Radio Volkswagen P. v. d. A. over de Comm. Partij HEIDE BLOEIT DINSDAG 23 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 MELK EN BOTER IN BELGIë VAN 1 MEI AF VRIJ. Tijdens eên gistermorgen te Brus sel gehouden persconferentie hebben de Belgische ministers van voedsel voorziening en van economische za ken verklaard, dat met ingang van 1 Mei a.s. de melk en de boter 'in Bel- gië vrij van distributie zullen zijn. Met ingang van 1 Juli zal de broodprijs voor een brood van 900 gram met 50 centimes worden ver minderd en zal dan 6.20 fr. bedra gen. Naar de ministers mededeelden heeft men deze prijsverlaging kun nen doorvoeren, als gevolg van de toepassing van het verdrag op lange termijn, dat België met de Verenigde Staten, Canada en Australië heeft ge sloten. In antwoord op een desbetreffen de vraag werd medegedeeld, dat de suiker in September a.s. 4al worden vrijgegeven. De binnenlandse distributie van voedergraan en van andere voedings middelen voor. het vee, zal met in-, gang van 1 April eveneëns geheel vrij-komen. Margarine en producten, op basis van exotische oliën worden gefabriceerd,.kunnen vooralsnog niet worden vrijgegeven, daar de produc tie van deze oliën nog onvoldoende Verwacht wordt, dat als gevolg van "net prijsgeven van voedingsmidde len voor vee, ook de prijs van bin nenlandse boter aanmerkelijk zal dalen. Met ingang van 1 April zal de Belgische regering de subsidie van fr. 15 per kg. boter, welke tot nu toe aan de Belgische boeren werd ver leend, intrekken. Dit zal bij eeh pro ductie van 25 millioen kg. binnen landse boter een bezuiniging voor de schatkist betekenen v. fr. 375.000.000. DE PLANEET MARS. De Russiscfie astronoom Tichof heeft nieuwe waarnemingen gedaan inzake de-planeet Mars. Tichof is daarbij tot de conclusie gekomen, dat er inderdaad sprake is van vegetatie op deze planeet en wel in het gebied der Poolstreken. De Poolstreken op .Mars aldus Tichof zijn rijk aan water en er groeien vele planten. De tempera tuur op de planeet zou gemiddeld 20 graden Celsius zijn. TicKof is thans bezig een botani- sqhe kaart van Mars te ontwerpen. WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Orgel. 7.45 Woord voor dé dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde mu ziek. 8.30 Chopin. 9.00 Onze jonge zieken. 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gr.pl. 12.00 Vocaal kwartet. 12.30 Wecr- overzicht. 12.23 Orkestwerken. 12.35 Prot. Interkerk. Thuisfront. 13.00 Nieuws. 13.15 „Sangh en Spel". 13.55 Sonate-Beethoven. 14.10 Metropole Orkest. 14.30 Planten. 15.00 Jeugd- concert. 15.45 Kleuterprogr. 16.00 Mu- sette-norl-stop. 16.15 Jongens en meis jes-progr. 17.30 Maatschappelijk werk. 17.50 Gr.pl. 18.00 Ned. Koren en Korpsen. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws en Weeroverzicht. 19.15 Le ger des Heils. 19.30 actueel geluid. 19.45 Eng. les voor gevorderden. 20.00 Nieuws. 20.05 Progr. proloog. 20.15 Debussy (VI). 20.45 Orkest. 21.30 6e Lijdensoverdenlfing. 22.00 Strijkorkest. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Jo en Ar-» nold Juda, viol en piano. 23.30 Wag ner. 24.00 Sluiting. HILVERSUM H, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Orkesten. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gr.pl. 9.30 Water standen. 9.35 Mozart. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Kookpraatje. ip.35 Gr.Dl. 10.45 Voordracht. 11.00 Gr.pl. 12.00 Carcassola en orkest. 12.30 Weerpraatje- 12.33 Platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Njeuws. 13.20 Orkest. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Jeugdhoor spel. 15.45 Regenboog. 16.15 Vragen staat vrij. 17.15 Populaire plaatjes. 18.00 Nieuws. 18.20 Tony Schiffer- stein. 18.30 Orkest. 19.30 Voor de jeugd!; >19.40 Jeugdnieuws. 19.45 Le zen in de Bijbel. 20.00 Nieuws. 20.15 Malando-orkest. 21.10 Hoorsoel. 22.05 Ensemble Boris Marsson. 22.35 Glas gow Orpheus Choir. 22.45* Tod Naeff 7C jaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereld kampioenschap schaken. 23.3(5 Graag gehoorde platen. 24.00 Sluiting. Bondsvergadering Kath. Arb. Beweging Bespreking van de werkloosheids-verzekering De Kath. Arb. Beweging heeft een buitengewone verbondsvergadering gehouden, welige was gewijd aan Het wetsontwerp betreffende de nieuwe regeling van de werkloosheidsverze kering. De heer A. C. de Bruijn, die de bespreking inleidde, noemde een hele rij beslissingen op. die aan de overheid blijven voorbehouden. Ook als men bedenkt, dat de overheid een derde van de bijdragen der werkloos heidsverzekering voor haar rekening neemt, moet men zich afvragen, zei hij, of een dergelijk grote invloed van de overheid in deze organisatie van werkgevers en werknemers ,wel toe laatbaar is Wij menen van niet aldus spr. Een groot aantal leiders van de vak- en de diocesane bonden nam deel aan de bespreking van het wets ontwerp, waarna in een resolutie de mening der vergadering werd vastge legd. De K.A.B. is het er mee" eens, dat ér een scheiding wordt gemaakt tussen de invoering van een verplich te wachtgeldregeling voor elke be drijfstak voor het opvangen van normale en structuele tijdelijke werk loosheid, waftrvan het risico als regel door het bedrijf moet worden gedra gen en de eigenlijke werkloos heidsverzekering tegen de gevol gen van conjuncturele of abnormaal lang durende werkloosheid. Na uitvoerige discussie werd be paald, dat het verzekeringsbeginsel vordert, dat de uitkering voor alle verzekerden wordt vastgesteld op 80 pCt. van 't gederfde loon. Het is on aanvaardbaar, dat de organen der ar beidsbemiddeling en niet de bedrijfs verenigingen de beslissing hebben over de aanspraak op uitkering. De bedrijfsverenigingen moeten de be voegdheid hebben gunstiger uitke- ringsvoorwaarden vast te stellen. De mogelijkheid moet worden geopend ook uitkering te verlenen bij gedeel telijke werkloosheid. De wacht.geldverzekering moet op grond van haar karakter de gebon denheid aan het bedrijf geheel be taald worden door de werkgevers. Voor de werkloosheidsverzekering moet hët rjsico niet voor een derde, maar voor de helft door de overheid worden gedragen. Het beroepsrecht moet geregeld worden in dier voege,, dat er een centraal scheidsgerecht komt of een centrale beroepsinstantie boven de - scheidsgerechten der be drijfsverenigingen. De overval te Druivendrecht Nog geen opheldering De brutale overval, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag onder Dui- vendrecht op een fabrikant uit Leid- schendam werd gepleegd, is nog niet tot eqn oplossing gebracht. Zowel van de dader als van de geroofde wagen, ontbreekt nog ieder spoor. De groeps commandant van de rijkspolitie te Ouderkerk a. d. Amstel, die het on derzoek leidt, verzoekt een ieder en in het bijzonder bestuurders van een auto, die op de bewuste avond de zelfde plaats op de provinciale weg van Weesp naar Schiphol zijn gepas seerd. hem ten spoedigste in te lich ten, indien zij op de weg versperrin gen mochten hebben aangetroffen. Men acht het n.l. niet onmogelijk, dat ook andere wagens zijn opgehoq- den door de over de weg gelegde plank, maar dat de gemaskerde een wagen heeft afgewacht, waarin zich slechts 1 persoon bevond, alvorens hij tot daden overging. BIJ RANGEREN GEDOOD. Bij een sprong op een rangeerlo- ccmotief is hedenochtend -de Bever- wijkse rangeerder bij de Kon'. Ned. Hoogovens te Velsen, H. van der Kolk, uitgegleden en onder de wie len van de machine terecht geko men. Hij werd op glag gedood. Het ongeval ^éschiedde om ongeveer 12 uur bij het rangeren van wagons tus sen de walserijen Oost en West. 503e STAATSLOTERIJ. Trekking yan heden. 25.000.— 17632 1.000.— 7904 14894 18103 400.16981 10037 200.— 2085 2291 4612 lflla 15085 100.— 1075 3523- 4735 8062 8769 9686 14532 DE VERPLICHTE INLEVERING VA1« BEENDEREN. „Inderdaad zijn op grond van de verordening verkoop beenderen 1946 van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees merghoudende beenderen uit gezonderd van de inleveringsplicht voor slagers", constateerde het Cen traal College voor de tuchtrecht spraak bij.de behandeling in hoger beroep dezer dageji van, de zaak te gen ^en Limburgse slager, die zich aan de inleveringsplicht had onttrok ken onder het motief, dat alle been deren merg bevatten, dus ook de z.g. platte beenderen. Het college overwoog echter, dat de verordening kennelijk uitgaat van een onderscheid tussen merg houdende en platte, beenderen. Hoe wel het centraal college aanneemt, dat wetenschappelijk vaststaat, dat ook deze z.g. platte beenderen enig merg bevatten, dymt, gelijk ook de verordening beddelt te doen, te wor- der uitgegaan van het normale spraakgebruik, hetgeen een duide lijk onderscheid kent tussen merg houdende en platte beenderen, een onderscheid van oudsher ingeburgerd erf door een ieder begrepen. Op grond v&n deze overwegingen 'verwierp het centraal college voor de tuchtrechtspraak het beroep van de slager, en verenigde zich met de tevens voor enkele andere feiten in eerste aanleg opgelegde straf, t.w. ƒ50.boete en het storten van een waarborgsom van 100. Het vonnis maakt een einde aan een redehering, die opgeld deed om zich aan de inleveringsplicht te ont trekken, na de vrijspraak in een overeenkomstige zaak, die begin Fe bruari j.l. voor de Tuchtrechter te Breda diende en binnenkort ook door het centraal college zal worden be handeld. OOK AMSTERDAM WIL COMMUNISTEN KWIJT. De voorzitters van alle frftcties in de Amsterdamse gemeenteraad, be halve die der C.P.N., zullen in de zitting van morgen bij monde van de voorzitter van de P.' v. d. A.-frac- tie een motie indienen waarin de bei de communistische wethouders wor den verzocht hun zetels ter beschik king te stellen, omdat zo zal in de motie tot uitdrukking worden ge bracht zij gekozen zijn in het ver trouwen, dat zij als democraten zou den handelen, welk vertrouwen nu niet meer aanwezig is. TELEPAATH ZOEKT NAAR BRIEF MET 40 ÏNttLLE. Midden onder de werkzaamheden in het stadionspostkantoor werd te gen half zes een geblinddoekte tele- paath binnengeleid, om ter plaatse te zoeken naar. een spoor van de zoek geraakte brief met veertigduizend gulden van de Raiffeisenbank. De loketbeambten, die indertijd ook de geldzendingen voor een totaal be drag van 600.000 in ontvangst had den genomen, deden nu ook dienst en moesten op hun post blijven, ter wijl de telepaath mej; tastende bewe gingen de brievert, de stempels en 'aanwezige personen beroerde. Tij dens dit openbare onderzoek wachtte de file voor het loket en allen volg- -derf met spanning de verrichtingen van de telepaath. Omtrent het resultaat van dit on derzoek kan men officieel nog niets mededelen, doch schijnen thans en kele aanwijzingen te bestaan waar op de P.T.T.-recherche kan verder speuren. „Het Dgbl." BEURSOVERZICHT. Op de effectenmarkt heerste giste ren een zeer ongeanimeerde stem ming: De kopers hielden zich volko men* gereserveerd en de hoeken bo den een verlaten aanblik. Hét zag er naar uit, dat de omzetten zelfs nog geringer waren dan Vrijdag j.l., toen slechts voor 1.6 millioen 'gulden aan delen werd omgezet. De zeer vaste tendenz van Wallstreet bletef "hier zonder uitwerking en zelfs de lichte ontspanning in de internationale po litiek teweeg gebracht door het Amerikaanse voorstel orji Triëst aan Italië terug te geven, oefende geen invloed uit. In het koersverloop viel weinig fluctiatie te- bespeuren en de afwijkingeh ten opzichte van Vrijdag j.l. waren gering.. De beurs behield- de gehele middag onveranderd dit lusteloze onbelangwekende beeld. Factoren, die enige opleving' konden veroorzaken ontbraken en de maiJct sloot stil. Ook de beleggingsmarkt' bood weinig verandering te zien en de Nederlandse staatsfondsen waren merendeels prijshoudend gestemd. 14 km. op 1 Itr. benzine op 't moment uit voorraad leverbaar. inlichtingen: GARAGE - Hogerbeetstr. 4 TABAKSFABRIKANT HANDELDE. FRAUDULEUS. 60.000 rantsoenen buiten distributie verkocht. Door rechercheurs van de CDEC is, naar aanleiding van een door de controle-sectie tabak geconstateerd tekort in de bonnenvoorraad, een onderzoek ingesteld bij de kerftabak fabrikant W. te 's-Hertogenbosch. Hierbij bleek, dat W. kans had - ge zien om. gedurende een .kort tijds bestek minstens 60.000 rantsoenen tabak buiten de di^ributieregeling om te verkopen. Naast zijp gewone boekhouding bleek de fabrikant ei* nog een bij- .zondere kas op na te houden óm de belastingen te ontduiken. Naar deze manipulaties wordt thans een onder zoek ingesteld. W. is fti verzekerde bewaring gesteld en voor 2700> rant soenen tabak, welke voor verzen ding. gereed lag, werd in beslag ge nomen. ïïlo>uf,en: ECCE, AGNUS DEI Bij het aanschouwen van haar in een mantel van bloed gehulde Brui degom, vraagt de Kerk met de oro- feest Isaias: „Wie ie het die van ÏSaom komt in bloedrode kleren van Bosra?" En zij spreekt Hem aan: „Waarom is dan uw feestgewaad rood. -Uw kleren, alsof Gij de wijnpers treedt? Het antwoord is niet van de lijden de Verlosser, maar van de wrekende Rechter: „Ik Ik alleen heb de wijnpers getreden, En geen enkel volk stond Mij bij; Ik heb ze vertreden in mijn toorn, Ze vertrapt in mijn gramschap". Maar dezelfde profess Isaias heeft de Zoon van God zeven eeuwen Je vóven ook in zijn ellende en diepe vernedering gezien en ovër Hem ge schreven (2e epistel): Nu is zijn "elaat wel onmenselijk verwrongen, En heeft-zij.n gestaltq niets menselijks meer: Maar eens zullen vele vo.ken by. zijn aanblik ontroeren, l£n koningen hun mond voor Hem sluiten. Als een vormeloos rijsje schiet Hij omhoog. Als een wortel uit dorstige grond Veracht, en door de mensen verstoten Man van* smarten, met lijden bezocht: Voor wien wij ons het gelaat bedekken Dien wij versmaden en verachten En toch, Hij draagt ónze kwalen, En torst ónzë smarten; Maar wij beschouwen Hem* als.' een melaatse Geslagen, vernederd door God. Om ónze zonden wordt Hij doorboord, Om ónze misdaden wordt Hij gebroken. Op Hem ruet de strafons. ten heil, Door zijn striemen komt ón$ genezing. De profeet ziet Christuk ook als: „.een lam. dat naar de slachtbank wordt geleid". Elke morgen en elke avond werd in,de TempeJ te Jerusa lem een lam geofferd voor de zonden van het volk. Zevenhonderd jaar later ■zal een andere profeet, Johannes de Doper, als hij Jezus naar zich toe ziet komen totde omstaandeVs zeggen: „Zie het Lam Gods. dat de zonden der wereld wegneemt!" Woorden, die in het millioenen-vouó hun echo vinden, 4e aarde en de eeuwen rond. als de navolgers van Christus schrik niet: dat zijn wij bij het opzien naar het verheerlijkt lichaam in broodsgedaan te op de borst klopperi en nazeggen: „Ecce, agnus Dei Zie het Lam Gods". Maar in het passie-verhaal van morgen lezer; wij: „En al het volk riep tegelijk en zei: Weg n?et deze Man en laat ons Barrabas vrij". LEIDSE GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Leiden kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. Afwezig, met kennisgeving, de heren Van Oyen*en Wilmer. Verklaring van de P. v. d. A.- fraqtie. Vóór een aanvang werd gemaakt mef de agenda legde de heer D. J. van Dijk (P. v. d. A.) een verklaring af over de houding, welke zijn frac tie van-nu-af-aan zal innemen tegen over dé fractie van de C.P.N. SDr. wees on de ontstellende gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije. „Daar heeft het communisme, steunend op de mi litaire pressie van een buitenlandse macht, zijn ware gelaat vertopnd, welks voornaamste trekken leugen, terreur en dictatuur zijn". De C.P.N. heeft haar uitbundige sympathie be tuigd met de gebeurtenissen in. Tsje cho-Slowakije. Spr. beschouwt dezul ken niet als bonafide Nederlanders, doch slechts als pionnen vfen een aan de West-Europese democratie en West-Eutopese levenssfeer vijandige macht en' spr.'s fractie zal hen dan ook als zodanig moeten behandelen. ..Ik besef volledie" aldus spr. „dat onze fractie zich hiermede on twijfelbaar distanciëeert van dè per sonen die hiér in deze Raad het com munisme aanhangen. Dif doet mij leed. Men moet in de politieke strijd zo veel mogelijk er naar streven om personen en zaken van elkaar ge schieden te houden. Maar er is een grens. Eeh grens, die getrokken wordt daar waar de leden van deze Raad. blijkens hun goedkeuring gemanifesteerd door hun niet protes teren met de in Oost-Eurona aan de loriehde band plaatsvindende ver trapping van de menselijke waardig heid. instemmen", Spr.'s ffactie zal niet langer haar sfem uitbrengen op door de cofnmu- nistische fractie voorgestelde candi dates onverschillig voor welke com missie ook. „Wij zullen" aldus spr. „eventuele voorstellén van deze fracjie. hoe zij ook mogen luiden, negeren: wij zullen het betreuren in-* dien ons standpunt ten aanzien van een of andere in deze Raad te be handelen quaestie, van die zijde zou worden gesteund..Wü zullen ons daar van nadrukkelijk distanciëren, daar steun va» zo onzniyere zijde ons niet welkom zal zijn". Verder zal men niet kunnen gaan aldus SDr. De Raad hoede zich voor onberaden stappen. Moties als in Rot terdam en andere plaatsen aangeno men bijv. tot verwijdering van de communisten uit de gemeentelijke commissies zijn een gebaar, voor geen verwezenlijking vatbaar, zolang niet door "de regering met concrete ver bodsbepalingen wordt ingegrepen. Laat men voorzichtig zijn met aan te dringen op een verbod van de C.P. N. Men diént hiermede niet de zaak der democratie, ir.aar slechts die der communisten. Uitvoerig ging spr. in op' de geva ren van een negatieve en de wense lijkheid van een positieve bestrijding van het communisme. Spr. besloot met een citaat uit'de geschriften van Tho mas Masaryk. De heer Van Weizen (Comm.) vraagt het woord over deze Verkla ring. De voorz. merkt op, dat een verkla ring geen punt van beraadslaging kan uitmaken. De heer Van Weizen (Comm.) zegt, de leiding van de vóorz. volkomen te aanvaarden, maar zou aan het adres van de heer Van Dijk willen opmer ken De voorz wijst er nogmaals op, dat er geen beraadslaging kan volgen. De heer Van Weizen verklaart zich onder nrotest bij deze zienswijze neer te leggeri. De heer Knuttel (Comm.) springt op^en roept- „Is dat democratie? Wij hebben toch dezelfde rechten, en kun nen toch ook "een verklaring aflcv gen!" De voorzitter: Eer verklaring kunt ook u afleggen. De heer Van Weizen legt daarna een verklaring af. dat de C.P.N. zich beschouwt als een Ne'derl. partij, de zelfde rechten opeist als de andere Dartijen ep alle aantijgingen be schouwt als neo-fascistische ver draaiingen. Bij het voorstel tot wijziging van de samenstelling, der Woningruimte-com missie en de benoeming van een twee de advies-commissie, achtte de heer Knetsch (Prot.) het beter de Minis ter te berichten, dat de Raad aan zijn circulaire die. naar spr.'s inzien niet op de'Wet berust geen gevolg zal geven. Weth. Jongeieen ontraadt dit. de bepaling van de Minigter rust wel degelijk op de wet. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Tot lid van de Woningwet-commissie werd be noemd met alg. st. de heer G. Hor dijk. Vervolgens hadden énige onder- wfisbenoemingen plaats. Bij het voorstel tot regeling van de salarissen bij het openbaar vervolg onderwijs-. had de heer Knuttel 'enige aanmerkingen-, Spr. wilde deze aan merkingen sléchts laten hóren, want in een stemming, zag hij niet veel heil. Nieuwe vakken op de Ambachtsschool. Subsidie werd verleend aan de Kath. Jongensschool voor B.L.O. aan de Pelikaanstraat. Bij het praeadvies inzeke het toevoegen van enige vak- ,ken van onderw'ijs aan de ambachts school, kwam de héér A. van Dijk te rug op de in het najaar gevoerde discussie over de stichting van een tweede ambachtsschool. Spr. heeft de toen gehouden discussies nóg eens nagelezen. De veelheid van cijfers, toen gegeven, biedt spr. geen hou vast. Naar spr.'s inzien, is de bestaan de vaks.chool te klein. Spr. stelt 2 vra gen:- Hoe* groot is de stijging van het leerlingental, welke verwacht wordt als de in dit praeadvies bedoelde cur sussen worden gegeven? En is het mogelijk, dat deze uitbreiding van cursussen zonder schade voor het on derwijs kan worden opgenomen in het bestaande schoolgebouw? Een afzonderlijke textiel-school gewenst. Weth. Van Schaik antwoordde, dat het aantal open plaatsen op de am bachtsschool (plus textielschool) fui- mer was geworden, sedert de .bespre kingen in October. Het aantal aanmel dingen was 50 minder. Voor de schoenmakersafdeling verwacht spr. een klas van 20 leerlingen, evenals' voor de kleermakers. Voor het. bak kers-onderwijs verwacht spr. meer belangstelling, misschien 40 leerlin gen. Het totaal aantal leerlingen van de nieuwe cursussen bedraagt dus niet meer dan 100. Zij zullen plaats in het gebouw kunnen vinden. Spr. zou echter gaarne zien, dat* voor een groep van vakken een'eigen directie werd ingesteld, Spr. meent^ dat -ook het bestuur van de Ambachtsschool daar wel iets voor voelt. Een eigen gebouw voor de textielschool acht spr. nodig. In het huidige, gebouw kunnen de nieuwe cursussen worden ondergebracht, met voor het bakkers- onderwijs een kleine verbouwing. Het voorstel werd daarna goedge keurd. Het laten drukken van een catalo gus voor de Lakenhal werd na een' opmerking van de heer Vos (V.V(D.) goedgekeurd, evenals bijdragen in de restauratie van „de Valk" en van een perceel in de Kloksteeg. De ove rige punten van de 44 punten tellen de agenda werden z.h.st. of bespre king aangenomen. Hierna werd het nieuwe thee-ser vies, geschenk var. Vlissingen, door de Raadsleden beproefd. JO VINCENT. De bekende zangeres Jo Vincent zou verleden jaar October té Leiden een uitvoering geven, welke wegehs ziekte moest worden afgelast. Thans blijkt, dat het toch nog mogelijk is, een recital van Jo Vincent in dit sei zoen te doen plaats vinden. De kun stenares is weer geheel hersteld en zal zich Dinsdag 6 April in de Stads- gehoörzaal doen horen met Emmy van Eden aan de vleugel. ZEEUWSE VERENIGING „LUCTOR ET ÈMERGO". In de bovenzaal van „In den Ver gulden Turk" hield gisteravond de Leidse vereniging van Zeeuwen „Luctor et Emergo" o.l.v. de heer H. J. Barentscn. een goed bezochte bij eenkomst. Na opening met 't Zeeuw se volkslied zong mevr. P. Meijer-den Rooyen enkele liedjes, w.o. van Cath. van Rennes. Vervolgens droeg mej. v. d. Harst de Maria-legende Beatrijs voor ln de vertaling uit het middel- Nederlands' van Zeelands grootste dichter dr. P. C. Boutens. Hierna ver gastte de heer C. A. P. Minderhoud de aanwezigen op enige echte Zeeuw se voordrachten, welke hij zelfs had gema'akt. In de pauze kregen de Zeeuwen gelegenheid nog eens nader met elkander-kenrtis te maken, -Waar na de heer Minderhoudnogmaals eni ge voordrachten voordroeg. Tenslotte had oen korte bespreking plaats in zake de medewerking aan de viering .van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin. DOOR ANNY VAN PANHUYS 22) Weer meende zij zijn stem te ho ren. duidelijk, zoals in dat verschrik kelijke ogeniblik, toen hij rochelend op het tapijt aan haar voeten neer zonk. „Mijn laatste werk... Geheel Europa.Vergeef mij. Hoe dikwijls had zij aan die. woor den gedacht en er over gemijmerd, hoe zij ze moest verstaan. Hoe dik wijls meende zij, dat hij nog een wens had willen uiten, toen de on verbiddelijke dood hem terneder wierp. Slechts die weinige woorden had zij duidelijk bunnen verstaan en zij wist er geen verklaring voor te vinden. Josine onderbrak de lieer in zyn welsprekende redevoering en her haalde de woorden, die haar zo raadselachtig leken. Als een bal sprong hij uit zijn zetel op en riep: „Mot mevrouw, dat zegt u' mij nu pas? Dat is toch de oplossing van het raadsel!" Opgéwond liep hij in de .kamer op en neer en vervolgde: ..Hoe ver heug ik mij, dat de dode zélf ons uit dit dilemma helpt." Nu ging hij weer zitten en eed sluw lachje speelde om zijn lippen, hoewel zijn stem ernstig en plechtig klonk. .Waarde mevrouw, de geniale mees ter heeft u voor zijn sterven toege roepen: „Mijn laatste werk -moet in geheel Europa opgevoerd worden. Vergeef mij, dat ik daar zo lang mee wachtte." In de ogen der jonge vrouw kwam een schittering. „Ja... als hij het zo bedoeld heeft... dat zou prachtig wezen," zei zij peinzend. „O, hij heeft het beslist zo be doeld verzekerde de heer met na druk. Josine wa snog onzeker. „Ik zou wel willen, dat u gelijk hadt. U weet zelf niet, hoe gelukkig ik zou zijn als de opera, die in New-York met zoveel succes is opgevoerd, ook hier gehoord zou worden en wij allen in zijn vaderland er van zou den kunnen^ genieten." De slimme zakenman glimlachte, nu had hij bijna gewonnen spel. Opnieuw stortte hij een stroom van welsprekendheid uit over de jonge vrouw, zij werd er als door bedol ven en haar laatste twijfel werd- overwonnen. Josine was nog onzeker. „Ik zou het contract, waarmee zij aan de oude welbekende firma alle rechten op de laatste opera v^n haar echt genoot overdroeg. Nu zou „Veroverd Land'' van Maurits van Kempen ook opgevoerd worden in de schouwburgen van Europa. Dirk Willebrands opende slaap dronken de ogen. Had hij daar niet muziek gehoord? Had niet een onzichtbaar orkest me lodieën gespeeld uit zijn opera „Margo"? n Hij knipperde met de ogen, hief het hoofd een weinig op, maar liet het dadelijk weer op het kussen val len... Haarpijn, katterigheid was het en drukte de handen tegen zijn pijnlijke slapen. Heel stil en als versuft bleef hij een poos liggen maar dan opeens werd zijn geest wakker en als ge- electriseerd sprong hij op. Gisteravond was zijn opera „Mar go4' opgevoerd en het succes was overweldigend geweest, het had zijn koenste verwachtingen overtroffen, hem omhoog geheven uit de verge telheid van zijn onbekend dirigentr schap, hem gebracht tot in de he mel, die alleen de kunstenaar kent, wiens werk waardering vindt. Na afloop der voorstelling was er te zijner ere een receptie gehouden. Wie waren gekomen om hem ge luk te wensen? Dirk ko nhet zich slechts onduidelijk herinneren. Man nen, die in het grote Babel aan de Seine bekend .stonden als glanzen de sterren aan de kunsthemel. Men sen, die in het gewora der wereld stad zich verhieven als stralende bloemen naast kleine, nauwelijks zichtbare alledaagse plantjes. Beroemde musici en critici had den hem de hand gedrukt, hadden met hun champagneglas tegen het zijne getikt en gezegd: „A votre san té, monsieur Willebrands!" Wat was dat heerlijk geweest! Zo'n succes...! Het leek wel een sprookje! Opeens voelde Dirk geen bP°fd- pijn meer, het geluk had die ver jaagd. Snel kleedde hij zich en toen kwam zijn hospita hem met het ontbijt, een pak kranten brengen. „Die kleine jufrouw uit Bon Plai- sir met dat grappige gezichtje is al hier geweest cn heeft die kranten gebracht," t zei de gemoedelijke vrouw. „Zy zei, dat u maar eens góed moest uitrusten, later zou zij wel terug komen." Die lieve Margo! Al dadelijk ver schafte zij hem de ochtendbladen, opdat hij toch maar spoedig zou kunnen lezen, hoe gunstig zij 9 werk beoordeeld werd. Ja, dat ordeel moest goed zijn, anders zou zij hem niet zo gauw de kranten gebracht hebbenMargo bezat waarlijk een hartje van ^oud. Nauwelijks was de dikke hospita weggegaan, of Dirk greep naar de bladen. Met wijd geopende ogen las hij de recensies over zijn werk. Lofprijzing na lofprijzing! De ene criticus noemde „Margo" een bui tengewoon klankvolle en sterke compositie. Een ander: een wérk, dat hart en zinnen bekoort, waarin nooit •gekende klankeffecten te be luisteren waren. Een derde noemde hem Dirk Willebrands, een echte diaiflant onder de vélen die de we reld wel zoüden willen wijsmaken, dat hun geslepen glas edelgesteente van het zuiverste water is. Dirk las en laswerd rood en heet.Dan schreef hij aan zijn moe der. Het ziekelijke, oude vrouwtje moest toch het eerst te weten ko men, dat haar enige zoon zo'n schit terend succes had'gehad. Hij las zijn brief nog even door en stak die in de enveloppe. Er werd op de deur geklopt en Margo Girar- din kwam binnen stormen. Divk l'evft Dirk!" iüfchte 'zij. Dan greep zij zijn beide handen, boog er zich over heen en kuste de slanke vingers vurig en innig. „Maar, Margo, wat doe je? Laat mijn handen toch met rust," zei hij lachend. - „Neen ik moét je handen kussen,' want sedert gisterenavond heb ik eerbied voor je gekregen. Ach Dirk, ik heb tranen van geluk geschreid, toen men je zo stormachtig toe juichte. Klein, nietig klein is Margo Girardin geworden, nu Dirk Wille brands zo' hoog verheven is." Zij keek hem met stralende ogen aan en voegde er aan toe: „Ik ben trots op je!" Hy sloeg de armen om haar heen. „Eigenlijk heb ik alles aan jou te danken," fluisterde hij haar toe en een golf van dankbaarheid welde in hem op. Hij meende, dat die dank baarheid liefde was en met innig heid vervolgde hij: „Margo, wij zul len samen verder werken, elkaar aansporen tot altijd betere tot al tijd volmaakter kunst.''

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2