Radio DOLLE DADEN ALS DE HEIDE BLOEIT VAN NELLE WOENSDAG 31 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 NIEUWS UIT INDIE Naar aanleiding van geruchten, dat naar verwachting alle voor de ztg. 7-December divisie in Indië aan gekomen troepen van de koninklijke landmacht, voor October a.s. in Ne derland aullen zijn teruggekeerd, deelt de dienst voor legercontacten te Batavia mede: volgens de hier té lande bekende gegevens is genoemd tijdstip aan de optimistische kant'. Men zal er dus goed aan doep, dit bericht niet als een betrouwbare maatstaf te beschouwen. DE „KORTENAER" NAAR INDIë Hare Majesteits torpedojager „Kor tenaer" zal Zaterdagmorgen tussen 10 en 11 uur uit de haven van Nieu- wediep naar Indië vertrekken onder commando van kapitein luitenant ter. -zeer jhr. H. A. N. A. van Adriohem Boogaert. De commandant zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal waarschijnlijk bij dit vertrek aanwezig zijn. Het reis plan van de „Kortenaer", die in In dië» hare majesteits torpëdobootjager ..Banckert" gaat aflossen, is als volgt: 78 April: Lissabon, 1214 April Malta; 21—22 April, Aden; "30 April Trincomalee; 6 Mei aankomst Tand jong Priok. NA DE BOUWSTAKING TE AMSTERDAM Hdewel het nog moeilijk is een volledig overzicht van de situatie te krijgen, lean men thans vaststellen dat bij vrijvyel alle bouwobjecten, welke bij dé Amsterdamse bouw vakstaking waren betrokken, de werkzaamheden vanochtend zijn hervat. De regeling van het tarief zonder loonplafona geldt slechts, daar het hier gelijk in Groningen nog een proef betreft,, voor 6 met name aangewezen objecten van de, .volkswoningbouw te weten aan de Tugelaweg, de Kamperfoelieweg de Jan van Galenstraat en de Qrani- daweg. .De firma Buur aan het Am- stelcomplex, waar 11 weken gele- den destaking haar oorsprong vond, zal na regeling van de han gende geschillen met het college van rijksbemiddelaars eveneens voor deze tariefregeling in' aanmerking kunnen komen. De -stukadoors op dit object hebben echter geweigerd DONDERDAG 1 APRIL HILVERSUM I (30*1 m.> 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 7.30 „Ochtendrhythipe", 9.15 Morgijwij- ding, 9.30 Concerto Grosso No. 8 Op. 6, Handel, 10-30 Van vrouw tot vrouw. 10.50 „Kleutertje luister!;', •11.00 Philadelphia Orkest, 11.45 We reldpers, 12 Henri Welboren, zang Hermpn Kruyt, piano, 12.30 Weer- praatje, 12.33 „In 't spionnetje, 12.38 Proces Rauter. 12.45 Metropole Or kest. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.20 Solistencon cert. 15.00 Voor zieken en gezonden, lö.CO „Van 4 tot 5". 17.00 ICaleido- scoop, 17.20 Dr Portielje, 17)30 Rau- ter-proces. 17.35 Musette-orkest, 18.00 Nieuws. 18.30 Ned Strijdkrach ten, 19.00 Het klokje van zeven uur, 19:15 Volksmuziekschool, 19.45 Reg. Voorlichtingsdienst. 20.00 Nieuws 20.05 Toespraak mr dr J. in 't Veld. 20.10 Echo van de dag. 20.15 Con certgebouw, 22.15 Causerie, 22.30 Pierre .Palla, orgel, Gerard v. Kre velen, piano, 23.00 Nieuws, 23.15 1 April-programma. HILVERSUM H, (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.30 Orgel, 8.00 Nieuws, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Schubert, 9.30 Waterstanden 10.00 Gewijde muziek. 10.15 Morgendienst '5 Orgel, Simon C. Jansen, 11.00 1 -"kenbezoek, 11.4p Debussy-Prin- 't ps, 12.03 Fred Hausdorfer, trom pt I;' Willy Frgngois, orgel, 12.30 Weeroverzicht,»' 12.33 Ger de Roos, 12,55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws 13.25 Orkest zonder naam. .13.45 Hors d'Oeuvre, 14.00 Stafmuziek,- 14.40 Voor de vrouw, 15.00 De Va rianten, 15.30 Harptrio, 16.00 Bijbel lezing, '17.00 Jeugdjournaal 17.30 Sans-souci, 17.50 „De Tong-|ong!'. 18.00 Sans-souci, 18.15 Land- en. tuinbouw, 18.30 Met band en plaat voor U paraat, 19.00 Nieuws; Weer- oyerzicht, 19.15 Jonge mensen be kwamen zich voor een beroep (4), 19,30 Actueel geluid, 20.00 Nieuws 20.15 Studio-sterafond, 21.40 Fami lie-competitie, 22.15 Dr. Scholten, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Kwartet in c voor piano en strijkorkest, op. 15, Fauré, 23.45 Gram-platen. op de geldende condities aan het werk te gaan. Voor het merendeel zijn dus de arbeidfers in het Amsterdamse bouwbedrijf, nadat dit 6 weken was lamgelegd, weer op de oude voor waarden begonnen, gelijk ook in het communique van .de Stichting van de Arbeid was aangekondigd. Het college van Rijksbemiddelaars heeft zijnerzijds de scherpste maatrege len aangekondigd tegen patroons, die de loonvoorschriften door uitbetalen vpn „zwarte lonen" zullen sabote ren. IDe samenwerkende patroons-, verenigingen ontvingen van het col lege toezegging dat zij op de aanvra gen tot invoering van tariefiering bij utilitei,tswérken niet lang zul len behoeven te wachten. Voor Schiphol en enkele andere objecten, zoals het Joodse zusterhuis zijn reeds nieuwe tariefregelingen aanvaard, welke echter nog aan de practijk moeten worden getoetst. Hier en daar ondervindt men moei lijkheden door 'de nog voortduren de staking der steenzetters, welke de aanvoer van bouwmaterialen doet stagneren. De Unie en de patroons organisaties hebben aangekondigd alle maatregelen te zullen nemen, die nodig blijlcén om deze moeilijk heden te overwinnen. Naar „Parool" verneemt zullen op 1 April 25 nieuwe textielpunten wor den aangewezen. Geruchten als zou zijden ondergoed op die datum vrij van distributie komen, moeten posi tief worden tegengesproken. Wel staat een herwaardering van textiel punten voor sommige goederen op het programma; deze wijziging zal echter niet ingrijpend zijn en slechts voor enkele artikelen gelden. Boven dien .wordt deze herwaardering pas op een latere datum verwacht. Met ingang van 1 April zal Haar lem weer een vrijwillige brandweer hebben. De burgemeester van Haar lem mr. P. O. F. M. Cremers zal die dag het commando overdragen aan de heer H. C. Vernout, die heer J. Roe lof s opvolgt als commandant van de brandweer. Op 6 April zullen de nieuwe commandant en het college van hoofdbrandweermees'ters geïn stalleerd worden in tegenwoordigheid van de vroegere burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, thans commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. ESPERANTO OP DE SCHOLEN. Op het met Pasen te Almelo ge houden congres van de hier onder- genoemde vereniging werd met alge mene stemmen de volgendé motie aangenomen: „De. Nederl. Esperantisteji-vereni- ging „L.E.E.N." (Le Estonto Estas Nia) dringt er nogmaals bij Zijne Excellentie de Min. van Onderwijs, Kunsten eft Wetenschappen en bij de Bondsvertegenwoordiging met klem op aan, die maatregelen te ne men, -welke nodig zijn, om te zor gen, dat Nederland aanstonds niet achterblijve bij anderen inzake de in voering van het Esperanto-onderwijs in de scholen." DE RESTAURANTS GAAN VERSOBEREN. Het overleg tussen het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening en Bedrijfshoreca over versoberingsmaatregelen 'voor de restaurants schijnt naar de „N.R.C." verneemt, geëindigd te zijn. Als re sultaat van dit overig is, bin nen afzienbare tijd gesproken wordt van medio Mei de invoering te verwachten van een aantal be perkingen in" de omvang en de sa menstelling van de maaltijden in de ze inrichtingen. Met name zou er op aandrang van de regering gestreefd zijn naar een vermindering van de vleesverstrekking. Zijn wij goed in gelicht, aldus het blad,, dan kunnen de betere restaurants, die in de klas sen C. en D. zijn ingedeeld, een -uit breiding van-het aantal vleesloze da gen tot drie' tegemoet zien, waarbij de hoeveelheid te verstreken vlees per* maaltijd o(5 100 gram gehand haafd zou blijven. De goedkopere restaurants in de klassen A en B en dergelijke inrichtingen zouden twee vleesloze dagen per week blijven houden, met dien verstande1 evenwel* dat zij de porties vlees van 100 gr. tot 75 jgr. zouden moeten verminde ren, Verder zou o.a. voor alle restau rants het aantal gangen worden be perkt tot vier en zouden bij naser- vering van fruit geen extra voor- spijzen verstrekt mogen Worden. Ook zouden gebakken aardappeleji en pannekoeken -fran de menu's verdwij nen. Opa en vader sprongen voor niets in de beerput Op eerste Paasdag kreeg de fa milie L. Langeveld uit Delfgouw bezoek van een zoon met diens vr»uw en 2-jörig dochtertje, ter wijl- later nog meer visite met kinderen kwam. Dit werd opa te druk, en hij stelde voor, dat de kinderen maar de kippen in de tuin zouden gaan kijken. Buitengewoon trokken echter niet de' kippen de aandacht der kleuters, maar wel de openstaan de beerput, waar een steen in werd. gegooid, om te zien of deze zou zinken. Na dit experiment gingen de kleuters op verder avontuur uit. Na een tijdje kwam de vader echter eens naór zijn dochtertje kijken, dat hij niet zag. Wel zag hij de drassige •borreling in de beerput, veroorzaakt door de steen, die erin geworpen was. Zonder zich te bedenken, sprong hij op zijn Paasbest in de put gevolgd door 'opa, die zijn zoon zag verdwijnen en nu. met ware doodsverachting hielp zoeken naar de verloren gewaande kleindochter. Die kwam echter enige ogenblikken later nieuws?- gierig kijken naar de drukte in de stinkende beerput. BEURSO VERZICHT^ Na het beëindigen dei- Faasonder breking opende de markt gisteren in een zeer -kalme stemming. Opzien barende gebeuretnissen hebben zich niet voorgedaan, en, aangezien nieu we stimulansen ontbreken, kwam ook in het koersverloop weinig ver andering. De markt was echter niet flauw en in somimge 'afdelingen viel eerder een iets vastere stemming waar te nemen. Dit was met name het geval voor Indische fondsen, die over de gehele linie enige punten verbeterden, hoewel de. omzetten beperkt- bleven. Zoals gemeld-, zal aan de Ned. Indische, regering 'een crediet van 850 miilioen gulden wpr- den verstrekt. Mede onder invloed hiervan liepen de aandelen omhoog en zo kwam Amsterdam Rubber op circa 208 tegen Donderdag 205 en fiVA op 277 tegen Donderdag 273 Vj. Van de tabsksfondsen ging feitelijk alleen iets om in oude Deli, die op liepen tot 237 tegbn Donderdag cir ca 230. De vriendelijke -stemming voor Indische waarden bleef dus be houden en in deZe groep mengde fich de aandelen exploratie, die op verschillende oncontroleerbare ge ruchten sterk opliepen. Op de beleggingsrftarkt deed de dollarlening onveranderd 10334 en de conversielening 1947. een fractie luier op 98 5/8. Donderdag jl,, de laatste beursdag voor de Paasvacan- tie werdén niet minder dan 1410 cer tificaten van Amerikaanse Shares verhandeld Gister waren de om-zett- teri geringer. Plolongatie 2 Xpet. BINNENLAND Prof. A. te Wechel, hoogleraar te Wageningen, is op 67-jarige leeftijd overleden. Prof. dr. J. Rotgans, oud-hoog leraar in de geneeskunde aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, is op 89-jarige leeftijd overle den. De brand bij Peek en Cloppen- burg te Utrecht op 1ste Paasdag blijkt ontstaan te zijn door het om vallen van een kaars op de zolder verdieping. De. economische recherche te Deventer is op het-spoor gekomen van een uitgebreide handel in valse textielpunten, bedreven in het Oos ten des lands. Bij een invjil in een speelhol in de Webérstraat te Hilversum heeft de politie 20 personen gearresteerd, van wie de meesten weer èijn vrijge laten. De roulette en enige duizen den guldens zijn in beslag genomen. De C.C.D. heeft bij een chocola de- en suikerwerkfabriek in het Westen 'des lands een partij van 10.000 kilo suiker in beslag genomen. Deze voorraad, welke niet in de ad ministratie was verantwoord, was verkregen door —in de producten grondstoffen te verwerken, welke daarvoor niet.jvaren toegewezen.,.De partij was bestemd om op de zwarte markt verhandeld te worden. PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid- Holland zullen in eerste gewone zit ting op Dinsdag 1 Juni a.s. te 11 uur bijeenkomen. Het ligt in het voor nemen aan het einde van de eerste' vergadering vpor te stellen de open bare beraadslagingen tot Dinsdag, 22 Juni a.s. te verdagen. PASSAGIER a. b. \AN DE „WILLEM RUYS". Met 840 passagiers, onder wie 125 Engelsen, die de reis van Singapore of Colombo tot Southampton mee maken en 586 evacuees," wordt de Willem Ruys a.s. Vrijdagochtend om streeks vier uur te Rotterdam ver wacht. De debarkatie zal om 8 uur aanvangen. Behalve passagiers ver veert de „Willem Ruys'' nog onge- „vesr .1500 ton lading, voornamelijk bestaande uit ,thee, rubber en tin- erts-. Hedenmorgen reed te Wijhe een vrachtauto waaraan een aanhanger was gekoppeld, bij hét uitwijken voor een ander voertuig van de hoge Usseldijk. De beide wagens, geladen met balen turfstrooisel en toebeho rende aan de firma J. Sonnenbei^ uit Deventer, kantelden en kwamen aan de voet van de dijk op een wei land terecht. D.e chauffeur werd licht, gewond, de hulpchauffeur,, de 50-ja- rige L. uit Deventer, geraaide onder de voertuigen en werd onmiddellijk gedood. De tienjarige C. B. te Schiedam, is bij -het spelen ander een zandtrein geraakt en gedood. Door de duisternis misleid is de 19-jarige Dinie van Manen uit Oos terbeek met haar fiets .van de Zweth- kade te Rotterdam in het watpr ge reden. Haar verloofde, die achter haar reed en niet kon zwemmen sloeg alarm. De politie werd gewaar schuwd. Na enige tijd dreggen werd de drenkelinge opgehaald, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. BUITENLAND. sDe' Amerikaanse Senaat heeft een wet aangenomen om 463 millioen dollar toe te staan voor burgerlijke en militaire hulp aan China. Op het eiland Pantellaria zijn relletjes yitgebroken wegens de drukkende belastingen. Er zijn drie personen gedood. Een legertje poli tiemannen is thans per vliegtuig uit Rome op Pantellaria aangekomen. Ten Noorden van de stad Mexi co zijn een o vér volle bus en een trein op elkaar gereden. Twaalf personen werden gedood. In Beieren zijn volgens officiële inlichtingen ongeveer 1500 Tsjechö- Slowaakse vluchtelingen aangeko men. Koning: Leopold van België, die thans te Kingston op Jamaica ver toeft, heeft verklaard, dat hij van plan is om naar Zwitserland te gaan en aldaar de ontwikkeling van de gebeurtenissen af te wachten. In Japan is een express-trein op een stilstaande locomotief gere den, tengevolge waarvan 70 perso nen om' het leven kwamen en 120 anderen verwondingen opliepen. Het Franse militaire bestuur in Duitsland heeft bekend gémaakt, dat alle Duitse krijgsgevangenen Tri Frankrijk in groepen van 25.000 man per maand zullen worden ge repatrieerd. In November zullen alle krijgsgevangenen gerepatrieerd zijn. ÏÏLciqm: Moeders getuigenis WENS MIJ GELUK, allen die de Heer beminnen, want Hem, die ik- zocht, heb* ik gevonden, alleluja! alleluja! Toen de apostelen weggfh- gen, ben ik niet weggegaan". Deze woorden, welke aandoen als ech .Nieuw-Testamentisch Hooglied, legt de Kerk in de mond van Maria Magdalena (Responsorie uit het bre- vier-gebed van morgen). Gelukkige Maria! Onwankelbaar is haar trouw geweest. Aan haar is Christus het eerst van- allen verschenen aan haar alléén; daarna pas aan anderen. Het evangelie van morgen een van de allerschoonste verhaèlt, wat er gebeurde. De vrouwen waren in de vroegte naar het graf gegaan, hadden ontdekt, dat het lichaam van Christus verdwenen was en daarvan overhaast de ■apostelen van in kennis gesteld. Daarop togen Petrus en Jo hannes op onderzoek uit. JOHANNES, DIE NOG EEN JON GEMAN was, liep het hardst, maar wachtte bij het open graf tot Pe trus, het hoofd der apostelen, hem had ingehaald en liet hem toen voor gaan in de graf-spelonk. Zij zagen de. linnen doeken liggen, waarin het lijk gewikkeld was geweest en de zweet doek, welke het hoofd had bedekt. Deze doek lag niet bij het lege lin nen hulsel, maar was „afzonderlijk opgerold op een andere plaats". Na dat Petrus en Johannes hadden ge constateerd, dat het lijk van Christus verdwenen was: „gingen ze weer naar huis". Er waren, ook op het mo ment, dat de twee apostelen erin stonden, engelen in het graf. De twee apostelen hebben ze niet gezien, ze niet kunnen zien, omdat het zonder genade-licht op hun ooglenzen hun niet vergund was iets- anders te zien dan normaal-stoffelijke' dingen: een linnen hulsel en een keurig-opgerolde zweetdoek. Zo zag te Lourdes alléén het meisje Bernadette de verschij- rfing van de h. Maagd Maria; zo za gen alléén drie kleine kinderen haar bij Fatima. En al de duizenden, die zichzelf zo gemakkelijk hadden kun nen suggereren en inbeelden óók te zien, hebben niets gezien. Maar Maria Magdalena -bleef, toen de -twee apostelen naar huis waren gegaan," tyj het lege graf en weende. Zij zag wél de twee engelen zitten en voerde met hen een gesprek een gesprek, waaruit blijkt, dat ook Ma ria Magdalena nog zeer aarzelend was over het feit van de verrijzenis. Dat komt ons, achteraf, on begrijpelijk voor, omdat we de sensatie van dien Paasmorgen niet meer proeven: dat er iets volsla gen ongelofelijks geschied was. Terwijl Maria met de engelen praatte, stond Christus achter haar! Zij keerde zich om en dacht, dat het de tuinman was en hejrkende Hefn niét. Hoe het mogelijk was, dat Maria Magdalena haar Redder niet herken de en dat naderhand openhartig aan St. Jan moet hebben .over-ver- teld is weer een bewijs van' die wondere innerlijke verlichting waar over gisteren reeds werd geschreven. Zij verdenkt de tuinman er zelffe vhn, het lijk te hebben weggehaald en vraagt hem ernaar. Dan zegt Jezus haar: „Maria". Toen pas werden haar ogen geopend. Zij viel met de'ver heugde uitroep „Rabboni! Meester!" voor Hem neer en wilde zijn voeten omklemmen. Maar Christus onttrok zich aan die hulde, „want Ik ben nog niet. opgeklommen tot dè Vader". Woorden, voor verschillende -uitleg vatbaar, doch geen enkele uitleg er van is met zekerheid de juiste, omdat wij niet weten, hoe de verrijzenis zich heeft toegedragen en evenmin wan neer zij heeft plaats gehad. Er is nie mand bij tegenwoordig geweest. Toen de bliksem-flitsende engel de steen wegrolde, was Christus reeds verre zen en het gesloten graf «uitgetreden. Evenmin is ons bekend, wan neer christus versche nen is aan ZIJN MOEDER. De evangelisten zwijgen erover, en toch weten wij zeker een zekerheid, die ons wordt ingegeven, door hart en verstand dat 'éérder dan aan wie ook Christus zich aan de bedroefde Moeder de Mater Dolorosa heeft vertoond. Niemand zal durven beweren, dat Maria haar verheerlijkte Zoon, in dit leven niét meer heeft te ruggezien'' wij weten alleen niet waar en Wanneer.. Daarover reppen de evangelieschrijveTs niet. Misschien heeft Maria er niets van verteld en „alles in haar hart" bewaard. Mis schien zijn de gewijde schrijvers het vergeten aan te tekenen, wat heel wel mogelijk is, omdat de berichtgeving over de verrijzenis en de 'dagen erna géén aaneensluitend erhaal vormt bij geen*van de vier. Ma^r de verreweg het meest voor de hand lig gende verklaring lijkt* deze, dat de evangelisten in hun geschrif ten getuigen, bewijzen willen, dat Christus is verrezen. Zij moesten het feit van de verrijzenis bewijzen voor een ongelovig toeluisterende Tnenigte en roepen daartoe vele getuigen op: de een dit geval, de ander dat. Ver onderstel, dat u of ik zich onder die wantrouwig-luisterende- menigte had bevonden en een van de apostelen hoorde verklaren: „Zijn Mq^der heeft Hem ook gpzien" zou dat getuige nis ons niet een meelijwekkende glim- 1 lach op de lippen hebben doen spelen. Ja, ja zijn moeder! Moeders getuigenis was geen ge tuigenis. Daarom is het niet vermeld. Uren, die maar duren— En Uw bed werdt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van' hane- waken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neetn Kru- schen Salts, De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft 'een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stro men en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker. of drogist. 2. „Hier Helene Soezel. Mijnheer Daazsr, er is iets ietsvreselijks ger beurd. Mijh trouwste com mensaal. Cyras Lamberdal is vermoord. Levend ver moord, vanavond op zijn kamer. Hij is dood. Wilt direct komen? Ik weet me geen raad." 100 jaar geleden in dc jie-ydicfie Qauïant 31 MAART 1848. AMSTERDAM, 29 Maart 1843. Naar men verneemt hebben Heeren Burgemeester e'n» Wet houders dezer Stad, in aanmer- king pemende de moeijeljjke tijdsomstandigheden en 'de be zwaren, welke daaruit voor de Stads kas zullen ontstaan, be sloten, voor dit jaar van het ge not van tractement aan deze hunne betrekkingen verbonden, ten behoeve van de Stads kas, afstand te doen. VOETBAL. HET ENGELS AMATEUR-ELFTAL VOOR DE WEDSTRIJD TEGEN FRANKRIJK. Het Engels amateur-elftal, dat Tweede Paasdag met 52 van het Nederlands E-elftal verloor, is voor de wedstrijd, die Zaterdag 3 April a.s. te Londen tegen het Franse elftal wordt gespeeld, enigszins gewijzigd. Het team is nu als volgt* samenge steld: Doel: Caar (Sutton-United)achter: Neal (Walton and Hersham) en Childs (Leytonstone); midden. Har- disty (Bishop AudklAid), Paviour (Leytonstone) en Fright (Bromley); voor: Hopper (Bromley), Mc Ilvenny (Yorkshire amateurs), Phipps (Bar net), Rawlings (Enfield) en Joseph (Leytonstone). ü- DOOR ANNY VAN PANHUYS 27) -- Hartelijk# beantwoordde Dirk die handdruk. Nu was het ene afscheid' genomen, maar een andej, veel moeilijker af scheid wachtte hem. Het afscheid v«tn Margo Girardin... Zij zou die middag bij hem komen cn met hem.naar het station rijden. Dat was afgesproken en' zo zou het cok wezen.' Maar Margo kwam zo laat, dat Dirk zich reeds ongerust begon te maken. Eerst op het laatste ogenblik, toen de taxi, waarmede zij naar het Gare du Nord zouden rij den, voor het huis stond verscheen zij. Met bijzondere zórg had zij haar toilet- gekozen. Alles had zij willen doen om voor' het laatst Dirk nog.te behagen. Een donkere fluwelen japon, de bijpassende mantel bezet met her melijn, omhulde haar sierlijke gestal te en een baret van dezelfde stof en ganering paste er goed bij. Zij zag er uit als een hypermodern Tanagra figuurtjs, als een allerliefste Zigeu nerin. Snel stapte zij in een taxi, die on middellijk wegreed. Boven aan het raam stond de dikke hospita, die het rijtuig nakeek, zolang zij kon, want ook zij had sympathie voor de jongeman gekregen, dié altijd zo vriendelijk was en nooit overmatige eisen stelde. De weg leidde voorbij het theater Bon Plaisir en Dirk dacht er aan, dat hij het'eigenlijk een geluk mocht noemen daar te zijn gekomen. Bon Plaisir... Etienne Boussac... Margo Girardin, die drie hadden hem ge holpen om zich in de hoogte te wer ken. Hij nam do hand van de sou brette en streelde die teder. Margo lachte hem toe. „Ik zal nu ook wel gauw vertrek ken," zei zij- „Ik heb mij al aange meld bij een theater-agentschap in Lyon. De volgende winter zal ik niet meer in Bon Plaisir optreden." „Je.zult carrière maken en je weg vinden naar de grootste schouw burgen," zei Dirk vol overtuiging; het begon hem plotseling zo zwaar te valen haar te verlaten. „Zeg eens zangvogeltje, ik zal wel de een of andere dag naar Frank rylk terug komen. Waar je dan ook bent ik zal je opzoeken en wij zullen elkander weerzien.1' Zij zag er zo bekoorlijk uit, dat hij de arm om haar middel legde. Maar zij schudde het hoofd. „Neen Dirk, wij moeten elkander niet te rugzien, tenminste voorlopig niet. Misschien na jaren... als het geen kwaad meer kan. Voor het ogenblik is het voor ons beiden 'beter, aan geen weerzien te denken. Laten wij" de herinnering behouden zoals die nu is." Haar stem was niet meer zo tfast, maar terstond beheerste zij zich. Dirk mocht niet weten, hoe ontzettend zwaar het afscheid haar viel. Daar om was zij zo laat gekomen om hem af te halen. Als hij merkte hoe het haar te moede was, zou-hij in staat zijn, zijn vertrek uit te stellen. En dat mocht niet, want overmorgen werd zijn opera -in. Amsterdam op gevoerd, zijn opera „Margo", waar aan hij haar naam gegeven had. Zou hij bij de première ontbreken? Neen dat in geen geval! Om haar mocht hij daar niet van afgezien, niet om harentwille. Want goed beschouwd, beminde hij haar niet. Zijn hart, hoe hij er zich ook tegen verzette, behoorde aan die blonde, jonge vrouw, ginds in zijn vaderland De taxi stopte voor het station ea gearrtid gingen de twee langs de con trole naar het perron. Dirk stapte snel in een lege coupé, zeggende: „Ik wil beslag op een hoekplaatsje leg gen. Wie weet hoe druk het in de trein zal zijn en het is niet prettig, uren in zo'n vblle coupé door- te brengen.1' Metdie verontschuldiging verliet hij haar ?ven en zij keek hem na. Haar lippen trilden en*als Dirk niet zózeer door ander gedachten was af geleid, had hij moeten bemerkem, hoe zenuwachtig Margo was. Maar hij zag niets er van, want hij had juist een paar kranten gekocht eri daarin had hij iets ontdekt, dat hem als 'net ware electriseerde. „Wat zeg je daarvan, Margo? Daar staat in die krant een bijna niet te geloven bericht... Mijn kleine opera zou eerst in Amsterdam, zoals ook in Parijs is geschied tegelijk opgevoerd worden met de Paljas van Leonca vallo. Nu is er een verandering in het programma gemaakt. „Margo" wordt opgevoerd tegelijk met „Ver over Land" van Maurits van Kem pen, waarvandé première eerst op enige dagen later was vastgesteld. Is dat niet prachtig?Hij zwaaide overmoedig met de krant. „Ik ben werkelij duizelig van vreugde! Luis ter, Margo..." Hij kon zijn woorden niet gauw genoeg vinden... „Luister, in deze krant staat, dat de directie van de Opera vond, dat die twee opera's de een in één acte, de andere in twee, bijzonder goed voor één opvoering passen, juist zoals Caval- leria 'Rusticana* en de. Palias... Het laatste werk van Maurits van Kem pen en mijn eerste..." Zijn stem sloeg over van vreugde en geluk. „Ik feliciteer je, Dirk,"' zei. Margo hartelijk, hoewel het haar pijn deed, dat hij zo blij kon zijn op het ogen blik, dat hij van haar afscheid ging nemen. Dat bewees haar, dat zij ge lijk had gehad .om geen weerzien te willen. „InstappenDe conducteur liep langs de wagons. Nu nam Dirk Margo in zijn armen. „Vaarwel lief zangvogeltje, veel ge luk in de toekdmst en innige dank voor al de sympathie mij bewezen!" Nogmaals werd er instappen ge roepen Dirk sprong in de coupé, sloot het portier, maar trok het raampje omlaag. Hij leunde naar buiten er. riep: „O, Margo, dat berocht heeft mij helemaal verbijsterd... Hoe ge lukkig voel ik mij.'" Mai'go lachte krampachtighij lachte immer ook! De trein zette zich in beweging, nog een laatste handdruk, een laat ste vaarv/el. Dan draaiden de wie len sneller en sneller. Margo bleef staan wuiven met haar zakdqekje, Dirk met een krant. Voor haar ogen kwam een nevel, maar zij bleef glimlachen. Slank, gracieus stond zij daar en keek de trein na, waarvan de laatste wagon in een rookwolk verdween. De lippen stitf op elkaar gcüclemd, ging zij naar de uitgang. Zij voelde zich ontzettend arm en verlaten als een bedelares. Dirk Willëbrands was weggegaan uit haar leven... nooit zou zij hem weerzien Maar opeens kwam er een ge dachte in haar op. Was zij arm? Had zij niet de eerste stoot gegeven tot het componeren van zijn opera. Droeg die niet haar naam'.Was dat werk om zo te zeggen, ook niet een beetje van haar...' (Wordt vervolgd). EN NU ft/ EEN KOPJE

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2