Minister Fievez waarschuwt tegen lafheid en moed verliezen Gemaskerde bandiet rooft 'n auto CHEVROLET en de D.A.F. HEIDE BLOEIT MAANDAG 22 MAART 194S UB LBIDSE COURANT PAGINA 2 JONGERENAPPEL VAN DE K.V.P. Gistermiddag is in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam een ap pèl gehouden van de jongerenorgani saties in de Kath. Volkspartij uit de provincie Noord-Holland. Op deze bijeenkomst sprak de mi nister van Oorlog, lt.-kolonel A. H. J. L. Fiévez, over het zojuist tot stand gekomen verdrag der vij' West- Europese landen en over de demobi lisatie. De minister wees op de his torische betekenis van het pact van Brussel, dat een keerpunt in onze his- torie het prijsgeven van onze neutra liteit betekent. „Dit verdrag aldus' de minister is niet gericht tegen Rusland. Het is tegen niemand gericht. Het is op vrede gericht en tegen agressie, ook wanneer die van de zijde van Rus land komt. Min. Fiévez waarschuwde tegen de angstpsychose, welke zich van een belangrijk deel van het Nederlandse volk heeft meester gemaakt. „Ik geloof, dat het behoud van de vrede wel degelijk mogelijk is", zo zeide hij. „Als dat niet zo was, dan zou ons streven bijna hopeloos zijn. Ik vind het intens laf, wanneer sommige Nederlanders aan het piekeren zijn hoe zij het land kunnen verlaten, waarmede zij, indien zij hun plan ten uitvoer brengen, het land hun werk kracht ontnemen". Hij haalde de woorden van Lincoln aan: „If we don't hang together, we'll all hane se parately". Spr. erkende, dat de dienstplicht een zware plicht is. „Als een paal boven water staat echter, dat het no dig is de vervulling van deze plicht te vragen". Hij meende, dat er belang rijk verschil viel waar te nemen tus sen de lichtingen van voor en die van na de oorlog. De geest is frisser, ge zonder en beter. Bij de lichtingen van na de oorlog valt zelfs nog een cres cendo waar te nemen. Het probleem van de gedemobiliseerden. Het demobilisatieprobleem noeipde hij een van de voornaamste maat schappelijke problemen van deze tijd. Het Nederlandse volk is aan zijn eer verplicht dit probleem tot een bevredigende oplossing te brengen. De taak van de overheid is hierbij nog het minst belangrijk. Zij kan weinig meer doen dan regelend optreden. Een veel groter verantwoordelijkheid rust op het volk zelf, op al die men sen, die met gedemobiliseerden te maken krijgen. Van hen zal het af hangen of die tienduizenden weer volledig in de maatschappij zullen worden opgenomen. „Door onze hou ding moeten wij laten blijken, dat wij grote waardering hebben voor het of fer, dat zij hebben gebracht". De minister besloot met er op te wijzen, dat de ontvangst van de mili- Radio DINSDAG. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.pl. 7.50 Dagope ning. 8.00 Nieuv^, 8.45 Gr.pl., 9.15 Morgenwijding. 9 30 "Waterstanden. 9.35 Gr.pl.. 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.50 Kleutertje luister!, 11.00 Concert, 12.00 Trio, 12.30 Weerpraat- je, 12.33 Platteland, 12.43 Orgel, 1.00 Nieuws, 1.45 Balalaika, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 14.30 Gr.pl., 16.25 Gr.pl., 16.40 De Schoolbel, 17.00 Dat kun jij ook! 18.00 Nieuws, 18.15 Tom Erich, 18.30 Wonderen der Schei kunde (II). 19.00 Het klokje van ze ven uur, 19.15 Schumann, 19.45 Ge sprekken met dokters, 20.00 Nieuws, 20.15 Strijkorkest, 20.45 Hoorspel, 21.40 Contact, 22.50 Kamermuziek, 23.00 Nieuws, 23.15 Gr.pl. 24.00 Slui ting. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gr.pl., 8.00 Nieuws, 8.15 Gr.pl., 9.30 Gr.pl., 10.15 In Operaland, 10.50 Geliefde instrumentale soli, 11.40 Or gel, 12.03 Jan Voogt en Cor van Bo ven, 12.33 Gr.pl., 13.00 Nieuws, 13.25 Typica orkest, 13.50 Muziekliteratuur, 14.30 „Onder ons", 15.00 Ontwikke ling pianokwartet. 16.00 Zonnebloem ziekenbezoek, 17.00 Na Schooltijd, 17.15 Beroemde kinderkoren, 18.00 Vera Lynn en Richard Tauber, 19.00 Nieuws, 19.15 Grenadier Guards, 19.45 NI WIN-klanken20.00 Nieuws, 20.12 Omroepkamerorkest. 21.30 Cyclus Orgelmuziek, 21.50 Baumgartner, viool, Jan Nederpelt, piano, 22.30 Nieuws', 22.45 Radio Philh. Orkest, 24.00 Sluiting. tairen geen sleur moet worden. Voor elke terugkerende is de aankomst even belangrijk. Vóór zijn rede herdacht de minis ter met enkele woorden de overleden oud-Minister van Economische Zaken, dr. G. W. M. Huysmans', die morgen ter aarde zal worden besteld. „Pas over enige tijd zal het Nederlandse volk beseffen welk een kracht men in deze man verloren heeft", zo zei- de hij. Er werden twee telegrammen ver zonden: een aan H.M. de Koningin en een aan minister-president Beel. Vóór de minister voerde de heer F. Bur- manje van de Jongerenraad van de K.V.P. het woord. Mr. F. van Wijck, wethouder van Amsterdam, sprak voorts over het fe deralisme. MONTAGE-WONING GELDT VOOR 3/4 WONING. Bij het opvoeren van de woning productie kan de bouw van een zo groot mogelijk aantal montage-wonin gen niet worden gemist. Teneinde het op gang komen van de productie van deze woningen, waarmede vaak grote kapitaals-investeringen gemoeid zijn te stimuleren, heeft de overheid reeds geruime tijd geleden bepaald, dat voorlopig de kostprijs van deze woningen tot een bepaald percentage mag liggen boven de prijs van tradi tioneel gebouwde woningen. Thans heeft de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting me degedeeld, dat binnen het kader van het aan de gemeenten toegewezen woningcontingent een montage-wo ning slechts voor 3/4 zal meetellen, zodat dus 25% van het aantal te bou wen montage-woningen automatisch bij de woning-toewijzing mag worden gevoegd. Indien dus b.v. een gemeen te een toewijzing heeft ontvangen van 200 woningen en van deze woningen er 100 als montage-woningen ge bouwd, dan wordt het totale contin gent 225, in plaats van 200. Een plank over de weg gezet EIGENAAR HAD HET „NAKIJKEN" Naar eerst thans bekend wordt, heeft een tot dusverre onbekend ge bleven, gemaskerd individu in de nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. onder de gemeente Duivendrecht een fabrikant uit Leidschendam, de heer J. Mai'burg, met een revolver gedwongen zijn wagen in de steek te laten, waarop de gemaskerde in stapte en er in volle vaart vandoor ging. Zowel van de overvaller als de auto, een zo goed als nieuwe Mer cury, ontbrak Maandagmorgen nog ieder spoor. In alle vroegte keerde de fabri kant, die een zijner relaties had thuis gebracht. Zaterdagmorgen terug naar Leidsendam over de provinciale weg van Weesp naar Schiphol, toen hij om 1 uur des nachts onder Dui vendrecht, ter hoogte van de plaats waar in de toekomst de nieuwe weg AmsterdamUtrecht deze straat kruisen zal en waar op het ogenblik reeds 'werk in uitvoering is, in het licht van de koplampen een grote plande dwars over de weg zag liggen. Hij bracht zijn wagen tot stilstand, stapte uit en verwijderde het obsta kel. Teruglopend naar de auto ont dekte hij tot zijn schrik de gemas- Gerrit de Stotteraar gepakt Uit het water schoot hij op zijn achtervolgers Zaterdagavond is het de Amster damse politie gelukt, de beruchte 27- jarige inbreker G. C. B., meer be kend onder de naam „Gerrit de Stot teraar" te arresteren. Omstreeks kwart voor negen be trapten enkele voorbijgangers hem, toen hij bezig was zich toegang te verschaffen tot een perceel in de Bloys van Treslongstraat te Amster dam. Weinig gesticht over deze be langstelling trok hij zijn revolver en hield hiermede zijn belagers van het lijf. De politie van het bureau Admi raal de Ruyterweg arriveerde echter weldra per jeep en „Gerrit de Stotte raar" zoch zijn heil in het Marktka- nal. Al zwememnde richtte hij zijn wapen op de agenten. Toen dezen het dreigement met een salvo beant woordden wierp Gerrit zijn revolver in het kanaal en trachtte over het terrein van de Markthallen aan de andere oever te ontkomen. Hij kon het echte^ niet opnemen tegen de snelle jeep van de politie en werd gegrepen. Zoals bekend heeft „Gerrit de Stot teraar" tallooze diefstallen op zijn ge weten. Aan het begin van dit jaar werd hij gearresteerd. Het gelukte hem echter op 22 Januari te ontsnap pen door de tralies van zijn cel- raampje door te zagen. Het zal hem echter ditmaal niet gelukken c\ de ze wijze uit te breken, te meer niet, omdat de politie na zijn arrestatie tussen de binnen- en buitenzolen van zijn schoeisel een aantal fijne ijzer zaagjes heeft gevonden. Thans zit Gerrit ongeschoeid en zwaar bewaakt in zijn cel de berech ting af te wachten. De recherche heeft twee van zijn „opslagplaatsen" (in de Churchill-laan en in de Sar- phatistraat te Amsterdam) ontdekt. kerde, die had postgevat bij het por tier en dreigiend met een revolver zwaaide, terwijl hijde eigenaar van de wagen sommeerdq zijn han den omhoog te steken en zo snel mogelijk te verdwijnen. Volgens verklaringen van de heer Maibur.g sprak de bandiet deze woor den ofwel in het Duits ofwel met een Duits accent uit. Het geleek er althans op alsof hij zeide: „Haende hoch, laufen. De hevig geschrokken autobestuur der liet zich dit geen tweemaal zeg gen en zette het op een lopen. Met grote snelheid reed de over valler onmiddellijk daarop met de Mercury weg en verdween in de richting Schiphol. Slechts énkele honderden meters verder liep de fabrikant twee agen ten der rijkspolitie, die op patrouille waren, in de anmen. Onthutst stelde hij hen op de hoogte van het voor gevallene, doch uittéraard was de bandiet met de Mercury reeds uit het gezicht verdwenen, toen de agenten nauwelijks 3 minuten la ter op de plaats van de overval arriveerden. De Rijkspolitie te Ouder-Aimistel Heeft de zoak thans in onderzoek. Hoewel het niet uitgesloten mag worden geacht, dat de gemaskerde van Duitse origine is, houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid dat de bandiet heeft getracht zich van dc Duitse taal te bedienen, ten einde de recherche op een dwaal spoor te leiden. Verwijdering van de communisten? Uit B. en W. en Ged. St. Naar „Trouw" verneemt, bereidt de regering thans een wettelijke maat regel voor, waarbij de zetels van communitische wethouders in ge meentebesturen en die van commu nistische leden van Gedeputeerde Staten vervallen kunnen worden verklaard. Deze wettelijke regeling wordt noodzakelijk geacht, aangezien de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer van geen invloed zullen zijn op de samenstelling van de gemeen tebesturen en de colleges van <%;d. Staten, waardoor de communisten tot de volgende Staten- en ge meenteraadsverkiezingen zouden moeten worden gehandhaafd. Door bovengenoemde maatregel wil de regering aan de Provinciale Staten en aan de gemeenteraden een wettelijke basis verschaffen voor een eventueel besluit om de communis ten uit de provinciale en gemeente lijke overheidscolleges te bannen. De communistische wethouder in Rotterdam, die, ondanks het verzoek van de gemeenteraad, zijn zetel niet ter beschikking stelde, en de Am sterdamse communistische wethou ders, die eveneens aan dit verzoek geen gevolg zouden willen geven, kunnen dan zonder meer uitgescha keld en vervangen worden. STAATSLOTERIJ. 5e klasse Ie lijst. 1000.— 5429 18741 400.— 8580 13908 14135 14884 200.— 12551 15701 18767 20481 21171 100.— 3385 3429 3903 3906 6294 10316 15697 17748 18208 19700 Aanhangers en opleggers vormen een ideale combinatie voor het ver voer van zware en langie lasten. Het lage eigen gewicht en de fa meuze onverslijtbare kopklepmoto- ren vormen het geheim van het on geëvenaard economisch vervoer met deze volkomen bij elkaar passende vervoersmiddelen. 2577 (Iragez. med.) Tegemoetkoming aan politiek gedetineerden Indien zij stra('elcc!waren Ingediend is een wetsontwerp, hou dende regelen betreffende toekenning ener tegemoetkoming aan gewezen politieke gedetineerden of hun erfge namen voor schade, ten gevolge van ondergane bewaring of voorlopige hechtenis geleden. De toelichting zegt oun.: Het communie strafrecht kent de mogelijkheid om aan een gewezen verdachte, die na in voorlopige hech tenis gesteld te zijn geweest zijn zaak beëindigd ziet zonder oplegging van straf of maatregel, of aan zijn erfge namen, een tegemoetkoming toe te kennen voor de schade, die hij door de ondergane voorlopige hechtenis werkelijk geleden heeft. Deze regeling is neergelegd in de artikelen 8993 van het Wetboek van Strafvordering. Voor de bijzondere rechtspleging ontbreekt een dergelijke regeling. In overeenstemming met het sys teem van het Wetboek van Strafvor dering is bepaald, dat toekenning ener tegemoetkoming slechts kan plaats vinden, indien blijkens een uit drukkelijke beslissing (van strafrech ter, tribunaal of Openbaar Ministe rie) de gewezen gedetineerde rech tens geen verwijt kan worden ge maakt. Hierdoor zullen al degenen, die in de eerste maanden na de be vrijding door het Militair Gezag in bewaring zijn gesteld en weer °zijn ontslagen, geen aanspraken op toe kenning ener tegemoetkoming kun nen doen gelden, daar dit orgaan zijn bevoegdheden uitoefende zonder daarvan rekenschap te geven, en thans niet meer is na te gaan ten zij later een beslissing van rechter, tribunaal of Openbaar Ministerie is gevolgd of de detentie beëindigd is, omdat de betrokkene onschuldig was of omdat hij als een licht geval werd beschouwd dan wel voor ver dere detentie lichamelijk ongeschikt scheen. Een schatting van 1000 gewezen be waarden, die met goed recht een ver zoek tot toekenning ener tegemoetko ming kunnen indienen, is naar de mening van de minister niet aan de lage kant. DEBARKATIE „GROTE BEER". Zaterdagmiddag arriveerde het hospitaal-troepenschip „Grote Beer" uit Indië in de haven van Amster dam met aan boord ongeveer 1300 militairen, behorende tot onderde len van de Kon. Landmacht, de mariniers, de Kon. Marine en het K. N. I. L. Behalve afgekeurde en de mobiliserende soldaten bevonden zich 370 zieken *aan boord, van wie 70 liggende patiënten. Namens H.M. de Koningin werden de manschappen toegesproken door de luitenant ter zee 1ste klasse C. N. .T van Boetzelaer. De commandant van het corps mariniers was even eens ter begroeting aanwezig. De de barkatie, die een zeer vlot verloop had werd opgeluisterd door het mu ziekkorps van de Boreel-huzaren. VERHOGING DEURWAARDERS- TARIEVEN EN GETUIGEN- GELDEN. De vaste commissie voor privaat- en straferecht uit de Tweede Kamer in wier handen het desbetreffende wetsontwerp is gesteld, is met de re gering van oordeel, dat er alle aan leiding bestaat om de deurwaarders- tarieven te verhogen. Tegen de voor gestelde verhoging met 25 pet. kan haars inziens bezwaar gemaakt worden. Zij vraagt zich zelfs af, of met deze yerhoging kan worden vol staan. De bepalingen betreffende de ge- tuigengelden beperken o.a. de ver goeding wegens tijdverzuim nog steeds tot 6 per dag. De commissie is van oordeel, dat dit maximum on der de huidige omstandigheden veel te laag is. Het komt immers neer op 0.75 per uur, terwijl het uurloon van tal van arbeiders reeds aanzienlijk meer bedraagt. Een „oog-getuige" van de geseling De Vier „Passies" of „Lijdens" welke de evangelisten ons hebben nagelaten, vormen slechts een kort en sober verslag van de gebeurtenis sen, welke zich te Jerusalem af speelden op de vóóravond van het Joodse Paasfeest. De gewijde ge schiedschrijvers hebben alleen feiten weergegeven in een nuchtere stijl, zonder hun gevoelens van smart en medelijden te uiten. Zo vermelden alle vier, dat Christus „gegeseld" werd en laten het daarbij, omdat hun tijdgenoten maar al te goed wisten, welk een ontzettende mar teling onder dat éne woordje schuii ging. Zelfs wij, die uit vele concen tratiekampen-verhalen,. enigszins be seffen, wat het zeggen wil bijna dood te worden geslagen, hebben geen flauw idee hoe huiveringwek kend dé geseling van Christus is ge weest. Er leefde ruim 100 jaar geleden in het plaatsje Dülmen in Duits land, dichtbij de Nederlandse grens, een van God begenadigde boeren meisje, Anna Katharina Emmerich, die in merkwaardig-heldere vizioe nen het gehele leven van Jezus en nog vele andere gebeurtenisen uit het verre verleden opnieuw beleefde en er als 't ware lichamelijk bij te genwoordig was. Zij ontving ook de wondtekenen van Christus' lijden in haar lichaam en was tot haar dood een martelares. Haar vizioenen of gezichten, zijn uit haar mond opge tekend, min of meer nauwkeurig, door de Duitse schrijver Clemens Brentano en in vele boek-delen uit- men, ooggetuige-verslag, dat zij van de geseling gaf, is te erg om te pu bliceren. Volgens de vizioenen van Anna Katharina Emmerich had de geseling drie kwartier geduurd, toen een verontwaardigd man op het platform sprong en riep: Houd op, sla deze onschuldige Mens niet hele maal dood". En hij sneed met één haal van zijn mes de touwen door, waarmede Jezus aan de geselzuil was gebonden, en vluchtte weg in de menigte. Jezus zonk met zijn geheel bloedend lichaam aan de voet van zuil als bewusteloos in zijn bloed neer Na de doornen-kroning was Jezus naar Pilatus gestompt en getrok ken. „Jezus" verhaalde de vrome vrouw „was onherkenbaar van bloed, dat zijn ogen vulde en in zijn mond en baard neergestroomd was. Zijn lichaam leek een in bloed ge doopte doek. Hij ging gebukt en wankelend, de mantel was zo kort, dat Hij zich buigen moest, om zich te bedekken. Het was een vrese lijk en hartverscheurend gezicht, dat aanvankelijk huivering en een doffe stilte verwekte, toen de ontzet tende verschijning van de Zoon van God vol bloed onder de verschrikke lijke doornen-kroon uit de blik van zijn bloedige ogen over de golvende menigte keerde, en Pilatus naast hem ging staan en naar Hem wijzend, naar de Joden omlaag riep: „Zie, hier is deze Mens!" Terwijl Jezus daar stond, zag vrouwe Emmerich scharen mannen en vrouwen over het forum (de markt) afdalen naar de Schaapsvijver om bij het wassen van de offerlam-r nieren (iedere Israëliet slachtte op Pasen een lam) te helpen. Het kla gend geblaat van de lammeren ver mengde zich met het bloed-ge- schreeuw van het volk. In het epistel van morgen profer teert Jeremias: „En Ik was als een onschuldig lam, dat ter slachtbank geleid werd". DE REGELING VAN DE RECHTS POSITIE DER P.T.T. Blijkens het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot regeling van de rechts positie van het Staatsbedrijf der P. T.T. had het zeer vele leden verwon derd, dat de regering de rechtsposi tie van dit bedrijf opnieuw wil rege len. Zij hadden in de memorie van toelichting vergeefs gezocht naar steekhoudende, concrete motieven hiervoor. Het hoofdbezwaar is,, dat bij de wet een orgaan zou worden ingesteld, dat t.a.v. de begrotingswet gever volkomen zelfstandig is. VULPENHOUDERS IN NYLON KOUSEN. Bijna achthonderd vulpenhouders, ruim 2500 inktgeleiders en een groot aantal vulpenonderdelen, ter waar de van tienduizend gulden, heeft de politie van Bergen op Zoom in be-' slag genomen. Vier Rotterdammers waren met de bus uit België geko men. Door hun eigenaardig lopen, trokken zij direct de aandacht. Geen wonder, want toen zij werden ge fouilleerd, bleek, dat ze rondom hun benen en onder hun kleren in nylon kousen de vulpenhouders e.d. had den verstopt. FABRIEKSBRAND TE AMSTERDAM. Zaterdagavond omstreeks tien uur werd de Amsterdamse brandweer van vele zijlen gealarmeerd. Er was brand uitbroken bij de vernis- en verffa- briek van Vettewinkel en zonen aan de Prins Hendrikkade. De brandweer rukte met zes spuiten en de drijven de motorspuit uit. Kokende en bran dende olie stroomde de kelders van de fabriek uit. De St. Nicolaaskerk liep groot gevaar. Met veel moeie is de brand na anderhalf uur geblust. BEELD VAN O.L. VROUW OP HOOGSTE BERGTOP IN ANDES GEPLAATST. Mexicaanse bergbeklimmers, begeleid door Argentijnse berg gidsen, hebben een beeld van de in geheel Zuid- en Midden-Ame- xika vereerde O. L. Vrouw van Guadelupe op de bijna 7000 m. hoge top van de Aconcagna op de grens van Chili en Argentinië geplaatst. Twee vorige expedities met hetzelfde doel bereikten de top van deze hoogste Zuid-Ame rikaanse berg in 1920 en 1931, doch eindigden jammerlijk door bevriezing. 200 jaar geleden in dc £eydle. GoWiant 22 MAART 1748. Kerkmeesteren van de Hoofd kerken der Stad Leyden adver- teeren bij dezen, dat Haar E. in Conformité van de Resolutie van Ed. Groot Agtb. Heeren die van den Geregte der voorsz. Stad, vaceeren zullen des Maandags en Donderdags voordemiddag van 1012 uuren in hunne Kamer in dc Pieters Kerk, tot het Ver- boeken der Graven in dezelve Hoofdkerken leggende: zullende daar mede een aanvang neemen op Maandag den 22 April en ein digen op den 27 Mey des Jaars 1748, uitgezonderd de Hemel vaartsdag niet, wordende hier mede alle Eigenaars en Bezitters gewaarschouwd, om hunne Gra- van binnen den voorsz. tijd te doen Verhoeken, op verbeurte van Dubbeld Regt, zoo voor Ver- boeken als Verzuim te betaalen, en bij verder Verzuim alle tien Jaaren eens zoo veel als het Regt van Verhoeken en Verzuim in de laatste tien Jaaren is ge weest. RUSSEN NIET HARTELIJK VOOR DE K.L.M. De K.L.M. is niet tevreden over de wijze, waarop zij haar vluchten naar Berlijn uitvoert. Zij behoeft echter niet de hand in eigen boezem te ste ken om de oorzaak van haar onte vredenheid te vinden. Onze lucht vaartmaatschappij is vol goede wil. Zij is echter afhankelijk van anderer medewerking. Die anderen zijn de Russen in Berlijn en daarmee is het niet zo gemakkelijk zakendoen. Eind September van het vorig jaar is de eerste vlucht gemaakt en de op zet is geweest, dat er elke Maandag een vliegtuig naar Berlijn zou ver trekken. Daarvan is evenwel niet veel gekomen. Voor elke vlucht moest een aparte vergunning worden gegeven en deze vergunningen zijn op vaak volkomen willekeurifge wijze gewei gerd. Dan weer was er zoveel vertra- ging^ in de uitreiking, dat het devies van de K.L.M.: punctuele service, een farce voor deze lijn leek. De laatste vluchten op Berlijn zijn in begin Maart gemaakt. Daarna zijn wel bij de Russen aanvragen ingediend, maar vergunningen zijn er niet gekomen. Niettemin worden de pogingen om tot een min of meer regelmatige ver binding te komen, nog voortgezet. DOOR ANNY VAN PANHUYS 21) Maurits van Kampen gestorven!... Dirk stond als verbijsterd. Hoe was het mogelijk, dat hij daar niets van wist? Dat zou toch zeker wel in al le kranten gestaan hebben... Och ja, hij was niet gewoon, veel kranten te lezen, nu vooral niet, nu hij door zijn drukke werkzaamheden zo in beslag werd genomen. Zijn moeder had het zeker niet de moeite waard gevonden om hem erover te schrijven. Zij was voortdurend on gesteld en ziekelijke oude mensen hebben genoeg met zichzelf te doen. Dus van Kempen was dood! Se dert enige weken reeds! En Josine droeg de -weduwensluier. Dat zwart zou goed staan bij haar blond haar en fijne teint... Maar nu ergerde hij zich over zich zelf... Wat bekommerde hij zich over Josine van Kempen!... Toch had het hem getroffen', dat zijn voormalige leermeester zo plotse ling was gestorven. Hij schaamde zich nu dat hij hem nooit geschre ven had. De professor had hem toch altijd zijn beste leerling genoemd en had het goed met hem gemeend... Wie weet of zijn tweede werk zo goed zou gelukt zijn, als de profes sor niet zo energiek te werk was ge gaan met zijn eerste opera? Zijn „Overwinnaar" was verbrand maar Margo'', het nieuwe werk, was door de directie van de Grand Ope ra aangenomen! Dirk glimlachte! Met toestemming van de libretto- dichter had hij de heldin van zijn opera Margo genoemd. Dat was als een geschenk voor Margo Girardin. De volgende week zou het werk opgevoerd worden, tegelijk met „Pal jas". Er werden al geruchten verspreid over die première en het uitgaand publiek verkeerde reeds in spanning Wat Dirk betreft, hij zag de beslis sende avond met angst -en hoop te gemoet. De dood van Maurits van Kempen had hem ontroerd, maar wat Josine hem schreef over het bewuste lied, interesseerde hem opeens slechts matig. Natuurlijk had de journalist zich vergist, zijn onmuzikaal gehoor had de melodieën verwisseld en toen had hij die klinkklare onzin geschre ven. Maar Josine was weduwe en die gedachte liet hem niet los. Hij moest veel aan haar denken en was bang voor de doordringende ogen van Mar go, met wie hij schijnbaar onver schillig sprak over de ontvangen brief. Maar de actrice had zijn geheim wel ontdekt. Zij begreep, dat het nu niet lang meer zou duren of Dirk zou teruggaan naar Holland, waar de blonde Josine woonde. Nu moest zij zich aan de gedachte wennen, afscheid van hem te nemen... Dapper verkropte zij haar smart, het moest zo zijn. Zij zag het wel, dat hij nauwelijks aan haar dacht, dat hij het niet bemerkte .hoe zij leed, want ja, zij beminde hem met een onbaatzuchtige liefde, de eerste rei ne liefde in haar leven. Josine'zat aan het bureau van haar overleden echtgenoot tegenover een deftige heer die haar om een onder houd had verzocht. Hy was de verte genwoordiger van een der grootste uitgeverszaken voor het toneel, waarvan het hoofdkantoor in Berlijn was, maar dat in alle grote steden agentschappen had. „Ik ben zo vrii, mevrouw," begon 'hij, „u te bezoeken naar aanleiding van de opera „Veroverd Land Het is toch niet billijk, dat zulk een heerlijk werk alleen voor de Ameri kanen zou zijn. Ik kwam u verzoe ken, ons het recht te gc-ven het in Europa op te voeren, opdat alle mu ziekliefhebbers, tot welke natie zij ook behoren, ervan zouden kunnen genieten. De ware kunst toch is aan geen vaderland gebonden, de hele wereld eist die op. Geef aan onze firma het recht, de laatste opera van uw overleden echtgenoot op te voe ren en heel Europa zal u er dank baar voor zijn." De jonge vrouw scheen niet zo dadelijk zijn over te halen, zij maak te een afwijzend gebaar en zei: „Het spijt mij, mijnheer, dat ik uw ver zoek niet kan inwilligen. Maurits van Kempen gaf het recht tot op voering uitsluitend aan de Verenigde Staten." „Maar uw echtgenoot is overleden en u is zijn erfgename,'' zei de def tige heer en lachte bemoedigend. „Het zou van weinig piëteit jegens de nagedachtenis van mijn man ge tuigen, als ik tegen zijn uitdrukke lijke wil handelde antwoordde zij koel en bedaard. Hij keek haar lichtelijk verwijtend aan. .Mevrouw, ik ben er van over tuigd, dat mijnheer de professor na het overweldigende succes in New- York ons ook het opvoeringsrecht zou hebben gegund. Ik houd de hele zaak voor een grap, die de beroemde componist zich wilde veroorloven te genover de schouwburgien van h^t continent. Zij moesten vergaan van nijd, geel en groen worden van ja- louzie en danna een poos zouden wij aan deze zijde van de grote plas het werk van uw echtgenoot wel heb ben leren kennen." De gewiekste zakenman merkte op, dat de uitdrukking van Josine's ge laat nadenkend werd. Hij moest re deneren, overtuigen „Ja, mevrouw, zo is het," ging hij voort. „De beroemde componist heeft zijn trouwe bewonderaars in Europa een beetje voor het lapje willen houden. Als zijn plotselinge dood hem dat niet belet had, zou hij het u zeker zelf zo verklaard hebben." Aarzelend antwoordde Josine: „Zou u dat denken?" „Zeker, mevrouw, ik ben er vast van overtuigd. Het was slechts een gril van de professor om zijn opera alleen in Amerika te doen opvoe ren. Een gril, waaraan hij ieder ogenblik een eind kon maken en het is van uw kant ook volstrekt geen gemis aan piëteit, als u doet, wat uw echtgenoot zeker zou gedaan hebben, indien niet de dood hem overrompeld had.-' Maar Josine bleef twijfelen. „Ik mag mij niet laten leiden door wat mogelijk zou kunnen zijn. Wat u zegt, mijnheer, klinkt niet onwaar schijnlijk, maar ik moet mij aan de werkelijkheid houden en niet reke nen met hetgeen mijn man mis schien zou gedaan hebben. Ik vol doe het beste aan zijn wensen door ze te handhaven." De deftige heer onderdrukte een zucht. Hij meende dat mooie vrouw tje al voor zijn zaak gewonnen te hebben en nu bleek het, dat hij nog even ver was als toen hij het eerste woord erover sprak. Maar toch, ont moedigd was hij niet. Het scheen, dat juist de tegenstand zijn welsprekendheid vermeerderde. Josine wist telkens minder te ant woorden en terwijl zijn woorden als een stortvloed over haar heen gin gen, herinnerde de jofige weduwe zich opeens, wat haar man gezegd had, of liever gestameld, toen de dood hem zo plotseling overviel. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2