Radio ALS DE HEIDE BLOEIT CHEVROLET e„ de BENELUX SPORT Euwe verliest van Smyslov DONDERDAG 25 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De opleiding in ,de Rijks-werkplaatsen De sociale voorlichtingsdienst, van het Ministerie van Sociale Zaken Stelde leden van het contactcen trum op voorlichtingsgebied in de ge legenheid zich te orienteren over de arbeid van de rijkswerkplaatsen voor vakontwikkeling. De Haagse rijks werkplaats Werd be zocht. Deze is ruim een der dertig werkplaatsen, waar arbeiders, die de leeftijd voor bezoek aan ambachts scholen reeds te boven 2ijn, zich zodanig kunnen bekwamen, dat zij in de praktijk tot volledige vaklie den kunnen uitgroeien. Aanleiding tot het stichten de2er scholen is het grote tekort aan vak lieden in Nederland. De cursisten krijgen 'hun onderricht terwijl teij werken, nadat zij eerst psychotech nisch op geschiktheden zijn onder zocht. Het karakter van de arbeider •bepaalt de richting, waarin hij zich na verloop van drie tot negen maan den, de opleidingstijd is. afhankelijk van het vak, verder' zal kunnen ontwikkelen. Het onderwijs werkt dus selecterend ten aanzien van la tere specialisatie. Geleid door hun grote ervaring en *de behaalde re sultaten tijdens de opleiding kunnen de leerkrachten uitmaken voor wel ke richting een arbeider het best ge schikt is.Uit de timmercursus kun nen theoretisch dus zowel timmer lieden, betontimmerlieden als toe komstige meubelmakers voortkomen. De heer S. H.Trines, die' een in leiding hield, legde de nadfruk op het feit, dat de opleiding, gebaseerd op beroepsanalyse, zich beperkt tot het bijbrengen van die vaardigheden, die de .toekomstige arbeider niet 'in de practfjk kan leren. Routine wordt niet bijgebracht. De systematische scholing in de werkplaafsen moet dus in de be drijven worden aangévujd met rou tine training. Bij oudere vaklieden in de bedrijven bestaat soms de nei ging om in de rijkswerkplaatsen op geleide arbeiders links te laten lig gen. De heer Trines vindt dit'een be treurenswaardig verschijnsel, om dat" ons land goede vaklieden zeer dringend nodig heeft. Per 'jaar le veren de rijkswerkplaatsen volgens dit systematisch opgezette plan on geveer 5000 arbeidskrachten af. In de rijkswerkplaatsen wordt 45 uur per week gewerkt. Deelnemers aan de cursussen ontvangen, afhan kelijk van leeftijd en woonplaats, per week een bedrag, dat ongeveer inet zeventig procent van de lonen voor - ongeschoolden overeenkomt. De heer Trines acht de resultaten van deze werkwijze van scholing zeer •bemoedigend. VRIJDAG HILVERSUM 1 OOI m.). 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Orgel, 7.45 Een woord van de dag, 8.00 Nieuws, 8.15 Lijdenskora- len ,8.30 Pianosoli, 9.15 Onze jonge zieken, 9.30 Oude Meesters, 10.15 Morgendienst, 10.45 Inleiding op Matth. Passion, 11.00 Passie-muziek, 12.30 Oude Sonates. 13.00 Niéuws, 13.15 Orgelplaten, 13.30 Goede-Vrij- dag-overdenking ,14.00 Passie-mu ziek (vervolg), 16.00 Voordracht, 18.20 „Éuphonia". 17.00 Oüde en nieuwe schrijvers, 17.30 Orgelconcert, 18.15 CWV-kwartier, 18.30 Ned. Strijd krachten, 19.00 Nieuws en Weerover- zicht, 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Kerkdienst, 21.00 Stabat Ma ter. 21.45 Strijkorkest, 22.00 Vrajen aan voorbijgangers, 22.30 NCRV- •kwartet, 22.45 Avondóverdenking 23.00 Nieuws, 23.15 Concerto, 23.30 Slotaccoord, 24.00 Sluiting.. HTVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.]|l. 8.00 Nieuws 8.18 Gr. pl. 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Sibelius, 9.30 Waterstanden, 9.35 Dvorak, 10.00 Morgenwijding, 10.20" Gr. pl. 10.45 Cécile Chaminade, 11.00 ,,De oude Klokkeluider", 11.15 Or kestconcert, 12.00 The Römancers, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Pierre Pal- la, 13-00 Nieuws 13.15 Kamerorkest, 14.00 Kookkunst, 14.20 Gr. pl. 15.00 Dichters over Goede Vrijdag, 15.20 Fernando Germani, orgel» en Adolf Busch, viool, 16.00 Qrgel, 16.30 Tus sen 12 en 16 jaar: ..Aardenburg', J7.00 Gr. pl. 17.20 Piet Tiggers „Bach" 13.00 Nieuws, 18.15 Jan Vogel en or kest met zang van Mpc van Praag, 18.40 Jan Corduwenér, 19.15 De Koopvaardij, 19.30 Avondmaaldienst, 21.00 Men vraagt... en wij draaien, 21.30 Paul Godwin Trio, 22.15 Gr. pl. progr., 22.40 „VandaagMej dr Brui ning, 22.45 Avond wij ding, 23.00 '1? DOOR ANNY VAN PANHUYS 24) Zovele vrouwen houden zich bezig met maatschappelijk werk. Zij nam zich voor, hun voorbeeld te volgen en zich bij hen aan te sluiten. Gedurende haar huwelijk met van Kempen had zij een blik mogen slaan in de wonderen der toonkunst. Haar man had haar zelfs onderricht gegeven in compositie en harmonie leer. Ook vertelde hij haar veel van de grote componisten, voor wie de muziek alles was geweest. Dat waren heerlijke uren geweest die zij zo met Maurits had mogen doorbrengen Hoe moeilijk zou het zijn iets te vinden, dat daartegen kon opwegen! Opeens mengde haar moeder zich in liet gesprek en zei: „Komaan, Jo, laat je door mij overhalen en kom v eer bij ons wonen. Help rrtij in de houding, dan heb je iets te doen n je ook niet meer zo alleen.'' VERRUIMING VAN HET TOURIS- TENVERKEER IN ENGELAND.' - Minister Wilson heeft in het La gerhuis meegedeeld, dat een proef zal worden genomen ter verruiming van het buitenlandse touristenver- keer in Engeland. Hierbij zullen toe risten, die zich naar Groot -Brittan- nië begeven, bij banken in hun land op vertoon van hun paspoort 25 p. sterling kunnen kopen, terwijl zij voorts een boekje met 6 aankoop bons zullen kunnen verkrijgen, waarop de buitenlandse touristen zonder punten distributieartikelen in Engeland zullen kunnen aanko pen. Met dergelijke bonnen zullen de touristen bijv. stof voor een ja pon, een paar schoenen of 6 zakdoe ken kunnen kopen. Ter gelegenheid van de Olympische Spelen zullen 12 textielpunten aan de deelnemers worden uitgereikt, alsmede aan de officials, journalisten en hun gezin nen. Minister Wilson maakte voorts de voorwaarden bekend voor het verstrekken van benzinebons# aan buitenlandse touristen, die Engeland met hun auto willen bezoeken of in Engeland een nieuwe auto kopen voor export. Deze nieuwe voor schriften zullen van 1 Mei a.s. af gelden en zullen ook betrekking hebben no. touristen, die zich op dat tijdstip reeds in Groot Brittannip bevinden. Velen vragen zich af waarom de Chevrolet in verhouding tot andere merken zo goedkoop in aanschaffing is. Doordat de Chevrolet in Antwer pen gebouwd wordt, zijn de invoer rechten in het kader van de Benelux- overeenkomsten beduidend lager dan die van rechtstreeks uit het buiten land ingevoerde wagens. 2668 BEURSOVERZICHT. Evenals de laatste dagen was de handel op de effectenbeurs te Am sterdam over het geheel genomen van bescheiden omvang. Het publiek betoonde zich gereserveerd en de op handen zijnde vacantiedagen waren hieraan klaarblijkelijk, niet vreerrtd. Ook thans waren hét weer de claims Philips, die het grootste gedeelte van" de belangstelling konden trekken en de gehele middag in een open hoek werden verhandeld; hetgeen even wei niet betekende dat.de omzetten be paald- groot waren.' - Nieuws, 23.15 Symph.concert, 24.00 Sluiting. ZATERDAG HILVERSUM'1 (301 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 „The Messiah'., 8.00 Nieuws, 8.15 Mildred Hunt, fluit, Edith Weis- mann, clav&cimbel. 9.45 Sonate, 10.00 „Klein klein kleutertje 11.45 Gr.pi. *12.03 Aria uit „De Messias", 12.06 Bert Robbe, tenor, Willy Francois, orgeL 12.30 Weero verzicht, 12.33 Klaas van Beeck, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Strijdkrachten, 13.30 Klaas v. Beeck (vervolg), 14.10 The Ink Spots. 14.20 Eng. les' voor beginners, 14.40 Evangelie van de H. Passie, 15.15 Concert der jongeren, 16.00 Gr.pl. 16.20 Het Ned. Blindencongres. 17.00 „De Wigwam". 18.00 Schutte en De Raaf. 18.30 Ned. Strijdkrachten 19.00 Nieuws, 19.15 Nederlanders in Duitsland, 19.30 Gr.pl. 19.50 Banden die binden. 20.00 Nieuws, 20.05* De gewone mas,20.12 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 21.00 Omroepor kest en Omroep-Operakoor, 21.30 Radiofeuilleton. 22,00 Weekend Se renade. 22.37 Actualiteiten, 23.00 Nieuws. 23.25 Symph. Weekeinde 24.00 Sluiting. HTVERSUM II (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Victor Sylvester, 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.pl. 9.30 Water standen, 9.35 Gr.pl. 10.00 Morgen wijding, 10.20 Radiöfeuilleton, 10.35 Constant van den Elshoudt, tenor Alex van Anierongen, piano. 12.00 Bekende orkestwerken, 12.30 Weer praatje, 13.00 Nieuws 13.20 Malando en zijn orkest, 14.15 Harrnoriie-or- kesten, 15.15 Gr.pl. 16.15 Kleinkunst- progr. 16.45 Artistieke staalkaart, 17.15 Omroepkamerorkest, 18.00 Nieuws, 18.30 „Om en nabij de twin tig'. 19.00 Octet van Mendelssohn, 19.30 „De Kerk nü (TV.) 19.45 Sar tre in Amsterdam, 20.00 Nieuws 21.30 22.30 The Ramblers. 23.00 *Nieuws 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Melodie en sfeer, 24.00 Sluiting. De majoor keek zy'n vrouw ver wijtend aan; hij had haar toch zo duidelijk gezegd, dat hij *het niet met haar eens was... Maar Josine ging terug naar het stille huis. Zij dacht aan haar over leden echtgenoot, maar ook aan Dirk, clie zij zo innig bemind had en die haar verlaten .had. Soms meende zij, dat Dirk toch wel reden had om hitter jegens haar gestemd te zijn. In plaats van hem destijds te helpen, zich over die vle selijke teleurstelling heen te zetten; had zij met haar bitse woorden n scheidsmuur tussen hen opgericht. Zy voelde zich ook schuldig, omdat zy zich in dwaze wrok zo spoedig verloofd had met de zoveel oudere man. De dagen gingen voorbij, eentor en kalm. De winter bedekte het 1. met een wit sneeuwdek. Ook de sidentie kreeg er haar deel van. was koud en de mensen kropen huis bij de jvarme kachel. Josine voelde zifch opgewonden. Binnen enkele weken zou de opera „Veroverd Land" in Amsterdam worden opgevoerd en zij stelde "daar natuurlijk een levendig belang in. Dikwijls sprak zij er over met An- toon de huisknecht, die voor alles wat zijp meester betrof, vuur en vlam was. 6000 Propagandisten op stap Al is er van verkiezingskoorts nog maar weinig merkbaar de ther mometer wijst nog maar pas enkele streepjes boven normaal toch zijn er van de Katholieke Volkspartij al een zesduizend propagandisten op stap, die het allereerste en zo drin gend noodzakelijk werk doen, waar mede iedere verkiezingscampagne moet beginnen: de vorming van een verkiezingsfonds. Zaterdag 20 Maart werd de cam pagne ingeluid met'eer* interview, dat de heer P. de Waart via de K.R.O. afnam aan de Partijseereta- ris: Dij- L. A. H. Albering. Ih dit in terview gaf de heer Albering een ovêrzicht van de grootte der verkie zingscampagne, welke nauwgezet en intensief gevoerd zal worden als de geldmiddelen daartoe niet ontbreken. Op alle kiezers der Ka tholieke Volkspartij werd dan ook een dringend beroep' gedaan om de Partij hunner vrijwillige keuze ook, financieel te steunen, opdat bij de verkiezingscampagne het grootst mogelijk resultaat wordt behaald, waarmede tevens op de meest dui delijke wijze aangetoond wordt, dat het communisme hier geen kans heeft. Op eerste oproep zijn ruim 6000 propagandisten op stap gegaan om huis-aan-huis een bijdrage te vragen. Zij zijn vóórzien van een bónnen^ boekje wdarin bonnen ter waarde van 0,25 en 1,In Limburg, Overijssel, het Noorden van Noord- Holland, het Zuiden van Zuid-Hol land, in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam draait de actie reeds op volle toeren; in de overige provin cies is pas een allereerste begin van activiteit .te t bespeuren. Maar vóór 1 Mei moet het fonds gevormd zijn en dan een groot fonds, de grootste partij in Nederland waardig. De doodstraf voor een Joden-beul Bij de voortzetting van het proces tegen de Haagse SD-er Kapteyn, de man, die zichzelf „de grootste Joden beul ter wereld" poemde en op deze betiteling door zijn onmenselijk ge drag mogelijk ook wel aanspraak kan kan maken,, is de doodstrafeis geval len .Na de uitvoerige behandeling van de zaak, waarbij tientallen getui gen zyn gehoord, bestond weinig twij fel omtrent de straf, die de procu reur-fiscaal, mr. De Gruyter, zou re- quireren. Naar K.'s eigen verklaringen heeft hij c.a. twee duizend Joden gearres teerd. Wat hij er echter, niet bij ver telt, is, dat hij velen hunner op gru welijke wijze heeft gesard en mishan deld. Een van zijn geliefkoosde „kuren", die hij zijn slachtoffers deed onder gaan, was het koude bad, waarin hij hen vaak uren liet verblijven. Verder bewerkte hij hen met gloeiende po ken, zwepen, stukken ijzer en 'elk stuk meubilair, dat hij maar grijpen kon. Met dit alles had K. slechts een ^doel: Waar zitten meer Joden, waar? Waar het de Jodenjacht gold kende K. geen tijd of ontspanning voor zich zelf Tijdens de gehele zitting heeft K. slechts de mishandeling van één ge vangene erkend nl. van een niet-Jood, die hij mank heeft geslagen. Dt dood straf-eis van mr. De Gruyter werd door het talrijke publiek luide toege juicht. Honderden wachtten na afloop van de zitting bij het voormalige pa leis aan de Kneuterdijk op het ver trek van de gevangenwagen. BINNENLAND. Het jaarbeursbestuur is van plan het gebouwen-complex uit te breiden met een technische beurs aar. de Croeselaan. De hal daarvan zal een oppervlakte beslaan van 2.4 H.A. Ook de P. v. d. A. te Velsen is tot inkeer gekomen. Evenals in an dere gemeenten hebben de raadsfrac ties aldaar zich tegen samenwerking met de C.P.N. uitgesproken. Tóen de lading zink van een dekschuit, die te Amsterdam door de Singel voer, ging schuiven, raakte de 25-jarige magazijn-bediende P. v. d. W. bekneld tussen de schuit en muur en werd gedood. De 500.000ste rekeninghouder zal dezer'dagen bij de Postchèque- - In de,.eerst tijd na het overlijden van de 'professor had Antoon rond gelopen als een hond/ die zijn mees ter verloren heeft. Langzamerhand echter kreeg hii zijn vrolijkheid te rug. Enkele malen sprak hij er met de keukenmeid over. dat hij terug vfalde keren» naar zijn vaderland Bohemen. In de jaren, dat hij knecht bijvan Kempen was geweest, had hij een aardig spaarduitje kunnen overleggen. Op een avond zocht hij iets in zijn kast en kreeg daarbij zijn-viool in handen, die hij daar had verstopt, toen zijn meester hem verbood, zul ke kermismuziek te maken. Met een gebaar van tedere ljefde streek hij over het instrument en zijn vingers maakte een beweging het tegen zijn kinte zetten, lar toen zag hij, dat de snaren broken waren en los aan de viool gen. O, nog eens te mogen'spelen, nog n enkele keer! Zijn handen tril den van verlangen om d'e strijkstok te hanteren. O, als hij nog eens zo'n vrolijke wals mocht spelen... Een, twee,, drie, èen twee, drie... zong het in hem. Zijn meester was er niet meer en mevrouw zou zeker niet boos zijn als 'hij eens een paar maten speelde. Zij zou zijn muziek niet uitmaken en Girodienst worden ingeschreven. - De eerste Ned. bedevaart naar Fatima met het m.s. „Koningin Em ma" van de Mij. Zeeland kan geen doorgang vinden. De Ned. Bank stelt geen deviezen voor dit doel be schikbaar. Het aantal werklozen in ons land bedraagt op het ogenblik 59.000. De 76-jarige directeur van Van Gelder Zonen's Papierindustrie te Wormer, de heer N. F. Allan, her denkt 1 April de dag, dat hij zestig jaar geleden als jongste bediende op het kantoor zijn intrede deed. Reeds 35 jaar geleden werd hij in de directie opgenomen. BUITENLAND. De melaatsheid is nog altijd een gevreesde ziekte in Afrika. Door het Rode Kruis in de Belgische Congo •zijn in 1946 niet binder dan 58.830 ge vallen van melaatsheid -geregistreerd (in het voorafgaande jaar 59.036). Er zijn thans 84 leprozenhuizen iri de Belgische Congo. Prof. Antonio Marchi, die Mar coni bij zijn eerste werk op het ge bied van de radio ter zijde heeft ge staan, is op 105-jarige leeftijd over leden. De communistische strijdkrach ten in China hebben de strategisch belangrijke stad Tatoeng in Noord - Sjansi omsipgeld. Nosek, de Tsjecho-Slowaakse ambassadeur in Frankrijk, heeft zijn ontslag aangeboden. Eén der velen. Het Tsjecho-Slowaakse ministe rie van binnenlandse zaken beeft be kend gemaakt, dat verschillende voormalige hoge functionarissen van het ministerie van justitie voor het gerecht zijn gedaagd in verband met de ontdekking van een „samenzwe ring". Die samenzwering komf net op tijd! Na de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft ook de Belgische Senaat het wetsontwerp tot het verlenen van het kiesrecht aan vrouwen goedgekeurd. In Zwitserland komt op 1 April het brood van de bon, na 5H jaar rantsoenering. VOETBAL SCHOOLWEDSTRIJDEN A.S.C.—DOCOS. Hieronder volgt een aanvulling op het programma der Schoolwedstrij- den openbare scholen, Chr. H.B.S en R.-K. H.B.S. Donderdag 1 April '48. (Pomona terrein). Senioren: I. 10.winnaar Awinnaar B; J. 10.35 winnaar C— winnaar D; K. 11.45 winnaar E— v/innaar F; L. 13.-7 winnaar GR.K. ULO 1; 14.15 winnaar'Hwinnaar I. N. 15.winnaar Jwinnaar K; O •15.45 winnaar Lwinnaar M. Junioren: I. 10.30 winnaar A—win naar B; J. 11.35 Winnaar Cwinnaar D; K. 13".30 Minnaar Ewinnaar F, L. 13.30 winnaar G-vwinnaar H; M 14.30 winnaar Iwinnaar J; N. 15.10 winnaar Kwinnaar L. Lagere scholen: G. 10.winnaar Awinnaar B; H. 11.05 winnaar C' winnaar D; I. 13.winnaar E— winnaar F; J. 14.05 winnaar GChr. School Noordeinde; K. 14.35 win naar H-^winnaar I. Vrijdag 2 April '48. (A.S.C.-ter- rein Kemoenaarstraat). 1. 10.La ffere scholen winnaar Jwinnaar R.K. toumooi; 2. 10.35 Junioren winnaar Mwinnaar R.K. tournooi, 3. 11.30'Lagere Scholen winnaar K winnaar R.K. tournooi: 4. 13.Ju nioren winnaar N—winnaar R.K. tournooi. Eindstrijden: 14.15 Lagere Scho len winnaar 1winnaar 3; 15.Ju nioren winnaar. 2winnaar 4; 16. Senioren winnaar Lwinnaar M. HOCKEY HET NEDERLANDSE B-TEAM VOOR 4 APRIL. Naar wij vernemen is het Neder landse heren B-elftal dai Zondag 4 April a.s. te Eindhoven een wedstrijd zal spelen tegen België B., als volgt samen gesteld: Doel: Van Seventer (AMVJ); ach ter: Dijkstra (Leiden) "én E. Kruize (Laren); midden: Tekenbroek (To go), Mendes de Leon Hilversum) en Tiel (HHIJC.: vóór; Steinz (EMHC); olsBius (Tilburg); Oncion (Kam pong), Bouwman (BMHC) en Cou- vret (HDM). RUGBY TOCH BELGIë—NEDERLAND. De moeilijkheden tussen de Neder landse en Belgische rugby Bond, ontstaan na de enigszins onprettige wedstrijd tussen beide landen te voor kermislawaai. Opeens zocht hij verder in zijn kast. Hij moest nog een volledig stel snaren bezitten. En ja, hij vond het. Snel schroefde hij de gebroken sna ren los cn spande er de nieuwe voor in de plaats. Even aarzelde, hij. Dan ^temde hij de viool en drukte het instrument vast tegen z'n kin. De strijkstok nam hij hij in hand, maar hij kon die niet in evenwicht houden Dan ging hef een beetje beter. Langzaam, een beetje vals, klonk er een wals door zijn zolderkamer. Ontmoedigd, bijna grimmig keek Antoon naar zijn lompe handen. Hij zou ze in koele bloede kunnen afhakken, omdat zij hem niet meer gehoorzamen' wilden. En toch, hij was vroeger een degelijke muzikant geweest, de beste onder zijn kame raden. Opnieuw probeerde hij, speelde hij tot zijn vingers vermoeid werden en pijn. deden. Mientje, die in de keuken geluis terd had, lachte hem uit. ;,Wat maak je je toch druk! Je hebt het toch niel nodig, op de ker missen te spelen.'' Zijkeek hem aan, alsof zij zeggen wilde'; Heb je nog niet gezien hoe 'n flinke vrouw ik ben? Zo oud bij ik ook nog niet en bovendien heb ik een aardig spaar- ïltolg&n: Het uur was gekomen Uit de opgeschreven mondelinge mededelingen van de gestigmatiseer de vrouwe Anna Katharina Emme rich over het leven en lijden van on zen Heer die te zamen vijf boek delen vullen is de volgende inde ling getrokken van het laatste etmaal, dat de Zoon Góds in sterfelijke men sen-gestalte op deze aarde doorbracht. Evenals in-onze dag^n de gestigmati seerde vrouwe Therese Maria Neu mann te Konnersrejrth, doorleefde Anna Katharina het lijden van Chris tus met al de verschrikkingen ervan. Zij zag op een bij de tegenwoordige stand der wetenschap volkomen on verklaarbare wijze, het lijdens-ver- haal voor zich afspelen, daarby veler lei plaatselijke bizonderfieden uit het Jeruzalem van 20 eeuwen geleden omschrijvend, welke zij normaal het was een ongeletterd boerenmeis je niet zou kunnen weten. Of schoon de volledige authenticiteit van zulke vizioenen een veel omstreden® kwestie is, mag men veilig aannemen, dat deze vizioenen bestemd zijn onze verkilde godsvrucht te verwannen, uit deze overweging en met dit doel voor ogen volge hjer, als een droeve handwijzer bij de dag van morgen, de uur-indeling: 9 uur: 's avonds: Jezus gaat uit de eetzaal (Cenakel) naar de Olijfhof. 1011 uur: de doodsangst en be nauwenis over dè zonden der wereld. 12 uur: verhoor bij Annas, vervol gens naar Caiphas, en ongeveer een uur in de gevangenis van diens paléis opgesloten. 6 uur; by Pilatus, eerste verhoor. Vervolgens naar Herodes. 8.15 uur: terug in het paleis van Pi latus. De geseling duurde drie.kwar- Gisteravond werd in het Kurhaus de party Smyslov—Euwe, welke was onderbroken in de volgende stelling: Wit (Smyslov) Kgl, Lb4 en d3, Pfl, Pi a2, b3, d5, e4, f3, g4 en h4. Zwart (Euwe) Kd7, La8 en h6, Pe7. Pi a6, b5, d6, e5, f7, g6 en h5 voort gezet. 41. h5Xg4; 42. f3Xg4, Lh6 I —cl. De raadsheer zoekt een groter ar- beidsvéld. 43. g4g5, La3b744. Kgl—f2, Pe7c8 Wit beheerst meer terrein, en zwart moet zich voorzichtig verde digen. Bussum, zijn thans opgelost en als nog heeft men daarom besloten de return-match te laten doorgaan. De ze zal dan 25 Aprii a.s. te Leuven ,plaatshebben. BRIDGE VIERTALLEN-COMPETITIE Om het club-kampioenschap. De uitslagen van de vijfde ronde zijn: Eerste klasse: tearr} Staal wint van team Been met 38 m.p.; team Smitte- naar wint van team Rijnbende met 51 m.pr; team Oudshoorn wint v. team van B. .H met 59 m.p. Tweede klasse: team Sier Jr. wint van team mevr. v. d. Togt met 31 m.p.; team Jacobs wint Van team van Ommen met 32 m.p.; team De Haan gelijk tegen team Den Dekker (1 p. vo? de H.); team mw. Land zaat gelijk tegen team mej. v. d. Broék (1 p. mw. L.); team Scheffers gelijk tegen team Luiks f5454). De standen luiden thans: gesp. w.p. m.p. Eerste klasse A. Team Staal 5 8 164 30 Team Smitteruaar 5 8 132 14 Team Been 5 4 60 90 Team Rijnbende 5 0 •0 222 Eerste klassp B. Team Van Dijk 4 6 77 27 Team Oudshoorn 5 6 84' 36 Team Reekers 4 4 60 44 Team Van B. H. 5 2 27 141 Tweede kaasse 5 9 131 0 Team Landzaat 5 9 77 0 Team mej. v.d. Broek 5 7 3b 43 Team Jacobs 5 6 88 24 Team De Haan 5 5 5b 59 Team Den Deker 5 4 14 27 Team Luiks 5 3 6 26 Team Van Ommen 5 3 2b 91 Team Sier Jr. b 2 21 9b Team Mw. v. d. Togt 5 2 lb 112 bankboekje. Kofn laten wij onze spaarduitjes bij elkaar leggen en trouwen." Mjar Antoon begreep haar niet. Verontwaardigd antwoordde hij: „Dat is geen werken, „dat is oefe ning. En ik ben er wanhopig over, dat ik zoveel verleerd heb. Maar wacht maar eens, Mientje als mijn vingers wat leniger worden, dan zal ik spelen, dat je je niet zult kunnen weerhouden en aan het dansen zult gaan. Ik ben vast besloten, zo lang te oefenen, tot ik weer kan spelen zoals, vroeger." Neen, hij verloor de moed niet/ Elke avond stond hij met de viool, in de hand en speelde. Langzamerhand ging het beter eh vrolijke wijsjes weerklonken door het stille huis. Josine liet Antoon begaan. Zyn ijver en volharding bevielen haar en die opgewekte muziek bracht een beetje leven in de doose stilte, die haar omgaf. Dirk Willebrands! Die naam was aan de Parijzer kunsthemel verschenen als een stra lende zon en toen het ruchtbaar werd, dat de jonge componist van de opera „Margo'' de dirigeerstok zwaa - de in het theater Bon Plaisir in c.;. Voorstad, wilden alle muziekliei hebbers en zij, die zich daarvoor uil gaven, hem in die functie zien. tier; de bespotting en doornenkroning 1/2 uur. 10 uur: Pilatus spreekt het dood vonnis uit. 11.45 uur: Jezus komt op Golgolha aan. 12.15'uur: oprichting van het kruis. 3 uur (iets er over heen): Jezus sterft. 4 uur (iets daarna): doorboring met de lans. 5 uur: Maria doet eigenhandig de eerste afwassing en zalving van het ontzielde lichaam. Daarna had de of ficiële balseming plaats. Vóór 6 uur: dé begrafenis. „Toen de Heer van alle leven de martelende schuld van de dood voor de zondaars betaalde, als mens zijn ziël aan zijn God en Vader aanbeval en zijn Ijchaam prys gaf in de dood. overtrok dit heilige en verpletterde vat de bleke, koude kleur van de dood, zijn lichaam sidderd van dev smarten en werd wit, en de stromen van het ait de wonden neergelopen bloed schenen donkerder en duidelij ker. Zijn aangezicht werd langer, zijn wangen zonken geheel in, zyn neus werd smaller en spitser, zijn kin zonk neer, zijn gesloten bebloede ogen openden zich half-gebroken. Hij hief het do^en-gekroonde hoofd voor de laatste keer enkele ogenblikken- op, eu liet het op de borst zinken onder de last der pijnen, zijn lippen blauw en gespannen, lieten in de open mond dp bloedige tong zien. Zijn handen, eerst om de spijker-koppen gekromd, openden zich en zonken meer naar voren, terwijl de armep zich geheel strekten, zijn rug zich tegen liet kruis aansloot en de volle last van het hei lig lichaam op de voeten neerzonk, toen zonken zijrt knieën, zich te za men naar één kant wendend, en de voeten draaiden zich iets om de spij ker, die ze doorboorde." („Das Bittere Leiden unsers Herrn Jesu Christi", 6e druk, München 1842). 45«Pfl—è3, Kd7—e7; 46. Lb4—a5, Lel—a3; 47. Kf2—g3, La3c5 Een raadsheer staat nu althans gunstig geplaatst. 48. La5d2, Ke7—f8 Over deze zet dacht Euwe gerui me tijd na. Hij- neemt bijtijds maat regelen tegen mogelijke plannen van wit op de koningsvleugel. 49. Pe3—c2, Kf8e7. Nu wit aan de andere zijde gaat opereren keert de koning terug. 50. Ld3e2, Pc8—a7; 51. Ld2—a5 Dwingt het paard terug naar c8. 51Pa7c8; 52. Le2—g4, f7—f6 Eindelijk kan zwart wat ruimte maken, maar inmiddels komt ook wits koningsraadsheer een gunstige plaats innemen. 53. Lg4e6, f6Xg5; 54. h4Xg5, Pc8b6 Een geestige manoeuvre, welke zwart echter een belangrijke pion kost. 55. b3b4, Pb6c4 Het enige, daar zwart anders een stuk verliest. 56. b4Xc5, Pc4Xa5; 57. c5+d6+ Als wit de pion naar.c6 zou door schuiven, kan zwart rustig slaan, omdat Le6 dar ongedekt zou komen. 57Ke7 X d658. Le6—f7. Pa5—c4; 5». Lf7Xg6, a6—a5; 60. Kg3 g4. b5—b4; 61. Lg6—f5. Kd6—e7; 62. Lf5e6, Pc4—d6; 63. Pc2—e3, Pd6Xe4; 64. Kg4—f5. Pe4—d6-f; 65. Kf5Xe5. Pd6f7-f-66. Ke5—f4, Pf7 d8; 67. Pe3—f5 Ke7—f8; 68. g5—g6 Het begint er voor zwart somber uit te zien. 68Pd8Xe6-K 69. d5Xe6, a5a4; 70. Kf4-i-e5, zwart geeft op. En zo heeft Smyslov zijn verjaar dag hij is gisteren 27 geworden gevierd met een fraaie, en door zijn volhardend, weloverwogen snel ook vediende, overwinning op de oud wereldkampioen. De'stand luidt thans-: 1. Bo'twinnik 5 uit 7, 2. en 3. Reshevsky en Keres 4 uit 7, 4. Smyslov 4 'uit 8 en 5. Euwe.l uit 7. In een .gedeelte onzer vorige opla ge stond vermeld, dat Botwinnik van Reshevsky zou hebben gewon nen Uit het verslag bleek echter reéds, dat dit opschrift onjuist'was. daar de partij remise werd. Verder stond in die partij gesug gereerd, dat na 30. Db4 (i:p:v: Db3) Reshevsky gewonnen zou hebben. Onze schaakmedewerker meent ech ter, dat dit niet zo waar is. Op 30. Db4 volgt nl. Te8 met ernstige moei lijkheden voor wit. Het lied „Als de heide bloeit", dat Margo Girardin nog elke avond voordroeg, trok het publiek niet meer zo als vroeger. Nu was het de persoon van Dirk Willebrands. De slanke kapelmeester, die er uitzag als een stramme officier, be zig zyn soldaten te drillen, beviel hun nu meer dan het sentimentele liedje. De post bracht hem pakken brieven, allerlei aanbiedingen. Les sen werden hem gevraagd, portret ten wenste men te ontvangen. Zelfs enige liefdesverklaringen bevonden zich onder die poststukken en een formeel huwelijksvoorstel werd hem gedaan door een „wel niet jonge maar goed geconserveerde dame', zoals de schrijfster zich noemde. I}irk las met Margo al die brie ven door en zij scheen er zich dol mee te amuseren. Trouwens dat had de jonge componist wel verwacht. Zy lachte veel en luid, hoewel het niet echt klonk. Hii scheen dit niet op te merken. (Wordt vervolgd) HET WERELDSCHAAKKAMPIOENSCHAP

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2