Passiespel »De Veertien Stonden« Leidse Kunst in Gent MAANDAG 22 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 |V>|EER DAN GEBOEID, ontroerd naar het mooie en verhevene, regligieuse pelgrimstocht is onderno men van velen, om de eeuwig blijven ven van God als troost medite Kunstzinnige uitvoering Onder auspiciën van de Cuturele Werkgroep van Katholiek Leiden, werkten alle Katholieke verenigingen te dezer stede mede. Ingetogen ge kleed in de stemmige kleren van man nelijke en vrouwelijke kloosterlingen, schaarden de koren zich aan beide zijden van het voorplan, om waar nodig zich in 't midden-voor op te stellen. Willem Mizée leidde het Al ma Materkoor, dat nagenoeg vol maakt de voortreffelijke muziek van Hendrik Andriessen zong. Klankkleur en klankkracht van de diverse stem- mengroepen bloeiden expansief op tot een warm kleurig geheel. Mizée was prachtig op dreef en dirigeerde a cap- pella en begeleide koren, zowel van de dames als van de heren, mede het strijkorkest, meesterlijk. Hendrik An driessen legt oude kerktoonsoorten aan zijn innerlijk verantwoorde nieu we muziek ten grondslag. Hij ontwik kelt zijn gedachte van ingetogen grootheid melodisch-muzikaal. Het inleidende voorspel was hier voor heen nog niet gegeven. Joop Koevoets verzorgde de regie waarbij Lode Sengers zijn aesthetische medewer king verleende. Aan hun beider ar tistieke inzichten hebben wij veel te danken aan wat goed en mooi is, en intern-devoot en met roerende over gave werd uitgebeeld. Als middel punt, de lijdende en stervende Jesus- figuur, waarneven de Moeder van Smarten, wenende vrouwen, discipe len en verdere personen. Er waren schilderijen binnen het gouden raam, fraai van lijn en kleur, voortreffelijk van samenvatting en suggestief. Joop Koevoets, hierbij aangevuld door twee jeugdige declamatrices, zeide Guido Gezelle's onvergetelijke verzen, waarvan hij de waarde goed in zich heeft opgenomen. Hij deed 't zeer be schaafd, welluidend en niet zonder diepgang. Mogelijk wat geaffecteerd, met iets on-Hollands, dat evenwel niet sappig genoeg klinkt om Vlaams te zijn. De orkestinleidingen en tussen spelen heeft Andi'iessen sensitief-plas. tisch uitgebeeld; de geestesverwarring tijdens „de grote vergissing", het stappen van de lugubere stoet op de weg naar Golgotha, dan weer de ang stige geestesverwarring George Lin deman, orkestmeester, speelde sober, maar zeer gevoelig de vioolsolo, die Andriessen als een zachte balsem in 't drama inwerkt. Het ..Nederlandse Kamermuziek-Ensemble", een nog jong strijkers-ensemble, dat onze voormalige stadgenoot Leon Dée bij eenbracht, speelde zeer bewogen en expressief van klankonderstreping. Het créatief contact was onder alle medewerkenden, zonder verslapping of storing. Het geheel is een voortref felijke uiting geweest. Juist hierom maken wij de volgende bemerking. Als een dame- en heer-koorlid in de pauze heel genoeglijk samen in de zaal verschijnen in 't gewijde boete kleed en bovendien nog een koordame in costuum met een sigaret in de. mond in de zaal loopt, dan verdienen zij voor deze aanstellerij een behoor- lijke reprimande. Leiders kunnen niet overal gelijk zijn. maar men brënge de medewerkenden genoeg kunstbe grip bii, ten einde een dergelijke in subordinatie te voorkomen. Dit is de enige critiek, die wij hebben. Overi gens zijn wij zeer vold&an. J. Kortmann. OPENING KRAAMCENTRUUM. Zaterdagmiddag heeft in perceel Heerengracht 4 de opening plaats ge had van het bureau en tehuis „het Kraamcentrum" van de Stichting van die naam. Dit huis ia ingericht ter huisvesting van de Kraamverzorg sters, die via het gevestigde bureau haar diensten aan kraamvrouwen zullen verlenen. Zij ontvangen hier een deskundige opleiding vóór de hulp aan kraamvrouwen, terwijl een cursus koken en huishoudkunde op de vakschool wordt gegeven, zodat zij volledig het huishouden van de kraamvrouw kunnen verzorgen. Prof. dr. A. J. M. Holmer, verlos- kundigfe en gynaecoloog, hier ter ste de, heeft met een kort woord namens de Stichting tot verlening van steun aan Kraamvrouwen de openings plechtigheid verricht, welke o.m. werd bijgewoond door burgemeester jhr. F. H. van Kinschot, de wethou der van Soc. Zaken, de heer Steph, Menken, verscheidene doktoren en voorts afgevaardigden van allerlei verenigingen, welke zich op dit ge bied bewegen of daarmede in connec tie staan. Spr. ging daarbij het ontstaan en de geschiedenis in het kort na en deelde mede, dat het kraamcentrum een bureau is, waar a.s. moeders zich kunnen melden om hulp. De afgestu deerde verzorgsters blijven aan het Kraamcentrum verbonden, doordat zij geregeld proeven van bekwaam heid zullen hebben af te leggen. Het Centraal Bureau bekijkt alle geval len waar om hulp gevraagd wordt, hetgeen voor de hulpverlening veel gemakkelijker werkt. Op de vraag, waarom die hulp op deze wijze zal worden verleend, ant woordde prof. Holmer, dat de hulp bij bevallingen uitgestegen is boven vriendendienst en burenhulp, zoals deze in vroeger jaren werd verleend. Nu krijgt de jonge moeder een hulp naast zich, die niet volslagen leek is en die hulp kan verlenen zonder fou ten te maken. Duizenden kraamverzorgsters zijn er nog nodig, doch er zijn er nog slechts honderden, reden waarom prof. Holmer opwekte propagada voor het- werk te maken. Met de leiding van dit bureau is be last mej. H. v. d. Horst, vroeger te Amersfoort werkzaam. K. A. B. Symphonic Leiden. In de Goede Week zijn er geen repeti ties. zelfs, hebben wij geluisterd en gezien dat gisterenmiddag werd geboden. De men, een diep, stil ernstig samenko- de gedachtenis- van het lijden en ster- rend in zich op te roepen. JAARVERGADERING „ST. ODILIA" De Leidse afdeling der Ned. R.K. Blindenbond „St. Odilia" hield haar jaarvergadering in het St. Antonius- Clubhuis. Op deze vergadering werd o.m. de nieuwe geestelijk adviseur, pater P. L. Spruit, o.f.m., geïnstal leerd. Pater Spruit gaf in zijn ant woord te kennen, dat hij zich zo goed mogelijk zou trachten in te wer ken in het blinden-vraagstuk, en naar best vermogen zijn medeleven met de blinden geven zou. Ook werden de aftredende be stuursleden herkozen, en voor het kascontrolelid, mej. Vinkenstein te Leiden, werd mej. Koek, te Roelof- arendsveen, gekozen. Op het alge meen Blindencongres te Utrecht, op 12 Mei a.s., zal onze afdeling door 7 leden vertegenwoordigd worden. De leden kunnen een retraite vol gen, zo zij dit wensen. De onko~t*n worden door de kas van „Blin - zorg" gedragen. LEDENVERGADERING „ST. ANTONIUS". De Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restaurantgeëmpl. „St. Anto- nius" sectie Bioscoop en TTieaterper- soneel afd. Leiden, houdt morgen nacht 23 Maart te 12 uur een nacht vergadering voor de leden en R.K. niet-leden in het café van de heer H. Rooyakkers, Korevaarstraat .11 Gezien het agendapunt „Behandeling van de beschrijvingsbrief voor de a.s. Bondsraad te Maastricht" en „be stuursmededelingen" worden de le den en R.K. niet-leden verzocht deze vergadering bij te wonen. Gezien ook de voorlezing van de ingekomen stukken wat de bond van „St. An- tonius" voor leden en niet-leden be reikt heeft en hoe de afd. Leiden werkt. R.K. Bioscoop en Theaterpersoneel Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel komt allen naar deze vergadering, daar worden uw klachten besproken en behartigd en wordt lid van „St. Antonius". K.J. dekenale parochie. De Ka- jotters van de dekenale parochie zijn begonne*! een maandblad uit te ge ven. De titel is nog een vraagteken, vier vraagtekens. No. 1 van de jaar gang no. 1 is uit de bus; het ziet er gezellig uit. Van het toneel gevallen. Tij dens de uitvoering van het passie spel „De Veertien Stonden", werd de 15 jarige mej. A. H. v. d. S„ een medewerkster aan het koor, plotse ling onwel en daar zij op de rand van het toneel stond, viel zij de zaal in. Met een vermoedelijke her senschudding is zij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. HONGAARSE KINDEREN IN LEIDEN. Op Woensdagmorgen a.s. komt mgr. Knebel in de dekenale kerk biechthoren. De Hongaarse kinderen in Leiden worden om 11 uur in de kerk verwacht. Tevens kunnen wij mededelen, dat er uitzicht bestaat op een betere tex- tielregeling voor de klein Hongaren; er wordt nog steeds aan gewerkt. Tenslotte nog iets omtrent de ziek teverzekering dezer kinderen. De Commissaris voor de Ziekenfondsen heeft n.l, medegedeeld, dat de onder auspiciën van de Stichting „Hulp actie voor Hongarije" tijdelijk opge nomen Hongaarse kinderen, indien zij zijn opgenomen in gezinnen van rechtstreeks-verplicht verzekerden, als indirect verzekerden kunnen worden ingeschreven op grond van de verplichte ziekenfondsverzeke ring van hun pleegouders. Aan de verzekering zal zonodig ook aanspraak kunnen worden ont leend op ziekenhuisverpleging en de tegemoetkoming in de kosten van sa- natoriumverpleging, uiteraard in de omvang en onder de voorwaarden, voor die verstrekkingen in het Zie- kenfondsembesluit en zijn Yiitvoe- ringsvoorsohriften vastgelegd. De pleegouders dienen van de op neming der kinderen in hun gezin zo spoedig mogelijk kennis te geven aan hun ziekenfonds of de bode agent van hun fonds. De datum van ingang der verzeke ring is namelijk afhankelijk van het tijdstip, waarop bedoelde kennisge ving wordt afgedaan. De Commissaris heeft de betrok ken ziekenfondsen van het boven staande kennis gegeven en hen te vens verzocht ten aanzien van de kinderen, die zijn opgenomen in ge zinnen van vrijwillig verzekerden, een zelfde standpunt in te nemen. Excursie Ver. van Malthesianen. Zaterdagmiddag vertrok vanaf de Beestenmarkt een bus met leden en donateurs van de V. v. M. naar de Ver. Nederl. Vliegtuigfabr. „Fokker" om aan deze fabriek een bezoek te brengen. Na de ontvangst in de cantine werd achtereenvolgens een bezoek gebracht aan diverse montagehallen, bankwerkerij, plaatwerkerij en de afdeling, waar de houten zweef vliegtuigen, lesvliegtuigen en het nieuwste type van Fokker, de F 25 „Promotor" vervaardigd worden. De algemene indruk over deze laatste afdeling bij de deelnemers, die voor een groot gedeelte uit in strumentmakers en electrotechnici bestonden, was, dat wat werk be treft deze houtconstructies zeer veel bewondering afdwingen. Ook werd een bezoek gebracht aan de hal, waar de laatste hand werd gelegd aan Dakota's, welke omge bouwd waren van troepen-transport tot luxe passagiersvliegtuigen. Hierna werd afscheid genomen van de excursie-leider en ging men, zeer voldaan huiswaarts. |N HET KADER van het bestaande contact tussen de steden Leiden en Gent, is gedurende de wintermaan den een tentoonstelling van heden daagse Leidse kunst te Gent voorbe reid, waardoor de relaties, welke tot nu in hoofdzaak op sportgebied bestonden, thans ook op cultureel ge bied zijn uitgebreid. hal gehouden tentoonstelling van „Ambachtskunst in Rijnland'. De Leidse kunstschilders waren op uit stekende wyze vertegenwoordigd door het werk van Giselle Kuster, o.m. de bijzonder markante „Honger 1945", thans in het bezit van een Leids verzamelaar, alsmede spelend jongetje en een opmerkelijke teke ning van een vrouwelijk naakt. Voorts Luc Verkoren, met zijn com- positioneel en coloristisch zo sterke stillevens; Lode Sengers met kerke lijke en grafische kunst (ook een voortreffelijk karton voor een der mozaieken uit het Leidse stad huis). Walter Bosch (stillevens, landschap en portret, van eeen bij kans te zacht colOriet), Will Twee- huysen. die zich na een ook hier ge- exposeerde en veel belovende serie gekleurde tekeningen, in een goede richting schijnt te gaan ontwikkilen, en mevr. M. OosterholtVersteeg met twee stillevens, waaronder de dorre rabarberbladen de aandacht trokken. Binnenkort zullen de Leidse schilders in breder verband (name lijk als leden van Ars Aemula Natu rae) hun kunst weer in De Laken hal tonen, terwijl er plannen bestaan dat de Gentse kunstenaars eveneens, in de tweede helft van Augustus, met hun werk een tegenbezoek aan Leiden zullen brengen. N Een fraaie tentoonstelling Bij deze Leidse manifestatie heeft zich ook de gemeenschap van Nij- megense kunstenaars gevoegd, zodat zich Zondag, ondanks de deviezen- moeilijkheden, een tamelijk uitge breid aantal Leidenaren en Nijmege- naren had opgemaakt om aanwezig te zijn bij de opening van deze ge meenschappelijke tentoonstelling, welke door de goede zorgen van de heer Nowé, conservator van het mu seum van Sierkunsten i~i het fraaie oude gebouw aan de Brydelstraat, waarover hij de directie voert, was ingericht. De burgemeester van Gent, de heer Em. Claeys, heette de gasten en de vele autoriteiten en belangstel lenden welkom en sprak zijn vol doening uit over de vruchtbare sa menwerking, welke lussen de drie universiteitssteden was tot stand ge komen. Mr. Hustinx, burgemeester van Nijmegen, gewaagde van zijn grote erkentelijkheid, dat de Nij- megense kunstenaars op deze ten toonstelling de kans kregen hun zich in opwaartse lijn ontwikkelende kunst te demonstreren. Wethouder J. C. van Schaik bracht de dank van het Leidse gemeentebestuur over en uitte zijn vreugde, dat deze en andere tentoonstellingen naast het contact in het Benelux-verband, dat zich voorshands uiteraard slechts tot de hogere regionen beperkt, het onmisbare onderlinge begrip juist ook in bredere lagen tot zijn recht deden komen. Dit samengaan zou een hechte waarborg zijn voor het be houd van de christelijke cultuur der Westerse landen. Nadat de heer Vrancken, secretaris van de Nijme- gense kunstenaarsgemeenschap het woord had gevoerd, volgde bezich tiging der tentoonstelling. Ten slotte verenigde het Gentse stadsbestuur de Nijmegense en Leidse gasten, waar onder de heer en mevrouw Verko ren en de heer Pelinck, directeur van het museum De Lakenhal, aan een dejeuner. Terwijl de Nijmegense inzending uit schilderijen, grafiek en een wei nig plastiek, alsmede ter opluistering de antieke Nijmeense tinnen gildekan nen bestond, had Leiden een-keur- collectie van pottenbakkerskunst in gezonden, n.l. werk van de firma's de Blanken, Brouwer, Sluyter, Ver meulen en Zn. en Zaalberg. Voorts een aantal zeer representatieve ta pijten van het atelier „De gouden Spin", een en ander zo goed bekend van de het vorige jaar in De T aken- In de Leidse Overdekte Zwemin richting was het Zaterdagavond weer feest voor de jeugd vanwege het drie maandelijkse diploma-zwemmen en traditiegetrouw waren ook weer wat dames en heren van de partij. De be langstelling was natuurlijk weer dub bel groot, want er waren tal van deel nemers en deelneemsters en ouders en verwanten van de candidaatjes ontbreken natuurlijk evenmin. De heer Visser opende weer met een inleidend woordje en wees er daarbij op, dat het zomerseizoen weer spoedig zal aanbreken, waarop jon gens en meisjes weer te water zul len gaan. En wat is er heerlijker dan te weten, dat de kinderen veilig zijn door de zwemkunst en dat wie kan zwemmen, geen gevaar te duchten heeft. Na dit openingswoord ving het di ploma-zwemmen aan en een heel le gioen gegadigden kwam geleidelijk aan te water. Drie meisjes en twee jongens werden afgewezen, omdat zij de kunst nog niet voldoende machtig bleken. De geslaagden zijn. Heren dipl. A.: Willem Elfers, A. v. d. Zeeuw,H. v. d. Zeeuw, W. van der Zeeuw, Marinus Gordijn. Wim Stigter A. Wassenaar, Gerard de Groot, G. Slegt, Piet Oudshoorn. Maarten Hey- neyer, Koos Gijzenij, Wim Locher. Bram v. Lunsen, J. t Hoen, A. v. d. Elshout, Fr. Moussault, Frans Olfers, Jan Stikkers, Sieval, G. Laterveer. G. Lefebre, G. v. Eigen, C. D. Zandvliet, B. v. Lunsen, A. Kampsteeg. Heren dipl. B.: C. D. Zandvliet, W. A. F. Marijt, A. v. d. Burg, Henk Sier- re, Cornells v. Onselen, Hans Post- ma, Bram v. Lunsen, S. de Vries, B. Kouwenberg, Henny v. d. Aa, Ton Heydeman, H. Uiterwijk-Winkel. Dames dipl.: A. M. C. Egbers; A. J. Bink-Verhoeven; IJ. N. K. J. E. de Koning-Huisma, A. H. Neuteboom- Laman, E. J. Loeber-Brugman, J. v. d. Schier, N. v. d. Meg-v. d. Tan, Annie B. Bink, Janny Onderwater. Nelleke Rotteveel, Juliska Kruts, Truus Arink Elsje Fantner, Katheza v. Duyn, Bep v. d. Linde, Corrie Kamphuis, Cla ra Klaassen, Agnes v. Goozen. Toos Langezaal, Suze v. Lom, Miep Boo- gert, Martha Smit, Annie Stol. Marie Nasveld, Ina de Jong. Anneke van Royen, J. Ouwerkerk-Vredenburg, P. Vermond, K. Ramshorst, T. Selier, J. van Gastel, P. Zwetsloot. A. E. Sark, A. Lorist, P. Molnar, B. Hooge- veen, I. Ringroze. Dames dipl. B: E. J. Laurier, J. Ho- genes, Cobie Schoon, Gerda v. Goo zen, Betsy v. Kouwenhoven, Marietje Vigelijn, Judie Struik, "Marijke Rempt, Corry Kamphoes, Corry Dui verman, Willy' Hoppenzak. Na afloop werd nog een demon stratie figuurzwemmen plaats, terwijl het personeel opnieuw toonde wat er door goede oefening bereikt kan wor den. PLECHTIGE OVERDRACHT STANDAARD VAN 2e EN 31 REG. HUZAREN EN le REG. WIELRIJDERS. Woensdag 24 Maart a.s. des mor gens te 11 uur zullen in het Neder lands Legermuseum „Generaal Hoe- fer" alhier op plechtige wijze de standaards van het tweede en derde regiment huzaren en van het eerste regiment wielrijders aan de direc teur van dit museum in tijdelijke be waring worden gegeven. De overdracht zal geschieden door generaal-majoor b.d. H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst, oud-comman dant van de lichte divisie, tot welk legeronderdeel de drie genoemde regimenten behoorden. Vier pelotons van de vier eskadrons vechtwagens uit Amersfoort, welke einde dezer maand naar Nederlands-Indië zullen vertrekken, alsmede het trompetter- corps van de cavallerie uit Amers foort zullen bij de plechtige over dracht de militaire eerbewijzen ver richten. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd Doctoraal examen rechts geleerdheid: mej. A. S. M. van Bcc- kum te 's-Gravenhage en de heer A. L. M. Beyersbergen te 's-Graven hage. Geslaagd voor het apolhekers-as- sistentsexamen: de dames E. M. Fla- meling te Oegstgeest; C. Horch te Leiden; A. E. Pot te Rotterdam: A. Splinter te Leiderdorp; L. van Arkel te Den Haag; G. v. Bodegom te Rot terdam; G. E. H. Heijting te Den Haag; E. M. T. Fase te Gouda; A. C. Jonker te Rotterdam; D. A. G. Tak- tor te Klaaswaal; M. M C. Pijnac- ker te Lisse; N. M. van Duin te Rot terdam; N. G. Scher te Oud-Beier land; E. Hoogenboom te Overschie; J. J. Bregman te Den Haag; I. Feit kamp te Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wander Joseph Maria z. van C. G. Speel en H. W. M. Ver- schragen; Isaac z. van P. Erades en L. Stouten; Johanna Emma d. van J. D. de Koning en J. H. Fontein; Ivonne d. van J. Londt Schutz en M. Pattynama; Pieter Gerrit z. van C. Ottenhof en M. J. Petit; Christina van J. Binnendijk en H. M. Elbel. Gehuwd: N. van der Zouwe jm. en M. E. Imandt jd. Overleden: D. de Smit z. 28 j. VOORSCHOTEN Jubileumoptocht De commissie ter voorbereiding van de optocht ter gelegenheid van de Jubileumfeesten op 31 Aug. en 1 Sespt. 1948, bestaan de uit de heren J. de Bres, C. Buts, L. Los en H. L. P. Peeters, heeft haar plannen klaar. Getracht zal worden een optocht samen te stel len bestaande uit drie delen. Deel I zal uitbeelden de stoet van de a.s. Koningin op weg naai dc kroning, waarin o.m. mee zal rijden „De Gouden Koets". Dit deel omvat on geveer 100 personen, paardevolk in begrepen. Deel II laat beelden zien uit de historie van Voorschoten. We zien er Lodewijk van Loon (1204) met zijn soldaten binnentrekken, het kasteel „Rosenburg", zoals het was tijdens het beleg in 1350, Jan van Wassenaar, te Hattum in de ijzeren kooi, de kaak (schandpaal) op de Voorstraat, de intocht van Lamoraal de Ligne, als ambachts heer met zijn ruiters, de Rederij kerskamer (1696) „Met Liefde Een dracht'', met de witte violen in het blazoen, de Kerckschuyt van de Leijtsche Dam naar Voorschoten, de Kozakken in Voorschoten, de Klep perman en de Brandweer in de 18e eeuw, met de oude spuiten. Deel III staat vry voor inschrijving voor ver enigingen en de industrie. In deel I en n lopen of rijden ongeveer £00 personen mee, terwijl in deel I 3 wagens en in deel II 7 wagens mee zullen rijden. Een en ander belooft een interessant en kleurrijk geheel te \#>rden, vooral daar de commissie zich voorgenomen heeft om of met iets goeds te komen of helemaal niets niets. Zeer binnenkort zal de com missie zich wenden tot de inwoners, van wier medewerking vrijwel alles af zal hangen. Het ligt in de bedoe ling de groepen van deel II uit te laten beelden door buurtverenigin gen of andere groepen, die er zich voor zullen willen inspannen. Wan neer blijkt dat er voldoende belang stelling bestaat, zal onverwijld tot verdere uitwerking van de plannen worden overgegaan. Gezien de lan ge tijd te voren, dat de costumes e.d. moeten worden b^oroken, is het noodzakelijk, dat de commissie tijdig weet, waarop ze kan rekenen. In een circulaire, welke huis aan huis zal bezorgd worden, zullen nadere bij zonderheden over deelname e.d. worden gedaan. Het zal tijdens de Jubileumfeesten de moeite waard zijn in Voorschoten feest te vieren. KATWIJK AAN DEN RIJN IN HET WATER GEREDEN EN VERDRONKEN De heer C. Sch., wonende in „de Pan", tussen Katwijk en Wassenaar kwam Zaterdagmiddag bij het vis sen in de tankgracht, langs de weg die de scheiding vormt tussen Kat wijk en Wassenaar, tot de ontdek king dat er iemand in de gracht lag. De politie uit Wssenaar, die direct verwittigd werd, kwam na het op halen tot de ontdekking dat het een 24-jarig meisje uit Wassenaar was die in het duister, niet de juiste weg houdend, daar in het water gereden moet zijn. De fiets hield zij nog om kneld in de handen. LAATSTE BERICHTEN PLECHTIGE UITVAART OUD-MINISTER HUYSMANS. De St. Paschaliskerk aan de Was senaarseweg te Den Haag was he denmorgen geheel gevuld, toen te tien uur de plechtige requiem voor dr. G. W. M. Huysmans, in leven oud-minister van Financiën en van Economische Zaken aanving. Voor het priesterkoor stond het stoffelijk overschot opgebaard. Even voor het begin der plechtigheid leg de de waarnemend hofmaarschalk kapitein-vlieger R. van Zinnicq Bergmann namens H.M. de Koningin een grote krans van witte bloemen bij de baar. De plechtige H. Mis van Requiem werd gecelebreerd door een broe der van de overledene, dr. Huysmans, professor te Rolduc. Hij werd geas sisteerd door twee zwagers van wij len dr. Huysmans, pater B. Janssens van de Witte Paters van kardinaal Lavigerie en dr. J. Janssens, rector van het Ursulinenklooster te Box tel. Als ceremoniarius fungeerde pa ter R. Deken o.f.m, kapelaan der pa rochie van St. Paschalis. Aan de zij altaren celebreerde pastoor K. Jans sens uit Tilburg, deken Van de Loo uit Terborg en kapelaan van Cam- pen uit Eindhoven. Het koor voerde de Gregoriaanse gezangen uit. In het priesterkoor hadden o.a. plaats genomen de pauselijke inter nuntius. Mgr. P. Giobbe, vergezeld door zijn secretaris Mgr. O. Rossi; Mgr. Van de Loo, officiaal van het Aartsbisdom; Mgr. dr. Th. Verhoe ven, directeur van het Centraal Bu reau van het Onderwijs, de deken van Den Haag, kanunnik Pompe, en de deken van Eindhoven, pastoor H. Heezemans. Ter rechtei zijde voor de commu niebank had plaats genomen de ver tegenwoordiger van H. M. de Ko ningin, kapitein Van Zinnicq Berg mann. ter linkerzijde de minister president dr. L. Beel. De plechtigheid werd verder bij gewoond door nagenoeg alle leden van het kabinet en verscheidene oud-ministers, o.a. de heren profl. Gerbrandy, Neher. mr. Steenberghe, die tevens de voorzitter van de Mijn- raad vertegenwoordigde, prof. ir. Gelissen, voorts de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de he ren prof. mr R. Kranenburg en mr. J. van Schaik en leden van beide colleges, de deken van het corps diplomatique, de heer Leon Nemry, ambassadeur van België en ver scheidene andere diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers, de heren mr. d F. Houben. commissaris der Koningin in Limburg, prof. dr. J. de Quay. Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant en ir. J. Ridder de van der Scbueren, Com missaris der Koningin in Overijssel, luitenant-generaal mr. H. Kruis, chef van de Generale Staf, luitenant-ge neraal ir. M. Tans, gouverneur der Residentie, W. Visser, burgemeester van 's-Gravenhage, professoren van de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg, zomede vertegen woordigers van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. De plechtige uitvaart werd voorts bijgewoond door vele ambtenaren van het departement van Economi sche Zaken. Na de plechtigheid in de St. Pas chalis werd het stoffelijk overschot van dr. Huysmans overgebracht naar Eindhoven, waar hedenmiddag de begrafenis op het St. Catharinakerk- hof zal geschieden, in tegenwoordig heid o. m. van dc vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin. Van de departementsgebouwen te 's-Gravenhagj woeien de vlaggen halfstok. BUITENLAND. DE BESTUURSRAAD TE BERLIJN. Hoewel het zeer duidelijk geacht wordt, dat de geallieerde bestuurs raad definitief als practisch werkend ergaan kan worden afgeschreven aldus schrijft de Berlijnse corres pondent van het A.N.P. is men ook in hoge geallieerde kringen te Berlijn nog in twijfel over de direc te gevolgen, die de demonstratieve aftocht der Russen zou hebben. De jure bestaat de vierzijdige controle, waartoe in Jalta besloten werd, on verminderd voort. De bestuursraad is weliswaar het hoogste, doch in elk geval niet het enige orgaan van het controle-appa raat. Ook wanneer de bevelhebbers het niet meer wenselijk zouden ach ten bijeen te komen louter voor het aanhoren v. eikaars beschuldigingen, dan nog zouden de lagere organen voorlopig kunnen doorwerken. Na het instellen der zelfstandige bestu ren voor West- en Oost-Duitsland zullen de vierzijdige bureaux als het ware een langzame natuurlijke dood kunnen sterven. Alleen in het geza menlijk bestuur der stad Berlijn zul len zij zonder de hier geldende sta tus quo geweld aan te doen niet ge mist kunnen worden. Het is daarom WEERSVERWACHTING O KOUDE NACHT. g Koude nacht en ochtend met §hier en daar nevel of mist. Mor gen overdag weer wat toene- o mende bewolking doch droog 8 weer. In het Noorden tijdelijk nog matige, overigens meest g zwakke wind tussen West en g Noord-West. OOOOODOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO dat bij de beoordeling van de Rus sische stap minder aan de bij voor baat afgeschreven Allied Control Authority wordt gedacht dan wel aan de vraag of de Russen inderdaad op korte termijn streven naar een ver trek der Westelijke geallieerden uit Berlijn. De ernst van het Russische gevaar en de wijze, waarop het officiële Sowjet-nieuwsbureau Zondag tegen de Westelijke bevelhebbers is te velde getrokken, hebben opnieuw een hoogst onrustige stemming te voor schijn geroepen. In Westelijke geal lieerde kringen daarentegen heeft men de niet onverwachte demon stratie zeer rustig opgenomen en men neemt aan, dat de Russen in Ber lijn voorlopig zeker niet verder zul len gaan dan te streven naar een scherpe scheiding tussen de sectoren. Het laat zich gemakkelijk denken, welk een situatie daardoor in het stadsbestuur zou ontstaan. Overi gens is men in het laatste jaar op de weg naar de splitsing van Berlijn reeds vergevorderd, niet alleen door de politieke afscheidingen, doch evenzeer door het gelijkschakelen van het economische en sociale le ven van Oost-Berlijn met dat van de Sowjet-zóne. Naar uit Maagdenburg gemeld wordt, heeft de Sowjet-bezetting ook een verdere verscherping van de be waking der grenzen met de Westelij ke zónes bevolen. Hiervoor zouden 1500 jonge communistisch geschool de Duitse politiemannen aan de grenswacht worden toegevoegd. Men neemt aan, dat zij speciaal opdracht hebben de toenemende politieke spanningen tegen te gaan. Uit Halle ordt ons gemeld, dat het stadje Schierze in de Harz, waar de liberale partij het afgelopen week-einde een landdag hield, door een sterk poli- tiecordon is omgeven, teneinde te voorkomen, dat afgevaardigden van de gelegenheid gebruik zullen ma ken om de naburige zónegrens te overschrijden. NA DE RUSSISCHE STAP TE BERLIJN. Een persconferentie, die generaal sir Brian Robertson, de Britse mili taire gouverneur in Duitsland, van middag zou hebben gehouden, is plot seling herroepen. Men had verwacht, dat generaal Robertson een „zeer be langrijke verklaring" in antwoord op het vertrek van maarschalk Sokolofs- ki uit de bijeenkomst van de Geal lieerde Bestuursraad op Zaterdag zou afleggen. Juist voor de middag hebben de Sowjets de drie andere geallieerden te Berlijn meegedeeld, dat de Ver gadering van de geallieerde coördi natiecommissie, die op morgen was vastgesteld, eveneens „voor onbepaal de tijd" zal worden uitgesteld. Dc coördinatiecommissie i« na de bestuursraad het belangrijkste geal lieerde lichaam in Duitsland. In de Kommandantura, het gealli eerde lichaam dat de stad Berlijn be stuurt, vindt het werk normaal voort gang. DE STAKING IN HET BUCKINGHAM PALACE BEëINDIGD. Het electriciteits- cn verwarmings- personeel dat in het Buckingham Pa lace, de Britse parlementsgebouwen en ministeries in staking was, heeft besloten Zondagavond het werk te hervatten op voorwaarde, dat de troe pen, die de verwarmingsinstallaties bediend hebben, teruggetrokken, en de onderhandelingen over hoger loon hervat zullen worden. Hetgeen inmid dels gebeurd is. POS. NED. SCHEPEN Algenib, 20-3 van Florianapolis te Rio Grande; Alkaid, pass. 20-3 Madei ra; Boissevain 19-3 van Buenos Aires te Zanzibar; Boskoop, 18-3 van Toeo- pilla naar Antofagasta; Cleodora, 18-3 van Sydney naar Miri; Gaasterkerk, 20-3 te Shanghai; Hedel, pass. 32-3 Lands's End.. Hilversum, 22-3 van Dakar naar Amsterdam: Lombok. 18-3 van New Westminster naar Bom bay; Mariekerk, pass. 20-2 Gibraltar; Molenkerk, 19-3 van Aden; Rossum, 21-3 van St. Thomas naar Ciudad Trujillo; Sandenburgh, 21-3 van Ca sablanca naar Londen; Winsum, pass. 21-3 Quessant. Abbekcrk 20 Maart van Genua, Al- dabi 21 Maart van Rio de Janeiro. Aludra 19 Maart te Calcutta. Alhena 20 Maart van Rio de Janeiro, Am- stelkcrk 21 Maart pass. Ouessanb Borneo 19 Maart te Colombo. Brcde- ro pass. 20 Maart Guardafui. Bosch- fontein pass. 20 Maart Ouessant. Con- gostroom 21 Maart van Dakar. Cot- tica 20 Maart van Ponta Delgada. Grootekerk 21 Maart van Fremantle. Jaarstroom pass. 21 Maart Finisterre Johan de Wit pass. 20 Maart Kaap St. Vincent. Johan van Oldenbarne- velt pass. 21 Maart Europa Punt. Kota Gcdc pass 20 Maart 3 uur Pe- rim. wordt 25 Maart te Suez ver wacht. Kota Inten 22 Maart om 20 uur te Halifax verwacht. Larenberg 21 Maart te Lagos. Leopoldskerk pass. 21 Maart Perim. Nigerstroom 21 Maart te Dakar. Ophir 20 Maart van Makassar. Oranjefontein 21 Maart te Kaapstad. Phrontis 20 Maart van Port Said. Poelau Laut 21 Maart te Colombo. Sibajak 20 Maart van Soerabaya. Socrates 21 Maart te Montevideo Sommclsdijk 21 Maart te Aden. Stad Leiden 21 Maart te Duala. Sumatra 21 Maart te Galveston. Tabinta pass. 21 Maart Finisterre. Taria 21 Maart van Aba- dan. Ternate 19 Maart van Batavia. Utrecht pass. 21 Maart Kaap de Goe de Hoop. Weltevreden pass. 20 Maart Perim. Westerdam 20 Maart Sout- hamton. Zuiderkruis 20 Maart te Sa- ban 2.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3