De nieuwe klokken van de St. Petrus-kerk Leidse Jeugdparlement begint zijn taak DONDERDAG 11 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het vijftal is weer compleet AOK VOOR EEN KLOK IS HET NIET GOED alleen te zijn. De St. ^Petrus-parochie heeft daar een ervaring van 8 maanden mee opge daan. Het spreekwoord zegt: „wie m aar één klok hoort, hoort maar één klank", waarmee de wenselijkheid wordt aangetipt ook anderer mening te horen. De parochianen van St. Pieter-bui- ten-de-veste, breed van opvatting, zagen reikhalzend uit naar het ogen blik ook anderf geluiden op te van gen dan de zware D-toon van de „St. Petrus", die, aldoor met plechtsta tige ernst galmend, in haar eenzaam heid zich nooit eens tot speelse vreugde liet opmonteren. Daarin zal zoals men gisteren heeft gelezen binnen enkele dagen verandering in komen. Vrijdag arriveren de vier nieuwe leden van het toren-orkest, Zaterdag worden zij gedoopt en Maandag zullen ze omhoog wor den gehesen, om de eerbierwaardige D-klok de vreugde van het gezel schap te gaan brengen, waar de bron zen kluizenaar zelve reeds lang om had gevraagd. Het is niet ondienstig er aan te herinneren, dat, nu het vijftal com- plaats is, daarmede ook het geschenk van de parochie aan pastoor Beukers bij diens zilveren pastoraat eindelijk is gecompleteerd en in feite kan worden gepresenteerd. Wanneer Na poleon kon verklaren, dat hij, in het paleis van Malmaison vertoevend, nooit de klok van de kerk hoorde luiden zonder in zichzelf ontroerd te zijn, dan mogen wij de verzekering geven, dat als volgende week het kwintet van de St. Petruskerk gaat proefluiden pastoor Beukers er op dat ogenblik Napoleontische ge voelens op na houdt, gevoelens welke door alle parochianen zullen worden gedeeld. Pastoor heeft lang op de vervollediging van het geschenk moeten wachten, maar nu het er is, wensen wij hem met zijn jubileum- gesch ik van harte geluk. En ook de parochianen, die van hun cadeau van 4000 kilo~bij-elkaar zelf danig méé zullen profiteren. Van de 4000 k.g. neemt de reeds-hangende St. Pe trus-klok een flinke hap met 1600 Passiespel „De Veertien Stonden" Op Palmzondag, 21 Maart, zal des middags te drie uur, in de Stadsge hoorzaal te Leiden, worden opge voerd bovengenoemd Passiespel, met tekst van Guido Gezelle en muziek van Hendrik Andriessen. Dit is de voortzetting van een schone traditie, waaraan medewer ken, alle kath. verenigingen onder auspiciën van de Culturele Werk groep van Katholiek Leiden. Deze gezamenlijke actie is de belangstel ling van alle Leidenaars ten volle waard. Muziek, zang en spel vormen een geheel dat de toeschouwer zal boeien en verdiepen in het lijden van de Verlosser. Het uit twee delen bestaande spel, waarvan het eerste de inleiding vormt, speelt zich af in een triptiek, de geliefkoosde vorm bij de oude schilders, waarin zij hun altaarstuk ken maakten. Wij moeten ons voorstellen, dat de figuren in het schilderij tot leven komen en het grootste drama aller tijden uitbeelden. Muziek en zang leiden de tafere len in, terwijl gesproken woord de taferelen begeleidt. Wij zien in het eerste deel: de Groetenis van de En gel Gabriël, de geboorte van Chris tus, de Twaalf ar ige Jezus in de tempel, de bruiloft te Cana en het laatste Avondmaal. Dan begint de bloedige dagvaart ons Heren. Wij volgen de vrienden van Christus, die de tocht naar Cal- varië gadeslaan en wij klagen met hen: waar gaat hij heen, dién 't her te mijn bemint? In welke handen, gevallen, moet hij leed en pijn gedoogend en verdragend zijn, o schand der schanden? Maar wij volgen U, Christus, op Uw laatste tocht, want: daar, gij gaat en zal, gewis, bedriegen ons de duisternis. Het volk schreeuwt om Zijn bloed „Sla dood! Hij ga ter galgenstraf! Biedt Barabbas het leven!" De hei lige Evangelisten waarschuwen en vermanen, en wij, wij trekken onze les uit dit grootse gebeuren. Simon van Cyrene helpt Christus het kruis dragen, Veronica droogt 't bebloede gelaat van Christus en de vrouwen wenen. Na de kruisiging, het hoogtepunt van het drama, dondert de grond, de tempelvoorhang scheurt en door iedereen verlaten hangt Christus te verbloeden aan Zijn kruis. Maar dan komt ook in de duister nis de dageraad en kunnen wij 'bij de Verrijzenis het blijde Hallelujah jubelen. In het kort is dit de inhoud. Wij kennen het Passieverhaal, maar wij willen het zien en intens béleven, en dit is dan de gelegenheid waarvan U gebruik zult maken. Het Alm a-Materkoor en het Ned. Kamermuziek-ensemble o.l.v. Wil lem Mizee, verzorgen het muzikale deel. Lode Sengers verleent aesthe- tische medewerking aan het geheel en de kath. jongeren met de Cul turele Groeo der Jongerenraad spe len het spel. Dat velen getuige mogen zijn van deze opvoering. JOOP KOEVOETS, Regisseur Kaarten zijn verkrijgbaar bij de fa. Geijer, Botermarkt en de fa. Huibers, Haarlemmerstraat. k.g. Bij deze knaap in D-toon, komt er thans een van 950 k.g. in F., een van 675 k.g. in G., een van 475 k.g. in A en een van 300 k,g. in C., die, als zij tezamen los-jubelen op het naderend Paas-feest, aan stad en ommelanden in een wondere har monie van door elkaar dansende klepels, de glorie en heerlijkheid der Verrijzenis zullen verkondigen. Maar er zijn ook andere combinaties mo gelijk dan de volle bezetting. De to nen F. G. A. zetten het „Magnificat" in, de tonen D. F. en G. luiden in de cadans van het „Te Deum". Iedere klok heeft, zoals de ge woonte is, een naam van een heili ge. De hoofdklok is vanzelfsprekend naar St. Pieter vernoemd. De tweede is de St. Bonifacius-klok, ter herin nering aan de schuilkerk onder diens beschermheerschap aan de St. Jorissteeg, waarin de tegenwoordige St. Petrus-parochie haar oorsprong had. Het opschrift ervan luidt: Bonifacius vocor voco ad eum qui bene omnia fecit „Weldoener"' is mijn naam ik roep tot Hem Die alles heeft wel gedaan De in zwaarte daaropvolgende klok is de titelklok van het geschenk: Me Theodorum Theodoro parocho D.D. Paroeciani Mij, Theodorus schonken de parochianen aan Theodorus de pastoor De afkorting D. D. betekent: do- num dederunt „gaven ten ge schenke.'" De vierde klok zal de Angelus gaan luiden, is aan Maria toegewijd en heeft het prachtige opschrift: Maria est raihi nomen eccc ancilla Domini cui servio clamans Mijn naam is Maria! Zie de dienstmaagd des Heren Dien ik al roepende dien. De laatste en kleinste is herbe noemd naar de schenker van een gelijknamige klok in de vroegere St. Petrus-kerk, die op 25 Juli 1933 in asse werd gelegd: Filius Tonitrui Corda Incendo Jacobus Ik, Jacobus, de zoon van de donder zet de harten in gloed. De apostel Jacobus en zijn broer Joannes, beiden vissers van beroep, werden, om onbekende redenen, „zonen van de donder" genoemd. In het opschrift wordt er tussen de re gels door op gezinspeeld, dat de vo rige St. Petrus-kerk op de feestdag van St. Jacob is afgebrand. Vroeger was de doop van klokken een echt volksfeest. De doop van de nieuwe klokken der St. Petruskerk, op Zaterdagmorgen om 9 uur door Deken Homulle, zal tot geen luid ruchtige vreugde aanleiding geven. Daar zullen de klokken volgende week zelf voor zorgeh! LEIDSE PROCESSIE NAAR SCHIEDAM. De 15e Leidse bedevaart naar Schie dam, ter ere van de H. Liduina, zal op Maandag 5 April worden gehouden. Vele, zeer vele mannen en vrouwen mogen zich gedrongen voelen op te gaan naar de woonstad van onze gro te vaderlandse heilige om te verkrij gen „naar haar voorbeeld en door haar voorspraak de kwellingen van dit leven volgens Gods wil te ver dragen". Nadere bizonderheden over de processie worden nog medege deeld. De installatie-zitting Gisteravond heeft in de Kleine Stadszaal de eerste bijeenkomst plaats gehad van 't Leidse Jeugdpar lement. Met een korte rede heeft de voor zitter deze eerste zitting geopend, waarin hij nog eens de betekenis en de mogelijkheden van dit jeugdparle ment uiteenzette. Met nadruk wees spr. er hierbij op, dat het niet aan komt op de vorm, welke is gekozen, maai- op de gezindheid van de leden onderling. Het is toch wel één van de moeilijkste opgaven, welke men een mens kan stellen, dat hij de eenheid in de verscheidenheid weet te vinden. Spr. verwachtte van de leden, dat zij, bij de verdediging van hun diepste overtuiging, ook open zullen staan voor de meningen van anderen. De heer J. v. d. Hoeven, die als fractie-voorzitter van de D.J.S.V. „Nieuwe Koers" het eerst het woord voerde, ging in het kort nog even in op de voorbesprekingen, welke ge leid hebben tot de oprichting van dit jeugdparlement. Spreker, die zijn vertrouwen in de leiding uitsprak, hoopte, dat alle leden met de grootst mogelijke onbevangenheid hun oor te luisteren zouden leggen en dat zij zouden trachten de taal der andere fractie-leden te verstaan. Ook in dit college zal de verdraagzaamheid moe ten worden aangekweekt en zullen wij grot* eerbied voor de menselijke nersoonliikheid aan de dag moeten leggen. Tenslotte brak spr. nog een lans voor het Euronese federalisme De heer C v. d. Klaauw (V.VD.) zette aan de hand van onze 300-iarige onafhankeliikheid uiteen, dat Neder land temidden der andere molken al tijd een eigen volkskarakter heeft gehad. Na er aan herinnerd te heb ben, dat het dit jaar eveneens 100 jaar is geleden, dat Nederland onder Thorbecke een parlementaire monar chie werd, stond spr. nog even stil bii het te vieren gouden regeringsju bileum van H. de Koningin. De heer J. G. Lamers (A R.) zeide dat het ieugdoFri^eut zich on de bodem der werkelijkheid wenste te plaatsen en ging verder in op het verschijnsel, dat de onderlinge saam horigheid en nationale eendracht nog te veel in ons volksleven worden ge mist. Na een waarschuwend woord te hebben laten horen tegen de mate rialistische levensbeschouwing van het communisme, zette spr. uiteen, dat een christen zich nimmer zal mo gen vereenzelvigen met een bepaalde maatschappelijke orde. De heer J. Leiche-r (K.V.P.) ver wachtte, dat de regels van het poli tieke fatsoen ook in dit parlement in acht zouden worden genomen en dat de ijzeren wil om elkander te ver staan in het oog zou worden gehou den. De jongeren van vandaag heb ben tot taak om in de nabije toekomst datgene levend të maken, wat hen than swordt voorgehouden; zij zullen zich hebben te verdienen in de maat- schanopi;u-0 en sociale vraagstukken van vandaag. De heer J. Zitman (C.H.U.) hoopte dat het jeugdparlement de zaken op deugdelijke wijze zou aanpakken en dat de leden wars van een z.g.n. bit tertafel-strategie z~"den zön en geen politieke stokpaardjes zouden berij den. Mocht dit laatste het geval zijn. dan geeft sprekers fractie „niet thuis". Een stem van de „publieke tribune". Hoewel in overheidscolleges niet ge bruikelijk - maar daarvoor is 't dan ook een jeugdparlement, werd de ze avond ook nog een stem van de „publieke tribune" gehoord en wel die van wethouder Van Schaik, die namens het gemeentebestuur kwam vertellen, dat dit bestuur met buiten gewone belangstelling de ontwikke ling van het jeugdparlement gade slaat. Vervolgens toonde spr. het gro te belang van een staatsburgerlijke vorming en de zin tot een democra tisch denken en handelen aan. Na een korte schorsing der verga dering werden nog enkele interne aangelegenheden behandeld. R. K. S. V. „SANCTUS AUGUSTINUS". Het bestuur van de R. K. Studen tenvereniging „Sanctus Augustinus" te Leiden voor het tijdvak Maart 19481949 is als volgt samengesteld: C. W. F. H. van den Muysenbergh, Praeses; mej A. M. Reterink, Ab-ac- tis Ia; A. II. J. van der Horst, Ques- tor; H. J. Busch, Ac-actis II; A. B. Bunker, Assessor. Door omstandig heden moest de verkiezing van de Vice-praeses worden uitgesteld. DE STEUNACTIE VOOR HULP BETOON AAN UITGEWEKEN STUDENTEN. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slo- wakije hebben in ons land storm achtige reacties opgeroepen onder de ieden van de universitaire ge meenschappen, die de traditionele g;este ijke vrijheden, zo nauw aan de universitaire gedachte verbonden, elders niet ongsignaleerd vernie tigd willen zien worden. Meermalen is tijdens de demonstraties in onze academie-steden de naam van World Student Relief genoemd als organi satie, die zien het lot moest aantrek ken van de op grond van die vrij- heidsbeknotting uitgeweken stu denten. Het Nederlands Comité voor World Student Relief heeft uiteraard met voldoening van de ruime bereidwil- -igheid der Nederlandse studenten tot het bieden van hulp aan in nood verkerende collega's in andere lan den kennis genomen, en het plaat selijk comité te Utrecht heeft zich belast met de taak, die speciale on derdeel van het wenk van W. S. R. op zich te nemen voor het gehele land. Een taak die reeds lang be stond, doch waarvan het belang door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije nogmaals is beklemtoond. In dit verband is besloten, ko mende week op Dinsdag en Woensdag voor dit doel te col lecteren in alle collegezalen en universiteitsgebouwen des lands terwijl plaatselijke studenten- groepen eigen acties voeren. Steun in deze financiële vorm moet voora snog het belangrijkst worden geacht, doch daarnaast is ook toezegging van eventueel nodige steun in andere vorm, bijv. de verstrekking van on derdak, voeding en kleding wel kom, opdat desgewenst een di rect beroep kan worden gedaan, wanneer zich daartoe de nood zakelijkheid voordoet. Dergelij ke opgaven van bereidheid tot steun in deze vorm kunnen wor den gericht tot het Utrechtse comité, gevestigd Vinkeburg- straat 22bis, zijnde de centrale landelijke organisatie of tot A. de tfos, Rijnsburgersingel 106, Leiden. In meerdere vormen moet dus tij dens de actie van de komende week blijken, dat de Nederlandse student zich zijn taak bewust is, niet alleen door een getuigenis in de vorm van een demonstratie, doch in de meer offerbereidheid vergende vorm van de daad, die juist door die groter offers van overtuigend groter waar de is. GEM. AANKONDIGING INENTING TEGEN DIPHTHERIE. De Directeur van de Gemeentelij ke Geneeskundige en Gezondheids dienst maakt bekend, dat weer gele genheid zal worden gegeven koste loos kinderen te laten inenten tegen diphtherie. Dringend wordt aangeraden alle kinderen van één jaar en ouder, die nog niet teger deze altijd gevaarlijke ziekte zijn ingeënt, onvatbaar te doen maken. De inspuitingen zijn volko men onschadelijk. Tevens verdient het aanbeveling, kinderen die vóór 1945 zijn ingeënt, opnieuw één rappel-injectie te doen geven. De kinderen (onder 8 jaar met ge leider) worden verwacht op: Zater dag, 20 Maart 1948 in het gebouw van de G: G. G. D., Nieuwe Mare 13a, alhier: van 910 uur, wier na men beginnen met de letters A tot en met M.; van 1011 uur, wier na men beginnen met de letters N tot en met Z. Ook leerlingen van scho len die door een of andere oorzaak in Dec.Jan j.l. niet of niet geheel zijn ingeënt, worden op bovenge noemde zitting verwacht. De Distributiestamkaart moet wor den meegebracht. Leiden, 10 Maart 1948 2282 De Directeur van de G. G. G. D. J. G. BAZUIN, wnd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margaretha Ernestine, d. v. C. H. H. Staats en M. E. Janzen; Leonardus Jacobus, z. v. J. Terpstra en C. M. C. van der Mey; Catharina, d. v. J. Teeuwen en H. Janssen; Cor nells Abraham, z. v. A. I. Korsman en C. van der Plas; Carla, d. v. K. P. Favier en M. P. Slootweg. Gehuwd: C. van der Waaij jm. en M. Dubbeldam jd; J. Brouwer jm en C. P. de Ridder jd; L. J Hensing jm en M. van Kempen jd: J. van Hooi donk wedr. en J. Broekman wed.; R. H. Meesters jm en J H. Zwetsloot jd; T. G. Scheurwater jm en W. Gul- demond jd; M. Bakker jm en L. C. Lezwijn jd; E. J. J. G. Renaud wed. en J. Viekke jd; D. de Graaf jm en E. van Gooswilligen jd; F. M. Artz jm en A. E. A. B'okhuizrn jd; J. J. Waasdorp jm en J. E Nater jd; J. Blansjaar jm en A. E. Stijgcr jd. Overleden: M. van den Brander wednr. 78 jaar; F. M. van der Haas huisvr. van J. H. A. Hazes 67 jaar; A. Onderwater dr. 2 jaar; J. W. van der Voorn dr. 1 jaar. OEGSTGEEST GEMEENTERAAD De gemeenteraad vergadert Woens dag 17 Maart a.s. om 7 uur in de Raadzaal. De agenda vermeldt: on derzoek van de geloofsbrief van het nieuwe lid J. S. van Mameren; be noeming lid burgerlijk armbestuur (voordracht: 1 m'evr. M. v. d. Bos- Buurman, Rijnzichtweg 27, 2 mevr. A. J. Kort-Kruyt, Oranjelaan 27); benoeming leden commissie van ad vies Woonruimtewet 1947; voorstel B. en W. instelling commissies van bijstand voor financiën en onder wijs en voor openbare werken; idem toekenning van voorschotten bijz. scholen 1948; wijziging vermakelijk heidsbelasting; verlening garantie Rijnlands borgstellin<?sfonds; ont eigening van een deel van het bos „Duinzicht"; overname van het Rijk van het Valkenburgerveernad; rui ling van een strook grond aan de Terweeweg; verhuur van een per ceel grond hoek Geversstraat-Deutz- straat aan F. J. Vossen; verhuren van de zweminrichting „Poelmeer" aan de zwemver. „Poelmeer"; ver lenen van een crediet voor herzie ning van het rioleringsplan. De raad zal twee led<m van de comnrisrie van advies Woonruimte- wet 1947 moeten benoemen. In de eerste plaats wegens hét bedanken van de heer H. Boom. Fn ten twee de in de vacature, ontstaan doordat de heer J. C- Baumann. burgemees ter, ingevolge de beschikking van de Minister van Binnenl. Zaken, waarin is beoaald. dat het lidmaat schap van het college van B. en W. onverenigbaar is met het lidmaat schap der commissie, heeft onge houden lid der commissie te zijn. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The gang's all here". Onbekend. Lido: „Vivere in pace", 14 jaar. I,uxor: „Onderwereld", 18 jaar. Rex: „De beul van Londen", 18 jaar. Trianon: „De beste jaren van ons leven", volwassenen. SASSENHEIM KINDJE DOOR MELKAUTO GEDOOD Gisteren om ongeveer 12 uur, is het 2>< jarig zoontje van de fam. T. Meershoek, op de hoek Meidoorn laan-Adelborst v. Leeuwenlaan, door de melkauto van „De Landbouw"' uit Leiden, overreden. Het ventje was op slag dood. De chauffeur, die door bet gebeurde danig overstuur was treft geen enkele schuld. HAAGSE GERECHTSHOF Verduistering in dienstbetrek king Voor het Haagse Gerechtshof heeft zich wegens verduistering in dienstbetrekking te verantwoorden gehad H. H. uit Leiden Het Hof heeft verdachte thans veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. HAAGSE POLITIERECHTER Te veel geteeld De kweker N. v. D. te Rijnsburg had zich niet ge houden aan de voorschriften inzake het telen van bloembollen, zoals een controle-ambtenaar bij de politie rechter uiteen zette. De Officier vorderde f 275.- boete of 1 maand hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De politierechter ver oordeelde conform die eis. LAATSTE BERICHTEN KONING GUSTAAF VAxN ZWEDEN OVERLEDEN? Te Parijs deden heden geruchten de ronde, dat koning Gustaaf van Zweden overleden zou zijn. De Zweedse ambassade te Parijs ver klaarde deze geruchten te kunnen bevestigen noch tegenspreken. Koning Gustaaf, die 89 jaar oud is, heeft in December j.l. zijn veertig jarig regeringsjubileum gevierd. Volgens de Zweedse zegsman was koning Gustaaf,. voorzover men wist, per trein onderweg naar Zuid- Frankrijk. Op het ogenblik zou hij zich „ergens in België" moeten be vinden. Men verwachtte dat hij tus sen 14.30 en 15.30 uur G.M.T. te Pa rijs zou arriveren. Van de andere kant meldt het A.N.P.: Koning Gustaaf is te 12.10 uur in het Franse grensplaatsje Er- quelinnes aangekomen. MGR. VERRIET OVERLEDEN. Heden overleed op Curacao mgr. Verriet O.P., Apostolisch Vicaris van Curacao Mgr. Verriet bereikte de leeftijd van 68 jaar. Ilij was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. DRTINA NOG IN LEVEN. Uit Praag wordt officieel gemeld, dat de onlangs afgetreden Tsjecho- Slowaakse minister van justitie, dr. Prokop Drtina, die men reeds enige tijd dood waande, herstellende Ls van de verwondingen, die hij bij een poging tot zelfmoord zou heb ben opgelopen. Ex-ban, de minister van sociaal wel zijn, heeft bekend gemaakt, dat on geveer 1000 van de 24.000 Praagse ambtenaren in het kader van de zui vering zijn ontslagen. Gisteren bij de heropening van het parlement waren 255 van de 300 le den aanwezig, aldus werd officieel bekend gemaakt. Ongeveer 35 leden van de rechtse partijen, die niet zijn opgenomen in het Nationale Front, zaten in een groep afgezonderd van de anderen. Politieke waarnemers achten het niet waarschijnlijk, dat bij de stem ming één enkele stem tegen de re gering zal worden uitgebracht. Zij mochten 't eens wagen! BINNENLAND. Het blindeninstituut „De Wijn berg" te Grave (voor vrouwen) zal in Augustus zijn 100-jarig bestaan vieren. De Westlandse Snijbloemenvei ling heeft, onder b'.oemen bedolven, haar zilveren feest gevierd. De heer Luc de Hoogh ontving als eerste chry santhemum-kweker de medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. 's Avonds was er feest voor 2000 personen. Het getal stakende bouwvakar beiders te Amsterdam is tot 1700 op gelopen. Een kindje in de wieg bij een bakker in Delft is door een rat ge beten. Een wangetje is stuk geknaagd. Kindje naar ziekenhuis. van de familie Beitel, is Voor de uitvoering van het MarshaH-plan zal een adviescommis sie worden ingesteld bestaande uit werkgevers en werknemers. Deze commissie zal de regering van advies moeten dienen bij de te treffen maat regelen op het gehele terrein van het herstelprogram, Het kapitaal der Philips-fabrie- ken zal aanzienlijk worden uitge breid. Obligatielening van 75 millioen, 18 millioen 6% cumulatief pref. aan delen en ruim 52 millioen gewone aandelen (koers 200). Kapitaal is enerzijds bestemd voor aflossing her- stel-crediet, anderzijds voor belang rijke uitbreidingen. In de Langendijker koolstreek werden in de eerste week van Maart ruim 400 tientonswagens met gele kool verladen. Vermoedelijk zal alle voorradige kool geplaatst kunnen worden. Bovendien bestaat de moge lijkheid om desnoods 4000 ton te dro gen voor afzet naar Indonesië. De geïnundeerde gronden van alle Zeeuwse gebieden zullen in 1950 of 1951 alle weer normaal zijn. In Tholen is thans reeds practisch geen zout meer in de grond. De Unie van Kath. Studenten verenigingen heeft een drietal petities verzonden tot de regering, de Pax Ro- mana en de Ned. Studenten Raad, naar aanleiding van het communis tisch gevaar. Een tweede groep politieke de linquenten. 99 personen, is vandaag °P ..2-jarig gouvernements-contract (vrijwillig) naar Nieuw-Guinea ver. trokken. Op het landgoed „Anneville" te Ulvenhout zal bij het Regerings-jubi- leum een gedenkteken w( rden opge richt, ter herinnering aan het ver blijf van de Koningin, vóór het Noor den was bevrijd. De trekking van de rebus-prijs vraag v. h. Wit-Gele Kruis heeft op 1 en 2 Maart plaats gehad. Aan de 15 hoofd prijswinnaars werd reeds be richt gezonden. Alle overige prijswin naars zullen binnen enkele weken de door hen gewonnen prijs krijgen toegezonden. BUITENLAND. Arabieren hebben getracht een Joodse nederzetting bij de Syrische grens te overrompelen. Zij raakten in gevecht met leden van de Haga- nah. Negen Joden en een Arabier werden gedood. Vele vooraanstaande leden der communistische partij in Noorwegen treden hans uit de partij naar aan leiding van de jongste gebeurtenis sen in Tsjecho-Slowakije en de hou ding, welke de Noorse communisten ■daartegenover innemen. De Britse Labourparty heeft met grote meerderheid de regerings- politiek t. a. v. Palestina goedge keurd. WEERSVERWACHTING 9 WAT MEER BEWOLKING 5 Tamelijk veel bewolking maar 2 overwegend droog weer. Mati- 9 o ge tot zwakke naar Noordelij- 9 3 ke richtingen draaiende wind. 8. Wéinig verandering van tem- o o peratuur. óoooooooooouoooooooooooooooooooooo Hevige ontploffing te Jeruzalem Op de binnenplaats van het hoofd kwartier van het Joods bureau aan de King Georgesstraat te Jeruzalem heeft zich hedenochtend een hevige ontploffing voorgedaan. Meer dan een kilometer in de omtrek schud den de huizen op hun fundamenten en een dikke zuil van rook en vuur steeg naar de hemel. Men vreest, dat er veel slachtoffers zijn, daar zich op het tijdstip van de ontploffing vele employe's op de binnenplaats bevonden. Volgens een politierap port explodeeerden er enige vracht auto's. De gehele omtrek lag bezaaid met gewonden. Het aantal doden is nog niet bekend. Een groot gedeelte van het gebouw, dat drie verdiepin gen heeft, stortte in en kwam neer op de plaats en sleepte in zijn val velen mede. Joodse voertuigen zijn ter hulp ge sneld. Tot nu toe zijn meer dan twin tig gewonden overgebracht naar het Joodse Rode Kruishospitaal. Volgens nadere Joodse berichten zijn in een Amerikaanse auto, voor zien van de Amerikaanse vlag en het opschrift „pers" de explosieven op de binnenplaats gebracht. Er zou den reeds veertig gedode of gewonde joden geteld zijn. Onder de Joden doet het gerucht de ronde, dat een Engelsman door gewapende Joden in de nabijheid van de vermelde auto gearresteerd is. VOETBAL WALES SLAAT IERLAND. De voetbalwedstrijd Wales-Ierland die gisteren te Wrexham (Wales) werd gespeeld, eindigde in een 20 overwinning voor de Welshmen. Bij de rust was de stand 10. OOST. XI—POLITIE XI Z—l. Na het succes tegen het noordelijk elftal, enkele weken geleden be haald, heeft het Oostelijk elftal gis teravond op het Go Ahead-terrein te Deventer een nieuwe overwinning in de wacht gesleept. Ditmaal bleven de Oostelijken de baas over het Ne derlands Politie-elftal, dat met 21 het loodje leggen moest. Niet alleen wat de uitslag betreft, maar ook dat wat het vertoonde spel aangaat. Op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Maart a.s. worden te Groningen wedstrijden gehouden tussen ver- tegenvvoordigende elftallen van de verschillende Nederlandse univer siteiten. Dit tournooi houdt verband met een op 3 April a.s. te Leicester te spelen wedstrijd tussen het En gelse universitaire team en de Ne derlandse studentenp'oeg. Oefenwedstrijd Lugdunum. A.s, Zondag te 12 uur zullen de eerste elftallen van L.F.C. en Lugdunum een oefenwedstrijd spelen op het terrein Zoeterw. Singel. Lugdunum komt als volgt uit: doel: van Oudshoorn; achter: van Pijlen, Bronsgeest; midden: Volkers, van Es, Pardon; voor: E. Quist, Teeu wen, Vermond, van Kommer, B. Quist. HANDBAL R. K. A. V. DE BATAVEN." Voor Zondag staan weer enige zware wedstrijden op het program ma. De heren zullen de strijd moe ten aanbinden tegen Wilskracht uit Amsterdam. Vorige week moesten zij door het super spel van Jong Le ven een flinke nederlaag incasseren. Dit keer bestaat de kans. dat de Ba taven de puntjes thuis houden. Ook de dames zullen het a.s. Zon dag niet gemakkelijk krijgen. Zij komen uit tegen de dames ploeg van Wilskracht. Een voor de jonge Batavenploeg wel zeer zware opga ve. Of zy het dan ook tot een over winning zullen weten te brengen, betwijfe'en wy. Beide wedstrijden worden gehouden op het terrein aan de Da Costastraat. de dameswed strijd aanvang 1 uur eri de heren wedstrijd aanvang 2 uur. WATERPOLO De Zijl MI— Zian II 2—4. Na een hoopvol begin, verloren onze stadgenoten deze wedstrijd eerlijk gezegd door, eigen schuld en wel. doordat in de tweede helft niet op winst werd gespeeld, maar het af dekken der tegenpartij van die aard was, dat Zian steeds vrij kwam en keeper Dragt, de held van deze avond, voor vrije kansen der tegen partij moest zwichten! Zian kon al leen na uitzenden van een Zijl-speler met 01 een voorsprong nemen. De enige fout van scheidsrechter Ydens, waarbij hij dacht aan een overge schoten bal, bracht de bal via de bovenlat toch nog in het veld en Prevo kon in moeilijke positie gelijk maken (11). In de tweede helft een overwicht van de thuisclub, na vele aanvallen ingeschoten door Stouten (21). De Zij. begin daar na een grote fout, Stouten uit de achterhoede te halen en nadat Dragt op meer dan prachtige wijize zyn doel had verdedigd, kwam een over name-fout de Zijl op de gelijkmaker te staan (22). Te gewaagd spel van de thuisclub bracht Zian door opzwommen een niet te missen kans en uit een directe vrije worp werd het 2—3. De eindstand werd tot 24 opgevoerd. L. Z. C. 3-D. Z. V. 2 0—2. Door goed tegenspel van de tegen partij, kreeg de thuisclub geen kans en werd door D. Z. V. een verdiende 02 overwinning behaald.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3