Schitterende Ned. Hockey-zege De strijd om Ned. kampioenschap Nederland wint drieianden voetbaltournooi De Bataven gaan op Week-end DINSDAG 30 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 EEN SCHUTTEREND VELD, als een biljart zo gelijk, in een prach- V tige omgeving onder ideale weersomstandigheden heeft het Neder landse elftal te Weston-Super-Mare Zaterdagmiddag een daverende 82 zege op Wales behaald. Het is een van de merk waardigste wedstrijden geweest, ooit door het Nederlands hookeyteaan gespeeld, want hoewel onze Landgenoten ook voor de rust bun technische meerderheid al door een bijna voordurend veldoverwicht aantoonden, konden zij die meer derheid niet in doelunpten uitdrukken. Er haperde voortdurend iets aan Itet spel van de Oranjeploek, waardoor het dan ook mogelijk werd, dat de ruststand 1—1 was. Men was toen in het Nederlandse kamp hoopvol gestemd, doch niemand vermoedde, wat zich na de rust ging afspelen. In die tweede helft is echter de Nederlandse ploeg buitengewoon op dreef gekomen. Wales werd volkomen overspeeld en in 19 minuten wist de Oranjeploag vijf doelpunten te maken. Na een tegenpunt van Wales zijn er toen nog twee treffers gevolgd. De meerderheid wias verbluffend, er zijn nog diverse kansen speciaal door Bromberg gemist en af en toe was het een spel van kat en muis. strijd speelden Kruize, Esser en Log gere, de minsten waren Richter en Bromberg, terwijl ook de rechter vleugel geen grote wedstrijd speelde. Het geheel was zeker sterker dan de ploegen van na de oorlog en er is dan ook reden om de Volgende krachtmetingen met vertrouwen te gemoet te zien. Wales met 8-2 verslagen Het talrijke publiek was verbluft en heeft de Oranjeploeg tenslotte hartelijk toegejuicht. Om 3.40 uur werd begonnen on der leiding van mr. Allen (Wales) en mr. Mohlhuijsen, Nederland. De eerste aanvallen waren voor 'gastheren, die door het centrum braken en onze achterhoede op de proef stelden Geleidelijk pasten de Nederlanders zich beter 'aan. Op dit zeer smalle veld' verkreeg de harde leren bal (een in ons land niet ge bruikelijke soort) een geweldige vaart. Vele aanvallen op het doel van Wales volgden, doch de schoten waren niet goed gericht en het ver band was ook onvoldoende. Na cir ca tien minuten werd een misver stand tussen Langhout en Drijver de Nederlandse ploeg noodlottig. De bal werd op het juiste moemnt door gegeven naar links, waar de linksbin nen Groffiths de bal op de rand var de cirkel vrij kreeg. Zijn harde,, niet onhoudbare schot, gaf Wales de lei ding 10. Hard is er daarna door de Neder landse ploeg gewerkt, kansen ontston den doch werden niet benut. steeds haperde er iets in, de combinatie, telkens wist een Engelsman te red den en ettelijke uitvallen der gasthe ren bleven gevaarlijk, al behoefde doelman Richter er nog slechts twee keer aan te pas te komen. De vele Nederlanders brulden om de gelijk maker en eindelijk wist Kruize uit een lange hoekslag van Esser met een geweldig hard en hoog schot te doel punten. Tot de rust ging de strijd daarna gelijk op, doch verdere tref fers bleven uit. Drie minuten na de pauze is het toen gekomen. Uit een voorzet van Esser ving Kruize de bal in eens op, een pasje naar voren en met een ge weldige knial suisde de bal langs Hitchman. Daarmee was bet sein gegeven tot de volledige overrom peling. Na een fantastische solo-actie van Esser gaf hij de bal zuiver Voor doel, waar Boerstra vallende nog kans zag in te schieten. Een voorzet van Van Heel bracht Kruize in schot positie: 14. Na ettelijke missers wist eindelijk Bromberg ook te doel punten, toen wéér Kruize, waarna in de twintigste minuut eindelijk de mid-voor en aanvoerder Clark een tweede tegenpunt haalde, toen er even een aarzeling in de achterhoede der Nederlanders was. Tenslotte hab'ben Van Heel en Kruize (die dus vijf doelpunten voor zijn reke ning nam) het achttal Vol gemaakt. Zo werd Wales in eerste instantie na rust door het verhoogde tempo overtroefd. Reeds de eerste helft vergde het uiterste van de krachten van dit rijkelijk oude team, dat ten slotte uitgespeeld raakte en toen geen behoorlijke weerstand meer vermocht te bieden. Van ongunstige invloed op de prestatie van het team van Wales was dat de links-achter speler, die vóór de rust uitblonk, daarna geblesseerd werd en zich niet geheel meer kon geven. De totaalprestatie van het Neder lands elftal wettigde echter een sprekende zJege. Een briljante wed- TAFELTENNIS Cor Dubuy na acht jaar onttroond P. KREUGER THANS TAFELTENNISKAMPIOEN In de Novumhallen te Nijmegen werden de wedstrijden om de Neder landse kampioenschappen gespeeld. Het verloop van deze wedstrijd was zeer geslaagd. De resultaten waren: Hoofdklasse heren: 1. en kampioen van Nederland: P. Kreuger (Amster dam); 2. Stoop (Amsterdam); 3. Cor Dubuy (Amsterdam); 4. Thien (Zalt- bommel). Na 8 jaren het kampioen schap te hebben gehad moest Dubuy ditmaal wijken voor Stoop, die hem in de demifinale versloeg met 1521, 2110, 1121. In de finale won Kreuger met 21—18, 21—12, 21—10 van Stoop. Dubuy was oververmoeid en had reeds zes uur achter de tafel gestaan. Heren dubbel: 1. en kampioen van Nederland Cor Dubuy en van Zoelen (Amsterdam); 2. Posno (Amsterdam) en'van Ham (Hilversum), dubuy en van Zoelen wonnen met 2114, 21 15 van Posno en van Ham; 3. Brink (den Bosch) en Kooien (Breda). Dames dubbel: 1. en kampioen van Nederlabd mej. Kiek (Amsterdam) en mevr. de VriesBakkenes (Bol- sward); 2. mej. C. Imhof (Den Haag) en mej. Vuurt (Baarn); mej. Kieck en mevr. Bakkenes winnen met 21 18, 2117; 3. mevr. Piedwiet (Breda) en mej. van Beudden (den Bosch). Gemengd dubbel: mej. I. Kieck en Cor Dubuy (beide Amsterdam) kam pioenen van Nederland; 2. mej. Mar- go van Wijk en Brouwers (Den Haag); Ina Kieck en Cor Dubuy winnen met 21—13, 21—11; 3. mej. Buynvoort en Bremer (Nijmegen). Dames enkel: 1. en kampioene van Nederland Margo van Wijk (den Haag); 2. Henny van Woezik (den Haag); Margo van Wijk wint met ni—17, 21—16; 3. Ina Kieck (Am- •un). ATHLETIEK V NATIONALE VELDLOOP KAMPIOENSCHAPPEN Rond het bosbad „Birkhoven" te Amersfoort werden gisteren de na tionale veldloopkampioenschappen gehouden, georganiseerd door de Amersfoortse athletiekvereniging. De uitslagen luiden: 5 Kih. kampioenschappen van Ne derland: 1. W. Slijkhuis (AAC) 14 min. 38.6 sec.; 2. J. Lataster (AVON) 14 min 44.6 sec.; 3. A. Kist (GAC) 14 min 51.6 sec.; Clubkampioen. A.V. 1923 Amster dam 19 punten; Vitesse, Leeuwarden 26 punten, AAC Amsterdam 81 pt. ZA km kampioenschappen van Ne derland juniores: 1. H. Adrichem (D.E.M.) 9.33.2; 2. J. v. Maanen DFC 9.33.6; Clubkampioen Minerva Rotterdam 13 p., Schaarsbergen 17 p.; Zwalu wen Den Haag 42 p. De eerste B-klasser was Mank (Blauw Wit, Amsterdam'), de eerste C-klasser was Zoetemelk W.I.K. Wassenaar. UA Hé! aldus hebben de eerste winnaars van de kampioensserie gis- teren gezegd. Het waren nl. Haarlem en Heerenveen, die beide in lastige uitwedstrijden de puntjes mee naar huis té nemen. Haarlem ver sloeg Go Ahead in Deventer met 2-1, Heerenveen wist over PSV op eigen terrein met 4-2 te zegevieren. Haarlem en Heerenveen handhaven zich Als vijfde gegadigde meldde zich gisteren BW eindelijk aan, daar Eindhoven puntloos gelijk speelde tegen Sittardse Boys. De stand in de kampioenscompetitie' begint aldus; 11—.— 1 1 - Haarlem Heerenveen P.S.V Go Ahead E.D.O. B.V.V. GO AHEAD—HAARLEM 1—2 20.000 toeschouwers, die het Go Ahead-veld omzoomden, hebben in een meer spannende dan fraaie wed strijd de Haarlemmers met 21 de baas zien blijven over de Deventer- naren. Meer spannend dan fraai, zo was het inderdaad. Het enige fraaie kwam af en toe van de Haarlemmers die qua techniek en positiespel de thuisclub de baas waren en wier voorhoede vaak aardige staaltjes van aanvalspel te zien^gaf, maar die toch niet bijster productief ble?k te zijn. Smit en Roozen waren hier de spe lers van wie het meeste gevaar dreigde. Kick Smit verdeelde het spel voortreffelijk en gaf Roozen de ballen vaak uitstekend aan, maar de Deventer-denfensie (spil Buys stop- perde wel niet uitgesproken, maar "bleef voor de rust toch angstvallig dicht in de buurt van Roozen) gaf de Haarlemse stormlopers weinig schietgelegenheid. Het moet trou wens gezegd worden, dat Haarlem het opmerkelijk kalm aan deed. Er zat weinig feu sacré in de ploe#die blijkbaar gemeend had Go Ahead door een betere techniek en spelop vatting wel de baas te kunnen blij ven. Maar de Deventernaren heb ben in de afgelopen competitie al heel wat wedstrijden door hun uit stekend moreel gewonnen en dat moreel sprak ook nu een woordje mee. Want zelfs, toen de Deventer naren een 2-0 achterstand hadden moeten boeken, gaf de ploeg, aange moedigd door de duizenden suppor ters, de moed in genen dele op. De Deventernaren moesten het van hun harde werken hebben en zij hebben zich dan ook voor 100 procent in de strijd geworpen. Het gevolg was, dat de rollen na de rust in de eerste helft hadden de Haarlemmers het beste van het spel gehad omge keerd waren. Go Ahead beschikte wel is waar niet over uitblinkers als Roozen en Smit, die iedere situatie uit wetei\ te buiten en een vijande lijke defensie uit elkaar weten te rukken, maar in die tweede helft ontstonden er toch zo vele gevaar lijke momenten voor het heiligdom van Kluit, dat er een doelpunt in de lucht hing. Acht minuten na het be gin had linksbuiten Groeneveld met een kopbal uit een hoekschop voor Haarlem gedoelpunt en 20 minuten in de tweede helft had Smit een strafschop ingeschoten, toen Roozen die alleen voor brand stond, onge oorloofd werd aangevallen. Toen kwam het grote Go Ahead offen sief, dat echter juist iets te laat werd ingezet. A. Kolkman, de linksbui ten der Deventernaren, kogelde fraai in en ongetwijfeld zou Go Ahead een gelijk spel uit het vuur hebben gesleept, indien Jan Kolk man's schot iets lager gericht ware geweest. Nu trof de bal de lat en bleef het 2-1 voor de Haarlemmers. P.S.V.—HEERENVEEN 2—4. "Heerenveen heeft de kampioens wedstrijden zeer góed ingezet. De ver re trip naar Eindhoven leverden de Noordelingen de volle buit op en laat ons er onmiddellijk aan toevoe gen: volkomen verdiend. Verdiend omdat de Friezen beter voetbal speel den dan de Eindhovenaren, vooral het Heerenveen's binnentrio toonde deze middag onder aanvoering van Abe Lenstra, hoe men het spel moet. op bouwen en wat belangrijk is ook af moet werken. Het was voor treffelijk. Vooral in de eerste helft was het spel van Heerenveen verre superieur aan dat van PSV en het was niet alleen Abe Lenstra, neen, de geheele Heerenveense ploeg gaf blijk tot goed voetbal in staat te zijn. Het begon voor de Heerenveners reeds direct zo succesvol. Abe Len stra wist in de eerste minuut na fraai samenspel met Jonkman de score te openen. Een doelpunt in de eerste minuut zegt niet veel, het kan het zelfvertrouwen der tegenpartij een deuk toedienen, doch PSV liet zich geenszins intimideren, want het wist gedurende de eerste helft een kleine veldmeerderheid te behouden, maar wat schiet men daar uiteindelijk mee KON. NED. VOETBALBOND. Kampioenschap van Nederland. P.S.V.Heerenveen 24; Go Ahead Haarlem 12. District Prom. 2e klasse: U.V.V. K.F.C. 0—0. District II, Prom. 2e klasse: Em maExcelsior 20. District IV, le klasse: Sitt. Boys Eindhoven 00. District '5, Prom. 2e klasse: Veen- damZwartemeër 01. District VI, prom. 2e klasse: Vlis- singen—Kerkrade 02. OM DE K.N.V.B.-BEKER. District II, 1. ADO—HW 2—0. 2. Quick—VUC 1—4; DHC—Sche- veningen 02. 3. Unitas—ODS 1—1. 4. DCV—Feyenoord 1—2; HDVS— Overmaas 20. 5. Sparta—COAL 1—0; VFC— Neptunus 22; CVVFortuna 23. 6. AlphenWoerden 03; Bode gravenAlpben se Boys 31. 7. LFC—SJC 1—0, DOCOS— Rouwkoop 20. 8. DOSRLisse 12; Teijlingen BSM 2—1. 19. CromvlietLenig en Snel 53 WassenaarSpoor wijk 30; SOA VVP 3—2. 20. RVC—Terlaak 8—1; Oliveo— Snoorwegen 02. 21. RKAW—Wilhelmus. 0—2; Bl. ZwartVoorburg 41; DunoRijs wijk 2—0. op als de voorhoede niet in staat is ook maar een ogenblik gevaarlijk te worden? De Heerenveen-verdediging maakte het de PSV-ers trouwens ook niet gemakkelijk. Wat Jan Lenstra en van der Laan, die nota bene de vorige dag nog wegens bloedvergiftiging met peniciline werd behandeld,, hier presteerden, moet de PSV-ers wel tot wanhoop hebben gedreven. Zij waren volkomen zeker van hun zaak. De PSV-voorhoede werd geen enkele ge- legénheid geboden ook maar een en- keï ogenblik gevaarlijk te worden. Men maakte in deze linie trouwens ook de grote fout het spel te kort te houden, waarmee de tegenpartij, met de aanvallende middenlinie Wuyts, de Jong en Bosscha, wel raad wist. Aan de andere kant was de virtuoos Lenstra in zijn element. Maji voor man passeerde hij en was een doorlo pend gevaar voor de PSV-goal. Na ruim een kwartier spelen, gaf Abe een staaltje voetbal ten beste dat de bijna 20.000 bezoekers in ex tase bracht. Reeds op het midden veld speelde hij het leder in samen werking met Bosscha keurig vrij. Een hele rits van PSV-ers werd gepas seerd, Lenstra gaf een afgemeten pass naar de vrijstaande Jonkman, die Steiger geen schijn van kans gaf (02). Dit gaf de Friezen moed. Kees op keer sneed Lenstra met het leder aan zijn voeten door de PSV-verdedi- ging heen en steeds maar weer gaf hij de best geplaatste passes naar zijn clubgenoten. Het duurde zowat een half uur voordat PSV het juiste te- .genwapen kon vinden, door Lenstra de weg met twee voeten te blokke ren en pas na 32 minuten kreeg Veen. stra voor de eerste maal wat moeilijk werk te verrichten, dat hem echter niet erg moeilijk afging. Na de rust kwam PSV opnieuw ge vaarlijk opzetten en wat we in de eer ste speelhelft niet zagen geschiedde nu: er werd geschoten, gevolg: na 2 minuten een verrassend doelpunt van middenvoor Bloemsma. Dit had een kentering kunnen betekenen in deze strijd als niet 3 minuten later Fli^rman, de PSV-rechtsback, een gemakkelijk te keren bal had gemist. Hofma snelde toe en alle illusies van PSV waren vervlogen Toen na 10 mi nuten Abe Lenstra opnieuw een staal tje van voetbalbekwaamheid demon streerde was het pleit beslecht. Met sierlijke schijnbewegingen passeerde hij vier PSV-ers, werd in het doel- vlak gevloerd, stond op en besloot zijn spel met een hard en onhoud baar schot dat opnieuw doeltrof (I4). Toen vond Heerenveen het welletjes. Ploegh werd uit de voor hoede naar achteren gehaald en ging cm het middenveld de verdediging irersterken. PSV bleef stormlopen op het Heerenveen-doel, doch alles ging zo stuntelig en ongevaarlijk, dat dit doelman Veenstra in het geheel niet behoefde te verontrusten. De Hee- renveenverdediging was al zo ver trouwd geraakt in dit systeemloze spel dat het zich een kwartier voor het einde plotseling liet verschalken. Byen, die- de geblesseerde Baters op de rechtsbuitenplaats verving, plaats te zuiver voor het doel en de snel toegelopen Bloemsma trapte tussen de benen van doelman Veenstra in (4-2). DE PROMOTIE-DEGRADATIE COMPETITIE. De promotie-degradatiecompetitie in Afd. I werd ingezet met 'n punt loos gelijk spel tussen UW en KFC. In Afd. H vond de tweede wed strijd plaats. Nu was Excelsior de gast van Emma. De Rotterdammers verloren daar met 20, zodat de stand thans is^ Emma 1 1 20 2 SW 11—— 4—1 2 Excelsior 2 2 16 0 In de promotiecompetitie der 4e klasse verloor Alphia haar tweede wedstrijd. HPSV won met niet min der dan 52. De stand: ASC 1 1 2—0 2 HPSV 11 5—2 2 Alphia 2 2 2—7 0 Eerste nederlaag van Lugdunum DOOR FALEN DER ACHTERHOEDE In een teleurstellende wedstrijd, in het bijzonder vóór rust, verspeelde Lugdunum in haar eerste promotie wedstrijd twee kostbare punten. De achterhoede, in vorige wedstrijden steeds het beste deel van het elftal, was nu volkomen uit vorm. Er werd niet de minste aandacht geschonken aan voldoende dekking, waardoor steeds enkele spelers van VND vrij spel hadden. Reeds in de eerste mi nuten wist keeper Oudshoorn op schitterende wijze een kopbal te ke ren. Door een misverstand tussen v. Pijlen en van Es kwam de mid- voor vrij voor doel, zijn schot be landde echter tegen de paal, doch de linksbuiten wist toch te scoren (10). Lugdunum was echter niet ontmoedigd en uit een corner wist Verhoeven de partijen op gelijke voet te. brengen (11). Direct daarop kwam Verhoeven vrij voor de kee per, doch door lang treuzelen ging deze kans verloren. De partijen wo gen aardig tegen elkaar op, doch de achterhoede van Lugdunum bleef falen. Bij een te langzaam wegwer ken van één der Lugdunum-halfs kon de rechtsbuiten voorzetten, waar uit de midvoor wist te doelpunten (21). Nog vóór rust wist de VND- rechtsbuiten met een gelukkig schot de stand op 31 te brengen. Na rust kwam een geheel ander Lugdunum- elftal in het veld. Toch wist VND door haar linksbinnen de score te verhogen to 41. Hierna zette Lug dunum alles op alles en Verhoeven wist met een scherp schot de achter stand te verkleinen (42). Dadelijk daarop wist Pardon uit een vrije trap te doelpunten (43). Onder enthou siaste toejuichingen van de aanwe zige Leidenaars toog de Lugdunum- voorhoede ten aanval, maar niets wilde lukken. Een tactische fout was het echter van aanvoerder v. Pijlen met de goedspelende linksbuiten Quist van plaats te verwisselen, waardoor de vechtlust uit de voor hoede verdween. Kort voor het einde wist de VND-rechtsbuiten, toen de gehele achterhoede voor vermeend buitenspel bleef staan vrij gemakke lijk te doelpunten (5—3). Met deze stand kwam het einde en wil Lug dunum nog een woordje mee blijven spreken, dan dient zij tegen Rooden- burg uit een geheel ander vaatje te tappen. Alphia—H.P.S.V. 2-5. Ook de tweede promotiewedstrijd is voor de Alphianen op een desillusie uitgelo pen. Nu waren het de Haagse politie mannen, die elke bestaande hoop bij Alphia op wrede wijze de bodem in sloegen. Zelfs toen het 20 was voor TVTEDERLAND Jheeft op sensationele wijze het drieianden voetbal - tournooi gewonnen door de Engelse amateurs met 52 (rust 30) te verslaan. Sensationeel, omdat hier een volkorrfen gewijzigde Neder landse B-ploeg technisch en tactisch klassen hoger speelde dan Zaterdag tegen Luxemburg, waarvan met slechts 10 gewonnen werd. een betere ploeg ten onder gaan, zonder dat Engeland er ook maar iets tegen wist in te brengen. Engeland begon h^l wat agres siever in de tweede nelft tegen een Nedei'land, dat nu wel wat te veel op de voorsprong bouwde. Het viel te betreuren, dat de Engelse rechts buiten gewond taakte en na enige minuten het veld verlaten te heb ben verder maar zo'n beetje mee- huppelde. Landman bevestigde zijn reputatie van Zaterdag door alle Engelse aan vallen af te slaan, maar Terlouw, die Zaterdag als spil goed had vol daan, en gisteren linksback speelde, was op de nieuwe plaats lang niet zo betrouwbaar, hetgeen dikwijls tot moeilijke situaties aanleiding gaf. Nadat Engeland ook in deze of fensieve periode geen succes had behaald, zakte het peil van het aan- valsspel opnieuw tot dat van votfr de rust, met het gevol<?. dat onze voorhoede resnectievelijk door En gelsman (20 minuten na de rust) en Van der Tuin (28 minuten na de rust) de voorsprong op 50 wist te brengen. Een hernieuwe spurt der Engelsen bracht twee Engelse doelpunten: het eerste door een strafschop (wegens hands van Schaap) en het tweede door een uiterst snelle doorbraak, waarbij middenvoor Mcllvenny Landman te snel af was. Nederland heeft dus het tournooi "ewnnnen met 4 punten uit 2 wed strijden, voor Engeland m'et 2 pun ten en Luxemburg 0 punten. Engeland en Luxemburg verslagen De enige verklaring voor deze ge daanteverwisseling kan- gevonden worden in het feit, dat de tegen stander een opbouwend spel demon streerde en ook niet zo hard speelde als Luxemburg. Hierdoor geïnspi reerd trok dit herboren Nederlandse elftal tot de aanval en het wonder van een algehele ommekeer voltrok zich op zo regelmatige wijze, dat het technisch behoorlijk spelende En gelse elftal, dat echter de bezieling miste, die later het hoofdkenmerk van de Nederlandse ploeg zou wor den, volgens de regelen der kunst geslagen werd. De Nederlandse ploeg, die Zater dag een ondoordacht en primitief voetbal gedemonstreerd had, waar bij vrijwel elke pass onzuiver was, speelde thans de bal, zoals het be hoorde, over de grond, terwijl de nasses de juiste lengte hadden, waardoor een eenheid in de aanval ontstond, die onze snelers een 30 ^oorsnrong bezorgde. Het eerste Ne- ^priandse doelpunt na een kwar tier spelen was het gevol" van zo'n zuiver gecombineerde aanval, w'aarhiï Vpp der Tuin, die midden voor sneelde. zuiver lanes de uitge lopen Engelse doelmen inschoot, 'n Doplnnnt, dat de Nederlandse ploeg zodanig inspireerde, dat F.ngeland in feite niets vermocht in te brengen, vnnrda^ 18 minuten later e»rst Schaap en twee minuten daarna En- celsman m'et prachtige onhoudbare o"hnten eedoelnunt hadden. Het derd« doeTpunt was het werk van bot drietal S°haanVan der Tuin Vn «rplsman. Deze eerste speelhelft was de be langrijkste van d£ wedstriid, want hier werd niet alleen de hechte «rondsla® voor de riteindeliike over winning gelegd, maar h?^r za®en de 15.000 toeschouwers np het veld van Dulwich Hamlet F.C. ook een vrij wel machteloos Engels elftal tegen de thuisclub, vermocht dit nog geens- einde. zins de Hagenaars te verontrusten. Integendeel, rustig speelde men ver der en werden de aanvallen opge bouwd. Een feit was het. dat de Al- ohia-achterhoede het hen niet al te lastig maakte. Toen dan ook na .de doelpunten van Goedhart en de Hoed, het eerste teken van de kracht der Hagenaars in de vorm van een doel punt kwam, ging hierdoor de Alph'a- defensie zo mogeb'ik nog onzekerder spelen. Fout op fout Werd gemaakt en het viel dan ook niet te verwon deren, dat de rust met de stand 22 in ging. Hoewel Alphia in de tweede helft de vrij sterke wind in de rug had. waren het toch de bezoekers die nu het spel geheel in handen namen. Elk initiatief werd Alnhia ontnomeh en het leek een kwestie van tijd te zullen worden, wanneer de Hage naars de leiding zouden overnemen. Dit gebeurde dank zij de hulp van doelman Kramer, die bij een schot op zijn doel onhandig met de bal om sprong, waardoor deze ten slotte in zijn eigen doel terecht kwam. (23). Na een korte opleving bij Alphia wist HPSV opnieuw van een fout in de Alphia defensie te profiteren en werd het 24. Alphia speelde nu een ver loren wedstrijd, met een hard schot van Zandbergen werd het zelfs 25. Met deze uitslag kwam tevens het UET WaJ REEDS EEN TRADITIE GEWORDEN, dat de Bataven tot be- sluit van het winterseizoen en als inzet van het zomerseizoen een klein week-end hielden, dat beperkt bleef tot de Zaterdagmiddag. Nu het aantal Bataven zo geweldig is uitgebreid en de te behandelen stof zo omvangrijk, kan met een enkele Zaterdagmiddag niet meer vol staan worden en zal nu ook de Zondag er bij betrokken worden. Twee dagen „in de Branding" Voor dat doel is afgehuurd het fraaie hotel „De Branding" te Noords- wijk Zee, dat met een omgeving van duinen, bossen en strand een ideaal- oord is voor een dergelijk week-end. Daar in de Branding zullen de Bata ven letterlijk in de branding geplaatst worden en zo een laatste proef afleg gen van hun geestelijke en lichame lijke conditie alvorens het nieuwe athletiek jaar te betreden. Het zal hun allerminst beschoren zijn, daar aan zee een paar rustige vancantiedagen door te brengen, in tegendeel, er wacht hun een pro gramma, dat hen van minuut tot mi nuut opeist met de gehele persoon. Wanneer zij om 3 uur van af station Leiden vertrekken, gewapend met speren, disci, kogels, medicin ballen, springstandaards, polsstokken enz., dan zal hun eerste taak in Noordwij k zijn het colbertje te verwisselen voor het Batavencostuum en dan gaat het programma draaien. Eerst zal dave rend het Clublied over de duinen schallen: „Dat doen enkel de Bataven, de Bataven, dat zijn wij". In lange rijen zal men ze dan zien gaan onder leiding van trainer Ten Braak, door de bossen waar de frisse dennenlucht hun longen zuivert, door de duinen, waar top voor top wordt beklommen om er in snelle vaart weer van af te dalen, naar het strand over het mul le zand, zo zullen ze ijzersterk ge maakt worden, krachtige jonge man nen, die de strijd van het leven aan kunnen. De trainingen zullen afge wisseld worden met diverse wed strijden en spelen en daar tussendoor wachten talrijke ineressante, met lichtbeelden verluchte causeriën, waarvan wij o.a. noemen Rector Ves- ter over de athleet als katholiek, de heer Averdieck over olympische spe len vroeger, thans en in de toekomst, waarvan als hoogste punt de Kath. Olympische spelen die in het Jubel jaar 1950 in Rome zullen worden ge houden en waaraan een Batavenploeg zal deelnemen. De heer Ir. Paarden- kooper spreekt en toont de bouw plannen van het Batavorum, de heer Ten Braak spreekt over de athleet en z'r training, de heer Heyneman over: wat kan ik in de athletiek bereiken, de heer Ludlage over de werking der spieren enz. enz. Twee dagen lang zal er onder hoog spanning gewerkt worden en het spreekt wel van zelf, dat ook de in wendige mens daarbij niet vergeten mag worden. Stevige maaltijden zul- ler daarom in het hotel steeds klaar staan om de krachten op peil te hou den. De boog kan echter niet steeds ge spannen zijn en daarom wordt de Za terdagavond gezellig onder elkaar doorgebracht met muziek en zang. Op Zondagmorgen komt de gezame- lijke H. Mis, terwijl ook de rest van de morgen aan het godsdienstige zal gewijd worden. Direct daarna volgt dan alweer een Veldloop om het kam pioenschap van de Bataven met de prachtige R.K. B.L.O.-Wisselbeker als inzet en zo draait het omvangrijke programma voort alles te veel om op te noemen tot de Zondagavond, die besloten wordt met een gezellig club- diner als sluitstuk op dit prachtige week-end, en wanneer dan nog eens met een donderend '„Dat doen enkel de Bataven" besloten wordt zal men weten, dat dit gezang geen holle fra- ze is, dat de Bataven een vereniging is. waar gekweekt worden de kerels, waar onze maatschappij zo grote be hoefte aan heeft Londcnsc persstemmen. Naar aanleiding van de magere 10 zege van Nederland op Luxem burg leverden enkele Engelse bla den commentaar op onze ploeg. De „Sunday Chrnicle" schreef, „dat er een 'wonder moet gebeuren om dit Nederlandse elltal van de En gelse amateurs te doen, winnen." „Reynolds News" schreef: ,Het weinige publiek kreeg niet veel bij zonders te zien en' zelf heb ik nog nooit voetballers gezien, die over zo'n armzalige finish bes'^'kken. Ik kan dan ook niet geloven, dat Enge land enige moeite met deze Neder landse amateurs hebben zal, hoewel de backs van Bun en Spel- een hin dernis van belang Kunnen blijken." De wijziging van de Ned. ploeg schijnt dan wel als wonderolie ge werkt te moeten hebben! AW—Wilhelmus 0—2. AVV was niet voltallig, want Schuyt en van Rijswijk waren niet present en werden vervangen door Vreeburg en Havik. Aanvankelijk was AVV flink in de aanval, doch Wilhelmus was meer beweeglijk, zodat de bal voor het merendeel in bezit was van Wilhe.mus. Na een kwartier spelen werd de bal door Wilhelmus opge bracht; een hard schot van Hooij- mans werd gestopt door keeper Hörters, doch deze liet de bal val len, waardoor Steenbrugge een kans kreeg en in het net schopte (01). Na de rust had het de schyn dat AVV flink van zich zou afbijten. De opstelling werd gewijzigd, doch re sultaten leverde dit niet op. Wel moesten aan beide zijden tal van corners genomen worden. Eenmaal werd keeper Hörters, terwijl hij de bal vast in handen had, tegen de grond gelopen, wat de scheidsrech ter zonder enige reactie li#t verlo pen. Maar toen Hörters andermaal de bal trachtte te bemachtigen, liep hij wel wat ver uit het doel en op het kritieke moment miste hij de bal. Hooijmans maakte hiervan on middellijk gebruik en plaatste de bal in het onbewdbnde doel, waar door de stand voor Wilhelmus op 0—2 werd gebracht. AVV deed daar na nog wel een poging om de eer te redden, doch slaagde er niet in zo dat zij de eer volledig aan Wilhel mus moest laten. De Wilhelmus- speler Schaap, die was ingevallen voor de geblesseerde Godwald, heeft bij deze wedstrijd het sleutelbeen 1 gebroken. St. BernardusS.J.Z. 0—1. Na de aftrap is het Bernardus welke di rect aanvalt, maar Ammerlaan geeft retour en het is SJZ die dan geruime tijd enigzins in de meerderheid is, al. hoewel Bern. zich ook danig roert. Keeper van de Berg is in topvorm en weet enige zekerschijnende doelpun ten rustig en beheerst te voorko men. Intussen gaat de strijd weer ge lijk op, maar de voorhoede vergeet steeds met lage ballen te werken, ter wijl de keeper van SJZ alleen voor schuivers kwetsbaar schijnt te zijn. Na de thee heeft Bern. windvoordeel en ieder meent dat zij hiervan zullen profiteren, maar het tegendeel is waar, want de ballen worden nu vaak te hoog en te hard gespeeld Als een kwartier voor het einde keeper van dé Berg een SJZ-voorzet schitterend onderschept, maar de bal toch nog in het bezit komt van de SJZ-rechtsbui- ten, loopt de keeper hier wel op in, doch kan nffet verhinderen dat de bal toch nog wordt voor geplaatst en het is Jac. Wassing die 3an mooi doel punt (01). Er kan nog van alles ge beuren, maarondanks het zwoe gen van het gehele Bern.-elftal, ge beurt er niets .De 01 stand gaf de verhouding goed weer. Het 2e elftal verloor van DOSR 4 met 32 en het 2e speelde met 00 gelijk tegen Foreholte 4. De A-jun. versloegen Weteringse Boys b met 80 en de B-jun. speelden tegen Docos c'gelijk 11. De asp. wonnen tenslotte met 20 van Hazerswoude- as-D.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5