CHEVROLET en de AESCULAPEN UUNDERDAG IS MAART 1948 DE LEIDSE CUUKAIN 1 PAGINA 2 Het afkeuren van gezonde dienstplichtigen De Kon. Marechaussee te Enschede is overgegaan tot zes nieuwe arres taties in verband met de keurings- zwendel met dienstplichtigen. De gearresteerden zijn B. M. V. ,en H. J. K. uit Almelo, F. W- W. H. H. uit de omgeving van Almelo en J. G. Th. J. uit Weert, (N.B.), alsmede de vaders van K. en in verband met hun pogingen om hun zoons afge keurd te krijgen. Inderdaad werden deze onlangs afgekeurd, op grond van vervalste doktersverklaringen, maar toen zij opnieuw voer de keuringsraad ver schenen bleek hun niets te man keren. De bedragen, welke voor de 'vervalste doktersverklaringen moes ten worden betaald, varieerden van twee tot drieduizend gulden. Meest al werd eerst een handgeld gegeven, waarna de rest na de afkeuring volgde. In een geval was het voor de betrokkenen vrijwel onmogelijk om het hele bedrag bij elkaar te krijgen, zodat zij het geld op afbe taling fourneerden. Anderen moes ten bezittingen te gelde maken voor een totale ongeschiktheidsverklaring en een afkeuring voor de tropen werden verschillende prijzen gere kend. Met de doktersverklaringen nam men het niet erg nauw, aange zien deze vaak vrij onleesbaar wer den geschreven, een keer werd zelfs een verklaring afgegeven, welke on dertekend was met de naam van een arts, die reeds zes jaar geleden was overleden. Het Katholieke Thuisfront te En schede heeft besloten een telegram aan de minister van Oorlog en van Marine ad interim te zenden, waar in dringend wordt verzocht om, in verband met bovenstaande zwendel- affaire onverwijld tot herkeuring van afgekeurde personen over te gaan. opdat deze niet bevoordeeld worden boven hen die hun vader landse plicht vervulen. PROF. GEYIi AAN DE DOOD ONTSNAPT. In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks drie uur, is in het bekende lokaal ..Roeland" te Gent een tijdbom ontploft. De aangerichte schade is aanzien lijk. Er zün echter geen gekwetsten. Onmerkeliik bii deze bomaanslag is, dat Dinsdagavond de bekende Utrechtse professor Geyl in ge noemd lokaal een lezing heeft ge houden over het onderwerp ..Ne derland en Vlaanderen" en volgens ..De Nieuwe Gids" op dezelfde plaats zou hebben gestaan als waar de bom is ontnloft. VODW.JAARSBIJEENKOMST' DER L.TJ. TN BOLLENSTREEK. .De L.T-.T. „Bollenstreek" hield, in het parochiehuis te Voorhout, haar vooriaarsbijeenkomst in districtsver- band. Door afwezigheid van de voor zitter, hanteerde Herman Geerling. uit de Zilk, de voorzittershamer. Hü heette allen welkom, speciaal de dio cesane aalmoezenier, Rector H. Brans, de districtsaalmoezenier kap Vink, de soreker. de heer P. v. Leeu wen uit Noordwiikerhout en de he ren van de vaktechnische advies commissie. P. de Wildt, J. G. Stok man en P. N. Jonkheer. Onder aan bieding van een doos sigaren, werd aan de heren der jurv dank betuigd, waarna door do heer P. de Wildt met enige toepasselijke woorden de di ploma's werden uitgereikt. Door de diocesaan secretaris. Nol v. d. Bosch werd de heer P. v. Leeu wen als spreker ingeleid. Spreker wijst er op, dat er 2 belangrijke ver enigingen zijn n.l. Bloembollencul tuur, de economisch-technische or ganisatie, en de L.T.B. de princioiele standsorganisatie. Even roert hij de saneringsmaatregelen aan en toont aan dat het plan der sanering werd geboren in de L.T.B. en door Bloem bollencultuur werd overgenomen. De L.T.B. neemt nog niet de plaats in die haar toekomt, aldus spreker, maar door de reorganisatie, die zij nu door maakt, komt dit wel. De nood in het vak is een stimulans om de geest mobiel te maken. De hoop is geves tigd op de L.T.J., omdat daaruit be kwame leiders naar voren moeten komen. Verlangend wordt uitgezien naar de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Spreker ligt er de nadruk op, dat dit voor hen, die hierin leiding moeten geven, een ernstige studie vereist. De heer v. Leeuwen besluit met er op te wijzen, dat men zorgt voor een goede vaktechnische vorming, en dat de standsorganisatie der L.T.J. wordt uitgebouwd, in het belang van het gehele vak. Na een interessant debat, sprak de GEEN BUITENGEWONE BEVOEGDHEDEN VOOR KARDINALEN? Door bevoegde kerkelijke kringen te Boedapest wordt het bericht, dat de kardinalen van enkele landen, waaronder Hongarije, van het Vati- caari buitengewone bevoegdheden zouden hebben ontvangen, van alle grond ontbloot genoemd. VLIEGONGEVAL OP TJILILITAN. De bestuurder van het gistermor gen op Tjililitan verongelukte P-40 jachtvliegtuig, de le luitenant M. Valkenburg, is aan zijn verwondin gen overleden en zal hedenmiddag op het ereveld te Tjililitan worden begraven. TWEE ENGELSE LEGERVLIEG TUIGEN IN BOTSING Twee „Wellingtons" van het Britse leger zijh in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten brandend neer. Acht perso nen kwamen om hét leven. De vliegtuigen hadden hun basis "rt van York. diocesaan aalmoezenier nog een op wekkend woord, kort maar krach tig. Rector Brans maakte een verge lijking tussen bol en bloem. Men moet niet te veel naar d- bloem kij ken, maar naar de bol, de kern. Wij moeten meer sociaal economisch thuis raken. Wil men een goede L.T.J. in stand houdeh, dan moet er ware vriendschap heersen. De groot ste geest, die wij mee moeten dragen is die van de Katholieke Actie. Spre ker besloot met een aanmoediging toch vooral te zorgen voor een gees telijke weerbaarheid in alle kringen tegen de dreigende gevaren. Besloten werd met een declamatie „de Broederschap" van Bernard Ver hoeven door Nol v. d. Bosch. De Tuchtrechter voor de Prijzen te 's-Gravenhage, die tevens de zaken uit Delft, Leiden en een veertigtal andere plaatsen behandelt, zag in 1947 niet minder dan 7640 verdach ten voor zich verschijnen. De opge legde boeten bedroegen in totaal f 986.459.75, terwijl in 597 gevallen de betrokkenen in de gelegenheid ge steld werden verdere strafvervolging te voorkomen door vrijwillige beta ling van geldsbedragen, in totaal be lopende de som van f 94.230.85. 991 personen kwamen er met een waar schuwing af. Daarentegen werd voor 58 anderen de boete verzwaard door sluiting van het bedrijf en werd aan 38 personen verbod tot uitoefening van het beroep voor bepaalde tijd op gelegd. In 159 gevallen werd publicatie van het vonnis op kosten van de ver oordeelden gelast. De in beslag ge nomen goederen werden in 719 geval len verbeurd verklaard. Ruim een millioen dus aan geld straffen! En dat is alleen nog het geen achterhaald verd! Hoeveel mil- lioenen zal de verbruikersgemeen schap in Den Haag, Alphen, Wasse naar, Stompwijk, Voorschoten enz., enzenz. wel onnodig hebben neer geteld? Zal deze gemeenschap in 1948 door gaan met te veel betalen of zal zij zich wenden tot de Plaatselijke Prijs commissies om voorlichting en om hulp om het te veel betaalde terug te krijgen? BELANGRIJKE ARRESTATIE IN PANTSERSMOKKELA FF AIRES De z.g. „grote" van Loon uit Huy- bergen, een beruchte figuur in de pantsersmokkelaffaires, die zowel van de gang van deze smokkelzaken in België als in Nedreland op de hoogte blijkt te zijn, werd dezer da gen door de politie te Rotterdam ge arresteerd. De talrijke artsen, die voor hun zwaar praktijkwerk een Chevrolet toegewezen kregen, kunnen de beste referenties geven omtrent betrouw baarheid en economie van deze on- verslijtbare wagen. Hun ervaring is een aanwijzing voor U om uw eerste keus te bepalen op een CHEVROLET. 2471 (Ingez. med.). DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN, WELKE MEN ZORGVULDIG MOET- BEWAREN. Op veelvuldig verzoek deelt het Centraal Distributiekantoor mede, welke distributiebescheiden thans in gebruik zijn dan wel binnenkort in gebruik genomen zullen worden. On derstaande bescheiden dienen dus zorgvuldig bewaard te worden: le. De tweede distributiestam- 2e. Het inlegvel G605. 3. De bonkaart K, L, of P-804 en K. L, O of P-806. 4e. De tabaks- en/of versnape ringenkaart QA, QB, en QC 802. 5e. De textielkaarten VA 705 en VA 804. 6,. De brandstoffenkaarten TA en TB 707 en TA en TB 806. 7e. De inlegvellen voor a.s. moe ders CM 703, CA 802 en CB808. 8e. De toeslagaarten M 804 en Z 804, en M 806 en Z 806. Van alle andere kaarten, welke men nog in bezit mocht hebben, zul len geen bonnen meer worden aan gewezen. V RANTSOENBONNEN TEXTIEL C 82 NA 10 APRIL ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor .deelt mede, dat de rantsoenbonnen 'voor textiel, voorzien van de letter en cijfers „C 82", welke tot 31 Oc tober 1947 werden uitgereikt, na 10 April a.s. niet meer geldig zijn. De rantsoenbonnen voor textiel met de opdruk ..D 82" blijven tot nader order geldig. SCHOENEN NOG NIET VAN DE BON. Het resultaat van besprekingen die de Vakgroep Schoenindustrie met het Rijksbureau voor huiden en leder en de minister van Economi sche Zaken heeft gevoerd is, dat al thans voorlopig het vrij geven van schoenen een wens zal blijven. On danks de door de industrie en de taillisten aangevoerde motieven, blijft de minister op zijn standpunt staan. Saiiapfrin bant pijnen uit! Koker a 25 tabletten 40 ct. In welvoorziene Apoth. en Drogisterijen. LEIDEN LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Complexbetrekkingen in de twee de phase van de bloedstolling", de heer C. van der Meer, wonende te Oss, geboren te Hengelo (O.). Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Dipoolmoment en structuur van onverzadigde organi sche molecullen", mej. C. R. van den Handel, wonende te Rotterdam, ge boren te Rotterdam. Wij zijn goed te spreken over de Lenteklokjes, die door mejuffrouw Riek Meyering zo uitstekend voorbe reid zijn voor deze uitvoering. Riek Meyering is voor dit werk heei be gaafd. Zij heeft veel leerlingen in haar koor kleintjes, groteren en een dameskoor uit Katwijk aan Zee. Het progi-amma was eerlijk ver deeld onder de drie groepen en de Lenteklokjes begonnen. De muzikale leidster heeft er goed slag van, lie deren en liedjes van verschillend genre op te zoeken, en de uitvoering, die door Piet Uiterlinden begeleid werd, slaagde best. Elke groep is buitengewoon gedisciplineerd en ge hoorzaamt onmiddellijk. Aan de stemvorming besteedt de lerares veel zorg; de hoge toontjes zijn zuiver en beschaafd, en het zacht zingen wordt met goed gevolg beoefend (iets dat niet gemakkelijk is bij jonge kinde ren) en ze kijken voortdurend naar de stok. Telkens wisselen erntsige grappige of speelliedjes elkaar af. Zingen en vetronen de kinderen zo'n speelliedje, dan is 't succes dave rend. Vooral als een kleintje (onbe wust) zo aardig is, zoals 't kleine bootje achter de grote schuit, 't Kat- wijkse dameskoor zong meer moei lijke en meerstemmige werkjes, waarvan „Nevel" van Hans Schouw man onze bijzondere aandacht had, maar dat voor de meisjes een zware opgave betekende. Verder hoorden wij drie jongens-sopranen. Zij zon gen welluidend, beschaafd en muzi kaal. Wat klinken jongensstemmen toch mooi! Na de pauze ongeveer de zelfde indeling van programma. Met belangstelling werd 't werk van me juffrouw Meyering aangehoord en gadegeslagen, een topprestattie van volgehouden spanning! Er waren voor de directrice mooie bloemen, die zij ruimschoots heeft verdiend, en Piet Uiterlinden betoonde zich een nauwgezet en artistiek partner aan de vleugel, die de keur van koorliederen stuk voor stuk met de hem eigene distinctie voordroeg. J. Kortmann. HEINTJE DAVIDS IN LEIDEN. Henriette (Heintje) Davids maakt een triomftocht door Nederland! In de diverse steden, waar zij optrad, is zij ingehaald door muziekkorpsen, delegaties van studenten en een juichende menigte bewonderaars. Ook in Leiden zal mevrouw Davids een huldigingsavond worden aange boden ter gelegenheid van haaT 60ste verjaardag en van het feit dat zij als eerste Nederlandse artiste werd uitgenodigd in Hollywood, een film te komen maken. Ook hier is een comité in voorbe reiding om mevrouw Davids op 24 Maart in de Stadsgehoorzaal te hul digen, waarin de Burgemeester en de Wethouder van Onderwijs ver zocht zijn zitting te nemen. „George en Margaret". De le den van „Het Schouwspel" hebben gisteren een genoeglijke avond ge had, dank zij de opvoering van het blijspel „George en Margaret" door het „Rotterdams Toneel". Het was een echt blijspel-gezin, dat op de planken werd gezet. Allerlei sterk uiteenlopende karakters, die in de werkelijkheid nooit onder één dak verenigd zullen zijn. Maar het stuk had ook niet de pretentie om de werkelijkheid te verbeelden. De schrijver heeft slechts een aantal uiterst komische voorvallen aaneen geregen, dié zich kunnen voordoen in een onmogelijke Engelse familie, om daarmede enkele uren ver strooiing te brengen. Deze opzet is ten volle geslaagd. De humor gleed niet af zoals in de na-oorlogse tijd maar al te vaak voorkomt tot cy nisme, maar was van een zeer goed moedig karakter. Het „Rotterdams Toneel" gaf een zeer vlotte opvoe ring, waarvan Ko Arnoldi, Annie de Lange en Kees Brusse het leeuwen deel voor hun rekening namen. Het was een verdienste van de regie, dat zij niet was bezweken voor de verlei ding van het gebruikelijke „spelen op de zaal". K.J.M.V.—K.A.J. Hartebrug. Mor genavond worden jullie allen ver wacht in de gymnastiekzaal van de R.K. U.L.O.-school, Vrouwenkerkhof, voor een stoere toekomst-avond; sporttenue meebrengen; aanvang 8 uur. K.A.J. Dek. Par. Deze week geen bijeenkomst in verband met de hedenavond te houden protestverga dering in „de Doelen" Rapenburg, waarbij jullie allen ook verwacht worden. Nu nog een belangrijk bericht: Dinsdag 23 Maart hebben we onze eerste bijeenkomst weer in het zaal tje. Op deze avond zal voor ons spre ken de voorzitter der K.A.B. afd. Leiden, de heer v. Oyen. Debat is toegestaan (indien nodig). Ook niet K.A.J.-leden zijn welkom. Het ge heel zal in een zekere passiesfeer ge bracht worden. Aanvang 8 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem z van W. Spaar garen en M. Mantel; Arie Hendrik z. van M. van der Gaag en T. van Onselen; Wilhelmina Elizabeth Jo hanna d. van N. C. Voordouw en E. P. Vlasveld; Jozef Maria z. van J. H. A. Gubbens en M. A. M. Jongmans. Overleden: L. H. G. Mulder vr. 42 j.; G. Boer, huisvr. van J. van den Heuvel 53 j.; G. de Haas huisvr. van J. Bavelaar 61 j.; J. C. van den Bergh wed. van F. J. G. Bosman 94 j. Gehuwd: G. J. van den Berg jm. GEM. AANKONDIGING Met verwijzing naar de publica tie van 11 Maart j.l. wordt hierbij herinnerd aan de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen dihpterie op Zaterdag, 20 Maart 1948 van 911 uur in het gebouw van de G.G. en G.D., Nieuwe Mare 13a. Leiden, 18 Maart 1948. De Directeur van de G.G. G.D. J. G. BAZUIN, 2491 wnd. en J. Kramer jd.; R. W. van der Hoogt jm. en H. de Ridder jd.; J. Klein jm. en J. Jansen jd.; S. Schen kel jm. en R. van Asperen jd.; J. A. Sierag jm. en C. J. van Leeuwen jd.; J. van Sonsbeek jm. en E. Anker jd.; C. J. A. Zandvliet jm. en A. E. M. Walter jd.; H. Heemskerk gesch. en W. Stouten jd. OEGSTGEEST R. K. Middenstand. Genoemde afdeling hield in „St. Willibrord" een bijeenkomst, waarop het Tweede Ka merlid, de heer Th. Hooy, sprak over „Regering en Middenstand". De keu ze was voorzeker een gelukkige, ge lijk de voorzitter, de heer J. Nou- wens, bij de opening opmerkte. De heer Hooij immers is een vechter voor de belangen van de midden stand. De heer Hooy begon zijn rede met te wijzen op het feit, dat de middenstand nog te weinig kracht kan ontplooien, gezien het nog te geringe ledental. Belangstel:ing voor de staatkunde en standorganisatie is bij de middenstand te weinig. Wil er meer worden bereikt, dan moet de middenstand zelf actief worden. Spr. weidde vervolgens uit bver het regeringsbeleid t. a. v. de midden stand, onze economische positie, i. v.:m. de toestand in Indonesië, en het vraagstuL grootbedrijf en mid denstand. Tijdens de debatten wor den zowel de ATO-kwestie. als de zwarte lonen op tafel gebracht, waarna de voorzitter, met een dank woord aan de heer Hooy de verga dering sloot. Voordrachtsavond Tanny dc Groot, Voor een kleine schare belangstel lenden vertolkte de Haagse voor drachtskunstenares Tanny de Groot in de foyer van de recreatiezaal van Endegeest het Lijdensverhaal van Cyriel Verschaeve. En na een iet wat aarzelend en minder overtuigend begin rees haar voordracht gaande weg tot groter hoogte, met haar voor treffelijke dictie en goede mimiek was zij in de uitbeelding van sommi ge fragmenten zeer suggestief. De laatste hoofdstukken van het Lij densverhaal werden wel het beste vertolkt, en daarin werd iedere fi guur, uit het verhaal levend, al was misschien de uitbeelding van de fi guur van Christus niet volkomen aan vaardbaar. Maar dit laatste is voor een vrouwelijke vertolkster dan ook wel zeer moeilijk. Over het geheel genomen heeft Tanny de Groot hier wel een zeer goede prestatie geleverd; haar vertolking vond een uiterst dankbaar en aandachtig gehoor en werd op verdienstelijke wijze met Gregoriaanse zangen omlijst door de Schola Cantorum van de parochie. STOMPWIJK Wit-Gcle Kruis. Woensdagavond werd de jaarvergadering gehouden van hét Wit-Gele Kruis, afd. Stomp wijk, onder voorz. van de heer J. "Boogmans. Uit het verslag van de werkzaamheden, uitgebracht door de secretaris, de heer J. v. Maren, blijkt, dat de wijkzuster in 1947 bij 208 pa tiënten 2585 bezoeken heeft afgelegd, 7 t.b.c.-patiënten 36 keer heeft be zocht en 47 zuigelingen 661 maal ver zorgd heeft, in totaal dus 3282 be zoeken. In 21 gevallen werd eerste hülp ingeroepen, terwijl 39 kraam vrouwen werden verzorgd. Het aan tal leden beloopt thans 381. Het punt rekening en verantwoording 1947, uitgebracht door de penningmeester J..C. v. d. Bosch, ontmoette geen be zwaren. De heer A. v. Veen, lid van de financiële commissie zag zich we gens periodiek aftreden vervangen door de heer Chr. Bolleboom. De aftr. bestuursleden, de heren J. Boogman en L. C. Stijnman, werden met meer derheid van stemmen herkozen. Bij behandeling van punt 7: „Begroting 1948 met financiële verrassing" bleek deze verrassing te bestaan uit een geraamd tekort van f 670.Uit een door de voorz. gegeven toelichting blëek dit te kort te zijn ontstaan door het wegvallen van de rijkssubsidie voor 1948. Een van de voorwaarden tot het verkrijgen van rijkssubsidie is ,'dat de wijkverpleegster niet ouder mag zijn dan 55 jaar. Bij het vertrek van de vorige wijkverpleegster zag het bestuur zich dan ook geplaatst voor de hopeloze taak een wijkver pleegster te krijgen, die aan ie door het Rijk gestelde eisen zou voldoen. Dit bleek onmogelijk te zijn. Zuster Vink, die reeds sedert jaren bij ziek te of vacantie van de wijkverpleeg ster had waargenomen, verklaarde zioh bereid als wijkzuster in vaste dienst te treden, terwijl het bestuur van de Min. van Soc. Zaken toezeg ging kreeg dat, ofschoon niet meer voldaan werd aan de leeftijdsgrens, toch subsidie zou worden verleend. Voor 1948 en volgende jaren is dit echter niet meer mogelijk. Daar er geen arts te Stompwijk is geves tigd, zijn de inwo ïers dus afhanke lijk van medici ui- omliggende plaat sen, wat in tijd van nood zeer be zwaarlijk is en het aanwezig zijn van een wijkverpleegster derhalve zeer urgent maakt. Het ontbreken van een wijkverpleegster zou voor Stomp wijk een ramp jetekenen. Het bestuur zag zich dan ook genoodzaakt een contributieverhoging van f 0.05 per week voor te stellen, ingaande 1 April a.s. Na een korte bespreking werd dit voorstel aangenomen. In verband met de financiële toe stand verzocht de voorz. tevens aan de leden, in wier gezin het Wit-Gele Kruis bij een blijde gebeurtenis hulp en verzorging geeft door een vrijwil lige bijdrage mede te werken het te kort te beperken, waardoor voorko- ÏÏlo'iqen: De lang-vergeten bruidegom Tussen de heiligen-beelden in de rouw komt morgen de priester in maagdelijk wit naar het altaar. Het is St- Jozef. Voor hem moet de Vas- tenmis plaats inruimen en ook het feest van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, dat van 't jaar op dezelfde dag valt. Om de beide in 't gedrang gekomen mis-officies toch nog tot gelding te brengen is het 2e gebed ter ere van O. L. Vrouw, het 3e ge bed uit de Vrijdag na Passie-Zondag. Ook het laatste Evangelie is dat van de Vrijdag. De misdienaars mogen er dus wel aan denken het misboek om te dragen! Het is aller-ongelukkigst, dat het feest van St. Jozef altijd in de Vas ten valt. Wellicht is dit een gevolg van de grote bescheidenheid van de bruidegom van de H. Maagd een bescheidenheid en een zich op de achtergrond houden, die tot uit vloeisel hadden, dat de verering voor St. Jozef (over alle eeuwen der kerk historie bezien) betrekkelijk een nieuwigheid is. Onder de kerken vóór de Hervorming gewijd, zal men er zelden een aantreffen die St. Jozef tot beschermheer heelt! Wel is, in later tijd, een plechtige hei-iening van dit feest buiten de Vasten ingesteld met octaaf! doch aangezien deze viering op en neergaat met het Paasfeest en nu eens vroeg in het voorjaar en dan weer laat wordt gehouden, heeft zij voor de gelovigen niet zo-veel hou vast als een bepaalde datum. Het is een moeilijk geval. De maand Maart is voor het gehele volk de St. Jozef-maand. Anders zou er weinig bezwaar tegen zijn, het feest te verschuiven naar eind April, wat ongetwijfeld instemming zou vinden bij de liturgisten, die de sobere en, hoe meer de Goede Vrijdag nadert, hoe langer hoe somberder wordende Vasten-liturgie liefst zo weinig mo gelijk doorbroken willen zien. Het laatste evangelie is nu precies de te genhanger van het eerste (St. Jo zef-) evangelie, doch de slotzinnen stemmen verrassend overeen. In het f eest-evangelie wordt aan Jozef, „een rechtvaardige", door een engel des Heren de geboorte van Christus ter kennis gebracht. „Zij (Maria, uw vrouw) zal een Zoon baren en ge zult diens naam Jesus noemen, want Hij zal zijn volk verlossen van hun zonden". In het laatste evangelie profeteert niet een engel des Heren, maar de sluwe hogepriester Ca -phas; „dat het goed is, dat één mens sterft voor het heil van het volk en niet het hele volk te gronde gaat". Zo profeteerde hij, licht St. Jan toe: „dat Jesus sterven zou voor het heil van het volk". De Hoge Raad besloot daarop Christus te doden. WEERSVERWACHTING e KRIMPENDE WIND. g 8 Matige tot krachtige, naar Zuid- g 5 Westelijke richting draaiende o wind. Weer toenemende be wol- p king met later plaatselijk enige o regen. Vannacht kouder. Mor- i gen overdag weinig verande- g c ring in temperatuur. g oooooooooooooooooooooonooooooooooo BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film-Centralee als volgt gekeurd: Casino: „Atlantic City", 18 jaar. Lido: „Berucht", volwassenen. Luxor. „Avontuur aan de Ama zone", (onbekend). Rex: „De verborgen schat", 14 jaar. Trianon: „De beste jaren v.an ons leven", volwassenen. men kan worden, dat in de toekomst een bijdrage verplichtend gesteld zou moeten worden. De voorz. deelde me de, dat het op 24 April a.s. 35 jaar geleden zal zijn, dat Zr. Vink haar taak als verpleegster aanvaardde. Onder aanbieding van ee'- grote taart spraak hij de hoop uit, dat zij nog lan ge jaren onder Gods bescherming haar menslievende arbeid in Stomp wijk zou mogen verrichten tbt heil van de zieken en de jonge moeders. VOORHOUT R. K. Fabrieksarbeidersbond. Door de K. A. B. was in het paro chiehuis een vergadering belegd, om te komen tot oprichting van een Fabrieksarbeidersbond. Door een districtsbestuurder van de bond werd een uitvoerige uiteenzetting van hun werkwijze gegeven. Staan de de vergadering gaven zioh zeven leden op. Als voorlopig bestuur wer den aangewezen de heren R. Bier man, W. v. d. Berg en J. Kortekaas. Op de eerstvolgende vergadering zal een definitief bestuur worden ge kozen. De voorzitter hoopt en ver trouwt op de volle medewerking van de nieuwe leden en zegt de volle steun toe van de K, A. B. WARMOND V. V. V. Onder voorzitterschap van jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, vond Woensdagavond in hotel „De Stad Rome" de eerste algemene ver gadering plaats, van de onlangs op gerichte Vereniging van Vreemde lingenverkeer, De opkomst was be vredigend. Overgegaan werd tot vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement. Het artikel handelend over de contributie, bracht vele tongen in beweging en duide lijk bleek hierbij, dat deze materie nu eenmaal niet tot ieders bevredi ging kon worden opgelost. Het eind resultaat was, dat het te deze zake door het voorlopig bestuur uitge bracht advies, ongewijzigd werd aan genomen. De contributie bedraagt 25.— 12.50 of 2.50 per jaar, al naar gelang men belang heeft bij een goed en doelmatig functioneren der vereniging. Na de pauze werd overgegaan tot de samenstelling van een definitief bestaan, bestaande uit 7 leden. Twee bestuursleden zullen worden aangs wezen door de ge meente. De overigé 5 leden die wer den gekozen waren de heren: N. Sohavemaker, C. M. van Stijn, W. J. Oudshoorn A. C. Haarsma en A. Schepers, die allen hun benoeming aannamen. De gebruikelijke rond vraag bracht heel wat leven in de brouwerij en vele verlangens werden naar voren gebracht. Men wees op de zeer slechte toestand van de Ka- naa'-brug, volgens sommigen levens gevaarlijk, op de toestand van de gemeentehaven, op de minder ge wenste wijze waarop in deze ge meente botenveilingen plaats vinden, enz. Van al deze wenken en verlan gens werd door de secretaris aante kening gehouden, en deze kwesties zullen ter bevoegde plaatse worden besproken. Een punt van uitvoerige bespreking maakte uit de kwestie waar het informatiebureau gevestigd moet worden. Algemeen w^s men van mening, dat dit bureau gevestigd moet worden bij iemand, die geen directe belangen heeft bij hett vreem delingenverkeer, teneinde iedere schijn van partijdigheid te vermijden Het eindresultaat was, dat het bu reau komt ten huize van de heer C. W. Zandbergen, Dorpsstraat, die zich bsreid verklaarde deze functie op zioh te nemen. Het midden nachte lijk uur was reeds lang verstreken toen de voorzitter de bijeenkomst onder dankzegging voor de prettige en aangenamè discussies sloot. ZOETERWOUDE Personalia. Met het m.s. „Jo- hian de Witt" zal uit Indië terugke ren de Marva-schrijfster 3e klasse T. P. D. Wissel, wonende Park de Leijthe 1, alhier. De vermoedelijke datum van aankomst is 26 Maart a.s. POSITIE NED. SCHEPEN. Amstelkerk, 18 Maart 340 mijl N.O. Las Palmas; Delfland, 18 Maart te Las Palmas. Esso Den Haag, 17 Maart van Aruba. Malvina, 17 Maart op 140 mijl N.O. van Panama. Johan de Witt, pass. 18 Maart Algiers. Johan van Oldenbarnevelt, 17 Maart van Amsterdam. Leerdam, 17 Maart te New York. Prins Alexander, pass. 17 Maart- Fastnet. Prins Maurits, 18 Maart te Haifa. Salatiga, 18 Maart te New York. Sommelsdijk, pass. 18 Maart Twe Brithers. Tabinta, pass. 18 Maart Bougie. Veendam, 17 Maart 9 uur v.m. te New York. Aldabi, 17 Maart van Montevideo. Blijdendijke 17 Maart te Londen. Gomphia, 17 Maart van Plymouth. Groote Beer, pass. 17 Maart Cape Race. Lemsterkerk, 17 Maart van Bombay. Lissekerk, 17 Maart te Ant werpen. Maasland, 17 Maart van Ba- hia. Oranjefontein, 18 Maart te East Londen. Poelau Laut, 17 Maart van Belawan. Rempang, 17 Maart te Port Said. Saxlando, 17 Maart te Immingham. Stad Maastricht, 17 Maart van Savona. Weltevreden, 17 Maart van Suez. Willem Ruys, 13 Maart van Colembo. Abbekerk, 17 Maart te Genua. Alcor, 17 Maart te Antwerpen. Kedoe, pass. 17 Maart 21 uur Kaap Bon. Ternate, 16 Maart, te Batavia. Sloterdijk, 17 Maart te Batavia, vermoedelijk 27 Maart van daar naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 17 Maart. Bloemenveiling. Parkiet f 0.50 1.30, Copland f 0.621.Bandoeng f 0.52—0.36, Harvest f 0.48—1.20, Olympiade f 0.490.80, Motherday f 0.60—0.90, Batigons f 0.44—0.61, W. Pitt f 0.52—0.66, White Sail f0.70— 0.90, Sonja f 0.380.44, Zenober f 0.32 0.45, Krelage f 0.380.53, Crown Imperial f 0.420.68. Sc. Admiraal f 0.34—0.55, Crater f 0.46—0.59, Pic cadilly f 0.44—0.69, Weber f 0.47—0.62, v. d. Eerden f 0.440.72, Yellow f 0.45 —0.71, E. Eddy f 0.45—0.73, Dubb. Tulpen f 0.32—0.46, Actea f0.36— 0.48, Cheer fulness f 0.300.36, Koster f 0.18—0.27, Alfred f 0.32—0.44, Nar cissen-buiten f 0,120.21, Freesia's f 0.29—0.47, Anemonen f 0.40—0.71. KATWIJK a. d. RIJN, 17 Maart. Groenten veiling. Waspeen I f24.75 —34.50, idem II f 18.75—20.50, Breek- peen f 19.20—19.30, Rode kool f 27.90 28.10, Gele kool f 6.609.70, Sprui ten f 41109.Knolselderie I f 4558.II f 2045.Rapen f 1.50 —4.25, Nien f4547.Spinazie f 37.Prei I f 4547.idem II f 18.—. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien vlees. G. B. te Z. te Zoetermeer vervoerde negen kilo vlees, van een clandestiene slachterij afkomstig, en de Officier geloofde, dat verd. daar wel meer van wist Daarom vroeg hij veroordeling tot zes weken gevangenisstraf en bevel ,tot onmiddellijke gevangen neming, benevens verbeurd verklaring van hetgeen in besiag was genomen. De rechter veroordeelde conform die eis. Naar Veenhuizen. De Officier vond, dat de koopman A. S. te Lei den maar eens een tijdje naar Veen- huizen moest om te leren werken, want hij meende dat S. zich nu te veel met zwarte handel bezig hield. Hij leurde met sajet, wol etc. en voor dat werk in het clandestiene vroeg de Officier twee maanden gevange nisstraf, en zes maanden Veenhui zen. De raadsman, mr. T. J. A. Alt man, wees op moeilijke omstandighe den voor verdachte, en de rechter veroordeelde tot twee maanden ge vangenisstraf, en vier maanden Veenhuizen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2