WOENSDAG 1-7 MAART 1948 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Met 3{iank&md DE AMBTENAAR. Naar aanleiding van het ingezon den stukje van A. C. van verleden week schrijft een ambtenaar het vol gende: „Stakende ambtenaren", „Zwijgen de couranten", Oude-mannen-geleu- ter". Pit waren de motieven, die A. C. noopten om eens in de pen te klim men en zijn anti-ambtenaren-hart te luchten. - Waarom hij dSarbij moet schelden, is mij niet recht duidelijk en waar om een dergelijk artikel onder het Klankbord woi'dt opgenomen is voor mij een groot vraagteken. (Om de zelfde reden als aan „Ambtenaar" het wederwoord wordt verleend. Ieder krijgt n.l. gelegenheid zijn hart te luchten. Bestuur; Dr. S.). Het stakingsrecht is aan ambtena ren ontnomen; in zich is staken min derwaardig, ofschoon het naar de be grippen van de democratie een ge rechtvaardigd irjiddel is om betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, maar het moet dan ook een uiterste' blijven, wanneer ovöx'leg geen effect meer biedt. A. C. tikt de Haarlemse B.K. afnb- tenaren op hun „droge-muffige fo- 'liantenregerende-bureaucraten"-vin- gers (wat een pracht uitdrukking!) en verwijst hen naar het Overleg. Inderdaad, mijnheer A^ C„ wij heb ben een (georganiseerd Overleg, maar weet u en, weet ook de K.V.P. welk een lijdensgeschiedenis dit overleg voor de ambtenaren bete kent? U spx'eekt over zwijgende couran ten, inderdaad onze couranten ook de Katholieke - zwijgen over het onrecht, dat de Regering zijn ambtenaren aandoet! Weet men in K.V.P.-kringen van de nood in vele ambtenarengezinnen en tracht de K. V.P. dan ook daarin verbetering te brengen, door aan de gerechtvaar digde eisen van die ambtenaren haar steun te geven? Ook de ambtenai'en weten, dat Nederland moet versoberen en dat dus de loonsverhogingen niet geheel gelijk kunnen zijn aan de pnjsstij-" gingen, dat echter de loonsverhogin gen in hét vrije bedrijf gemiddeld 80 pet. bedragen en die der ambte naren hoogstens ,60 pet. is een wel te begrijpen grif; hun voor-oorlogse salaris was werkelijk geen weelde. Het is immers algemeen bekend, dat een ambtenaar weliswaar eerx zeker, maar een zorgelijk bestaan had; dit laatste is dus nu.px*actisch verdub beld. Waarom moeten de ambtenaren al tijd de sluitpost van de begroting zijn? Speculeert de Regering-op het feit, dat de ambtenaren bij het pu bliek zo slecht gezien zijn? Is dit misschien ook de reden, waarom on ze K.V.P. en de couranten geen woord ten voordele van de ambte naren durven uiten. Zo ja, wat een pracht-houding! Waarom is de ambtenaar gehaat? Omdat hij in zijn functie voor het publiek minder prettige handelingen moet verrichten! Maar ieder, die met gezond ver stand begiftigd is, weet toch, dat het de taak is van de 'ambtenaar om uit voering te géven aan wetten en be sluiten van een r'egering, die door alle vrije Nederlanders is gekozen. Waarom dan de ambtenaren ge haat?; laat men dan zijn grieven uiten bij de Regering, die de voor schriften heeft gemaakt! Waarom zwijgen ohze couranten daarover; het is hun taak om het publiek op juiste wijze voor te lich ten over alles, wat voor een goede gang v^n zgken nodig is. Dit geldt dus ook, wanneer een bepaalde be volkingsgroep ten onrechte miskend wordt. Maar .integendeel, de couranten werken er juist aan mee om de amb tenaren te disqualificeren: wanneer een ambtenaar fouten maakj, woi'dt dit zo mogelijk'nog overdreven en wanneer, zoals in Heerlen en ook op andere plaatsen, de ambtenaren ge dreigd hebben (let wel, het gebeurt dus nog niet) om in uiterste instan tie door staking de Regering te dwin- gen om aan hun eisen tegemoet te komen, dan wordt deze handelwijze tot corrimunistische actie uitgekre- ten! Ik raad de heer A. C. aan om eens enkele klaag-artikelen in de ARKA- weekbladen door te nemen en dan na te gaan hoe lang het duurt voor dat door middel van Georganiseerd Overleg e«n salaxlsverbetering wordt verkregen en dan last not least waaruit deze verbetering bestaat. Het laatste besluit van de Rege ring was, om aan haar ambtenaren een „fooi" van 2H pet. te schenken; dat is nu het x*esultaat na maanden- - lang- overleg! t De eenige, 'manier, om het grote .Communistische gevaar te bestrijden is niet om scheldartikelen daartegen te schrijven, maar om metterdaad te zorgen, dat iedereen zo rechtvaar dig mogelijk behandeld wordt. Het zonder kennis van zaken en zonder enig commentaar accepteren van. artikelen zoals dat van A. G., *kan met recht worden beschouwd als „oude-mannen-geleuter". 'EN AMBTÉNAAR. Naschrift: /A. C. heeft op zijn wijze willen zeggen, dat het keren varx het com munistische gevaar thans' voornamer is dan het streven naar loonsvei'ho- ging, hoe wenselijk dat op zichzelf ook mag zijn! Vooral hét dreigen met staking acht hij thans zeer gévaar- lijk, gezien de onmiddellijk gevolgde approbatie van de „"Waarheid". Het is een moeilijk probleem,, uit. te maken, wat op het ogenblik de beste bestrijding van het coirimunis- tische gevaar is: indirect, door de voedingsbodem der ontevredenheid weg te nemen, of direct: door het systeem zelf aan te tasten en het gevaarlijke en onheilvolle er van te laten zien. Het beste lijkt ons: het ene doeij en het aftdere niet laten. Maar de indirecte methode is er één van lange adem, vooral in onze na oorlogse tijd. Bestuur „Dr. Schaepman". LEIDEN ZILVEREN JUBILEUM. Zaterdag 13 Maart j.l, herdacht de heer W. Th, Gottenbos de dag, waar op hij voor 25 jaar in dienst tx-ad bij het Assurantie-Kantoor L.T.B. Des middags half drie kwamen directie en ambtenaren bijeen in een der za len van „Het Gulden Vlies", waar de jubilaris met zijn gezin werd bin nengeleid, Allereerst voerde het woord de voorzittex\ de heer P, Han uit Ouderkerk, die in hartelijke woorden de jubilaris tot voorbeeld stelde van velen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de directeur, de heer W. van* Ommen en door ae chef de lpureau, de Ircer M. Brons geest. Ten slotte voerde ook nog het woord, de heer H. J. Pot, hoofdin specteur, waarna men nog enige tijd bijeen bleef. Na het aanbieden van meerdere geschenken werd tenslotte gezamelyk aangezeten aan een diner, waarbij nog verschillende hartelijke woorden werdén gesproken. Tot slot van deze bijeenkomst dankte de heer Gottenbos in welgekozen bewoordin gen voor de betoonde hulde. AVONDTEKENSCHOOL R.K. VOLKSBOND. Ieder jaar geniet de Avondteken- school van de R.K. Volksbond op 'n zeker tijdstip 'meer dan gewone be langstelling. Dat is ter gelegenheid van de tentoonstelling en openbare lessen, waarvoor zowel van officiële zijde als van de zijde van de ouders der leerlingen steeds grote belang stelling bestaat. En zekerniet ten onrechte, want reeds bijna vijftig jaar lang heeft deze tekenschool de na schoolse-jeugd, maar ook vele oude ren opgeleid in diverse vakken, hen allen bekwaamd voor de taak, welke zij in het leven hadden te vervullen. Op 1 October 1949 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dit werk door de Katholieke Volksbond werd be gonnen en talloos velen zullen dank baar terugdenken aan het daar gepo- ten onderwijs- En onder welke moei lijk? omstandigheden vaak moest dat onderwijs gegeven worden.Men denke maar eens aan <de verschillen de plaatsen, waar deze tekenschool gevestigd was: op het Rapenburg, in ae v. d. Werffstraat, in de Jatxvossen- steeg en ten slotte in de Paul Kru- gerstraat. En hier werd men in de oorlog weggebombardeerd en het moest .tot vorig najaar duren voordat men weer enigszins behoorlijk ge huisvest kon worden in de school Paul Krugerstraat. En het onderwijs wordt weer met kracht ter band ge nomen in het belang van de jeugd- vakopleiding, want aan goede vaklui is nog steeds gebrek. En hoe die opleiding hier is toont de tentoonstelling, welke wij gister avond Londen aanschouwen. Het zijn nog geen tastbare resultaten in de vorm van timmer-, of schilder- of wat voor ander werk dan ook. We zijn hi?r op een tekenschool en dus wordt er getekend, vier avonden in de week en de resultaten daarvan konden we aanschouwen in de tekenwerkstuk ken, ingewikkelder wordend naar ge lang de leerlingen vorderen. Schil ders, timmerlieden, meubelmakers, stucadoors, machinebankwerkers, gas fitters, scheepbouv/ers zelfs zijn hier werkzaam, om zich de techniek voor deze vakken .eigen te maken om de resultaten daarvan in het dagelijks werk tot pract^k te maken. Uitstekend werk wordt en is hier geleverd, aldus getuigde een vakman, die gisteravond de'tentoonstelling be zocht. En wij slxxiten ons gaarne bij deze uitspraak aan, in de hoop, dat in de toekoihst nog zeer velen, tientallen en honderdtallen jeugdige personen z;ich zullen aanmelden, want hoe meer leerlingen zich aandienen, des te meer kxinnen bestuur en dxrecteur en leraren voor de vakopleiding doen. De burgemeester, jhr; mr. F. H. van Kinschot en de wethouder van On derwijs, de heer v. Schaik toonden mede hun belangstelling voor het werk der tekenschool' en we zijn er van overtuigd, dat zij een goede in druk hebben meegekregen van het geen hier onderwezen en bereikt wordt Degenen, die deze tentoonstelling alsnog willen bezichtigen-zijn daar toe morgenavond van 79 uur in de gelegenheid. Naar wij vernemen bestaan er plannen om binnenkort te komen tot een grote tentoonstelling op nijver- heidsond'erwijsgebied. Plannen daar toe verkeren reeds in een vergevor derd stadium. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM H. TROSSèL. Een jubileum heeft steeds twee kanten. En vooral bij een zakexïjubi- -lexxm is zulks het geval, want naast het „officlëlé vertoon", zich uitend in een receptie, is het jubilexxm ook een sterk intieme aangelegenheid voor het gezin. Over dit laatste wil len we bij het zilveren zakenjubi- leum van de heer en mevr. Trossèl, Hoogewoerd 109 en Korevaarstraat 5, niet uitweiden, maar we mogen er toch wel van zeggen, dat de herden king begon met een H. Mis van dank baarheid, gistermorgen in de St. Pe- truskerk opgedragen. In de middag vond in de jubile rende zaak Hoogewoerd 109 een druk bezochte receptie plaats, waar velen het jubilerende echtpaar kwamen gelukwénsen en waarbij wel zeer duidelijk tot uitdrukking kwam welk een groot aandeel mevr. Tros sèl—Uittenhout in dit jubileum heeft. - Onder de velen, die hun gelukwen sen kwamen .aanbieden noemen we o.m.- de zeereerw. heer pastoor Th. M. Beukers, de heren F. C. de Hos- son en J. Pierrot namens de- R.K, Middenstandsvereniging te Lelden, de heer E. A. Jasoerse namens de Koogewoerd vereniging, verder ver tegenwoordigers van zakenfirma's, collega's, clientèle en vxdenden. Tal van bloemstuken en andere ge schenken zetten aan 'deze feestelijke herdenking meerdere luister bij en men waande zich daarbij eerder in een bloemenmagazün dan in een zaak van herenmode-artikelen. NED. VER. VOOR E.H.B.O. De afd. Leiden van de Ned. Ver. voor E.H.B.O. hield haar jaarverga dering in café-rest. „Liberty". Na het openingswoord door de voorzit ter werden notulen en jaarverslagen van secretax'is en penmnemeester gelezen en goedgekeux-d. Bij de be stuursverkiezing deelde de voorzit ter, de heer J. L. Questro mede? dat hij zich wegens tijdgebrek niet meer herkiesbaar kan stellen. In zi.in rilaats werd benoemd de héér J. D. Sle«tenhorst, diezijn functie onder dank aanvaardde en de door de heer Questro zelf vervaardigde voorzit tershamer van hem overnam. De periodiek aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herko zen," terwijl in opengevallen be rt uursnlaats mej. W. v. d. Wijngaard werd benoemd. De reglementswijziging in verband met een voorgestelde contributie verhoging werd rrfët alg. stemmen aangenomen. Na rondvraag volgde sluiting der vergadering. LEIDSÈ UNIVERSITEIT. Geslaagd - voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (J): de heren M. G. Oosterom, R. L. H. Re- gout en W. Kwestroo allen te Leiden. van 1 Maart 1948 ons korps als on derdeel van het V. H. K. worden in gedeeld. Maar we hebben weer eens niets gehoord, dat zijn we zo ge wend." Voorlopig is massale ontslagname door de verpleegstei's in de militaire hospitalen nog niet voorgekomen. De directrice heeft naar aanleiding van de „sohertsklucht" de zoveelste brief naar hog er* regionen geschreven. „Lang wachten doen -wij niet meer. De maat is vol", zieggen de ver pleegsters. „Wist u, dat de militaire artsen overwegen over deze „scherts- lclucht", die de naam Van de Ned.er* landse verpleegsters 'aibreuk doet, ook eén protest indienen? Zij zien ook in, dat het op deae manier met de medische verzorging van onzie soldaten spaak moet lopen." Het demasqué van een „Schertskorps" Militaire verpleegsters dreigen met ontslag In het ongeveer 500 leden tellende korps van het N. V. K. L.-Nedei'lands Verpleegsterskorps Landmacht is een storm van verontwaardiging op gegaan, nu door toedoen van één der verpleegsters de naam van dit korps allerwege over $e tong gaat. „Aan deze klucht moet een einde komen" en „militair bezien vormen wij in derdaad een „schertskorps" zo zeg gen zij. „Wij zijn verpleegsters, die in militair verband werken en wil len dan ook als zodanig beschouwd worden. Dit schijnt men op het mi nisterie van oorlog niet te willen inzien. A.s ons korps nu niet op korte termijn behoorlijk georgani seerd wordt nemen wij ontslag." De auditeur-militair van de Krijgs daad te Velde te 's-Gravenhage zo als men weet, zeide Vrijdag j.l. bij de behandeling van een desertie-ge val in het kctfps, dat hij tot de ont stekende ontdekking was gekomen, dat het N. V. K. L. volkomen in de lucht hangt. Iedere militaire organi satie ontbreekt er. De meisjes, die er in dienen, hebben, geer. ver- bandacte en ontvangen geen mili taire opleiding zoals bijvoorbeeld bij het Vrouwep Hüipkorps en bij de Marva het geval ia. Hun positie is in vrijwel geen enkel opzicht gere geld. Behalve uniform en onder scheidingstekens hebben zij niets met het militaire .verband gemeen. Daar om noemde hij dit korps een „scherts korps" en de militaire verpleegsters zijn het,hier gmeiend mee eens. Drie jaar duurt deze toestand reeds „Er is met ons gesold,zeggen de verpleegsters, „wij zijn gepaaid met beloften en toezeggingen, maar er is niets gebeurd sinds ons korps bij ministeriële beschikking van 23 Fe bruari 1945 (afd. 1 no. 22 Legerorder 1945 no. 3) werd ingeste.d. Voor zo-' ver 'ons bekend, zijn nimmer uitvoe ringsbepalingen gemaakt om onze militaire status te regelen in tegen stelling tot Marva en V. H. K.-Onze salarissen zijn ria lang wachten voor lopig geregeld, maar voor het zo ver was, hebben we de meest zon derlinge administratieve situaties met ingewikkelde .berekende voor schotten beleefd. NU zou met ingang Gezonde huid vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen. Doos 30 ct. Purolin (verfijnd product voor moeder en kind). Doos 40 cent. VERENIGING KONINGINNEDAG. Krachtige ledenactie zal worden gevoerd. Tijdens de gisteravond in „De Har monie" gehouden jaarvergadering van de Vereniging „Koninginnedag" hebben zowel de voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenbergh, als de secretaris en de penningmeester, de heren" J. C. J. Lambermont en F. J. de Jong, een krachtig beroep op de Leidse burge rij gedaan om vanaf heden de gele deren van deze vereniging te komen versterken. Zo verwonderde de voor zitter er zich sterk over, dfit in een stad al§ Leiden, waar toch vele goe de Oranjeklanten wonen, het leden tal van de vereniging het nog steeds niet verder dan 747 heeft weten te bréngen. Ook de penningmeester was het met deze gang van zaken niet eens. Men verwacht van ons, aldus deze spreker, altijd een behoorlijk feest en staaf o zo spoedig met cri- tiek klaar. Maar om de vereniging met een minimumcontributie van 1.50'per jaar te steunen, wordt over het hoofd gezien. Tenslotte heeft ook de secretaris, de heer Lambermont (Breestraat 55) nog een woord van warme aapbeveling gesproken. Ge hoord deze uiteenzettingen werden plannen, onder het oog gezien om op zeer korte termijn een krachtige le denwerfactie te ontplooien. In het uitvoerig jaarverslag van de secretaris werden de door de vereni ging georganiseerde feestelijkheden gereleveerd. Vooral het feest van de geboorte v. Prinses Marijke en de viering van de Koninginnedag vroegen een grote ac tiviteit van het bestuur. Het financieel overzicht van dé penningmeester meldde een_ nadelig saldo over 1947 van ruim ƒ798. dat echter gedekt kon worden uit de baten vdn vorige jaren. Thans heeft de vereniging nóg een batig saldo van 917.20. Nadat de penningmeester voor zijn beheer was gedéchargeerd, werd de heer J. Baart tot lid van de kaséommissie benoemd. Als bestuurs leden werden de heren C. Lau, C, J. van Leeuwen en J. C. J. Lambermont bij acclamatie herkozen. De voorzitter heeft hierna nog een overwicht gegeven van de -plannen, welke do* het Jubileumcomité ter gelegenheid van het a.s. x-egeringsju- 'bileum van H. M. de Koningin hier ter stede zijn georganiseerd en dip door ons reeds uitvoerig zijn gepubli ceerd. KATHOLIEKE MIDDENSTANDERS WEER BIJEEN! Morgenavond wordt in café-rest. „In den Vergulden Turk" weer een vergadering gehouden van» de afd.' Leiden van de Ned. R K. Midden standsvereniging. Daar zal 'de heer Hooij over de actuele vraagstukken van de dag, de middenstand rakend, komen spreken. Hij stelt «er prijs op te. vernemen en te wetep hoe de middenstanders zelf daai-over den ken, hoe zij het' zieh en zouden wen sen. Hij. weet ook te vertel'en wat de K. V. P. doet en denkt te gaan doen voor de middenstand. Lang niet allen, misschien zelfs - zeer weinigen zijn content met de huidige gapg van zaken. En dan speciaal wat betreft de belasting aanslagen, die geïncasseerd moeten worden'. Laten zij allen nu eens ko men en op deze vergadering hun grieven openbaar maken. .Kankeren buiten de vergadering oan geeft aib- soluut niets. Men wordt zélf ontevre dener en anderen steekt men nog aan bovendien. Het bestuur rekent op een grote opkomst.'.Aanvang precies half ne-' gen. RECTIFICATIE GEMEENTERAAD. R. en W. stellen de Raad voor de noodzakelijkheid uit te spreken, dat aan de Ambachtsschool brood- en banketbakkers, kleermakers en schoenmakers kunnen worden opge leid. Op advies van de desbetreffen de organisaties' zijn B. en W. van oordeel, dat de toevoeging van de opleiding van hotel- en restaurant- personeel niet gewenit is. Gistermorgen te half twaalf is door een windvlaag de bakkersdrie wieler van J. N. de l'E. in de Oran jegracht te water gereden. De bxvind- weer heeft de bakfiets weer op de wal gebracht, doch de 260 broden, eigendom van de L. B. F., gingen verloren voor de consumptie. LAATSTE BERICHTEN ER BESTAAT NOG EEN JODEN VRAAGSTUK IN DUITSLAND. „Het valt niet te ontkennen, dat er thans een kloof tussen Joden en niet- Joden in Duitsland bestaat, die bij een deel der bevolking groter is dan wen wel wil toegeven", zo schrijft het weekblad der Berlijnse Joodse gemeente. Van de bijna 500.000 Jo den, die in 1933 in Duitsland leef den, bevinden zich thans nog ^16.000 op Duitse bodem. Het blad zegt/ dat slechts een betrekkelijk klein deel van het Duitse volk rechtstreeks aan de vernietiging van het Joodse volks deel heeft deelgenomen, doch dat een te gróót deel van het volk zich mede schuldig heeft gemaakt, door dat het te zwak was om daartegen in het geweer te komen. Volgens het blad is er na de val van het nazi regiem geen verandering in de gees tesgesteldheid van het Duitse volk gekomen.. „De overlevende Joden hebben zich terstond na de capitula tie ingeschakeld in het werk van de RECHTZAKEN DRIE JAAR VOOR DIENST WEIGERAAR. Het Hoog Militair Gerechtshof te Gravenhage behandelde heden de zaalj tegen een principiële dienstwei geraar, uit 's-Gravenhage die veroor deeld was tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf, tegen welk vonnis de auditeur-militair echter in appél was gegaan. Ter zitting bleek, dat de dienst weigeraar in het begin der Duitse be zetting vrijwillig voor de Duitsers heeft gewerkt. Onmiddellijk na de be vrij ding gaf hij zich op als oorlogs vrijwilliger.-'De advocaat-fiscaal vond, dat deze handelingen niet -te rijmen zijn met de Christelijke beginselen, waarop verdachte zich thans beroept. De dienstweigeraar zelf zelde des tijds over al dezé problemen nog niet zo goed xagedacht te hebben De advocaat-fiscaal requireerde tenslotte conform de eis van de audi teur-militair een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. HAAGSE POLITIERECHTER. Het varken, dat teveel was. L. L. te Alphen aan de Rijn had een var ken, dat teveel was, hetgeen wil zeg gen, dat het dier niet op de papieren voor kwam. En de officier veronder stelde dus, dat het varken te eniger tijd wel een clandestiene dood zou .zijn gestorven. Dat werd nu voor komen, door naast een boete van 75 of 30 dagen, de verbeurd verklaring van het dier te eisen. De politierech ter veroordeelde conform die eis. Clandestien geslacht. De veehan delaar J. van L. te Alphen aan de Rijn had zich aan clandestiene slach terij 'schuldig gemaakt, waarvan een schaap de dupe was geworden. Nu werd verdachte het, want de officier vorderde tegen hem twéé maanden gevangenisstraf, waartoe de politie rechter veroordeelde. In dc deviezen. De ambtenaar P. L. te Voorschoten had dingen uit gehaald, waarmee hij de Deviezen- verordening had overtreden. Het be trof een verboden uitvoer. De officier vorderde in verband hiermede 100 boete of 20 dagen hechtenis en ver- beux-dverklaring van hetgeen in be slag was genomen. De politierechter was hef met dit laatste niet eens, en vei'oordeelde alleen tot de boete. Zwart vlees. De opkqper W. de H. te Leiden had clandestien in vlees gehandeld, en de officier jneende, dat dergelijke handel streng moet wor den gestraft, waarom "hij drie maan den gevangenisstr. eiste met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. Het pleidooi van de raadsman kon er geen wijziging in brengen, en het werd conform de eis. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Wilhelmina, d. van H. van Dijk en S. Lammerts- ma; Jasper, z. van W. de Ridder en M. Vinkesteijn. Jan, z. van K. Klin geier en A. Pluister; Ronald, z. van W. Hoek en B. Millar. Daniël, z. van W. Zuyde'rduyn en D. W. Furner. Overleden:'J. Stafleu wed. van L. .Crama 63 j.; T. M. Koster man 41 j.; H. A. van der Kx"ogt wed. van' J. G. van Winden 39 j.; H. Oostveen man 46 j.;-P. Montagne man 55 j. Sicviel JCiwed en de „MilCiaenen-e>c£enió,ji 92. En met Karei Kwiek op zijn tulband begaf sultan Alikop zich naar de kast, waar de doos op stond met de vijfhonderd pekmannen. Ka- rel Kwiek luisterdeen keek nauw lettend toe, want nu zou hij achter het geheim komen van de pekarian- nen. En jawel hoor, sultan Alikop zette de doos 'met zijn mannetjes voor zich op tafel, strekte zijn armen voor zich uit en riep: „Haidiehaha- dihoü!" En nu gebeurde er iets wat wij eigenlijk al lang weten, éen voor één sprongen de pekmannetjes uit de doos op de grond, gingen daar groter staan worden en stapten dan als .grote mannen een voor een. de deur uit. Kareltje, die dit voor het eerst vari zijn leven' meemaakte, was sprakeloos van verbazing. Vlug klauterde hij langs de mantel van sultan Alikop néar omlaag. En dat *yas maar net op tijd ook, want reeds zette Alikop met een zucht van vol doening het deksel weer op de le£e doos. Hijdeed een masker voor en liep naar buiten, de donkere nacht in om met zijn pekmannen o^> roof uit te gaan. Kareltje was diep onder de indruk van de macht van de ro ver-sultan. Zo vlug als zijn korte beentjes hem dragen konden, snelde hij de gang op. Kareltje liep wat hij' lopen kon, maar kwam toch niet vlug vooruit, omdat hij zq klein was. Ha, daar kwam zijn zus Kitty aan. Ze keek 'zoekend rond of zij ergens op de grond haar broertjo soms zag lopen. Ha, daar was hij. Voorzich tig nam Kitty het kleine mannetje op. „Wat deed Alikop nou?"', vroeg zij nieuwsgierig. „Hij zei", zei Ka reltje. Kitty oplettend aankijken, „Haidihahahaidiho!" En meteen rolden zowel Kitty als hij zelf over de grond. WEERSVERWACHTING ENIGE REGEN. g Zwaar bewolkt met later eni- I ge regen. Zwakke tot matige I wind uit uiteenlopende richtin- j 5 gen. Weinig verandering van j temperatuur. s QOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO herbouw. Doch tot heden missen wij nog een grootse geste van het puit- se volk. Tot heden missen wij nog een verklaring van Kerken en orga nisaties, van partijen en dergelijke instellingen, die de wil tot samen werking uitdrukt." Integehdeel, men bespeurt een min of jneer openlijk anti-semitisme, waartegen niet voldoende wordt op getreden. De meerderheid .van het Duitse volk heeft niet de wil om de kloof te helpen overbruggen. „Daar om bestaat het gevaar dat het pro bleem eerst dan zal zijn opgelost, wanneer de laatste Jood uit Duits land verdwenen z?l zijn", aldus het blad. BUITENGEWONE BEVOEGDHEDEN VOOR KARDINALEN. Volgens de „Semaine Religieuse de Lille", die zich op „berichten uit bepaalde kringen" beroept, zou Z.H. de Paus bepaalde buitengewone be voegdheden aan do kardinalen van Midden- en Oost-Europa verleend hebben. Volgens het blad is men van mening, dat dit besluit zou zijn ge nomen met het oog op het eventuele geval, dat het Vaticaan geen con tact meer zou kunnen onderhouden met de 50 millioen gelovigen in Po len, Roemenië, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Bulgarije en Joego-Slavië. NIEUWE TARIEVEN VOOR - HERENMAATKLEDING. Voor herenmaatkleding is een nieuwe prijsregeling afgekondigd die over drie weken in werking treedt. Aan de hand van recente berekenin gen bij een aantal representatieve kleermakerijen zijn tarieven vast gesteld, die een redelijke verlaging van de maximumprijzen betekenen, aldus het ministerie van Ec. Zaken. In de twee eenvoudigste bewerkings klassen (C en D) zijn maximumprij zen voor het gehele costuum op grond van de stoffenprijzen bepaald. Kleermakersbedrijven die in een hogere klasse (A en B) zijn Gerang schikt, moeten het indelingsformu lier, waarop de toesteming tot deze indeling is vermeld, zichtbaar in de verkoopruimte ophangen. POSITIE NED. SCHEPEN. Alhena, pass. 15 Maart Fernando Noronha. Alkaid, pass. 15 Maart St. Vincent K.V. Amsteldijk, pass. 15 Maart ter hoogte van Ouessant. Averdijk, pass. 15 Maart v.rn. Scil- lies. Dordrecht, AbadanLand's End, 16 Maart te Suez. Lisserkerk, pass. 16 Maart Ouessant. Prins Mau- rits, 16 Maart te Beyrouth. Prins Willem IV, 16 Maart te Haifa. Ryn. lp Maart van Lubeck naar Térneu- -zen. Sommelsdijk, 16 Maart te Port Said. Veendam, 17 Maart van Rot terdam te New York verwacht. Wel tevreden, 16 Maart te Port Said. Abbekerk, ?6-3 van Marseille; Alphard, 16-3 te Antwerpen; Amstel- kerk, 16-3 150 graden Zd van Las Palm as; Axeldijk, 16-3 van Londen. Bengkalis, 16-3 van Poi'fr Elisabeth; Berkel, pass. 16-3 Finisterre; Bosch fontein, 16-3 van Tenex'iffe; Delfland, pass. 16-3 St. Vincent; Jaarstroom 16-3 te Box'deaux; Johan de Witt, pass. 16-3 Malta;Kota Agoeng, pas*s« 16-3 Malta; Nigerstroom, 16-3 van TakoVa- di; Peolau Laut, 16-3 van Penang; Randkerk, pass. 17-3 Quessant; Rem- pang, 16-3 30 mijl Zuid van Kreta; Sloterdijk, 16-3 te Batavia: Zeeland (Kon R'd. Lloyd), 16-3 varl Batavia; Amsteldijk, pass. 15-3 Scillies; Bllj- dendijk, 17-3 te Gravesend verw»; Duivendijk, 14-3 van New Westmin ster; Kamerlingh Onnes, 21-3 12 uur aan Hoek van Holland verw.; Leer dam,. 13-3 te Philadelphia; Noordam, lD-8 te New York; Van 't Hoff, 15-3 van Panama City; Waterman, pass. 16-3 12 uur Finisterre. Avcrdijk, 16 Maart te Londen. Aalsdijk, 18 Maart te Corpus Christx verwacht, Algorab, 16 Maart te Ant werpen. Blijdendijk, pass. 16 Maart 14 uux- Scillies. Breda, 15 Maart van Curagao. Grootebeer, pass. 13 Maart Gibraltar. Jacob Cats, 16 Maart te Baltimore. Karossa, 16 Maart van Suéz. Mijdrecht, pass. 16 Maart Las Palmas. Orpheus, 16 Maart van Ma laga. Prins Frederik Hendrik, 16 Maart van Liverpool. Prins Maurits, 16 Maart te Beirouth. Rijn, 18 Maart te Terneuzen verwacht. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 Maart. Vee. Totaal aanvoex*: 3110. 233 paarden, 27 veulens, 250 vette koeien, 1237 ge- bruiksvee, 62 graskalveren, 066 nuch tere kalveren, 87 schapen en lamme ren, 2 varkens, '411 biggen, 135 bok-» ken en geiten. Prijzen per stuk: kalf- koeierx lé kwal. 775, 2c kwal. 650, 3e kwal. 500; melkkoeien 800, 675, 500; varekoeien 535, 430, 380; vaarzen 575, 425, 300, pinken 375, 275, 225, grtis- kalveren 225, 125. 75, biggen per week 65, 50, 35. TER AAR, 16 Maart. Groenten- veiling. Witlof I f 0.39—0.47, idem. II f 0.12—0.25, Rode kool f 0.14, Aard appelen f 0.08, Spruiten f 0.47, Kroten f 0.05, Wasteen I f 0.26, idem II f 0.06 —0.07, Idem II f 0.03, Spinazie f0.40 0.45, Rabarber I f 0.25, idem II f 0.09—0:14, Snijsla f 0.32, Prei I f 0.41 —0.47, idem II f 0.19—0.26 per K.G., Boerenkool 0.550.60 per bak, Sla I f 0.09—0.13, idem II f 0.04—0.08 per stuk, Koolrapen f 0.00 per K.G., Sla- vellen f 1.25 per bak, Radijs I f 0.08 00.9, idem II f 0.050.07 per bos.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3