ALS DE HEIDE BLOEIT DONDERDAG 11 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vliegende Bloemenmanden RECLAME VOOR BLOEMBOLLEN IN HET BUITENLAND Als straks in Nederland de tulpen bloeien en vreemdelingen van heinde en ver naar ons land komen om onze nationale pracht te bewonderen, zal de K.L.M. in samenwerking met het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem propaganda voor ons in het buitenland maken. In veertien buiten- landsche steden zullen de étalages van de K.L.M.-bureaux in een echte Hollandse bloementuin herschapen worden, in Brussel, Lissabon, Madrid, Zürich, Praag, Kopenhagen, Gothen burg, Oslo, Londen, Genève, Bazel, Rome, Stockholm en zelfs in New York. Op de sluitingsdag van het Inter nationale Fleurop Congres, dat van 25 Maart tot 6 April in Amsterdam zal worden gehouden en waaraan een honderdtal buitenlandse bloemisten zullen deelnemen, zal de K.L.M. op Schiphol een „Bloemenvlootdag" or ganiseren. Meer dan 25 vliegtuigen, welke die dag naar alle delen der we reld zullen vertrekken, zullen van binnen in ware vliegende bloemen manden worden omgetoverd, terwijl bovendien Schiphol met narcissen zal worden versierd. Hiervoor zullen 35.000 narcissen nodig zijn. Bovendien zal op 6 April aan circa 800 aanko mende of vertrekkende passagiers en zelfs in New York, Montevideo, Jo hannesburg en Batavia een bouquet verse tulpen worden aangeboden. Herdenking van de Vrijheid van Onderwijs Ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van de vrijheid van onder wijs in Nederland zal Donderdag 1 April a.s. in de vergaderzaal van de Houtrusthallen te 's-Gravenhage een herdenking gehouden worden. Vanwege deze herdenking wordt van 27 Maart tot en met 22 April in de Houtrusthallen georganiseerd de R.K. nationale tentoonstelling op on derwijsgebied „Schoolstad". Deze ten toonstelling wordt door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen geopend. Radio VRIJDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.30 Werken van Tchai- kowski, 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.30 Muziek bij het werk, 10.15 Gram.platen, 10.30 Morgendienst, 11.00 Ned. sextet o. 1. v. Jan de Ven- te, 11.15 Vioolrecital, 11.45 „De Va rianten", 12.15 Ensemble Lachman, 13.45 Pianosoli, 14.20 De Microstars, 15.00 Lichte discoklanken. 15.30 Hol lands strijktrio, 16.00 Voordracht, 16.20 Gram.platen, 16.40 Kamer orkest, 17.25 De vijf zapakara's', 17.45 Liederen van Claude Debussy, 18.15 Het evangelie in Esperanto, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Geestelijke liederen, 19.45 Christelij ke middenstandsbond. 20.00 Nieuws, 20.15 Orgelconcert, 20.45 „De vluch- heuvel". een hoorspel, 21.30 „Vrij en blij", 22.30 NCRV-kwaret, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nieuws, 23.15 Avondpotpourri. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.18 Operette-selecties, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Bekende orkest- 1 werken, 9.35 Werken van Mozart, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Onder de Italiaanse zon, 10.30 Voor de vrouw, 30.45 Liederen van Ned. componisten, 11.10 Het broos geluk, voordracht, 11.30 Bekende marsen en walsen, 12.00 Pierre Palla, orgel, 12.33 Sport agenda, 12.38 The Avroleans, 13.00 Nieuwe, 13.15 Vaudeville-orkest, 13.45 Gram.platen, 14.00 Kookkunst, 14.20 Gram.platen, 15.02 Ons volk en zijn dichters, 15.22 Oude en nieuwe films, 16.00 Hij, zij en de piano, 16.30 Tus sen twaalf en zestien, 17.00 Johan Jong, orgel, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 Nieuws, 18.15 Gram.platen, 18.40 Silvestrikwartet, 19.15 Regeringsuit zending. 19.30 Cursus „Waar is God?" 20.00 Nieuws. 20 05 Piano door Jan Odé, 20.30 „Midden in de wereld", 21.00 Men vraagt en wij draaien, 21.50 Op vleugelen van muziek, 22.00 Buitenlands overzicht, 22.15 Swing en sweet Hollywood, 22.45 Avondwij ding, 23.00 Nieuws, 23.15 Sympho- nisch Vrijdagavondconcert. DE HERZIENING VAN DE GRONDWET Naar het A.N.P. verneemt is de commissie tot herziening van de Grondwet in haar laaiste vergade4 ring in zoverre tot overeenstennmng gekomen, dat de meerderheid zien kon verenigen met het uiteindelijk ontworpen voorstel van wet tot wij ziging van de Grondwet. Een tweetal leden van de commis sie heeft echter gemeend zich van instemming tè moeten onthouden. Een hunner heeft hiervan bij een af zonderlijk rapport toegevoegde nota doen blijken, terwijl het andere de zer beide leden in het rapport van zijn standpunt aantekening heeft ge vraagd. Verwacht mag worden, dat de re gering thans op zeer korte termijn een voorstel van wet tot wijziging van de Grondwet aan de Raad van State om advies zal zenden. Het wetsontwerp heeft, naar wij menen te weten, de duidelijke strekking, de Grondwet zodanig te wijzigen, dat een nieuwe rechtsorde in geza menlijk overleg met de overzeese gebiedsdelen zal tot stand komen. Tenslotte deelde men ons mede, dat het ontwerp van wet niet bij de kamers zal worden ingediend, voor dat het advies der vertegenwoordi gende lichamen in Indonesië zal zijn ingewonnen. Op het Domplein te Utrecht werd gisteravond een openlucht-bijeen komst gehouden, waar de jongeren van deze stad protesteerden tegen de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. Door de organisatoren was verzocht niet in een uniform te verschijnen of met vaandels van verenigingen, een verzoek waaraan werd voldaan. De twee a drie duizend deelnemers kwamen daardoor niet als lid van een bepaalde organisatie, doch ieder voor zichzelve. Nadat het eerste couplet van het Wilhelmus was gezongen spraken het bestuurslid van de Nieuwe Koers (Sociaal Democratische Jongeren Or ganisatie), Osert Meester, en Jan Goossens, voorzitter van de kring Utrecht van de Jongeren-Organisatie in de Katholieke Volkspartij over de belangstelling welke hier te lande gewekt is door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije. De samenkomst werd gesloten met het zingen van )iet zesde couplet van het Wilhelmus. DAMES/ Een werkelijk fijn product ter verzorging van Uw handen is HAHEA<A*f product van Mijnharde. De E.V.C. te Rotterdam haar poot! speelt op Dinsdag heeft het kader van de E.V.C. te Rotterdam vergaderd. Er waren daar bij elkaar het dagelijks bestuur, de plaatselijke raad en de gezamenlijke plaatselijke bedrijfs- groepsbesturen. „Odeon" was het verzameloord. Er waren 55 bestuur ders en 12 boden aanwezig. Deze vergadering heeft een klin kende resolutie aangenomen over het gewroet van de Communistische Partij in de E.V.C. Met diepe verontwaardiging, aldus deze resolutie, hebben wij waarge nomen de handelingen en het 'dr j- ven van de C.P.N. binnen de EVC. Wij zijn van oordeel, dat daardoor de organisatorische zelfstandigheid der EVC in groot gevaar verkeert en dat bovendien daardoor een verder felijke moraal wordt gekweekt, waardoor de kameraadschap en de eenheid ernstig worden bedreigd Het grootste deel van de EVC-lei- ding verleent aan dit gewroet zijn volle medewerking. De vergadering besloot volgens de resolutie haar volledige goedkeuring te hechten aan de stappen die reeds door het plaatselijk bestuur tegen deze gang van zaken zijn onderno men en geen enkele inmenging, hetzij direct of indirect van welke politieke partij ook, in de organen der EVC te Rotterdam te zullen dulden. Er zal voorts geen enkele be stuurswijziging of aanvulling op last van de landelijke leiding der EVC worden aanvaard. De beslissing over deze zaken zal uitsluitend in handen blijven van de Rotterdamse bij de EVC aangesloten arbeiders, waarbij er voor zal worden gezorgd, dat po gingen van een van buiten af door een politieke partij georganiseerde oppositie, welke binnen de EVC door een belangrijk deel der leiding wor den ondersteund, geen succes zullen hebben. 'GOUDEN JUBILEUM DER URSULINEN VAN BERGEN (N--H.) Op 8 Juli a.s. vieren de Zusters Ur- sulinen te Bergen het gouden feest van haar Congregatie. Enkele oud leerlingen hebben een klein comité gevormd, dat met aller medewerking tot een passende hulde hoort te ko men. Daarom zende elke oud-leer linge van Bergen, liefst vóór 27 Maart a.s. naam, adres en jaar van eindexa men aan mej. J. M. Heuvel, Jacob van Lenneplaan 3, Haarlem. Nadere mededelingen over reünie enz. wor den dan toegezonden. Bijdragen voor een huldeblijk worden eveneens gaar ne vóór 27 Maart verwacht per post wissel aan bovengenoemd adres of per ?iro nr. 187095 met duidelijke ver melding van naam, adres en jaar eindexamen. DE INTERPELLATIE-VAN DER GOES VAN NATERS. De Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten aan de agende voor de volgende week toe te voegen de in terpellatie-Van der Goes van Naters omtrent de voorstellen en onderhan delingen sedert de aanvang van dit jaar .waarbij Nederland rechtstreeks of zijdelings betrokken is, met dien verstande, dat de interpellatie niet zal gehouden worden voor Donderdag. VERDACHT VAN DE ARRESTATIE VAN 1400 MENSEN. Voor het bijzonder gerechtshof in Den Haag heeft gisteren terecht ge staan C. K., aan wie o.m. dienstne ming bij de S.D., het arresteren van pl.m. 1400 mensen en het mishande len van velen hunner ten laste wordt gelegd. De talrijke getuigen verklaarden, dat K. zijn arrestanten op onmense lijke wijze folterde en een onbere deneerde haat koesterde tegen de Joden. K. heeft één geval van mis handeling toegegeven. De zaak wordt voortgezet. EERSTE KAMER Bij de behandeling van de begro ting van Justitie heeft de Minister herhaald ten aanzien van de bestraf fing van collaborateurs, dat de een voudige arbeider, die in behoeftige omstandigheden verkeerde, milder dient te worden beoordeeld, dan de werkgever, die zich ruimer kon be wegen ,en wiens ontwikkeling ook groter was. De justitie dient zich te beperken tot vervolging van de meest ernstige gevallen. De collaborateurs uit de industrie kunnen niet bijzon der beschermd worden. Dit is niet verdedigbaar. Dezé collaboratie is uiterst moeilijk te behandelen en er kunnen weieens misgrepen hebben plaats gehad. Met de idealisten onder de commu nisten is het precies als met de idea^ listen onder de nationaal-socialisten. Als zij zien tot welke mensonterende toestanden hun principes leiden, die nen zij de beweging te verlaten. Dit gebeurt ook. Het communisme is in ons land een teruggaande be weging. Als ons volk en de regering waakzaam blijven, bestaat er hier geen communistisch gevaar. Omtrent de waakzaamheid der regering kan men gerust zijn. Nog deze week zal een mededeling worden gedaan waar uit men zal kunnen vernemen, dat de regering op korte termijn haar machtsapparaat zo sterk zal maken, dat dit tegen extremistische extrava ganties een afdoende bescherming zal bieden. TWEEDE KAMER WIJZIGING ENQUêTE WET. Nadat de vergadering geschorst was geweest, omdat de tegenwoordigheid van de Minister van Justitie ook in de vergadering der Eerste Kamer vereist was, heeft de Tweede Kamer gistermiddag te kwart over vijf in behandeling genomen het wetsont werp tot wijziging van enige bepalin gen der wet van 5 Aug. 1850, tot re geling van het recht van onderzoek (enquête). Gistermiddag te een uur was het ontwerp in de afdelingen onderzocht. Bij dit onderzoek verklaarde men, blijkens het verslag, vrij algemeen zich >met dit ontwerp te kunnen ver enigen. De Minister van Justitie, de heer Van Maarseveen, beantwoordde en kele in het verslag gemaakte opmer kingen. Zonder beraadslaging of stemming wordt het ontwerp daarna goedge keurd. De vergadering wordt ver daagd tot a.s. Dinsdag. JCateC Jliviek en de „Alitiiaenen-exfienió 87. „Zo, Joe", zei Julius Caesar, „hoe staan de zaken?'' „Wel, ziet u, begrijpt u mijnheer Julius, ik... eh ik heb me teruggetrokken. Ik doe geen zaken meer. Nee, mijnheer Ju lius, ik doe beslist niet geen zaken meer. Mijnheer Julius zoek uw ver dwijnpunt." Maar Julius Caesar was niet zo gemakkelijk uit het veld te slaan. „Geen smoesjes, Joe", bromde hij, een groot model revolver voor de dag halend. „O, prdon", zei Joe, „ik... eh, ik kletste maar een bee tje... eh... weet je?" „Niet erg', zei Julius kortaf. „Wat ik zeggen wilde, waar zij de pegulanteo?" „Watte?", vroeg Joe verwonderd. „De cente, stommeling", was het antwoord. „De erfenis van oom Henkie." „O, die zei Joe, „o, de cente! As 't anders niks is! Had je wel meteen kunnen zeggen. De cente!... Hahaha. Hij komt om de oente!... Dacht ik het niet? Ik dacht al meteen: daar heb je mijnheer Julius Caesar. Die komt cm de cente. Haha... die mijnheer Caesar!'' „Nou", drong Julius aan. Hij werd ongeduldig. „Voor de dag ermee of ik schiet!" „Ik heb geen cente'", zei Joe. Al me cente verlo ren met klaverjassen. Nee, mijnheer Caesar ik heb beslist geen cente. Echt nie. Nee, doe nou niet zo flauw", vervolgde hij, toen hij zag dat Julius wilde gaan schieten. „A'k ze nie heb, ken ik ze toch niet geve? Wa s dat nou. Ik ken toch geen cente make?Enfin om kort te gaan, Julius dwong Joe om bijna het hele verhaal eerlijk te vertellen. Toen wist hij genoeg. „Het komt in órde, Joe", zei hij. Toen viel zijn oog op de witte strepen die Joe op zijn pak had. Die hoorden eigenlijk bij zijn vermomming als tijger, maar dat kon Julius niet weten, want Joe had zijn tijgerkop niet op en Julius vroeg dan ook verwonderd, waar die stre pen toe dienden. ïïlo>Lg.m Het strompelende lijk Bijna op eendere wijze als gis teren de profeet Eliseus, wekt déze keer de profeet Elias een jongen ten leven op. De zoon van de weduwe van Sarepta was gestorven. De pro feet bad tot God: „Heer, mijn God, hebt Gij nu zelfs over de weduwe, bij wie ik als gast woon, onheil ge bracht door haar zoon te doen sterven En hij strekte zich drie maal in zijn volle lengte over het kind uit. De ziel van de knaap keer de terug. Hoe veel gemakkelijker viel het de Zoon van God doden het leven terug te geven. Met een enkel woord! Gisteren de opwekking van de jongeman in Naïm, vandaag La zarus in het dorp Bethanië. Lazarus was een vriend van Christus en de zuster van Maria Magdalena, die bij hem in huis woonde, evenals Martha, de altijd-bedrijvige. Toen de twee zusters een boodschap zonden, dat vriend Lazarus ziek was, maakte Christus in het geheel geen haast! Hij bleef nog twee dagen in het Jor- daan-dal, eer hij besloot naar Betha nië te reizen. Hij wist, dat Lazarus intussen gestorven was en reeds lang begraven zou zijn. In het warme klimaat van Pales tina worden de lijken nog dezelfde dag beaard. Toen Christus eindelijk het dorp naderde, lag Lazarus al vier dagen in het graf. Het leek dus tamelijk hopeloos, behalve voor Martha, die van haar geloof in de Verrijzenis getuigd een getuige nis, dat we allen bijna uit het hoofd kennen, omdat het als evangelie bij iedere begrafenis wordt voorgelezen. Martha snelde naar huis terug en fluisterde haar zuster Maria toe: „De Meester is daar en roept je." Men meent soms, dat het erg flink is bij de dood van onze dierbaren de tranen met alle geweld weg te du wen. Een dergelijke, ongezonde, op kropping van leed vindt geen steun bij Christus, die, bij "het zien van de overstelpende droefheid der twee zusters, zelf begon te huilen over zoveel menselijke narigheid. Daarop ging Hij naar de graf-spelonk en riep het lijk in 't leven terug. Volgens de Oosterse manier van begraven, was het lijk om-en-om in windsels gebonden met om het hoofd een zweetdoek. Zo strompelde La zarus uit de graf-spelonk te voor schijn natuurlijk tot ontzetting van de omstanders. Christus beval de windsels los te maken, zodat La zarus weer vrij lopen kon. Het was dit wonder, dat bij de Hoge Raad de gal deed overlopen en de notabelen tot de dood van Jezus deed besluiten. HET PRINSELIJK GEZIN NAAR ZWITSERLAND. Omtrent het aanstaande verblijf van het prinselijk gezin in Zwitser land wordt nader medegedeeld, dat prins Bernhard met de prinsesjes Beati'ix en Irene begin volgende week per vliegtuig zal vertrekken. Daar prinses Marijke nog niet ge heel hersteld is van een lichte graad van mazelen, zal prinses Ju liana kort daarna volgen met de prinsesjes Margriet en Marijke. De keuze van het verblijf is we derom gevallen op Zernvatt, waar het prinselijk gezin verleden jaar een prettige tijd heeft doorgebracht. VERWISSELING VAN SUIKER BONNEN. Volgens de normale gang van za ken zou de suikerbon, welke op 18 Maart zal worden aangewezen, recht geven op 500 cram en die van 14 dagen later op 750 gram. Ten einde de suikervoorzienine: met de Paasdagen te vergemakkelijken zul len beide bonnen worden verwis seld. Op 18 Maart wordt dus een bon voor 750 gram suiker aangewe zen en op 1 Aoril een bon voor 500 gram suiker. Voor houders van D- pn E-kaarten heeft geen verwisse ling plaats, aangezien op beide ge noemde data voor deze groeoan een bon voor 500 gram suiker zal wor den aangewezen. AMATEURTONEEL. De Nederlandse Amateur Toneel Unie zal, ingevolge haar congresbe- sluit, elk jaar een commissie benoe men, welke namens haar aan drie Ne derlandse literatoren een opdracht zal verstrekken tot het schrijven van een toneelstuk speciaal voor het amateur toneel. De voor dit jaar samengestel de commissie heeft thans aan me vrouw Henriette van Eyck en de he ren J. J. van Mecheïen en A. J. Zoet mulder verzocht, een opdracht tot het schrijven van een zodanig stuk te wil len aanvaarden. BEURSOVERZICHT Sinds het verstommen van de de valuatiegeruchten is. de bedrijvig heid aan de effectenbeurs weer ge leidelijk verminderd. Na vorige week Donderdak een na-oorlogs re cord van 5 millioen gulden te heb ben bereikt, terwijl tevens het alge meen indexcijfer de 200 overschreed, bedroegen de aandelenom zetten gis teren nog slechts 2XA millioen gul den en is het indexcijfer weer op circa 196 beland. In een dalende markt pleegt de omvang der zaken af te nemen en het zag er naar uit, dat dit ook he den het geval was. De markt bood nl. een zeer stille aanblik. De belangstelling was ge ring en behalve de weinig opgewek te Europese politieke situatie, vorm de de regeling van het buitenlandse aandelen bezit Philips in verband met de gisteren bekend gemaakte emissie, het onderwerp van gesprek en wacht men af, hoe zich de Vrijdag beginnende handel in claims Philips zal ontwikkelen. Gezien het aan zienlijke mindere buitenlandse be zit van Philips aandelen, meent men dat de invloed daarvan zich niet zo sterk zal doen gevoelen als bij de emissie Koninklijke Olie het geval was. Over het algemeen zette de markt heden de lichte reactie der laatste dagen voort. Prolongatie 2 yK procent. 200 jaar geleden in de £et^c&e Qouïant 11 MAART 1748. LEYDEN den 10 Maart. Na dat men alhier eergisterogtend de hoogst aangenaame en blijde tijding gekregen had, dat Haare K. H. Gemalin van den Heer Prins Erf-Stadhouder, des og- tents omtrent half 4 uuren van eenen Erf-Prins in het Kraam- bedde was bevallen, is zulks door den Wel. Ed. Gr. Agtb Magistraat dezer Stad des middags ten twaalf uuren aan de Ingezetenen bekend gemaakt door het uitstee ken van de Oranje-Vlag uit een der Vensters van het Stadhuis, het losbranden van 't Kanon aan de Witte en Hoogewoerts Poort, 't welk ten één uur door een tweede en ten twee uuren door een derde Salvo herhaald is, ter wijl de Kerk- en Stadhuis-klok ken en tot des namiddags ten drie uuren alternativelijk om het half uur geluid en gespeeld hebben. Des avonds is voor het Stadhuys een Staketsel opgeregt geweest waar op verscheidene Piktonnen drie etages hoog brandeden; en de Ingezeetenen, die in den voorspoed cn het be lang van hun vaderland zoo groot deel als in hun eigen neemen en de voorn. Geboorte als een Ken- teeken van des Heemels Goeder tierenheid aanmerken, hebben de blijdschap, die zij over deze gelukkige Gebeurtenis in hunne Patriotse Harten gevoelden door menigvuldige Salvo's uit kleine Kanonnen en Musketterij aan den dag gelegt, zijnde des avonds een groot gedeelte van de Hui zen in deze Stad geillumineerd geweest. Volgens de Brieven de- sen ogtent van Amsterdam, Rot terdam, Haarlem, Gouda, Delft enz. alhier ontvangen, is in die Steden niet minder vreugde over dit gelukkig Evenement betoond; hebbende onder anderen zoo de Portugeese als Hoogduitse Joo- den te Amsterdam voorn, gister in hunne Synagogen een bijzon der Gebed voor Haare Koningl. Hoogheid en den Erf-Prins ge daan, en den 75 Psalm daarbij gezongen enz. NALEVING LOON- EN DISTRIBUTIEVOORSCHRIFTEN IN METAAL-INDUSTRIE In de afgelopen weken stelden controleurs van de Centrale Dienst voor de Economische Controle een onderzoek in naar de naleving van de loon- en distributievoorschriften voor de metaalnijverheid in Almelo, Enschede en Hengelo. Het onderzoek omvatte 56 ondernemingen. De lo nen in 33 ondernemingen waren hoger dan het toegestane maximum. Tegen de verantwoordelijke perso nen van 15 bedrijven werd proces verbaal opgemaakt en aan 18 on dernemingen werd een waarschu wing gezonden. Bij 3 ondernemingen constateer den de controleurs een ernstige dis tributie-overtreding. Ook in deze ge vallen volgde proces-verbaal. 8 DOOR ANNY VAN PANHUYS 13) Van Kempen moest een fclimlach onderdrukken. Zelf begreep hij niet, waarom hij zo tevreden was, nu bij uit Josines mond die woorden ver nam en tegelijk was hij bang, nu elke aanleiding te missen om meer met het jonge meisje in aanraking te komen. Toen kwam de majoor als helper uit de nood. Heel verwonderd keek hy zijn dochter aan, maar Josine zei tot de professor: „Dit is mijn vader. Mag ik u aan hem voorstellen?'' Vanaf die dag verscheen de pro fessor dikwijls in het huis van ma joor Boymans en aldoor vriendelij ker werd hy er ontvangen. H^j be zat dan ook alle eigenschappen, die hem in de gezellige kring tot een aangename gast maakten. Met de oude heer speelde hij schaak en luis terde daarna met belangstelling naar de kazernemoppen, die de majoor hem vertelde. Voor mevrouw bracht hy dozen geconfijte vruchten mee, waarop zij dol was en telkens weer maakte hij haar complimentjes. Jo sine kreeg bloemen en boeken. Soms ook speelde hij het jonge meisje iets voor uit zijn composities en zy vroeg hem dan naar zijn ope ra's. Aandachtig luisterde zij als hij haar daarvan vertelde en begon er trots op te zijn, dat zo n beroemde man by hen aan huis kwam en haar met zichtbare onderscheiding behan delde. Zij had allang bemerkt, dht Van Kempen alleen om haar hun huis bezocht en haar ij delheid voelde zich daardoor gevleid, want hij, het was toch waar: hy bezat een naam, die over de hele wereld beroemd was en die schitterde als een ster van de eerste grootte. Dirk liet niets meer van zich ho ren en zij moest haar trots te hulp roepen om het verlangen naar hem te bedwingen. Mevrouw Willebrands, zijn moe der, had onlangs uit Leeuwarden geschreven. Dirk was in Parijs aan gekomen en blijkbaar was hij zeer tevreden met zijn positie aldaar. Het scheen, dat zij niets wist van het geen aan zijn vertrek was voorafge gaan en natuurlijk voelde niemand van de familie Boy mans zich ver plicht haar in te lichten. Waarom ook de rust der oude dame storen? Dirk was haar enige zoon, haar trots haar lieveling en in haar brief lag zoveel voldoening, dat hij nu op eigen benen stond en zijn brood kon verdienen. Op de dag dat Van Kempen Jo sine had thuis gebracht, had het jon ge meisje haar ouders eerlijk ver teld, waarom zij naar de professor was gegaan, dat de angst öm Dirk haar naar hem had gedreven. Ook, dat Dirk bij de professor was ge komen en wat hij gezegd had, ver zweeg zij niet. De majoor, die eerst boos het hoofd had geschud, stelde zich weldra gerust. Dirk was in bo ze koppigheid van haar gescheiden! Volgens zijn idee was dat de beste oplossing van zo'n dwaze liefdesge schiedenis. Voor zo'n jongen, die niets kon en niets presteerde, was zijn mooie dochter toch te goed. Waarom moest hij om zo n mislukte opera zo'n spek takel maken, alsof er hem de hemel weet wat voor onrecht was geschied. En hoewel de majoor absoluut niets afwist van die opera, was hij er toch van overtuigd, dat die niet veel bij zonders kon geweest zijn, want alles, wat Dirk in zijn huis ten gehore had gebracht, was maar lawaai, nooit een fatsoenlijke mars of signaal. De oude heer had nooit van musici gehouden, tot hy Maurits van Kem pen leerde kennen. Alleen al de ti tel. professor gaf hem zon aanzien en waardigheid, gaf hem recht op bijzondere onderscheiding. En rijk was de professor ook. Zijn deftige gemeubelde woning stond in een der mooiste straten van de residen tie. Maar wat de majoor nog het best beviel, dat was, dat van Kem pen wel een half dozijn prachtige militaire marsen had gecomponeerd. Ja, zo iemand als professor Mau rits van Kempen stond op een hoog voetstuk. Als die zich verwaardigde muziek te schrijven, dan mocht men niet spreken van tingeltangel- la waai. De oude heer werd hoe langer hoe meer met de grote componist be vriend, hoewel hy toch zeer goed merkte, welke magneet hem naar zijn huis trok. Jammer, dacht hij soms, dat hij vooi; zo n jong ding toch wel te oud is. Anders zou men voor zo'n beroemde man gaarne de plaats hebben ingeruimd, die eigen lijk voor een militair bestemd was. Het verschil in leeftijd was ech ter toch te groot. Josine was pas achtien jaar en de professor acht en vijftig. En niettegenstaande dit von den jeugd en de bejaarde leeftijd el kander. De liefde van Maurits voor het jonge meisje was van dag tot dag inniger geworden tot ten laatste het grote woord zijn mond ontsnapte. Dat woord was een vurige bede en vond een schuchtere echo in het jonge hart. De beroemde componist was haar zo sympathiek geworden en zijn hoofd werd omstraald door de glorie van een wereldbekende naam. Ja, Josine verheugde zich. dat de pro fessor haar tot zijn vrouw wenste, want was dat niet een grote eer?... En dan... de gedachten verdrongen zich bliksemsnel in haar hoofd. Hoe heerlijk zou haar leven aan de zij de van Maurits van Kempen zijn! Hy was rijk en door iedereen ge acht. Zorgen zou zij niet kennen en als de echtgenoot van de gevierde kunstenaar zou zij een benijdens waardige positie innemen. Eer zij echter het jawoord sprak, kwam op eens met bijna ontstellende duide lijkheid het gelaat van Dirk haar voor de geest. Zij meende zijn blik smekend op zich gevestigd te zien. Maar dan herinnerde zij zich zijn afscheid en wat daaraan voorafge gaan was en zijn gezicht loste zich in nevel op. Zij reikte de professor haar handje en sprak: „U weet, dat ik van Dirk Willebrands gehouden heb. Voor u echter koester ik een hartelijke sympathie. Langzamer hand zal ik wel vergeten, wat hij voor mij was. Waagt u het toch, on danks die herinnering mijn hand te v/agen. wend u dan tot mijn ouders, ik geef u met vreugde daatoe ver lof.'' Dat klonk verstandig en toch Josine wist het niet, dat een echte, ware liefde niet met verstand te on derdrukken is en ook Maurits van Kempen dacht daar niet aan. toen hij het hem toegestoken handje met kussen bedekte en stamelde: „Josi ne, liefste Jo!' Majoor Boy mans verwonderde zich wel een beetje over zijn verstandig- dochtertje, maar hij opperde geen bezwaren. De professor gaf hem in zage van zijn financiële bescheiden en de oude heer glimlachte ver heugd; zijn kind zou het inderdaad goed hebben.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2