S)e CoidóeSoti/fcant Enit,a ontspanning te Berlijn Truman ondertekent Marshall-plan Militair machtsvertoon te Rome Partijraad van K.V.P. stelt verkiezingsprogram vast MAANDAG 5 APRIL 1948 39s£c JAARGANG No. 11356 Directeur: C. M.'VAN HAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WIL MER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" Afnemende onge rustheid te Berlijn Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p.. p. f 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. 1 clcfoontjes f 1.50 T L Wat is optimisme Een ^ptimist is een zegen voor zijn omgeving. Vooral in een tijd, zoals wij nu beleven. Dit zal niemand tegenspreken, die een juist begrip heeft van optimisme. Optimist is niet hij, die beweert, dat er zeker geen oorlog komt. Optimist is niet hij, die beweert, dat de kerkvervolging, welke in ver schillende delen van de wereld heerst, zich zeker niet zal verscher pen en uitbreiden. Optimist is niet hij, die beweert, dat de verkiezingen, deze maand in Italië, zeker niet de ongunstige uit slag zullen hebben, welke ervan ge vreesd wordt. Optimist is niet hij, die beweert, dat de economische toestand, de stof felijke welvaart in ons land zeker niet slechter zal worden, dan hij nu is. 1 Dezulken zijn geen optimisten, maar lieden, die niet willen zien de volle realiteit, de volle werkelijkheid met al haar mogelijkheden. 'Een optimist staat met beide be nen op de bodem der realiteit; hij heeft open oog voor de slechtste wer kelijkheden en mogelijkheden, maar ziet ook de beste werkelijkheden en mogelijkheden; en hij ziet deze laat ste bij voorkeur. Tegenover al die slechte mogelijk heden, die wij releveerden en waarvan wij de realiteit volstrekt niet loochenen staan ook goede mogelijkheden! Het is mogelijk, maar niet zeker, dat er een oorlog komt! Wij kunnen? mogelijkheden beredeneren, waar door de dreigende wereldbotsing tus sen Staten en stelsels kan worden voorkomen. En erzijn mogelijkhe den, die wij met ons beperkt inzicht niet zien, maar die toch bestaan en dië God kent en kan verwezen lijken. Dat te erkennen is: optimisme: Een christen, die optimist is er moet zijn, weet," dat God altijd het kwade'kan voorkomen, en weet óók," dat God, als Hij het kwade toemat, daaruit het goede kan laten geboren worden en voor ieder, die met Zijn genade medew'erkt, zal laten geboren worden. Een Christen is optimistisch in zijn Godsvertrouwen; is optimistisch, om dat hij weet met absolute zekerheid, dat God, Zijn Vader, is: de beste aller vaders. Zeker door aanleg en karakter kan het velen zeer njoeilijk zijn, in optimistische stemming te leven. Zij moeten worden geholpen dopr ande ren, die al voor zichzelf in het schouwtoneel der wereld een plaats je" aan de zonzijde .hebben veroverd en nu ook hen daarheen moeten •trachten te leiden! In deze tijd, waarin de courant zo veel moet berjohten wat uiteraard neerdrukkend en beangstigend is, mogen wij ook wel eens schrijven over: optimisme! Russen willen hun maatregelen ophelderen IN HET CONFLICT TE BERLIJN is Zondag enige ontspanning ingetre- den, doordat de Russen de Westelijke mogendheden er van in kennis gesteld hebben, dat zij bereid w^ren tot het voeren van besprekingen, om opheldering te geven over de v'erkee rsbeperkingen tussen de stad'en West- Duitsland. Het Amerikaansfe militaire bestuur heeft in een communiqué me- gedeeld, dat de Russen in het Zondag ontvangen antwoord hun standpunt handhaven, maar dat zij „bereid waren bijzondterheden betreffende het vervoer van strikt militaire goederen en personen op te helderen bij het Amerikaanse militaire bestuur". De Am'erikanen lieten hun tanden ziön De Russische nota kwam om 10 uur, nadat de Russen ook op een ander punt aan de Amerikanen hadden toe gegeven. Zij trokken n.l. de gewapen de schildwachten terug uit het Rus sische hoofdbureau voor de spoorwe gen in de Amerikaanse sector van de stad, nadat de Amerikanen hun tan den hadden laten zien door een cor don van de militaire politie rondom het gebouw te trekken. Dit cordon had opdracht Russische militairen uit het gebouw te houden. Zaterdagmor gen werd b.v. een groep van 22 Rus sische officieren en beambten, o.W. twee generaals, die het gebouw wil den binnengaan, teruggestuurd. Het cordon, dat Vrijdag even vóór mid dernacht was gelegd, werd vijf uur nadat acht gewapende Russen uit het gebouw waren gekomen, teruggeno men. Verder hebben de Amerikanen Za terdag als tegenmaatregel enkele uren lang een verkeerscontrole inge steld, waardoor al het Russische ver keer tussen Berlijn en Potsdam ge controleerd werd. Sir Briam Robertson, de Britse mi litaire gouverneur in Duitsland, is in een speciale trein uit Herford naar Berlijn vertrokken. Arthur Hender son, Brits minister voor luchtvaart; was met dezelfde trein uit Hanfiover vertrokken. Deze trein is door de Russen niet aangehouden. In de levensmiddelenvoorzienïng van de Britten en Amerikanen in de is inmiddels ook verbetering ge komen, doordat Zal^rdag twee Britse en een Amerikaanse goederentrein met levensmiddelen zonder controle naar Berlijn hebben kunnen rijden. Desondanks blijven de Amerikanen een druk luchtverkeer op Berlijn on derhouden. Zaterdag b.v. zijn 32 vluchten tussen Frankfort en Berlijn uitgevoerd, fir is geen melding ge maakt van mêidenten tussen Ameri kaanse en Russische toestellen in de internationale luchtvaart-corridor over de Russische 'zone. GRENSVERSTERKING ACHTER IJZEREN GORDIJN. Radio-Frankfort meldt: „Op grond van betrouwbare berichten uit de Oostelijke zone", dat de grenspolitie in Thüringen en Sachs,en-Anhalt, pro vincies in de Sowjet-Russische zone die grenzen aan de Britse-Amerikaan se zone, tot 40.000 man is versterkt en dat 4000 man reserve-politic „met spoed naar de West- en Zuidgrenzen van Thüringen zijn gebracht' Volgens dit radiobericht weiden op drie politiemannen, die gearresteerd werden uit de Sowjet-Russische zo ne gevlucht te zijn, papieren gevon den, die er op wezen, dat alle niet- communistisch personeel wordt ont- BENZINE-BEZUINIGINGS-ACTIE. In het kader van de benzine-bezui-- nigings-aptie, welke door het gehele land met kracht wordt gevoerd, heeft de Rijks Verkeers Inspectie een strenge selëctie toegepast bij de her uitreiking van de Zondagsvergunnin- fien- Nimmer was het op dc Rijkswegen zó stil als Zondag. De enkele auto mobilisten, die zich niets aantrokken van de strenge bepalingen of de ben- zine-bezuiniging-actie moesten daar van de gevolgen ondervinden. Zij werden door de scherp controlerende politie aangehouden en voorzover zij in overtreding waren, werden hun wagens in beslag genomen, en naar de dichtstbijzijnde garage gebracht. Op de drukke Rijksweg Amsterdam Den Haag waar tot voor kort per dag circa 6000 auto's en andere mo torvoertuigen' in beide richtingen re den, (een officiële telling tfan de Rijks Waterstaat wees dit uit) was het op deze Zondag stiller dan ooit. De Zuinigheids-actie werd op deze Zondag prachtig ingezet. Hetzou wel eens interessant zijn te weten hoeveel cfuizenden liters benzine reeds op deze eerste dag zijn bespaard. DE BEVELHEBBERS TE BERLIJN GAAN DINSDAG DINEREN. Veldmaarschalk Montgomery, ge neraal Lucius D. Clay en een aantal vooraanstaande vertegenwoordigers van het Franse militaire bestuur, zul len Dinsdag tezamen met maarschalk 'Sokolowsky dineren. Sokolowsky zal worden vergezeld door zijn plaatsver vanger, luitenant-generaal Dratvin. Verder heeft sir Brian de Ameri kaanse en Franse militaire gouver- .ncurs uitgenodigd voor een eveneens op Dinsdag te houden luch, waaraan Montgomery ook zal aanzitten. 'Nadat de Amerikanen eerst een controlepost bij het Russische Hoofd kwartier in Berlijn hadden opgezet, hebben zij nu ook te Potsdam een eendere controlepost opgericht en alles wat van en naar het Russische Hoofdkwartier moet, wordt door de Amerikanen grondig gecontroleerd. NIEUWE INSTRUCTIES VOOR FINSE DELEGATIE Op een kabinetsvergadering onder leiding van Paasikivi welke drie kwaftier d-uurddi is men het Zater- *dag eens geworden over nieuwe in structies voor de Finse delegatie in Moskou. „Waagstuk van opbouwend staatsmanschap" pRESIDENT TRUMAN heeft Zaterdagavond de wet, inhoudende het Europees Herstel Program, ondertekend. Toen hij de wet tekende, zei Truman: „Weinig presidenten zijn in de gelegenheid geweest een wet van zo grote betekenis te ondertekenen. De ondertekening van deze wet is een zeer belangrijk gebeuren voor de wereld, die naar het voortduren van de vrede streeft. Ik prijs het Congres voor de samenwerking, die het ge toond heeft_bij de snelle behandeling van deze maatregel". Een waarschuwing voor de communisten J_^ET ITALIAANSE LEGER heeft een parade gehouden, welke niét in de schaduw behoefde te staan van die tijdens het- regiem van Mussolini. Vijf en twintig duizend man, zowel infanterie als gemotori seerde eenheden, trokken met volle uitrusting twee uur lang door het centrum van de stad, luide toegejuicht door een half 'millioen mensen. D'e parade werd gehouden ter ge legenheid, naar men zei, van het weer oprichten van. een divisie gre nadiers van Sardinië^ maar over twee wekeh worden er in geheel Italië verkiezingen gehouden en de regering heeft het niet onder stoe len of banken gestoken, dat 'nét machtsvertoon in de eerste plaats was bedoeld om de commmunisten te waarschuwen en de overigen gerust te stellen. De bolsjewisering. van Polen Volgens Reuters correspondent te Warschau tv ij zen in Polen verschei dene tekenen er op, dat. de politieke macht steeds meer in handen komt van de uiterste linkse vleugel. Ter wijl nog wel een zekere schijn van gelijkheid tussen communisten en so cialisten wordt gehandhaafd, krijgt in de algemene politiek van de re gering de communistische arbeiders partij steeds meer invloed. Verder is Bobrowski, de voorzitter van de economische raad, wiens mening over de econonmische politiek in botsing kwam met die van de communisti sche minister van industrie, afgetre den en belast met het „onbelangrijke erebaantje" van ambassadeur Zweden. TSJANG KAI TSJEK STELT ZICH NIET HERKIESBAAR Generaal Tsjang Kai Tsjek, pre sident van China, heeft medegedeeld dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen voor het presidentschap bij de aanstaande verkiezingen van een president en vice-president. Hij stel de voor, dat er een partijloos iemand gekozenzou worden- De onlangs gekozen Nationale r?adering zal binnenkort een pre- it en vice-presid'ent kiezen en er wachtte tot nu toe, dat •Kai Tsjek zonder tegencan- Naar wapenstilstand in Palestina? De Palestijnse regering .is bereid met civiele en militaire leiders van Arabieren en Joden te onderhande len over het sluiten en liitvoeren van een wapenstilstandsovereenkomst voor Palestina, aldus generaal Sir Alan Cunningham in een radio-rede over de Palestijnse radio. De rede werd vertaald in het Arabisch en het Ivriet (Nieuw-Herbreeuws). Cun ningham deed een beroep op beide partijen. Het Joodse bureau heeft officieel het beroep toegejuicht doch tevens doen verstaan, dat voorlopige be sprekingen over een wapenstilstand in elk geval voorafgegaan behoren te worden door het aanvaarden van de resolutie der V.N. d.d. 29 November j.l. door alle partijen. Dr. Hoessein Chalidi. de secretaris van het Arabi sche - Hoge Comité heeft Zaterdag avond verklaard, dat een, wapenstil stand geen nut zou hebben tenzij de resolutie van de V.N. inzake de ver deling geschrapt wetrd en de Zionis ten afzagen van „hun verlangen naar politieke controle". P0LITIESTAKINGEN IN EGYPTE Te Alexandrië zijn verschillende personen gewond, doordat militairen vuurden, toen een rpenigte een po litiepost aldaar met stenen beko gelde. Sinds middernacht is het ge hele politiecorps van Alexandrië en "de hogere rangen van de politie te Cairo (niet de politiemannen) in staking gegaan. Zij eisen hoger loon. Het leger van Egypte heeft ae bewaking van de openbare gebouwen overgenomen. In regeringskringen beschouwt men de staking en de daardoor ge schapen situatie als zeer ernstig. Reeds maanden lang heerste onte- nieuw zou worden geko-1 vredenheid- onder de Egyptische po- I kaanse regering spoedig zal beslui- I litie. ten» of de economische hulp aan West Truman vervolgde met te zeggen, dat het Amerikaanse program voor hulp' aan het buitenland wellicht ,,het grootste waagstuk op het ge bied van opbouwend staatsman schap" was, ooit door enige natie on dernomen. Het is, zo zei hij, een groot voorbeeld van een gemeen schappelijk pogen tot aller welzijn. De wet op de hulp aan het buiten land is volgens de president het bes te antwoord op de „kwaadaardige en verdraaide voorstelling van zaken", gegeven door hen, die Amerika^ po gingen willen zien mislukken. De wet is het Amerikaanse antwoord op de uitdaging, die h,eden ten dage aan de vrije wereld wordt gericht. Door de ondertekening door de president is thans terstond een be drag van een millioen dollar vanwege de maatschappij tot financiering van de wederopbouw beschikbaar geko men. Het congres" moet nog de toe- wijzingswet goedkeuren voor het beschikking stellen van het volle steunbedrag. De zestien Marshall- landen zijn reeds uitgenodigd opga ve te doen van hun behoeften voor de eerste drie maanden. Een voorlopige ^taf zou hedenmor gen op het departement van buiten landse zaken beginnen met het ont werpen van maatregelen voor de ver scheping der goederen. Na dertig da gen zal deze voorlopige staf- vervan gen worden door een regerihgsbu reau, de „Econimic Cooperation Ad ministration". De president moet nu nog een ad ministrateur benoemen, die de lei ding van het regeringsbureau zal voeren. Ambtenaren van de afdeling be voorrading van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken hebben meegedeeld, dat zij gereed zijn om»deze week»met het plaatsen der orders te beginnen in het kader van het program voor hulp aan het buitenland, flet laden der schepen kan binnen enkele dagen beginnen. Volgens voorlopige schattingen zal het grootste deel van de in het eerste jaar te verstrekken 3.8 milliard dol lar worden besteed aan relief-goede- ren als voedsel, brand- en mestsoffen, een bedrag van 1.5 milliard overla tend voor herstelgoederen al6 uitrus ting, grondstoffen en diensten. Verwacht wordt, dat het bedrag aan relief-goederen iedqr jaar zal worden verminderd, terwijl dat aan herstel-goederen zal worden ver hoogd. ïïN RUSTIGE SFEER, ondanks hoogconjunctuur in de politiek, was de Partijraad van de K.V.P. wederom bijeengekomen. Het enige onrustige was het geratel van een electrische- hamer, die nu reeds maandenlang het vergaderen in het jaarbeursgebouw, tot een bezoeking maakt. Nochtans hebben de ruim opgekomen afgevaardigden ?ich kunnen concentreren op de beide belangrijkste punten van de agenda: Vereenvoudiging van het stembiljet voor de Groslijststemming en vaststelling van het Verkiezings manifest. Europa versterkt zal worden door mi litaire steun. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat tijdens het bezoek van dc Belgi sche premier, Paul Henri Spaak, een der bouwers van de plannen voor een West-Europese Unie, besprekin gen zullen worden gevoerd» die tot het nemen van zulk een beslissing zullen bijdragen. Vliegtuigongeluk in Spanje Twee Nederlandse inzittenden gered Een luchttaxi van een Spaanse luchtvaartmaatschappij, die Zaterdag van Madrid naar Barcelona onder weg was, geraakte in de buurt van Tarragona, een plaats aan de golf van Valencia, ongeveer 70 km ten Zuidwesten van Barcelona, in een hevige storm waardoor de piloot ge dwongen werd een noodlanding te maken. Het toestel werd geheel vernield. Alle inzittenden, onder \yie de heer G. v. Meeuwen, directeur van de Amsterdamse Nachtpocieteit „Casino"' die met de heer Jean Mikkenie in Spanje vertoeft voor het engageren van Spaanse orkesten en danseres sen, werden als door een wonder gered en kwamen met de 'schrik vrij De heer van Meeuwen liep enkele onbeduidende'kwetsurën aan de arm op. MILITAIRE GARANTIES VERWACHT. Verwacht wordt, dat de Ameri- Binnenkort zullen via een aparte distributie vier tot vijf textielpunten beschikbaar worden gesteld voor het handwerk-onderwijs op .de lagere scholen, zo heeft de inspecteur van het L.O. te Roosendaal medegedeeld. NIEUWE CATECHISMUS. Een nieuwe catechismus is ter per se. Dit deelde de vporzitter van hef Katholiek Onderwijzensverbond, heer Wiltsohut, mee op de vergade ring van het Verbond, die Vrijdag in Utrecht werd gehouden. Voorts verklaarde de voorzitter, dat het Koninkiiij'lc Besluit in' zake de nieuwe salarisrcgeling van het onderwija:nd personeel verschénen is. Hij legde er de nadruk op, dat de bond de strijd tegen classificatie on verminderd zal voortzétten. FRANS ALS TOELATINGS EXAMENVAK. De vereniging tot bevordering van de studie van het Frans dringt er bij de minister van onderdwijs op aan, dat het Frans weer zal worden inge voerd als examenvak bij de toela ting tot de scholen voor middelbaar en Voorbereidend hoger onderwijs. Het verplicht stellen van Frans of Engels als keuzevak op de lagere school wordt gewenst geacht. Welkome uitwerking vna het Urgentie-program. Vooraf kwamen voorzitter W. J. Andriessen te spreken over zeer be vredigende ontwikkeling van de strijd te^en het Communisme in Nederland. Het publiek heeft het gevaar onder kend. In de oplevende actie ligt een aansporing voor de K.V.P., krachtig door te zetten; vandaar ook de op stelling van een ontwerp-verkiezings- manifest. Dit concept is gedegen van inhoud, baAt een progressief karak ter en de formulering is zó gekozen, dat het de massa aanspreekt. In zijn woord van verweer kwam de heer Andriessen op tegen enkele persuitlatingen en tegen de bekende opmerking van mr. v. d. Goes van Na- ters, als zou de P. v. d. A. alleen wil len zitten in een Kabinet, waarvan zij zelf de vooruitstrevenheid bepaalt. De voorzitter had er zo zijn eigen ge dachten over cn sloot zich aan bij wat daarover reeds in de Katholieke pers was gezegcl. Verder deelde hij mede, dat het Partijbestuur de vervulling' van functies van partij-vertegenwoor digers in Iftijkseenheid of organen niet kan aanvaarden; overwogen is zelfs ook leden uit te sluiten, die zich aan Rijkseenheid hebben verbonden, doch vooralsnog heeft men genoegen genomen met de tekst zoals die is ge formuleerd in de Indonesische para graaf -van het manifest. Omtrent dit manifest zeide de voor zitter ndg, dat de Partijraad er zó over moet beslissen, dat het kiezers volk er warm voor kan lopen en dat meer dan 32 vertegenwoordigers in het Parlement kunnen treden. Een gevoelig woord werd gewijd aan de nagedachtenis van oud-minis ter Huysmans. „Hij was een harde werker en een idealist, aldus de voor zitter, hoe realistisch hij de dingen ook zag. Hij was een principieel en karaktervol man. Wij zijn dankbaar voor wat hij deed en voor w(at hij ons gaf. Geïnspireerd door zijn voorbeeld, zullen wij trachten hem na te vol gen". Vereenvoudigd stembiljet. Sluipen van welsprekendheid wa ren open tijdens de behandeling van het voorstel tot vereenvoudiging van het stehibiljet voor de groslijststem ming voor de verkiezing 1943 van cancüdaten voor de Tweede Kamer, in afwijking van wat het Kiesregle ment bepaalde. Wij vragen ons af, of al die discussies wel zo belangrijk waren voor een grote vergadering, of ze niet beter konden zijn gehouden in e'en commissie. Met name mr. Cafs stuurde aan pp reglementswijziging, wat natuurlijk zeker niet aan de orde was. Het ging alleen om een technische verbetering van het stembiljet. Bij handopsteken werd toen uitgemaakt, dat regle mentswijziging niet aan de orde is. Later, na een verwarde gedachten wisseling, werd bij hoofdelijke stem ming beslist, dat benaaldë vereenvo» digingen van het stembiljet niet zijn in strijd met het reglement. Men ging verder in de bespreking van onderdelen, waarbij secretaris dr. Albering op zeker ogenblik sprak over candidaten op het proef-stem- biljet, die van voren en van ^ctyteren worden „zwart gemaakt." Nadat op heldering was geschonken over de omvang van mogelijke ongeldigheid van het stembiljet, werd de dopr het Partijbestuur voorgestelde vereeiv voudiging van het stembiljet met gemene stemmen aanvaard. Progressief gesteld verkiezings manifest. Alvorens de vergadering besloot tot aanvaarding van een Verkiezings'ïha- nifest, hielden enkele aanwezigen' al gemene beschouwingen. Men kriti seerde het feit, dat het ontwerp reeds "in de pers verscheen en det het voor de gewone man op verschillende pun ten minder goed spreekt. De heer de Kousenmaeker (Leiden) wildg het manifest zeer sterk naar voren brengen de gedachten, dat de K.V.P. een beginsel partij is. De voor zitter vond nochtans, dat "van verdoe-' zeling van het karakter geen sprake is, als men maar kennis neemt van de principiële gedachten, waarrmse het manifest" opent. In het algemeen werd nog opgemerkt, dat het mani fest een uitwerking is van het urgen tie-program. De heer Andriessen meende bovendien, dat het manifest een getuigenis mag zijn van hetgeen aan politiek kan worden gedaan. Het Kamerlid mr. F. Xeulings bracht het huidige radiobestel ter sprake en bepleitte volledige vrij heid voo-' de Samenwerkende Om roepverenigingen. Thans zijn ze op afgrijselijke manier gebonden aan Vadertje Staat cn diens ambtena ren. „Kan de Partijraad zich nog wel gebonden achten aan wat het urgentieprpgram vraagt?" De voorzitter voelde wèl voor een op dracht aan het partijbestuur, de ontwikkeling van het radio-vraag stuk op de voet te volgen. Hierbij vulde dc heer Bouwman aan, dat het urgcnticprogram, niet voldoende rekening 'houdt met het feit, dat het Episcopaat zelfstandig heid van de K.R.O. verlangt. Leiden bepleitte enkele principiële punten, als bijvoorbeeld: processie vrijheid, bestrijding nieuw Malthusia nisme en het togèngaan van licht vaardige echtscheidingen. Dergelijke punt,en in onze beginselstrijd zou men voorop willen stellen, ze eventueel laten behandelen^ in brochures, ter ondersteuning van onze komende ac tie. De voorzitter legde uitdrukkelijk vast, dat al deze wensen niet op de achtergrond zijn gekomen door sa menwerking met de P. v. d. A. Aan brochures wordt gedach. Over de voorgenomen democrati sering van de buitenlandse dienst, mede ten behoeve van do uitbouw van de Benelux en het federalisme, was men het algemeen eens. Een voorstel-Leiden, om processie vrijheid en bestrijding nicuw-mal- thusianisme in het mafTifest to behan delen, vond geen steun. Wel zal een alinea worden ingelast bedoelende aan te sturen op recht vaardige oolossing van het probleem der classificatie. Na discussie werd het verlangen geformuleerd, dat de commissie ad hoe spoedig zal komen me haar rapport over de classeficatie. De heer de Kousenmaeker (Leiden), die aandrong op het invoeren van re ductie op bep*aald" tarieven, vernam van de voorzitter, dat deze zaak moei- is thuis te brengen in een verkiezings manifest. En de heer Derenberg (Lei- den^, die "-ad gevraagd om bescher ming van het particulier bedryfsle- ven, kreeg tot antwoord, dat het par tijbestuur in deze richting het mani fest wil verduidelijken. Verder wer den suggesties gedaan tot het meer aantrekkelijk maken van het sparen' en van bezitsvorming ot vereenvou diging van de belastingwetgeving en zuinig overheidsbeheer. Uren lang heeft de Partijraad aan het schaven van het Verkiezingsma nifest besteed. Tenslotte weri beslo ten, dat het Partijbestuur de definitie ve tekst zal vaststellen. Aangenomen werd een motie met de verklaring, dat het Verkiezingsmanifest is te be schouwen als de authentieke uitwer king van het urgentie-programma 1946. ten. (coM&ttje..

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1