JO VINCENT Met MianMmd Rauter voor zijn rechters W. J, SIMONS A. H. F0RTANIER WERKSTERS WITTE KEES SCHEERZEEP ZONDER RON? Drogisterij „Boerhaave" - Fa. Broerse WELKE HEER Adverteert in De Leidsche Courant NET R.K. MEISJE Steno-Typiste Het Fruitpaleis J. W. Dirkse VRIJDAG 3 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonia Apolonia d. van A. Bouwman en W. J. Stouten; Pie- ter z. van P. Gijsman en C. Filippo; Franciscus z. van H. Borgerding en F. van der Mark; Maria Anna Mar tina d. van M. P. J. van der Kraan en A. C. M. van Daalen; Wilhelmus Albertus z. van L. Rijsdam en H. W. Ordelman; Engelbertus z. van E. v. d. Star en M. C. van der Mark; Tik- wah d. van M. Seijffers en A. H. Mei boom; Pieter z. van N. Blankenstijn er. L. Boehlee; Gijsbertus van van C. Bosg en G. van Hemert. Overleden: J. de Roo man 56 j.; A A. van den Tol wed. van J. Ebbink 59 j.; C. J. Horree z. 21 j.; C. Ouds hoorn huisvr. van J. Vaneveld 62 j.' Ondertrouwd: J. J. Huber jm. 20 j. en B. M. J. Turenhout jd. 18 j.; J. A. Joziasse jm. 35 j. en J. Roelandse^ jd. 36 j,; M. Mes jm. 27 j. en G. C. Kee- reweer jd. 27 j.; C. Rietkerken jm. 25 j. en J. de Tombe jd. 20 j.; A. N. Sjjtsma jm. 24 j. en C. A. Bodijn jd. 25 j.; J. Teske jm. 25 j. en A. van der Mee jd. 21 j.; B. H. de Wilde jm. 27 j. en A. M. van Leeuwen jd. 21 j.; J. G. Zandvliet jm. 26 j. en L. E. M. Wijdeveld jd. 26 j.; F. J. de Rooii jm. 25 j. en A. Verplanke jr. 26 j.; B. F. de Grijs jm- 26 j. en E. M. Peeters jd. 27 j.; W. Korswagen jm. 30 j. en J. J. Brandt jd. 30 j.; A. J. van der Born jm. 24 j. en W. Pet jd. 26 j. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Gommunie-Geschenken EEN SERIETJE KLAAGLIEDEREN. Ofschoon „Het Klankbord" niet be doeld is als Klachtenboek willen wij, bij wijze van uitzondering, toch eens enige inzendingen in verkorte vorm publiceren van zulke klaagliederen. „Afgeluisterd gesprek". In een uitstekend katholiek gezel schap hoorde ik de vraag stellen: Wat is eigenlijk de K.A.B. en wat doet zij? Nemen de katholieken dan hele maal geen nota van hetgeen er in hun eigen kring voorvalt? 60 jaar Katholieke Arbeidersbewe ging, en dan de vraag wat is de K.A.B. De haren rijzen je te berge. J. U. „Wat willen wij eigenlijk". Ik heb nogal iets te maken met een zekere soort van Maatschappelijke werk- Wanneer ik echter de activiteit be zie van de Katholieken, die in deze gemengde commissie zitten, dan vraag ik me af: „Wat willen ze eigen- lijk"- Vergaderingen kunnen ze met bij wonen .- Redenen: „Ik moet bridgen, ik moet naai- een concert, neen, vandaag niet, want ik ".eb nu een theemiddag." Dat zijn geen redenen, maar voor wendsels. Die lieden brengen onze katholieke activiteit juist op so ciaal terrein in discrediet. Hoe komen zulke stakkers in ver tegenwoordigende commissies? A. S. „De Veertien Stonden". Het niet geringe aantal bioscopen in Leiden is regelmatig zo bezet, dat dit een behoorlijk winstgevend be drijf moet worden genoemd. Nog geen 1000 katholieke Leide- naars bleken te vinden te zijn om een middag van hoogstaand kunstgenot mede te maken Of worden de Leidse bioscopen al leen door niet-katholieken bezocht. Het is gewoonweg een schande. O. T. „Niet consequent". De regering óverweegt maatregelen om de communisten uit „Sleutelposi ties" te verwijderen. Als een communist een gevaarlijke snuiter is vanwege z'n „vijfde kolon- ne'-idee. dan ook consequent. Inzender besluit: Radicaal, alle communisten, en, zelfs zij die een beetje besmet zijn, dienen zonder dralen uit de overheidsdiensten te worden verwijderd. K. HAAGSCHE SCHOUW N.K.J.B. „St. Paulus" Voor de afdeling Haagsche Schouw van de N.K.J.B., sprak gisteravond in het clublokaal de heer van Oyen voorz. van de Kath. Arb. Beweging afd. Leiden, bij gelegenheid van het zes tig jarig bestaan van de K.A.B. in het bisdom Haarlem. Eerst schetste de heer van Oyen de toestanden, waarin de arbeiders in de tweede helft van de vori°e eeuw leefden en werkten, uit weüke toestanden de noodzaak geboren werd tot organi seren. Dan belichtte spr. de begin periode van de Volksbond, met de vele moeilijkheden waarmede de op richting en uitbreiding gepaard ging om tenslotte te eindigen bij de gro te successen, die in de afgelopen 60 jaar bereikt zijn en waarvan ieder een thans getuige kan zijn. De veel verbeterde sociale toestanden, de eigen sanatoria's fondsen, enz. zijn alle prachtige resultaten, van wat in de moeilijkste tijden door de pio niers der K.A.B. is begonnen. Een interesant debat sloot deze gloedvol le inleiding, die ongetwijfeld bij de iri groot aantal opgekomen leden, een beter inzicht heeft gegeven, omtrent geschiedenis, doel en resul taat van de jubilerende organisatie. VOORSCHOTEN Distributienieuws. In het tijdvak van 1 tot met 14 April kunnen per sonen, werkzaam in bedrijven met minder dan 5 arbeiders, individueel en hoofden van bedrijven van 5 ar beiders en meer, collectief aanvra ge^ voor werkschoenen indienen, mits aanvragers na 30 Juni 1947 geen bonnen voor werkschoenen hebben ontvangen. Het afhalen en indienen van formulieden kan geschieden op Dinsdag en Donderdag van 9.3012. en van 14.0015.00. Verkiezingen bij „Rijnland". In het gemeentehuis alhier konden eer gisteren de stemgerechtigde inge landen van het onderdistrict Voor schoten, van het Hoogheemraad schap „Rijnland", hun stem uitbren gen voor de verkiezing van een hoofdingeland en een waarnemend hoofdingeland voor het district Was senaar. De stemmen werden 's mid dags op het hoofdstembureau in Wassenaar (café Beijersbergen) ver zameld en toen bleek, dat de zitting hebende hoofdingeland was herko zen, t.w. baron van Wassenaar van Catwijk, en wel met 97 van de 100 uitgebrachte stemmen. Voor de functie van waarnemend hoofdin geland zal echter een herstemming -moeten plaats hebben, daar geen der candidaten de volstrekte meerder heid kon verkrijgen. Uitgebracht werden 48 stemmen op de heer jhr. Loudon, 46 op baron Schimmelpen ninck van der Oye en 6 stemmen op baron van Wassenaar van Catwijck. De herstemming zal plaats hebben op Donderdag 15 April a.s. Avond-Ambachts-tekenschool. Bij de sluiting van de cursus van de Avond-ambachtstekenschool werd wederom een teentoonstelling van het werk der leerlingen gehouden. De voorzitter, de heer drs. H. A. Korthals, sprak een welkomstwoord tot de oud-dir. de heer Scheer, de aanwezige leerlingen en ouders en deelde mede, dat de burgemeester wegens ambtsbezigheden verhinderd was te komen. Hierna werd onder leiding van de directeur der school, de heer Kok, een rondgang gemaakt langs de bouwkundige afdeling en, onder leiding van de heer De Water, langs de handteken- en schilderafde ling. Uit het tentoongestelde bleek, dat ook dit jaar weer met ijver en toewijding is gewerkt. De voorzittci maakte zich tot tolk van de aanwe zigen door de directeur en de lera ren dank te zeggen voor hun werk het door de leerlingen gepres teerde. Aan 5 leerlingen, die met vrucht gedurende 5 jaren de cursus hebben gevolgd, werd met een pas send woord een diploma uitgereikt. Het waren de heren A. J. S. de Hol lander, J. v. d. Hoeven, K. van Hou ten, J. van Rhijn en H. Zitman. De voorzitter sprak hierna nog een har telijk woord van afscheid tot de scheidende secrtaeris, de heer J. L. Verhoog, die gedurende vele jaren het secrtariaat van de school mei grote toewijding heeft gevoerd en thans als zodanig heeft bedankt. Correctie. Gisteren is abusieve lijk een verslag van de Koningip Wil- helminaver. geplaatst onder Voor hout, en eveneens een bericht over de klokken in de gemeentetoren. HAAGSE RECHTBANK. Broden werden „verduisterd". De bedrijfsleider P. B. uit Leiden, die zich gisteren voor de Haagse Recht bank te verantwoorden had, zou in ongeveer een jaartijd 35.000 broden hebben „verduisterd", doch zelf zei hij nu dat het er „maar pl.m. 12.000 waren geweest. Nu maakte dat aan tal niet zo heel veel verschil, al zou den het er dan ook wel een paar meer of minder zijn geweest: het feit waarvoor verd. tercht stond was ernstig genoeg. Want hij was belast mét de uitgifte van brood aan de lo pers. en hij zag kans op die manier aan eon bepaalde loper teveel brood af te geven, in ruil waarvoor B. eerst sigaretten kreeg, doch later een geldlening kon aflossen. De Officier- vorderde een jaar gevangenisstraf. De raadsman zette uiteen, dat verd. wel heel veel vrijheid in handelen .had en bovendien de directie der fa briek ook zonderlinge practnken had ♦ocgepast. waardoor verd. op het verkeerde oad was geraakt. PI. vroeg gedeeltelik voorwaardelijke straf op te leggen. Rijwieldiefstal. De koooman M. van D. uil Lelden moest zelf erken nen dat het een lelijke streek was die hij had uitgehaald, door verduistering van een fiets. Hij had die bij iemand gehuurd, maar meteen verkocht. De officier vorderde tegen verdachte een ja«f »n zes maanden gevangenisstraf met^ aftrek van preventief, omdat vera reeds eerder met de rechbank in aanraking was geweest. TER AAR 12'S-JARIG AMBTSJUBILEUM. VAN DE BURGEMEESTER. Gisteren was het 12H jaar geleden, dat burgemeester B. J. Hogenboom zijn ambt als zodanig aanvaard heeft. Naar wij vernemen, zal dit feit in een buitengewone vergadering van de raad, met vertegenwoordigers uit po litieke en sociale verenigingen, wor den herdacht. In verband met de gezondheidstoe stand van mevr. Hogenboom, die sinds enige tijd in het St. Eilsabeth Zieken huis is opgenomen, maar thans weer herstellende is, ondervindt de her denking enig uitstel. WASSENAAR POLITIE OP DE PLANKEN. Woensdagavond heeft de pas op gerichte Politie-toneelvereniging haar officiële toneeldebuut gemaakt voor het Wassenaarse publiek, dat in grote getale naar Centraal Theater was ge komen. De politiemannen hadden voor dit eerste optreden een vlot blij spel gekozen: de gebroeders Kalkoen. Dit eerste optreden is een succes ge worden. Het publiek was zeer vol daan en hier en daar werd in de zaal reeds geïnformeerd naar de volgende uitvoering. Dat is een goed teken! LAATSTE BERICHTEN GEDEMOBILISEERDEN EN EEN RIJKSBETREKKING. Naar wij vernemen, is, in verband met het grote aantal gsdemobiliseer- den, dat zich voor het verkrijgen van een rijksbetrekking rechtstreeks bij de centrale personeelsdienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken vervoegt, tusschen deze dienst en het ministerie van oorlog een re geling getroffen ten behoeve van uit Indië gerepatrieerde militairen. Deze rege'ing houdt in, dat de hoofden der gewestelijke kantoren van de sociale dienst bemiddeling verlenen bij sollicitatie naai- een rijksbetrekking. Gegadigden ontvan gen van het hoofd van het geweste lijk kantoor van de Sociale Dienst in hun woonplaats een door hem on dertekend en gestempeld formulier, waarin aan de centrale personeels dienst voorrangsbehandeling van be trokkene wordt verleend. DE ZILK Kolendampvergiftiging. De wed. B. en haai- 30-jarige dochter gingen bei den met hoofdpijn ter ruste, s Nachts werd de dochter wakker en gevoelde zich niet goed. Zij wekte haar moe der, doch toen deze opstond zakte ze in elkaar. De oorzaak niet vermoe dende zag de dochter kans, een over buur te roepen, die lid is van E.H. B.O. Deze bemerkte kolendamp en met assistentie van dr. Versluys slaagde men erin, beide mensen weer bij te brengen. Een verstopte schoor steen was de oorzaak van het euvel, dat nog gelukkig is afgelopen. OUDE-WETERING Wherry gekanteld. Vijf jonge mannen van de roeivereniging „Het Spaarne" uit Haarlem, hadden zich met een wherry op het enigszins stormachtige meer gewaagd. Door een flinke golf kantelde de wherry, met het gevolg, dat de jongens alle te water gingen, maar zich gelukkig aan de boot konden vasthouden en daardoor drijvende bleven. De beurt schipper G. v. Ruiten, uit Roelof- arendsveen, die het ongeval zag ge- gebeuren, voer ten spoedigste met zijn motorschuit uit en wist, met be hulp van zijn personeel, de reeds vroegtijdige watersportliefhebbers behouden in de haven van Roelof- a rends veen aan wal te zetten. ZWEMMEN, DUIKEN, GROTE VREUGD REDDEND ZWEMMEN: GROTER DEUGD! Leidse Reddingsbrigade. PRESIDENT BENESJ ZAL SPREKEN. President Benesj zal ter gelegen heid van de herdenking van het zes honderdjarig bestaan van de Karei Universiteit te Praag de volgende week, in tegenwoordigheid van een groot aantal buitenlandse gasten, een toespraak houden. Een vooraanstaande Tsecho-Slo- waak, die de president kortelings te Sezima Usti bezocht heeft, verklaar de, dat de gezondheid van de presi dent vooruitgegaan is en dat voorbe reidingen getroffen worden voor zijn aanwezigheid bij de viering, welke Zondag begint. RUSSISCHE OORLOGSSCHEPEN OP WEG NAAR AEGEÏSCHE ZEE? Volgens Grieksè regeringskringen zijn drie Russische oorlogsschepen door de Bosporus gevaren en op weg naar de Aegeïsche Zee. De namen van de oorlogsbodems worden gege ven als Kolinin, Dasatska en Iteak. HET VERKEER MET BERLIJN. De Britse militaire trein, die meer dan 20 uur te Mariënborn, bij de Sowjetrussische zónegrens, werd op gehouden, is hedenmorgen vroeg te Charlottenburg (voorstad van Ber lijn) teruggekeerd. Treincommandant Galloway zeide. dat ondanks het feit, dat de trein niet door mocht gaan. er zich geen onaan gename incidenten voorgedaan had den. ..De Russen wilden eenvoudig in de trein komen. Wij waren echter vastbesloten, hen niet toe te laten" Volgens een bericht van A.F.P. uit Berlijn werden Amerikaanse trans portvliegtuigen, die de militaire trei nen vervangen voor de ravitaillering van liet Amerikaanse garnizoen te Berlijn, tijdens hun vlucht over de Russische zóne door Sowjet-jagers vergezeld, die herhaaldelijk manoeu vres uitvoerden, alsof zij wilden aan vallen. De Amerikaanse autoriteiten, aldus A.F.P.verklaarden, dat in ge val dergelijke incidenten zich her haalden, zij zich genoopt zouden zien hun transportvliegtuigen door Ame rikaanse jagers te doen begeleiden. De eerste drie Britse legerbussen die als nood-transportmiddelen dienst zullen doen voor het vervoer van Berlijn naar de Britse zóne, zijn met 75 Britse passagiers uit Berlijn naar Helmstedt vertrokken. De reizigers moeten zich aan visitatie door de Russen onderwerpen. Intussen komen hoge Britse func tionarissen vandaag bijeen om de voorziening van de Britse sector van Berlijn te bespreken, nu de treinen niet meer rijden. o Men gelooft, dat het voedsel met vrachtwagens en vliegtuigen zal wor den vervoerd. Volgens officieren der intendance is er nog voor twee weken voedsel en brandstof voor de Britse troepen in Berlijn. j DE HONGERBLOKKADE TE JERUZALEM. De Haganah, die reeds twee ver geefse pogingen heeft gedaan om met een belangrijk voedselconvooi, be stemd voor de honderdduizend door honger bedreigde Joden te Jeruza lem, door de Arabische wegversper ringen in de heuvels- van Judea te breken, zou vandaag een derde po ging ondernemen. Volgens de Ha ganah vonden bij de poging van gis teren 17 Joden de dood, volgens Ara- bische bronnen 60. Intussen trachten de Joden te Je ruzalem een voorraad van voedsel in blik te maken en staan zij in de rij voor brood. Britse ambtenaren van de Palestijnse regering trachten on derhandelingen met de Arabieren aan te knopen om te bereiken, dat voed selconvooien ongemoeid kunnen pas seren. Voordat de zaak Rauter werd voor de zij-ingang van het Bijzon- voortgezet, werd eerst uitspraak ge daan in drie andere zaken. Daarna werd Rauter binnengeleid, kort daarop kwam het Hof de zaal binnen. Begonnen werd met het zevende punt van de tenlastelegging, waarin Rauter systematische repressaille- maatregelen verweten worden. De president las een passage voor uit het landoorlogreglement, waarin gezegd wordt, dat de gehele bevol king zich moet hebben schuldig ge maakt aan daden gericht tegen de bezettingsmacht, om collectieve geld boeten te kunnen opleggen. De president vroeg of Rauter zich bij de uitvoering van Seyss Insuart's verordeningen aan dit punt van het landoorlogsreglement gehouden had. Rauter antwoordde daarop: Ik ben Seyss Inquart niet", en verklaarde dan, dat van de Duitse bezettings macht niet verlangd kon worden, dat zij zich aan het internationale ïecht hield, terwijl de Nederlandse regering in Londen voortdurend on lust stookte onder de Nederlandse bevolking, die zich op haar beurt ook riet hield aan het internationale recht, omdat gehoorzaamheid gewei gerd werd aan, wat verdachte noem de, het wettige Duitse gezag. Dan werden, ondanks het protest van de procureur-fiscaal, op verzoek van verdachte en zijn verdediger, de rapitulatie-voorwaarden, die gene raal Winkelman in 1940 onderte kend had, ter sprake gebracht. Toen de president vroeg, waarom Rauter hierop stond, vertelde verd., dat uit deze artikelen volgde, dat in gevolge de besluiten van de Haagse Conventie van 1907 de Nederlandse bevolking aan de Duitse bezettings macht had te gehoorzamen, als zijn de het wettige gezag, ook de ambte naren. „Maar wat gebeurde er nu?" riep Rauter uit. „De regering-De Geer ging accoord met deze conse- ouenties van de capitulatie, doch on der mvloed van de Britten moest De Geer aftreden en kwam de rege ring Gerbrandy aan het bewind". Woedend riep Rauter. dat de rege nng-Gerbrandv met hem in de be klaagdenbank had moeten zitten, om dat zij oorlogsmisdaden bedreven had. De president verzocht hem zijn zaak op een behoorlijke manier te verdedigen en geen anderen zwart te maken. Rauter beriep zich ook op de uit spraak van het tribunaal te Neuren berg inzake het nemen van repres- sailles en koppelde daaraan vast een beschouwing over zijn verdediging. Hii kon zich best voorstellen, zei hij, dat- een Nederlandse advocaat zijn Duits standount nooit goed zou kun nen verdedigen en hij verzocht daar om het Hof steeds zelf zijn Duits standpunt naar voren te mogen bren gen, welk verzoek ook door de ver dediger, mr. van Rijckevorsel, ge steund werd. Verdachte en verdedi ger beide verzochten het Hof dit pro ces boven het niveau van een nor maal proces te verheffen. Rauter ver klaarde verder het te betreuren, dat geen vertegenwoordigers van neutra le landen deel uitmaakten van het Hof, niet, omdat hii, zoals hij zeide. de betrouwbaarheid van het Hof in twijfel trok. maar om het Hof op olan van een internationaal gerechts hof te brengen. De verschillende repressaillemaat- rcelen, die achtereenvolgens sorake ge-bracht worden, zijn, naar de mening van verdachte, terecht ge nomen en niet in strijd met het in ternationale recht. Ook de naam van H.M. de Konin gin kwam ter sprake. De president vertelde aan verdachte, dat de Ne derlandse bevolking het de Duitsers altijd zeer kwalijk had genomen, dat door de bezettingsmacht geageerd werd tegen het huis Oranje. Ver dachte antwoordde hierop, dat de Ko ningin door naar Engeland -te ver trekken en zich aan te sluiten bij de Vandaag was de publieke belang stelling voor het proces Rauter nog groter dan gisteren; hetgeen zich c.a. manifesteerde in een nog lange re en bredere rij wachtende mensen ton. dere Gerechtshof. Nederlandse regering in Londen, een houding had aangenomen, die niet in overeenstemming was met het in ternationale recht. Tussen de president en verdachte ontspon zich dan een dispuut over de mogelijkheid bevelen in oorlogs- tijd niet te gehoorzamen. De president toonde aan de hand van voorbeelden echter aan, dat verdachte verschillende malen beve len niet had uitgevoerd, of althans veranderd had. Hij had dus de macht om bevelen niet uit te voeren. Des ondanks had hij de meeste bevelen uitgevoerd of laten uitvoeren. Toen er vervolgens enige re- pressaillemaatregelen tegen burgers sprake gebracht werden ver school Rauter zich achter zijn nog steeds niet nauwkeurig omschreven dubbele functie van ondergeschikte Seyss Inquart en vertegenwoor diger van Himmler, en als zodanig persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de handhaving van rust en or de. Hij verklaarde, dat hij van al die kleine voorvallen niet direct op de hoogte was en dat dergelijke repres- sailles menigmaal op last van ande- hem.niet onder niet „onderge schikte „Verwaltungspolizei", was uitgevoerd. Waren N.S.B.'ers handlangers? Repressailles wegens aanslagen op N.S.B.'ers achtte verdachte geoor loofd. De president vroeg hem toen, of hij N.S.B.'ers als „handlangers" beschouwde. Rauter weifelde even met antwoorden, maar antwoordde tenslotte ontkennend. „Dan zal het Hof uitmaken, of u het recht had voor een aanslag op hen repressail les te nemen", zei de president. Rauter verklaarde dan nogmaals niet van alles op de hoogte geweesi te zijn; hij verzocht het Hof begrip te hebben voor de positie van de Duitse „Sicherhiitspolizei" in de be zettingstijd. Hij haalde staaltes aan van illegale acties en meende, dat iedereen moest begrijpen, dat door zulke daden de Duitsers ook wel eens buiten zichzelf raakten en dat er dingen gebeurd zijn, die in nor male omstandigheden niet gebeurd zouden zijn. Bij het nemen van re pressailles werden, zo zeide Rauter alle gevallen stuk voor stuk nauw keurig onderzocht. Hij had er steedt op gestaan, dat illegale strijders, die hij als mens hoogachtte, maar ais Duits generaal als partisanen moest beschouwen, voor een gerechtshof gedaagd werden en niet zonder meer veroordeeld werden. Op de vraag van de president, wie de beslissing nam bij het executeren van onschuldige mensen als vergel dingsmaatregelen, antwoordde ver dachte, dat hiertoe door Seyss In quart, Christiansen en hem zelf be sloten was. De uitvoering van derge lijke bevelen berustte geheel bij hem. Verdachte verklaarde, dat de be zettingsmacht er helemaal geen be lang bij had hier in Nederland een terreur uit te oefenen. Maar wan neer de bevolking zich niet hield aan de door generaal Winkelman als hoogste gezagsdrager gesloten ca pitulatie-overeenkomst, moest de be zettende macht ingrijpen. Rauter be riep zich hierbij op een door de re gering Colijn in 1937 uitgegeven be vel, dat de Nederlanders zich rustig en ordelijk moesten gedragen, wan neer het land in tijd van oorlog door een vreemde mogendheid bezet zou zijn. „Iedereen kon dus weten wat er zou gebeuren als dit bevel niet werd nagekomen". Om kwart over twaalf verdaagde de president de zitting tot kwart voor twee. DE „WILLEM RUYS" AANGEKOMEN. Hedenmorgen is de ..Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd uit Batavia aan de L'oydkade terugge keerd Onder de 840 passagiers, waar mee het schip geheel was volge boekt, hadden zich 125 Engelsen be vonden uit Singapore en Colombo. Zij debar keerden reeds te Southamp- 5 WEERSVERWACHTING WEER TOENEMENDE WIND. Tijdelijk opnieuw tot storm- achtig toenemende wind tussen Zuid en West Zwaar bewolkt met regen- of hagelbuien en la ter enkele verspreide opklarin gen. Weinig verandering van temperatuur. OOOOOOOOOOOoUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO MINISTER GIELEN NAAR LUXEMBURG. De minister van Ondei-wijs, K. en W., dr. Jos. J. Gielen, zal morgen in de stad Luxemburg een door zijn de partement ingerichte tentoonstelling van Nederlandse schilderkunst ope nen. De tentoonstelling zal in hoofd zaak werken bevatten uit de periode 18801920. Minister Gielen wordt bij zijn bezoek vergezeld door dr. F. Ben- der, chef van de afdeling buitenland se betrekkingen van zijn departe ment. POSITIE NED SCHEPEN. Abedijk, wordt 5 April voorm. te Antwerpen verwacht. Alchiba, 1 April van Bahia Blanca naar Rot terdam. Alcor, 1 April van St. Vin cent; Aldabi, 1 April op 350 mijl ZD van Madeira. Alderamin, 1 April van Abadan te Karachi. Algorab, wordt 7 April va<n Bahia te Rotterdam ver wacht. Alphacca 2 April te Manilla^ Alphard pass. 1 April Fernando No- ronha; Johan van 01denbarn©velt„ pass. 1 April Kaap Guardafiui. Kota Baroe, pass. 1 April 13 uur Dover. Lievevrouwekerk, 1 April van Mar seille; Loosdrecht, 1 April van Bom bay naar Aden. Melampus, 1 April van Birkenhead naar port Said: Sommelsdijk, 1 April van Penang naar Port Swettenham. Tegelberg, 2 April v.z.n. Kaapstad te Buenos Aires. Veéhdam wordt 6 April v.m. te Southampton verwacht, Willem Ruys 2 April van Batavia te Rotter dam. Zonnewijk pass. 1 April Fayal. Aalsdijk, 31 Maart van Mobile. Bantan, 30 Maart 19 uur van Suez. Boissevain, 31 Maart te Singapore. Chama, 31 Maart van Abadan. In- drapoera, 1 April van Rotterdam te Kaapstad verwacht. Joh. van Olden- barnevelt, pass. 31 Maart Pcrim. Ko ta Anoeng. 31 Maart te Halifax. Kota Baroe, 31 Maart 18 uur van Rotter dam. Limburg. 31 Maart te Bahrein. Leerdam. 31 Maart 17 uur te Antwer pen. Volendam, 1 April te Batavia verwacht. Willem Ruys, pass. 31 Maart 14 uur Ouesant. Winterswijk. 31 Maart van Saffi. Zuiderkruis, 31 Maart van Soerabaya. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 April. Vee. Aanvoer: 10 fokstieren, 2 slachtdieren, 137 kalf en melkkoeien. 365 varekoeien e.a., 150 vette koeien, 43 pinken, 383 vette kalveren. 171 weideschapen. 94 lam meren, 1 zeug, 11 mestvarkens, 390 biggen, 13 paarden, 20 bokken en geiten. Prijzen: ka'f- en melkkoeien 400800 en varekoeien e.a. 300 550. handel vlug; pinken 200325, weideschapen 50—85, mestvarkens 5075. biggen 30—50 en paar den 20080, handel matig. Kaas. Aanvoer 6 partijen Goud se en 1 partij Leidse kaas. Totaal 7 partijen. Prijzen: le soort .Goudse 1.66—1.75 2e soort idem 1.55 1.65 en le soort Leidse kaas 1.58 per kg. Handel matig. R'VEEN 1 April Bloemenveiling Wm. Pitt 62-1.05 et.; Copland 58-95 ct; Krelage 23-57 et; Bartigon 53-74 ct, Crown Imperial 48-63 ct, Weber 59-82 ct, Sultane 44-57 ct. Zenober 40-53 ct, v. d. Eerden 59-75 ct, Olym piade 54-60 ct. Harvest 85-1.05 ct. Elisabeth 70-85 ct, Piccadillv 54-68 ct, Reinland 56-67 ct, Elmus 75-95 ct. Sonia 48-60 ct. Dubb. Tulpen 32-58 ct, Parkiettulpen 1.20-2.00, Narcissen 11-21 ct, Fortuna 20-28 ct, Cheer fulness 32-38 ct, Anemonen 36-51 ct. VEUR, 1 April. Grocntenveiling. Sla I f 14—16.—, idem II f 10—13.—, idem III f49.Stoofsla f3641.—. Spinazie f 3645.Raapstelen f 17 —20.—, Radijs f 8—11.—. ARTS AFWEZIG tot Woensdag 7 April 2917 ZENUWARTS GEVRAAGD NETTE R.K.Hulp il huishouding van 30 a 35 jaar, v. d. dag of d. en n. in gezin van 4 volw. personen. G. van Leeuwen, Rijksstraatweg 453 De Deijl, Wassenaar. IN DE ANNAKLINIEK Mezenstraat 2, Leiden, kunnen enige nette worden geplaatst, goed loon tn vrije maaltijd. 2920 Zich melden bij het hoofd der Huishouding tussen 9 uur en 14.30 uur. Vanuit Leiden of Voor schoten mede komen lopen <_en witte kees. Terug te bekomen: Nederl. Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Afdeling Voor burg, Eemwiikstraat 3. te lefoon 779085. 2904 NED. CONCERTDIR. J. BEEK STADSGEHOORZAAL (gr. 2.) j Beslist enige Liederenav, Im.m. v. Emmy van Eden - plano Progr. o.a. Sobuman», Wolf, Ravel. Krt. k fl.50 en f 2.I dag. bjj fa. Bonder, Hogew. 90 NOG NIETI Er is wel een NIEUWE BON geldig verklaard' Allo merken in voorraad PALMOLIVE - COLCATB - CASTKLLA - VERGULDE HAND. «nz. zich noemende VAN DEN AKKER, met licht blauwe Dodge 1947, zocht Zaterdag 27 Maart FABRIEKSTERREIN iiliiiiuiiiiuiuiiiiiiuiiiiilllillillliililiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiüiiiiiiiiHni gevraagd voor de dag. Aan melden Mevr. de Jong, 2e E innen vesitgr acht 14, Lei den. 2914 GEVRAAGD ERVAREN Schriftelijke sollicitaties te richten tot Backer en Co.. Turfmarkt 8. Fabriek van Bakkerijgrondstoffen. 2902 MT» HEDEN GROTE AANVOER VAN FRUIT IN Kuilemanappels 5 pond 85 ct, Bellefleur, 5 pond 90 ct. Prima Handappels, smaak als Goudreincttcn 5 p. 1.20 Dessertappels, 5 pond 1.50 OUDE WETERING Abonnementen en advertentiën wor den aangenomen VESSEUR OVERZIJDE 1 B

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3