De prijzenkwestie in de landbouw FLITSEN UIT RADIOSTAD II Wat zal er uit de bus komen? Tarwe-overeenkomst waarborgt broodgraanvoorziening 8 ALS DE HEIDE BLOEIT VAN NELLE ZATERDAG 13 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE RLAO - PAGINA 1 Het Ministerie van Landbouw was de laatste dagen door een muur van geheimzinnigheid omgeven. Op het woord „richtprijzen" werden de ambtenaren al schichtig «n vervol gens doofstom. Niemand durfde ook maar een tipje van de s.uier op te lichten, die over de landbouwpoli tiek hangt. 'Hele kabinetszittingen zijn gewijd aan de vraag of de land bouwprijzen moeten worden ver hoogd en ais men ziet met welk een geheimhouding al "deze besprekingen gevoerd zijn, zou men eerder.denken aan atoomgeheimen, dan aan een debat over de vraag of de tarwe voortaan 20.dan wel 21.zal kosten. Maar nu schijnt de beslis sing eindelijk te zijn gevallen en als op het ogenblik van verschijnen van dit artikei de prijzen nog niet ge publiceerd zijn, dan kan die publi catie toch ieder moment worden ver wacht, tenzij ér op het laatste mo ment "weer een nieuwe spaak in het wiel gestoken wordtWe zijn nu tóch eenmaal een maand of vijf te laat, dus het steekt niet meer op een dag. In offciele landbouwkringen heeft men echter geen grote verwachtin- gen van de beslissing van de Minis terraad. Naar alle waarschijnlijk heid zal de teelt van broodgranen aangemoedigd worden met een ma tige verhoging, maar enkele andere prodpcten zullen wel weer een veer tje moeten laten, waarbij men in de eerste plaats aan de suikerbieten denkt. Al es bij elkaar zal het totale inkomen van de boerenstand wel geen noemenswaardige verbetering ondergaan. Doch laten wij niet op de voor de deOr staande beslissing vooruitlopen Hoewel de prijzenkwestie alle boe ren en tuinders voortdurend bezig houdt, is het toch o.i. niet juist alle heilrte verwachten van officiële prijs vaststellingen. Alleen met prijzen is n nooit een behooilfjk inkomen te garandennn. Daar is in de land bouw meer voor nodig, in de eerste plaats dat de bodem in een goede cultuurtoestand verkeert en ten tweede, dat men met veel overleg zijn productie zo hoog mogelijk op voert. Van welk een invloed dat is bleek juist dezer dagen weer uit het zo juist gepubliceerde rapport van het Landbouw-Economisch Instituut over de uitkomsten van 700 bedrij ven in het boekjaar 1946-'47. Uit het overzicht blijkt nogmaals, dat bij gelijke prijzen sommige streken ee» gevoelig verlies lijden, terwijl an dere heel behoorlijke verdiensten te zien geven. Om een enkel tekenend voorbeeld te poemen bracht de ver bouw van aardappelen in de Veen koloniën për hectare bouwland een bedrag van 674.18 op, doch op het Overijsselse zandgebied niet meer dan 16.25. Nu zfjn deze posten niet geheel vergelijkbaar, omdat in de Veenkoloniën percentsgewijs zoveel meer aardappelen worden gebouwd, maar ook bij de beter vergelijkbare opbrengsten van de granen zien wij. grote verschillen. Deze post bedroeg bijv. in Zuid-Limburg 124.59 te gen 38.49 op de Neder-Veluwe. Daar staat echter weer tegenover, dat deze laatste streek met een op brengst van ruim 100.per H.A. van de pluimveehouderij o£ dit ge bied weer vooraan staat Geen epkele andere streek verdient zoveel aan de kippen. HET GEZINSINKOMEN per boerderij loopt dan ook sterk uiteen. Het laagste is 1730.op een boerderij van ruim 14 H.A. in het Drents-Overijsseise randgebied en het hoogste bijna f 10.000 op een boerderij van 43 H.A. op de ge- inundeerde Zuid-Hollandse Eilan den. De inundatie schijnt daar eer der voordeel dan nadeel te hebben opgeleverd, want het niet-over- stroomde deel vertoonf een gezins inkomen,' dat ruim 2500.lager is. De oorzaak daarvan ligt in de hogere opbrengst der suikerbieten, granen en handelszaden. Het is dus de vruchtbaarheid van de grond, die in de eerste plaats de hoogte van het inkomen bepaalt. Schiet die vruchtbaarheid tekort, dan moet een andere bron van in komsten gezocht worden, zoals op de Ve.uwe de kippenhouderij. Juist daarom is het zo onbegrijpelijk, dat de eierprijs verlaagd is. Gezien de aigemene hoogte der prijzen had het publiek zich bij de geldende prijzen neergelegd en deze zouden als ze niet verlaagd waren een belangrijke inkomstenverhoging, juist voor de kleine boeren hebben opgeleverd, nu de pluimveehouderij zich weer uit breidt. De kleine boeren zouden daar in een compensatie gevonden heb ben voor hun geringe opbrengsten aan akkerbouwgewassen. De v\feg, die men thans ingeslagen heeft, maakt het nogmaals moe.lfjker' een rede ijke richtprijs vóór granen e.d. producten te bepalen. Wij vrezen dan ook, dat de landbouwprijspoii- tiek aan de boeren weinig reden tot tevredenneid zal geven. DÈ NEDERLANDSE POOT- AARDAPPEL ONDER ALLE KLIMATEN. De Nederlandse pootaardappel zoekt en vindt zijn weg door de ge hele wereld, maar onze kwekers zijn niet voornemens reeds op hun lauweren te gaan rusten. Zij weten, dat h&t meest geëxporteerde ras, Bintje, behalve zijri vele goede ook nog enkele minder mooie eigen schappen heeft en daarom blijven ze doorwerken aan de verbetering van het materiaal. Steeds worden nieywe kruisingen uitgevoerd en nieuwe variëteiten geprobeerd. Men heeft echter ervaren, dat een nieuw ras, dat in .Nederland voldeed in het buiten1 and bij een ander klimaat afwijkende eigenschappen ging ver tonen. Daarom is men vorig jaar begonnen met het aanleggen van proefvelden voor nieuwe Nederland se aardappelrassen in België, Luxem burg, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Spanje, Portugal, Oostenrijk, Turkije, Brazilië, Argentinië en Zuid-Afrika. Dit jaar za.' men deze serie-nog uit breiden met Egypte, Syrië en Pa lestina. De resultaten zullen aanto nen welke rassen voor ieder van deze landen het best geschikt zijn en op grond van die gegevens kan dan de tee't in ons eigen land geregeld worden. Deze uitplanting wordt .ge organiseerd door de Commissie voor Pootaardappelpropaganda in het Buitenland; de poters zijn afkom stig van het Centraal Vermeërde- rings- en Selectiebedrijf te Zijldijk in Groningen. Zoveel mogelijk wor den de proefvelden aangelegd bij Nederlandse boeren in het buiten land, waardoor men zeker is van de juiste, verzorging van het gewas en van een goed inzicht in de aardap pelteelt. Dit is weer eens een vorm van Nederlands initiatief, waarbij wetenschappelijk werk en hande's- belangen op de meest practische wij ze worden verenigd. DAAR MOET TWINTIG PROCENT BIJ, De cijfers zijn nu bekend van de melkproductie over het vorig jaar. Ondanks de droogte is de totale pro ductie nog iets hoger geweest dan in 1946, maar. per koe was des op brengst in 1947 2712 kg. melk tegen 2769 kg. in 1946, wat betekent, dat er het laatste jaar meer melkkoeien waren, doch dat ze per stuk minder melk gaven. Voor de oorlog haalden we een gemiddelde van 3400 kg. per koe, dat is düs een vijfde of 20 pet. meer. Dit vijfde deel van de produc tie beloopt omstreeks een milliard kilogram melk en dat is precies de hoeveelheid, die voor de oorlog als consumptiemelk in ons land werd gebruikt. Zo lang deze hoeveelheid mankeert, betekent dat, dat onze da gelijkse melkconsumptie precies zo veel is als.de achteruitgang van on ze export bedraagt. Het is dus wel zaak. dat deze achterstand zo spoe dig mogelijk wordt ingehaald, wat een kwestie is van grasgroei en vee- voederverbouw. Nu wij een vroeg voorjaar schijnen te krijgen en de kunstmestvoorziening weer op iets begint te lijken, ""ijdt het geen twijfel of onze veevoederproductie kan met minstens 20 pet. wordèn vergroot. Laat men zich er reeds thtfns op in stellen zoveel mogelijk in te kuilen op een wijze, die rotting en verlie zen aan droge stof voorkomt. De 20 pet. achterstand moet dit jaar voor het" grootste deel worden ingehaald. BIETENZAAD ZONDER STEKBIETEN. In navolging van Amerika is men in Frankrijk begonnen met het kwe ken van bieten zaad zonder stekbie't- jss uit te planten. Bij deze methode worden de bieten in Juli-September rechtstreeks gezaaid op het, veld, waarop het zaad gekweekt zal wor den. Men zaait 20 kg. zaad per H.A^., dunt de rijen' niet uit en laat de bietjes eenvoudig in de grond over winteren. Het rooien, inkuilen en weer uitplanten vervalt dus, terwijl het volgend voorjaar de bietjes eer der aan de groei komen Behaive een besparing aan arbeid krijgt men, een oogstvermeerdering van minstens 50 pet. Proeven ten Zuid-Westen van Parijs hebben uitstekende resultaten opgeleverd. In ons klimaat, waar de winters veel strenger zijn, 'is deze methode echter te riskant, daar. in de meeste winters de bietjes in de grond zielen bevriezen. Het gevaar bestaatdan ook, dat deze nieuwe grijze van telen de verbouw van bietenzaad zal doen verplaatsen naar streken met warme winters, wat voor de Neder landse kwekers een belangrijk ver lies zou betekenen. NA TIEN JAAR SUCCES. Meer dan tien jaar geleden begon een spoorwegambtenaar te Castricum die tevens tuinbouwkundige is, met het trekken van witlof op gasver- warming. De proefnemer, de heer C. Dingerdis, werkte nauw samen met de ditecteur van de plaatselijke gas- - fabriek en boekte dadelijk fraaie resultaten. Het gasverbruik was laag, terwijl de ontwikkeling van de witlofkroppen snel en regelmatig verliep. Hij plaatste de pennan in eén bak met schoon duinzand, die in een loodsje was gebouwd; onder de bak door lopen gasbuizen, waarin I nend. kleine vlamopeningetjes. Natuurlijk waren maatregelen getroffen om te voorkomen, dat de bak ging bran den. Door het gebruik van zand inp.aats van aarde, werd rotting en schimmelvorming in sterke mate be perkt, .terwijl men de temperatuur regeling volkomen in de .hand had Ondanks al deze voordelen toonde de tuinbouw jarenlang geen belang stelling voor het werk van de heer Dingerdis,. doch deze winter is zijn methode plotseling „ontdekt" en er kend als een belangrijke aanwinst. Het brandstofverbruik bedraagt bij zijn werkwijze niet meer dan een halve cent per kg. witlof, terwijl de opbrengst 70 tot 80 pet. van het gewicht der uitgezette wortelen haalt. De kwaliteit van de kroppen die zich in hoogstens drie. weken ontwikkelen," is uitstekend. ZOETE Er is nog steeds grote behoefte aan zaaizaad van zoete lupinen. Dit gewas is yoor de verbouw van'groen- voeder een grote aanwinst, speciaal voor de lichte gronden. Het levert een flink gewas groenvoer, en ver rijkt de grond met stikstof. Dit jaar zullen verscltillende kwekers onge veer 100 H.A. voor zaad betelen, waarvan vo gend jaar 2000 H.A. vooi g -oenvocer kan worden bszaaid. De behoefte is echter nog veel gróter, zodat uitbreiding van de zaadteelt dringend gewenst is. Op goed bemest and is de zaadteelt zeer goed lo- DE NIEUWE TARWE-OVEREENKOMST waarborgt de Nederlandse bfoodgraanyoorziening voor vijf jaaf. De exporterende landen n.l. Canada, Australië .en de Ver Staten hebben zich verbonden aan de im porterende la*nden 500 millioen bushel tarwe p. jaar te leveren tegen vast gestelde prijz'en, die zich tussen een gefixeerd maximum van twee dollar en een aflopend minimum van 1.50 dollar tot 1.10 dollar zullen bewegen. Nederland heeft zich verbonden 835.000 ton tarwe af te nemen, waar van 85.000 ton voor overzeese gebieden. De importbehoefte van het Rijk in Europa is met 750.000 ton voor vij f zesde deel gedekt. De jaarprijzen zullen op basis van dé gecontracteerde prijzen in óverleg worden vastge steld door de tarweraad, waar Nederland in Benelux-verband lid is. beste'mji yoor veevoeders. Gezien de omvang van het thans afgesloten con tract verwacht ir. Boerma niet, dat de twee niet aangesloten tarweproduce- rende landen, Rusland en Argentinië, veel invloed zullen kunnen hebben op *de wereldmarkt in de komende vijf jaren. Hij vermoedt, d^t Argen tinië zich op de duur wel bij de tar weraad zal aansluiten. Het gesloten internationale tarwecontract moet thans door de aangeslotenen geratifi ceerd worden, waarna het op 1 Aug. van dit jaar in werking zal treden. HIJ PLOEGDE VOORT..., Voor de eerste vijf jaar veilig gesteld Het contract betekent voor de Ne derlandse schatkist dubbel voordeel. Tot dusver moesten hogere prijzen voor buitenlandse tarwe worden be taald, dan die, welke in het contract werden vastgelegd. Naast deviezen- besparing verkrijgt men ook bespa ring op de subsidies op brood. Bere kend wordt, dat met iedere \erlaging van 10 dollarcents per bushel het sub sidie per brood van 800 gr. met 7/10 Nederl.'cent verlaagd kan worden. In dien men bedenkt, dat de tarweprijs in Januari 1947 nog 3.15 dollar per bushel (27 kg) bedroeg, terwijl deze in de toekomst niet meer dan 2 dollar per bushel zal bedragen, dan kan men nagaan welke aanzienlijke-besparin gen dit contract ook in het binnen land oplevert. Dit verklaarde ir. A. H. Boerma, regeringscommissaris voor de buiten landse agrarische aangelegenheden, gistermorgen tijdens een persconfe rentie, die over de nieuwe tarwe- overeenkomst werd belegd. Ir. Boerma acht het echter van de grootste betekenis, dat op grote in ternationale schaal een overeenkomst is bereikt, Tlie zowel consumenten als producenten de grootst mogelijke ze kerheid bieden. Aan de boer wordt een redelijke beloning voor zijn pro duct gegarandeerd, hetgeen hem een stimulans zal geven de productie te vergroten. Anderzijds zijn de consu menten in de betrokken importerende landen zeker van hun broodvoorzie ning tegen -redelijke prijzen. Naast deze contracten blijft de vrije tarwemarkt bestaan, zo vertelde ir. Boerma desgevraagd. Naar zijn me ning zal een stabiel, lonend prijs peil voor de .producenten van tarwe als het voornaamste stapelproduct ze ker van invloed zijn op prijzen én productie van andere granen als bijv. (Van onze speciale verslaggever). „Attentie! Opname vijf seconden na nu"! In de Studio wordt geluid in stukjes geknipt, gemanipuleerd opdat de Bijna 300 keer. r luisteraar in zijn verbeel- De „gewone" man heeft niet veel verstand dinS°°.k de galeislaven Daar is Wam Heskes, de i aan de riemen ziet. gewone man, die er altijd van politiek. zo voortreffelijk het zijne In de ene studioruimte van zegt. We klampen hem ihaakt heeft: in Batavia tracht Ignace Neunvrk de aan en hij blij Kt achter werd een rede uitgespro- honderd leden van. het Ra- koffie met sprits al even ken, hij nam hét in Hilver- dio Philharmonisch Orkest gemoedelijk als ijn praat- sum op en even later zond tot grote dingen te inspi- jes, waarnaar half Neder- hij het weer uit heel In- rerenernaast zwoegen de land luistert. Hij vertelt. Even pauze, dan begint donesië kon het opnieuw muzikanten van Dolf van „Ik maak m'n tekstefi niet het. Johan Smitz «~i Loudi beluisteren. der Linden aan de nieuste zelf. Vroeger werden ze Nijhoff zitten tan een ta- „Al§ we geen gramofoon- song en niemand/heeft last geschreven door mr. Ja. feitje; erboven hangt de platen hadden zou het in van de ander, omdat iede- Derks, hoofdredacteur van hengelmicrofoon. Achter de studio nog veel harder re studioruimte volkomen De Tijd; sinds een maand het geluiddichte glas, in de werken zijn, sinds een pa_ geïsoleerd is. of vijf stelt 'Toon Rammelt regelkamer zijn Robbert jaar hebben we o~k onze Bijzonder belangwek- Ze samen. Hij is thef van Box en Briko op hun qui Miller band, die vooral bij kend is de inrichting voor de programma-cfdeling vive. Briko regelt de ge- hoorspelen wordt gebruikt, de air-conditioning, waar van de K.R.O. Ik isL er luidsterkte. Box besluitert "Het is een lange celluloid de lucht wordt gekoeld of toch nog4 altijd wel een het resultaat. Hij heeft zijn band waarop liet geluid verwarmd, gedroogd of be- paar uur werk aan, want wordt geregistreerd. Met vochtigd. Een orgel als dat de tekst moet ver„toond" behulp van een foto-lee- van de A.V.R.O., met zijn worden en ik zoek de mu- trische cel kan, net -als bij 5500 pijpei\, is een conglo- ziek er zelf voor#uit. de geluidsfilm, het bandje meraat van spitse vindin- Zo'n uitzending moet-aan tot klinken worden ge- gen; in de concertstudio's vijf voorwaarden voldoen: bracht. Het voordeel is dat met hun draaibare wanden Ze moet actueel zijn, een er geen platen gewisseld en hun geluid-absorberen- politiek tintje' h^ben, ook behoeven te worden en de stoelen zijn de modern-V wel op economische en so bovendien zijn verbeterin- ste theqrieën over acou- ciale vragen betrekkin, gen gemakkelijk aan te ;tiek in practijk gebracht, brengen: je knipt er een Het is goed na een wan- Regen in het had. stukje uit en je pl?v* er deling door de -studio, -die een ander stukje tussen, uren in beslag neerrft, in de handen vol gehad aan de ze toneelspelers. Een 'goede toneelstem fp nog geen goe de adiostem. Maar nu kan het er mee door. Schmitz ritselt met zijn pa pieren. Dat stoort. „Over lui, het spijt me" en het begint opnieuw, tot het „Je herkent je eigen stem niet", zegt Johan Schmitz, als we beneden in de snij kamer luisteren naar de platen, die woraen ge draaid. En Loudi Nijhoff vindt het toch wel een grappige sen satie. Voor de man, die al jaren lang hoorspelen, concerten, lezingen op de plaat vereeuwigt, beeft dit alles weinig sensationeels meer. Toch vertelt hij geestdriftig bij jfijn grieze lig ingewikkelde appara tuur van een opname, die hij eens voor de P.C.J. ge- 't Is éen vinding van jaar of tien geleden van drinken. Van vroeg een Amerikaan James Mil-' u'* Ier; Philips bouwde de ap paraten ervoor. De radiofamilie. hebber) en tenslotte moet zij echt-menselijk en hu moristisch zijn. Van econo- rnJo h?b r1"- cantine een kop koffie te stand, van politiek nog Zo zyn er in een radiostu dio tientallen technische snufjes te. ontdekken; de platen voor het geluidsde corvan hoorspelen met ap plaus, havengeluiden, ge lach, schietpartijen; de ge luidskamer, waar irt een bad regen wordt gemaakt moét omroepen, en met een peddel wordt tot Taat is hét hier een kómen en gaan van musici, artis- ten en technici, die samen verantwoordelijk zijn voor wat aan de - aether wordt toevertrouwd. Beroemdhe den en minder bekenden uit de radiofamilie kouten, kaarten en knabbelen op hun broodjes. Hugo de Groot bespreekt een parti tuur met zijn concertmees ter. Mieke prepareert zich op de tekst, die zij straks veel minder. Maar wie heeft daarvan wel verstand? Natuurlijk moet ik%het hebben van de laatste tv*ee ftctoren. Als Koos Koen kan ik zeggen wat ik wil; maar de gewo ne man moet soms d'ngen zeggen, waarmee hij het zelf niet eens is.' „Hoeveel maal bent U al als gewone man voor de microfoon geweest?" vra gen we hem. „Luistért U maar goed binnenkort komt m'n 300- ste uitzending!" Over dit oodcrwerp spreekt de Heer L. A. de Lange, Inspecteur bij dc Rijksluchtvaartdienst in een twee tal radio-praat|es op Maandag 15 i Donderdag 18 Maart om kwirt oor 8 's avonds over Hilversum I. leze radiopraatjes zi|0 speciaal bestemd voor leerlingen-en ouder» ran leerlingen-van Middelbare scho len. die dit |iar cind-cxamcn doen. Radio ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.). 8.00 Nieuws; 8.15 Derde Branden- burgs Concert; 9.00 Nieuws; 9.55 In leiding. Hoogmis; 10.00 Hoogmis; 11.30 KRO trio; 12.15 Apologie door'Prof. Dr. J. B. Kors'O.P., 12.30 Lunchcon cert van Klaas van Beeck en orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.15 Vervolg^ Lunchconcert; 13.35 Kamer muziek; 14.00 Fries Cabaretprogram ma; 14.30 Radio Philharmonisch Or kest; 15.40 Landbouwpraatje; 15.50 Muzikale tombola; 16.10 In het boeck- huijs; 16.25 Vespers; 18.30 Regerings uitzending; 19.30 Nieuws; 19 50 Sport- reportage; 20.05 Gewone man; 20.12 Metropole orkest; 20.40 Ben Hur; hoorspel; 21.45 Zilvervloot, 22.15 Avondgebed; 22.30 Kath. Nieuw; 22.55 N.B.C. Orkest. HILVERSUM II (415 M.) 8.00 Nieuws; 8.30 Voor het platte land; 8.40 Johan Jong; 9.12 Sportme- delingen; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 12.00 Fanfaremuziek; 12.25 Boekenhalfuur; 12.45 The Avro- leans; 13.00 Nieuws; 13.30 Concerten met toelichting; 14.50 Interlandwed strijd België—Nederland; 17.30 Ome Keesje;' 17.50 Nabeschouwing België Nederlahd; 18.00 Nieuws, 18.15 Ramblers; 19.30 Stradiva sextet; 20.00 Nieuws: 20.15 Kamerorkest; 21.15 Pierre Palla; 21.45 Kinderen van ka pitein Grant, hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Skymasters; 23.45 Charlie Kunz. MAANDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.;' 7.30 Orgelwerken; 8.00 Nieuws; 9.30 Nieuws: 9.30 Vragen aan voorbijgan gers; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Orgelspel; 12.33 A- mati trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Dolf v. d. Linden; 14.35 Celesta ensemble; 15.30 Kamermuziekensemble,' 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Dubbel Vier, 18.15 Sportrubriek;, 18 3- Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Boekbespreking; 20.15 Omroep orkest; 21.30 Kwintetten van Mozart; J22.30 Nieuws; 23.00 Wereldkampioen schap schaken; 23.10.Cyclus „De lie deren van Claure Debussy." HILVERSUM II (415 M.). 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte avondkost; 8.45 Gram.muziek; 9.35 Arbeidsvita minen; 11.45 Franse balletmuziek; 12.33 In het spionnetje; 12.3rf Pierre Palla; 13.0t> Nieuws; 13.30 A'damse Politiemuziekcorps; 14.20 Wat gaat er om in de wereld; 15.00 Nieuwe radio sterren; 16.00 Franse chansons; 16.30 Hoogtepunten uit de opera; 17.15 Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.15 Mu ziek journaal; 20.00 Nieuws; 20.55 "e- lotest; 21.15 De grote race, hoorspel; DOOR ANNY VAN PANHVYS 15) Hij speelde een paar liederen en iets uit zijn eerste symphonie. Mar go zat met grote ogen als in een droom, toen bij ophield, met spelen, kon zij eerst geen "woorden vinden, die haar warm' en vurig genoeg le ken om hem te, prijzen. Neen, dat was geen alledaagse muziek, dat' wist Margo door haar ervaring. Dit was iets groots, iets ge niaals! „Dirk, hoe- kwam je er eigenlijk toe om kapelméester in Bon Plaisir te worden? Je plaats is aan de di rigeer lessenaar van de.grote Opera!* Zij sprong op en liep onstuimig op hem toe. „Hoe trots zal ik eens zijn als ik je daai* zal zien staan en dan bij mezelf zal kunnen zeggen: „Eens heb ik onder zijn leiding gezongen en gespeeld.'' Ja, Dirk, voor iemand als jij is geen springplank nodig. Je» ben een van die meesters, die over de anderen heersen... Later zul je je wel herinneren, dat ik het je voorspeld heb." En Dirk drukte'met' vuur de hand van de lieve vleister. Hoewel hij haar niet beminde, deed het hem toch goed, haar warme lof te ho ren. Langzamerhand wekte Margo al door me^r in hem het zelfvertroiA wen op, dat hij meende voor altijd verloren te hébben. Eens bracht zij hem de tekst van een opera in één acte, die een kennis van haar ge schreven had en Dirk, door haar overgehaald begon de muziek er voor te componeren. Nooit had hij de jonge actrice over zijn eerste ope ra gesproken. Dat was hem ni£ mo gelijk dat hing te zeer samen met zijn liefde tot. Josine. Maar eens, na een uurje van gezellig samenzijn, schonk hfj haar het lied: Als de Hei de bloeit: Hij zat voor de piano ën onwillekeurig gleden zijn vingers over de toetsen, tot het eenvoudige liedje door het vertrek klonk. Met gedempte gtem zong hij er de Hol landse woorden bij. Nooit had hfj tot nu toe iets ge speeld uit de opera, die in de vlam men van de haard terecht was ge komen. Als soms de.een of andere melodie of motief hem in de gedach ten kwam, zette hij dat met ge weld van zich af. Maap dat liedje hoorde er eigenlijk niet bij, dat had hij pas in het laatste ogenblik er tussen geschoven als een intermezzo en omdat het hem zo beviel, vond hij het jammer het te laten rusten in het graf, dat zijn „Overwinnaar' gevondien had. „O, wat is dat mooi!"juichte Mar go. „Mocht ik dat lied maar eens voor het publiek zingen! Denk je ook niet, Dirk, dat het een reusach tig succes zou hebben? Het kan ge makkelijk in een of ander operet te gevoegd worden." Haaf donkere ogen keken Dirk verlangend en smekend aan. „Ja, dat is goed, je moogt het zin gen, maar eerst moet ik proberen, de Hollandse tekst in goed Frans over te zetten." Hfj bedacht, dat hfj Margo dat lied wel geven mocht, zonder er Josine van in kiennis te- stellen. De woor den waren van haar, maar zij zou ze -al wel lang vergeten hebben. Tekst en melodie waren toch ver brand door hem die haar echtgenoot was. Op een avond, toen Margo aan het einde van de voorstelling bijzonder luidruchtig was toegejuicht, kwam zij het toneel weer op en nadat zij Dirk onmerkbaar .een teken had ge geven, begon het orkest het voor spel van het liedje, dat nu door de kristalheldere stem van de zangeres zo eenvoudig, zo ongekunsteld werd voorgedragen. Toen de laatste noot gezongen was, brak er een storm achtig applaus los, zodat het kleine theater er van dreunde. Avond aan avond moest Margo Gi- rardin voor de Parijzenaars dat lied .zingen en ten laatste werd -het een soort mode*, naar het voorstads-thea ter te gaan, om de actrice dat senti mentele liedje te horen zingen. Weldra neurieden de elegante le- dinggangers op de boulevards het na, de loopmeisjes en modinettès zongen het en de straatjongens flo- en het schril en luid over pleinen en wegen. Geheel Parijs kende het liedje „als de heide bloeit". En toch wist niemand, wie de com ponist was. Als een onbekende vogel wiens schoon gezang iedereen be koort, maar -waarvan niemand weet, van waar hij komt, was dat lied over de wereldstad neergestreken. Dirk wilde zich niet bekend maken. Hij verheugde zich in stilte over het succes en deed Margo beloven, dat zij aan niemand het geheim zou ver raden. Zelf was hij een beetje ver bijsterd over dat succes. Neen, dat had hij niet verwacht en ook niet begeerd toen hij aan Margó zijn compositie schonk. Pakken brieven en drukwerken werden Sedert enige dagen door de post in hef huis van professor van Kempen afgegeven. De meeste vertoonden Amerikaanse postzegels en Josine verwonderde er zich over waarom haar man, die anders met haar elke brief, die hij ontving, be sprak, nu al die stukken zo geheim zinnig behandelde Hoewel het haar een beetje "kwet ste, liet zij er niets van merken. Maar opeens kwam een krant in haar handen, waarin een uitvoerig bericht stond omtrent een nieuw werk van Maurits van Kempen, een opera in twee bedrijven, getiteld „Véroverd Land". Bij de première hadden het publiek en niet het minst de toonaangevende critici zich bui tengewoon enthousiast getoond. De opvoering had plaats gehad in het Metropolitan Operahouse. Het was een zeer eigenaardig werk, waarin zich een jeudige kracht openbaarde, die men in de composi ties van de reeds bejaarde profes sor de laatste jaren gemist had. ^Het scheen, dat de pauze tussen zijn laatste werken eft dit nieuwe hem goed had gedaan en dat zijn talent er door versterkt was' geworden. Aan dit bericht voegde de redac tie van het blad cle opmerking, dat het ondenkbaar was hetgeen be weerd werd, dat deze opera alleen voor Amerik^ bestem 5 was en dat noch Europa nog Holland, het va derland van de componist, zijn werk zouden leren kennen. Josine zat in haar weelderig ge meubileerd boudoir en hield de krant, waarin zij dat bericht had ge lezen, in haar slap afhangende hand. Wat daar zwart op wit zag leek haar een moeilijk op te lossen raadsel. Maurits zou dan een nieuwe ope ra geschreven hebben, zonder er haar iets van te zeggen? Haar ge dachten zochten naar een oplossing en opeens viel het haar in, dat haar man in de laatste tijd zoveel brie ven en drukwerken uit Amerika ontvangen, had Dat bericht moest dus op waarheid berusten. (Wordt vervolgd) EN NU y&7 EEN KOPJE WT

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6