Parelende activiteit der Bataven Botwinnik heeft de leiding Van de Pol blijft kampioen 71/2 Damkampioenschap Distr. Leiden HEIDE BLOEIT MAANDAG 15 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 „Theorie behoort evengoed bü de trai ning", zegt oefenmeester Ten Braak. In bos en bunker Te gast bij de Bataven. Het was ons ter ore gekomen, dat de R.K.A.V. „De Bataven", die op alle gebied zulk een parelende acti viteit aan de dag legt, sinds geruime tijd een geheel nieuwe trainingsme thode volgt. Een telefoontje met de Bataven-scribent leverde de beves tiging hiervan op en bezorgde ons onmiddellijk een uitnodiging „om zelf eens te komen kijken in het bos van Duinzicht, misschien zit daar nog wel copy voor u in". En wij zijn we zen kijken, Maandagavond j.l. en wat wij gezien hebben is eigenlijk te veel, cm in het bestek van deze reportage weer te geven. Waarom 's winters buiten training? De practijk heeft geleerd, dat het voor de athleet niet voldoende is, des winters alleen maar indoortraining le beoefenen. Beperkt hij zich daar toe, dan zou dit geen heilzame in vloed op zijn conditie hebben. Om 3ie conditie te behouden en te ver beteren en streeft iedere athleet ciet hiernaar? is outdoortraining 3ok dés winters strikt noodzakelijk. De Bataven plachten die vroeger des Zondags in de Leidse Hout te hou- ien. Weer of geen weer, iedere Zon- iagmorgen 12 uur traden Bataven- ïthleten aan. Er waren echter be swaren, om de training daar te doen plaats vinden, de bodem is te hard, ie athleten vangen te veel wind, pmdat in de oorlog alle bomen van ;nige hoogte uit de Leidse Hout ver- iwenen zijn en de voortdurende aan bezigheid van publiek stoort de afli eten in hun concentratie. Naar het bos van Duinzicht. Het mag wel een zeer gelukkige jmstandigheid genoemd worden, dat ie Bataven de beschikking hebben runnen krijgen over het bos van Duinzicht, om daar hun wintertrai ling te verwerken. Kan men zich sen idealer oord indenken? Geheel ifgesloten als het is, kunnen de ath- ;eten er zich volkomen concentre ren, de bodem is veerkrachtig en er sijn hoge bomen, die een bescher ming bieden bij slechte weersom standigheden. Diverse moeilijkheden maakten het De Bataven onmogelijk, pm de buitentraining op de Zonda gen te blijven houden, zodat deze verzet werden naar de Maandag- 'n Rondje door het Duinzicht-bos. avond. Stond men oorspronkelijk ietwat huiverig ten opzichte van dit experiment, om in de duisternis de trainingen te doen houden, de prac tijk heeft de monden van alle scep tici gesnoerd, want de slechtste weersomstandigheden die men zich denken kan, vermochten het enthou siasme van De Bataven niet te do ven, steeds waren zij present: prach tige manifestatie van de wil, om van De Bataven iets groot te gaan ma ken. In de bunker. Als wij dan op het trainingsterrein belanden, richten onze schreden zich allereerst naar de bunker, die in de wandeling nu reeds „Het Bataven- hol" wordt genoemd. Deze bunker is nog een erfenis uit de Duitse tijd. Toen de heren Germanen haar lié ten bouwen, zullen ze wel niet heb ben kunnen bevroeden, dat het de Bataven zouden zijn, die de bunker voor vreedzamer doeleinden gingen gebruiken. Want als wij de bunker binnen treden zien wij een tafereel, dat ons verrast. Een petroleumlamp, met gespannen aandacht luisterende Ba taven en de heer Ten Braak, de sym pathieke Batèven-trainer, die het middelpunt van de belangstelling is, nu hij zijn discipelen op boeiende wijze de geheimen van de athletiek ontsluiert. Wij gaan een rondje lopen. De theorie van de heer Ten Braak, die ook wel vervangen wordt door een kleine mentale training door een van de andere leiders gegeven, wordt gevolgd door een „warming up". Achter elkaar verlaten Bataven en trainer hun bunker en zij slin geren zich in een lange rij door de donkere paden van het bos van Duinzicht. Het is jammer, dat de duisternis al te ver is ingetreden, om de fleurige fel-rode trainingspakken van de athleten met. op de rug de grote witte letters „De Bataven" goed te kunnen onderscheiden. Na deze ronde gaan de athleten uit elkaar en ieder op zich neemt een onderdeel onder de loupe, daarbij telkens waar devolle aanwijzingen krijgend van de trainer. Athletiek is een zeer in dividuele sport. Iedere athleet heeft een eigen aanleg en een eigen lichaamsbouw. Men ziet de sprinters steigeringen maken, de lange af standlopers hun rondjes draaien. De polsstokspringers oefenen zich in het Krijgen van een snellere aanloop, de speerwerpers trachten meer vaar digheid te krijgen in de zo moeilijke slotdriepas. De vèr- en hoogsprin gers ontwikkelen hun springkracht, de kogelstoters trachten met de zware medicijnballen hun stoot kracht te verbeteren. Alleen door hard werken Na de training liepen wij op met de heren Averdieck en Ten Braak, resp. voorzitter en trainer van „De Eataven" en wij maakten hen ons compliment voor wat hier gepres teerd werd. „Ja, was de reactie van de heer Averdieck, ons streven is er op gericht, de prachtige plaats die onze vereniging al heeft op de Ne derlandse ranglijst nog te verbeteren. En dit kan alleen door hard wer ken. Wij zullen laten zien, dat de sportbeoefening in Katholiek ver band ook tot iets groots in staat is!" Na de eerste ronde Nu ook de beide afgebroken par tijen uit de vijfde ronde beslist zijn, resp. ten gunste van Botwinnik en Reshevsky, is de stand van het tour- nooi om het wereldkampioenschap, waarin thans de spelers elkaar een maal hebben ontmoet, als volgt: 1. Botwinnik 3)/£ punt, 2. Reshevsky 2}A punt, 3 en 4 Keres en Smyslov bei den 2 punten, 5. Euwe 0 punten. Opmerkelijk is het feit, dat slechts 2 van de tien partijen in remise zijn geëindigd, maar deze remisepartijen waren tot stand gekomen na vooraf gegane felle gevechten. Twee andere partijen werden beslist door tijds overschrijding. Doch op dat moment stond Reshevsky tegen Botwinnik. toch al hopeloos en hetzelfde was het geval met Euwe in zijn partij tegen Keres. Tenslotte werden de overige zes partijen soms rustig opgezet, niet temin ontstonden er altoos verwik kelingen met vaak verrassende wen dingen. Twintig procent van de tot nu toe gespeelde partijen eindigden dus in remise, een zeer gering percen tage en wel een bewijs, dat van de eerste tot de laatste partij in dit kampioenschap om het winstpunt zal worden gestreden. Euwe gaf zijn afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Reshevsky zonder verder spelen op. De Amerikaan was Zaterdagavond nog niet aanwezig, toen Euwe zijn besluit aan de wedstrijdleider prof. Vidmar mededeelde. De partij KeresBotwinnik, welke was onderbroken, werd voortgezet met de volgende stelling: Wit (Keres): Kh2Ddl, Th3, pi a5, b5, c4, d3, e4 en g3. Zwart (Botwinnik): Kb8, Df6, Tf7, Pg5, pi a7, b7, c5, d4, e5, g6 en h5. 41. b5b6, h5h4. Zwart wil zo spoedig mogelijk zijn pluspion na daarvan een vrije pion te hebben gemaakt tot gelding brengen. 42. Ddl—g4. Een matdreiging (Dc8), welke niet veel om het lijf heeft. 42Tf7—f8. Zwart dekt kalm, hoewel hij reeds met Df4t of Df3f ruil van enkele stukken had kunnen forceren en in een gunstig eindspel belanden. 43. Kh2xg3, Tf7—f8; 44. b6xa7f, Kb8xa7. 45. a5—a6, Pg5xh3. Zwart behoetf zich van wits ma noeuvre op de koninginnevleugel wei nig aan te trekken. B.v. 46. Tb7:, Ka6: en het kasteel staat en prise, zo dat wit geen tijd heeft om het paard te nemen. 46. Dg4xh3, Df6f4f47. Kg3—g2, Df4flf48. Kg2h2, Tf8—f2f. Zwart acht nu hel tijdstip aange broken, om de nog resterende offi cieren te ruilen, waarna hij een ge wonnen pionneneindspel overhoudt. 49. Tb2xf3, Dflxxxx; 49. Tb2xf2, Dflxf2t. 50. Kh2—hl, Df2—elf; 51. Khlg2. Del—e2t; 52. Kg2—gl, De2—e3f; 53. Dh3xe3, D4xe3; 54. A 6xb7, Ka7xb7; 55-, Kgl—g2, Kb7— b6. 56. Kg2—f3, Kb6—a5; 57. Kf3xe3, Ka5—b4; 58. Ke3—d2, g6—g5. Wit geeft op. Heden wordt de zesde ronde ge speeld. KeresEuwe en Reshevsky Smyslov. BILJARTEN. EUR. KAMPIOENSCHAP 71/2. Van 8 t/m 11 April a.s. wordt zoals bekend te Parijs het tournooi om het Europeesch kampioenschap 71/2 ge speeld. Heraan zal voor Nederland natuurlijk in de eerste plaats Piet van de Pol deelnemen, die zowel houder van de Europese als van de Neder landse titel in dit kader is. Als twee de Nederlandse speler zal naar wij vernemen zeer waarschijnlijk de Ha genaar H. Metz worden aangewezen. Hij eindigde bij het Nederlandse kampioenschap onmiddellijk achter van de Pol en behaalde ook na de Rotterdammer het hoogste alg. ge middelde. Het is niet uitgesloten, dat Neder land nog een derde «peler naar Pa rijs zal mogen afvaardigen, hetgeen zal afhangen van het aantal inschrij vingen. Over de aanwijzng van deze derde candidaat zal het hoofdbestuur van de N.B.B. zch eventueel nader beraden. Ongeslagen in het hoofdklassekampioenschap Van de Pol heeft zonder eigenlijk bedreigd te zijn de titel 71/2 behou den in een tournooi, dat, als geheel genomen, noch wat de sfeer noch wat de prestaties der deelnemers betrof op een lijn kon worden gesteld met de luisterrijke kampioenschappen waaraan we het laatste jaar gewend zijn geraakt. Deze wedstrijden zijn niet onder 'n gelukkig gesternte be gonnen: eerst het uitvallen van van Vliet, daarna het misverstand tussen de organiserende vereniging en de N.B.B., waardoor de officiële opening in het water viel. Verder waren er nog meer haperingen in de organisa tie. Concurrentie van het schaaktour- nooi en van de België-Holland wed strijd drukten de publieke belangstel ling, die gering bleef. Er was geen vrolijke, opwekkende stemming wel ke de spelers tot top-prestaties kon prikkelen en zo bleven deze uit. Behalve dan van de kant van de overwinnaar Piet van de Pol die doorgaans goed en in zijn partijen te gen Kobus, Sweering en Lubach vaak zelfs meesterlijk spel gedemonstreerd heeft. Series zoals hij die maakte in zijn openingspartij tegen Metz (107-, tegen Lubach (slotserie 84). mathe matisch zuiver berekend en perfect uitgevoerd, zag men van niemand an ders in deze wedstrijden. Toen hij voor de laatste partij te gen de Leeuw aantrad had hij het kampioenschap al in zijn zak. Als hij verloor, maar dat wilde hij ter koste van alles voorkomen, stond hij gelijk met Metz in matchpunten, maar zijn moyenne was zoveel beter, dat dit hem het behoud van de titel prak tisch gerandeerde. Hij won tenslotte ook deze partij, zodat hij als enige ongeslagen speler zijn kampioenschap prolongeerde. Als men voorts bedenkt TAFELTENNIS WIFRA-TOURNOOI. 3 eerste en 2 tweede prijzen voor „De Sleutels". Van de negen Leidse deelneem sters. en deelnemers behaalden er vijf niet minder dan tezamen vijf prijzen op het Zondag 14 Maart ge houden Wifra-tournooi te Rotterdam. In de 2e kl. heren enkel spel wis ten de beide Sleutelspelers Fr. Klin- kenbergh en H. Filbry een plaats in de halve finale te bereiken. Klin- kenbergh handhaafde zich door in twee games de Batswinger Loch- man-van Belkum uit te schakelen. H. Filbry moest het loodje leggen tegen de heer Guise. In de finale behaalde Fr. Klinkenberg een over tuigde overwinning op Guise en werd eerste prijswinnaar. Ook de dames enkel 2e kl. bracht een overweldigend Sleutelsucces. Mej. E. Filbry hield mevr. Brooy- mans in twee ganres er onder en werd zodoende eerste prijs winnares. Het gemengd dubbel werd een zui ver Leidse aangelegenheid. In de fi nale stonden oDgesteld mej. o. Fil bryde heer Fr. Klinkenbergr en mej. A. den Burgerdhr. H. Huijing. Het team FilbryKlinkenbergh bleef haar collega's de baas en won nen de eerste prijs. Den Burger Huijinc werden tweede. Het Sleutelteam Fr. Klinkenbergh H. Filbry behaalde in het heren- dubbel de tweede prijs, nadat .zij te gen de Belgen Kindt en Woit had den verloren. In het heren enkel- snel 3e kl. hebben de Leidse spelers de prijzen vlak voor hun neus moe ten laten weghalen. D. Heynis weer de zich danper. doch moest in de halve finale het veld ruimen: J. v. d. Post bracht het eveneens een be hoorlijk eind, doch kon zich in de kwart finale niet meer handhaven tegen de typische speler Sondevan. Massa-kamp A.L.T.C. „De Sleutels". Op Dinsdag 16 Maart zal in het lokaal der A.L.T.C. de returnmatch olaats vinden van het massa-kamp. Wederom zal er een strijd gevoerd worden tussen drie heren- en een dames team van beide verenigingen. De Sleutelherenteams zullen voor dit m'assa-kamp ongewijzigd blijven, het dames team zal als volgt wor den opgesteld: A. van Bemmelen, E- Silbry en B. Lingerak. „De Sleutels"„Treffers". He denavond zullen tussen verschillen de damesteams van de Sleutels en de Treffers vriendschappelijke wed strijden gespeeld worden in het lo kaal der Sleuteels. dat hij het hoogste alg. gem. behaal de (15.95), het beste gem. maakte in een partij (25) en de hoogste serie scoorde (107) zal het ieder duidelijk zijn, dat inderdaad de sterkste speler heeft gewonnen. Het eindklassement luidt: car. brt. h.s. al.gm. d. Pol 1500 94 107 15.95 2. Smetz 1351 115 69 11,74 3. Lubach 1043 108 57 9.65 4. Kobus 1202 130 72 9.24 5. de Leeuw 1355 139 75 9.74 6. Sweering 1091 130 85 8.39 Tournooi gemiddelde: 10.53 (vorig jaar 12.15). Vier deelnemers haalden de. 10 niet met hun alg. gemidde-do. Jan Sweering, die onder de 9 bleef, degradeert naar de eerste klasse. NED. BILJARTBOND. District Leiden. Voor de volgende kampioenschap pen kan nog tot 21 Maart worden in geschreven. le klas cadre boven 4 moyenne libre bij de Poort v Cleef; 3e klas libre van 2.513 moyenne li bre bij O.S.L.; 4e klas libre van 2.01 2.51 moyenne libre bij W.D.O.B.. 5e klas libre van 1.512.moyenne li bre bij D.O.S.; 6e klas libre van tot 1.50 moyenne libre bij W.D.O.B. Eindstand competitie 1947'48. 2e klasse gsp.gw.gel. verl v.t. D.O.S. 2 14 8 2 4 67—45 Kroon 1 (K) 14 4 7 3 62—50 P. v. Cleef 2 14 5 6 3 60—52 O.S.L. 2 14 5 6 3 57—55 Kroon 2 (A) 14 6 2 6 54—53 Noorden 1 14 5 4 5 54 58 W.D.O.B. 2 14 4 2 8 54—53 Royal 2 14 2 5 7 40—72 3e klasse: Noorden 2 12 7 1 4 60—36 Kroon 2 (K) 11 7 0 4 51—37 D.O.S. 4 12 5 3 4 50--46 Kroon 3 (A) 12 4 4 4 46—50 D.O.S. 3 12 4 3 5 45—51 W.D.O.B. 3 11 3 3 5 40-48 P. v. Cleef 3 12 3 2 7 36—60 4e klasse Noorden 3 16 8 5 3 78—50 Royal 3 16 6 7 3 73—55 D.O.S. 5 16 9 3 4 72—56 C.S.L. 3 16 8 3 5 70—58 W.D.O.B. 4 16 5 5 6 66—62 Kroon 3 (K) 16 4 5 7 58—70 P. v. Cleef 5 16 5 3 8 56—76 P. v. Cleef 4 16 4 3 9 52—76 Kroon 4 (A) 16 6 0 10 51—77 HOCKEY HEREN STERKER DAN DAMES. Het Nederlandse Dameshockey- elftal, dat Zondag te Amstelveen een internationale wedstrijd tegen de Belgische damesploeg zal spelen, heeft Zaterdagmiddag op het zelfde veld een oefenwedstrijd gespeeld te gen een combinatie' van mannelijke collega's uit Amsterdam. De dames dolven het onderspit met 52, nadat de rust was ingegaan met 11. LEIDEN IN VEILIGHEID. Leiden speelde gisteren tegen HOC voor de West. le klasse van de Ned. Hockeybond en won met 10, zodat het degradatiegevaar geweken is. Ook Amsterdam stelde zich veilig door een 31 overwinning op de Delftse Studenten. Zuidwijck 2Siseo 1 1-0 Voor deze wedstrijd speelde Siseo op het Zuidwijck errein in een twee maal 10 min strijd tgen het jeugdelfal van Zuidwijck en won hiervan met 2-0 Hierna kwam de eigenlijke wed strijd, die van de zijde van Siseo niet bar goed werd gespeeld. De stemming was zenuwachtig en hier door miste men tal van ballen en kansen. Doordat de keepster de bal eenmaal met haar hand wegsloeg kreeg Siseo een strafbully tegen zich dat in een doelpunt werd omgezet. Na half time eenzelfde spelbeeld. In de stand kwam geen verandering en zo eindigde deze sportieve strijd in en 1-0 overwinnig voor Zuidwijck. Zuidwijck Comb.Siseo 1 4-2 Het spel stond in deze vriendschap pelijke wedstrijd niet op 'n al te hoog peil, gebrek aan goede samen werking was oorzaak van 'n zeer ongelijk spel, waarin vele goede kansen verknoeid werden. Met span ning zien we 'n volgende ontmoeting tegemoet. Siseo 2Siseo 3 5-1 Het tweede was vooral in de eerste helft sterk in de meerderheid en linksbuiten en midvoor wisten voor de rust de stand op 3-0 te brengen. Hierna kwam Siseo 3 ook in de aanval en wist haar midvoor eenmaal te sco ren. Siseo 2 bracht daarna de stand op 5-1. GYMNASTIEK. Donar. Zoals reeds op de laatste utvoering werd bekend gemaakt is de technische gymnastiekleiding voor al le afdelingen thans in handen geko men van de heer W. P. Leenen, leraar M.O. te Leiden. De derde ronde om het persoonlijk kampioenschap van het Leidse dis trict werd, onder toenemende spanning in het clublokaal van de Dam club Leiden, Rapenburg 22, verspeeld en gaf verschillende fraaie partijen te zien. De partij tussen I. LaterveerJ. van Sandijk was een moeilijke, doch mooie positiepartij, waarin van beide spelers het uiterste gevraagd werd. J. Mertens won grandioos van A. Rijnberg, terwijl de Groot door taai volhouden tegen A. Brobbel Dorsman remise uit het vuur wist te slepen. Van Hal en Krom wonnen hun par tijen door belangrijk beter spel. In de eerste klasse toonde C. Jans- sens zich ver de meerdere van A. Jasse, terwijl Redegeld zijn zware strijd tegen Leeuwenburg na 4H uur met beide punten bekroond zag. In de tweede xlasse won van der Zwan op fraaie wijze een schijf, doch moest door een blunder toch beide punten aan C. Vis afstaan, terwijl Hoogeveen tegen C. de Jorfg, on danks een schijf achterstand, remise wist te verkrijgen. De uitslagen zijn: Hoofdklasse: I. LaterveerJ. van Sandijk 11, A. RijnbergJ. Mertens 0—2; M. de Groot—A. Brobbel Dors man 11; Y. de JongJ. van Hal 0 WIELRENNEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE ANTWERFEN. In het Antwerpse sportpaleis wer den wielerwedstrijden gehouden, waarvan een internationaal omnium de hoofdschotel vormde, welke door onze landgenoten van Vliet en Peters gewonnen werd.. Algemeen klassement: 1. van Vliet Peters- 8 punten; 2. GosselinThijs- sen 20 punten; 3. SenfftlebenRio- land 21 punten; 4. van Looveren Sercu 31 punten. Tevens werd een omnium voor stayers gehouden, welk omnium ge wonnen werd door Chaillot met 4 punten gevolgd door Frosio met punten, terwijl onze landgenoot Pronk de vierde plaats bezette met 13 pun ten acht# r Minardi die 9 punten ver overde. 2, W. HeemskerkJ. Slingerland 2 0. P. van LeeuwenW. Krom 02. Eerste klasse: W. Leeuwenburg J Redegeld 02; A. JesseC. Jans- sens 02. Tweede klasse: C. VisW. van der Reijden 11; J. van der Zwan—G. Vis 02; L. HoogeveenC. de Jong 11; P. OuwerkerkJ. Zaad 20. SCHULTE—BOEYEN WINNEN DE ACHT UREN RIT TE ZURICH. Op de Eerlikon baan te Zürich werd wederom de jaarlijkse „Nuit de Zü rich", de nachtelijke 8 uren rit ver reden. welke rit een glansrijke over winning werd voor het Nederlandse koppel SchulteBoeyen. Met vier ronden voorsprong op nummer 2 be ëindigden zij de rit, na 332.5 km. te hebben afgelegd. Zij hebben dus ge reden met een gemiddelde snelheid van 41.562 km. per uur. Swift-combinatie. De opkomst der renners voor de A en B-klasse, die te samen 70 K.M. moesten rijden was heel goed, t.w. 18 renners en C-klasse 5. Het is een heel aardige wedstrijd geworden en de kijkers zagen een heel aardige eindsprint die gewonnen werd door Jac. de Groot A-klasse, 2. R. Riethoven A-klasse, 3. Jac. de Jong (A), 4. J. Riethoven Az. (A), 5. Joop Riethoven die door kramp 50 meter voor de meet opgaf, 6. J. Vos (B), 7. J. v. Hoven (B), 8. H. Knopperts (B), 9. W. Vreeswijk (B), die een prachtige cours reed, 10. B. Kruit, 11. Jac. Borst (A), deze renner sukkelt nog met een knietje, 12. J. Vermeulen -(B), 13. Jac. Vol ders (B), 14. J. Jonk (gevallen). C-klasse: 1. L. J. v. Velzen, 2. D. Nieuwenburg, 3. J. Verkoren, 4. A. Vermeulen, 5. J. Riethoven Pz. DOOR ANNY VAN PANHUYS 16) Daar ginds, in Amerika, was een nieuwe opera van Maurits van Kempen opgevoerd en zij, zijn echt genote, was er onkundig van geble ven. En toch had zij steeds een warme belangstelling getoond in alles, wat zijn kunst aanging. Waarom had hij haar dan niets gezegd over hetgeen haar zo blij zou hebben gemaakt? Zij vleide zich dieper in haar fau teuil en haar blikken zwierven door het gezellige cn mooie vertrek, zo geschikt om te dromen. Josine was er graag, liever dan in de andere sa lons en Kamers, die van Kempen, cm zijn mooie vrouwtje een haar passend tehuis te verschaffen, wel wat al te zwierig en pronkerig had laten inrichten Zij waren in het huis gebleven, waar de professor als vrijgezel ja renlang had gewoond, maar de meu bilering was geheel veranderd. Geen prinses zou een luxueuser woning kunnen wensen, dan Josine Boy mans nu Josine van Kempen, bezat. Het grote, bedwelmende geluk, dat zij had gehoopt te vinden aan de zijde van Dirk Willebrands, was haar deel niet geworden, maar van Kempen schonk haar een warme, bijna vaderlijke liefde, waarin zij een kalm en rustig geluk vond en zij wilde zich daarmede tevreden stellen. Het zou ondankbaar zijn oon het niet te doen. Elke wens van haar werd vervuld, haar man zou zijn handen onder haar voeten wil len leggen, opdat de ruwe grond ze niet zou kwetsen. Onwillekeurig liet zij de krant uit haar hand op het tapijt vallen en dit geluid wekte haar op uit haar dromerij. Te vermoeid om verder te denken, nam zij het blad op en be gaf zich naar de muziekzaal, waar de professor werkzaam was. Hijzelf moest haar verklaren, waarom hij gezwegen had, want wat zou zij aan vrienden en kennissen antwoorden, als zij over die nieuwe opera begon nen te spreken? Die krant werd toch door de betere stand in Den Haag algemeen gelezen. Een beetje rood en buiten ade*" door het snelle lopen, kwam zij by hem en hield hem het blad onder de ogen. En nu zag zij tot haar verwon dering dat hij verbleekte alsof zij hem iets onaangenaams had getoond. „Waarom mocht ik daar niets van weten?" vroeg zij zachtjes en er lag een verwijt in die vraag. Hij lachte, maar het klonk hard en gedwongen. „Het moest een verrassing voor je wezen. Eerst wilde ik weten of mijn werk succes had gehad, eer ik er met je over sprak Het was toch mogelijk, dat het fiasco zou worden en in dat geval zou ik gezwegen hebben... Zie eens hier kindje, ik ben niet jong meer en bezit niet meer de energie van vroeger. Ik vreesde, dat dit in mijn werk te dui delijk te horen zou zijn.'' Hij trok haar naast zich op de kleine sofa. „Misschien vind je het vreemd, maar ik hoop, dat je mij- begrijpt." Smekend keken de anders zo koe le, heerszuchtige ogen haar aan. Josine schudde het hoofd. „Neen, eerlijk gezegd, begrijp ik je niet. Succes of mislukking, blijdschap of verdriet, het is om het even: ik ben je vrouw en wil mijn deel hebben van alles, wat je overkomt, het goe de, zowel als het kwade." „Vergeef mij dan, Josientje, ik heb het toch goed gemeend.'' Zij voelde duidelijk, dat het ge sprek hem pijnlijk was, want opeens brak hij het af en begon over ande re dingen te spreken. Maar zij liet zich niet afleiden en vroeg nu welk thema het libretto behandelde, en of het waar was, dat de opera al leen in Amerika zou opgevoerd wor den. „Het libretto schat je, is niets bij zonders, een eenvoudige liefdesge schiedenis," antwoordde hy onver schillig. „Wat het recht van opvoe ring betreft, dit heb ik inderdaad alleen aan Amerika gegund. Een vriend aldaar had dit mij verzocht enHij trok de schouders op, „ik weet zelf eigenlijk niet, waarom ik op dat verzoek inging. Een gril van mij, Jo waarvan de betekenis mij zeïf niet heel duidelijk is."' „Nu voor zover ik weet ben je een slimme zakenman," lachte de jonge vrouw. „De inwilliging van dat ver zoek zal je ook geen windeieren ge legd hebben." Nu lachte hij luid en verlicht. „Je hebt het geraden, vrouwtje, ik heb mij goed laten betalen. Maar de di rectie stelde dan ook als voorwaarde, dat de opera gedurende zeer lange tyd niet in Europa mag opgevoerd wordien.'' „Ik vind dat wel wat vreemd," merkte Josine op. „Wat kan het die lieden in Amerika schelen, of je opera hier wordt opgevoerd of niet?" Hij antwoordde niet en zij vroeg ook niets meer, hoewel zij het eigen aardige gevoel niet van zich af kon zetten, dat haar man haar iets ver zweeg. Iets gewichtigs, dat de toe dracht der zaak gemakkelijker zou maken. Dat gevoel werd zekerheid, toen zij bemerkte, hoe van Kempen van dag tot dag veranderde. Hij ontweek iedereen, die eventueel vragen aan gaande zijn nieuwe opera tot hem zou kunnen richten, hij ging niet meer naar concert of schouwburg en liet bijna niemand meer in zyn huis toe. Dat gedrag moest op de een of andere wijze in verband staan met zijn nieuwe opera. Zelfs een theater agent, die bij hem kwam om voor een reusachtig bedrag het opvoe- ringsrecht voor Europa aan te vra gen, moest overrichterzake vertrek ken. Voor het eerst in haar huwelijk begreep Josine haar man niet. Op een avond was hij vrolijker en opgewekter als anders en de jonge vrouw maakte van deze stemming gebruik om hem een verzoek te doen hem iets te vragen zoals zij zo lang reeds had gewild. „Speel mij toch iets voor uit je nieuwe opera,' vroeg zij, ik zou toch zo graag tenminste iets daarvan wil len leren kennen.'" Opeens stond Van Kempen uit zijn fauteuil op, alsof 'hij ergens vrese lijk van schrok: In zijn ogen kwam een uitdrukking als van iemand, die achtervolgd wordt en geen uitweg mer weet. Hij tastte met de hand naar zijn borst, een rochelend ge luid kwam uit zijn keel en hij wan kelde. „Mijn God! Wat scheelt je?" Josine was ook opgestaan en wilde hem vastgrijpen om hem te onder steunen. Maar eer zij dit kon doen, stortte zijn zwaar lichaam op de grond neer. Hij stotterde enige on verstaanbare woorden, waarin al leen duidelijk te horen was: „Mijn laatste werk.Geheel Europa...'' En dam „Vergeef mij?" toen slo ten zich zijn ogen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6