ONZE WEEK-P Zitting van hêt Leids Tribunaal Jiaxet 3iwiek en de MiCCiaenen-exfenfo" ZATERDAG 13 MAART 1948 ua L,ElUOE, LUUIOIITI TWEEDE BLAD PAGINA 4 UIT DE OLYMPISCHE HOEK Wat zullen we eten en drinken Hoe lijkt U 24 ton rundvlees? De door Lord Burghley en generaal John Jülpatrick, directeur van Madi son Square Garden te New York op gestelde lijst voor de voedingsmidde len, die de V.S. ten bate der olympi sche deelnemers van alle landen zen den zullen, bevat- onder meer het vol gende: 24 ton rundvlees, 6 ton var kensvlees, 6 ton kippen, 33 ton groen te, 36 ton aardappelen, 12 ton vruch ten in blik, 18.000 eieren (inpoeder- vorm of normaal), 3 ton lever, 3 ton nieren, 6 ton meel, 6 ton sausen (waaronder Ketchup mayonnaise en slaolie) 220 kg. vanille-ijspoeder, 50 kg. gemengd zuur, 3 ton vis in blik, 6 ton graangewassen, 6 ton koffie, 12 ton suiker, en 25 kg. zout en peper. Deze voedingsmiddelen zullen vol gens het resultaat van besprekingen tussen 20 en 30 lknden een behoorlijk dieet verzekeren zortder dat Groot- Brittannië behoeft bij te passen. Ook de Amerikaanse deelnemers zullen van genoemde voedingsmiddelen ge bruikmaken. Men is er zeker van, dat genoemde hoeveèlhedengemakkelijk ingezameld kunnen worden in de ATHLETIEK R.K. ATHL. VER. DE BATAVEN. Het programma voor de Bataven in de komende week is als volgt: Zondag: twee handbalwedstrijden op het terrein Da Costastraat tegen Wilskracht uit Amsterdam. Voor de dames aanvang 1 uur en voor de heren de bekerwedstrijd om 2 uur. Maandag: Out-door-training in het bos van Duinzicht te Oegstgeest voor de heren en alle junioren van af 17 jaar. Gezamenlijk vertrek per tram en fiets om 7 uur van af het station. Woensdag: Algemene Jaarverga dering in Café Re^t. „In de Vergul den Turk" Breestraat; aanvang 8 u. Donderdag de indoor-trainingen in de zaal Krauwelstèeg (achter Casino Theater). Voor darned en meisjes aanvang 7 uur. Voor de junioren aanvang 8.15 en voor de heren 9.15 uur. De overvolle bezetting bij de junioren maakte dringend noodza kelijk, dat deze training gesplitst wordt. Daar van af 3 April alle trainingen weer op de sintelbaan zullen 'geschieden moet men zich voor die paar laatste weken nog maar zien te' behelpen. Reden waar om wordt verzocht, dat een deel der junioren van 18 jaar, indien dit hun schikt, zolang aan de training van 9.15 uur deel neemt. Zaterdag gaan de langeafstand- lopers naar Duinrell in Wassenaar om daar het Zuid Hollands Club kampioenschap alsmede de wissel beker te gaan verdedigen. Reeds 2 jaren achtereen zijn De Bataven kampioen van Zuid-Holland gewor den. Hopelijk zullen zij het ook voor 1948 weer weten te prolongeren. MOTORSPORT PLOEGEN VOOR SPEEDWAY- RENNEN SAMENGESTELD. De K.N.M.V., heeft thans tenein de in de races een zeker evenwicht te krijgen drie ploegen van motor- ïenners samengesteld, die aan de Speedway-rennen in competitie-ver band zullen deelnemen. De ploeg voor Noord-Holland, die haar thuiswedstrijden in het stadion te Amsterdam en te Lisse zal hou den, bestaat uit de renners van Aart- sen, Hartman, de gebroeders Boef, Coumans, Baas-, Metselaar en de Rijk. Voor Zuid-Holland, met de thuis wedstrijden in het Feyenoord-stadion te Rotterdam en op de Speedway- baan te Rijswijk, komen uit de ren ners Steeman, Bosman, van Gorcum, van Rijswijk, Thijsse, Buur, Biard en de Laat. De .centrale plöeg thuiswedstrij den in het sportpark te Hilversum en vermoedelijk te Geleen (L.), be staat uit de renners Ietsberts, Kops, Bisschop, de Geus, van Doornik, van Dijk, Willard eij de Goederen. Elke ploeg bestaat uit 6 renners en 2 reserves. De wedstrijden, waarvoor de data nog worden aangewezen, zul len worden verreden in competitie verband met puntenstel. V.S., Cdhada, Mexico, de Scandinavi sche en Zuid-Amerikaanse landen, Australië, Zuid-Afrika en Zwitser land hebben bericht, dat zij zelf voor fïe voeding van hun deelnemers zul len zorgdragen. Aan de vorige lal den is opgave verzocht van de me nu's die zij voor hun deelnemers ge wenst achterv Hieronder zijn grote verschillen waar te nemen. Zo heeft Spanje onder meer het volgende me nu opgesteld: Ontbijt: 10 gram koffie, 140 gr. melk, 30 gr. suiker, 15 gr. boter en 125 gr. brood. Lunch: rijstsoep, lever, groene erw ten en kersen. Diner: kalfsvlees, rode kool, brood, erwten, aardappelen en een banaan. Zuid-Afrika heeft dit menu gezon den: Ontbijt: gestoofde pruimen, pap van hele graankorrels, twee gebakken eieren, toast met boter, vers fruit, thee, koffie, en melk. Lunch: biefstuk, sla, tomaten- en wortelsla, cocosnoot-vla, bruin brood met boter, honing, thee, koffie, en melk. t Diner: gortsoep, twee lamscotelet- ten, aardappelen en erwten, vla, ka-, detjes met boter, roomkaas, koffie, thee en melk. BRIDGE „De Sleutels". Woensdag j.l. had in den Haag een oefenwedstrijd plaats tussen de bridgeclub „de Sleu tels" en de Oude Bond uit den Haag. De wedstrijd werd gespeeld volgens het Mitchell-duplicate systeem en diende als voorproef voor de komen de Waddingtonbeker-wedstrijden. De Oude Bond was sterk vertegenwoor digd, waaronder enkele internationals en oud-internationals. „De Sleutels" had echter het genoegen na een span- nénde strijd met 62 M.P. te JODEN OPGESPOORD IN DE HAARLEMMERMEER. Vo%r het Bijzonder Gerechtshof te ^Amsterdam stonden terecht de 62-ja- rige Harm Jelsma uit Hoofddorp en de 32-jarige A. van der Meer uit Zaandam, die tot de capitulatie van Duitsland de functies van inspecteur en adjunct-inspecteur van politie, in de gemeente Haarlemmermeer "had den vervuld. In October en-November 1942 kre gen zij van de N.S.B.-burgemeester van deze gemeente, Derks, opdracht tot het verrichten van huiszoekingen in drie boerderijen in de Haarlem mermeer, waar Joden verborgen zou den zijn. In de boerderij van Boo gaard zochten zij anderhalf uur lang tot eindelijk van der Meer de schuil plaats ontdekte, waaruit 13 Joden te voorschijn kwamen. Ook op de an dere boerderijen konden zij.de Jqden opsporen, zodat in totaal 25 Joodse Nederlanders door hen gearresteerd uitgeleverd werden. Van geen van hen heeft mén sindsdien iets meer vernomen. De president, mr. F. R. Mijnlieff vroeg aan verdachte Jesma, waarom zy niet een vluchtig onderzoek had den ingesteld en toen naar hun bur gemeester waren gegaan met de me- deling, dat er geen Joden waren. De verdachte antwoordde hierop: „Het was onze bedoeling de Joden uit de Haarlemmermeer, dat spergebied voor hen was, te zetten en wisten toen niet, dat deze mensen het leven zouden verliezen. Als er weer een oorlog kon)t, dan weet ik wel wat te doen." De president antwoordde hem: „Ik ben erg bang, dat u daar dan geen kans meer toe krijgt." In zijn requisitoir vergeleek mr. Rohling de weinig vaderlandslievende houding van beide verdachten met het op treden van de. oude heer Bocfgaard, die bij zijn verhoor door de Duitsers had geantwoord op de vraag of hij niet wist, dat het verboden waö Jo den te verbergen: „Er is slechts één Heer, die mij iets verbieden kan en dat is Christus." Aan het eind van zijn requisitoir kwam de eis: 5 jaar met aftrek voorarrest, Het Leids Tribunaal heeft in zijn zitting van Vrijdag te Den Haag en kele vrij onbeduidende zaken behan deld. De zieligste was die van de 25- jarige student J. P. van Ham uit Lei den, die al sinds de bevrijding gede tineerd is te Vught wegens zijn dienstneming bij de Landwacht en later zelfs lj>ij de Landstorm. Het was zoals de president, mr. Ph. Ruyter de Wildt zei, deze jongen moet dro mend de bezettingsjaren langs zich h'een hebben laten gaan. Door zijn milieu, zijn ouders waren natio- naal-socialisten heeft hij zich vol komen passief laten verleiden lid te worden van de N.S.B. en verder voetje voor voetje het paadje te vol gen: vrijwillige arbeidsdienst, land wacht, landstorm, politiek delin quent van de miezerigste soort. Veel kwaad schijnt deze inactieve en ondanks zijn opleiding domme knaaf) niet uitgehaald te hebben. Zijn ver dediger, mr. v. d. Plas, vond dan ook, dat hij lang genoeg gedetineerd is geweest. G. J. Rietveld, uit Alphen aan den Rijn, een 34-jarige veehouder, stond terecht om een aantal weinig roos kleurige zaken: lid N.S.B., kringlei der te Alphen, landwacht, deelne men aan huiszoekingen, culmine rend in het opstellen van een lijst van „verdachte" personen. Beschul digde toonde nu heel wat berouw. Het bleek, dat hij uit een soort ran cune was overgegaar tot zijn wanda den. De Nederlandse Regering had hem namelijk voor de inval in 1940 veiligheidshalve geinterneerd. Zijn toetreden tot de landwacht zou hem min of meer tegen zijn zin zijn afge dwongen. Tot zijn geluk hadden de door hem genoteerde Nederlanders ggen nadeel van zijn verraad onder vonden. Zijn raadsman legde hier de nadruk op en betoogde verder, dat Rietveld zich zo correct heeft gedra gen in de bezettingstijd en nimmer misbruik heeft gemaakt van zijn par tijfuncties. W. Piepenbrink, metaalbewerker te Alphen aan den Rijn, gedetineerd te Vught, volgens eigen verklaring door werkloosheid gedwongen tot dienstnemen bij N.S.K.K., later bij Waffen Schutzdienst. Hij bracht het hier tot Oberrottenführer en deed dienst in Rusland en in Polen. Het bezwaarlijkst was ztfn verraad van enkele Nederlanders die zich aan -te werkstelling in Duitsland hadden onttrokken. In Alphen heeft hij zich eens „verdienstelijk" gemaakt door zijn medeburgers vriendelijk aan te raden tijdens „Sperrzeit" naar bin nen te gaan door middel van een pistoolschot ii\ de lucht. De raads man, mr. Wttewael van Stoetewe gen, beschouwde zijn cliënt als een man met te weinig hersens, die mede door armoede tot zijn misstappen ge komen is. Spr. bepleitte onmiddel lijke invrijheidstelling, waarvoor het Tribunaal geen termen aanwezig achtte. Bij de zaak van A. P. Koemans, die grondwerkzaamheden heeft ver richt voor de Wehrmacht en later tot de Kriegsmarine toetrad werd nog even geredetwist over de juistheid van diens bewering, dat hij slechts zes weken bij die mariné gediend heeft,.daar zijn vrouw nog maanden lang daarna uitkeringen kreeg. De raadsman, mr. .Stellwagen, vond dat de rommelige tijd in aanmerking ge nomen niet* zo heel vreemd. Spr. vroeg of met reeds ondergane de tentie kan worden volstadn. M. Mühlbauer te Leiden was tot de Hitierjugend toegetreden, omdat hij zich door de ophanden zijnde natu ralisatie van zijn vader, Duitser voel de en omdat hij zich van zijn school kameraden vervreemd voelde. Later hêeft hij bij de Luftwaffe gediend en in Den Haag en Leiden verrichtte hij diensten voor de Schutzgruppe. Ei waren gunstige getuigenverkla ringen, die de raadman pas schrifte lijk had ontvangen. Het Tribunaal besloot deze zaak tot 16 April aan te houden om dit vijftal getuigen a dé charge qlsnog te horen. Uitspraken. D. Bronsgeest te Leiden, interne ring tot 9 Juli 1949, ontzetting uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te vervullen of bij de gewa pende macht te dienen. J. J. van Leeuwen, interneriqg tot 7 Mei 1948, ontzetting ,uit de kies rechten en het recht openbare amb ten te bekleden en bij de gewapende macht te dienen. J. N. Korswagen, internering tot 5 89. En ondertussen kwam de sla vin Theodoor Tuf met de kw^st in de tuin aangezet. jAsjebffef Karli- boem, asjeblief Alikop zei ,Theo Tuf en stak een rietje in zijn eigen glas om het leeg te drinken. „Wat zit er in dat iampotje, Theodora", vroeg Karei Kwiek. „Kijk maar W, antwoordde Theo, „ik vind het een raar geval'". Karei hield nu het potje tegen hef licht. „Als dat mijn heer Gabriël niet isen de luite nant... lieve hemel." Vlug deed hy het deksel er af en daar rolden de twee kleine mannen over de bank Sultan Alikop was vuurrood geworden. Hij keek strak naar zijn grote teen. Karei Kwiek wierp hem pen verwijtende blik toe. „Wat heeft dat te betekenen, Alikop?" „Broeder Alikop'", bedoel- je ze ker?...*' „Nee, 'geen moesjes, ge woon Alikop. Het raakt afgelopen met onze vriendschap op deze ma nier, Jjegryp je dat?!!!" „Ik weet er niets van verklaarde Alikop Ben Ibrahim naar waarheid. „Ik heb er die mannetjes niet in gestopt „Dat zal wel gelogen zijn", veron derstelde Karei Kwiek. En nu zien jullie meteen "ns hoe slecht die sul tan Alikop was, ondanks al z'n voor gewende vriendschap. Alikop sprak 'n lelijk toverwoord üit en... floep! Zowel Karei Kwiek als Theodoor Tuf waren precies even klein als de heren Gabriël en de luitenant. „Het spijt me voor jouw.Karliboem'', zei sultan Alikop, „maar ik vertrouw het zaakje niet meer. ïk zal jullie al lemaal in een jamflesje moeten zetten. Het spijt me verschrikkelijk, maar ik kan hier in mijn eigen pa leis geen pottekijkers dulden." Hij klapte in zijn handen en 'n slavin bracht drie lege jamflesjes, zodat er in totaal voor ieder éért beschikbaar was. Ze waren wel lelijk in de val gelopen. Van de bank afspringen om te vluchten konden ze niet. Die was te hoog. Z& moesten gelaten af wachten en toezien hoe ze allemaal apart in 'n jampotje werden ge stopt. „Toch spijt het me'", zei Ali kop nog e^ps „van wege de vriend- Mei 1949 en ontzetting uit bovenge noemde rechten. De Noordwij kse banketbakker S P. C. van Wely, is tot een zeer zware boete veroordeeld. Het Leidse Tribu naal- onthief hem van zijn beheer over zijn vermogen, legde hem een internering op voor de tijd reeds in detentie doorgebracht en verklaarde zijn vermegen tot een bedrag van 26.000 verbeqrd. Dertig dagen na de verbeurdverklaring eindigt zijn beheer over het vermogen. .HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF De kellner aan het front De kellner Corn v. d. Zwan- te Noord- wijk heeft zich voor het Haagse Bijz. Gerechtshof te verantwoorden' ge had, omdat hy in dienst van de vijand was gegaan, en o.m. aan het Russische front zich had ingezet Ter gen hem werd acht «j aar gevangenis straf met aftrek van preventief ge- eist. Het Hof heeft in deze zaak na der een psyohiatersrapport bevo len. en de beslissing daartoe aange houden. Toen het meisje het „af" maakte De kantoorbediende A van Breda uit Oegstgeest was plotselöig de jver- keerde kant opgegaan, toen in de be zettingstijd.zijn meisje het „af maak te met hem. Hij ging eerst naar de Jeugdstorm, en kwam vervolgens bij de vijand in dienst. Hij yocht la ter bij het- Albertkanaal in België Deze adv. Fiscaal bij het Haagse Bijz. Gerechtshof eiste thans tegen hem tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, en ontzet ting uit de kiesrechten. De raads man mr L. E. J. v. Meeverden pleit te clementie. Bekentenis De adv. fiscaal waardeerde het in de landbouwer C. Hoogervorst uit Lisse, dat hij vlot bekende in dienst van de vijand te zijn geweest; hij had in het Ned. legioen dienst genomen, en vocht o. m. in Polen, en Kroatië, waarvoor hij' 'het IJzeren kruis kreeg. De eis tegen verdachte luidde acht jaar ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief. De raadsman, mr'G. A. Jan sen op de Haar'w'ees op de omstan digheden, waardoor H. bij de N.S.B. kwam. Bij de vijand De bloemb'ollen- reizigets A. J.'de Wreede uit Lisse, die in de oorlogsdagen nog in Ned. krijgsdienst was geweest, had zich in 1940 bij de N.S.B. gev.oegd en later trad hij in dienst van de vijand. Vol gens zijn verklaring wilde hij tSgen het communisme vechten. De adv. fiscaal eiste tegen hem trek van preventief. De raadsman, mr C. M. Loeff pleitte clementie. HAAGSE GERECHTSHOF De straf verlicht In verband met .een zwarte affaire was mej. S. M. M. van B. te Wassenaar door de Politierechter veroordeeld tot twee .maanden gevangenisstraf, van welk vonnis zij in hoger beroep kwam bij het Hof. Dit heeft verdachte thays veroordeeld tot f 40 boete of 20 da gen hechtenis, en voorwaardelijk 2 maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De zwarte kolen Omdat zijn vrouw ziek was, had B. B. te Sas-" senheim een hoeveelheid van 500 kilo steenkolen gekócht, - die dubbel zwart waren Het had hem bij de Haagse Politierechter veroordeling tot twee weken gevangenisstraf op geleverd van welke beslissing hij in hoger, beroep kwam bij het Hof De jfroc. generaal stelde voor de straj te verminderen, en die voórwaarde- lijk op te leggen. Het hof heeft ver oordeeld tc/t twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het varkens-kerkhof Toen de C.CJD.-ambtenaren in de tuin van de slagër A. J. V. te Noordwijk gingen dachten de ambtenaren dat zij op 'n varkens-kerkhof terecht te zijn ge komen, want er werden zo nogal wat beenderen aangetroffen. Die waren afkomstig van een clandestien- var ken dat door V verhandeld" was bij de badgasten van het seizoen. De rechter had hem daarvoor veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf, en in hoger beroep vroeg de proc. generaal bevestiging van het vonnis. Het Hof heéft^thans zes we ken gevangenisstraf opgelegd. Kolen voor de Bakkerij Omdat hij voor de oven nodig had, kocht de bakker W. C. H." te Sassenheim steenkolen zonder bon. In hoger be- roep vond de proc. generaal wel re den tot clementie, dqeh vroeg niette min de twee weken gevangenisstraf terug te brengen tot een week ge vangenisstraf. Het Hof heeft de twee weken voorwaardelijk opgelegd met drie jaar proeftijd. Een „scherts-korps" Harde woorden óver Landmacht-ve. pleegsters Een ongewone zitting van de Krijgsraad, waar enige harde woor den vielen. Een beetje onwennig stond gedaagde, een Haags meisje, dat dienst genomen had in het Ne derlands Verpleegster Korps Land macht, voor haar rechters en ze be greep niet veel van de aanklacht die wegens desertie tegen haar inge diend werd. Ze had zich nooit mili tair gevoeld, was haar zwak Ver weer. De auditeur-militair beschouw de de zaak als een principiële kwes tie. Eindelijk moet men eens weten waar men met dit „militaire" onder deel aan toe is. Hij zeide alle moge lijke inlichtingen over het verpleeg sterskorps te hebben ingewonnen en tot de ontstellende ontdekking gekorr/en te zijn, dat het geen mili tair korps maar een schertskorps is, een aanfluiting voor de uniform die we allen dragen". Bovendien ont dekte de auditeur, dat de meisjes die alle militaire'voorrechten genie ten, nimmer een verban'd-acte teken den! „Waarom1 deze schertsverto ning?'' Op 24 Maart zal in deze zaak uit spraak gedaan worden. De officier van gezondheid, dié met het ver- FIGUUR-PUZZLE. Horizontaal: 1. smalle weg, 4. ge zwind, 5, muzieknoot, 6. oude bena ming voor liter, 7. tegengestelde van droog, 8, huisdier, 9. schrijft men mee, 10. muzieknoot, 11. voorzetsel, 13. voorzetsel, 15. oude lap, 16 'en dergelijke (afk.), 17. voorzetsel, 18, lengtemaat, 19. bitter vocht, 21. kippenloop, 23 achting, 24. voor werp,* om te snijden, 25. bijwoord, 26. deel van een boom, 27. voorzetsel, 29 deksel, schil, schaal, 30. afkorting op telegramformulier, 31. honig- drank, 32. zot, 33. voorzetsel, 34. masker, 35. muzieknoot, 36. voedsel, 38. landbouwwerktuig, 40. kleding stuk vor dames, 41. onbekende (afk), 42. heeft een schip, 43, voegwoord, 44. .reeks, 46. zangstem, 48. water doörlatende, 49. voor, 50. voorzetsel, 51. uitgestrektheid zout water, 52 hakwerktuig. Verticaal: 1. bosgod, 2. spil van een wiel, 3 katoen ener lamp of kaars, 4. knaagdier, 5. gezondheid (Fr.), 6 dam langs een water. 7. afkorting voor neon, 8. wang, 9. duw, 10. woedend, 12. lusthof, 14. tegengestelde van vet. 15. deel van het oor, 20. slede, 21. laèwerk, 22. boom, 23. plechtige ge lofte, 24. dof, 26. uiterste punt, 27. gesloten, 28. gevangenis, 29. boom, 30 schatten. 31. familielid, 32. ontken ning .(Eng.), 33. bloedhuis, 34. tam, 35. eer, 37, zwarte vloeistof, 39. ge sponnen draad, 40. roodachtig, 45. persoonlijk voortiaamwoord, 46. vlak temaat, 47. lager onderwijs (afk.), 48 deel v. d. mond, 49. vlies, vel, 51. persoonlijk voornaamwoord. Oplossingen moeten uiterlijk Don derdag 18 Maart in ons bezit zijn. Op de enveloppe vermelden: Puzzle. Ondem de goede inzenders zullen verloot worden, een verzilverde ro zenkrans, èen vulpotlood en een por- temonnaie. 1. voorradig, 2 benadelen, 3. ont lasten, 4. teerkwast, 5. Louisiana, 6. maitresse, 7. beslissen, 8 vertrouwd, 9. voorgeven, 10 Canadezen, 11( ver derven, 12. aansteken, 13 stemhamer, 14. trommelen, 15. Maandagen, 16. menagerie. 17. verblijden, 18. groe peren, 19. verslapen, 20. vertellen, 21. noordpool, 22 kanselier,23. bedwin gen, 24. betekenen, 25 vloerzeil. I-II ratel, II-III lastgever, III-IV regeleren, IV-V nader, V-VIII regel, VIII-VII lepelaars, VII-VI Saragossa, VII aster. Uit het grote aantal oplossingen dat deze week binnengekomen is, blijkt wel, dat de puzzle, niet erg moeilijk was. Uit de goede oplossers werden door het lot/le volgende ge lukkige winnaars aangewezen. Ie pr. een verzilverde trozenkïans: B. Al- - kemadeWitteman, Voorstraat 77, Noordwijk (Binnen), 2e prijs een dy- mesportemonnaie: Bep Mulder, Vliet 71, Rijnsburg, 3e prijs een vul potlood: R. Feldvan Meel, Donker - steeg 12, Leiden. De prijzen zull§n worden toege zonden. pleegstertje uitging en door ziekte voer te wenden zijn plicht verzaak te, werd tot een maand gevangenis straf veroordeeld. GEJUS v. d. MEULEN VEROORDEELD. De Bijzonder Raad van Cassatie deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de oud-doelverdediger van het Ned. elftal, dr. A. Y. v. d. Meulen, die door het'Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam tot acht jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens vrijwillige dienstneming bij een vijandelijke mogendheid, weten de dat Nederland met Duitsland in oorlog was. De, Proc. Fiscaal prof. I.angemeyer, had' op 14 Februari j.l geconcludeerd tot verwerping van het beroep, daarbij in aanmerking nemend dat verd. die zich als mili tair arts bij de vijand had gemeld, er volgens zijn oordeel bijzonder ge nadig met deze straf was afgekome'n. Uitspraak doende heeft de Raad het beroep hedenmorgen verwor pen. BEURSOVERZICHT. Alle aandacht ter beurze ging uit naar de gisteren aangevangen ver handeling vap claims, voortspruitend uit de Dinsdag aangekondigde kapi-' taaisuitgifte van Philips. Deze han del had van het begin af aan een zeer levendig verloop en drukte vol ledig zijn stempel op de markt, te zamen met de handel in de aandelen Philips, die heden exclaims noteer den: De prijs van de claims viel ech ter sterk tegen. Tegenover een theo retische waarde yan circa 710 no teerden de claims circa 100 lager. Na gedaan te zijn tussen 600 en f 625 bleven zij in het verdere .ver loop zich bewegen rondom ca. 615. De aandelen deden exclaim circa 294, hetgeen met berekening van de cJaim overeenkwam met ca. 377 te gen, een slotkoers gisteren van 395. Tot 23 Maart, dag van inschrijving voor de gewone en preferente aan delen, zal de handel in claims Phi lips de fondsqnmarkt blijven be heersen. De belangstelling voor de andere afdelingen viel hierbij in het niet. NIEUWE BOEKEN C Barea, Arturo Spaanse Tri logie; Ie deel: De Smidse. Vert. pit het Spaans dr P. A. van der Laan. Geïll. met teken. dr. Ed gar K. ,Machielse Den Haag, L. J. C. Boucher, 3 din I. Uit zuiging der armen door de rij ken is het thema van dit weer zinwekkende, banale en trieste verhaal, en alles met een de monstratief anticlericalisme. Burnham James Machts vorming der bewindvoerders. Hoe in de huidige maatschappij de bewindvoerders de macht in handen krijgen. Vert. uit het Amerikaans (The managerial re volution) dr Richter Roegholt Den Haag, H. P. Leopold, 1947 284-biz, III. De beperkte staat der kapitalisten zal vervangen worden door de totale staat der bewindvoerders. Schr. onthoudt zich van moreel oordeel. Cats Paul mr Afrika straks Ontwikkeling van Afrika bezui den de Sahara-sinds 1870 en een blik op de toekomst. Geïll. met 18 blz foto's en 8 blz krtn. en 2 uitsl. krnt. en fign A"tiam. Brussel elsevier, 1947 IV.. Ge degen studie over land, volk en economie Veroordeelt de kunst matige grenzen der invloed sferen, bepleit synthese en asso ciatie via zo groot mogelijke autonomie r Cerfaux L. en J. de Keyzer De oude volken vaii het Oosten Geïll met fign en krtn Ant werpen; Tilburg, Standaard- Boekh., (Handboeken voor Ge schiedenis nrl.) 1945, 5e druk 178 blz., V. Een van harte aan bevolen boekje over beschaving en cultuur van het nabije Oos ten, speciaal Voor-Azië en Nijl- dal. vau der Graft C. Cath. Dr Nederlandse volksgebruiken bij Hoogtijdagen. Geïll. met fign t.d.t. en 44 blz. pltn b.<Lt. A'dam, Allert de 'Lange, (Heem schut-serie, dj. 53) 1947 V. De christelijke volksgebruiken wor den in dit aardige boekje histo risch verklaard en prettig be schreven. Guardini Romano De Heer. Beschouwingen over de persoon en het leven van Jesus Christus Vert. vit h. Duits (Der Herr) dr Gabriël Smit Utrecht; Brus sel, Het Spectrum, 1947 922 blz-, geb. f 15. IV. Reeks toespraken gegroeid tot een groot geheel. Theologisch begrip en diepgaan de kennis van de H. Schrift is nodig voor 't volledig smaken van dit mooie werk. Luycken Leo De val van Emilie Fonteyne A'dam Bilt- hoven, H. Nelissen. (in voorbe reiding) 1948 284 blz III. Een perverse weddenschap,, met het nleisje Emilie als inzet. Een goe de roman, al is het literair geen uitblinker. Pos. Mary „Eens op Java e* Sumatra Het laatste reis boek over ons Indië in zijn glo rie tijd. Geïll. met 18 blz. foto's Baarn, De Boekerij, (1948) 254 blz IV. Vlotte journalistiek. Reisbeschrijving en overzicht 'van 't leven op Java en Suma tra, met grote waardering voor zending en missie. Samsom William Brand-' weerman Flower en andere ver halen. Vert. uit h. Engels (Firq- man Flower and other stories) dr J. F. Croes-Van Delden Brussel: Tilburg, A. Manteau (1948) 256 blz. IV. Een aantrek kelijke novellenbundèl, waarin het fantasievolle en allegorische sterk op de voorgrond treedt Bekoorlijke stijl. Suhard Kardinaal s Opbloei of verval der Kerk. Herdelijke Brief voor de Vastentijd van het jaar Onzës Heren 1947. Vert. uit h. Frans (Essor ou déclin de I'église) —Den Bosch, G. Mos mans Zoon, 1948 88 blz. IV-V. Over modernisme en integralis- \me in de Kerk. Een meesterstuk van herdelijk schrijven, getui gend van een ver vooruitziende blik. Tarle Eugene Napoleon in Rusland Vert. uit h. Russisch Geïll. met foto s t.d.t. A'dam, De Bezige Bij, 1947 378 blz. IV. Uitvoerige studie over Napo leons Russische veldtocht van 1812. Boeiend, maar typjsch Russisch-marxistisch eenzijdig. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rjjpere jeugd; VI voor allen

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8