UIT DE RIJNSTREEK CHEVROLET en de ACCOUNTANT DOLLE DADEN DONDERDAG 1 APRIL 194S' DE LEIDSE GOURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 EERSTE KAMER Herziening onderwijs De Eerste Kamer heeft gisteren de wetten aanvaard, waarbij aan de mid delbare meisjesscholen dezelfde rech ten worden gegeven, welke de inrich tingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs hebben. Door deze wetten is wijziging gebracht in de verplichte onderwijstakken en wordt muziek als leervak ingevoerd en tevens wordt de mogelijkheid ge geven aan gesubsidieerde scholen voor middelbaar onderwijs om eni germate af te wijken van de bestaan de wettelijke bepalingen zonder dat het recht op subsidie of haar examen rechten vervallen. Bij de behandeling van dé aanvul lingen en wijzigingen, die in de ho ger- en middelbaar onderwijswet worden aangebracht, werden onge veer dezelfde bezwaren naar voren gebracht, die in de Tweede Kamer zijn aangevoerd. De heer Cramer (P. v. d. A.) sprak nog eens de vrees'uit, die bij zijn fractie wel erg leeft, dat de minister met al He ..gedeeltelijke" wijzigingen, die hij in de onderwijs wetten aanbrengt, maar niet komen zal tot de „algehele" herziening van de wetgeving op dit gebiéd. De minister vertelde, da' een wets ontwerp tot algehele en definitieve herziening van het onderwijs het de partement verlaten heeft. Verder is er 'gediscussieerd over „Oorlog". Vandaag is de vergadering voortge- zet. K.M.A. BLIJFT TE BREDA. Na een uitvoerige discussie heeft de Bredase raad gistermiddag beslo ten in te gaan op de wensen van de minister van Oorlog ten aanzien van grondafstand ten behoeve van de vroegere Kon. Militaire Academie. Door dit besluit staat het thans vast, dat de officiersopleiding voor Breda behouden blijft. Het besluit viel met 26 tegen 8 stemmen. Wel wil men nog een beroep op de minister doen het fraaie Valkenberg, park in zijn huidige toestand té hand- haven, zodat de uitbreiding van de K.M.A. niet ten behoeve van het park zal geschieden. Aan de minister zal worden voor gesteld in plaats van 1,8 ha. grond van het park, 10 ha. elders in Breda voor sportvelden te nemen. DE VOLENDAM IS DE EVENAAR GEPASSEERD. De legervoorlichtingsdienst deelt ons mede, dat heden de volgende te legrafische boodschap van het troe- penschip „Volendam" werd ontvan gén: ..Militairen en journalisten aan boord van „Volendam" zenden har telijke groeten naar huis. Evenaar gepasseerd, alles weL Cot". beursoverzicht. 'Het zakenverkeer op de effecten beurs te Amsterdam was gisteren van geringe omvang en daarbij was de stemming sterk gedrukt. Bij de ope ning was de markt prijshoudend. Hét duurde echter maar heel kort of de noteringen gingen naar beneden 'met het gevolg, dat onder beurstijd in verscheidene gevallen koersverliezen van verscheidene procenten werden geleden. Men verdiepte zich in gis singen omtrent deze gedeprimeerde markttendens, zonderdat concrete beweegredenen konden worden aan gevoerd. De inzinking zal echter klaarblijkelijk wel op rekening moe ten worden gesteld van het feit, dat tegenover gering aanbod en een zeer beperkte markt zo goed als geen kooplust bestond. De grootste omzetten konden weer worden waargenomen- in de claims Philips, die werden ingezet op een prijs van 295.Reeds spoedig kwam er aanbod, naar het scheen gedeeltelijk voor buitenlandse reke ning, zodat een reactie intrad tot 572.en bij het slot tegen onge veer 574 werd gehandeld. De aan delen Philips daalden bij een aan vangsprijs van 395 tot ca. 391. Ook de andere industrie-aandelen volg den onder beurstijd een beneden waartse richting. De Ned. Staatspapieren waren on geveer prijshoudend, doch de dollar lening was een fractie lager. Prolon gatie 2J4 procent. 503e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 7e lijst. 1.500.— 21364 1.000.— 7495 400.— 1985 5396 8348 200.— 1825 5553 8043 13195, 14998 16484 16592 21509 21631 100.— 1800 2518 2658 3070 3691 3943 5371 5986 9133 10757 13875 15291 16264 17186 18720 BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Road to Morocco", strikt volwassenen. Lido: „Scotland Yard grijpt in", 18- jaar. Luxor: „De man zonder geheu gen", 18 jaar. Rex: „Don't fence me in", 18 j. Trianon: „De beste jaren van ons leven", volwassenen. 3{j0*tz BINNENLAND. Overleden is, 74 jaar oud, de z e. heer J. G. Th. van Oppenraay, emeri tus-pastoor van Baarn. Pater A. v. d. Vorst, econoom van het Juvenaat der Congregatie van de Priesters van het H. Hart, is door de generaal-overste aangewezen om de oprichting van een nieuwe pro vincie in Canada voor te bereiden. De heer mr. J. Ie Poole, die was benoemd tot lid van dé Eerste Ka mer, heeft bericht deze benoeming niet aan te nemen. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans benoemd verklaard de heer A. Kie vit, Rot.terdam. Een wachtmeester van de Rijks politie heeft te Batenburg de wilde hond doodgeschoten, welke veel schade onder de schapen, van de boe ren uit de omtrek heeft aangericht. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de boerderij van de land bouwer van der Aa, te St Michiels gestel. In allerijl werd dé huishoude lijke inboedel naar buiten gedragen. De brandweer uit St. Michielsgestel verleende krachtdadige hulp, doch desondanks ging Tiet gehele achter huis in de vlammen op, alsmede de landbouwinventaris. Het voorhuis bleef gespaard. Het bioscoop-theater te Oostburg zal volgende week zijn deuren sluiten nu de vermakelijkheidsbelasting voor deze gèmeente in werking zal tredern Ook de beide bioscopen in Terneuzen zullen binnenkort sluiten. BUITENLAND. Het Italiaanse communistische blad „La Republica" onthult het be staan van éen complot om „burger oorlog te ontketenen". Natuurlijk zou het een fascistisch complot moeten zijn. Het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken zegt, dat men het verhaal van „La Republica" niet ernstig moet nemen. Een lugubere 1-April-grap? Geen grap is intussen het incident in een dancing te Josefsberg bij We nen, waar een Russische militair met een mitrailleur op dansende paren geschoten heeft, waardoor drie per sonen gedood werden. De Russische bevelhebber zou drie Russische sol daten hebben laten arresteren, na een protest van de Oostenrijkse bondskanselier. In Costa Rica heerst; een op stand, waarvan de bevolking zich overigens weinig' aantrekt. Gisteren hebben de opstandelingen echter het paleis van de president te San José gebombardeerd. Het liep nogal goed af; er was wel enige schade, maar niemand werd gewond. Maarschalk Montgomery is gis teren in België aan eekomen. Zater dag zal de maarschalk te Oostende tot ere-burger der stad benoemd worden. Met ingang van vandaag is de kolendistributie in Zwitserland op geheven. Deze bockenspourder stelt onomsto telijk vast, dat de Chevrolet op alle punten van onderhoud en afschrij ving een lager onkosteribeeld biedt dan weilke andere wagen ook. Iedere autohersteller zal dit beamen. 2870 (Ingez. med.) ïïlo'uj.en: Een nieuw middel voor narcose Dx\ H. Lapp heeft voor het toedie nen van narcose een nieuw middel gevonden dat veel beter is dan ether, aldus bericht Belga uit Berlijn. Toch wordt dit product uit ether vervaar digd. In het tijdschrift: ..Deutches Ge- sundheitswesen" heeft dr. Lapp de resultaten gepubliceerd van zijn derzoekingen met dit ihiddel, naamd: Ethylvinylether. Reeds in 1930 diende men in plaats van ether, divinylether toe om even tuele ademhalingsstoornissen te ver mijden. Dit verdovingsmiddel werd sindsdien in de praktijk gebracht on der de naam van Vinethem. Het mid del had één nadeel: de uitwerking was zeer kort. De chemische samen stelling van ethylvinylether staat tus sen die van ether en vinethem in. Proeven op dieren genomen leverden gunstige resultaten op. De narcose had geen schadelijke gevolgen en duurde lang genoeg. ALPHEN AAN DEN RIJN Diplqmauitreiking Nutsambachts- tekenschool. Woensdagavond heeft in de grote 'zaal van het Nutsgebouw de uitreiking plaats gehad van de diploma's'behaald door de leerlingen van de Nutsambachtstekenschool. Tal van oudërs van de leerlingen gaven door hUn aanwezigheid blijk van hun belangstelling. Uit het verslag van de dir., de heer W. van' Diest, merkten wij op, dat het volgend cursusjaar enkele be langrijke uitbreidingen te wachten zijn zoals bijv. oen twee-jarige cursus voor de diverse vakken, welke cur sussen dan opleiding geven voor de vestigingseisen en voor bedrijfslei der. Tevens is het de bedoeling oplei ding te geven voor de V.E.V.-exa- mens voor de Bovag en voor de Be- metel-examens. Hiervoor behoeft men de goedkeuring van-het Rijk nog. Over het algemeen is er vlijtig ge leerd.- De school werd deze cursus begonnen-met 234 leerlingen,-waaraan nog-14 leerlingen, in df loop van dé cursus werden toegevoegd. Afscheid w^rd;. genomen van de heer A. Tquw. die dit .jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, heeft en 39 jaar le raar is geweest aan dé. Nutsteken- school. Hierna vond de uitreiking der di ploma's plaats, waarvoor in .aanmer king kwamen de volgende leerlingen: Vaktekenen timmer lieden: L. van Beusekóm, H; Bir.hekamp, R. A. van Leeuwen, en K. Zandstra, Wou- brugge'. Vaktekenen electnciens: r. Rij laarsdam eh W. van Dongen. Vaktekenen Scheepsbouw: A. Groe- neveld. H. P. Haverkamp en J. H. van Ofwegen Woubrugge. Vaktekenen Stencil en reclame: A. Vis. Vaktekenén Metaalbewerkers: A. M. v. d. Aar, J. van Klaveren, W. Camminga,.'A. M. de Bruijn en A. v. d Laken. Voor bijzondere ijver werden bo vendien beloond de navolgende leer lingen: A. C. van Emmerik, Th. A. van Zevenhoven, H. v. d. Zwaan en C. van Berkel. Deze cursus is tevens gevolgd door vijf volwassenen, die allen veel meer gepresteerd hebben, dan door de le raren verwacht was. Bevorderd werden van de 1ste naar de 2de klas: G. Boere. H. v. d. Boom. G. v. d. Boom, J. Booii, G. J. de Bruijn. J. Coeterus. A. F; van Dam, H. Dirkzwager, G. F. Dissel, P. Door nekamp. J. van Egmond, G. Entho ven, A. Haverkamp, Jae. Heemskerk. Adr. Hésselirig, C. de Hollander, C. v d. Hoorn, Th. de Horde, J. Kroon, J. v. d. Kwaak. C. de Lange, J. H. de Lange. J. v. d. Lee, D. P. C. van Leeuwen, Jo Meijer, J. Mens, G. Nag- tegaal, -J, van Oosterom C. van Oos- terorn, Th. Oostveen, D. Oudshoorn. P. Oudehoorn, G. v. d. Pouw Kraan. J. Pieterse, J. J. Rozenstraten, C. C. de Rijk, M. L. de Rijk, J. J. Semp, W. v. d. Sto'uwre, M. Verboom. R. Ver kade, W. H. Versluijs, Ab. Versluiis, J. G. Vis. A. Voogd, J. de Vries, G. J. Vuijk, R. Walles. K. Wortman, A. v; 't Wout,'C. Wijsman, H. v. d. Zwaan, H. Zirkzèe, J. W. Bon, Jac Vis, J. Bogaard, L. G. v. d. Voorn, P. Hoogeboom en C. Doornekamp. Van deZe leerlingen werden 6 voor waardelijk en I voor een maand op proef bevorderd. Bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: C. M. Akerboom, J. M. Aker boom. M Akerboom, J. Bikker. G. Blijleven, H. Boxce. A. Drost, A. C. van Emmerik, J. H. Goedhart. Th. Griffioen, J. Hulscher. J. Kersbergen. C. Kinkel. C. J. van Koert, J. L. de Koning, M; Koppen. A. Kranenburg, J v. d. Lee, G. Mokkestorm, E. Mo lenaar, Jac. Obdijn, Th. M. Obdijn, Jo Oosteinde, A. Geertman, P. van Oosterom, J. van Oosteinde, A. van Oudshöórn, A. van Rijn, D. Slinger land, D. van Teijlingen, F. van Tol, C. J Verheul, G. Verkade. H. Ver- weij, T. H. B. Vis-, A. Vrolijk, C. J. Vriesekoöp, H. v. d. Wel. T. Wester hout, J. A. van Winkel, A, Wijsman, C. P. Zevenhoven^ J. A. Zevenhoven, P. C. Zevenhoven. Th, A. Zevènho1 ven, H. Zondag, AJ. van Zwietén, C. v, d. Z\Van, C. A. Kwakkenbosch, J. v. d. Zwaan, Brfteémmer en W. G. Tukker. Van deze leerlingen wér den 6 voorwaardelijk en 1 niet be vorderd vóór wiskunde. Bevorderd van de 3de naar de 4de klasse: J. H Bakker, C. J. van Ber kel, P. H. Dijs, H. J. van Egmond, J. Blijleven, G. v. d. Boom, W. Haver kamp, C. van Hemessen, L. N. v. d. Hoorn,M. J. v. d. Horst, N. Kalk man, P. Kastelijn, D. van Klaveren, J. v. d. Laken, G. van Leeuwen, J. J. Mens, J. G. v. d. Meer, H. Nieuw- land, J. L. Zonderop. Jac, Zuidam. J. van Zijl, J. Luitze-Koopman en H. Barth. Van deze leerlingen 6 voor waardelijk en 1 leerling zonder wis kunde bevorderd. Van de 4de haar de 5de klasse: C. J. Achthoven, C. van -Beuzekom, J.. Binnenkamp, J. ter Bprk, L. Bree- dijk, -J. -C. de Bruijn; J. Bunt, A. van Eijk-.- S T. de Graaf. J. J. de Groot, B. G. Haverkamp, H. G. Hesseling, L. Hogenes. H. de Jong. Hz.. Jac. Koopman, H. Otto, M. Peugersy.W. Redegeld. P.- Rijlaarsdam, A. v. d. Spek; A. Vis, P. de.Vos> A. van Wa peningen, en A,- van Zeijï. -Hiervan werden .4 leerlingen voorwaardelijk bevorderd. Excursies werden gemaakt met de leerlingen naar de Bruijnzelfabrieken en naar de Hoogovens, te IJmuiden. Na. het uitreiken der diploma's, be stond gelegenheid de tekeningen cn. de werkstukken te gaéö bezichtigen, waarvan yéle dankbaar gebruik maakten'. Ordening in de verkeerschaos Het verkeer in onzegemeente is van vele factoren afhankelijk. Het is niet ffemakkelijk om daarin in eens afdoende ordening te schep pen. Langzamerhand valt echter een kleine verbetering te bespeuren. Er zijn n.I. enkele nieuwe verkeers regelingen van wet geworden. Als nu de ingezetenen zich daaraan wil len hóuden, dan hebbeh ze ook eni ge waardè. De belangrijkste veran deringen zijn: lé dat de School straat voor alle verkeer gesloten is in de richting van de Julianastraat tussen 8 en 21 Uur- 2è. dat het ver boden is te parkeren in de Juliana straat, alsook in de Prins-Hendrik straat vanaf de Hofbrug tot aan de Oranjestraat; 3e dat het verkeer, komende uit de Stationstraat stil moet houden, alvorens het de Prins Hendrikstraat in rijdt. Zulks is dan ook pas geoorloofd, als er in die straat geen verkeer de Stationsstraat nadert. Dit verkeer dient altijd voor rang te hebben.- 4e Opgeheven is het rijverbod in de Van Mander- sloostraat BODEGRAVEN „The Playing Boys". Vpor een tjokvolle zaal gaven dq Playing Boys op de avond van Paasmaandag in het Parochiehuis hun eerste uitvoering. Na de opening door Kap. Knook ging het doek op voor het eerste nummer; de herkenningsmelodie.. Dan zong. Kees Verbey het bekende Droomland, niet zonder verdienste. Als conferen cier trad op Cor Veelenturf, die het op „zijn" wijze deed. Alleen de oude jonge juffrouw wat wat taai. De door hem geleide community-singing viel in de; smaak. De beste nummers van het programiha verzorgden de Zin gende Zusjes; vooral de lage stem, die de liedjes ook speelde. Het glanspunt was hét Hawaian-nummer. Keurig verzorgd en sober van aankleding! Heel, heel mooi! De Goudse Zangers konden ons min der bekoren, 't Gezongene was beter waard. Leuk was het „eigene" Zuid- afrikaanse: Mama, 'k wil 'n man, hè! Origineel, de spookachtige manier, 'waaróp de pauze werd aangekondigd. Tijdens deze veel 4e lange rustperio de werden goede zaken gemaakt met de verkoop van 'n duizendtal lootjes, waarvoor een 10-tal aardige prijzen beschikbaar was. Na de pauze werd het publiek gelegenheid gegeven de lachspieren te oefenen door een. ko misch éénactertje. Beter ware het ge weest om ook bij het tweede gedeelte van de avond enkele muzikale num mertjes te geven, en zodoende tevens het wel wat gerekte programma van voor de pauze te verlichten. Al met al een verdienstelijk eerste optreden. Een uitgebreider gezelschap en het inwinnen van goede raad zullen de aan routine-gebrek te wijten foutjes Wel weten te vermijden. Een gezellig' samenzijn was het staartje vaji deze bone avond. Fancy-fair. Groots van opzet, ruim gevariëerd, denderend van ver wachting is de komende fancy ten ba te van het jeugdwerk, die a.s. Vrij dagavond in het Parochiehuis gaat geopend worden en duren zal tot Zondagavond. We noemen als attrac ties: een drievoudige home-trainer, en prijsbommen werper, Oosterse Waarzegger, jeepbaan, grabbelton, lollige keuken, restaurant „Volen dam"- loterijen, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar zijn Ms nieuwe fiets, ameublement e.m. Ouders komt zelf, en stuurt uw kinderen! Paro chianen, komt u vermaken, en steunt zodoende het onontbeerlijke werk on der onze jeugd, de hoop en toekomst van kerk en vaderland. LANGERAAR R. K. Amusementsvereniging. Ei-:;was veel belangstelling voor de uitvoering door deze vereniging ge geven tot besluit van dit wintersei zoen. De grote zaal van het parochie buis was geheel "uitverkocht. Dé vöörz,, de hèer C. van Dam, sprak een welkomstwoord en zeide, dat voor dezeslót-uitvoering een zeer ge varieerd programma was ingestu deerd. Inderdaad was dat ook zo want achtereenvolgens traden op. de Ré K'. Dameszangver. Con Amore, hM;K. 'K.-Dubbel mannen kwartet, en gemengd koor," allen onder directie vart de beer C. van Dam.- De zang, die in zo ruime verscheidenheid "ge boden werd, heeft veel' té' gemeten gegeven, en de uitvoering bewees dat' er ernstig gestudeerd was'. Enkele kleine vlekjes waren ér wel. Zo zal „Con Amore". door wat meer te let ter .op de tekens, aart -schoonheid kunnen winnen;éndat 'het kan be wees het nummer „De Twee Jagers van H. Blattenmacher, dat ;zeer mooi is uitgevoerd. 'Het Dubb. Mannen- kwartet was met ,.de schone Blauwe Dpnau." niet gelukkig,terwijl „Er was Ereis" een keurige uitvoering verkreeg. Bij het gemengd koor was „Lentëfee"' een nummer wat ons zeer kon bekoren, echter zal in de verhouding der stemmen meer even wicht gebracht moeten worden. Over hétgehqël. bezien kunnen we het gedeelte zang. geslaagd noemen. Het wqinigje 'crjtiék is geen onvriende lijkheid, maar .ter bevordering van dé goéde richting. Veel succes is ook geoogst met het zangspel „Een nipédelijike .Terechtzitting". Na papz.e is opgevoerd het kluchtspel van: Godfried Bomains „De Huisty- ran"; Epn beschrijving van het stuk is; overbodig. Wij willen vo'.staan met onze bewondering te uiten over hét feit, dat zoveel dwaasheid bijeen gébracht kan worden. Onbedaarde- lijk is er gelachen om de daverende onzin in dit stük. Het werd goed ge speeld. Men hoorde mompelen, wat een dwaasheid, maar ook wat was het prachtig, en om de terminologie van het stuk te gebruiken kan men zeggen: voor beide, opvattingen valt vat te zeggen. De overgrote meer derheid echter vond het „enig". Sa- mepvattend is de avond zeer slaagd en ieder zal er iets gevonden hebben, naar zijn, smaak. De Melodie sprinters zorgden als gewoonlijk voor goede-afiwsseling. .Aan het e*nd van. -de avond sprak de pastoor een hartelijk dankwoord- -en wenste de vereniging nog veel succes. Het was al erg genoeg WANNEER WE VROME HERSEN- GYMNASTIEK hielden (met fraaie prijzen voor de beste oplos singen) zouden we benieuwd zijn, wie een behoorlijk antwoord wist op vraag 119 van het lering-boekje: „Waar bleef de ziel van Christus na zijn dood?" Het curieuze is, dat iedereen het antwoord weet, ja het iedere dag zichzélf vóórzegt: „Gestorven en begraven. Die nedergedaald is ter helle en de derde dag verrezen van de doden." Over de hellevaart nu wordt morgen in de kérk een stuk voorgelezen uit een briéf van Petrus. PETRUS HEEFT TWEE BRIEVEN GESCHREVEN. Hij heeft er mo gelijk méér géschreven, maar twee zijn ervan bewaard gebleven en in bijbel opgenomen. Het zijn de eerste pauselijke ency clieken (encycliek betekent: rond schrijven, circulaire), maar niet zo lang als die van zijn opvolgers! In hoevérre de latere pausen eigenhan dig de encyclieken schrijven is moei lijk te zeggen. Hun persoonlijk aan deel erin is soms groot, soms minder, maar in ieder geval heeft elk woord van de encycliek hun instemming en pauselijke bekrachtiging. Daar komt het op aan. Van de brieven van Petrus is het zeker, dat de eerste paus ze niet eigenhandig heeft geschreven. Pe trus, de eenvoudige visser, was de schrijfkunst niet machtig, gelijk hij het slot van de eerste brief rui terlijk toegeeft: „Met behulp van Silvanus heb ik in het kort u ge schreven, om u te bemoedigen. Petrus heeft de brief gedicteerd. Zo deed ook Paulus, die een ontwikkeld man was. Hij schreef er slechts een groet onder: „De groet is van mijn eigen hand: Paulus. Dit is het teken bij iedere brief; zo schrijft ik" Maar wij dwalen te ver AF! Het ging over de brief, die Petrus heeft gedicteerd enige jaren oor zijn dood in het jaar 67 onder keizer Nero, uit welke brief morgen een gedeelte wordt aangenaaid. Er is in dat stuk sprake van de hellevaart en van de zondvloed. Eerst de hellevaart. We vergeten al te gemakkelijk, dat alvorens Chris tus door zijn kruisdood het mense lijk geslacht met God had verzoend t voor geen enkel mens, noe oraaf hij ook geleefd had, mogelijk "was om in de hemel te komen, dat wil zeg gen: God te zien. Men zegt -wel eens in een zwaar moedige bui: wat is er eigenlijk ver anderd aan het Christendom? Toch in ieder geval dit nu niet bepaald onbelangrijke feit, dat vóór Christus niemand in de hemel kon komen en na Christus iedereen! Dé eerste toe zegging kreeg Dismas de „goede moordenaar'.'. Zodra -Christus a£h het kruis gestorven was, daalde Hij ter helle en opende voor de zielen der zaligen," -die' „in Abrahams schoof' rustten,, de "aans'chóuwirig van 'Gods eeuwige heerlijkheid. PETRUS SCHRIJFT IN ZIJN BRIEF, dat Christus predikte „aan de geesten, dié'in de gevan genis waren". In tegenwoordige ker kelijke taal zeggen wé. het „voor geborchte". geen.oord .yah.straf maar een oord. vafi wachten. Hij geeft óok té verstaan, dat ve len, die bij de zondvloed waren om gekomen en ogenschijnlijk verloren waren gegaan, terwijl zij verdron ken tot inkeer kwamen. Al was de zondvloed een ontzettende straf „om dat alle mensen op aard waren ver dorven". tooh ontvingen ook zij de laatste genade. In zijn brief trekt St. Pieter een vergelijking tussen zondvloed en doopsel, tussen de om gekomenen en de geredde familie van Noë een vergelijking, vooral toepasselijk in deze week, dat iedere dag de op de Pasen gédoopten in witte kleren ter kerke kwamen. UET EVANGELIE HEEL KORT "—IS WEER EEN BEWIJS van. de volmaakte objectiviteit der evan gelische berichtgeving. De elf apos telen was reeds op Paasmorgen aangezegd naar Galilea te gaan. De bijeenkomst had plaats op een niet nader aangeduide berg, waar zij de apostolische zending ontvingen. „Toen ze Hem zagen, aanbaden ze Hem." Mattheus voegt er het merk waardige zinnetje aan toe: „Maar somrqige waren in twijfel." De evangelist verbloemt het feit niet, en ons verbaast het niet. We weten zo langzamerhand (zie de vo rige nummers), dat het verheerlijkte lichaam van Christus niet herkend kon worden tenzij door een bijzonde re verlichting. Een verheerlijkt lichaam heeft namelijk eigenschappen, die buiten de ons bekende natuurwetten vallen! Het kwam door gesloten deuren en verdween even onverwacht en tóch was het van de andere kant weer een echt lichaam, dat at en dronk en sprak. In zulk een staat zullen, ook wij eens verrijzen. HET HEEFT DUS WEINIG ZIN DE VRAAG TE STELLEN, waar om Christus na zijn verrijzenis niet door het gehele volk is gezien. Zij hebben Hem gezien, zoals ook wij Hem zien in het H. Sacrament: ver sluierd. Het stond trouwens van te voren vast dat Christus zich niet aan zijn vijanden zou openbaren: „Geen an der teken zal worden gegeven aan dit oproerig geslacht." dan de verrijzenis En dat Christus verrezen was, wisten de Joodse hogepriesters en hun raadslieden drommels goed, want zij kochten, na een spoed eisende vergadering, met „rijkelijk geld" de gevluchte graf-wacht om, opdat zij het gerucht zouden ver spreiden dat het lichaam van Chris tus ontvoerd was. LIET LIGT OOK, ALS WE 'T ZO MOGEN UITDRUKKEN, geheel in de lijn van Gods wereldbestel, dat Christus zich niet aan het gehele Joodse volk openbaarde. Overrom pelende genade, zoals de bekering van Paulus hoort tot de uitzonder lijke vrijgevigheden. Er zal geen enkele aanleiding ge weest zijn, om een volk, dat het had uitgeschreeuwd: „Zijn bloed komt over -ons en over onze kinderen!" met overrompelende genade te be lonen. De maat van Gods bijzondere barmhartigheid met het UitVerkoreh- Volk was vol. De goeden ontvingen de gewone geloofsgenade om in de prediking der apostelen te geloven. Maar in grote massa was het Joodse volk zo verstokt, dat Christus het reeds door aartsvader Abraham aan de rijke vrek had laten zeggen: „Zelfs al zou er iemand uit de doden verrij zen, z'ij zouden het tóch niet gelo ven." Van deze nog vreselijker ver blinding bleef de massa van het volk gevrijwaard. Het was al erg genoeg. 3. Me dochter. Mefrou Mui- derling, Magda heet zé., is getrouwd met Muider ing, Warius weet U,- ze kan best met.haar man opsch.Hè? Hefen e Soezel ja, helder- ziende,; Korte' Kolderstraat 595. Kóm. U direk?Ik wéét "me- geen raad. Me r..an-zaliger.". NIEUWVEEN Paas-spel. Op 2dé Paasdag j.l. werd in hotel- Veen boer alhier, als buiten kerkelijke viering van het Paasfeest, voor de parochianen" en genodigden, dóór het gezelschap on der leiding van de heer J. J. Roovers, het toneelspel „Katinka" van 'Fran- cisca Kruize opgevoerd; Na een inleidend woord van pas toor P. L! J. M. Schretlen volgde in vlot tempo de uitvoering van het vijf bedrijven omvattende spel, dat op de aanwezigen een zeer diepe indruk maakte. Een brok Katholieke Actie was- het van de eersterang. Ook ditmaal was, gvenals bij het spel „Lucia", dat door dit gezelschap met Kerstmis j.,1. mqt zo veel succes en waardering ten tonele gebracht werd, de straffe regie van de heer Roovers weer duidelijk merkbaar. Het spel stelde aan alle rollen hoge eisen, doch op uitstekende wijze heeft ieder zich van zijn opdracht gekwe ten. Zelfs de zes-jarige Joke Janmaat speelde haar lastige rolletje op prach tige wijze en zonder fout. Niet onvermeld mag blijven de zorg, die de heer Roovers telkens op nieuw besteedt aan de kleurencom binaties. van de costuuro's;. de grime, die op zijn aanwijzing uitgevoerd wordt; de belichting maar vooral ook de uitspraak van de tekst; de hou ding en het gebaar van de spelers. Misschien zou de leiding kunnen be sluiten, om tot een tweede opvoering over te gaan, zodat allen, die op 2de Paasdag verhinderd waren, alsnog in de gelegenheid komen, dit alleszins mooie spel, dat prachtig gespeeld wordt, te zien. LEIDERDORP Certificaten oorlogsmonument. De verkoop van certificaten ten bate van de Oorlogsgedenktekeris (Natio nale Monumenten Commissie) heeft te Leiderdorp de som opgebracht van 366.50. 50 Jaar getrouwd. Op 27 April hoopt .het echtpaar W. Bosman, land bouwer en J. H. Bosman-de Regt de dag te herdenken, waarö_p het voor 50 jaar in de echt werdverbonden. Het echtpaar heeft 2 zónen, 6 klein kinderen en 1 achterkleinkind. KATWIJK AAN DEN RIJN Kath. Arbeiders Beweging. Po gingen worden in het wérk gesteld onv te geraken tot-de oprichting van een afdeling der Kath. Arbeiders Be weging. Een voorlopig bestuur bestaat uit: Pastoor Hesp G. Adv., A. Hensen. voorz., Jac. F. Meijer, secr., H. Looyensteijn Jr. penningm., leden C. v. d. Kamp. W. van Rijn en A. Ouds hoorn. (Met nog één lid zal het voorl. bestuur worden uitgebreid). Op 15 April zal een oprichtingsvergadering gehouden worden. Geboren: Albert, z. van A. Brakel en J. Dijkstra; Sophia, d. van J. Var- kevisser en A. v. d. Oever. Anneke, d van H. v. Schie en A. v. Hulzen; Cornelis, z. van J. C. Berkheij en W. v. Duin; Emma, d. van C. Dubbelaar en E. Korving; Willem, z. van C. v. Beelen en N. v. d. Plas; Patricia M., d. van C. v. Duyvenvoorde en K. Rowleij; Willem, z. van C. Haasnoót en J. v. Rijn, Ondertrouwd: J. de Lange en D. v. d. Plas; H. J. den Haan en M. J. den Duik. Getrouwd: D. A. Maagdelijn en M. v. d. Plas; F. F. de Jongh Sweemer en L. v. d. Oever; J. v. Beelen en C. v. d. Oever. Overleden: M. J. Delleman 28 j.. A. v. Klaveren 75 j., gehuwd met G. Haasbroek; T. Sip 44 j.; C. Haasnoot 76 j.; E. E. Klerks 24 j. NOORD WIJKERHOUT Kampvuur St. Jozefgroep. Tot sluiting van de maand Maart, toege wijd aan de Patroon en de verken- nersgroep van de St. Jozef parochie werd in de Boekhorst een groot kampvuur gehouden. De leiding be rustte bij de hoofdleider G. van Daan Jammer was het, dat de aalmoeze nier wegens ziekte deze avond niet aanwezig kon zijn. Het was een fan tastisch gezicht toen het kampvuur hoog oplaaide en de gezichten van voortrekkers, verkenners en welpen, die rondom het vuur zaten geschaard in een rode gloed zette Tafeltennisver. „WilskrachtT. „Wilskracht" I speelt Zaterdag 3 April in hotel van der Geest tegen A.L.T.C. II uit Leiden. Dit zal een zware wedstrijd worden, temeer om dat het gaat om het kampioenschap van de afdeling Leiden, 3e klasse B. Op 4 April gaat Wilskracht met 9 leden naar Roelofarendsveen om deel te nemen aan het Treffers-tour- nooi. ZOETERMEER Papierinzameling. Op Vrijdag 2 April a.s. zal door de verkenners van de St. Nicolaasgroep huis aan huis oud papier, karton e. d. wor den opgehaald. Ook lege flessen zijn welkom. Het ligt in de bedoeling deze inzameling maandelijks te her halen. De opbrengst hiervan is h- stemd voor het R. K J-«—d-vcr!:.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2