (voor toeslagkaarten) Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van -8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. 'ICH GEHEEL te geven aan de Nederlandse Kath. Arbeidersbeweging '.vraagt offers. „St. Antonius" heeft om deze offers te klein mogelijk te maken en om het nuttige met het aangename te verenigen een iaar~ vergadering georganiseerd met een passende omlijsting, omhierdoor alle leden te stimuleren bij deze jaarvergadering.aanwezig te zijn.« Het is -een oude wijsheid, dat wij fen dan we eigenlijk wilden beken- ons werk het best kunnen aanvan gen met Gods zegen af te smeken, door Wiens hulp alleen onze organi saties kunnen bestaan en tot bloei komen. Het bestuur van St. Antonius heeft dit goed begrepen en daarom kwa men gistermorgen de leden van St. Antonius in de kapel van het ge sticht „De Voorzienigheid" om in een gemeenschappelijke H. Mis Gods ze gen over hun werk af te smeken. Onder de H. Mis, opgedragen dQor de geestelijks adviseur kap. W. Ben de, verenigden allen zich aan de H. Tafel. Na de H. Mis een hij uitstek fijn verzorgd ontbijt, waan men zich lichamelijk volop kon sterken. Hierna opende de heer van Ooijen als voorzitter van „St. Antonius"' de vergadering en heette tie aanwezi gen hartelijk welkom in het bij zonder de geestelijke adviseur met zijn heerbroer missionaris pater Bende. In het kort memoreerde hij ver schillende feiten o.a. het 25 jarig be staan in 1941. In bijzonder wees hij op het slechte bezoek, wanneer er vergaderd moest worden. Dit lag volgens spr. aan de oppervlakkig heid der leden. Spr. betreurde het dat er niet beter met het wel en wee der beweging werd 'meegeleefd. Verheugend was 't echter, dat er deze morgen een groot aantal aanwezig waren. Na de oorlog heeft de K.A.B. zich volledig hersteld en telt momenteel ruim 260.000 leden. De K.A.B. geniet de achting van iedereen en kan trots gaan op haar. grote instellingen zoals „Berg en Bosch" Coop Voor uit, Con cordia. eet. Wij moeten het werk aldus spr. van onze voortrek kers voortzetten. Aan hen is het te dankèn dat wij momenteel een goede sociale verzorging hebben. Als dank hiervoor moeten wij levënden pro pagandisten zijn voor de K.A.B. Spr. deed een beroep op de vrou welijke aanwezigen om hun echtge noten voortaan er op te wijzen, dat zij geregeld de bijeenkomsten bij wonen. Spr. besloot zijn openingswoord met de volgende woorden „Wij gaan werken om omhoog te komen op eigen kracht met vertrouwen op God.' Notulen werden onder dankzeg ging goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat op 22 April'in de Foyer van de Stadsgehoorzaal de laatste gezinsbijeenkomst van dit winterprogramma zal plaats hebben. Spreker van dié avond zal zijn de Zeer Eerw heer rector Sondaal. Bij ziekte -en ongeval behoeft er voortaan maar de halve contributie- prijs betaald te Worden. (Niemand had bezwaar). Hierna installeerde spr. 18 nieuwe leden waaronder 2 dames, en heette hen allen hartelijk welkom. Als afgevaardigden 'voor het Bondscongres in Maastricht werden benoemd de heer J. van Ooijen (31 st.) namens de bond met de heer Rosbergen (27 st.) als plaatsvervan ger. Als afgevaardigde namens de plaatselijke afdeling de heer Vuur pijl Jr. (28 st.) mek de heer Driessen (22 st.) als plaatsvervanger. Uit het uitgebreide jaarverslag bleek, dat er dit jaar geen acties van betekenis hadden plaats gehad. Mo menteel telt de ver. 79 leden w.o. 2 dames en 4 tlienstpl. Last not least: de secretaris treedt wegens gezond heidsredenen af. De heer van Ooijen dankte de af tredende secretaris voor zijn 14 jaar trouwe dienst en liet deze dankbetui ging vergezeld gaan met een boek werk („Ik verkoos de vrijheid") als een blijvende heri'nering aan de pret tige samenwerking. Uit het verslag van de penning meester bleek dat St. Antonius een batig saldo in kas heeft. Tot kasna- zieners werden benoemd dé* heren de .Winter en Blansjaar, (de .eerste voor de tweede maal). Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende heer Kienjet herkozen en als plaatsvervanger van de heer Si- mans kwam de heer J. Klein in de plaats. ci Na een kort dankwoord besloot de voorzitter deze jaarvergadering en bleef men nog even gezellig kouten "bij een smakelijk kopje koffie. De Filmavond. Tot slot van de ze op 2&>'n hoog peil staande dag had het bestuur va* St. Antonius een filmavond georganiseerd. Wij hebben van deze filmavond genoten. Voorafgegaan door een grappige tekenfilm begon al spoedig hoofdfilm „De 5 Gebroeders". Over deze film niets dan goeds. Hét wel en wee van de Fan Sullivans heeft ons doen schateren van het lachen en stemde ons tevens wee moedig. De typische Amerikaanse paedago- gie heeft ons geamuseerd, maar de fijne harmonie in het gezin dat zo diep gelovig was hee/t ons tot na denken gebracht. Vooral de laatste acte waarin de 5 gebroeders zich, om dat de oorlóg is uitgebroken, gaan melden al^ vrijwilliger bij „De Na vy" cn daar van niet levend meer terugkomen heeft ons meer getrof- nen.'De broederliefde, die er tussen deze 5'jongens heerste, kenmerkte de hartelijke gulle gastvrije Ameri kaanse stijl. Deze film met zulk een diepe moraal heeft óns tot bezinning gebracht. Moge het leven van hen, die vielen, niet tevergeefs geweest zijn. Wij hebben de 4 taak, waarin deze helden ons zijn voorgegan af te maken. Wij hebben te Zorgen, dat er geen derde wereldoorlog uitbreekt. En hoe kunnen wij dit het beste doen? Door lid te worden van onze R.K. Arbeidersorganisaties. Alleen bereiken wij niets. Samen in de K. A. B. vormen wij een dam die de stoot kan opvangen en tegenhouden. Samen zullen wij dan strijden voor de handhaving van een christelijk moreel gezonde samenleving. Moge de film „De 5 Gebroeders" hiertoe hebben bijgedragen opdat wij kunnen blijven juichen. De va nen hoog van het Christenkruis. T. v. d. M. „ONS GRUNkEGERLAAND". Herdenking 25-jarig bestaan. Op, hartelijke wijze hebben de hier ter stede wonende Groningers, ver enigd in hun provinciale vereniging. Zaterdag het zilveren feest van „On$ Grunnegerlaand" herdacht. Des middags was er een receptie in het Gulden Vlies, des avonds een feestavond in de Foyer der Stadsge hoorzaal en bij beide gelegenheden bleek wellc een sterke band deze Noorderlingen, waarvan er welen reeds tientallen jaren in het Westen wonen, bindt. Et is op geanimeerde wijze feestgevierd en de herinnering <^araan zal nog lange jaren voortle ven. Pe receptie dès middags werd o.m bijgewoond door de heren K. Ter Laan cn W. Deelman, resp. voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur, welke laatste als woordvoerder voor het H.B. een geestig gestemde toe spraak hield, de Leidse afdeling een schone bloem noemend in de Gro ninger verenigingen, terwijl hij daar Voorzitter van de afd. Den nog enkele hartelijke den "aan toevoegde. -Verder spraken nog de heer P. ,B- V. de Quartero, praeses van Stad en Ommelanden van het Leids Studentencorps, de heer Barendse namens de Zeeuwse ver „Luctor et Emtsrgo" en voorts verte genwoordigers van de zusterafdelin- gen in Haarlem en Delft en van de Prov. verenigingen de Overijssels- Gelderse, de Friese én de Limbprgse verenigingen. Daar was ook de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot en zijn echtgenote, mevr. van Kinschot-Dornhput Mees, eveneens Groningse van afkomst. De heer H. A. Vriend, voorzitter Van de jubilerende vereniging, heeft alle sprekers met enkele woorden dank gezegd voor hun sympathieke woorden en dank gebracht voor de geschenken, vooral in. de vorm van bloemen. Des avonds was de foypr der Stads gehoorzaal gevuld met enkele hon derden Groningers, waarbij ook de burgemeester en zijn echtgenote, be nevens vele genodigden van zuster verenigingen. Zij allen werdén door de afdelings voorzitter hartelijk welkom geheten, waarna hij alle bestuursleden, die in de afgelopen 25 jaar hun beste krach ten aan de vereniging hebben gege ven, dankzegde. Hij wees er voorts op, dat de Groningers de band met hun oude land nimmer willen losla ten en dat deze vereniging tot een der sterkste van de provinciale vereni gingen is geWorden. De heer K. Ter Laan brak vervol gens een lans voor de Groningse taal. In 1917 zeide de bekende fabrikant Scholten reeds, dat er aan de Gro ningse universiteit allelei talen wor den onderwezen, maar de eigen taal ontbrak. Ook thans in pers en radio en op school hoort en ziet men niet andérs dan Nederlands, het Gronings is eruit! Spr. hoopte, dat de tijd niet ver méér zou zijn, dat het Gronings weer de plaats zou herkrijgen, die het toekomt! De voorzitter van het Jubileum comité, de heer Krans, schetste ver volgens op rijm, hoe de heer Vriend dl die 25 jaar zijn beste krachten als voorzitter aan de vereniging heeft gegeven én overhandigde hem een schild van „Ons Grunnegerlaand" in de wit-groene kleuren en verfraaid met de wapenc van stad en land. Ten slotte sprak nog de secretares se, mevr. W. J. Menkhorst-Swart; die namens alle Groningers de heer Vriend een actetas aanbood voor zijn werk voor de vereniging. Hiermede was dan het officiële ge deelte van de avond ten einde en werd begonnen met de opvoering van revue de de eigen tonveelvereeniging waarbij het eigen zangkoor de her innering aan het „olie laand" in alle toonaarden bezong, 't Was éigenlijk meer zang dan tekst en deze was bo vendien zeer onduidelijk door te zacht spreken, het niet gebruik ma ken van een loudspeaker en tenslotte het hinderlijk gedoe op de gangen tengevolge van de bijeenkoms'. in de grote zaal. De zangafdeling o.l.v. de heer J. F. Riks had een dankbaar gehoor, maar na de pauze was het gebodene veel te lang gerekt. Aan het slot een dankwoord van de heer Vriend tot allen, die tot het wel slagen van deze uitvoering hadden medegewerkt, in het bijzonder de he ren Menkhorst, van Kluyver en Riks. Een bpl en een souper vormden het slot van het geslaagde feest. burgerlijke stand. Geboren: Louise Henriëtte d. van G. Quispel en L. de Langen; Maria Margaretha Johanna d. van W. Buijn en A. Laterveer; Jan Marinus z. van M. J. Zuijdwegt en J. M. Ravesloot. Cornelia Hendrica Wilhelmina d. van J. D. van Cuilenburg en M. E. Le geer; Nicolaas Johannes Martinus z van J- de Tombe er^M. A. H. de Vroom; Josephina- Maria Helena d. van J. A. T. Kroone en M. A. Glan- dorf; Carolina Quirina Christina d. van G. H. M. Groenewegep en J. Q. M. Meiman; Reinier z. van P. van Klaveren en M. Sierag; Elisabeth Maria d. van F. J. van Berge Hene gouwen en E. van Houten. OEGSTGEEST „Ned. Katholieke Vrouwenbewe ging." De convocatie, die de leden ontvingen, kondigde voor Zondag 4, April aan, een tentoonstelling over: „De schoonste dag van het leven" de dag van de Eerste Heilige Com munie. Bij het binnentreden viel al dadelijk de eenvoudig gedekte en toch feestelijk uitziende tafel in het oog, met doe versierde stoel voor het communiecantje. En \yaar kan men in het voorjaar beter mee versieren dan met onze mooie gele en witte narcissen. Naast het bord van het „gelukkige kind van die dag'' d« Doopkaars. Verder zag men links er rechts stands opgericht, waarop boe ken lagen uitgestald voor groot en klein, verzorgd door Boekhandel "Zandvliet. Terwijl op weer an<}ere tafels religieuse voorwerpen lagen tentoongesteld: Mariabeeld]es, rozen kransen, kerkboekjes, missaals, een album met verschillende communie plaatjes, wij waterbakjes- en kruiken, doopkaarsen. enz. Dit alles verzorgd door de firma Huibers. Langs de wand triptieken, schilderijtjes en Ma- riabeeldjes, die alle tesamen 'n stem mige sfeer schiepen. £)es middags werden de dames in een zaaltje bij eengeroepen en daar sprak Pastoor Looyaard van hart tot hart met de Moeders. Hij legde er vooral de nadruk op, dat deze schoonste dag van het leven moest staan in het te ken van O. L. Heer, en dat de gedach ten der kinderen niet moesten afge leid door de mooie jurk. het nieuwe pakje, de gasten, de cadeaux. Pastoor wees op de boekjes voor de moeders en de kinderen ter voorbereiding op deze mooie dag, waardoor het kind die schoonsie dag dieper kan. beleven. Als attracties werden er een taart en een boek verloot, terwijl iedere 50ste bezoeker een verrassing ontving. De dames, die deze tentoonstelling met zoveel zorg en moeite voorbereidden künnen met voldoening op öe^e dag terugzien. Ondanks wind cn regen kwamen de ouders, al of niet met hun kinderen, van hun belangstelling blijk geven. De taart van de verloting is geval len op het lot „D Dec." Tot erelid benoemd In de ge houden vergadering van de vereni ging Bloembollen Cultuur is de heer- F. v. - Egmond, oud-voorzitter der afdeling tot erelid benoemd. Hij werd in "deze vergadering hartelijk toegesproken door de voorzitter de heer Jac. Uitenboomgaard, waarna de heer Voors bestuurslid der Alg. Vereniging nogmaals de grote ver dienste van de heer v. Egmond op het gebied van de vaste planten- kwekerij, waarin hij baanbrekend werk heeft verricht. Verder stelde de heer Voors de goede hoedanig heden van dit erelid in het licht, die hem zo bijzonder gesohikt maakte om in ten scheidsgerecht zitting tg nemen. De heer Hendriks uit Zoe- terwoude, voorzitter van de afd. Plantenkwekers vereniging, ver heugde -zich er over, dat de heer v. Egmond deze onderscheiding te beurt is gevallen. De heer van Egmond dankte voor zijn benoeming en voor hét gespro kene. „Ons genoegen". In St. Willi- brord gaf „Ons Genoegen"' een to neeluitvoering voor haar leden die allerzins -geslaagd mag worden ge noemd. Opgevoerd werd de klucht „Als Ma aan de touwtjes trekt" waarom ohbedaarlijk is gelachen. Tijdens de pauze werd door Mevr. v. Ees-Gerritsen namens een comité aan het bestuur een verenigings- vlag aangeboden. De voorzitter aan vaardde deze namens de vereniging met een keurig speech je. Bij het einde dankte de' heer Verhoeven al len die tot het slagen van deze avond hun medewerking gaven. VOORSCHOTEN Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zijn de heer D. Ruys uit Wasse naar en mevr. Moorrees uit Voor schoten. die gezeten waren in een auto, Bij het inryden van de tuin van de villa van mevr. Moorrees aan de Veurse weg te Voorschoten op trambaan door een electrische tram uit de richting Leiden gegrepen Beide personen werden uit de auto geworpen en zijn, nadat zi> ter plaat se waren- verbonden, door dr. mr. H. de Boer uit Wassenaar en dr. C. Kuy- pers uit Voorschoten naar het diako- nessenhuis te Leiden gebracht. De heer D. Ruys had een grote vlees wond aan de rechterwang, terwijl mevr. Moorrees klaagde over pijn in de zij en eveneêns vleeswonden had. De chauffeur kreeg een zenuwschok. De auto werd nagenoeg vernield.' ZOETERMEER Geboren: Ester d. v. J. D. de Kooter en Y. Tiele; Cornelis Nico laas z. v. C. J. 'van den Bosch en J. M. Rutten. Mr. Zaayer. de procureur-fiscaal tijdens zijn requisitoir in de rechts zaak tegen Rauter. tegen wie de doodsstraf werd geëist. eroordeeld konden worden. Daarom wilde hij een ander voorstel doen. Om voor de belediging, het Neder landse volk tijdens de bezbtting aan gedaan,- genoegdoening te< geven, vroeg hij zich ter beschikking van de Nederlandse regering te mogen stel len om door zijn dood de haat tus sen het Nederlandse en het Duitse volk op te heffen. „God behoede Holland in dc ko mende jafen", zo besloot hij. Daarop kreeg mr. J. Zaayer, de proc.-fiscaü nog het woord. K'i dankte Rauter voor de correcte ma nier, waarop deze zijn v- rdedigmg gevoerd had. en wendde zich daarna tot het publiek om te verklaren, dat de artikelen van de capitulatip-over- eenkomst inhielden, dat Ned land alleen in de overgangstijd tussen het neerleggen van de wapenen cn het weer op gang komen van het over heidsapparaat van kracht waren. Hiertegen nam echter de verdediger mr. Kv van Rijckevorsel stelling. Hij betoogde aan de hand van de tal rijke voorbeelden, dat een capitula tie-overeenkomst niet aldus geïnter preteerd mocht, worden e.i meende, dat Rauter zich bij zijn verdediging wel degelijk mocht beroepen op de consequenties, die uit de capitulatie voortvloeiden. Rauter werd nog gevraagd of hij iets wilde eggen. Toen hij voor dc geboden gelegenheid dankte, deelde de president mede, dat Donderdag over een week, dus 15 April, uit spraak zal worden gedaan. Hij voeg de er echter aan toe, dat de volle dige uitspraak wellicht eerst over 4 weken zou volgen. Het uitspreken van het requisitoir, dat bijna 2 uren duurde, werd in grote .stilte aangehoord. Toen de proc.-fiscaal de doodstraf eiste, was in de grote zaal alleen het snorren van de filmapparaten te horen. Dadelijk na het requisitoir kreeg de verdediger van Rauter, mr. K. v. Rijckevorsel.' het woord. Rauter draaide zich in de beklaagdenbank naar zijn verdediger toe en volgde met grote aandacht diens betoog. Het pleidooi van de verdediger werd eveneens onder grote stilte en aandacht aangehoord. De president liet zelfs de za<al sluiten, om niet af geleid te worden door -onnodig heen en weer geloop. Na het pleidooi vroeg de president, of Ra-uter nog iets wilde - zeggen. Rauter stond op en dankte met be wogen stem voor de zakelijke inhoud en voordracht van het requisitoir. Hij zei tegen de president, dat« hij. Rauter, niet streed voor zÜn leven, doch voor zijn eer. Dc president ver daagde daarop de zitting tot Zater dagmiddag half drie. RAUTER SPREEKT.- Opgewekt kwam Rauter even voor de aanvang der middagzitting de zaal binnen. Hij onderhield zich le vendig met de politieambtenaren, die het onderzoek geleid hebben en met Scheieder, die ook op déze zit ting aanwezig was. Ra-uter kreeg voor zijn „slot woord" 2 uur. Hij begon met zijn excuses aan te bieden voor het ge val dat hij op de vorige dagen on behoorlijk mocht zijn opgetreden door zijn scherpe antwoorden en verklaarde, dat het niet in zijn be doeling gèlegen had, de naam van H. M..dé Koningin en die van het Huis van Oranje bij dit proces te betrekken. Daarvoor achtte h>j beiden te hoog. Rauter verklaarde als Duitse ge neraal de bevoegdheid van het Hof niet te kunnen erkenn^p en hij ver wierp de verordening van de geal lieerden over oorlogsmisdaden. Hij zei, dat hij hier uitvoerig op móest ingaan om als hoogste Duitse politie autoriteit het Duitse standpunt naar voren te kunnen brengen. Na de capitulatie was de Duitse macht de enige legale macht, be toogde verd., en, zodra de Ned. re gering in Londen zich hier niet meer aan lüeld, beging zij een oorlogsmis daad. Alle verwijzingen naar het "vol kenrecht moesten-door de bezettings macht verworpen worden, wanneer de bevolking zich zelf daar ook niet aanhield. Nogmaals braobt Rauter naar vo ren. dat naar zijn mening het Hof ook met neutralen moest samengesteld zijn en dat een Duitse advocaat hem terzijde had moeten staan. Omdat niet alleen hij maar ook in hem zijn Duitse ^a-meraden berecht werden, moest hij daarop staan. Rauter, die zeer vlug sprak, ging Vervolgens over naar het ontstaan van het verzet, waarvan hij door het Engeland-spiel zeer goed op de hoog te beweerde te zijn. Uit de meldin gen van de geheime zenders was ge bleken "dat vanuit Engeland doorlo pend actief georganiseerd werden, die in strijd waren met' het iriternationale recht. Deze acties namen zo grote omvang 'aan zei Rauter, dat de Duit sers ,deze niet meer met het normale politieslpparaat konden onderdruk ken. ..Tragisch" noemde Rauter het. dat hij toen maatregelen moest ne men. Ra-uter verklaarde vervolgens dat hij niet voor eigen zaak sprak. De executie kon voor zijn „Zusammen- gesehossen" lichaam slechts een pijn loze dood betekenen. Doch hij sprak, zo zei hij, voor de kameraden, die onder hem gediend hadden, eh om hen en hun familie te rechtvaardi gen. Dan besprak, hij het recht van de bezetter om gijzelaars te maken, waarbij hy zich beriep op een uit spraak van het Neurenberger tribu naal, waaruit naar zijn meniftg het geoorloofde van zijn repressaille maatregelen bewezen werd. Raiuter vroeg het'Hof kennis te nemen van de deden van Duitse generaals in de Balkan. Daar waren tienduizen den gijzelaars als represaile neerge schoten, maar de gencr&als die daar toe bevelen gegeven hadden, werden tot gevangenisstraf van 7 jaar ver oordeeld tè Neurenberg. Bij de berechting van zijn aandeel in de jodenvervolging moest, zo ver klaarde Rauter, dr. Harster, de eer ste chef van de Sicherheits-politzei als kroongetuige gehoord worden, want dr. Harster*. die Rauto als ^en zeer bekwaam - politieambtenaar schilderde, kon verklaren, dat Ra-u ter geen bevel tot het aïvoeren van Joden naar het Oosten gegeven had. Rauter beriep zich op bevelen, toen hij sprak over de meubelroofactie. Dc studentén had hij nooit een kwaad hart toegedragen, verklaarde verd.. want hijzelf had jarenlang on der studenten geleefd. Wanneer hij nu uit correspondent-e met Him-mler als een actieve politieman naar voren trad. dan was dat te danken, zo verklaarde Rauter,, aan zijn tactiek, om dor.- z ch maar jverig voor te doen- Himmler te k-x.men remmen, Het inbeslagnemen van radio's achtte verd. een geoorloofde maat regel. Hij had. zo verklaarde Ra-uter met bewogen stem. da-gen en nach ten er over nagedacht, of hij nu door wat hij gedaan had een oorlogsmis dadiger geworden was. Hij was ech ter tot de vaste overtuiging gekomen, dat hij geen „verbrecher" was. En hij meende dat hij en zijn kamera den voor -.over zij in zijn lijn ge handeld hadden op grond van het internationale recht nooit ter dood LAATSTE BERICHTEN UITLOTINÖ 3 DOLLAR STAATS LENING 1947. .De minister van' financiën maakt bekend, dat het bedrag van de schuldbekentenissen der 3 staats lening 1947, luidende in Amerikaan se dollars, welke op 1 Mei 1948 af losbaar zullen zijn, door hem is vast gesteld op 258.665 dollar. De uitloting zal plaats hebben op 14 April a.s. KONING LEOPOLD KOMT TE ROTTERDAM. Eerst hedenochtend is het defini tief geworden: Koning Leopold van België zal met het s.s. „Eemdijk" van de Holland Amerika-lijn van Havanna naar Rotterdam komen. Reeds lang waren er onderhandelin gen gaande, maar de accommodatie de .-.Eemdijk" is van beperkte omvang en verscheiden hutten wa ren reeds besproken. Te elfder ure zijn deze hutten echter nog vrij ge komen, zodat toch nog aan het ver zoek van koning Leopold voor pas sage met zijn gevolg kon woxden voldaan. De Eemdijk is inmiddels van Havanna vertrokken en zal ver moedelijk op 15 'April met het hoge gezelschap te Rotterdam arriveren. Naar verluidt zal koning Leopold per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Zwitserland doorreizen. POS. NED. SCHEPEN. Abbedijk, 5 April te Antwerpen. Alcyone, 4 April van Antwerpen. Aldabi, 7 ApriL 18 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Algorab, 6 April te Antwerpen verwacht. Bever wijk, 3 April te Lubegk. Bloemfontein 4 April van Antwerpen. Blommcrs- dijk, 2 April vgn New Yofk. Ceronia, 3 April 150 mi.il Zd Oost van Wight. Congostroom, April te Duala. Dor drecht, 4 April van Ipswich Eemdijk, 3 April te Havana. Erinna, 4 April van Hongkong. Gaasterkcrk, 4 April v^n Hongkong. Grootkerk, 3 April van Aden. Ittersum, 4 April.te Bom bay. Intlrapoera, 4 April 17 uur van Kapstad. Kota Agoeng, 3 April van Halifax. KotaBjxroe, pass. 4 April 12 uur Finisterre. Leopoldskerk, 3 April van Malta. Lievcvrouwekerk, pass. 4 April Gibraltar. Lindekcrk, pass. 4 Apfil Gibraltar. Maasland, pass. 3 April Ouesant en wordt 5 April te Amsterdam verwacht.Mirza, 3 April van Singapore. Nieuw Amsterdam, te New York. Noordam, pass. 4 April 17 uur Scilly. Omela, 4 April te Port Said. Oranjefontc.in 3 April van Te- neriffe. Prins Willem «4, 4 April te Cardiff. Rempang, 4 April Singapore. Salatiga, pass. 4 April om 10 uur Gi braltar. Saparoea. 1 April te Cochin. Sibajak, pass. 4 April om 12 uur Kaap Guardafui. Sommelsdijk. 3 April van Port Swettenham. Stad Arnhem, 3 April te Genua. Stuyvc- sant. 3 April van Curagao. Talissen, 4 April te Marseille. Westerdam. 3 April van New York. Zeeland (KRL) 5 April van Ba.ta^via. Zuiderkruis April van Batavia. Zwijndrccht. - April te Accra.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3