De communistische wethouders uitgenodigd om af te treden Fractiebewind uit de Tweede Kamer Onze maatregelen tegen het Communisme De Alphense Rijwiel-vierdaagse ALS DE HEIDE BLOEIT DONDERDAG 1 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM Met 29 tegen 14 stemmen heeft de Amsterdamse gemeenteraad gister middag de motie der voorzitters van de niet-communistische raadsfracties aangenomen, waarbij de communisti sche wethouders uitgenodigd worden htm wethouderszetels ter beschik king te stellen, daar zij het vertrou wen verloren hebben. Aan de aanneming dezer motie is voorafgegaan de voortzetting van het Donderdagavond onderbroken debat over deze kwestie. Namens de niet-communistische wethouders voerden hierbij het woord wethouder Francke (P. v. d. A.). Wet houder Franckg stelde de situatie on geveer als volgt: De communistische wethouders zijn in 1946 gekozen, omdat de andere partijen het vertrouwen hadden, dat de Communistische Partij, geleerd door de ervaring in de bezettingsja ren, zich zou houden aan de regels van het „spel", zoals die voor het democratisch beleid gelden. Zowel uit hun eigen uitlatingen als uit het optreden der Sow jet-regering na de capitulatie van Duitsland is ge bleken, dat dit vertrouwen misplaatst is geweest. Immers is gebleken, dat de communisten de „volksdemocra tie" stellen boven de democratie, zo als die in de Westerse landen wordt verstaan. En volgens- de regels van het spel behoren zij, die zich door hun aandeel in het stichten van de „welvaartscomité's" naar het model der comité's van actie in Tsjecho-Slo wakije en het ontketenen van een staking in de vitale Amsterdamse Ge meentebedrijven welke staking, ondanks hun actie, mislukt is als willoze werktuigen in het internatio nale Communisme ontpopt hebben, uit het dagelijks bestuur der gemeen te te verdwijnen. Wethouder Francke merkte nog op. dat het nauwelijks verantwoord is, in aanwezigheid van de communisti sche wethouders over de levensbelan gen van Amsterdam te spreken^ De communistische wethouders verklaarden o.m., dat er geen sprake is, dat zij in ons land de weg, die in Tsjecho-Slowakije is gevolgd, zouden willen gaan. Hun partij zal stelling nemen tegenover elke poging om de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van ons land aan te tasten. Men richt zich tegen ons beginsel, aldus'de com munistische wethouder Segers. Beide wethouders verklaarden, niet te zullen aftreden, omdat dit volgens hen alleen kan geschieden tengevolge van een verkiezingsuitslag. Naar verluidt bestaat het voorne men bjj de niet-communistische Raadsfractie in de Amsterdamse Radio HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Grapl.; 8.00 Nieuw; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gr.nl.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gr.pl.. 10.45 Beethoven: 11.05 Voordracht; 12.00 Tournée-orkest; 12.30 Weerpraatje; 12.38 Gerard van Krevelen; 13.00 Nieuws; 13.15 Denza-progr.; 13.45 Modeshow; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gr.pl.; 15.00 Voordrachten; 16.00 Haydn; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.20 Bizet; 18.00 Nieuws; 18.30 Nsd. Strijd krachten; 19.15 Accordeonork.; 19.30 Ds. Tjalsma; 20.00 Nieuws; 20.30 „Midden in de wereld" (XIII); 21.00 Gr.pl.-verzoek-progr.21.50 „Op vleu gelen van muziek"; 22.15 Gr.pl.; 22.40 „Vandaag"; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Beethovenprogr.24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 M. Nieuws; 7.15 Gr.muziek; 7.45 Gr.muz.; 8.00 Nieuws, 3.15 Gr.pl.; 9.00 Strijk orkest; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gr.pl. 10.35 Opera's; 11.00 Ziekenbezoek; 11.45 Gr.pl.; 12.03 Klarinet en piano; 12.30 Weeroverzicht; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.25 Klaas van Beeck; 14.00 „Aida"; 15.00 Gr.pl.; 15.15 Muzikale reisvertelling; 15.50 Gr.pl.; 16.30 Lili Kraus; 17.00 „Na schooltijd"; 17.15 Operette; 18.00 Klein Orkest; 19.00 Nieuws; 19.15 De Koopvaardij; 19.30 Gram.platen 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 ..Faust"; 21.55 Bijbels luislerspel; 22.33 Acualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuwe platen met oude beken den; 24.00 Sluiting. Raad, om een voorstel aanhangig te maken tot benoeming van een zeven de wethouder, om daarna de werk zaamheden in het college anders te kunnen verdelen. BOUWPLAN 1948 WORDT SPOEDIG GEPUBLICEERD. De publicatie van het Bouwplan 1948 kan in de loop van April tege moet gezien worden. De nog niet be reikte overeenstemming in de Econo mische Raad van de. Ministerraad over de prioriteit van verschillende objecten is oorzaak, dat nog niet tot publicatie overgegaan kan worden. Het Bouwplan '47 is gebaseerd op twee mogelijkheden: ten eerste uit voering met hulp van het Marshall plan en ten tweede zonder hulp van dit plan. Indien de uitvoering kan ge schieden met genoemd plan, dan zal het totaal bedrag 250 millioen gulden meer bedragen dan zonder deze hulp. In ieder geval, zal de woningbouw in het bouwplan van dit jaar een rui mere plaats innemen, dan in het jaar 1947. MYSTERIEUSE VERDWIJNING IN HET DOOLHOF VAN DE CANNERBERG. Man is al week spoorloos verdwenen. Reeds sedert acht dagen wordt al dus „Het Dagblad" het uitgebreide doolhof van onderaardse gangen van de Cannerberg, die correspondéren op het gangenstelsel van de St. Pieters berg bij Maastricht, afgezocht naar de 29-jarige H. K., die Woensdag 24 Maart de berg inging en sindsdien niet meer is teruggekeerd. De St. Pie tersberg bezit een zeer uitgebreid on deraards gangenstelsel, dat aansluit op complexen van de Cannerberg en andere, zodat het mogelijk is dagen lang in deze donkere doolhof te dwa len zonder tweemaal eenzelfde weg te betreden. Woensdag 24 Maart is H. K., knecht van de champignonkwekerij de Mui zenberg, die championsbedden in de donkere berg heeft aangelegd, om circa 1 uur de berg ingegaan om zich naar zijn werk te begeven. Sedertdien is hij niet meer teruggekeerd. Zijn jas heeft hij volkomen normaal aan de ingang van de berg weggehangen. Ploegen ervaren gidsen trekken nu al dagenlang door dit doolhof, speu rend naar de vermiste. Ook heeft men reeds speurhonden gebruikt, maar tot nu toe zonder resultaat. Wel zijn her haalde malen mensen in deze onder aardse gangen verdwaald geraakt, doch tot nu toe slaagde men steeds er in na twee, drie dagen van span ning en angst de vermisten te vinden. Men vreest nu echter dat H. K in pa niek steeds verder van het meer be lopen comple: afdwaalt Steeds meer vrijwilligers melden zich om naar de ongelukkige te zoeken. Hieronder volgt hetgeen de heren Schouten (A.R.) en dr. Bierema (V. V.D.) schriftelijk mededeelden aan het „Alg. Handelsblad" op dferzelfs vraag, welke maatregelen eventueel moeten worden genomen tegen de Communistische Partij hier te lande. MENING VAN DE HEER SCHOUTEN. De voorzitter van de anti-revolu- tionnaire Tweede Kamerfractie de heer J. Schouten, geeft zijn persoon* lijke mening aldus beknopt weer: De hoofdstrijd tegen het commu nisme en de Communistische Partij moet door het volk worden gestre den en in het volksleven plaats heb ben. Een „eenheidsfront" hier niet in organisatorische zin te ver staan tegen het communisme heeft waarde, maar daarmede kan niet worden volstaan. Het commu nisme moet principieel en practisch worden bestreden. Principieel, door in het licht te stellen, dat het opkomt uit de ne gatie van God en Zijn wet, uit de verdoezeling der consequent revolu- tionnaire idee, die bij toepassing van het communistische systeem het le ven één geweldige gevangenis wordt en alle wezenlijke levenswaarden aan een proces van verwording en ontbinding worden overgegeven. Practisch, door niet samen te wer ken met officiële of officieuze orga nen der Communistische Partij en deze partij te isoleren, zó dat de mogebjkheid van infiltratie en pe- netrc4 e harerzijds tot de geringste proportie wordt teruggebracht. In dit verband wijs ik er op, dat door mij ook in 1946, toen de zaak aan de ord,e kwam, het standpunt is in genomen, dat niet moest worden medegewerkt aan de verkiezing van communisten tot gedeputeerde of wethouder. Het communisme moet positief bestreden worden, door beginsel te genover beginsel te stellen, en door toepassing te geven in de levens verhoudingen aan de waarheden van het evangelie. Zulk een geeste lijke en zedelijke kamp kan leiden tot de overwinning, waardoor het Het zachte weer van de laatste da gen heeft er toe medegewerkt dat uit de vruchtenkassen de eerste aarbeien reeds geplukt kunnen wor den. In de kassen heerst een drukte de heerlijke vruchten te plukken en te sorteren. standen onder het volk zelf zijn op geroepen. Hiermede bereikt men m-eer dan met wettelijke bepalingen. Natuurlijk moet de overheid zor. f over een betrouwbaar machtsappa raat te kunnen beschikken. Men kan de vraag opwerpen of niet de straf wet verscherpt moet worden, maar dit moet dan gelden naar alle zij den Uitzonderingsbepalingen spe ciaal voor de communisten in het leven te roepen lijkt mij ongewenst. Daarmede zal men geenszins zijn doel bereiken. FRACTIELEIDER DE P. v. d. A. VAN communisme moreel wordt uitge bannen. In een verbod van de Communis tische Partij zie ik, zeker in de hui dige verhoudingen te onzent, noch principieel noch practisch heiL Haar ideeë n zouden werkzaam blijven, wellicht daardoor hier en daar aan invloed winnen. Zij zou door een verbod niet verdwijnen, maar een ondergrondse partij worden. De overheid heeft te waken voor de vèiligheid van de staat Aan haar is de zorg voor de handhaving van de openbare orde en van de goede zeden. Beleidvolle en besliste toe passing van de daaromtrent gelden de regelen is eis. Vooral;, heeft de overheid er voor te zorgen, dat zij staat kan maken op haar organen en machtsmiddelen. Verscherpt toe zicht en versterking van de waar borgen schijnen geboden. EN NU: DE HEER BIEREMA. Dr. Bierema. voorzitter van de Tweede" Kamerfractie van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie, schrijft: Ik zou het een grote fout achten, de Communistische Party uit te sluiten bij de vertegenwoordigende licharoéfo. Dit geldt wel in het bij zonder voor de Tweede Kamer als het ineest politieke vertegenwoordi gende lichaam. Wanneer er span ningen onder het volk zijn, werkt de Tweede Kamer als een veilig heidsklep. De Kamer komt; gemak kelijk klaar met de tegenwoordige communistische fractie. Daar komt by, dat deze fractie tracht mede te doen met het practische werk der Kamérs. In tegenstelling met vroe ger verschijnen de communisten te genwoordig bij het afdelingsonder- zoek en nemen deel aan de daar plaats vindende discussies. Sluit men hen buiten, dan dwingt men hen tot ondergrondse acties, en men geeft hun dan een moreel recht daartoe. Men vergete niet. dat de recente gebeurtenissen in Tsjechoslowakije de andere partijen wakker hebben gemaakt, waardoor sterke weer- Tot slot van de enquête onder de fractie-leiders in de Tweede Kamer, door het Alg. Handelsblad ge houden, volgt hier de mening van de voorzitter van de Partij van de Aj ceid, jhr. mr. M. van der Goes van Naters. Wij moeten zo merkt deze op goed onderscheiden tussen wat wettelijk mogelijk en. politiek wense lijk is. De wettelijke mogelijkheden ziin mi. groter dan velen beseffen. Strijd met de openbare orde en de goede zeden, in gevaar brengen van de veiligheid van de staat, beledi ging van overheidsgezag en van volksgn -epen zyn overtredingen, waartegen rechtsbescherming reeds kan worden geboden. Door het ver zegelen van persen kan, als het moet, hard worden toegeslagen. Men moet echter wel goed uitkijken, dat men de juiste persen verzegelt!! Vele bevoegdheden, die bij nog groter spanning onmisbaar zullen blijken, komen eerst aan de over heid toe bij de staat van oorlog of van beleg. Volgens de grondwet kan deze toestand ook worden geprocla meerd ten handhaving van de inwen dige, veiligheid. Maar er is een ander bezwaar, n.L dat dan ook de uitvoe ring van die bevoegdheden overgaat op de militaire autoriteiten, terwijl bij politieke of sociale onrust juist de burgerlijke gezagsdragers met tact en deskundigheid daarvan zo goed gebruik zouden kun en maken. Het zal m.L nodig zijn, de oorlogswet in die zin te wijzigen. Wat bet weren van communisten betreft uit posten, waar zij gevaar lijk kunnen ziin: ik heb zelf, met an dere Kamerleden, het vorbeeld gege ven, door voor te stellen, hen niet meer in dei commissie voor buiten landse zaken te benoemen. Deze lijn zal voor ambtenarenposten moeten worden doorgetrokken. Wie geeste tijk tot de cominform behoort, ver tegenwoordigt een vreemde mogend heid. Voor hem is in het Nederland se ambtenarencorps geen plaats. Verbod van de C.P.N., nu, zou deze partij dadelijk onder de grond brengen. Dat is nu niet wenselijk. De strijd tegen de communisten durven wij aan. Deze strijd staat voor de deur. De verkiezingen zullen vermoe delijk in Juli worden gehouden. De communisten in Finland en Tsjecho- Slowakije vreesden verkiezingen Vandaar hun staatsgreep in het eer ste land en hun pressie op het tweede. Tegen staatsgreep en pressie zijn wij ook dank zij de orde-maat regelen der regering in Neder land voldoende opgewassen. De ver kiezingsstrijd tegen de communisten moeten wij hebben. Wij moeten de communisten niet verbieden, maar verslaan- Een toeristisch evenement, dat belangstelling verdient REEDS IS EEN EN ANDER medegedeeld over de Lauxa-rit, de Al phense Wielervierdaagse. welke op initiatief van de heer H. E. A. Gasteiaars te Alphen a. d. Rijn is georganiseerd en welke op 1, 2. 3 en 4 Juni zal worden gehouden. In een persconferentie, ten raadhuize van het landelijke Alphen a. d. Ryn, Woensdaigmorgen gehouden, zijn hierover nadere bijzonderheden medegedeeld, van belang, omdat de in schrijving voor dit wielerevenement voor toeristen op 17 April zal sluiten. De voorzitter van het Organisatie comité, de heer Bern. J. F. I. Knaa- pcfh, opende deze bijeenkomst met een korte geschiedenis van de Vier daagse van Nijmegisn, op welk voor beeld door de heer Gastelaars, zelf een Vierdaagse-loper. eenzelfde ge beuren voor toeristen-wielrijders is uitgedacht en waaraan de naam Lau- ra-rit is gegeven, omdat het par cours voor die vier dagen zal gaan via Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam met begin en eindpunt Alphen aan den Rijn. De burgemeester van Alphen a. d. Rijn, mr. F. M. A. Schokkimig, die als gastheer optrad, wees er in zijn toe spraak op, dat zijn gemeente het hart van Hollnd is en hij meende het zeer goed gezien om in deze polderstreek een Vierdaagse te hou den De hoofdroute van de tocht ligt altijd in het hart van Holland en Alphen a. d. Rijn is een plaats, die een eigen sfeer bezit en deze ook als stempel op deze Vierdaagse rit za' kunnen drukken. In die eerste Juni dagen zal deze gemeente tal van be langstellenden trekken en de organi satoren hopen dit dooi de organi satie van feestavonden en het hou den van een Winkelweek aan te moedigen. De heer Gastelaars heeft daarna een uiteenzetting van de organisatie gegeven. waarbij allereerst naiaT ge schikte data werd uitgekeken. Daar bij moest men met tal van andere Gebeurtenissen, vooral in Alphen re kening houden en tenslotte is men gfkomen tot de eerste vier dagen van Juni. Wellicht b'ijken ook deze nog niet goed gekozen, doch een vol gend laar kan men met de oogedane ervaring rekening houden, zoals waarschijnlijk ook wel met nog an dere aangelegenheden zal moeten geschieden Wat do vierdaagse rij wiel tochten zelf betreft, ewrd er vooral de nadruk opgelegd, dat het geen wedstrijden behoren te zijn. Het is een zuiver toaristisoh gebeu ren. hetgeen trouwens wel bliikt uit het feit. dat dage'ijks 115120 km. moet worden'afgelegd en dat daar voor een tijdruimte van 12 uur wordt toegestaan Dc' tochten zijn dan ook bedoeld om de deelnemers te doen "enieten van al het Iandschaoschoon. dat er te zien zal zijn en dat is in het begin van Juni niet weinig. Van- rslfsorekend zal het polderlandschap de meeste aandacht opeisen, omdat b-gin en eindpunt steeds in Alphén zijn, doch uit de verschillende routes zal men bomerken. dial Holland on zijn schoonst het grote attractiepunt van deze tochten zal zijn. De volgende routes zijn uitgestip peld: Eerste dag: Alphen. Leiden Was senaar. Duinweg naar Zee, Noord wijk. Noordwirkerhout Haarlemmer meerpolder Western derpiassen er terug naar Alphen. Tweede dag: Van Aiohen naar de Drecht en lanes de Amstel naar Amsterdam Buss um, Hilversum, Groenekan. Blauw Kapel, Utrecht, De Hommel. Harmeien, Woerden, Rietveld, Boderraven, Wiericker- schans en A'phen. Derde dag- Van Alphen naar Utrecht, de Bilt, Bilthoven, Soest- dyk, Baarn Hoge Vuurse, Hilver sum. Vreeland. Loenersloot, Vinke- veen, Wilnds, K&merik, Grarvesloot. Woerden, Alphen. Vierde dag: Van Alphen naar Benthuizen, Kruisweg. Berse Hoek, Rotterdam met Maastunnel. Rotter dam Zuid. Kralingse Plas. Nieuwer- kerk. Gouda, Reeuwijk. Bodegraven, Alphen. De deelnemers zullen, gestart wor den in drie ploege^i, van 7—7 30 uur, van 7.308 uur en van 8 tot 9 uur. zulks om zoveel mogelijk spreiding van de deelnemers te verkrijgen. Wie de vier dagen volgens de voor geschreven reglementen volbrengt komt in aanmerking voor de in brons uitgevoerde draagspeld, ontworpen door een tekenaar van het Ministe rie "van Oorlog. Met opzet is een draagspeld uitgekozen, omdat deze ook door militairen en politie zal mogsn worden gedragen. In deze draagspe'd is een cijfer aangebracht, welke telken jare bij meerdere deel name kan worden vervangen, zodat men aan het jaarcijfer kan zien hoe dikwijls men deze rit fceeft medege daan. Deelname op tandems is verboden; of dit een volgend jaar ook het geval zal zijn, dient te worden afgewacht, dooh dan zal de toegestane tijdsruim te worden ingekort. Voorlopig is de deelname alleen nationaal d. w. z. wel kunnen in dividuele deelnemers uit het buiten land deelnemen en daarvoor is reeds animo. Uit het. binnenland zijn ook reeds tientahen deelnemers, zelfs hebben er zich reeds 165 voor lopig aangemeld. Daaronder behoort b.v. ook een ploeg van 20 deelnemers van de Rotterdamse politie, terwijl ook gerqfcend wordt op rijkspotitie- en militaire groepen. Duizend deel nemers zouden volg is de heer Gas telaars zelfs verwaai i worden Zo ziet men. dat Alphen a. d. Rijn, vol goede moed is op dit wieierexpe- riment, dat een groot sportgebeuren kan worden naast de Nijmeegse Vier daagse Afstandsmarsen De hoop op goed weer en op belangstelling van Alphen's inwoners tot medewerking bij het verstrekken van logies, voor zover dit nodig zal blijken, zijn de enige factoren, welkte het organisa tiecomité ndet in hand heeft, doch wat het laatste betreft vertrouwt men op een zeker welslagen, wijl dit wielerevenement meer dan welke andere manier ook de aandacht op deze gemeente zal vestigen. Na afloop van deze bijeenkomst, die door een groot aantal persver tegenwoordigers werd bijgewoond, werd onder leiding van burgemees ter Schoking het raadhuis bezich tigd, waarna besloten werd met een lunch in hotel 's Molenaars, waar aan de heer v. Griethuizien alle zorg had besteed. VOETBAL BELG LIMBURG—NED. LIMBURG. Zondag 18 April wordt te Tonge ren België een wedstrijd gespeeld tussen de vertegenwordigsnde ploe gen van Belgisch en van Nederlands Limburg (tweede klasse) om de Koeneg r acht-bekef. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: doel: H. Mol WS; ach ter: H. Beckers, Groenester en L. Panneamns, Venl. Boys; midden: T. Linders, SV Bleriok, A. Fischer, Groene Ster en J. Palmen, Groene Ster; voor: J. Dorenberg, Roermond, P. Rondagh, Kimibria, A. Appel, WS H. Vinken, Miranda en J. Nacken, Miranda. Reserves: J. Janssen, Geleen, H. Rondagn, Kimbria, L. Hendriks, Ge leen, W. Heutz, R.K.O.N.S. en W. Dormans, Willem II. Ongerechtigd speler opgesteld Naar het A. N. P. ter ore komt, wordt aan de Sittardse Boys ten las te gelegd dat deze vereniging voor haar laatste competitiewedstrijden tegen T. S. C. en tegen Eindhoven een speler heeft opgesteld die ndet tot uitkomen in de competitie gerech tigd was. Het zou een voormalige politieke delinquent b:treffen, die niet voor de zuiveringscommissie van de K. N. V. B. verschenen was en dus ook niet in een elftal had mogen worden opgesteld. De reglementen schrijven in dit geval voor dat de be trokken wedstrijden moeten worden overgespeeld Mocht de klacht ge grond worden bevonden dan zou een en ander invloed kunnen hebben op de stand in District IV boven en on der aan de ranglijst. Immers hebben de Sittardse Boys gelijk gespeeld te gen Eindhoven, welk resultaat dc kampioenstitel aan B. V. V. bezorg de. Van T. S. C. werd verloren, het geen met zich mee bracht, dat Hel mond vast op de onderste plaats be landde. Wij vernemen voorts, dat deze aangelegenheid door Eindhoven aan hangig is gemaakt bij het bestuur van de K. N. V. B., dait een onder zoek zal instellen. 1? DOOR ANNY VAN PANHUYS 28) Van hem en van haar! Trots hief zij het hoofd op en een warme glans kwam in haar ogen, zo even nog verduisterd door tranen. Zij, Margo Girardin, was schat rijk! Nooit zou zij Dirk, de slanke knappe kapelmeester van Bon Plai- sir vergeten. Zolang zijn w/mk bleef bestaain, zolang de opera werd opgevoerd, waaraan zij toch ook een aandeel had. En Margo zou op het repertoire blijven, zou opgevoerd worden, zou hen beiden overleven... Zegepralend, als een jonge vorstin kwam zy thuis. Zolang Dirk het witte zakdoekje zag wuiven, was hy aan het por tierraampje blijven staan. Nu hy het niet meer kon onderscheiden. zette hij zich neer op zijn plaats. Peinzend hield hij de krant in de hand, maar nu dacht hij met aan het bericht, dat hem zo verbijsterd had, slechts aan Margo dacht hij. Nog steeds meende hij haar slanke ge stalte te zien, gehuld in het donker blauwe fluwelen mantelpak, terwijl zij hem by het wegryden van de trein toelachte. Opeens leek het hem, dat onder dat lachje haar tranen zich ver borgen. Had hij niet duidelijk gezien hoe haar rode lippen trilden? Margo, arme, lieve, kleine Margo! Dat lachje, het werd haar door haar zelfbeheersing op de lippen ge legd en in zijn egoistische blijdschap over het bericht in de krant, had hij er niet op gelet, dat Margo tot het laatste ogenblik >toe zich moeite had gegeven om hem een vrolijk gezicht te tonen. Opeens begreep hy de held haftigheid, die woonde in het ge moed van de kleine toneelspeelster. En tegelijk begreep hij, dat dit schijnbaar zo kalme lachje by het afscheid slechts het einde was van een hele reeks van zelfverlooche ningen. Nu begreep hij alles... Dat zy hem had gevraagd, niet meer over trouwen te spreken, haar niet weer te zien... Zelfver loocheningzelfbeheer sing! Ja er was een edele kern in dat wufte toneelmeisje, in de dochter van de kroegbaas op Montmartre. Meer dan in menige hertogin of adellijke dame. Dirk bleef nadenken... Eigenlijk had hij Margo niet bemind, tenmin ste niet met de echte liefde van het hart. Haar elegant figuurtje kon hem bekoren, maar raakte zijn innerlijke wezen niet. Als hij in een sentimen tele bui of een opwelling van dank baarheid baar in het oor fluisterde: „Ik bemin je," dan was by dat te dere woord nooit zijn hart openge gaan. Dat bleef gesloten, want on danks alles woonde daarin alleen het beeld der blonde Josine Eigenzin nigheid en trots hadden geprobeerd, dat beeld met een grauwe sluier te omhullen maar het was tevergeefs. Verder en verder reed de trein door het landschap, dat er buiten Parijs zo echt winterachtig uitzag. In geheel Frankrijk werd geklaagd over de buitengewoon strenge win ter. Ook die nacht was er weer sneeuw gevalen en de huizen, waar men voorbij reed, waren met een witte vacht bedekt, bomen en strui ken bogen hun tab ken onder de last Het kwam in Dirk op, dat het in Nederland wel erger zou zijn... Verleden jaar'had hij met Josine schaatsen gereden en achter het huis in het tuintje hadden zij sa men een sneeuwpop gemaakt... Nu waren zijn gedachten weer geheel by Josine. Margo was verge ten, was als verdwenen in de rook wolk, die het perron verdoezelde bij het wegryden van de trein. En van Josine kwamen rijn gedachten weer terug op het heugelijke nieuws, dat hy in de krant gelezen had. Om zijn lippen speelde een lachje van hei- 4 olijke trots. Buiten hem bevond zich in de coupé slechts een oudere heer, die in de andere hoek zich een plaats had gekozen. Hij rookte de ene sigaret na de ander en las met zichtbare be langstelling in een krant. Dirk keek er tersluiks naar en merkte, dat het dezelfde krant was en het scheen, dat de vreemde ook hetzelfde be richt aan het lezen was, dat voor Dirk van zo'n groot gewicht bleek te zijn. Zelf nam hij zijn krant weer ter hand en ja 't was zo de heer Jas de tijding, dat overmorgen de twee opera's op één avond zouden worden opgevoerd. Dat was een aangename verras sing voor Dirk. Met bijna kinder achtige fierheid dacht hij er aan, dat de vreemde zeker niet kon vermoe den, dat de componist van „Margo" met hem in dezelfde coupé zat. Dan las hij nog eens na, wat hij te voren maar vluchtig doorlopen had. Er lag een warme glans op zijn gelaat, toen hij. het blad weer toe vouwde. Het was toch een pracht idee van de Amsterdamse Opera om het laatste werk van Maurits van Kempen od te voeren tegelijk met zyn eersteling. Andere sc^—vbur- gen zouden evenzo doen en zo zou telkens zijn naam met die van zijn leermeester op het programma staan Maurits van Kempen, de beroemde componist en hy, de beginnende... O, dat idee zou hem kracht geven, reuzenkracht om zijn loopbaan te vervolgen! Het was Dirk te moede, alsof hy het moest uitjubelen... maar neen, hy kon zich toch niet zo bespottelijk aanstellen... en dan tegenover een vieemde... Weer verdiepte hij zich in het artikel, las met een duizeling van vreugde, dat de toonaangevende kunstenaars in Amsterdam het plan om de twee opera's op één avond op te voeren, rijpelijk overwogen had den. Vooral was het beslissend ge weest, dat beide werken een soort van gelijkenis vertoonden in de be handeling der klankcombinaties. Dat was zelfs opvallend. Maar toen het bekend werd, dat Dirk Willebrands enige jaren bij professor van Kem pen gestudeerd had, verwonderde men er zich niet meer over. Het scheen, dat de leerling de erfenis van ziin meester aanvaard had. De erfenis van zijn meester? Dirk kon die zin, hoewel voor hem vleiend, niet geheel begrijpen. Wat kende hy van de werken van zijn vroegere leermeester en behalve het laatste kende hy ze allen was zo geheel verschillend van hetgeen hij zelf gecomooneerd had. Misschien week „Veroverd Land" af van de wijze, waarop de andere operas van Van Kempen geschreven waren, had de bejaarde componist met zijn laatste werk iets nieuws willen wrochten... Misschien Dirk begon te verlangen die laat ste opera van zijn meester te leren kennen. Op zyn gerhak leunde hij in de kussens van de coupé en zyn geest verdiepte zich in gouden toekomst dromen, hem voorgetoverd aoor zijn altijd levendige fantasie... (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5