Het 5-landenverdrag in Tweede Kamer de Leidse Kath. Middenstand bijeen ft ALS DE HEIDE BLOEIT 4 VRHPAG 19 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 In de gisteravond gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft de voorz. het overlijden van oud-minister Huysmans herdacht, bij welke herdenking zich de minister president, dr. Beel, aansloot. Een aanvang werd gemaakt met de gis teren door minister Beel afgelegde regeringsverklaring inzake het Vyf- mogendheden-verdrag. Zoals anders slechts bij de behandeling der be groting van Buitenlandse Zaken het geval is, waren ook de kandelabers ontstoken. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) merkt op, dat de Belgische regering het parlement heeft ge raadpleegd voor het verdrag werd ondertekend. De Nederlandse heeft dat niet nodig gevonden, hetgeen spr. niet juist acht Vervolgens ging spr. in op het federalisme en stelde een .hele reeks vragen en betoogt, dat de 5e colon ne groter is dan weleer. Met in stemming verklaart hij kennis te hebben genomen van de plannen der regering om de democratische rechtsorde te handhaven. Hij staat daar volkomen achter. Op ieder ter rein zal de vijand moeten worden weerstaan. Een motie. Hij dient een motie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat gezien de in ternationale verhoudingen de vaste commissie van Buitenlandse Zaken wijziging behoeft en dat niet een lid der C.P.N. daarin dient te wor den benoemd. Deze motie werd me de-ondertekend door de K.V.P., C.H. A.R en V.V.D. .De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Van Boetzelaer van Oosterhout verklaart, dat de mili taire coördinatie reeds geruime tijd door de regering wordt bevorderd. Er is samenwerking tdssen de sta ven. Dc rede van de minister was op de perstribune slecht te volgen. En nog een motie. De heer Van der Goes van Naters dient een motie in, welke mede on dertekend is door de heren Serra- rens (K.V.P.), Ruijgers (Arb.), Sas sen (K.V.P.), mej. Tendeloo (Arb.) en de heer Romme (K.V.P.). „De Kamer, gehoord de verkla ring, afgelegd door de minister-pre sident op 17 Maart 1948 en de be raadslaging naar aanleiding van die verklaring en de daarna gehouden interpellatie; van mening, dat voor de veilig heid en vrijheid van Nederland en van Europa een blijvende aaneen sluiting van staten in verschillende doelverbanden noodzakelijk is ge worden, welKe kunnen uitgroeien tot boven-nationale eenheden. van oordeel, dat de verantwoorde lijkheid van Nederland zich aller eerst uitstrekt tot Benelux, vervol gens tot de unie der vijf westelijke landen, en eveneens tot de zestien landen, waaraan toegevoegd West Duitsland, welke samenwerken tot Radio HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.00 „Voor de vrouw". 9.05 Gr. pd 10.00 „Klein, klein kleutertje". 10.15 Gr.pl. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Gr. pl. 12.03 Orgel, 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Gr.pl. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.30 Gr.pl. 14.10 Gr.pl. 14.20 Eng. les voor beginners. 14.40 Gr.pl. 15.15 Concert. 16.00 Gr.pl. 17.00 „De Wigwam". 18.00 Gr.pl. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.45 Neder landers in Duitsland. 19.30 Piano duo. 19.50 „Banden die binden' 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 21.00 „Negen heit de klok" 22.15 Klein orkest. 22.37 Actualitei ten. 23.00 Nieuws. 23.25 Avondcon cert. 24.00 Sluiting. HILVERSUM n, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr.pl. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gr. pl. 10.00 Morgenwij ding. 10.35 Gr.pl. 12.00 Gr.pl. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Gr.pl. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.45 Gr.pl. 14.00 Het Ned. lied, 14.15 Stafmu ziekkorps politie. 15.15 Gr.pl. 16.45 „Artistieke staalkaart. 17.15 Radio Philh. Orkest. 18.00 Nieuws. 19.00 Pianomuizek. 19.30 „De Kerk nu". 20.00 Nieuws. 21.30 „Schrammel" 22.00 „Hoorspel". 23.00 Nieuws. 23.30 Hasse Kahns ensemble. 24.00 Slui ting. een Europees herstelprogramma; heeft met voldoening kennis ge nomen van het resultaat der jongste besprekingen te Londen, Parijs en Brussel; stemt in met een regeringspoli- tiek, die gericht is op het binnen de Verenigde Naties deelnemen van Nederland aan een werkelijke rechtsgemeenschap van dem'ocratb sche staten in federaal verband, waarbij gezag dient te worden op gedragen aan één of meer boven nationale organen, in het bijzonder op monetair en economisch gebied en op dat der defensie; nodigt de regering uit, gezamen lijk mët de regeringen der staten, waarmee zij thans op een nieuv/ basis samenwerkt, een spoedige op bouw van een zodanige rechtge- meenschap en van haar organen te bevorderen De heer S. Errarens (K.V.P.) be toogt, dat het moderne Marxisme factor van buitenlandse politiek ge- /■nrden is. De heer Schmal (C.H.) antwoordt op een gestelde vraag of de C. H. gebukt gaat onder defaitisme, dat hii en zijn geestverwanten niet de faitistisch, maar realistisch zijn en n'et optimistJsch maar pessimistisch. Wat het verdrag aangaat meent snj\ dat het hoofdaccent valt op de mili- tairp belangen, waarmee de econo mische nauw samenhangen. Het zwaarteount moet gezocht worden in het defencief asoect. De heer Vonk (WD) besnreekt het communisme; hij is van oordeel dat er geen reden is voor een angst- psvchose. De heer Bruins S'ot (A.R geeft te kennen, dat verscheidene clausu- 1os van de tweede motie-Van der Goes zii'n instemming kunnen boe ken. Enige andere echt°r zo"den nadere bespreking vereisen en da***- om a°ht h'j het gewenst, dat d< ven niet in overwegende mate uil motie gesolitst wordt.. M°?r wij lé de peloofcdT-Kt. die eens E'"-ona van heidens christelijk m?akf°. F°n v°r- heu^end versehimse] is, dat het N°- derland^e volk in zijn ma«s^ en in ziin Dolitiek^ leiding van li"vs tot rechts in 1948 evenals in 19*9 als één man kiest tegen het totalitaire stelsel. Spr. begroet het v°rdrag als een stan in de goede richting. Als men onder deze unie Wil schuiven een socialistische fo^era- üstis^e ideologie. d*n a^ht hü dat °"juist. Te^en h°lf twaalf verdao<Tt de voorzitter de vergadering tot Vrijdagmorgen elf uur. R.K. BOND VAN HANDELAREN IN MELKPRODUCTEN De R.K. Bond voor Handelaren in Melkproducten hield zijn jaarverga dering in Den Bosch. Een telegram werd gezonden, waarin de vergadering haar ver trouwen uitsprak in het beleid der K.V.P. jegens de middenstand en daarbij haar waardering uitdrukte voor de verhoging van de kinderbij slag. Het ledental van de bond is stij gende. Ook Den Haag .heeft zich aangesloten, waardoor alleen reeds 180 leden toetraden. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd de heer A. J. van Schie uit Delft als gesalarieerde bondssecre- taris aangesteld. De heer J. Kockel- korn uit Heerlen stelde zijn plaats in het bestuur ter beschikking van een vertegenwoordiger uit het Oos ten des lands. De voorzitter der afd. Amersfoort de heer W. Brouwer hield een cau serie over het onderwerp „actief werken door de afdelingen Vervol gens kwamen talrijke afdelings- voorstellen ter tafel. De afd. Lisse stelde o.a. voor alle mogelijke pogin gen te doen teneinde te bereiken, dat de melkdistributie zal worden op geheven. Meegedeeld werd dat het hoofdbestuur in samenwerking met andere instanties reeds geruime tijd hiervoor in actie is. GRAFKRANS NAAR NEW-YORK. De K. L. M. is Woensdag naar New York vervoerd een grafkrans van witte anjers en lila fresia's. Een Amsterdamse bloemist had namelijk opdracht gekregen van een onderne ming in de hoofdstad er voor te zor gen, dat dit bewijs van mede even der Amsterdamse onderneming bij het overlijden van een zakenrelatie in New York tijdig voor de begrafe nis ter plaatse zou zijn. De Amster damse bloemist heeft natuurlijk die opdracht prompt uitgevoerd. Uit de toelichting op de bonnen- lijst zullen de lezers en lezeressen be grepen hebben, dat voor sinaasap pelen zijn aangewezen de bonnen 270 algemeen en 770 algemeen (in de bonnenlijst waren deze onder de „reserves" vermeld). BINNENLAND. Een 46-jarige inwoner van An keveen heeft in een vlaag van ver standsverbijstering gepoogd zijn vrouw te verdrinken. Het echtp. was ong. een jaar getrouwd, maar het huwelijk was niet zeer harmonisch. Toen de vrouw in een bij het huis lopende brede sloot de was wilde uit spoelen, duwde de man haar plotse ling met een baggerbéugel in het wa ter en trachtte haar daarmee onder water te houden. Buren hebben de vrouw gered. Een smokkelkoning, een 39-jari ge inwoner van Huybergen, is Za terdag te Rotterdam gearresteerd. Hij had zich op het dak achter een schoorsteen verscholen. Het zeiljacht „De Alk", kapi tein A. van Nieuwkoop, dat een reis om de wereld maakte, is op de te rugreis tijdens zwaar weer op een rif gelopen in de Golf van Suez. Het schip moet als verloren worden be schouwd. De bemanning is aan land gegaan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, zal Dinsdag 23 Maart geen audiëntie ver'enen. Overleden is deken J. Roos winkel. pastoor van Abcoude, in de leeftijd van 65 jaar. Ter dood veroordeeld is de Hil- versumse journalist C. Vermeeren wegens verraad van acht Engeland vaarders. De sport- en zweefvliegers k rij - g:n nabij Hilversum thans definitief een eigen vliegveld. De opening zal begin Mei p'aats hebben. Het s.s. Prague, een van de sche pen van de nachtdienst Hoek van HollandHarwich, is te Glasgow to- taa1 uitgebrand en gedeeltelijk onder water verdwenen. Tegen een bewaker van het wamp Erica te Ommen, de 39-jarige uit Odoorn. is levenslange gevan genisstraf geëist. Ook de Kath. loodgieters, fit ters en installateurs (patroonsbond) hebben op de jaarvergadering een motie aangenomen tegen het Com munisme. De televisie-zender te Eindho ven is gisteravond in gebruik gesteld. De afstand was 10 Km. Het program ma werd gedeeltelijk verzorgd door enige artisten. Het 1^-jarige jongetje H. Bijl is in de Transvaalstraat te Rotter dam Van de 4e étage gevallen. Het kind was op slag dood. De 18-jarige arbeider C. A. S wart to uw wilde te Rotterdam op een werklieden-trein springen. Hij kwam eronder terecht. Een been werd afgereden, het andere verbrij zeld. Vele gevallen van vee-vergifti ging doen zich voor te Woudenberg. De oorzaak daarvan ligt in het feit, dat een handelsonderneming naast veevoeder ook boombsspuitingsmid- delen verkoopt, waarin loodacetaat voorkomt. Door onvoorzichtigheid moet een kwantum van dit zware vergif vermengd zijn met het veevoe- dermeel. BUITENLAND. Een Amerikaans vliegtuig is bij dichte mist tijdens de landing te Tam. pa in Florida over de kop gslagen en in brand gevlogen. Tien doden vier gewonden. Ten gevolge van de staking der Amerikaanse arbeiders in de vetkool- mijnen heeft de Amerikaanse regering zich gedwongen gezien het verkeer der passagierstreinen met 25% te beper ken, ingaande a.s. Maandag. Charley Chaplin speelt „Henri Verdoux", een bankbediende. Nu is er in Parijs toevallig een bankbedien- de, die Henri Verdoux heet en zich benadeeld voelt door Charley .Hij heeft een eis van schadevergoeding inge diend van 5 millioen francs-. Deze eis is echter afgewezen. „Henri Verdoux van de film is een moordenaar, zei de rechter, en dat bent u toch zeker niet?" ,Neen", zei de echte Verdoux eerlijk. „Dan betaalt u de kosten van het geding", constateerde de rechter. Douglas Hvde, de chef-redacteur van de „Daily Worker", het blad der Britse communistische partij, scheidt er mee uit. Hij is 20 jaar communist geweest, maar heeft er nu genoeg van. David Lilienthal, voorzitter van de commissie voor atoom-energie in de V.V. heeft meegedeeld, dat er een „atoom-oven" is gemaakt, welke ener gie kan leveren door middel van een atoomstookmiddel. Wie is de eerste, die zo'n wonderkacheltje bestelt? DE AFD. LEIDEN van de R.K. N ed. Middenstandsbond hield gister avond de aangekondigde bijeenkomst met de heer Th. S. Hooy als spreker. Er was voor deze vergadering veel tam-tam gemaakt en was verheugend te constateren, dat de Katholieke middenstanders ditmaal in ruime mate gehoor hadden gegeven aan de oproep want de bovenzalen van „De Turk" waren geheel gevu ld. Wlokqen: De laaiste openbare toespraak Volgens oude overleveringen is de profeet Jeremias vermoord, om- dait hij niet ophield het Uitverkoren Volk der Joden het rechte pad te wijzen. Reeds meermalen waren er aanslagen op de ziener Gods ge pleegd en in het epistel vin den wij daar de weerklank van: „Vooruit, laten we hem doden voor zo'n taal. en niet luisteren naar Zijn woorden!". De profeet spreekt een verschrikkelijke vervloeking over het Joodse volk uit, waarin een voor afbeelding is te zien van de ontzet tende straf, die aan dit eens uitver koren vo'k zou worden opgelegd, toen, na de Godsmoord, Jerusalem werd verwoest (in het jaar 70 na Christus). Bij het lez.n van de hef tige uitbarsting van Jeremias: Laat bun mannen sterven aan de pest. Hun jongens sneuvelen door het zwaard! moet men bedenken, dat de profeet in uiterste verontwaardiging spreekt over de belediging, die het volk zijn He.r en God heeft aangedaan, niet over de krenking van hemzelf. Christus daarentegen was diep be gaan en ontroostbaar bedroefd, toen Hij het zwaard der goddelijke ge rechtigheid zag hangen boven de altijd-ondankbare stad, die de profe ten had gedood en door de vele wonderen, door Hem gewrocht niet tot inkeer was te brengen. Het ge heim van .de wisselwerking tussen Gods genade en de vrye zjel van de mensen, (dat het leven van ieder onzer persoonlijk beheerst), komt hier tot een wereld-historische crisis van massale verwerping na massale opstand. Na de palmprocessie in het Evangelie (het is vigilie van Palmzondag) houdt Christus de laatste, allerlaatste van zijn ontel bare openbare toespraken. Deze toe spraak is geheel vervuld van het naderend lijden: „Als de graankorrel niet In de aarde valt en sterft, blijft ze al leen: maar a's ze sterft, brengt ze rijke vruohten voort. Wie zijn leven liefheeft, zal het. verlie zen; maar wie in deze wereld zijn leven haat, zal- het behou den ten eeuwigen leven. Als iemand mijn dienaar wil zijn, Hij volge Mij na; en waar Ik ben, daar zal ook mijn dienaar zijn. Toen Christus deze woorden had gesproken, bekende Hij (want Hij was God maar óók een mens, net zoals wij) ontzettend op te zien tegen het lijden, dat Hij vrijwillig op zich ging nemen: „Nu is mijn ziel ontsteld, en wat zal Ik zeggen? Vader, red Mij uit dit uur? Néén, want daarom juist ben Ik tot dit uur gekomen. Vader verheerlijk uw naam!'' Op dit plechtig ogenblik, dat Christus officieel zich overleverde om alle mensen met God te verzoe nen, scheurde de schepping open in een rollende donder en weerklonk, voor de laatste maal in het Oud Ver bond, de Stem van Abrahams God. Tal van actuele vraags' ukken besproken Na opening der bijeenkomst door de voorzitter, de heer F. C. de Hos sen, herdacht hij het vorige week overleden lid. de heer J. A Speel. Er werd een kort gebed voor zijn zicle- rust gestort. Spr. leidde hierna met enkele woorden in de heer Th. S. Hooy, middenstandsaf^evaardigde, der KVP de Tweede Kamer. Deze kreeg hierna het woord en begon met de hoop uit te spre'.rcn, dat vanuit de boezem der vergade ring een geanimeerde gedachten- wisseling zou ontstaan, opdat hij de stem uit het bedrijfsleven met al zijn moeilijkheden, bezwaren, wensen en grieven duidelijk zou kunnen beluis teren. Na-oorlogse problemen De na-oorlogtijd zit vol met pro blemen, die het gehele maatschappe lijke leven omvatten en uit die baa ierd van moeilijkheden moet de re gering een zo goed mogelijke oplos sing brengen. Spr. schilderde dan in het kort de sociaal-economische toestand van het ogenblik en deed zulks aan de hand van cijfers en feiten. Spr. zeide daar bij zelf niet zonder critiek te zijn ten aanzien van de specifieke mid- denstandsbelangen, doch met de al gemene gang van zaken kon hij, wat het regeringsbeleid betreft, zich wel verenigen. De grote crisis, welke ons land doormaakt sinds de bevrijding, is niet ineens te bezweren. Om hiervan enige indruk te geven wijst hij erop, dat, indien de toestand in 1938 op 100 gesteld werd, deze na de oorlog door een gedesorganiseerd produc tie-apparaat in December 1.945 nog slechts op 50 kon worden ge steld. Aan het eind van"vorig jaar was de productie ruim 90 Er ziin evenwel andere factoren, die de ach terstand weer vergrootten. In de eerste plaats was de bevolking met toegenomen ?n het bezit van meer duurzame goederen als huis raad, textiel enz. was in de laatste zeven jaar niet meer aangevuld. Al les bijeengenomen zal waarschijnlijk èen productie van 150 nodig ziin om in de bestaande behoeften te voorzien. En dit is het geval voor alle categorieën van burgers. e overheid die in normale om standigheden de taak heeft de wel vaart zo redelijk mogelijk te verde len, ziet zich nu tot taak gesteld de armoede zo rechtvaardig mogelijk te verdelen. Indië zorgenkindje De moeilijkheden worden nog vergroot door de toestand in Indone sië. Vóór de oorlog hadden we een groot „deviezen-overschot" uit In dië, dat geschat kan worden op zes honderd millioen gulden En Indië kost op het ogenblik driehonderd millioen per jaar aan uitzendingen en eenzelfde bedrag is nodig om het bedrijfsapparaat in Indië weer op gang te brengen. Dat betekent bij elkaar een verlies van 1.2 milliard op ons huishoudboekje. Inflatie-gevaar bezworen Vervolgens wees spreker op het •inflatie-gevaar, dat dreigde en waar tegen minister Lieftinck afdoende maatregelen moest nemen. Loon- en prijspolitiek zitten daar onmiddellijk aan vast en spr. drukte het kern achtig uit: „als de lonen de trap ne men, dan nemen de prijzen de lift." Spr. wees in verband hiermede op Italië en Frankrijk, waar de prijzen tientallen malen hoger zijn gewor den en waardoor wanorde en on rust geschapen werden, die slechts een voedingsbodem zijn voor com munisme en extremistische elemen ten. Daarom zal het helemaal niet denkbeeldig ziin, indien de verkie- zing'en in Italië een grote winst voor het communisme zullen brengen. Hier te lande heeft men door het regeringsbeleid een gelijkwaardig niveau voor lonen en prijzen kunnen bereiken en als men de toestand in Europa bekijkt, dan is Nederland het meest economisch-rustige land. Dat het hier zo slecht nog niet is bewijst ook wel het feit, dat in 1938 aan stakingen per jaar 1 millioen arbeidsdagen verloren gingen tegen het vorig jaar nog geen honderd duizend. De arbeidsrust en arbeidsvrede is voor een zeer groot deel te danken aan het samengaan van de grootste arbeiderspartijen, de K.V.P. en de P. v. d. A., terzijde schuivend welke nadelen dit samengaan ook in zich mogien hebben. Hoe staat het met de Midden stand zelf? De heer Hooy beschouwde hierna de interne toestand van de midden stand, waarbij hij erop wees, dat de middenstander het aan zichzelf te wijten heeft indien de toestand voor hem niet is zoals hij het wenst. Im mers van de 3 a 400.000 middenstan ders zijn er slechts ruim 50.000 ge organiseerd. Wanneer de midden standers niet rneer tot blokvorming overgaan als b.v. de arbeiders, dan zullen zij nimmer tot 'een bevredi gende toestand komen. De prijspolitiek Hierna ging spr. over tot de be handeling van enkele concrete vraagstukken en als eerste daarvan noemde hij de prijspolitiek, welke een van de eerste levensmogelijk heden moet bieden. De prijspolitiek voor de middenstanders is de loon politiek naast een rechtvaardig loon dient ook te staan een rechtvaardige prijs. Om hiertoe te komen is aller eerst de medewerking van de mid denstand zelf nodig en in dit ver band deed spr. op alle middenstan ders een beroep om cijfers en feiten materiaal ter beschikking te stel len, wanneer hierom gevraagd wordt Wat er overigens bereikt kan wor den toonde spr. aan met te 'zeggen, dat de saneringsactie der vestigings wet voor de kruideniers tot gevolg heeft gehad, dat hun aantal van 40.000 tot 28.000 is teruggelopen. Dat er desondanks nog maar een on- aernemersloon van f 48 per week het gevolg van is. is voor de minister van Econ. Zaken aanleiding gewor den toe te zeggen, dat de winstmar ge voor dit bedrijf zal herzien wor den. Spr. behandelde hierna nog in kor te trekken de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. zette de bedoeling, het wezen en het grote nut hiervan uiteen. De wettelijke regeling hier omtrent zal vermoedelijk nog voor de a.s. verkiezingen bij de Tweede Kamer der Staten Generaal aan hangig worden gemaakt. De positie van de middenstand Tenslotte beschouwde spr. de po sitie van de middenstand in de structuur van de naaste toekomst Er zijn nu ongeveer 200.000 winkels van middenstandsbedrijven. Tooh hebben zij het opkomen van de groot-filiaal bedrijven en de warenhuizen niet kunnen tegenhouden. Alleen hechte samenwerking tussen de midden standers kunnen daartegenover een dam opwerpen. Dat kan b.v. door cezamelijke inkoop en verkoop, ge lijk sommige branches dit reeds doen. Gedachtenwisseling Na een korte pauze volgde de ge dachtenwisseling en het werd er ene die op zich een gehele verga dering vormde. De talrijke aanwe zigen hebben daarbij hun hart eens goed kunnen luchten en tal van wensen, grieven enz. zijn ter tafel gekomen. Uit de grote vloed van onderwerpen doen we hier een greep. Stelling werd genomen tegen het bericht in de pers betreffende de Prijzenrechtspraak, waarbij protest werd geuit tegen verdachtmakingen ten aanzien van de bonafide hande laren. Besproken werd de geldsanering, de deviezen-toewijzingspolitiek der regering aan buitenstaanders van bepaalde vakgroeüen, de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie de economische dictatuur, de looncal- culatie in de kolenhandel, de be- roeDsinstantie bij de prijzenivast- stelling, de omzetbelasting enz. Tenslotte werd nog de aandacht van de heer Hooy gevestigd op het feit, dat Russische goederen goede ren vrij geimporteerd kunnen wor den, mits men betaal aan de C.P.N. Iemand, die van een toegestane transactie afzag om deze laatste voorwaarde, moest tot zijn verba zing constateren, dat dezelfde arti kelen toch in een groot warenhuis te koop lagen. De heer Hooy heeft hierna alle sprekers beantwoord. Ten aanzien van het eerste en het laatstgenoem de punt zegde hij een onderzoek toe bij de regering. Over de P.B.O. zei- de spr. nog, dat deze autonoom zal zijn en dat bij invoering daarvan de vakgroepen zullen verdwijnen. Tenslotte deed hij nogmaals een beroep op allen om eendrachtig sa men te werken onder het kruis van Christus, in rechtvaardigheid en naastenliefde. De vergadering toonde door een warm applaus instemming en vol doening over hetgeen de heer Hooy ten beste had gegeven en de voorz. voegde daaraan nog een hartelijk woord van dank toe, omdat door de voorlichting van deze avond veel wanbegrip tot begrip is geworden. Het was inmiddelsruim half twaalf geworden en de voorz. deed toen nog enige mededelingen betref fende het Passiespel, de retraite van 24-28 April, de A-cursus en de Bi- bo-cursus, waarna de rondvraag nog verschillende discussiepunten naar voren bracht, o.rn. betreffende de jubileumfeesten en de te houden winkelweek. Te 12 uur volgde ten slotte slui ting. DOOR ANNY VAN PANHUYS 19) ..„Margo? Wist zij dan van wie dat lied is?"' was de verwonderde we dervraag. „Zij heeft mij verzekerd, dat zfj het niet wist." „Natuurlijk.maar dan is het mij onbegrijpelijk door wie u er achter is gekomen..." Dirk kleurde een beetje. „Wel, het staat toch al in een on zer toonaangevende bladen." Dirk schrok. Wat was hij dom! Mar go had dan toch gebabbeld! Zelf had hy er met niemand dan met haar over gesproken. Och, nu hinderde het ook niet meer als het publiek er achter kwam, wi$ dat lied gecompo neerd had. Josine had hem de tekst gegeven en daardoor was die zijn eigendom geworden, waarover hij vry beschikkken kon. Eindelijk was hij zijn stem in zover meester, dat hij op onverschillige toon kon antwoorden: „Och, het leek my zo gewichtig niet om de naam van de componist bekend te ma ken." Meteen maakte hij aanstalten om heen te gaan, daar hy vreesde, dat nu een stortvloed van compli menten op hem neer zou komen. Maar dat gebeurde niet. Boussac schudde het gryze hoofd en kees hem vragend aan, terwijl hij zei: „Dat begryp ik niet monsieur. Me dunkt u moest er trots op zijn, dat het lied zon reusachtige bijval heeft gevonden." „Ik had niet verwacht, dat dat eenvoudige melodietje het publiek zo bevallen zou." Ja, dat had hij inderdaad niet ver wacht, want van Kempen had het toch niet waardig gekeurd om het buiten de vlammen van de haard te houden. „Zoiets bevalt de mensen altijd'*, ging de oude directeur voort „Zulke melodieën blijven iemand bij en men kan er zich niet meer van los maken. U heeft, er toch zelf het be wijs van, dat ik de waarheid spreek. In geheel Parijs wordt het lied ge zongen en ook in de provincie is het al bekend, hoewel het in geen en kele muziekhandel verkrijgbaar is en nergens gedrukt werd. Het is toch prachtig als iemand zo'n ta lent bezit. Men zou hem kunnen benijden. Vindt u dat ook niet?" Dirk glimlachte gevleid. „Maar monsieur. „Is het dan niet waar, wat ik be weer? En ik durf wedden, monsieur, dat u zelf ook wel een beetje afguns tig bent, anders zou u de naam van uw leermeester niet verzwegen heb ben." Hij dreigde lachend Dirk met zijn vinger en voegde er aan toe: „Verbeeld u eens, ik heb u er al van verdacht, dat u de componist waart." Dirk had moeite om zijn verwon dering te verbergen. Wat zei Bous sac daar?... Wat betekende dat? Dus de oude directeur meende dat het lied: „Als de heide bloeit, door van Kempen gecomponeerd was? Hoe kon hy zoiets beweren?... Maar ja, hij zei, dat er iets over dat lied in een krant had gestaan. Daar was hij nieuwsgierig naar, dat moest hy lezen. Ondanks zijn inwendige opwinding behield hij uiterlijk zijn bedaardheid. „Heeft u de krant waar dat arti kel in staat, monsieur Boussac?" „Neen, jammer genoeg niet. Maar als u de zaak interesseert, kan ik u wel ongeveer de inhoud mededelen." „O, alsjeblieft!'* „Een correspondent van die krant, die kort geleden uit Amerika terug gekomen is, vertelt in een feuilleton hoe eigenaardig het is, dat men hier in Parijs dat lied reeds zingt, dat nog pas in New-York zo'n succes heeft gehad, dat zelfs de kleine kinderen op straat het zingen. Vooral verwon dert hij zich er over, dat het zo snel naar Parijs is overgewaaid, daar de beroemde componist Maurits van Kempen, in wiens laatste werk „Ver overd Land" dat lied voorkomt, het recht van opvoering uitsluitend aan Amerika heeft verzekerd." Dirk wist niet meer wat hy er van denken moest. Wie zou nu zo n onzin in de krant zetten? Reeds kwam een driftig woord hem op de lippen, maar hij wist dat te weerhouden. Eerst moest hij zelf die dwaasheid lezen, eer hij naar voren trad om haar te weerleggen. Kortaf groette hij zijn directeur en ging heen. Boussac keek hem verwonderd na. Wat mankeerde de jongeman? Hij deed warempel, alsof hij niet wist, dat zyn vroegere leermeester dat lied gecomponeerd had... Aan de eerste de beste kiosk kocht Dirk de krant, waarover Boussac hem gesproken had. Opgewonden zocht hij het artikel... Ha, daar stond het. Het opschrift: Als de hei de bloeit, trok al dadelijk zijn aan dacht. Langzaam voortwandelend las Dirk en vond de bevestiging van hetgeen de oude directeur gezegd had. De correspondent, die de eerste opvoe ring van „Veroverd Land' in het Me tropolitan Opera House had bijge wond, schreef, dat het werk een reusachtig succes had gehad,maar dat vooral dat lieve innige lied al ler harten gewonnen had. Aan het slot van zijn artikel uitte hij de me ning, dat iemand het naar Parijs had overgebracht, hoewel hij niet begreep, hoe dat zo spoedig had kunnen gebeuren. Telkens weer las Dirk het feuilleton dat met volkomen overtuiging sprak over iets, waarvan hij absoluut wist, dat het onwaar was. Dat lied was van hem ep de tekst van Josine... In gedachten verdiept liep hij voort waardoor hij het nauwelijks merkte, hoe hij met andere wande laars in botsing kwam. Hoe kon iemand beweren, dat van Kempen dat lied gecomponeerd had! Maar toch, de correspondent verklaarde, dat hij de eerst opvoering der opera in het Metropolit Opera House had bijgewoond! Hoe was er dan een ver klaring te vinden voor die valse be wering? Als versuft stond Dirk eindelijk in zijn kamer en vermoeide tevergeefs zijn hersens om dat raadsel op te lossen. De tekst was van Josine, Het was mogelijk, dat zij die aan haar man had gegeven, maar de melodie, die behoorde haar toch niet toe. Boven dien was het niet denkbaar, dat zij die onthouden had... Had zij zich toch dat liedje herinnerd en het haai man voorgezongen?... Maar was Josine tot zoiets in staat en zou van Kempen daar partij van hebben getrokken? Zenuwachtig liet Dirk zich in zyn fauteuil vallen... Het eenvoudigste was wel, aan de professor te schrij ven, de krant er bij te voegen en hem te vragen, hoe zulke onzin be weerd kon worden. Maar hij had nooit aan zijn leermeester geschre ven. niets van zich laten horen, se dert hij boos uit zyn huis vertrok ken was, daarom vond hij het on aangenaam, dat nu te doen. Wel had hij plan gehad, in de eerste tijd var zijn verblijf in Parijs, om aan var Kempen te schrijven, maar steed: stelde hij het uit en na het huwelijl van Josine met de oude componis kon hij het ook niet meer doen. (Wordt vervo gd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2