JCatte ïïlo>iq,m: Met JliatiMwuL ZATERDAG 3 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Een S*. Frar.cscus-film St. Franciscus van Assisië zó uit beelden, dat zijn-karakteristieke eigen schappen zijn prediking en zijn be leving van armoede, liefde en vrede in klare taal spreken tot verstand en hart, is van zeer gróte betekenis voor deze tijd, .die aan niets méér be hoefte heeft, dan- aan deze St. -Fran ciscus' geest Bn dat is, ongetwijfeld, bereikt door de Mèxicaanse St. Franciscus- film' „II Poverello", waarvan giste ren door de Missieprocure der Paters Minderbroeder^ de première is gege ven in „Excelsior" te Den Haag. Men kan op deze film critiek heb ben. Het feit, dat we onmiddellijk na dat £t. Franciscus zijn Orden heeft gesticht paters en zusters zien in ha bijten, zoals1 ze heden worden gedra gen, terwijl St. Franciscus zelf aaD de eerste leden zijner Derde-Orde een keurig scapulier uitreikt, is even als de ceremoniële plechtigheid van de intrede van de eerste vrouwelijke leden in de Orde, een fantasie, die de historie' wel wat te veel geweld aandoet. Enkele -ndere passages vechtpartijen lijken ons wat Mexi-' caans! Maar het wezenlijke va'n de film, de hoofdlijnen in het leven ijan de grote heilige, is historie, en waardig ook indrukwekkend verfilmd. Niet alléén de person van St. Fran ciscus, »maar eveneens alle andere personen geven ons een zuiver, heel goed getypeerd beeld van hun ka- •rakter, en het geheel doet ons lev-en in de tijd, waarin St Franciscus van Assisië leefde. .Wij,hopen op deze film nog uitvoe riger terug te komen. Maar wij willén niet wachten met de Missieprocure der Minderbroeders veel succes' toe te wensen met deze film. Dit succes zal zijn, dat men Franciscus meer en beter gaat kennen en waarderen èn navolgen in wat* de christenen ook van deze tijd zo nodig hebben: los- zijn van stoffelijke goederen, een geest van liefde en vrede. De Missie-procurator pater Th. No tenboom O.F.M., had de genodigden vóór de vertoning welkom geheten en de waarn. Provinciaal, de hoogeerw. pater Pr. v. Leysen, had een korte explicatie gegeven. Complete handels- en Icantoor- opleidihg Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telefoon 26558 ZALIGVERKLARING VAN FRèRE BENIDE. Op' Zondag Beloken -Pasen (4 April) zalm de Sint Pieter de Die naar Gods Frère Benilde )Pjjpre Ro- manqon) van de Congregatie der Broeders van. de Christelijke Scho len plechtig worden zaligverklaard.' .Dit is de enige zaligverklaring, welke dit jaar *zal geschieden. Alle örïdere Zaligverklaringen worden .krachtens besluit van de H. Vader opgeschort tot de viering van het H. Jaar'in 1950. - Broeder Bénilde werd in 1805 te Auverngne geboren en trad op 15- jarige leeftijd in het klooster te Aurillac. Hij stierf öp 13 Augustus 1862. De Congregatie van de Broeders der Christelijke Scholen werd in 1680 gesticht door de H. Johannes Baptist de la Salie en houdt Éich be zig met de opvoeding en het onder-, wijs van de jeugd in sqholen, colle ges en soortgelijke inrichtingen. De Congregatie telt thans" 15.(&0 reli gieuze broeders in 1500 huizen, ver spreid over de gehele wereld. BINNENLAND. Automaten voor sigaren moe ten niet wéér in gebruik worgden ge nomen. Aldus in- een adres van. de %Ted. Kath. Bond van Sigarenwinke liers aan de nfinister van economi sche zaken. De 39-jaiigc lijnwerker M. G. is onder I^oogcarspel door een loco motief gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer had waarschijnlijk .de locomotief, van een extra-goede rentrein niet horen aankomen. Een stoomwals peed te Eysden het. trottoir'*op, waardoor de 80-ja- rige H. P. bekneld geraakte. Tenge volge van een zenuwschok is de heer P. kort daarna overledën. Wat niet voel gebeurt, is, dat eer? auto van de weg wbait! Gisteren is/bij Leeuwarden een. auto door een lukwind gegrepen en in een sloot terecht gekomen. De bestuurder, de fabrikant H. Offringa, kon zich red den, maar diens 65-jarige- vader is aan de bekomen verwondingen over leden. BUITENLAND. Tsjecbo-Slowakije blijkt wel vol te zitten met „reattionaire" ele menten. Niet minder dan 8 inspec- tèurs-generaal en "hoge functionaris sen van de Academie van Bohemen zijn weggezuiverd. Bij de Academie van Moravië zijn zelfs 36 functiona rissen naar huis gestuurd, - Nu zal het wel beter gaan, want zojuis^t is een vèrordening onderte kend.'dat in alle localen van onder wijsinstellingen in Tsjecho-Slowakije liet portret van Stalin moet worden opgéhangen. Het paleis van de academie voor schone kunsten te Istanboel is gis teravond door brand totaal verwoest. Twee mannen, die te Moskou vlees „zwart" verkochten, zijn tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld. In een kazemat bij Metz hebben kinderen door het spelen met vuur een ontploffing veroorzaakt. Voorzo ver tot nu toe kon worden nagegaan, zijn minstens zes kinderen om het le ien gekomen. De eerste Dakota van de nieuwe Ne derlandse Luchtvaart Mij. „Aero- Holland" (combinatie Stoomvaart Mij Nederland en Frits Diepen) is in Ne derland aangekomen en staat brbe- derlijk naast de Sky masters van de K.L.M. op Schiohol. De machine zal Maandag a.s. haar eerste officiële vlucht naar Zuid-Afrika maken. Alle vrouwen een Nationale Feestrok! Onder deze leuze hield de propa- ganda-cofhmissie voor de -nationale feestrok een propaganda-vergadering in „Het Witte Huis" te Oegstgees't. Mevr. Smits verwelkomde hie'r de dames uit Óegstgeest en Leiden als mede afgevaardigden uit de omge ving. Ook mevr. Van Kinschot was onder de aanwezigen. Mevr. Hannema hield hierna een inleidende beschouwing, waarbii zij de rok, die een idee van mevr. Bois- sevain-Van Lennep was geweest, als symbool van de eenheid der Neder landse vrouwen voorstelde. Wii moe ten trots-zijn od ons land, ons volk en ons vorstenhuis.' er moet samenge werkt worden en deze samenwerking moet in kleurige patronen tot uif- drukking gebracht worden. Daarom moeten in alle delen van het land «ft-ze rokken door de vrouwen en meisjes worden gemaakt.^ Bii deze gelegenheid' werd ook het „Lied voor de Nationale Feestrok". met tekst en melodie van Elisabeth van Maasdijk, ten doop gehouden. Vervolgens hield de voorzitster van het Rokken-comité, mevr. A. M. Bois- sevain-Van Lennep een betoog over het bestaansrecht van de feoc!trnk uit idealistisch standpunt. Daardoor wordt gesymboliseerd de eenheid in veelheid, de ve]e kleurige lapjes seameevoégd op één ondergrond. Er zijn pl.m. 2000 geregistreerde feest- rokken en -schorten. Het totale aan tal bestaande is echter zeker, wel een 5000 stuks. Deze rokken bestaan uit stukjes, en ieder lapje heeft zijn é:gen ge schiedenis en zijn herinneringen; en hierin ligt de symboliek, dat we, voortbouwend vanuit het verleden, het heden weer kunnen opbouwen. Het wordt een stimulans voor. samen doen en samen leven, dus de'samen leving. verbeteren. En dit laatste is dan ook het eigenlijke fundament van de rokken-actie. De ondergrond^ van dp rok symboliseert de „eenheid in veelheid", terwijl de puntenrand de hoo^tenunten in ons- nationale leven symboliseert. Vooral de meisjes en jonge vrouwen moeten deze feestrok nronageren, ot>- dat er een steeds groter besef van saamhorigheid zal groeien. Er zal dan ook waarschijnlijk eind Augustus een rokken-oDtocht met défilé voor H. M. de Koningin plaats hebben. Op 22 April a.s. om 2 uur n.m. houdt mevr. 'Hannema via de radio een lezing over dit onderwerp, waarbii 'e feestrok nog eens in de belangstelling van alle vrouwen en meisiés in den lande zal worden aanbevolen. Op deze bijeenkomst \verden ook verscheidene specimina van feestrok ken- en schorten getoond en gede monstreerd, en er bleek overal vrij veel belangstelling voor te bestaan. EEN ZEVENDE WETHOUDER IN AMSTERDAM. De vier voorzitters der niet com munistische fracties in de Amster damse gemeenteraad, die onlangs de motie indienden waarin de beide communistische wethouders vari de hoofdstad werden uitgenodigd hun zetels ter beschikking te stellen om dat zij niet, meer het vertrouwen der leden dezer'vier fracties genieten, op welke uitnodiging de wethouders niet ingingen, hebben thans B. en W. egn voorstel doen toekomen om over te gaan tot de benoeming van een ze vende wethouder ten einde aVius de toelichting daarmee een herver deling van de fractie in het college van B. en W. te bereiken. K. L. DAGKALENDER. Corresp. adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievensstr. 2, Leiden. Telefoon 22761. •Maandag 5 April: „In den Vergulden- Turk" 20.00 uur Alg. Jaar vergadering Ned. Reisver. voor Katholieken afd. Leiden. Dinsdag 6 April: „Liberty", Sta tionsweg 20.00 uur Grote Be stuursvergadering K.A.B. Rectoraat kZoeterwoudse Singel 33, 20.00 uur N.K.J.B. .Stads raad" Leiden, Maandelijkse bij eenkomst. Donderdag 8 April: Federatiehuis Gerecht 10, 19.30 uur Jonge ren K.V. W in samenwerking met „Nieuwe Koers", Joop Leicher spreekt over de Volkshuisves ting. ..Harmonie", 20.00 uur Gewes telijke Bestuursvergadering K. Zondag 11* April: R.K. H.B.S., Ma- riënpoelstraat, 9.30 uur So ciale Zondagmorgen K.A.B. voor alle Vakbondsbestuurders en genodigden. Wat lezers ons schrijven LEIDEN WANNEER BENT U JARIG? Het is geen 1 Aipril-grap geweest, maar toch' wel grappig, dat op 1 April het verjaardag-kwartje is in gesteld. Enige weken geleden belde een knaa'p of snuiter aan en vroeg, wanneer of we jarig -waren. Dan zou hij ons op die feestdagen komen ge'uikwensen namens alle troepen, en patrouilles, groepen en horden, enz. enz. vain de Kath. jeugd in St. Pietersparochie. „In uniform!" voegde de knaap of snuiter er zelf voldaan aan toe. Ofschoon op zulke dagen van onge hoorde gastvrijheid en verkwisting ons huis reeds tot in alle hoeken eh gaten verstopt zit met hongerige leeuwen, stelden we een dergelijke gelukwens van St. Pieters-jongsns- jeugd zo op prijs, dat we niet aar zelden, het geheim van onze geboor te-data prijs te g-ven. ,!Als je het doet" beloofden we edelmoedig „krijg je een gebakje". Daar ver klaarde de jonge afgezant geen bz- zwaar tegen te hebben, maar hij had 'iever-een kwartje. „Een Kwartje!" riepen we ver wonderd uit. want het groen-petje maakte op ons geen armoe-lijdende indruk. „Voor de mannelijke jeiugd van de St. Petrus-parochie lichtte het heerschap toe, met fiere nadruk op mannelijk. Onze verwondering sloeg werke- lijk tot in de uitersts graad van ver bazing over: De mannelijke jeugdbe weging ven St. Pieter zal geldgebrek hebben! Maak dat een ander wijs! „We hebben geen rooie cent'! verklapte da groenlixug. Een lil van de Hoge Raad, die we om inlichtingen vroegen, bevestigde de afgelegde welpen-verklaring. Van de schatkist der jeugdbeweging is aReen nog maar de lcist aanwezig. Daarom is. op 1 Aoril, het verjaar dag-kwartje ingesteld. De jongens zijn van Plan- alle pa" rochianen op hun verjaardag te ko men feliciteren met een als géoofsbrief van hun gezantschap en met een kwartje" in verwachting. Naar de mate men deze attentie aar dig, aardiger of alleraardigst vindt, kan men ze met een kwartje of ho ger honoreren. De jeugdbeweging zit om-geld te springen, en orobeert lan?s deze hoffe'ijke weg van geluk wensen er aan te komen. Aanbevo len! „Waarheen met onze kastelen' Mr. A. S'aring voor „Oud Leiden" In de collegezaal van het Prenten kabinet, sprak gisteravond voor de leden van „Oud Leiden", mr. A. Sta ring over het onderwerp „Oorlogs schade aan oaze kastelen", welke cau serie met lichtbeelden verduidelijkt werd. Deserie projectieplaatjes gaven een aangrijpend beeld te zien van de enorme schade, welke aan ons ka- steelbezit is toegebracht, in sommige gevallen zó ernstig, dat aan restaura tie niet gedacht kan worden. De heer Staring hi,eld zich niet strak aan zijn onderwerp en hield een gedegen in leiding over de historie van enze ka stelen, waarin hij het probleem ver werkte van 't behoud der kastelen. Vooral dit-laatste had spr. bijzon dere aandacht, reden waarom hij er na afloop van de' projecties nog wat dieper op inging. Men moet n.ll rekè- ning houden met het feit, dat er ook politieke delinquenten onder de ka- steelbezitters jsijn, welke mensen veelal niet meer in staat zullen zijn hun bezit te onderhouden en te be wonen op een wijze, die voor het be houd van deze cultuurmonumenten noodzakelijk is. Voor de andere ka- steelbezitters zijn de vermogenshef fing en andere finantiële maatregelen een grote belemmering om hun fami- liegoed te handhaven. Er worden te genwoordig dan ook verschillende ka stelen te koop aangeboden. Hierbij ryst onmiddellijk de vraag: wat moet er met die kastelen gedaan worden? Slechs enkelen hebben een zodanige inboedel en interrieur, dat zij in" aanmerking komen om tot mu seum ingericht te worden. Dan zul len er ook nog zijn, die door de uit breiding van het nabijliggende dorp in de bebouwde kom zyn ingesloten, zodat déze kastelen zeer practisch als raadhuis ingericht kunnen worden, doch deze beide mogelijkheden lossen het'vraagstuk niet geheel op; voor de meeste gevallen zal een andere op lossing bedacht moeten worden. In dit verband wees spr. op Enge land, dat reeds voor de laatste oorlog dit probleem kende en waar de Op lossing veelal gezocht en gevonden werd in het inrichten tot hotel, golf club of kostschool, wat dus hier op neerkomt, dat piet één persoon, doch een groep van mensen *de instand houding. bekostigen. In deze geest zal ook in Nederland gezocht moeten worden, wil men in dit vraagstuk tot een oplossing geraken. Na afloop van deze zeer interessan teinleiding, dankte de heer A. Bic ker Caarten, bestuurslid van „Oud Leiden", mr. Staring voor zijn duide lijke en gedegen causerie. Leiden, 2 April 1948. Aan de Dames-leden van „de Vriendenkring ter Ere van het H. Sacrament. Zeer geachte Dames. Op Witte Donderdag riepen wij al onze leden op, om op die dag voor de intentie te willen bidden: Heer, spaar en bewaar onze jeugd, vooral onze opgroeiende jongens en meis jes. Nu komen wij met een speciale oproep voor u, die als buitengewone leden van de Vriendenkring staat ingeschreven. A.s. Maandag is in de kapel van „Verbum Dei" Plantage 16, Aanbid ding. Vorige keren richtten wij ons dan tot dames, die in bepaalde pa rochies wonen. Nu moeten wij met enkele zeer belangrijke feiten, die in het leven van de dames „buiten gewoon" zijn, rekening houden. Ddar is vooreerst de schoonmaak, dan nog de Maandagse wasbeurt. Wij mannen mogen misschien niet direct de „grootte" van deze 'zaken willen zien, wii zÜn galant genoeg, om te begrijpen, dat wij op eigón terrein moeten blijven, en dat wij hoogstens mogen verzoeken, a.s. Maandag te willen overslaan, om in „Verbum Dei" te gakn bidden. De tijden, die voor u zijn gereserveerd, liggen tus-' sen 10 en 12 uur, en tussen 2 en uur. Zeer geachte Dames, wij danken u bij voobbaat voor uw medewer king, ook al, omdat wij maar al te goed weten, dat uw gebed veel in tenser is dan het onze. Met waarde ring denken wij terug aan vorige gelegenheden, toen de biduren in de'huiskapel door vele dames zijn bezocht. Moge de ernst van deze tijd u doen besluiten, ondanks uw* huise lijke bezigheden, enige tijd uit te breken, om uw en onze belangen aan de God van het H. Sacrament voor te leggen. JOOP POLLMANN, voorz.N PAUL WALTER, secretaris. „REQUIEM" VAN ALFRED BRUNEAU Zondagmiddag 4 April te 2.30 uur zullen het Alma Mater Koor, het Sleutelkoor (het jongenskoor van de St. Petruskerk) uit Leiden, in samen werking met het R.K. Gem. Koor St. Cecilia te Sasscnheim, o.l.v! Willem Mizee het „Requiem" van Alfred Bruneau ten'gehore brengen in de grote *czaal van het/ Concertgebouw te Amsterdam. (Solisten zijn: Jo Stallinga, sopraan, Elsa van Bueren, altj -Hen le Fèvre, tenor, Peter de Vos. bas en Albert de Klerk, orgel, terwiil de begeleiding in* handen is van de Haarl. Orkest vereniging.' Voor de -pauze zingt mevrouw Jo Vincent de Scène en Aria „Ah! Per- fido" van L. von Beethoven. De baten van dit concert, waaraan allen bf^angloze medewerking verle nen, zullen worden aangeboden aan de Nederlandse Caritas Missie, voor huloverl°ning aan Nederlanders in Du;tsland. Het „Reauiem" van A. Bruneau is een zeer interessant werk uit de vo rige eeuw. hetwelk in Amsterdam, oo initiatief van het Alma Mater Koor, ziin eerste u'troertn? voor Nederland zal beleven. Gezien de reputatie van koren en dirigent verwachten wij. dat zii hun naam en daarmede te vens de naam van onze Sleutelstad ook in Amsterdam zullen hooghou den. Belangstellenden kunnen entrée bewiizen bekomen, voor de aanvang van het Concert te 2?0 uur. aan het bespreekbureau van het Concertge bouw te Amsterdam. Beloken Pasen DE NAAM „BELOKEN PASEN" is een oud-Nederlands woord, dat afsluiten betekent. De luiken zijn er voor gedaan! Zoals van het woord: slot zijn afgeleid: besluiten en ont sluiten, zo kan men bij een luik ook spreken van boluiken en ontluiken. De bloemen in deze lente zijn ontlo ken (Van hun luiken, bevrijd), het Paasfeest is beloken, de luiken zijn weer toe. In het Latijn heet deze Zondag de „Dominica in. albis" (waarbij is weg gevallen: „depositis" de Zondag van de afgelegde witte kleren. Er is weer eenzelfde verschuiving in het spel als met de Paas-Zaterdag. De witte kleren hadden 'de dopelingen immers reeds gisteren afgelegd. Het is de octaaf-dag (octavus betekent: achtste), de achtste dag na Paas-Zon- dag. Een octaaf:dag is altijd een sa menvatting en herhaling van het ho ge feest zelve, maar op deze Zondag is het verheugde „Victimae Paschali" reeds verstomd. UIT EEN VAN DE DRIE BRIE VEN, die de apostel Johannes heeft geschreven waarvbn twee ook in moderne zin kort "van stof zijn is het epistel gekozen, en wel uit de eerste en de langste, tie apostel Johannes heeft deze brief waarschijn lijk gezonden vanuit Efeze.de haven, stad in tegenwoordig Tuikije, waar van hij bisschop was. Aangezien Jo hannes reeds jong apostel werd en zeer oud is geworden, is de brief ver moedelijk opgemaakt tegen het ein de van de eerste eeuw. Zijn stijl is zeer vloeiend en innig. De aanhef van het epistel mo.et op onze «mede-chris tenen, die reeds achter het IJzeren Scherm in de verdrukking leven, mor- gen een bemoedigende indruk maken: „Wat uit God is geboren, overwint de wereld. En dit is de overwinning, die zegeoraalt over de wereld: ons geloof. Wie ander^toch is overwin naar der wereld, dan hij die gelooft, dat Jezus de Zoon is van God?" Het overige, van het epistel is wat ondui delijk geworden door een inlas, een toelichting, die niet- van de apostel afkomstig schijnt te zijrt. St. Jan be doelt met water, bloed en geest het Doopsel, het- Bloed van Christus en de H. Geest. DE SPREEKWOORDELIJK GE WORDEN ONGELOVIGHEID VAN THOMAS is het voornaamste onderwerp van het evangelie. Het moet niet prettig zijn voor de apostel Thomas, dat ieder jaar opnieuw over al en alle eeuwen door van de kansel verteld wordt, hoe ongplovig en ach terdochtig hij is ?eweest. terwiil bijna niémand "weet, dat dezelfde Thomas, toen Christus weer naar het rumoeri- Bioscopen Lido. U kent het recept voor de doorsnee-detective-film: De man, die er op lijkt, is hst zeker niet en de man, die het is, lijkt er niet op. Bovendien zijn er nog anderen, die er op zouden kunnen lijken en an deren, die het zouden kunnen zijn. Zó ongeveer is het resumé van de film „Scotland Yard grijpt in". Het gegeven is nogal simpel, evenals de uitwerking. De Engelsen spotten graag met zichzelf, dus stellen zij de autoriteiten voor als een stelletje im'becielen, die nog' niet tot tien kunnen tellen. Maar achter die ver meende stompzinnigheid schuilen hersens, die de grootste raadsels op lossen. De verdienste ~van deze film is vooral gelegen in de hunfor, waarmede "zij gemaakt is. Voor 18 jpar. .In het voorprogramma lateri Laurei en Hardy enkele van hun grappige avonturen zien. Trianon heeft de „Beste jaren van ons leven" nog weer eens geprolon geerd. Wij herinneren ons niet, dat een film ooit zo lang in een Leids theater Tièeft gedraaid. De film is inderdaad heel goed, maar voor vol wassenen. Casino. Wie de naam Bing Crosby hoort, denkt aan „de zin gende kapelaan" en verwacht een muziekfilm, waarin de zang vooraan staat, en het verhaal bijzaak is. Toch is dit niet het geval met de film „Road to Marocco", ofwel „Lichte lijk geschift", welke deze week in het theater aan de Hogewoerd draait. Hier viert Bing Crosby tri- omphen met Bob Hope, als twee vagebonden, die schipbreuk lijden en met een vlot aan wal komen, waar een kameel gereed staat. Als zij dan een eind gereden hebben, komen zij in de woestijn bij een richtingwijzer „Road to Morocco" en dan begint het eigenlijke - ver haal; hoe zij in een restaurant pro- berep te eten zonder .geld en dan in aanraking komen met inboorlingen, wat tot gevolg heeft dat zij beiden de vrouw naar hun hart ontmoeten. Helaas is dat een en dezelfde vrouw, die bovendien nog begeerd wordt door hft opperhoofd van een zwer- ge en gevaarlijke Jerusalem trok, edelmoedig de anderen opwekte: „La ten we met Hem meegaan, om met Hem te sterven". De heilige 'apostel Thomas heeft het evangelie het ver ste van allen uitgedragerr en ge preekt in (het vroegere Brits-) Indië. Hij is begraven bij Madras. Het is on zeker, of hij gemarteld, of een na tuurlijke dood gestorven is. Hij is ook de eerste van alle apostelen geweest, die openlijk en onomwonden Chpis- tus als God heeft gehuldigd. Er ligt een soort eerherstel in, dat, terwijl alle Christenen vnn alle tijden (en zelfs de niet-christenen) weten, dat hij ongelovig is.» gqweest, toch maar al die christenen, wanneer het Lichaam des Heren voor hun ogen wordt opgeheven, de woorden van de gelovige Thomas na-fluisteren:-„lvtTjn Heer en mijn God! BOVENDIEN KUNNEN WIJ THO MAS DANKBAAR ZIJN, dat hij zich zo afzijdig heeft gehouden. Ook dé andere apostelen waren (zoals in de beschouwingen gedurende deze. week wel klinkklaar is gebleken) niet gemakkelijk .te overtuigen geweest, dat Christus inderdaad verrezen was. St. Thomas spande alleen maar de kroon, en daardoor wefd hij, werke lijk een kroon-getuige én heeft alle aanvechters van de echtheid der ver rijzenis de wapenen uit handen ge slagen. Het i£ natuurlijk hoogst on waarschijnlijk en zelfs onpossend, dat Thomas de wondtekenen van Chi'is- tus zou hebben aangeraakt. Thomas moet veel te verpletterd ziin geweest, toen Christus hëm aansprak. Ook zegt Christus: „otndat ge Mij gezien hebt", niet, dat Thomas Hem heeft aange raakt. Maar ook zonder die buiten sporigheid, is zijn getuigenis af doende. GEVRAAGD is naar de herkomst van het „yidi Aquam". dat in de Paastijd bij de kerkwijding op Zondagmorgen wofdt gezongen, in plaats van het „Asperges- me"vHet is oorsoronkeliik geen gezang, ma'ar een lezing uit de profetie van E2fechiël, die in een viz^oen vol raadsels de heerlijkheid van- de Tempel be schrijft, een Tehipel, die als sym bool moet worden gezien van het Godsrijk. Ezechiël beschrijft: „Het water vloeide onder de rechter-zii- wand van de temnel door, zuidelijk lanes het altaar. Hij bracht me door de Noorderpoort naar buiten en voer de me buitenom naar 'de Ooster poort: daar borrelde het water op vaii de rech ter-zij wand!Alle leven de wezens, alles wat zich beweegt, zal.overal waar de beek komt kun nen leven". Deze tekst nu past de Kerk met enige wijzigingen toe op de gedoopten, daarbij denkend aan het water en bloed, dat te voorschijn trad uit het* lichaam van Christus, door Hemzelf een Tempel genoemd toen het met een lans werd doorsto ken. vende- stam. En dan volgen de dol ste verwikkelingen, die een aaneen schakeling van lachsalvo's tot" ge volg hebben. Het is overigens een tamelijk dubieus verhaal, dat voor behoud tot strikt volwassenen nood zakelijk maakt. Enkele liedjes van Dorothy Lamour, die als de veelom streden vrouw een vnortreffeliik snel geeft, com'oleteert deze. inder daad „licht peschift0" film. Luxor. Een spannende film gaat 'deze week onder de titel „De Man zonder geheugen" in het Luxor Thea ter. .John Mills is deze man, die na een eenjarig verblijf in een hosnitcfal tengevolge van een opgelopen schedelbasisfractuur bij een auto ongeluk in een geraffineerde moordzaak gewikkeld wordt. De be wijzen zijn danig tegen hem en zijn ei*en verklaringen worden niet au sérieux genomen omdat men hem nog steeds enigszins abnormaal vindt. John Mills weet de moeilijke hem op gelegde rol op voortreffelijke wijze uit te beelden. Het wil ongetwijfeld wat zeggenals normaal mens een rol te moeten uitbeelden van iem^hd, die bezeten is doqr een angstpsy chose, welke hem naar het toppunt van waanzin dreigt ,te voeren, zo zelfs, dat hij vrijwillig naar de ze nuwinrichting wil teruggaan omdat hij de waandenkbeelden niet. kan overwinnen. Het kost het meisje, dat hem liefheeft, zelfs heel vee] moeite hem te overtuigen, dat hij niet ab normaal is. John Mills en Joan Green wood dragen deze film, maar er zijn nog enkele andere figuren, die de geheimzinnigheid en de spanning in deze film er tot het einde inhouden en hoe het tenslotte afloopt, fcullen wé niet verklappen. Dat kan men beter zelf zien. G. TH. KOEKENBIER f In de ouderdom vaiï 81 jaar is hier ter stede overleden de heer G Th. Koekenbier, een bekende figuur in slagerskringen. De heer Koekenbier was onge veer twintig jaar voorzitter van-de R.K. Slagerspatroons vereniging hier ter stede en daarvoor vele jaren voorzitter van de algemene organisa tie. Een tijdlang is hij ook lid ge weest van het hoofdbestuur van de R.K. Slagersoatroonsbond. Bijna vijftig jaar was hij lid van het. college van collectanten in dé St. Petrusparochie en hij maakte deel uit van het bestuur de? vroege re R.K. Kiesvereniging. De uitvaart van het stóffelijk over schot zal a.s. Dinsdag te 9.30 uur plaats vinden in de St. Petruskerk, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella Hendrika, d. van H. Klein en H Florisson; Netje, d van J. Geenjaar en N. de Groot; Dirk, z. van H. Noordijk en K. Boe- zaard. Peter Quidinus Arend, z. van H. Hogewoning en A. van Duiven voorde; Dirk, z. van A. Krotje en E. Janszen; Johan Alexander, z. van J. A: van Thiel en L. Henze; Mathilda Maria Elisabeth, d. van W*. Frijlin^ en C. L. JCooreman; Elisabeth, d. van J. van Leeuwen en M. E. Lunenbuyg; Leonardus Johannes Maria, z. van W. J. van Leeuwen en A. C. van dèr Hoeven; Maria Catharina, d. van J. J. Faas en M. C. Bónte. DE AMBTENARIJ! Het is voor mij- als zakenman een dagelijks terugkerende ergernis in plaats van zaken te kunnen doen, steeds te moeten vechten tegen de instellingen van vaóertje Staat., en de hieraan verbonden staatsdienaren. Die ergernis zit me zo dwars, dat ik tegenover u m'n hart eens wil luch ten. Een gezond redenerend zaken man zal er zeker van overtuigd zijn, dat in een tijd als deze een zekere leiding in de economie van boven af noodzakelijk is. Dit brengt z'n con sequenties mee. Er moeten rege ringsinstellingen, bureaux zenn, die de door de regering uitgevaardigde maatregelen uitvoeren en controle ren. Maar wie ooit in deze tijd za ken heeft gedaan, zal tot de conclu sie zijn gekomen, dat de ambtenarij een enorm belemmerende factor voor de wederopbouw van ons vader land 'betekent. Persoonlijk initiatief is tegenwoordig uitgesloten. Men brengt de grootste helft van zijn tijd door met het bezoeken van bureau A tot bureau Z en ontvangt even zoveel opdrachten, adviezen, menin gen, van ambtenaren, die vaak vol komen onwetend zijn op het gebied Waarop zij hebben te werken. Wordt men niet met een kluitje in het riet gestüurd, dan is er toch nog een zee van tijd nodig om iets gedaan te krij gen. De ambtelijke molen maalt wel langzaam, maar vaak krijgt men de idee, dat hij helemaal stil staat. Als /nen dan nog tot de ontdekking 'komt dat massa's ambtenaren niet anders doen dan hun salaris'in ont vangst nemen, wordt het toch wel al te bar. Mijns inziens zij de oorzaken aldus. 1. 'Er zijn veel te veel bureaux die langs elkaar heenwerken, elkaar negeren, van eikaars bestaan niet af weten, en vaak alleen maar tot doel hebben de- belasting te verhogen. 2. Er zijn veel te veel ambtena ren, die hun taak en hun tijd niet begrijpen, die heersen en regeren, niets doen, afschuiven, verknoeien, 'kortojn de naam van de bonafide ambtenaar 'zwart maken. 3. Er is van hoog tot laag veel te veel corruptie onder de ambtena ren (zie de kranten van de laatste tijd). tie oplossing is dunkt mij deze: de helft der bureaux onmiddellijk slui ten (niepiand zal er schade van on dervinden) en de helft der ambtena ren naar-ihuis sturen. Hierdoor wordt, het economisch beleid, soeneler en de bezoldiging dèr blijvende ambte naren (de vaste kern van bonafide werkers) kan zonder bezwaar veel beter worden. Gaarne zou ik andere meningen vernemen. W. Z. Inzendingen aan het adres van P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85. Bestuur „Dr. Schaepman". Overleden: M. Slegtenliorst huisvr. van J. Vermeer 31 j.; A. Ginjaar wed. van H. W. Schuchard 84 j.; H. A. Rooijakkers huisvr. van G. J. van dér Burg 28 j.; M. C. van der Pot vr. 63 j.; J. Pet gesch. 34 j.; J. van Kouwcn- hove man 51 j.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2