Voor Vrede V rijheid en ^Velvaart ZATERDAG 27 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Volgens een correspondent van de „Daily Mirror" te Washington wordt het leven van ex-koning Michael van Roemenië bedreigd. In hotel Shore- ham te Washington, waar hij ver blijft, zou zijn lijfwacht tot 15 leden van de geheime dienst en de politie uitgebreid zijn. Volgens de corres pondent kwam deze versterking on verwacht in de vertrekken van de ex-koning, die „bleek, bevend en niet meer opgewekt als gewoonlijk" was. Michael zou niet meer in het hotel mogen blijven, waar vele Con gresleden regeringsfunctionarissen én leden van de Sovjet-Russische missie verblijf houden, doch tijdelijk „naar een geheime plaats, die veili ger is dan Washington" worden ge bracht. Het midden en het Oosten van de Amerikaanse staat Oklahoma zijn door een tornado geteisterd. Ten min ste dertien personen zijn om het le ven gekomen De grootste schade is aangericht in de nabijheid van Wetumka, 75 mijl ten Oosten van Oklahoma-city, waar ■even mensen zijn gedood. Op het vliegveld Tinkel, nabij Oklahoma werden 84 vliegtuigen ver nietigd of beschadigd. Binnen een week is het vliegveld nu reeds voor de tweede maal door een tornado ge troffen. BINNENLAND. Terwijl Lou Bandy op de plan ken van het Schuttershof het Mid delburgs publiek met zijn liedjes en grappen vermaakte, werd hem de blijde mededeling gedaan, dat hij grootvader was geworden. Jaren ge leden vernam Lou Bandy de ge boorte van zijn dochter eveneens op de Zeeuwse toneelplanken. Hij trad toen te Vlissingen op. Het centrum van de Kath. Vrouwenbeweging zal op 21 April te Utrecht een landdag houden. In de middagvergadering zal kardinaal De Jong een toespraak houden. In een juwelierswinkel te Til burg zijn inbrekers klant geweest. Zij waren binnengekomen door een ruit aan de achterzijde in te druk ken Er werd voor f 25.000 aan sie raden ontvreemd. Op zomerse top-dagen bezoe ken naar schatting 450.000 personen het strand, waarvan 350.000 in de strook Hoek van HollandScheve- ningenZandvoort. Deze medede ling is uit 'n rapport over de her bouw der badplaatsen. De N.O.-polder zal in de loop van volgend jaar geheel in cultuur worden gebracht. Als naam wordt gedacht: „Urkerwaard" of „Schok- kerwaard". Wanneer alle bestelde auto bussen geleverd zijn, zal het aantal in Nederland weer even groot zijn als in 1940. De economische legerauto's zullen zodra de deviezenschaarste dat toe laat, vervangen worden. Het nachtfeest op Goede Vrij dag in „Tabaris" te Den Haag is niet doorgegaan. De burgemeester heeft zijn toestemming geweigerd. De anti-communisten-motie is in de gemeenteraad van Amsterdam Donderdag een onderwerp van zo langdurige bespreking geweest (zon der rumoer), dat de beraadslagin gen Woensdag zullen worden voort gezet. Krentenbrood zal eind April verkrijgbaar zijn. De voorradige krenten niet voldoendee voor dis tributie zullen op de gewone broodbon in de handel komen. Het Verpleegsters Korps Land macht zal als zelfstandig onderdeel worden op^enom'en in het Vrouwe lijk Hulp Korps en aldus militaire status verkrijgen. Een grote bloemententoonstel ling. de „Amstelflora" is in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam opend door minister Mansholt. Het is dc grootste bloemententoonstel ling, ooit in de hoofdstad gehouden. De gemeente Engelen, onder de i-ook van Den Bosch gelegen, gaat eindelijk de petroleumlamp uit blazen. Er wordt electriciteit aan gelegd. Engelen gaat dus wel met zijn tijd mee Een tentoonstelling „Neder lands nieuwe kerken" zal in Mei te Rotterdam worden gehouden. Het doel van de tentoonstelling is een inzicht tc geven in de vraagstukken van de hedendaagse kerkbouw en oplossingen hiervoor naar voren te brengen in de vorm van een aantal zorgvuldig gekozen ontwerpen en afbeeldingen van uitgevoerde wer ken. BUITENLAND. De communistische partij van India is in 'de provincie West-Ben galen onwettig verklaard. Er zijn huiszoekingen gehouden en 30 ar restaties verricht. Driehonderdduizend Japanse regeringsambtenaren zijn in staking gegaan. Men verwacht, dat dit voor beeld weldra door 700.000 andere gevolgd zal worden. Alle telefoon-, telegraaf- en postdiensten, behalve die van de. bezetting, liggen stil. De Franse regering heeft de te Parijs zetelende bond van „vrienden van de Poolse arbeiderspartij" ver boden. John Cunningham heeft met een jachtvliegtuig met straalaan drijving het hoogterecord gebroken. Hij bereikte een hoogte van 18.133 meter. Te Tel Aviv is besloten tot vor ming van een Joods oorlogskabinet. Prettig vooruitzicht- Ontwerp verkiezingsmanifest der Katholieke Volkspartij GROOT IS IN DEZE DAGEN de stoffelijke nood; beangstigend de verwarring der geesten. De Katholiek weet wat ook menig niet-ka- tholiek beseft, dat in de baaierd van deze tijd alleen maar redding en vrede is te verkrijgen door vestiging van een nieuwe maatschappe lijke orde op de grondslag van de zedelijke normen, gelegen in de natuur lijke orde en in de Goddelijke Openbaring, gelijk deze door het Kerke lijk leergezag worden verklaard. Maar weten is niet voldoende; er moet gehandeld worden. Voor de practijk van ons tegenwoordig staatkundig leven betekent dit vóór alles: De noodzaak van een sterke Katholieke Volkspartij. Het is thans zeker voor alle katholieke Nederlanders onaf wijsbare staatkundige noodzaak, daar aan éénsgezind en met kracht, in het belang van wereld, land en volk, mee te werken. een geslaagde beheersing der in flatie schiep de noodzakelijke export- mogelijkheid; het vraagstuk der politieke delin quenten werd grotendeels opgelost. MAAR TOCH. Groot zijn nog in deze dagen van wereldarmoede en dus ook van na tionale armoede de nood en de onte vredenheid in brede groepen van ons volk. De spanning tussen lonen en prij zen, vooral voor grote gezinnen, is nog zorgwekkend. De salarissen en inkomens van ve le ambtenaren en zelfstandigen zijn nauwelijks voldoende voor de dage lijkse levensbehoeften. In land- en tuinbouw heerst onte vredenheid. De middenstand en het bedrijfsle ven voelen zich bekneld door tallo ze voorschriften en een vaak einde loze bureaucratie. Tienduizenden zoeken een passen de woning. Nog steeds is er geen bevredigende regeling voor de vergoeding der oorlogsschade. Groot zijn nog de noden en zor gen van de inwoners van Indonesië, zowel Nederlanders als Indonesiërs. Vele vaders, echtgenoten en ver loofden zijn overzee, van hun dier baren gescheiden, zonder uitzicht op een spoedige terugkeer. En boven dit alles hangt de don kere schaduw van een nieuwe oor logsdreiging. Bij de verkiezingen in 1946 heeft de Katholieke Volskpartij een achtjarenplan opgesteld. Een program van 76 artikelen, allen punten van actuele politiek. In de eerste twee jaren van zijn be staan zijn belangrijke punten van dit program verwezenlijkt. V/IJ NOEMEN: Op de weg naar verwezenlijking van de belofte der Koninklijke rede van December 1942 is een flink stuk afgelegd, zowel met betrekking tot Indonesië als tot Suriname en de Antillen; de samenwerking tussen België, Nederland en Luxemburg (Bene lux) een voorbeeld voor alle vol keren vorderde gestaag; tussen Engeland, Frankrijk en Be nelux kwam een verdrag tot stand, dat de grondslag vormt voor een Westelijke Unie. een wettelijke regeling werd ge troffen ter subsidiëring van het Bij zonder Hoger Onderwijs; een voorlopige voorziening werd getroffen ten behoeve van ouden van dagen; de Kinderbijslag werd verbeterd door invoering van het progressie- beginsel. het consumentencrediet bracht uit komst voor velen; de salarissen van onderwijzers en leraren werden herzien; doeltreffende maatregelen werden genomen ten behoeve van gedemo biliseerde militairen; HET KATH. GEORGANISEERD ZIJN VAN DE WERKGEVERS. In een schrijven van de Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café en Restau ranthouders en Slijters „St. Jozef" te 's-Gravenhage heeft de Aartsbis schop van Utrecht er op gewezen, dat de Bisschoppen hebben gemeend nog eens met de meeste aandrang de aandacht van alle Kath. werk gevers te moeten vragen voor het feit, dat het episcopaat herhaalde malen de uitdrukkelijke wens heeft geuit van Kath. vak- en standsorga nisaties en dat deze uitdrukkelijke wens ook geldt voor de Kath. werk gevers. „De overweging, dat het tot het wezenlijke doel van de Kath. vak organisaties behoort, de Kath. lei ders in het bedrijfsleven persoonlijk te doordringen van de kath. begin selen, teneinde deze ook practisch tot richtsnoer te nemen in hun lei dinggevende functie in de onderne ming, is wel" aldus het schrijven van de Aartsbisschop „van bij zondere betekenis voor de door u georganiseerde bedrijven, waarin 'n Kath. persoonlijk zulk een belang rijke invloed ten goede kan uit oefenen." De avond van Dinsdag 4 Mei is door de regering bestemd tot Natio nale herdenkingsavond. Herdacht zullen worden de Nederlandse mili tairen, zeelieden verzetsstrijders en ook de geallieerde militairen, die waar ook ter wereld in de strijd voor de bevrijding van het Koninkrijk zijn gevallen. Van 18 uur af zullen de vlaggen halfstok worden gehangen. Om 19.30 zullen „stille tochten'* worden ge houden naar de plaatsen, waar mi litairen of verzetsstrijders de dood vonden of zijn begraven. Van 19.45 uur tot 30 seconden vóór 20 uur zul len de klokken van de kerken lui den. Te 20 uur precies zal twee mi nuten volkomen stilte worden in acht genomen. In aansluiting met dit programma kunnen kerkelijke plechtigheden worden georganiseerd. Aan de burgemeester is verzocht die avond geen openbare vermakelUk- heden te organiseren en verkooplo- caliteiten te doen sluiten. De Rotterdamse afdeling van de E.V.C. heeft gisteravond met op twee na algemene stemmen het ver trouwen in het bestuursbeleid uitge sproken en een resolutie aangeno men, waarin uiting wordt gegeven aan diepe verontwaardiging over de handelingen en het drijven van de C.P.N. binnen de E.V.C. en waarin tevens wordt besloten geen enkele inmenging, direct of indirect, van welke politieke partij ook in de or ganen van de E.V.C. te Rotterdam te dulden. Geen enkele bestuurswijziging of aanvulling op last van de landelijke leiding der E.V.C. zal worden aan vaard De beslissing over dergelijke zaken wordt uitsluitend overgelaten aan de bij de Rotterdamse E.V.C. aangesloten arbeiders, waarbij ei voor zal worden gezorgd, dat van buiten af georganiseerde oppositie door een politieke partij geen succes zal hebben. In de motie wordt te vens vastgesteld, dat het grootste deel van de landelyke E.V.C.-leiding aan de C.PJ^.-tactiek volledige me dewerking verleend, tegen welke gang van zaken het plaatselijke be stuur van Rotterdam maatregelen zal nemen. Naar nu eerst bekend wordt hield Donderdagmorgen een onder de ge meente Grathem dienstdoende mare chaussee een aldaar passerende be stelwagen aan en gelaste de chauf feur een in de verte verdwijnende wielrenner le achtervolgen. Met te genzin voldeed de chauffeur aan dit bevel. Toen de wielrenner was in gehaald de marechaussee loste enkele waarschuwingsschoten ging deze nogmaals aan de haal, doch onder de gemeente Thorn kreeg de marechaussee hem andermaal te pakken. De wielrenner maakte van het passeren van een vrachtauto ge bruik om een hernieuwde ontsnap pingspoging te wagen. Van korte afstand slechts enkele meters schoot de marechaussee twee of drie maal op de vluchteling en trof hem in de rug .Zwaargewond werd de wielrenner, de bekende Maastrich tenaar Jean Schweitzer, die in het DAAROM: Legt de Katholieke Volkspartij bij de verkiezingen van 1948, onder vol ledige handhaving van het Urgentie program 1946, de volle nadruk op enige uiterst belangrijke punten (welke wij Dinsdag zullen publice ren). Het is haar vaste wil, de volle kracht van haar beginselen, overtui ging, wetenschap en politieke macht in de strijd te blijven werpen, om deze noodzakelijke voorwaarden voor vrijheid, vrede en welvaart, zo spoe dig en zo volledig mogelijk te ver wezenlijken. DE K.V.P. EN RIJKSEENHEID. Mede naar aanleiding van daarom trent verschenen persberichten, heeft het Partijbestuur van de K.V.P. zich, in de loop van zijn vergadering van Woensdag 25 Maart, bezig gehouden met de vraag, of bestuursleden der K.V.P. een bestuursfunctie kunnen bekleden bij het comité Rijkseenheid. Het Partijbestuur verklaarde zich volkomen accoord met de betreffen de persoonlijke opmerkingen, door prof. Romme gemaakt in de vergade ring van de afdeling Amersfoort, waarbij prof. Romme verklaarde deze functies volstrekt onverenigbaar te achten na het aannemen van het nieuwe verkiezingsprogram het geen in de Partijraadsvergadering van 3 April a.s. zal worden vastge steld dat een goedkeuring inhoudt van de totdusver gevolgde Indonesi sche politiek. Het Partijbestuur besloot tevens aan de Partijraad te vragen, in deze een definitief standpunt te bepalen. bezit van honderd eieren bleek -te zijn, naar het St. Laurentius zieken huis te Roermond overgebracht. De toestand van Schweitser was Vrij dagnamiddag redelijk wel. POSITIE NED. SCHEPEN. Aldabi, 25-3 70 mijl zuid van Per- nambuco. Amsteldijk, 25-3 van Mobi le te R'dam. Amsteldiep 25-3 van 24-3 van Vera Cruz te Coastzacoalcos. Banjoewangi te Panaroekan. Arnedijk Bengkalis, 22-3 van Eastlonden naar Durban. Blommcrsdijk 25-3 van Nor folk te Baltimore. Boschfontein, 26-3 van Dar es Salaam te A'dam. Corilla 26-3 van Liverpool te Curagac verw. Cottica, 26-3 van Paramaribo te Am sterdam verw. Eemdijk, 24-3 van Gal veston te Port Arthur. Kelbergen, 26-3 van La Gallette te IJmuiden; Kertosono, 2(>-3 van Lissabon. Kota Inten, 253 van Halifax naar Rotter dam. Nigerstroom pass. 25-3 Kanari sche eilanden. Papendrecht, van Port Said. Prins Willem 4, pass. 26-3 Malta. Samarinda, 25-3 van Los Angeles naar Tacoma. Singkep 26-3 van Semarang te Soerabaja. Stad Maastricht, 25-3 van Gibraltar naar IJmuiden. Stuy- vesant, 25-3 van Trinidad te La Guai- ra. Sumatra, 25-3 van Houston naar New Orleans. Telamon, 26-3 van Port Liberte te New York verw. Van Osta- de, 24-3 te Trinidad. Veendam, vertr. 27-3 van New York naar R'dam. Wil lem Ruys, 25-3 van Port Said. Win terswijk 26-3 van Vlaardingen te Saf- fi. Zuiderkruis, 26-3 van Palembang te Batavia. Diploma-uitreiking LeidseTextielschool IN DE MEESTE GEVALLEN pleegt een diploma-uitreiking op een of an dere school een min of meer cliché-achtige plechtigheid te zijn.. Niet ech ter bij de Textiel-avondschool, waar Donderdagavond in He gymnastiek zaal van de school voor V. G. L. O., in de Ceciliastraat, de diploma-uitrei king plaats vond, omdat het hier leer lingen betrof, waarvan verschillen den de schoolbanken al dertig jaar geleden verlaten hadden. Een mooi resultaat. Om na zo'n lange tijd zich weer te gaan verdiepen in de boeken, is een prestatie op zichzelf en de resultaten die bereikt zijn pleiten daarom niet alleen voor de toewijding der leer krachten, doch evenzeer voor de vol harding, waarmede de leerlingen ge werkt hebben. Het waren daarom alle loffelijke woorden, die tijdens de uitreiking ge sproken werden. De rij werd geopend door de directeur van de Ambachts school, de heer G. E. E. Kuintjes, die de geschiedenis der Textielschool re leveerde, welke, dank zij de bemoeie nissen van wethouder van Schaik, op 1 Oct. '45 weer kon aanvangen. Spr. pleitte voor de oprichting van een textiel-dagschool, naast de avond school, welke laatste ook altijd nodig zal blijven, om de werkende textiel arbeiders op te vangen. De heer Raaymakers, directeur van de Textielschool bracht dank aan de examen-commissie en noemde de be haalde diploma's geen grenspaal, waar het einde is, doch een mijlpaal, die een verdergaan veronderstelt. In dien er n.l. belangstelling voor is, zal getracht worden in een of andere vorm een voortgezette cursus te or ganiseren. Namens de examen-commissie sprak de heer Heringa over de pret tige wijze, waarop de examens ver lopen zijn, welke getuigden van de ijver waarmede, zowel door leerlin gen als leraren, gewerkt is. D heer J. G. Wilterink, hoofd van de V.G.L.O. school, die het gebouw voor de textielschool beschikbaar ge steld had, benadrukte nog eens dat een arbeider geen verlengstuk van de machine is, omdat hij, door die machine te stellen, te controleren, te regelen en te beheersen, verstand no dig heeft, wat hem van de machine onderscheidt. Spr. hoopte dat de re sultaten aan de leerlingen zowel stof- felijke als geestelijke welstand bren gen zou, tot grotere bloei van Leidens textielindustrie. In een keurig speechje dankte de heer I. J. J. Werk, namens de leer lingen, de leraren voor het genoten onderwijs, waarvan zij, na een aan vankelijke aarzeling, veel genoten hadden. De heer L. Krassenburg bood tenslotte namens de wevers aan de leraren van Kampen en van Weizen YHotyen: IN WITTE KLEREN. De dag van de „grote schoonmaak" in de Kerk is: Pasen. Het is de dag van het goede-voornemens-maken, van het weer beginnen met een scho ne lei. In de nacht (onze tegenwoor dige Mis op Paas-Zaterdag is een, he laas, in het daglicht verdwaalde nachtmis uit de nacht van Zater dag op Zondag), waren de doopleer lingen ondergedompeld in het doop water. Als pas-gewassen lammeren moch ten zij, in witte kleren, het feest van „ons Paas-Lam" bijwonen. Een nieu we toekomst voor ogen werden ook de openbare boetelingen, na een be rouwvolle belijdenis, met de Kerk verzoend. Tot allen, die hun Paas- biecht hebben gedaan, spreekt de apostel Paulus op het hoogfeest een krachtig woordje het is maar een heel kort episteltje dat toch wel enige toelichting nodig heeft. Ter in leiding van Witte Donderdag is reeds uitgelegd, dat het Joodse volk zijn Paas-lam nuttigde met ongedesemd brood. Dit voorschrift was zeer streng: „Dan moet ge zeven dagen lang ongedesemde broden eten. Reeds op de eerste dag moet ge het oude zuurdesem uit uw huizen verwijde ren; en iedereen, die van de eerste tot de zevende dag gedesemd brood durft eten, zal van Israël worden af gesneden". (Boek der Uittocht). Op dit voorschrift nu gaat het Paas-epis- teltje voort, waarbij het verhelderend kan werken, dat de regel uit St. Pau lus' brief, welke aan het epistel voor af gaat (er dus niet in is op genomen) als volgt luidt: „Weet ge niet, dat een weinig zuurdeeg het ge hele deeg verzuurt?" Het vraag- en antwoord-gezang „Victimae Paschali" is van middel eeuwse herkomst en ongetwijfeld een verrijking van de liturgie. MAANDAG: Op Eerste Paasdag vierde voorheen de Paus de H. Geheimen in de Grote Maria-kerk te Rome; op de Tweede Paasdag in de St. Pieter. Daarom treedt dien dag in het epistel de prins der apostelen sprekende op. Het iu zijn eerste missie-preek tot de heide nen, en nog in beperkte kring, na melijk tot de Italiaanse officier Cor nelius, diens huisgenoten en vrien den. Na deze vurige preek over de Verrijzenis, daalde de H. Geest neer over de luisteraars en werden allen gedoopt. DINS&A0: Op Dinsdag trok de paus met «e gehele Romeinse geestelijkheid naar St. PauLbuiten-de-muren, waar Pau lus begraven ligt. Vandaag komt dus de apostel der heidenen aan het woord, die een welsprekend getuige nis aflegt van de Verrijzenis. Hij hield deze preek in de synagoge te Antio- chië (niet de grote havenstad, maar in Pisidië), De oversten der synago ge vroegen, na de voorlezing van wet en profeten, of de aanwezige vreem delingen nog iets te zeggen hadden „ter opwekking van hét volk" Paulus stond op, wenkte met de hand om stilte en begon. De luisterende Joden waren hem aanvankelijk niet onge negen, maar toen zij vernamen, dat óók voor de heidenen het Licht was opgegaan, verdreven ze Paulus en zijn gezelschap uit de stad! De heidenen echter geloofden en „het Woord des Heren verspreidde zich door de ge hele streek". Het evangelie beschrijft de eerste verscnijning van de Verre- zene aan de gezamenlijke apostelen, die hun uitlegt: „Alles moet worden vervuld, wat in de Wet van Mozes, in Profeten en Psalmen van Mij geschre ven staat". een boekenbon aan. Met voor iedere leerling een per soonlijk woord, reikte de heer Kuin tjes de diploma's uit aan de volgen de geslaagden: Afdeling Weven: G. J. Zandvliet, A. Vermond, W. van Houten, M. J. de Vrind, J. W. v. d. Derff, L. Kras senburg. J. F. M. Meul, C. Holverde, W. H. Flaman. Afgewezen: 4 candi- dten. Afdeling Spinnen: T. Schouten. C. Veerman, H. J. Webbers, I. J. J. Werk, J J. Bleij, C. Stikkelorum, F. Kroese- meijer, A. Fuchs, I. Blok, L. Wallaart, W. F. v. d. Leek, B. v. d. Steen, L. F. Philippo, J. Galjaard, J. Ouwer- kerk. N. Sommeling. Afgewezen: 2 candidaten. HET RESIDENTIE ORKEST. Het laatste abonnementsconcert van het Residentie Orkest te Leiden op Donderdag 8 April belooft, om in de termen van onze tijd te spreken, een waar muziekfestival te worden. De eerste dirigent Fritz Schuurman heeft de leiding. Soliste is Maria Neuss; zij zal het Vioolconcert van Brahms spelen. Als slotapotheose brengt Schuurman de hier nog nim mer uitgevoerde „Symphonie de Psaumes" van Igor Strawinsky, voer orkest en gemengd koor. De „Voor- burgse Oratoriumvereniging" (diri gent Jan Out) verleent hierbij zijn welwillende medewerking. Strawin sky voltooide dit prachtige werk in 1930 en droeg het op aan het „Boston Symphonie Orchestra". Als teksten voor dit driedelig werk koos hij la- tijnse verzen van drie mooie psalmen (psalm 38, 39 en 150). Men zal zich verwonderd afvra gen, waarom men hier dit belangrijke werk dat reeds lang in de gehele muziekwereld zijn plaats veroverde, niet reeds eerder uitvoerde. De enigs zins gecompliceerde bezetting, aller hande technische bezwaren, o.a. het moeilijk te verkrijgen orkestmate riaal, zijn hiervan de oorzaak; nu het Residentie Orkest zich evenwel de moeite getroost heeft de „Sympho nie de Psaumes" in Den Haag uit te voeren, heeft men gemeend deze uit muziekcultureel oogpunt zo belang rijke daad muziekminnend Leiden niet te mogen onthouden. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Morgen, Hoogfeest van Pasen, zal de weleerw. pater Felicianus Kallen berg, O.F.M., te 10 uur (niet te 10.15 uur) in de Hartebrugskerk zijn eer ste plechtige H. Mis aan God op dragen. De feestpredikatie zal wor den gehouden door pastoor R. Smitz, O.F.M. BELANGENGEMEENSCHAP TEXTIEL EN KLEDING, AFD. LEIDEN. De Belangengemeenschap voor Textiel en Kleding gevormd door de R.K. Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" en de R.K. Naaisters- en Kleermakersbond „St. Gerardus Ma- jella" houdt een jaarvergadering op Dinsdag 30 Maart a.s. in het gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel, des avonds te 8 uur. De heer C. M. Raaimakers, directeur van de Leidse Textieldagschool zal spreken over het nut en de betekenis van het tex- tielonderwijs hier ter stede, terwijl vervolgens de districtsbestuurder de beer A. v. d. Heyden, zal behande len het wetsontwerp: wachtgeld en werkloosheidverzekering. Naar aan leiding hiervan spoort het bestuur allen aan deze zeer belangrijke jaar vergadering bij te wonen. KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. Donderdagavond hield de afd. Lei den van de Kon. Ned. Middenstands bond een ledenvergadering in „De Harmonie", tijdens welke de direc teur van de Markt- en Havendienst, de heer L. A. Mennes, gesproken heeft over het marktwezen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer W. Swart, gaf de heer Menne- allereerst een over zicht van het marktwezen in de loop der eeuwen. Reeds in de 10e eeuw, bij de inwijding van de St. Pieters kerk, ontving Leiden zijn eerste vrije marktrecht. Uitvoerig stond spr. stil bij de markten, welke hier in Lei den werden gehouden en de belang rijke plaats welke het waaggebouw met omgeving daarbij steeds innam. De heer Mennes bepleitte het be staansrecht van de markt en gaf een uiteenzetting van de verhouding markt: winkelstand, waarbij hij op merkte, dat binnenkort zeer waar schijnlijk een regeling zal worden getroffen, waarbij zij die momenteel een marktstandplaats als een winkel hebben, zullen moeten kiezen tus- seVi een van beide, omdat dit samen gaan dan niet meer mogelijk zal zijn. Bioscopen Luxor. De kleurenfilms van het Luxor-theater hebben als 't ware een reputatie en het Paasprogramma biedt weer een dergelijk gebeuren in „Simbad the Sailor". Het avontuur lijke trekt nog steeds en ook deze film brengt de romantische avontu ren van een zeeman, die zijn hart verpand heeft aan een beeldschoon meisje (Maureen O'Hara), dat hij vervolgt over land en over zee, waar voor hij de gevaarlijkste onderne mingen opzet en ten uitvoer brengt, waarvoor hij de vrouwenverblijven van de Perzische harems op gevaar van eigen leven zelfs binnendringt en zich dc toom op de hals haalt van een emir. Maar.... behalve zeeman is hij ook een prins, althans daarvoor geeft hij zich uit om beter zijn doel te bereiken. Douglas Fairbanks en Walter Slezak vervullen de manne lijke hoofdrollen en het is hun toe vertrouwd evenals trouwens -Mau reen O'Hara een bijzondere vertol king van haar rol geeft. En dat alles in een Oosterse sfeer van feërieke schoonheid, gelijk de galeien, die de zee bevaren van een pracht en schoonheid zijn, die door de kleuren combinaties te sterker spreken. Een film. die ongetwijfeld vele belang stellenden zal trekken. Lido. Wie deze week sensatie zoekt, kan dat vinden in de film „Tarzan overwint", een rolprent van adem benemende avonturen in de jungle, met als duidelijke achtergrond een enigszins wrang aandoende anti" nazi-propaganda. Nu de oorlog bij kans drie jaar voorbij is, wil dit laatste er bij ons niet meer in, voor al niet als het geschiedt op een wijze als in deze film. Niet zozeer om het ietwat clichéachtig geworden type van g WEERSVERWACHTING g O o DROOG. g Droog en overdag zonnig, g maar enigszins schraal weer met g c matige, af en toe vrij krachtige c c wind uit Oostelijke richtingen, c Weinig verandering in tempera- g tuur. 2 C O ononn'ionnnoononnnonnnonoonnnoooooo ZONNIG WEER MET PASEN Het weer in West-Europa wordt reeds een week lang beheerst door een gebied van hoge luchtdruk. Dit gebied nam in de afgelopen dagen nog aanzienlijk in betekenis toe en Zaterdagmorgën strekte het zich uit van de Britse eilanden tot in mid den-Rusland. Op de Oceaan valt wel enige depressie-activiteit waar tc ne men, maar de storingen blijven op verre afstand van ons land. Zij trek ken via IJsland naar Spitsbergen en Nova Zembla. Verder bevindt zich nog een weinig actieve storing bo ven Spanje, die zich langzaam in de richting van Zuid-Frankrijk uit breidt. Alles bijeen zijn de weersvooruit zichten voor de Paasdagen dan ook vrij gunstig. Het weer zal in het al gemeen zonnig zijn, wel is waar met de mogelijkheid van wat hogere be wolking op tweede Paasdag. de slaafs volgzame „Heil-Soldat", als wel de koelbloedige zekerheid, waar mede zij van kant gemaakt worden. Zoals al gezegd is het een verhaal vol sensatie, waarin de hercules-ge stalte van Johnnie Weismuller de hoofdrol vervult, te midden van be wonderenswaardig gedrilde open en een weelderige tropennatuur in Afri ka. waar Duitsers per parachute neer gelaten worden en dan...., neen laten we de rest niet vertellen. De keuring van de Kath. Filmcentrale, n.l. voor 14 jaar. lijkt ons wat te laag. We zouden deze rolprent willen voorbehouden voor achttien jarigen. Casino heeft van de week „Het le ven begint voor Andy Hardy", een film van een jongeman, die zich naar New York begeeft, het grote, woe lige New York, waar het leven vol verwachting schijnt te beginnen, maar waar het toch niet meevalt. De film is geschikt voor personen boven 18 jaar. Voor de kinderen heeft de directie voor de Paasvacantie een speciale jeugdfilm op het program ma gezet, n.l. „Janneman", waarin diverse sprookjes zijn verwerkt. In Rex draait de film „Geef hem de ruimte" en als u nu weet, dat met ..hem" George Formby bedoeld is. dan snapt u tevens waarom hem „de ruimte" moet worden gegeven. Het is een echte Formby-film met dwaze grappen en gekke avonuren. Boven 14 jaar. Trianon heeft dc film „De beste jaren van ons leven" voor de zoveel ste maal geprolongeerd. Dc film, die het inderdaad waard is, blijft belang stelling trekken. Voor geestelijk vol wassenen. Aan de heer D. G. Waasdorp, chef van de afdeling uitgeverij bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij N.V., alhier, is met ingang van heden pro curatie verleend. Dienst der huisartsen de dok toren doen met de Paasdagen als volgt dienst: Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur: de doktoren Bockel, de Graaf, Kors en Postel. Van Maandagmorgen 8 uur tot Dinsdagmorgen -8 uur de dokto ren de Bruyne, Langezaal, Meyboom en Nieuwzwaag. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Za terdag 27 Maart 13 uur tot Maandag 29 Maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 29 Maart 8 uur tot Zaterdag 3 April 8 uur waargenomen door: dc Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; de Haven-Apotheek, Haven 18, tel.20085. Te Oegstgeest beide dagen door: ö- Oegstgeester Apotheek, Wilhelmin; parte, tel. 26274.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2