Radio J{mte §4 DOLLE DADEN ft ALS DE HEIDE BLOEIT MAANDAG 5 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 TOELATING VAN HONDERD TSJECHISCHE STUDENTEN TOT NEDERLAND. Naar aanleiding van de ongerust heid, die in vele kringen heerst met betrekking tot de toelating van Tsje chische studenten hier te larfde, wordt van bevoegde zijde aan het A.N.P. het volgende medegedeeld: ..De regering is bereid een aantal Tsjechische studenten, voorlopig op een getal van 100 .bepaald, toegang tot Nederland te verlenen. De Ne derlandse afdeling van de „Worlds Students Relief" heeft een organisa tie opgebouwd, om voor het gastvrij onderbrengen van derè Tsjechische studenten zorg te dragen. Op 12 Maart j.l. is een bespreking gehouden tussen de minister van justitie, de rectoren van dè univer siteiten te Leiden en te Amsterdam en vertegenwoordigers van de „Worlds Students Relief", om het verblijf van Tsjechische studenten in Nederland te -organiseren. Op. 3 April is een nadere bespre king gehouden, waarbij ook de rec- tor-magnificus van de Nijmeegse uni versiteit en vertegenwoordigers van studentencorporaties aanwezig waren. Van regeringszijde is uiteengezet, dat het onmogelijk was, de grenzen zonder meer voor Tsjechische stu- dentejvopen te stellen. Dit zou tot gevolg hebben, dat allerlei verkeerde elementen zich onder valse voorspie gelingen in Nederland zouden vesti gen, terwijl bovendien in dat geval Nederland de gehele last zou te dra gen krijgen van een vraagstuk, dat door de Westerse staten gemeen schappelijk moet opgelost worden. De Tsjechische studenten, die zonder toestemming van de bevoegde Neder landse overheid de grens hebben over^chredèn en deswege worden gangehóuden, worden in de gelegen heid gesteld de nodige gegevens om trent hun persoon te verschaffen, maar moeten dan terugkeren naar Duitsland, waar de Engelse en Ame rikaanse bezettingsautoriteiten door gangskampen voor hen hebben in gericht. Hun aanvrage om verblijf hier te lande wordt met bekwame spoed onderzocht. Teneinde de afhandeling van deze verzoeken nog. te „bespoedigen en zich een' volledig beeld van de toe stand te vormen, zal een commissie, samengesteld uit een tweetal pro fessoren en een tweetal vertegen woordigers van de studentencorpo raties. vergezeld van het hoofd van de rijksvrc-emdelingendiensl" en een Nederlandse vertegenwoordiger van de P.C.I.R.O. (de voorbereidende commissie voor de internationale vluchtelingenorganisatie, uitgaande van-de Verenigde Naties) zich naar de doorgangskampen in Duitsland .begeven. .Bovendien wordt van de zijde van de Nederlandse regering contact opgenomen met naburige landen, om een billijke spreiding DINSDAG. HILVERSUM I (301 M.* 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymna stiek; 7.30 Gr.muziek; 7.50 Dagope ning; 3.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 8.45 Gr.pl.; 9.15 'Morgenwijding; 9.30 Gr. pl.; 9.45 Gr.pl.; 10.30 Van vrouw tof vrouw; 10.50" Kleute.rprogr.; 11.00 Wo- ninginr.; 11.30 Sopraan, alt en piano; 12.00 Gr.pl.; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Ons platteland; 12.43 Tom Erich; 13.00 Nieuws; 13.14 Vaudeville Orkest; J4.00 Mevr. de Leeuw-van Rees; 14.30 Matinee; 16.30 Gr.pl. 16.40 „De school bel"; 17.00 Muziek voor de jeugd; 17.30 Gr.pl.; 17.45 Indisch progr.; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Gr. muziek; 19.45 NI- WIN; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte Dins- dagavondtrein; 21.30 „Coritact"; 22.15 Buit. Overzicht: 22.30 Beroemde lie- derenre§ksen; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. pl. 24.00 Sluiting. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.i5 Mendelssohn; 7.30 Gr.pl.; 8.00- Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Bach; 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.15 Gr.pl.; 10.40 „Wedergeboorte"; 10.15 Gr."mu ziek; 11.40 Suite' „Wajer Music"; 12.03 Metropole Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gr.muziek; 13.45 ..Uit het Boek der Boeken"; 14.00 Ned. Kamerkwartet; ,14.30 „Onder ons"-; 15.00 Gr.pl.; 16.00 Ziekenbezoek; 17.00 Na Schooltijd; 17.15 Kinderkoor; 17.30 Verjaarsvisite; 18.00 Operette's van Strauss; 18.30 Radio Volks-uni- versiteit; 19.00 Nieuws; 19.15 Muzika le Mel≱ 19.45 Minister Gielen; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man, 20.12 Concertgebouworkest; Beetho ven; 22.15 JVÏozart en Schumann; 22.37 Actualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. muziek; 24.00 Sluiting. van de hulpbehoevende Tsjechische studenten over de verschillende lan den te bevorderen. Deze gedragslijn van de rege ring heeft tijdens de bespreking van 12 Maart en van 3 April de algemene instemming van de vertegenwoordigers van het uni versitaire leven verkregen. Deze hadden open oog voor het vele, dat de Ptoderlandse regering ten bate van buitenlanders doet en voor de noodzakelijkheid ons overbevolkte land, dat in econo- misch opzicht een zeer moeilijké tijd doormaakt, te beschermen tegen een overstroming van bui tenlandse elementen, waaronder zich vele ongewenste vreemde lingen'zouden kunnen bevinden". NARCISSENKEURING. Een speciale narcisseijkeuxing te Haarlem heeft de volgende- uitslag: Prijsvraag 1: 12 nieuwe trompet narcissen, le prijs: Weimaar en Co., Sassenheim, grote gouden medaille; 2e G. Lubbe en Zn., Oegstgeest, klei ne gouden medaille. Prijsvraag 2: l£ nieuwe narcissen, géén trompetnarcissen zijnde, le pr.: Warnaar, Sassenheim, grote gouden medaille; 2e 'H. P. Zwetsloot en Zn., Sassenheim. Wedkamp 1: le prijs "niet toege kend; 2e Ver. 'Culturen, NoordWijk. Wedkamp 2: le en 2e prijs niet toe gekend; 3e Ver. Vulturen Rijnveld, die ^buiten mededinging was, kreeg ook een gouden medaille. MOTORRIJDER OVERROMPELDE DRIE WACHTENDE BUSPASSAGIERS. Bij -de Diemer ophaalbrug in .Die- men heeft Zaterdag een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Toen een motorrijder, komende uit de richting Muiden, een personenauto passeerde, raakte hij blijkbaar de macht over het stuur kwijt en reed op een aantal personen in, die daar bij een bus halte stonden te wachten. Drie wer den vrij ernstig gewond; twee hun ner hadden een hersenschudding, ter wijl de derde een vrij ernstige hoofd wond bekwam. De bestuurder van het motorrijwiel werd eveneens ern stig aan. het hoofd gewond. De slachtofferes zijn per ziekenauto naar ziekenhuis in Amsterdam overge bracht. ZWENDEL IN TEXTIELPUNTEN AAN DE NEDERLANDSE GRENS. Dinsdag werden twee autobestuur- aers uit Turnhout (België) door de Nederlandse CCD aan de j;rens ge - arresteerd. Zij werden in het bezit gevonden van valse textielpunten, waarvan men vermoed, dat zij in Beï'gië worden gedrukt. De gearresteerden, twee Belgen P. en C., bestuurden de autobussen, die het geregeld vervoer verzekeren van de Kempische arbeiders naar de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven. Het zou hier gaan om 70.000 yalse textiel punten. De Belgische politie heefi aan de Nederlandse instanties de verzekering gegeven de drukkers der valse punten op te sporen. Nader vernemen wij, dat meer arrestaties zijn verricht en dat men de indruk heeft op het spoor te zijn van een wijd vertakte handel in valse textiel punten. feest vierde en tevens haar even langdurige dienst als ziekenzuster in het St. Bonifatius hospitaal te Leeu-X warden, zijn door de voorzitter vah de stichting, deken Th. Holtmann, overhandigd de desbetreffende oor konde en het gouden erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Voor de restauratie van de St, Walburgistoren te Zutphen is een fonds gevormd, dat niet alleen uit Zutphen, maar uit alle delen van het land, reeds thans spontaan steun ont vangt. De kantoorhouder van het P.T.T. kantoor te Warga is gearresteerd als verdacht vantoeëigening van gelden, die voor de rentebetaling van ouden van dagen moesten dienen. BUITENLAND. In Algiers hebben de kiezers heet bloed. Zondag werden verkie zingen gehouden met het gevolg, diat zeven personen werden gedood. Te Sydney zijn 15.000 balen ka toen verbrand, d. i. 20 pet. van het jaarlijks verbruik in Australië. Ruim 5000 Griekse kipderen zijn in Joego-SLavië aangekomen, zo genaamd om gered te worden van de bombardementen en de kinderroof der „fascistische" Regeringstroepen. Ook Tsjecho-Slowakije zal er 2000 opnemen. De spoorwegstaking in Queens land (Australië) is na 2 maanden geëindigd. De stakers hebben de voorwaarden der regering aanvaard. De Belgische prins-regent is Za terdag per vliegtuig naar de Ver. Staten, vertrokken. Wilt U iets weten 77 Vraag: Kunt u mij mededelen, waar het Kath. Emigratie-bureau is gevestigd en welke de kantooruren zijn van deze instelling? Antwoord: Het Kath. Emigratie bureau is gevestigd Raam weg 20 te 's-Gravenhage en dagelijks geopend van 91 en 25 uur. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Gomtiiunie-Geschenken HET WONINGPROBEEM Vergadering Nat. Woningraad VOOR DE OORLOG 40.000 woningen per jaar; 5 jaar stilstand met afbraak en bombardementen, vervolgens bijna drie jaar wederop bouw met gebrek aan materialen en arbeidskrachten. Duizenden wach ten reeds jaren op een woning; honderden, verkeren in zulke erbarmelij ke omstandigheden, dat verbetering zeer urgent is. De woningbouwver enigingen hebben een speciale'taak, terwijl de montagebouw in het^ brandpunt der belangstelling staat. NIEUWE BOEKEN c BINNENLAND. Oud-minister Neher is Zater dag naar Indië vertrokken. Twee ministers van de Indo nesische republiek, die de besprekin gen bij de Veiligheidsraad hebben rheegemaakt zijn gisteren in Am sterdam aangekomen en heden naar Batavia vertrokken. Te Schijndel zijn twèe huizen door brand verwoest. De Amstelflora is gesloten. In 10dag zijn er 202.952 bezoekers geweest! Te Nieuwkerk is gisteren in het klooster der paters Cisterciensers met 850-jarig bestaan dézer Orde herdacht. De Nederl. matroos .J. Arens is te Antwerpen bij het breken van een kabel ernstig gewond. De passagierslijst van m.s. Si- bajak ligf op ons bureau ter inzage. De heren mr. J. A. de Wilde en C. Smeenk hebben aan het centraal comité van a.r. kiesverenigingen me degedeeld, dat zij zich niet meer her kiesbaar-stellen als lid van de Twee de Kamer. Aan zuster Eulalia, .die op 20 October 1947 haar 60-jarig professie- Woonruimtewet 1947 Ziehier in enkele woorden een enonm probleem, behorend tot de Duitse erfenis, dat heden ten dage alle autoriteiten en honderdduizen den landgenoten bezig houdt. Van die honderdduizenden zijn er velen aangesloten bij de Nationale Wo ningraad, waarvan de afdeling Zuid- Holland, Zaterdag in de Foyer van de Stadsgehoorzaal te Lejden een vergadering belegd had. De plaatsvervangend - voorzitter, de heer A. Goosen. verwelkomde de vele aanwezigen eh gaf een globaal overzicht van de huidige situatie, daarbij de nadruk leggend op de ze delijke en maatschappelijke normen, die door de veelomstreden samenwo ning in het gedrang komen. Na voorlezing der notulen, door de secrearis, de heer W. F. vaai Niekerk, 'sprak de gemeente-secretaris van Gouda, de lieer C. J. van As, over de Woonruimtewet 1947. Spr. lichtte de verschillende artikelen, nader toe en gaf als z'jn mening te kennen dat de rechterlijke macht zich niet in moet laten met de beleidszaken, dbch zich in deze moet beperken tot de rechts vraag. Het eerste deel van de woon ruimtewet behandelt het in gebruik- nemen of -geven van woonruimte, waarbij de uitvoerders gebonden zijn aan de bepalingen van de wetgever en de richttlijnen van het gemeente bestuur. Dit laatste is ook noodza kelijk, omdat uniformiteit onmoge lijk was,' daar dit probleem in alle gemeenten verschillend ligt. Het tweede deel behandelt de vorderings- bevoegdheid, waarbij de uitvoerders een zeer möeilijke taak hébben en vaak bloot staan aan dikwijls onge gronde critiek en valse laster. Ook de woningbouwverenigingen hebben met deze vorderingen te ma ken, hoewel bij vordering niet met de eigenaar, doch met de huurder overleg gepleegd wordt behalve wan neer de woning leegstaat. Het is daarom nodig dat de W. 'o.v. nauw contact houden rrtet de betrokken in stanties, vooral ook in verband met het toewijzen van nieuwgebouwde woningen. Samenvattènd is de nieuwe wet gekomen'om een billijke verdeling der woonruimte te verkrijgen en om dit uit te voeren zijn er twee midde len; vorderen en toewijzen, waartus sen de mogelijkheid staat, dat de bé- trokkenen zelf de gelegenheid heb ben een oplossing te zoeken. Het geheel is een maatregel, waarhij de eerste eis is, dat de uitvoerders de billijkheid in acht nemen. De secretaris van de W. b'.v. „Volks huisvestting" te Delft, de heer C. A. 'Barel, sprak vervolgens over de praetijk van de woonruimtewet. De o wn ingbo u wv eren igingen hébben een sociale taak te vervullen en de geschiedenis beeft bewezen, dat deze groter is dan het bouwen van enkele huisjes, want zij bevorderen het ge- zins1 even, helpen de man met de kleine beurs en dienen da volksge zondheid. Spr. behandelde de samen stelling van de toewijzingscommissie, waarin vertegenwoordigers zitten van hypotheekhouders, eigenaars, vakbewegingen en artsen. Waarom zou er dan geen plaats zijn voor de Woningbouwverenigingen? Zij zijn deskundig en genieten het vertrou wen van velen. Ook de administratie ve zijde, van- 'dit vraagstuk had spr.'s aandacht en hij achtte het noodzake- ikij dat de W. b.v. over alle mogelij ke gegevens van hun leden kunnen beschikken Tenslotte werd ook het vraagstuk van de voorkeurswonin gen, mede in verband met de rijks ambtenaren, onder de loupe genomen; 6. „Een* brief'', constateert Daniël. „Een schrifttuur. Dolly, mijn loupe „Mmminimeen eigen aardige brief. Er staat niks in. Enkel 'n zwart silhouet lijkt wel een geest. Bordewijk,F. Noorder licht-R'dam; Den Haag, Nijgh Van Ditrrrar. Ill—IV. Een familieroman van klas sieke vorm en compositie. De familie Valcoog, met Aga als sluitstuk, vormt een uitgelezen Bordewijk-gezelschap. Brand, Max. De ontmas kerde ruiter. Vert. uit het Ame rikaans dr J. G. H. van den Bo- venkamp Sr. Bufesum, Het Goede Boek. IV—V. De dochter van een rancher trouwt met een vogelvrijver klaarde. Hij toont zich haar waardig. IJ'en prettige en span nende Wild-Wes^ roman. Van Hemeldonck, E. Maria, mijn kind. Bekroondfe roman i ,Haarlem; Antwerpen, J. H. Gott- mcr. IV. Pé teerbegnaarde Maria neemt moeders, plaats in en offert zich volkompn op voor het gezin, 'n Eenvoudig verhaal van melan cholische inhoud:- Bekroond in 1944. Horier, Sydney. Hoog spel. Vert. uit h. Engels (High Ha zard) dr E. ten Have Utrecht Antwerpen, A. W. Br una Zn (Het Boek van de Maand). IV. "Nazi-spionnen maken Londen onveilig. Bovendien een liefdes historie. Na spannende avon turen wordt! het complot ver ijdeld. Kerb, R. A. De Islam in Indonesië. Geïll. met 16 bïz. pltn Den Ha^g, W. van Hoe ve, (Over Oost en West) 1947. IV. Godsdienstwetenschappelijk werk, verantwoord en instruc tief. De foto's vormen uitste kende illustraties bij de tekst. Nijland. D. V- „Nature Morte". Een novelle. Geïll. met teken, dr D. V. Nijland Sant poort, C. A. Mees. IllIV. De tragiek van de schilder die zijn model niet kan vastleg gen op het doek. Interessante schilderkundige studie van deze schilder-schrijver. Simons, Ep. Geriefelijk wonen in beperkte ruimten. Geïll. met 174 teken, t.d.t. A'dam, Kosmos. V. Verhelderende Ideeën over gezinsopvoeding.Ook het plat telandskind krijgt de volle aan dacht. Versluis, W. G. Geschiede nis van de emancipatie der Ka tholieken in Nederland van 1795 Heden Utrecht; Nijmegen, Dekker Van de Vegt. V. Godsdienstige, politiek-cultu- rele en. sociale émancipatie, po pulair behandeld, "tot 1940. Verwey, Albert. Jacoba van Beieren Santpoort," C. A. Mees. IV. Een echt Verwey-toneelstuk. De tragische hoofdfiguur is wel al te veel verfraaid. Wilmar, H. A. Met de Ma riniersbrigade in Oost-Java. Een fotoverhaal over de levensloop der nvariniersbrigade. Geïll. m?t foto's Haarlem, De Spaarne- stad. IVV. Een fotoboek over de popu laire brigade. Niet 'alleen voor de jongens zelf belangrijk? maar ook voor de belangstellenden in patria. Beatrijs. 1 bijlage Ant werpen, De Vlijt. V. Fascimile-uitgave naar het Haagse 'handschrift, met diplo matische tekst, handschriftbe schrijving en bibliografie. Voor vakmensen onmisbaar. Maria Moeder Gods. Met een bjjdrage van Anton van Duin kerken: De zaligprijzing der ge slachten, en een verklarende tekst van Henri Ghéon, vèrt. uit h. Frans' dr Ria Versteegh. Geïll. 'met 128 reprod. 4- XX pltn A'dam; Antwerpen, Van Ditmar. IV. Van Duinkerken geeft een theologische studie over de Ma- ria-cultus; Ghéon verklaart Ma ria's uitbeelding, in de schilder kunst (tot in de 17e eeuw). Een vorstelijk boekwerk. I verboden; II is streng voorbehouden; III voprbe- hciud; IV volwassenen; IVV rijpere jpugd; VI voor allen waarna over beide inleidingen een interessant debat volgde, waarmede de ochtendzitting besloten werd. DE MIDDAGZITTING. In de middagvergadering hield dr. ir. J. P. Mazure, directeur* van Ra- tiotiouw, stichting tot' rationalisatie van het bouwen, een .lezing over „Montagebouw". In. het begin van zijn rede stond spr. stil bij de \jele moeilijkheden, .welke zich bij de wo ningbouw voordoen. Behalve dat de kosten zoveel duurder-zijn gewor den en het materiaalvraagstuk een grote rol speelt, is er ook het tekort aan' geschoolde arbeiders. Spreker vraagt zich af hoe vooral dit laatste tekort zal worden opgelost' als 'eens de noodzakelijk geachte bouw van 70.000 woningen per jaar een aan vang neemt. Thans bouwen wij plm. 25.000 woningen per jaar, en reeds nu komen wij arbeiders te kort. Ook zal volgens pr. mettertijd niet voort kunnen worden gegaan met de sub- sidieering door.- het rijk. Hiervoor zullen andere wégen moeten wor den gevonden. Nadat spr. er op ge wezen had, dat men het tekort aan arbeiders voorlopig denkt op te van gen door meer fabriekmatige arbeid te laten verrichten, besprak hij en kele thans toe'gepaste bouwsystemen en het daarbij toegepaste woning- peil om tenslotte stil te staan bij de montagebouw. Velen vinden dit systeem niet zo aantrekkelijk, maar spr. meent, dat bij een zeer goede' architectuur dit bezwaar gaandeweg zal verdwijnen. Ook de prijs speelt tegenwoordig nog een belangrijke rol, maar spr gelooft, dat indien er wat meer met de verschillende systemen is gewerkt, de prijs zeker nog zal dalen. Spr. «verwacht zelfs, dat na' enkele jaren de prijs bene den het huidige kostenpeil zal ko men te liggen. Of de montagebouw het in de toekomst tegen de nor male bouw zal afleggen, durft spr. op dit moment niet voorspellen. In ieder geval hebben wij nu wo ningen nodig, en dit is voor het ogenblik dominerend. Ook op deze inleiding volgde een drukke bespreking, waarna de ver gadering werd gesloten. g WEERSVERWACHTING MORGEN WISSELEND BEWOLKT. g Aanvankelijk: wind uit uiteen- lopende richtingen. Zwaar be- g wolkt met regen. Later: matige, g tijdelijk krachtige naar West g g of Noord-West draaiende, wind. o o Wisselend, bewolkt met enkele o o verspreide regen- of hagelbuien, o o Weinig verandering van tem- operatuur. 5 ooooooouooouuoüoooooüouooooooooouC LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Apothekersexa men: de dames: C. Eikelenboom- te Leiden en V. P. J. KlinkhamerHel- lendoorn te Leidèn, en de heren C. B. Evers te 's-Gravenhage, H. Groe- newegeg te 's-Gravephage, E. Looho te Oegstgeest, Tan Tek Seng te Lei den en E. H. S. Tengbergen te Lei den. AUTOBEZITTERS, LET OP UW SAECK! Depolitie heeft gisteren controle gehouden op het rijden met auto's zonder Zondagvergunning. Drie waaghalzen liepen in de val. Dè auto's gijn t.ot hedennacht 12 pur vastgehouden en de bezitteis kregen natuurlijk een bonnetje!? GOUDEN JUBILEUM. De heer H. v. d. Rijden herdacht Zaterdag de«dag, waarop hij voor 50 jaar in dienst der N.V. Kon. Neo. Fabriek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon trad. De heer v. d. Rijden is sinds jaren opgeklom men tot meesterknecht* De jubilaris werd met zijn echtgenote ten kan tore ontvangen en toegesproken door één der directeuren, de heer W. A. Schrandt, die de jubilaris gelukwen ste-en de hoop uitsprak, dat de N.V. nog vele jaren van zijn diensten zal mogen profiteren. Er werd hem een gelchenk onder couvert aangeboden en door zijn collega.'s geschenken in ratura. Werkmans Wilskracht bracht de jubilaris een serenade. DOOR ANNY VAN PANHUYS 3D Lachend ging hij voort: „In het hu welijk moeten twee personen met elkaar overeenkomen. Kijk eens aan juffrouw Mientje, als ik zou trou wen, dan moest het met zo'n pittig, levendig schepseltje zijn, dat bij mij past. Dan wordt het een echt vro lijk huwelijk, zo iets als een Weense wals. Maar om dé waarheid te zeg gen, denk ik niet' aan een huwelijk, daarvoor heb ik mijn tijd voorbij laten gaanHij streek in ge dachten over zijn voorhoofd Toentertijd, toen ik Boheme verliet, was daar een jong knap meisje... Die kon dansen! Beter en vlugger dan welk ander meisje ook.vIk be minde haar en wij beloofden elkaar trouw te blijven, maar terwijl ik met mijn viool rondzwierf en op de kermissen- speelde, heb ik haar ver geten. Ik had geen geld willen over leggen om daarmede een eigen haard te stichten Antoon sprak eigenlijk zonder er aan te denken, dat Mientje bij hem in de keuken zat. Och, dat mooie vrolij»ke meisje was natuurlijk al lang gétrouwd! Hij kon toch niet verwachten, dat zij hem al die jaren trouw zou blijven.... stond of ging, meende hij haar naast 'zich te zien. Aldoor meer sprak hij erover om naar zijn vaderland te rug te keren en eindelijk ging hij naar mevrouw en vertelde haar, dat hij het niet langer kon uithouden. Het heimwee had hem te pakken. Josine glimlachte en zei: „Ja, dat komt van die aardige walsen, daar door is je verlangen steeds groter geworden." Zij wilde hem niet be letten heen te gaan, maar verzbcht alleen, dat hij nog een paar we ken zou wachten, tot zij een dienst meisje in zijn plaats had aangeno men, want nu was een huiskpécht toch niet meer nodig. Mientje deed, alsof ,het haar vol maakt -onverschillig was, dat Antoon \yeg wilde gaan Zij vond, dat hij w/ïf gek was, omdat hij niet dank baar haar en haar mooie spaarbank boekje aanvaardde. Josine was in die dagen zeer ze nuwachtig. Om haar rouw mocht zij eigenlijk geen publieke vermakelijk heid bijwonen. Hier echter was het een bijzonder geval en hoewel zij nog zware rouw droeg, liet zij zich toch door niemand het recht ontne men om het laatste werk van haar overleden echgenoot te leren ken nen. Wie zou haar. dat kwalijk kun nen nemen? Geen noot van de partituur kende zij, slechts de prachtige recensies in de Amerikaanse bladen had zij ge- lezep. Haar moeder, burgerlijk, kleingees tig' vrouwtje, zei: „Neen kind, dat gaat niet. Je kunt in geen geval-naar Amsterdam gaan. Veronderstel, dat iemand van onze kennissen je daar zag? Wat een schandaal zou dat ge ven! Een weduwe, die lang vóór het eerste rouwjaar voorbij is, naar een operavoorstelling gaat!" „Het is,de laatste opera, die mijn man gecomponeerd 'heeft,ant woordde Josine een beetje bits. „Het gaat dus niet om een willekeurige voorstelling/' Ja, ze ergerde zich, omdat haar moeder dit niet scheen te begrijpen. Ook de majoor meende, dat het onmogelijk was. „Het past niet en daarmee is het uit!" zei hij op een toon, alsof hij een stout kind iets onbehoorlijks verbood. Nu vroeg josine niet meer om raad, maar besloot toch haar plan door te zetten. Zij moest en zij zou gaan. Niet alleen verheugde zij zich, dat zij dan toch het laatste werk van haar man zou leren kennen, maar zij voelde het als een plicht, er bij tegenwoordig te zijn. Èeeds dikwijls had zij zich verweten, dat zij te gauw gehoor had gegeven aan de welsprekende woorden van de thea teragent en zij dacht er ernstig over na, of inderdaad db woorden, die M^urits zo kort voor zijn dood had gesproken; zo moesten worden ver klaard als de gewiekste zakenman het voorstelde. Maar al die twijfel konden niet meer baten, de eerste voorstelling van „Veroverd Land" was reeds aan gekondigd. Toen vernam zij tot haar ver bijstering, dat tegelijk een opera in één acte van Dirk Willebrands zou opgevoerd worden, de opera, waar aan hij in Parijs zijn eerste succes te danken had. Zou Dirk daarbij tegenwoordig zijn Neen in de krant stond, dat de jonge componist waarschijnlijk niet zou" komen, daar hij door zijn po sitie in Parijs gebonden was. Zji be hoefde dus niet bang te zijn onThem in de schouwburg te ontmoeten... Tc>eh zou zij zich van harte verneu- gcL als haar achterneef succes zou hebben. Het was toch maar heerlijk, dat die eerste mislukking niet voorgoed zijn enebgie had gebróken. Wel was die enigszins verlamd geweest, maar blijkbaar had hij zich weten te her stellen en nu hadden de vleugelen van zijn gc-nie zich des te krachtiger ontplooid. Het leek haar een gunsti ge voorbeschikking, dat de namen van Maurits van Kempen en Dirk Willebrands te samen op het pro gramma^ stonden. Als zij, zoals zo dikwijls, alffeen zat te mijmeren, dacht zij aan het geen toen gebeurd was, en waardoor Dirk uit Den Haag verdreven was. Nu meende zij bijna, dat haar man te hardvochtig jegens Dirk was ge weest. Wat het niet een te grote be proeving voor hem om zijn eerste werk, waarop hij al zijn hoop had gesteld, eenvoudig te verbranden? Zou hij niet het goede er uit hebben kunnen nemen om dan het minder waardige te vernieflgen? Hoe dan ook het experiment was gelukt. Dirk had zijn energie terug gevonden, maar ja, het was toch mogelijk geweest, dat hij voor altijd de moed had verloren... Achteraf beschouwd kon Josine de daad van haar man niet goedkeurenHet verbranden van het manuscript leek haar een schuld tegenover Dirk en ook haar eigen schuld werd in haar ogen steeds groter. Hij móest haar wel haten, dat zij zo snel haar troost had gezocht in de armen van Mau rits. Ja, hij haatte en verachtte haar. Waarom anders zou hij haar brief onbeantwoord hebben gelaten? Op de dag vóór de opvoering in Amsterdam werd er heftig aan de huisdeur gebeld. Josine luisterde en hoorde Mienje door de gang sloffen en de deur open doen. Een dame met scherp besneden gelaat en een odder wets kapothoedje op, liep Mien tje voorbij, die het bezoek wilde aan dienen. „Laat maar, een tante behoeft niet aangediend te worden, alsof het een vreemde was," zei de dame ep duw de Mienje weg. Driftig sloot zij de kamerdeur en de keukenmeid ging weer naar de keuken. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2