Ned. Schaatsmatadoren gehuldigd VRIJDAG 12 MAART 1948 Dg LEIDSE COURANT RAGINA 3 IJshockeywedslrijd als weinig verheffend slot Het hoogtepunt van de gisteren in de Apollohal te Amsterdam gehou den ijsdag was de daverende en warme ovatie»die het publiek de 20- jarige Kees Broekman bij zijn- ver schijning op het ijs bracht. Acher elkaar gleden Langendijk, Broek man, Huiskes, de Koning en van der Voort in hun nauwsluitende zwarte hardrijderscostuums over de baan om zich na enkele rondjes op een rij midden op het ijs op te stel len. De voorzitter der landelijke vereniging van schoonrijders, ir. H. Weselo, sprak hen daar hartelijk toe en memoreerde, hoe Broekman slechts 0.3 sec. van het wereldkam pioenschap verwijderd was geble ven. Namens geheel schaatsrijdend Nederland liet hij uit alle wind streken, d.w.z. uit alle hoeken van de zaal, door een kunstrijdster, een hardrijder, een ijshockeyer, een schoonrijdster en een tourrijder kransen voor de 5 hardrijders aan- rul$en. De' voorzitter van' de KkN.S.B., mr. C. P. Eecen dankte vervolgens zijn pupillen voor hun prestaties en zei- de, dat het thans de taak van de technische commjssie zal zijn na te gaan, waarom de Nederlandse rij ders,. waarvan enkele zulke soecia- listen op de lange afstand zijn ge bleken, oo de korte afstand zoveel minder presteren. Gedurende de ochtend en de mid dag waren in de hal nationale wed strijden in het schoonriiden gehou den. Bij de dames was mej. L. Schioper uit Zaandijk eerste en mei. T. Koelemeii uit Zaandam tweede geworden. Bij de heren van der Woude uit Zaandijk eerste en Blauwboer uit Middenmeer tweede. Bij de paren mevr. Rommelaar- Timmerman (Enschede) met dhr Blauwboer eerste en mej. L. SchiD- per met de heer Van der Woude tweede. Zij allen gaven des avonds de monstraties in de eerste pauze van een ij shockev wed strijd tussen de Ijsvogels en TYSC uit Tilburg. Het was deze iisho^kevwedstrijd, die de gehele avond danig heeft ontsierd en die de toeschouwers, waarvan velen voor het eerst met de hockeysport kennis maakten, met Met JUankfkvcd HET GROT^ GEVAAR Stakende ambtenaren! Zwijgende couranten! Oude-mannen-geleuter! Drie veelzeggende begrippen, die zeker de aandacht van het Klankbord waard zijn. En dat alles om dat on beschrijflijk grote vraagstuk van het Communisme. Een vraagstuk, meent U? Ik zou dan wel eens graag van U willen vernemen, wanneer iets voor U ophoudt eert vraagstuk te zijn! Of bent U wellicht ziende blind? Een vorige inzender noemde „Ik koos de vrijheid" van Kravchenko. Ik wil U geen enkele bron noemen van de ve le die er zijn, want die zijn U net zo goed bekend als mij. We kennen de kwaal (en als U die niet in al z'n diepten kent, dan hoeft U alleen maar eens om U heen te zien) en we ken nen het geneesmiddel. Ik geef U de verzekering, dat dit gèneesmidel hard zal zijn. U weet immer, ?achte heel meesters maken stinkende wonden „Ik geloof, ik strijd" was het devies van K. in uw vorig^klankbord. Zulke K.'s moesten er meer zijn-, neen, zo moesten we allemaal zijn! Maar wat zien we om ons heen ge beuren? In Heerlen dreigen de ambtenaren, ja de katholieke ambtenaren, in het openbaar met staking! Is het nog niet tot deze droge,' moffige-folianten re gerende bureaucraten doorgedrongen, dat er ernstiger problemen zijn? Is het wonder, dat ,,de Waarheid", de super-misdadige leugènkrant, deze royale ambtenaren (lees katholie ke ambtenaren geste orimiddelijk uitbuitte met vette koppen? Had dit protest niet langs de weg .van het overleg kunnen gaan en had dan deze verspilde energie niet beter gebruikt kunnen warden om eens van leer te trekken tegen een misdadigersbende als het communisme? De couranten zwijgen, ja inder daad, ze zwijgen! U wilt toch die an derhalve regel over een andere com munistische maatregel geen kracht dadig protest noemen? Waar blijven de Leidse studenten ep professoren, die in de Tweede We reldoorlog zo n prachtig voorbeeld van verzet gaven? Hoe is het mogelijk, dat een blad van vurige strijd en idealisme als de Linie een open tjrief aan Dr. Beel pu bliceert, die van een zodanige mis vatting getuigt, dat hij moeilijk an ders aan als „oude-mannen-geleuter" kan worden betiteld! Wat wilt ge, Li nie? Een briefkaartje aan de Waar heid schrijven met het verzoek om voortaan niet zó stout meer te zijn ert niet meer te jokken? Contra-spion- nage? Geleuter! Voor denkend en handelend Nederland is maar één op lossing mogelijk: volkomen vernieti ging van alle aan het communisme ten dienste staande middelen. De communistische partij en al haar mantelorganisaties dienen on middellijk verboden te worden, de bezittingen geconfisqueerd en de op roermakers geïnterneerd te worden. De „Waarheid" moet naar de brand stapel verwezen worden. En de diplomatieke betrekkingen met zekere dictatoriale mogendhe den! De conclusie is dunkt mij wel duidelijk! Nederland, wordt wakker! A. C. Alweer: commentaar overbodig. In zendingen aan het adres van P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85. een onvoldaan gevoel en weinig dunk van het ijshockey eerst tegen kwart voor twaalf naar, huis deed keren. Het begon, zo sportief. De omroeper maakte bekend, dat de ijs vogels de competitiewedstrijd aan de Tüburgenaren cadeau gaven, op dat de Canadezen Andreola en Mal- loy ieder aan een kant zouden kun* nen meespelen en met hun grotere kwaliteiten het peil van de wed strijd ten gerieve van het publiek zouden opvoeren. Bij de eerste pauze was de stand 3—1 voor de Ijsvogels, die versterkt waren met Andreola, maar gedu rende de tweede speeltijd, toen de ijsvogels opnieuw 2 doelpunten hadden gescoord, werd Malloy, die voor de Tilburgenaren uitkwam, wegens onnodig pingelen achter het doel, voor 2 minuten het ijs afge zonden. De Tilburgenarpn namen daarmee -geen genoegen en verdwe nen op initiatief van hun doelveer- dediger van Rijswijk van het ijs. Ondanks verzoeken van leden uit het bondsbestuur weigerden zij, de wedstrijd uit te spelen, indien de scheidsrechter zijn beslissing niet herriep. Een kwartier later ver dwenen alle spelers in de kleed kamer en werd de avond voortgezet met dembnstraties kunstriiden dpor Joyce Matheyi en door de danspa ren Annie Verlee met Joop Meer hof en Jooie Kennedij met Leo Schweiger. Intussen waarschuwde de voorzitter van de IJshocke^hond de heer Bierenbroodspot de Tilbur genaren, dat zij voor een jaar ge schorst zouden worden, indien zij- deze vriendschappelijke wedstrijd niet "uitspeelden. De soelers kozen eieren voor hun geld en gingen ten slotte het ijs weer op. De rest van de wedstrijd ontaarddè in een reeks van kleine vechtpartijen, .waarbij' de spelers elkaar, over de gehele baan achterna zaten, ook al was er geen puck in de buurt. Beurtelin"s werden spelers van de Ijsvogels en TYSC de baan afgezonden. Tot L0 minuten voor het einde onder oor verdovend gejoel van het publiek een Ser Tilburgenaren de gevallen Amsterdammer Verakker met ziin schaats opzettelijk tegen 't lichaam trapte. Onmiddellijk daarop werd ook de Laat van TRSC voor '2 mi nuten- verwijderd, omdat hij met zijn stick -een .de£ Amsterdammers om het hoof'd sloeg. Met vier man verder spelend werden de Tilburpe- naren onder de voet gelopen en b'i een doorbraak van de I-Tsvogels lieo de Tilhur«»ce doelverd°dieer demon stratief zijn doel uit. waardoor T.oek weinig moeite met scoren had Toen 1 minuut later oonieuw een vecht- nartii dreigde uit te breken schorst- de scheidsrechter 5 minuten voor ?t. einde, bii een 71 voorsorone (31 20. 20> voor de Ijsvogels, wedstrijd. Het publiek stak ziin mening niet onder stoelen of banken en keerde zich tegen de Tilburgenaren, van wie luidkeels geëist werd, dat zij voor de toekomst van het ijs zou den worden verbannen. Dat wa§ het weinig verheffende slot van het ijsseizoen 1947—1948 in de Amsterdamse Aoollohal. die Zon dag a.s.' voor alle ijssport tot de volgende winter gesloten zal wor den. LEIDEN DISTRIBUTIEKAARTEN IN PAND! De Prijscontrole komt soms tot merkwaardige ontdekkingen. Bij een winkelierster te Leiden was een ónd-erzoek gaande in verband mét verkoop van sigaretten a 12 J4 cent per stuk, toen de ambtenaren stuit ten op 36 distributielevensmiddelen kaarten. Wat bleek? De winkelierster h?d deze kaaren in pand genomen. Dit herinnert aan gevallen in kampen, waar mensen aan ondervoeding ge storven zijn doordat hun rookwoede hen ertoe bracht, eep deel van het toch al zo karige voedsel te ruilen tegen rookwaar. Tegen de Leidse winkelierster werd proces verbaal opgemaakt ter zake overtreding van de distributie- regelingsbeschikking. In overleg met de Officier van Jusütle zijn de kaar ten, die alle afkomstig' waren' van personen, die tot de laagste inko^ mensklasse behoren, aan de houders teruggegeven. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING Gisteren werd door de burgemees ter - van Leiden aan de heer F. H. Kemner, hoofdagent van politie al hier, de zilveren medaille verbonden aan de Orde' van Oranje Nassau uit gereikt wegens diens grote verdien sten op het gebied der daadwerke lijke dierenbescherming. Op 1 December 1944 was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer Kemner door de Commissaris van1 Politie alhier werd aangewezen om* de Trekhondenwet en haar besluiten te handhaven en om zoveel mogelijk het leed van het dier te verzachten, van welke taak »hij zich op uitne mende wijze heeft gekweten. De afdeling Leiden van de Ver. tot bescherming van dieren werkt nauw samen met deze humane en flinke politieman, die steeds alle bin nengekomen klachten grondig onder zoekt en nagaat. In 1919 heeft de heer Kemner een '••orkzaam aandeel gehad bij de oo richting .van de Ned. Bond van Poli- tie-ambtenaren tot bescherming van dieren, welke bond over het gehele land afdelingen heeft en een krach tig instrument is om de beschaving te dienen door dierenmishandelingen te beteugelen en tegen te gaan. Op de Leidse veemarkt doet Kem ner ook steeds veel en goed werk. Geen wonder, dat hÏA gisteravond te zijnen huize, Trompstraat68, werd gehuldigd en vele bloemen in ont vangst had te nemen. Hij werd toe- LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN diens kwaliteit van juridisch advi- reur van' de Ned. Politiebond T. B. D. en bestuurslid der a den ^van de Ver. tot Bescherming van Dieren. BENOEMINGEN IN VOOGDIJ RAAD. Bij K. B. zijn benoemd tot lid van de Voo;dijraaÉ te Leiden: D.°J. Vossers, Nederlands Hervormd pre dikant alhier en D. van der Waals, secretaris van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Alphen aan dén Rijn, wonende aldaar, me vrouw W. C. L. Sohellekens, geb. Ley ten, zondgr beroep, wonende te Hillegom. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN VERENIGING. Op de veertiendaagse clubavond der L. A. F. V. werden twee groe pen leden onder leiding van de he ren J. Wolfslag en P. v. d. Zanden met een Fotografische Hersengym nastiek getoetst op hun parate foto- grafische- kennis. Het is een aardige gedachte van de voorzitter, de heer Groenendijk geweest, om op- deze wijze een inzicht te krijgen in de fo tografische ontwikkeling der leden. Een gedachte, die zeker bij andere foto-clubs navplging zal vinden. De getesten gaven bliik van ~en goede theoretische kennis en wisten, zowel op sti-eng wetenschappelijkè- als strikvragen meerendeel 'n goe'l antwoord te geven, waarbij vaak een humoristische noot niet ontbrak. Ook „Mieke" ontbrak niet en hield met een regelmatige afkondiging van de stand de spanning er in. Overi gens waren de ploegen aardig aan elkaar gewaagd, en met'slechts en kele punten voorsprong ging ploeg A als winnaar over de eindstreep. De firma van der Zanden had de strijd nog aantrekkelijker gemaakt door voor ie'der van de winnende ploegen een rolfilm bechikbaar te stellen. De avond werd geopend met enige geluidsfilms, welke welwillend door de firma J. Wolfslag werden - ge draaid, waardoor het geheel een iet wat feestelijk karakter kreeg. Al met al een' leerzame en zeer geanimeerde avond, die eerst tegen het middernachtelijk uur onder dankzegging aan allen, die aan deze avond hadden meegewerkt, door de voorzitter werd. gesloten. DOOR VEEWAGEN OVERREDEN. Hedenmorgen ongeveer 8 uur is de 36-jarige Leidse koopman P. M. op het Veemarktterrein, toen hij op de treeplank van een vee-vrachtauto was gesprongen, daarvan afgegleden, waarbij de linkerachterwielen hem over de rug gingen. 'Met zwart in wendige kneuzingen werd uij door de E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. RESIDENTIE-ORKEST. Paul Klccki. Het Is verheugend te mogen vast stellen, dat velen het Residentie orkest onder leiding van Paul Klecki (Pools dirigent) in zijn volle glans hebben gehoord. Er is gemusiceerd met een animo en een bezieling, wel ke de gekozen prachtige werken op Hun mooist deden uitkomen. De ge noemde dirigent bezit als muzikant brillante eigenschappen. Hij voerde uit de „Symphonie d. kl. t." van Cé- sar Franck, die al die roten, al zijn ingevingen volmaakt, juist en schoon gerangschikt heeft tot een compositie van diepe betekerfis.» Een wonder voor hart en geest! Met een volma,ak- beheersing, gesteund door een groot geheugen en ware aanvoeling voert Klecki het orkest aan met plas tisch gebaar tot een volmaakte swijze van musiceren. Hij is meester van de grote opbouw, niet minder van 'het ragfijn p.p., van het detail. Ontroe rend was Franck's geniale symphonie met haar immateriële visie, verpuurd boven de mensenwereld. Onze voormalige stadgenoot Frans Vrijhoff speelde het „celloconcert b mineur" van Dvorak, die nooit zijn natuur, in dividualiteit of ras verloochent. In al de zangerigheid, heftigheid en melan cholie "onderkent men de Tsjech Het spel van Vrijhoff heeft zeer voldaan. Hij deed 't werk alle eer aan; spelend met kerngezonde muzikaliteit, en vir tuoos; Hij heeft een dragende, war*^ toön en veel energie. Ook heeft I een veerkrachtige absolute streek, klankverscheidenheid brengt bij voort, en strijkt een volzongen canti lene Het orkest was volgzaam' steu nend en voortreffelijk van coloriet. Na de verdienstelijke wedergave werd een ovationeel applaus het welver diend deel van de solist. Ten slotte „L'oiseau de Feu" conté dansé van Igor Strawinsky. vroeg, maar mees terlijk en origineel werk. 't Orkest betoonde, dat elke intentie van de temperamentvolle dirigent begrepen werd. Omdat Klecki xjiet alleen een warm muzikantenhart heeft, maar ook grote vakkennis, kreeg men een prima Strawinsky-vertolking. Daar hij het vermogen bezit om de met hem samenwerkende kunstenaars te bezielen weet hij hun spel met veel onderscheiding maar met veel drang ten leven te wekken. Men was meer dan dankbaar voor de brillante inter pretatie en nog maar ze'den hebben wij hier zó'n enthousiaste hulde ge zien en gehoord, waarin de dirigent het -ganse orkest betrok. J. Kortmann. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Simon, z. v. J. Stehou- wer en J. R. Eu wijk; Frank Robert, z. v. J. J. de Hoog en T. Eijkhout; Ruurd Marnix, rr v. P. A. H. de Boer en J. A. Kroes; Egbertina. d. v. G. Doets en A. van Duijn;.Amerika d. van G. Doets en A. van Dui.in; Maria Elisabeth d. va. A. J. van der Pompe en W. F. Wiethoff. Ondertrouwd: W. P. Slierings jm 25 j. en A. M. van Meijgaarden jd 23 jaar; S G M. van Beyeren Ber gen en Henegouwen jm 85 j. .en J. van der Post jd 35 jaar; T. van der Blom jm 30 jaar en S. M. Arnoldus id 28 jaar; P Fens jm 20 jaar en M! Ket jd 1.9 jaar; \y. Lagas jm 31 jaar en S van de Blom jd 29 jaar; I. van Loef jm 29 jaar en C. de Vos jd 21 jaar; J. J. MuMer jm 24 iaar en S. Heijmans jd 21 jaar; H. Rijsdam jm 25 jaar en W. van Duuren jd 25 jaar; A. Zandvliet wednr 45 jaar en J. -Hensen wed. 46 jaar; J. N. H. Driesseh gesoh. 34 jaar en C. F. W. van der Vist id 26- jaar: H N. D. Schippers jm 49 jaar en A. E. Heij- nis jd 33 jaar; H. A. Stuurman jm 27 jaar en M. J. Veldhoven jd 23 jaar; D. Filippo .im 28 jaar en A. M. van der Maas jd 29 jaa'r. Overleden: L. B. M. M. Geijer zn 3 maanden; J. A. Speel wednr. 83 iaar; M. van Poelgeest vr. 43 iaar; F. van Steenwijk zn. 1 maand; T. Mantel man 79 jaar; N A. Jagel vr. 65 jaar. Versterking van het Gezagsapparaat Maar Vrijwillige Landstorm of Burgerwacht Van bevoegde 'zijde wordt mede gedeeld, dat de regering heeft beslo ten ter versterking van het poten tieel van het gezagsapparaat der overheid aan de rijks- en de gemeen tepolitie eenaanzienlijke uitbrei ding met vrijwilligers geven. In de Rijkspolitie zullen ongeveer 10.000 vrijwilligers als reserve wor den opgenomen. De gemeentepolitie zal met vrijwilligers als reserve ver dubbeld worden, Daarnaast over weegt de regering nog andere maat regelen tot waarborging van de openbare veiligheid. Toetredin6 tot de politie in vrij- wiMigersverband zal alleen kunnen geschieden op baüs van vrijwillige, individuele bijstand, aan het be voegd gezag in het kader van de normale politiedienst. Van enig op treden dezer vrijwilligers in eigen zelfstandig korpsverband zal geen sprake zijn. Zij zullen,, wanneer het bevoegd gezag zulks nodig oordeelt, individueel in werkelijke dienst bij de politie wórden opgeroepen. De op'eiding en oefening zullen even eens in het normale politieverband plaats vinden. Voor toetreding tot de rejserve- politie komen uitsluitend in aanmer king gezagsgetrouwe Nederlanders, die niet militair dienstplichtig zijn of indien zij wel militair dienstplichtig zijn, wat officieren betreft de leeftijd van 45 jaar, wat onderofficieren en korporaals betreft de leeftijd van 40 jaar en wat manschapepn be treft de t leeftijd van 28 ja ren. hebben bereikt. Personen, die 65 jaar of ouder zijn kunnen niet worden toegelaten. Bijzon'derheden inzake beloning, vergoeding van in komstenderving, verzekeringtegen de geldelijke gevolgen van ongeval len en andere sociale voorzieningen zullen binnenkort nader bekend ge maakt worden.. In dit verband wordt, rrfede naar aanleiding van andersluidende me dedelingen welke kortgeleden door middel van de pers en van circulai res van partiou iere zijde zijn ver strekt, van bevoegde zijde hieraan toegevoegd, dat het niet in het voor- nefnen. der regering ligt, te komen tot een heroprichting van de vroe gere Bijzóndere Vrijwillige Land storm en de Vrijwillige Burgerwach ten, maar dat ook op de voormalige leden dier instituten een beroep zal worden gedaan om mede te werken aan de verwezenlijking van boven omschreven doeleinden. DE ZILK Lieve hond De Heer J. wonen de aan het Leiduin kocht kort ge leden een Belgische herdershond. Gisteren liet hii de hond uit de ren, waarin hij verbleef. Het beest sprong z'n patroon naar de keel en takelde hem geducht toe. Op z'n hulpgeroep schoot de knecht toe, die mede door de herder werd aangevallen. De pa troon had daardoor gelegenheid er van door te gaan. Het kostte heel wat moeite de hond weer opgesloten te krijgen. Baas en knecht waren zo verwond, dat zij na medische hulp ter plaatse, verder in de Maria-stich-. ting moesten worden behandeld. MwietMusiek en de „Aliitiaenen-etfenió" 88. „Ja,'*, zei Joe gewichtig, „dat zijn ordetekenen. Dat benne geen gewone strepe! Hemeltje nee, hoe kom je er bij. Niks, hoor. 't Benne echte ordetekenen van t defstigste soort. As je zulk? strepe 'op je pak heb, dan make ze je niks hier. Dan hoor je bij de sultanne en de ka- liefe en de fakirs en aldat 'tuig. Moes u ook op uw jas hebbe, mijn heer Julius.' en Julius trapte êr in. Hij liet Schele Joe zijn hele pak vol strepen schilderen. Joe glun derde van plezier, want hij had een leuk plannetje bedacht. „Nou mot je recht voor je uit de gang in. Nie mand zal je tegen houden met die strepen op je pak. Nou, en dan kom je aan 'n deur en daar hangt 'n bordje tegenan. Schat staat erop. Dat is precies wat er op staat, mijn heer Julius, 't ken niet misse. Nou, en dan ga je naar binnen en dan hoef je de millioenen van oom Hen- kie zo maar in je zakke te laaie. Ze worr'e in dat kamertje bewaard, zie je." Gretig ging Juljus op weg. Toen hij aan het einde van de lange gang was, brulde Joe opeens zo hard hij kon: „Boeveeeeee.Boeve! 'n Ontvluchte boef in het paleis. Slaat 'm dood, slaat 'm dood!!!" Tegelijk 'gingen er 67 deuren in het paleis open. Alle dienaren van Alikop hadden het geschreeuw gehoord en kwamen met stokken, knotsen en bijlen gewapend aanhollen om het geboefte in te rekenen. Ha, daar liep hij al. Die met het gesreepte gevan genispakje natuurlijk. Het kon niet missen. Hierheen, Ali, Joessoef. Go liath, lopen jongens daar gaat de schurk. Vlug, hou 'm tegen, vang !m op!!!" In minder dan twee minliten tijd was de heer Julius Caesar ge vangen. Hij werd tussen twee ster- kedienaren weggevoerd naar de diepste kerker van het paleis om opgesloten te worden tussen de rat ten en de kakkerlakken. Het was zijn verdiende loon. Bloeme'n-corso in de Bollenstreek Hillegom; Lisse en Sassenheim, hebben hèt initiatief genomen tot de organisatie van een omvangrijk bloe mencorso, dat op 10 of 17 April zal worden gehouden. Dit „tulpen-festi val" beoogt enerzijds propaganda voor het Nederlandse .bloembollen product, anderzijds wil men er een ogenstrelend tafreel voor binnen- en buitenlandse bezoekers van maker. Men hoopt ongeveer vijftig personen en vrachtauto's met het kleurig kleed der bollenvelden te tooien waartoe vele grote firma's hun me dewerking reeds hebben toegezegd. Aan de versiering der wagens zul len hoge artistieke eisen worden ge steld. Bekende deskundigen op het gebied van de sierkunst met bloemen, mevrouw A. Wigman uit Haarlem, en de heren E. van Houweninge uit Den Haag, C. Thim en F. van Zoe ten uit Amsterdam en Fr. Veen uit Hilversum ^ijn uitgenodigd een jury te vormen. Voor de deelnemers woe den wissesbekers en geldprijzen be schikbaar gesteld. Het ligt in het voornemen het bloemenccwso 4 weemaal door de drie samenwerkende gemeenten te laten rijden, dus over een traject van on geveer dertig kilometer. In de dor pen zal voor muziek worden ge zorgd. De burgers, die langs de rou te wonen zullen hun tuinen en stra ten met mozaieken van tulpen, nar cissen, hyacinthen en andere bol- bloemen sieren, in concurrentie met het kleurenfeest der bloeiende bol lenvelden buiten de dorsen., OEGSTGEEST Geboren: Constance Irene d. van J. Tolsma en M. C. Roesteen; Anton Cornelis z. van H. Jansen en J. Rem- melzwaal. Ondertrouwd: J. van den Brink jrfi. 28 j. en J. E. Brummel jd. 26 j.; C. H. J. Peeters jm. 29 j. en-C. M Molenkamp jd. 34 j. Getrouwd: P. P. Epp en A. A. van Gorkum; P. Bol en A. de Gelder; D. M. J. van Norden en J. W. Tho massen, A. Th. van der Wal en C. Haarsma. Overleden: M. A. de Graaf vr. 71 j., wed. van J. H. Hensing; C. L. den Haan m. 68 j., wedr. van P. Kromhout. WEERSVERWACHTING o RUSTIG VOORJAARSWEER. Koude nacht met op vele o plaatsen vorming van nevel of 5 mist.' Morgen overdag: na het 8 oplossen van de mist lange pe 5 rioden'van zonneschijn met snel 9 oplopende temperatuur.- Droog g S weer en weinig wind. OOOOQOOOOOonoononoonooooooOOOOOOOO LEIDERDORP LAATSTE BERICHTEN Vijflandenconferentie succesvol beëindigd Na afloop van de hedenmorgen te Brussel gehouden conferentie van de delegaties der vijf West-Europese mogendheden is het volgende com muniqué uitgegeven: „De diplomatieke vertegenwoordi gers van de vijf* mogendheden, die van 4 tot 12 MaSart te Brussel zijn bijeengekomen, hebben him arbeid beëindigd. Zij hebben cpn ontwerp-pact uitge werkt, dat zai worden voorgelegd aan de respectieve regeringen en dat in het bijzonder clausules zal be vatten, betrekking hebbende op so ciale, economische en culturele kwesties en kwesties betrekking hebbend op de onderlinge bijstand in het kader van het Handvest van de VN. Het pacf zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week te Brus sel worden getekend door de minis ters van buitenlandse zaken. Nadat alle regeringen het pact zullen heb ben goedgekeurd, zal de inhoud door de respectieve regeringen tegelijker tijd worden bekend gemaakt." TSJECHO-SLOWAAKS „INTERIM—PARLEMENT". Het Tsjecho-Slowaakse wetgeven de lichaam, de Nationale Vergade ring, heeft een „interim-parlement" fekozen en ingesteld, dat cal optrc- en als de Kamer op recès is en in het bijzonder in de tijd tussen het aftreden der Kamer en de verkie zing van een nieuwe. Het interim-parlement bestaat uit 24 leden, waarvan 13 communisten zijn, vier sociaal-democraten, drie tot de Volkspartij behoren, twee tot de Tsjechische socialisten pn twee tot de Slowaakse, democraten. In gevallen, die normaliter een wet vereisen, is een meerderheid van dertien noodzakelijk met aanwezig heid van alle .24 leden. In andere ge vallen is een meerderheid der aan wezigen voldoende. De door het in terim-parlement aanvaarde maatre gelen worderf slechts van kracht, in dien de president deze heeft goedge keurd. Het interim-parlement kan niet'de president kiezen en geen nieu we financiële lasten op de bevol king leggen noch een oorlogsverkla ring goedkeuren. BESTUUR VAKGROEP RIJWIELEN BLIJFT NOG AAN. Op 25 Februari had het bestuur van de Vakgroep groothandel in rijwielen op een vergadering het bes'uit genomen in zijn geheel af te treden, wegens een aantal grieven, tegen het Rijksbureau voor metaal verwerkende industrieën. Op een gisteren gehouden algemene leden vergadering heeft de bedrijfsgroep groothandel aangeboden haar be middeling te verlenen in het be staande geschil. Hangende de be sprekingen, die deze bemiddeling met zich brengt, heeft het bestuur van de vakgroep besloten voorlopig nog aan te blijven. De kleur van de huidige frankeer zegel van 6 cent is van bruin-zwart gewijzigd in blauw grijs. Ook de enkele en dubbele brief kaarten zulien binnenkort aan deze kleurwijziging worden aangepast, De zegels zullen echter niet in om loop worden gebracht, voor de zegels in de oude kleur zijn uitverkocht. DE MOORD TE BUSSUM. De politie heeft twee personen ge arresteerd uit het woonwagenkamp te Bussum, die verdacht worden van de moord op de antiquair Koldijk. POSITIE NED. SCHEPEN. Algorab, 12 Maart van Rio dc Ja neiro; Alphacca, 11 Maart van Aden; Annenkerk, 10 Maart van Adelaide; Axeldijk, 11 Maart te Londen; Dui- vendijk, 10 Maart te New Westmin ster. Karossa, 11 Maart te Port Said. Kota Inten, vertrekt 12 Maart van Rotterdam; Mariekerk, 12 Maart van Port Said; Noordwijk, 11 Maart van Huelva; Sommelsdijk, pass. 10 Maart 23.30 uur Gibrfa tar; Westerdam, wordt 15 Maart 10 uur aan de Hoek van Holland verwacht; Wieldrecht, 12 Maart van Mobile. Het langzame verkeer. In het kader van de landelijke anti-lawaéi- actie, wordt door de Groep Rijkspoli tie te Leiderdorp,, een drieweekse ac tie gehouden ten aanziert van het z.g langzame verkeer, zijnde wielrijders, karrevoerders, bestuurders van drie wielers enz. Deze Weggebruikers zul len in die periode de bijzondere aan. dacht hebben. Een circulaire betref fende de voornaamste bepalingen ten aanzien van deze categorie van wég- gebruikers, zal door de politie bij voorkeur aan overtreders, worden uitgereikt. In lichte gevallen, zal waarschuwend worden opgetreden. Met medewerking van de schoolhoof den, is tevens de schooljeugd inge schakeld, door aan de leerlingen van de hoogste klassen een circulaire uit te reiken, nadat deze door het on derwijzend personeel met de leerlin gen is besproken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Maart. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 2 slachtdieren, 78 kalf- en melkkoeien, 197 varekoeien e. a.; 100 vette koeien, 210 nuchtere kal veren, 150 vette schapen, 204 weide- schapen, 33 lammeren, 1 zeug, 14 mestvarkens, 250 biggen, 15 paar den, 4 veulens, 19 bokken of geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400 775 handel vlug; varekoeien c.a. 300—550 handel vlug; pinken 1 200 —325, handel matig; weideschapen 4080 handel tamelijk; mestvar kens 6080, biggen f 2360 han del matig; paarden 200—800 han del vlug; bokken en geiten 20=60 handel matig. Kaas. Aanvoer 6 partijen Goud se k;aas. Prijzen: le soort 1.04— 1.71 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3