Doodstraf geëist tegen verrader J{a%ei Jiwiek en de „Ati£Ctoenen-exf.enia" 3£a%te Ofat ALS DE HEIDE BLOEIT WOENSDAG 10 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2000 nieuwe woningen In Januari gzreed gekomen In de eerste maand van dit jaar zijn volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor Sta tistiek, 1914 nieuwe woningen ge reed gekomen; 195 daarvan zijn in gericht voor tijdelijke bewoning door meer dan één gezin. Op deze wijze is thans voor het eerst sinds de bevrijding in een maand woonruimte voor meer dan 2000 gezinnen door nieuwbouw ver kregen. De nieuw gebouwde woningen zijn als volgt over de provincies ver deeld; Groningen 46, Friesland 70, Drente 98, O verijs el 271, Gelderland 191, Utrecht 22, Noord-Holland (excl Amsterdam) 89, Zuid-Holland (excl. Rotterdam en 's-Gravenhage) 211, Zeeland 106, Noord-Brabant 306 Limburg, 252, Amsterdam 88, 's-Gra ïn Rotterdam 162. Ten gevolge van de verschuiving in de boter-margarine-consumptie door het instellen van ce keuze bon en door de wat meevallende productie, is de voor de winter aan gelegde voorraad koelhuisboter ruimschoots voldoende gebleken voor de behoeften van het vetrant- soen, zo deelt de afdeling voorlich ting van het ministerie van Land bouw, Vissery en Voedselvoorzie ning mede. Mede met het oog op de komende verse boterproductie moest aan een klein deel van de voorraad koel huisboter een andere bestemming worden gegeven Deze is thans ge vonden in transacties met Engeland en België, voor respectievelijk 2.000 en 1000 ton.. STAATSLOTERIJ. 503c Staatsloterij, 4ee klasse, 2e lijst. 5000 16495 2000 15657 1000 1626, 3264, 7438, 12630 400 12081, 14432, 18320 200 5537, 12291, 17639 100 2489, 3061, 5150, 5357, 7014, 9699, 11957. Radio DONDERDAG. HILVERSUM I. 301 M.: 7.00 Nieuws; 7.45 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 „Pluk de dag"; 9.00 Voor de vrouVv; 9.05 Modern ochtend concert; 10.00 Gram.platen; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gewijde muziek; 11.00 „De Zonnebloem"; 11.45 Orgel koraal; 12.C3 Arie Snoek, piano; 12.33 Orkest o.l.v. Klaas v. Beeck; 13.00 Nieuws; 13.25 Orkest, vervolg; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Peter Nobino's orkest; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.platc. 17.00 Radio jeugd journaal; 17.30 Kamerorkest; 18.16 Land- en tuinbouw; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Jonge mensen bekwamen zich voor een be roep; 19.30 Flitsen; 19.45 Regerings uitzending; 20.00 Nieuws; 20.15 En gelse steravond; 31.30 Familiecom petitie; 22.00 Met band en plaat; 22.15 De vaart der volken; 22.30 Nieuws; 23.00 Concertgebouworkest; 23.55 Gram.platen. HILVERSUM n, 415 M.: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.platen; 9.15 Mor genwijding; 9.35 „Arbeidsvitaminen". 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gram.pla ten; 10.50 \/oor de kleuters; 11.00 Rus- sel Bennet en orkest; 11.20 Solisten- concert: 12.00 „Beelden uit het die renrijk"; 12.38 Dick Willebrands, pia no; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 13.45 Gram.platen; 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis; 14.20 Arthur Rubinstein, piano; 14.30 „Ook wij zijn Amerika"; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Zang met piano; 16.35 Gram.platen; 16.40 Ver geten Ned. muziek uit de pruikentijd; 17.00 AVRO-kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week? 17.30 The Skymas- ters; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 „Sportief moet je zijn"; 19.00 Voor de kleuters; 19.15 Werken van Ponchiel- li; 19.30 De Radio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philharmo- nisch orkest; 21.00 Glasgow Orpheus choir; 21.30 De bonte sluier; 22.30 Gram.platen; 22.45 Rondom het Zui- derzeevraagstuk; 23.00 Nieuws; 23.15 Om het wereldkampioenschap scha ken; 23.30 Gram.platen. VERGADERENDE DAMES IN KERK OPGESLOTEN Gisteravond kwart over tien be gonnen op eens de kerkklokken te Hattum te luiden, waardoor de Hat- temmers uit hun rust werden opge schrikt. Er waren al mensen, die spraken over het oprukken der Rus sen en andere dachten, dat er een prins of prinsesje was geboren. De oplossing was echter minder sen sationeel, want het bleek, dat een aantal jonge vrouwen in de Ned. Herv. kerk had vergaderd en na afloop tot de minder plezierige ont dekking was gekomen, dat de bui ten deur op slot was gedaan. Aan gezien alle dames gaarne de nacht in haar eigen bed wilden door bren gen besloten zij de klok te luiden en aldus de aandacht op hun be narde positie te vestigen. Weldra ttaren zij bevrijd en kon de rust weer terugkeren in het kleine stadje aan de IJssel, aldus, „Het Dagblad' Brandkasten-Piet liet zijn visitekaartje achter De 62-jarige Amsterdamse auto geen- lasser P. J. is aangehouden, beschuldigd van inbraak, in de nacht van 27 op 28 Februari in de brand kast van de Coöp. Boerenleenbank in Barneveld. (de buit bedroeg f 64.900. Wie bij de politie in heel Neder land bekend staat als Brandkasten- Piet heeft ongetwijfeld een reputa tie, al is het dan ook een bedenke lijke. De oude vakman, die in zijn leven ongeveer twintig jaren tegen de kale muren van een cel heeft aangekeken, omdat hij zich specia- liseerde op brandkasten heeft te Barneveld een fout gemaakt, die de recherche van een routinier als Piet niet had verwacht. In het kantoor waar de kast stond troffen de politiemannen op een al te opvallende wijze een Rotter damse krant aan en twee kaartjes van de R.E.T., zodat hun eerste re actie was het onderzoek beslist niet tot Rotterdam te beperken. Zoals Brandkasten-Piet werkt, doen het slechs enkelen in ons land, zodat het spoor toch al spoedig naar zijn woning te Amsterdam leidde. Zondagmorgen vroeg verrasten re chercheurs het echtpaar, waarbij een splinternieuw ameublement en en kele fraaie bloemenmanden de poli tie mannen al direct sterkten in hun veronderstelling, dat Fiet wel iets meer zou weten van de Barneveldse kraak. En toen hij stevig aan de tand werd gevoeld, viel hij spoedig door de mand. Zyn assistenten en helers werden daarna ook geknipt. Een ge deelte van de buit kon worden ach terhaald. TRAGISCH ONGEVAL TE AALSMEER. Hedenochtend tegen negen uur is het negenjarig zoontje Andries van de familie Beitel te Aalsmeer bij het vasthouden aan een auto over de brug by de centrale Aalsmeerse vei ling zodanig komen te vallen, dat het kind bijna direct daarop aan de be komen verwondingen is bezweken. Dit is reeds het derde zoontje, dat de familie op tragische wijze verliest. Het eerste overleed aan de gevolgen van verwondingen door een hooivork tijdens de bezetting, het tweede aan een plotselinge ziekte. Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumatische pijnen met alle gevolgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kru schen Salts Duizenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heil zame resultaten die Kruschen hun gaf Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed snel ler stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden medegenomen en verwijderd langs natuurlijke weg. Dat is het geheim van Kruschen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, fief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. BEURSOVERZICHT Over het algemeèn was de fond- senmarkt van gisteren een voortzet ting van die van Maandag. Nu de devaluatiegeruchten zijn geluwd en het ongerijmde hiervan, wat het Ne derlandse ruilmiddel betreft, van alle kanten is belicht, trad een ver dere kalmering van de situatie in en zette de Maandag ingetreden reactie zich voort. Toch bleven de koersverliezen nog binnen beperkte grenzen, zodat van een bepaald flauwe markt moeilijk gesproken kon worden. De opening was alge meen enige punten lager en in het verdere verloop werd de reactie nog iets verder geaccentueerd, doch te gen slot trad hier en daar enig her stel in, waardoor voor sommige fondsen het slotpeil van Maandag weer vrij dicht benaderd was. Was Maandag de omzet in aan delen met een totaal van 3.8 millioen gulden reeds weer een stuk lager dan Vrijdag, het zag er gisteren naar uit, gezien de zeer kaln.e stem ming, die in vrijwel alle hoeken bleef heersen, dat de omzetten we derom iets terug waren gelopen. De omzetcijfers voor obligatiën blijven vrijwel constant en bedroegen Maandag 2,4 millioen gulden. Over het algemeen waren de fluctuaties niet groot Prolongatie 2 K procent. Een zeer berucht verrader uit de bezettingstijd heeft Dinsdag voor het Eosse Bijzondere Gerechtshof terecht gestaan, N. D. uit den Bosch, die de dood van vele slachtoffers op zijn ge weten heeft. Hij was de vertrouwensman van de S.D. in den Bosch en verried een hele verzetsgroep. Verder heeft hij aan de S.D. verraden het voornemen van dr. C. van Hoeckel in Den Bosch inzake het uit de weg ruimen van een van de „Sicherheits"-beambten. Tenslotte was hem ten laste gelegd, dat hij zich als z.g. illegale werker heeft inge drongen in het werk ten behoeve van Joodse personen, waarna hij de ge gevens aan de S.D. in Amsterdam mededeelde. Er werd een zeer groot a^.ital ge tuigen gehoord, o.a. Karl Klingberil, gewezen „Kriminal Sekretaer' in den Bosch ,die o.a. mededeelde, dat be klaagde kapelaan Koopmans in den Bosch had verraden die voor de pas torie bij een poging tot ontvluchting werd neergeschoten. Een typisch staaltje van het raffi nement van deze beklaagde bleek o.a. ook hieruit, dat hij dr. van Hoeckel als zijn behandelend geneesheer in vertrouwen nam. Beiden wisselden elkaar hun bevin dingen uit en het bleek D. weldra dat dr. van Hoeckel een illegaal werker was. Direct bracht hij zijn arts bij de S.D. aan. Deze keerde na zijn arre statie nimmer terug. Hij werd in Vught gefusilleerd. De advocaat fis caal zeide in zijn requisitoir. „15 do den, die niets meer tegen hun verra der getuigen kunnen, klagen thans aan". Hij voegde beklaagde toe dat hy de vergiftige adder was, die telkens al zijn tijd daar was zijn beet toe bracht. „Deze adder moet de kop ver pletterd worden". Uit naam der vijftien slachtoffers eiste spreker de doodstraf. De officier van Justitie bij de Arn hemse Rechtbank heeft levenslange gevangenisstraf geëist tegen de han delsreiziger F. J. G., die vorig jaar op 3 April twee mensen heeft neerge schoten, van wie er een onmiddellijk overleed en een zwaar gewond werd. Verdachte had op deze mensen ge vuurd, toen hij bij een inbraak op he terdaad werd betrapt. De uitspraak is over 14 dagen. HAAGSE POLITIERECHTER. Teveel bollen. De kweker W. R. te Lisse had zich niet gestoord aan de voorschriften inzake de teeltbe perking, en hij had teveel bloembol len geteeld. Daarvoor eiste de Officier 1000 boete of 2 maanden hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. De politierechter Veroordeelde tot ƒ2000 boete of 3 maanden hechtenis, en de gevraagde voorwaardelijke ge vangenisstraf met proeftijd. Clandestien geslacht. Er was door J. van D. uit Katwijk aan Zee clandéstien een varken gekeeld, voor welke bezigheid, de Officier thans drie maanden gevangenisstraf tegen hem eiste. Verdachte echter betoog de dat het hier geen handeltj' betrof en de rechter liet verzachtende om standigheden gelden, toen hij veroor deelde tot 25 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Ondertussen was slavin Theo- door Tuf in de keuken gearriveerd. Hij durfde niet vragen, waar de fles met kwast gewoonlijk stond, want dan zou men misschien merken, dat hy geen echte slavin was. Wie weet er nu de kwastfles niet te staan! Theodoor Tuf klom op een stoel en keek op de kast. „Alle duivels in een doosje!", riep hij uit „Raai eens wie n dat jamflesje zit!?"' Hij keek vragend om zich heen, maar omdat er niemand in de keuken was, kon niemand hem antwoord geven op zijn vraag. Theodoor Tuf hield nu het jamflesje tegen het licht. „Ik veronderstel", besloot Theodoor, „dat zich in dit flesje de heren Gabriëls en de luitenant bevinden, of anders twee mannen die verduiveld goed op hen lijken. Enfin, ik zal het eens aan karei Kwiek laten zien.'' Daar op zocht hij de fles met kwast en schonk drie glazen half vol met voor de rest water. „Goeie" zei Theo Tuf voldaan en begaf zich weer naar de tuin, waar Prins Karliboem Ben Kwiekebol en sultan Alikop Ben Ibrahim op hem zaten te wachten. En Julius Caesar, waar was die ge bleven? Zo snel hij kon was hij naar binnen gevlucht. Hij meende als maar dat die mooie prins, die met de sutlan in de tuin zat te'praten, Karei Kwiek was. Hoe ao'n man toch op zon idee komt, hè? Ha, daarstond een deur open. Vlug holde Julius naar binnen en wie zat daar gezellig aan een tafeltje te praten met een van de slavinnen van Ali kop? Schele Joe uit Chicago. Schele Joe schrok een beetje, toen hij zo opeens zijn vroegere baas voor zich zag staan. „Magdalena", zei hij streng „zoek uw verdwijnpunt." Die zin had hij eens gelezen in een dik boek over hogere wiskundé en het leek hem guitengewoon deftig en in drukwekkend, haar zo nu en dan 'ns te gebruiken. Magdalena verliet het vertrek. ïïlo'iq.&n De zonnesteek in het hooi'and De Paas-biecht is op komst. Om de openbare boetelingen te stichten en te ondersteunen, die voorheen op het naderend Hoogfeest met de Kerk werden verzoend, wordt zowel in het epistel als in het evangelie een op wekking uit de doden verhaalt. De profeet Eliseus had, als hij het dorp Sjoenem passeerde, een vast adres gevonden, waar hij zijn intrek nam. Een bemiddeld echt jaar had voor hem een klein kamertje inge richt met „een bed, een tafel een stoel en een lamp". Tegen alle hoop in, had het echtpaar, op voorspraak van Eli seus een zoon gekregen. Op zekeren dag mocht het jongetje met zijn va der meewandelen naar de maaiers op. het land. „Daar riep hij opeens tot zijn vader; Mijn hoofd! mijn hoofd! Een knecht nam hem op en bracht hem bij zijn moeder. Tot de middag lag hij op haar schoot; toen stierf hij". De bedroefde moeder liet een ezel tje zadelen en reed haastig naar de berg Karmel, waar Eliseus verbleef. Dit is een inleiding tot het epistel van morgen, waarin verteld wordt, hoe de profeet het jongetje weer ten leven wekte. Hij ging er lang-uit bo ven-op liggen en bad tot God. Na enige tijd begon het dode jongetje ee niezen en sloeg zijn ogen op. Eliseus liet de moeder roepen en zei: „Hier hebt ge uw zoon!" In het Evangelie nadert Christus, omringd door een grote menigte, de stadspoort van Naïm. Op hetzelfde moment komt een rouwstoet naar buiten met het lijk van een jonge man. Toen Jezus de moeder zag „had Hij innig medelijden met haar. en zei- de haar: Ween maar niet." Op een kort bevel van Christus begon het lijk op de draagbaar weer te spreken. „En Hij gaf hem aan zijn moeder terug." Teeltregeling. Het was ook de kweker A. A. M. te Noordwijkerhout, die met de politierechter in aanraking kwam, vanwege overtreding van de teeltregeling. De Officier vond het noodzakelijk die te handhaven, zolang de bepalingen golden, en hij eiste 1800 boete of twee maanden hechte nis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met twee jaar'proef tijd. De rechter veroordeelde con form die eis. HAAGSE GERECHTSHOF. De verborgen worsten. De sla gersknecht C. S. V. uit Bodegraven was door de Politierechter veroor deeld tot twee maanden gevangenis straf, omdat hij in strijd met de voor schriften een aantal worsten in voor raad had. En die worsten hadden iets te maken met een clandestiene slach terij die was uitgevoerd. Doch de ver dachte wist daar niets van, zo be toogde hij voor het Haagse Gerechts hof. Hij was in hoger beroep geko men van het vonnis Helemaal zonder zijn voorkennis, had men de worsten in zijn huis gebracht, en hij had dat pas geweten, toen ze bij een huiszoe king werden gevonden. De adv. gene raal zag echter geen termen wyziging in de straf te brengen, en vorderde bevestiging. De raadsman, mr. C. A. Vos, vroeg vrijspraak subs, clementie, want hier zou overmacht in het spel zijn geweest. BINNENLAND. De studentenvereniging „Sanc- tus Virgilius" te Delft die dit jaar haar tiende lustrum viert, die in 1898 begonnen is met 17 leden en nu on geveer duizend leden telt, heeft een uitgebreid feestprogramma ontwor pen, dat volgende maand zal worden uitgevoerd. Op de eerste plaats zullerf* de studenten hun medewerking ver lenen bij de grote veemarkt op 14 April, de fokveetentoonstelling. Op speciale studentikoze wijze zullen zij het feest openen. In de loop der we ken zullen kardinaal De Jong en de internuntius Delft bezoeken. Prins Bernhard heeft het be schermheerschap aanvaard van de nationale bond van oud-gemobiliseer- den en oud-strijders het Mobilisatie- kruis. Als lid van het college van Rijks bemiddelaars heeft bedankt prof. mr. A. C. Josephus Jitta; zijn opvolger is mr. G. Jansen. Te Rosmalen is een nieuwe boer derij afgebrand. Enige koeien kwa men in de vlammen om. Er was in de omgeving geen water, zodat de brandweer niet behoefde uit te ruk ken. De eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, is toegekend aan Jac. W. Liepertz, te Amsterdam, wegens langdurige dienst bij de N.V. Rath en Doode- heefver. Prins Aschwin von Ligpe Bies- terfeld, de broer van Prins Bern hard, is gisteravond om 19.15 uur per K.L.M. van Schiphol naar New- York vertrokken. Prins Aschwin is voornemens in de Verenigde Staten verschillende universiteiten te bezoe ken. Nederland heeft 13.600 ton ca cao aangekocht. Het belangrijkste gedeelte van deze aankoop gaat naar ae fabrieken om voor export te wor den verwerkt; slechts een klein deel is voor binnenlands verbruik be stemd. De in uitzicht gestelde cacao komt morgen op de bonnenlijst voor 50 gram voor volwassenen, 100 gram voor de kinderen (D en E-kaarten). De vrijwillige actie van de ver- keersbonden om te komen tot bezui niging in het gebruik van auto's en motorrijwielen, banden en andere onderdelen en in de eerste plaats van benzine, zal beginnen op 1 April a.s. De actie zal drie maanden duren. Niet alle snijbloemenhan^elaren leggen zich neer bij de 2 pet. hef fing. Een landelijke actie wordt voor bereid, o.m. gestimuleerd van uit Rijnsburg. Een afgevaardigde van het na tionaal Wit-Gele Kruis en van de R. K. Artsen vereniging heeft een twee daags bezoek gebracht aan Brussel waar met de leiding van het Belgi sche Caritas Catholica, Wit-Gele Kruis en andere instellingen, van ge dachten werd gewisseld over proble men van sociale zorg en gezondheids zorg, die zich in beide landen voor doen. 75 a 80 pet. van de ratten zijn, naar schatting, in Noord-Holland verdelgd bij de jongste bestryding. De overgebleven 20 pet, leggen zich er niet bij neer. Dit bewijst wel het feit, dat er half Februari al nest jon gen waren en dan nog wel van jonge dieren, die zelf ongeveer half De cember waren geboren. Aan St. Antoniushove te Voor burg, welker financiële positie niet gunstig is, is door de Voorburgse gemeenteraad besloten, in samen werking met andere gemeenten, een renteloos voorschot te verstreken van 90.000— BUITENLAND. België krijgt binnenkort nieuwe munten in brons en zilver. De directie van een Londense bioscoop kreeg dezer dagen een te lefoontje, dat er een helse machine in zijn zaal was gedeponeerd. On middellijk werd de voorstelling af gelast en de zaal ontruimd.'Er werd niets ae vond en. Te Parijs zijn 15 personen ge arresteerd in verband met de ont dekking van een wapenopslagplaats in een garage. De wapens bleken bestemd voor Joodse ondergrondse strijders in Palestina. De kardinaa's en aartsbisschop pen van Frankrijk hebben in een verklaring de voortdurende detine ring van „meer"dan 250.000 krijgs gevangenen" on Franse bodem ver oordeeld. Alle Fransen - worden aan gespoord zich te verenigen om een wederzijdse verzoening tot stand te brengen door amnestie op grote schaal, waardoor een eind komt aan de zuivering van oorlogsmisdadigers en collaborateurs. Door het Zweedse ministerie van gezondheid is een plan onge steld, waarbij iedere Zweedse bur ger een kosteloze medische verzor ging krijgt. Alle dokters zouden rijksambtenaren worden, gesalari eerd door de regering en de plaat selijke autoriteiten. De primaat van Spanje heeft aan de pastoors van ziin d'ocees verbo den voetbalwedstrijden bij te wonen, „daar deze hartstochten opwekken, welke moeilijk te verenigen zijn met de waardigheid van de priesterlijke staat". Het schijnt er daar nogal Spaans naar toe te gaan! Te Mobile (Alabama) is een ne ger, die een blanke aansprak met „buddy" (broeder) en hem uitnodig de naar zijn huis te komen om over president Truman's program voor de burgerlijke rechten te spreken, door de blanke doodgeslagen. Een broer van president Be- nesj, het sociaal-democratische Tsje chische parlementslid Vojta Benesj, heeft als parlementslid bedankt. Een ander socialistisch parlements lid, dr. Ludvik Novotny, is gearres teerd, toen hij de landsgrens wilde passeren. DOOR ANNY VAN PANHUYS 12) Hoe kalm had hy zijn partituur la ten verbranden, hoe rustig en be daard keek hij toe, terwijl de vlam men zijn geesteswerk vernietigden! En nu bleek het, dat zijn gehele toe komst mee verteerd was Nooit had hij zulk een gevolgtrekking durven maken. Hij naderde Dirk en zei: „Hou nu eens op dat arme juffertje te plagen. Verzoen u met uw familie, spreekt het: Pater peccavi. En begin dan een nieuw werk. Als dat geschikt is, zal ik zelf zorgen, dat het opgevoerd wordt.'' „U is wel vriendelijk, professor, maar daarop heb ik slechts een ant woord: Gisteren heb ik door bemid deling van een theaterbureau de be trekking aangenomen van kapel meester in een kleine schouwburg in een der voorsteden van Parijs Ik heb nu te goed ingezien, dat ik het com poneren aan hen moet laten, die het talent daartoe bezitten." De professor maakte een verdrie tig gebaar. „Altijd hetzelfde: buigen of barsten..."' Verder kwam hij niet Josine wankelde en hij sprong toe om haar te ondersteunen, maar da delijk had zij zich hersteld. Wel waè het lieve gezichtje doosbleek, maar er was een uitdrukking in ge komen, die het geheel veranderde. Zelfs haar stem was hard en ruw en al het liefelijke was eruit verdwe nen. „Je moet zelf weten, wat je doen of laten moet, Dirk daarin kan nie mand je raad geven, want je zoudt die toch versmaden. Maar eer wij van elkander gaan, herhaal ik het: „Wie na de eerste mislukking dade lijk de moed verliest, aan zo iemand heeft de kunst niets verloren." Nu lachte Dirk spottend en toor nig antwoordde hij: „En ik herhaal, wat ik zei, eer ik jelui huis verliet: Je weet bijna even goed te troosten als je vader! Vaarwel, Josine!'' De professor wilde hem tegenhou den en tot bedaren brengen, maar Dirk was al weggelopen en had de deur met een doffe slag achter zich toegeworpen. Zwijgend keken de achtergeble venen elkaar aan.„Hij zaï wel kalmeren en terug komen," zei van Kempen eindelijk maar het 'was duidelijk, dat hy zelf dat niet ge loofde. Josine bleef naar de deur kijken, waarachter Dirk verdwenen was, Verward gingen de gedachten door haar hoofd, maar steeds kwam die ene: Dirk is voor goed heengegaan en nooit zal ik hem weerzien... Naar Parijs!... Zo ver weg! Een gevoel van verlatenheid kwam over haar. Maar zij moest zich beheersen, zij mocht nu niet de handen voor het gelaat drukken en het uitsnikken, zoals zij zo graag zou gedaan hebben. Zij was toch niet thuis, niet in haar eigen kamer. Zij bevond zich in het huis van de be roemde componist Van Kempen en het was haar zo pyulijk, dat deze scène in zyn tegenwoordigheid was voorgevalen. Haar wangen waren vuurrood van schaamte, toen zij zei: „Professor, ik wil u niet langer storen. Ik verzoek u mijn komst te verontschuldigen en ook Dirk te vergeven.'" Meteen wilde zij langs hem heen gaan naar de deur. Maar hij trad haar in de weg. „Neen, juffrouw, zo kan ik u niet laten gaan. U ziet zo bleek, er mocht u onderweg eens iets overkomen." Josine probeerde te lachen, maar het lukte niet „Ik zal u naar huis brengen,'* ging hij voort en zij weigerde niet. Het was haar geheel onverschillig, dat haar ouders te weten zouden komen, waarheen zij gegaan wsa. Dirk was weggegaan, trots en koppig en hij had haar en haar liefde van zich af gestoten. „Eerst moet u nog een ogenblikje rusten en een glas wijn drinken, dat zal u verfrissen en versterken." Reeds stond hij met het gevulde glas voor het jonge meisje en gehoor zaam dronk zij het leeg. „Flink zo,'" zei hij, terwijl hij het lege glas op het buffet zette. „En nu ga ik u naar huis brengen." Hij schelde en beval Antoon een taxi te laten voorkomen. Josine stapte in en van Kempen zete zich naast haar neer, inwendig verwonderd, waarom hij toch zijn galanterie zo ver dreef. Dat was an ders zijn gewoonte niet Dat jonge meisje had zeer goed alleen naar huis kunnen gaan en had zijn ge leide niet nodig. Maar vanaf het eerste ogenblik, dat zij in zijn kamer trad, had dat lieve, blonde kind zijn belangstelling gewekt. Hij, altijd zo koel en onver schillig tegenover vrouwen, dacht nu, dat er niets schonere en bekoor lijkere bestond op de hele wereld, dan zo n jong ding Tegelijk voelde hij, dat hy iets bij haar goed te ma ken had. Was het niet zijn schuld, dat Dirk in toorn van haar geschei den was? De opera „De Overwin naar'' zou voor e jonge componist inderdaad een zegepraal zijn ge weest, als hij Maurits van Kempen, het gewild had. Als hy. Weg met zulke lastige gedachten! Wat gebeurd is, is gebeurd en een herroepen zou gelijk staan met het prijsgeven van zijn eigen persoon lijkheid. Zijn naam zou voor altijd geschandvlekt zijn. Neen, hij kon niet meer terug, een onverbiddelijke muur belette hem dit en als hij het wagen zou, die te beklimmen, zou hij naar beneden storten en in het slijk der straat te land komen, tot spot en hoon van het publiek, dat er altijd een genoe gen in schijnt te vinden een eertijds beroemd man onder de voet te tre den. Josine zat lusteloos en onverschil lig naast hem in de auto. Heimelijk sloeg van Kempen haar gade... Als zij had kunnen vermoeden wat Mj gedaan had, zou zij dan niet de eer ste zijn om de steen op hem te wer pen? Gedurende de rit had hij haar zwijgen niet willen onderbreken en toen de taxi stopte, sprong hij vlug als een jonge man er uit om haar bij het uitstappen behulpzaam ie zyn, terwijl hij haar vroeg: „Als ik soms van uw neef enig bericht ontvang, mag ik dan komen om u er kennis van te geven?" Bij die vraag was het zijn en;ge gedachte, hoe hij nog maals met haar in aanraking zou kunnen komen. „Mijn neef? U bedoelt Dirk Wil lebrands?" Zij sprak die naam uit als betrof het een vreemde, die toe vallig aan haar voorgesteld was en die zij al weer bijna vergeteen was. „Hoe minder ik van hem hoor, hoe liever het mij is," ging zij koel en trots voort. Zij bezat toch ook haar eigenwaar de en nooit had zij Dirk aanleiding gegeven om haar te krenken, zoals hij het gedaan had. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2