Tewaterlating Gijsberta" te n de „Hubertina Woubrugge DINSDAG 9 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Bijzondere zanguitvoering voor K. en O. Op initiatief van K. en O. deden niet minder dan zes gemengde- en mannenkoren zich gisterenavond ho ren in de Gehoorzaal. Bedoeld was, dat al deze verenigingen eens zouden optreden in meer algemene kring, maar toch niet als concours, 't Gevaar hiervan is een overdadig programma (wat inderdaad ook zo was) en een programma van „elk wat wils". De koren zongen veelal a cappella en ook wel begeleid door klavier. Het „R.K. Alma Materkoor" onder leiding van Willem Mizée opende de bonte rij met de voorname muziek uit „Het passiespel" van Henk Andriessen. „Alma Mater" maakte een uitsteken de indruk wat betreft stemcultuur en de dictie en Mizée is alleszins ver trouwd met Andriessen's religieuze kunst. De heer Joh. van de Broek had drie koren voor zijn rekening. Van de rij afgaand zeggen wij van het „Mannenkoor V.T.L.", dat 't met veel animo zong. „Alter Baum" van Ho- negger biedt voor de intonatie enke le moeilijkheden die niet heel en al overwonnen waren. Van Loots zongen de heren „Domind salvum fac". De versregels „et exaudi nos in die, qua invocavarimus te" waren qua decla matie niet heel en al in orde. Het 2e kbor onder Johan van de Broek was 't Volkstuindersmannenkoor „Ons Ge noegen". Zij zonggn „de Gravers" van Olman en „Hymne an die Musik" van Lachner. Beide liederen zijn er op ge baseerd groot effect te maken en „Ons Genoegen" deed alles om aan dit verlangen van componisten en di rigent te voldoen. „Morgenrood", ge mengd Soc. Zangkoor, zingt ook on der deze leider. Het voerde uit „Waak op" van den Hertog, met veel kracht, maar had toch 't meeste succes met „Morgenklanken", een van Joh. Strauss' sappige walsen. Jan Haver kamp verzorgde de begeleiding. In middels hadden wij al 't mannenkoor „Kunst na Arbeid" gehoord, onder lei ding van de heer van den Bos. Zijn keuze was gevallen op twee eenvoudi ge Engelse koortjes van Clutsam en Nivin, waarin 't koor goed zong. Schu bert's „Am Meer" leent zich slecht voor een koorzetting; over verschil lende accenten in laatsgenoemd lied verschillen wij van mening met-de dirigent en waar 't op aan komt „mich hat das unglückselige Weib' vergif- tet" kreeg de phrase niet 't volle pond. Met Landerkennung van Grieg waarin een goed gezongen baritons-oio door de heer Biesiot, maakte de ver eniging goede sier. Mevrouw van der Heiden-Brakel begeleidde met mooie heldere toon en muzikaal. De Arbei derszangvereniging „De Stem des Volks" zong onder directie van Piet Boogaard „Mirjam's Siegessang". Met genoegen hebben wij 't mooie werkje gehoord. Men weet immers dat Schu bert stijl en muziekmaterie welbe wust beheerst heeft. Piet Boogaard is een voorman, die zijn invloed op 't koor doet gelden en dit stelde z'n krachten wederzijds te zijner beschik- kin, 't Pompeuse fugatische koor was goed verzorgd en vlotte dan ook. De grote solopartij werd met bekwaam heid gezongen door mevrouw Gerads- Gestman. Zij zingt zuiver en muzi kaal. De partij ligt haar wat laag, om dat haar medium niet sterk is, maar zij wist er zich doorheen te slaan. Ter afwisseling hoorden wij Adolphe Poth, die een „Chacone" van Vitali speelde en „Introductiva et Rondo Capricio- so" van Cam. Saint-Saëns. Zijn viool is een prachtig instrument. Hij speelt zeer gedistingeerd, fraai van toon, breed van streek, rustig beheerst en geestig bovendien. Hier was 't weder om Han Zirkzet, die aan de belang rijke klavierpartijen het nodige relief gaf en zich alweer als voortreffelijk pianist deed kennen. Het succes was voor deze beiden volkomen, evenals voor de zangeres, de dirigenten en de optredende verenigingen. J. Kortmann. Jaarvergadering N.R.V. Gister avond hield de afd. Leiden van de Ned. Reisvereniging een algemene ledenvergadering in de „.Turk" onder voorzitterschap van de heer J. J. A. v. d. Horst. De gebruikelijke agen-^ dapunten gingen spoedig onder de" hamer door. Het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Blitz, ver meldde een vrijwel stationnair le dental. Van het C. B. was bericht in gekomen, dat dit op 31 Dec. 1095 be droeg, op 1 Febr. 1138. De gehouden lezingen en voordrachten werden door 1353 personen bijgewoond. Het financieel verslag van de penning meester, de heer P. C. Susan, dat aanving met een saldo van 653.24 vermeldde aan het eind een saldo van ƒ1311.21. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heren P. Suzan en M. Blitz bij acclamatie wei-den herko zen, hetgeen de jnededeling aan eerstgenoemde ontlokte, dat dit voor hem 'n 25-jarig bestuurslidmaatschap betekende. Deze mededeling deed natuurlijk een storm van hulde- en dankbetuigingen over het hoofd van deze functionaris stromen en het duurde niet lang, of de bloemen ge tuigden daar mede van. De rest van de agenda was spoe dig afgehandeld, waarbij de voorz. nog mededeelde, dat het Centraal Bureau een obligatielening heeft uit geschreven van 2 ton, om voor de uitwisselingsreizen met buitenlan ders geschikte huizen voor ontvangst te hebben. Zo zijn o.m. aangekocht „Leerust" te Warmond en een pen sion in Zandvoort. De voorz. deelde nog mede, dat de Noren en Zweden zelfs kastelen en hotels te hunner beschikking hebben. Een geslaagde foto-her' Vis wedstrijd en een causerie m cur- dia's door de heer M. Blitz over een voetreis naar Saanen besloten de ge slaagde avond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marian Elisabeth d. van B. Nap en S. W. van Venetiën; Jo hanna Elisabeth d. van G. S. Kui ters en W. M. Raaphorst; Nicólaas Jozef z. van C. P. Marcelis en E. Boom; Nicolin Willem z. van H. de Wit en M. Pardon; Maria Christina Hillegonda d. van B. L. Wallaart en J. H. Lut; JohaniTes Jacobus Abra ham z. van J. J. A. Zirkzee en M. Doesburg Lanooij; Wiro Johannes Maria z. van W. M. van der Krogt en J. B. Broekhoff; Adriana Johan na Elisabeth d. van P. van Hoven en M. J. de Rijk; Elisabeth1 Theodora iMaria d. van E. J. J. Kamp en N. Kruis; Margje. d. van A. Peters en J Korteoeven; Willem z. van K. La ven en A. Warners; Karei z. van K. Calkhoven en M. M. van den Berge; Gerarda Lena d. van J. P. Zandvliet en J. C. van Leeuwen: Francis Rose d van C. Schot en E. Elliott; Johanna Maria Josephina d. van J. H. Hees terman en D. M. J. van Seumeren. J. Hillebrand, z. 14 jaar. Overleden: J. Oostveen man 79 j.; D. Boon man 67 j.; J. J. P. van der Meer man 60 i HAZERSWOUDE (H. R.) Jongeren-beweging. Het was verheugend, dat zoveel jongerèn op de N. K. J. B.-avond van hun be langstelling blijk gaven. Alle leden waren aanwezig en ook verschillen de niet-leden. De vergadering werd geopend door de voorz., de heer J. C. Straver. Spr. heette onze gast en spr. de Districtsaalmoezenier Rector Vester welkom. De rector sprak die avond over „Besteed je vrije tijd". Op duidelijke wijze wist spr. de aan wezigen van dit onderwerp te door dringen. Spr. zei, dat er veel van de Jeugd wordt gevraagd. Dus om meer te weten: meer ontwikkeling. Hij gaf een duidelijke tijdsgebruikspeci ficatie die als volgt is: 7 uur slapen, anderhalf uur eten, 8 uur werken en een uur vrij, dat is samen 17 en half uur dus nog 6 en half uur over: Jongens gebruik die tijd voor ontwikkeling Probeer in je vak goed thuis te zijn zodat je werk gerespecteerd wordt. Heb overal belangstelling voor, vooral op Gods dienstig m Politiek gebied en voor het sociale en maatschappslijk leven. Spr. eindigde met de woorden zeg nooit: ik heb geen tijd Daarop volg den nog enkele vragen, die allen door de Rector werden beantwoord. De avond werd verder met ontspan ning doorgebracht. NOORD WITKERHOUT Oponthoud op de Stille Omgang. Ongeveer 600 leden van dc afd. Noord wij kerhout van het Genoot schap van de Stille Omgang hebben in de nacht van Zaterdag on Zondag j.l. deelgenomen aan de Stille Om gang. De reis per extra trein is vlot verlopen. Na een oponthoud op het Centraal Station van 20 minuten toog men de stad in om de omgang te hou den. Deze verliep zeer vlot. Om onge veer 4 uur kwam de stoet aan op het Waterlooplein om de H. Mis bij te wonen in de Mozes en Aaronkerk. Juist VA uur te laat door vertraging kwam de Limburgse bedevaart de kerk binnen. Met grote moeite konden beide bedevaarten de kerk inkomen. Van een gezongen H. Mis voor de Noordwijkei-houters kon niets meer komen. Na de H. Mis wel ke door de Coadjutor van de Bis schop van Roermond werd opgedra gen en waaronder ook Noordwijker- hout ter H. Tafel naderde, droeg Pas toor van der Waarden nog een stille H. Mis op. Slechts een klein aantal Noordwijkerhouters was hierbij te genwoordig. aangezien bijna allen reeds de stad ingegaan waren ter ontnuchtering. Jammer dat buiten schuld van het bestuur van Noordwij- kerhout dit zo gelopen is. Volgend jaar beter. DE ZILK Gevallen. De 11-jaTige M„ die 3 melksbusies aan 't stuur had hangen van z'n fiets verloor de macht over z'n stuut en viel op de bitumenweg, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Wösten constateerde 'n hersenschud ding. Goed afgelopen. Hoe gevaarlijk het is zich per rijwiel door een mo torrijder te laten voorttrekken on dervond J. Bij de St. Jacobstraat draaide de motorrijder die straat in, terwijl de wielrijder in volle vaart naar links uitweek en via 'n beton nen paal met z'n fiets in de Beek plompte. Het rijwiel werd als opge vouwen en de jas aan flarden ge scheurd. Zilveren jubileum. De heer J. 'van Maris herdacht Vrijdag het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de fa. Th. van Haaster. Vanaf dë schoolbanken is van M. al bij de fa. De dag ging niet onopgemerkt voorbij. OEGSTGEEST Charlotte Kohier. De Oranje- Vereniging was in de gelukkige om standigheid om in haar serie kunst avonden de inwoners van Oegstgeest een voordrachtsavond van Charlotte Kohier te kunnen aanbieden. En deze gelegenheid tot het beluisteren van de beroemde kunstenares werd met bei de handen aangegrepen, want het was tot een totaal uitverkochte zaal dat voorzitter N. van Velzen een kort openingswoord richtte, waarbij hij nog meedeelde, dat de Kon. Ver. „Lit- teris Sacrum" op 19 Aoril a s. de gast van de O. V. zal zijn. Daarna was het woord aan Charlotte Kohier, en deze kunstenares van woord en gebaar had haar toehoorders bijna ogenblik kelijk gevangen in de ban van haar vertolking van Heny James' novelle „Waarheid of Verbeelding". Deze ge schiedenis fascineert door haar diepe psychische ontleding, door een vol komen dooreen we ven van schijn en werkelijkheid, verteld en doorleefd door een jpnge gouvernante, die tot in haar diepste wezen onmachtig is ten opzichte van het leven en de haar opgedragen taak. Charlotte Kohier wist in dit verhaal, spaarzaam aan dialogen doch rijk aan zielkundige ontledingen, de gestalte en gedach ten gang van de gouvernante, omringd door de beide kinderen en de huis houdster, volkomen in de aandachtig luisterende toehoorders te doen door dringen. En al mocht het einde niet een volkomen bevrediging brengen, doordat er geen grens getrokken werd tussen waarheid 'en verbeelding en het aan de toehoorders werd over gelaten hierop hun eigen visie te pro jecteren, dit deed aan de buitenge wone prestatie van de kunstenares niets af, en het publiek beloonde haar dan ook met een langdurig applaus, dat op een ovatie ging lijken toen haar mede namens enige bewonde raars een prachtige bloemenhulde ten deel viel. VOORHOUT DE K.A.B. SLUIT HAAR WINTER- PROGRAM. Dré dc Wolf spreekt de vergadering toe. Op waardige wijze heeft de K.A.B. haar winterprogram gesloten. In zijn openingswoord heet de voorzitter spe ciaal welkom de heer Keyzer, met zijn mannen- en knapenkoor, en de Verbondssecretaris Dré de Wolf. Hij betreurt het, dat er zo weinig intel lectuelen zijn, die hun medewerking willen verlenen aan de culturele ont wikkeling der arbeiders. Des te meer waardeert spreker de medewerking van de heer Keyzer, die deze avond een dankbaar publiek voor zich had, toen hij optrad met zijn mannen- en knapenkoor, een geste die buitenge woon werd gewaai'deerd. Van de vakgroep Landarbeiders was een verzoek binnengekomen, om namen op te geven van de leden die steeds te laat hun kindertoeslag ont vangen met de namen der werkgever er bij. De heer Dré de Wolf, had als on derwerp zijner rede „Onze gezinnen als middelpunt der K.A.B.". Spreker begint met er op te wijzen dat de K.A.B. zich niet alleen bezig houdt met de materiële zijde, maar ook zorgt, dat de arbeider op hoger geeste lijk en cultureel niveau komt te staan. De richtlijnen van het grote pro- KOOPKRACHT EN LUXE PRODUCTEN. Wij zijn de enigen niet, Wie het op gevallen is, dat deze winter bij lange na niet zoveel diepgevroren groenten en vruchten worden verkocht als vo rig jaar. Nu is dat geen wonder Het vorige jaar was de voorziening met verse groenten uiterst schaars en leg de bovendien de langdurige winter grote moeilijkheden aan de aanvoer in de weg. Toen vlogen de bevroren groenten de winkels uit en op grond daarvan meende men, dat dit wel du re, maar bijzonder aantrekkelijke product, hiermee met één slag een be langrijke markt had veroverd. Thans blijkt echter, dat deze tijdelijke vlaag geen blijvende vraag heeft opgele verd, want zowel de afzet van bevro ren groenten als van bevroren fruit verloopt heel traag. Zonder twijfel is hierop van bijzondere invloed, dat de koopkracht van het publiek in de loop van het jaar belangrijk is gedaald, zowel door de stijging der prijzen als door de verbreding van het aanbod. Nu langzamerhand weer meer huis houdelijke goederen te koop zijn be steedt men meer aan textiel, meubels en herstel van de keukenuitzet, het geen onvermijdelijk veroorzaakt, dat naar verhouding minder geld kan worden besteed aan voeding. Dit doet de vraag verschuiven van de dure naar de goedkope levensmidelen. Daarbij komt nog, dat de aanvoer van hard fruit bijzonder groot is, ook al door invoer uit België, zodat d nood zaak om bevroren vruchten te kopen in even sterke mate is afgenomen. Een soortgelijk verschijnsel zien we bij de boterdistributie; nu de room boter zo duur is geworden, kan men desgewenst van zijn winkelier op vrijwel ale bonnen roombotei krij gen, hetgeen wil zeggen, dat het me rendeel van het publiek uitsluitend of bijna uitsluitend margarine koopt. Het leven wordt te duur en daarvan ondervinden de luxe-producten het eerst en het sterkst de terugplag. Het was Maandag voor Woubrug- ge en voral voor de N.V. Scheeps- bouwwerf „De Dageraad", die alhoe wel op grondgebied van Alphen aan den Rijn gelegen zo'n beetje tot Woubrugge wordt gerekend, een bij zondere dag. Als eerste van een serie van vier werd n.l. een nieuwe motortrawl- en haringlogger, gebouwd in opdracht van de Rederij N. Parlevliet Jr. te Katwijk aan Zee te water gelaten. Een groot aantal genodigden ver drong zich omstreeks drie uur op het cp de scheepswerf opgestelde podium terwijl de Nederlandse drieklem: fleurig op verschillende punten van de werf wapperde. Onder de genodigden merkten we op de heer, Wolringh van der Hoop, burgemeester van Katwijk, Boekho ven, secr. dier gemeente, J. C. van Wageningen, burgemeester van Wou brugge, Veenhuijzen, secretaris van de gemeente Alphen aan den Rijn, namens het college van B. en W. dier gemeente, de voorzitter en secr. van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, te Leiden, de heer Verheij van Wijck en Knibbe, voorts verte genwoordigers van de Scheepvaart inspectie. Om ongeveer tien minuten over drie uur werd deze feestelijke bij eenkomst geopend door een hartelijtc woord van welkom door een der di recteuren, de heer J. H. Boot, die mededeelde, dat door stagnatie in de materiaalvoorziening de kiel later werd gelegd, dan verwacht werd en wel half November. Door uiterste in spanning en prettige samenwerking met het gehele personeel is het ge lukt de hellingtijd te bekopten tot 3 XA maand. Door haar afmetingen is dit de grootste in Nederland ge bouwde en onder Nederlandse vlag varende logger. Hierna verzocht hij mevr. Parle vliet, wipr voornamen ook de naam Speedwaybaan te Lisse? Het ligt in de bedoeling om de sin- telbaan van het sportpark te Lisse o.m. te gebruiken als oefenbaan, waarop de toekomstige renners theo retisch en practisch gevormd zullen worden, waarbij de heer H. Steeman zal optreden als instructeur. Vervol gens zijn er besprekingen gaande om de baan te gebruiken voor het proef rijden voor +e vormen competitie teams. In de commissie, belast met afnemen van examens, hiervoor heb ben o.m. zitting de heren Majoor, Rijk en van den Berg. Of deze plannen, welke in voorbe reiding zijn, verwezenlijkt zullen wor den, zullen wij maar hopen. In dat ge val zal er voortaan iedere Woensdag getraind worden op de baan. Reeds een 70-tal candidaten hebben zich voor de lessen, welke door de heer Steeman zulk worden gegeven, op gegeven. gram „Reddend Christendom" zet spreker uiteen, en laat zien, dat va ders plaats is in het' gezin, dat de grondslag moet zijn van de christe lijke samenleving. De opvoeding is de taak der ouders en daarom wijzen wij pertinent af, een infiltratie van het marxisme, en het totalitaire stelsel van het communisme. De 3 onmisbare gemeenschappen zijn: Gezin, Kerk en Staat. Het geboortehuis van Boerhaave. De pastorie der Ned. Herv. Kerk, het geboortehuis van onze grote Boer haave, is een zeer oud gebouw waar aan de tand des tijds heeft geknaagd en dat ook door diverse bombarde menten veel heeft geleden. Ten bate der Kerkvoogdijkas was steeds be stemd de opbrengst der verjaardag- busjes. Deze opbrengst zal nu voort aan bestemd worden voor het on derhoud van deze historische pasto rie. WARMOND K.A.B. De leden van de Kath. Arbeidersbeweging waren opgeroe pen om een lezing van de heer v. d. Veldt over „Het gezin en de KAB" te aanhoren. Direct na de opening deelde de voorzitter, de heer Hooge- boom, mede, dat de spreker wegens ernstige familieomstandigheden ver hinderd was de spreekbeurt te ver vullen, doch dat de Geestelijk Ad viseur bij zijn Kajotters een Eerw. Pater op bezoek zou krijgen om hen wat meer te laten weten over het beluisteren vaq muziek, en dat hij de Eerw. Pater bereid had gevon den deze avond ook voor de leden van de K.A.B. toegankelijk te stel len en met zijn instrumentarium naar de „Stad Rome" zou komen. Bij de mededelingen, het program ma liep door het verhinderd zijn van de spreker wel wat in de war, werd medegedeeld dat de K.A.B. op Zondag 27 Juni a.s. in de hallen van 't Jaarbeursgebouw te Utrecht, een kaderdag zou houden, waarop iedere afdeling verzocht werd zyn afgevaardigden te sturen. Ook was er een oproep van de St. Barbaravereniging om toe te willen treden tot het dragersgilde, omdat door gebrek aan dragers dit mooie werk ernstige moeilijkheden zou kunnen opleveren. Inmiddels waren de geest, advi seur en Pater Leo, leraar aan het Seminarie te Voorschoten aangeko men en werden door de voorzitter welkom geheten. Direct hierna werd een aanvang gemaakt met de af werking van het programma. In- plaats van ons te verdiepen in de mogelijkheden en moeilijkheden van de hedendaagse tijd, werd door de Eerw. Pater op de af te draaien gramoohoonplaten een duidelijke en verhelderende verklaring gegeven, waarmede hij wilde bereiken, dat wij de muziek nïeer zouden gaan leren waarderen en de gedachten- gang van de componist zouden aan voelen. Het is natuurlijk niet mo- van het schip uitmaken, de tewater lating verrichten. Door een dochter tje van de heer J. H. Boot was mevr Parlevliet bij haar aankomst ee. prachtig bouquet bloemen aangebo den. Nadat de bruisende champagne langs de wand van het schip was ge vloeid ging dit statig en volkómen volgens het plan langs de helling in het haar toekomende element, ver eeuwigd op film en foto. Nadat het schip weer aan de wai was gebracht werd de anwezigen ge legenheid gegeven het schip te be zichtigen, waarvan allen gebruik maakten. Het schip zal het nummer KW 85 dragen, en zal waarschijnlijk eind Mei in de vaart komen. De afmetin gen zijn lengte 38 meter, breedte 7 meter en hoogte 3 1/2 meter. De diepgang geladen zal zijn, voor 2 me ter, achter 3 1/2 meter. De inhoud is 147 br. reg. ton en een draagvermo gen van 250 ton. De inrichting van het schip zal aan alle moderne eisen tegemoetkomen. Het krijgt een lan ge opbouw met aparte hutten voor stuurman en machinist. Het schip krijgt een messroom en koud en warm stromend water, vaste wasta fels en wordt centraal verwarmd. Als noviteit zij vermeld, dat in de mast een kraaiennest krijgt, iets geheel nieuws in de visserij, terwijl een in gebouwd voorroer wordt aange bracht. Het personeel werd na deze plech tigheid getracteerd op sigaren en iets vochtigs, terwijl een gratificatie werd uitgekeerd. De genodigden verza melden zich in de bovenzaal van ho tel „Het Oude Raedthuijs", waar on der genot van koffie, thee, alsmede van verdere natte en droge versna peringen nog even werd nagepraat. Hierbij werden nog verschillende toe spraken gehouden. gelijk, dat dit door een enkele avond bereikt kan worden, doch de genen, die deze avond hebben bij gewoond, zullen ongetwijfeld dit streven toejuichen en voldaan huis waarts gekeerd zijn. Het dankbaar applaus dat de Pater mocht ontvan gen, wettigt dit vermoeden. De voorzitter dankte de Pater dan ook voor zijn uitleg en hij ver trouwde, dat de aanwezigen door het gebodene geestelijk rijker wa ren geworden. LAATSTE BERICHTEN INTERIM-REGERING IN INDONESIë. Heden is te Batavia geïnstalleerd de voorlopige federale regering van Indonesië ter voorbereiding van de vorming der Ver. Staten van Indo nesië. NEDERLANDSE BOEREN NAAR AUSTRALIë. De eerste groep van veertig Ne derlandse boeren-emigranten voor Australië zal op 25 Maart a.s. uit ,ons land vertrekken. AANSTELLING DUITSE ARBEI DER OORZAAK VAN STAKING TE HAARLEM. Bij de kousenfabriek Hin N.V. te Haarlem is heden een staking uit gebroken, die 200 man omvat. De aanleiding is het feit, dat eni ge arbeiders gisteren schriftelijk hun misnoegen kenbaar hebben ge maakt over het aanstellen van een Duitse arbeider, die zij er van be schuldigen een belangrijke rol te hebben gespeeld in het Nazi-leger. De ondertekenaars van dit protest wezen er op, dat zij niet konden in staan voor handhaving van de be- driifvrede, indien deze man tewerk gesteld zou worden. De directie stond op het standpunt, dat de be trokken arbeider in het bedrijf werd opgenomen .in overleg met de bedriifsunie, waarin de moderne, nrotestantse en katholieke vakbon den samenwerken. Ook de fabriekscommissie had geen bezwaren tegen deze man. De ze argumenten werden echter niet aanvaard en hedenmorgen zijn 200 arbeiders niet op hun werk ver schenen De fabriek omvat in totaal 500 arbeiders. De stakers rrraken thans Dlannen tot het houden van Pen protestvergadering, die in de !oop van de dag zal worden gehou den. DIENSTPLICHT IN AMERIKA? De Senaatscommissie voor de ge- wanende machten der V.S. heeft, na met gesloten deuren de ministers van de nationale verdediging te land ter zee en in de lucht en de drie chefs van de generale staf gehoord te hebben, besloten onVniddelliik over te gaan tot het houden van audi ties over het wetsontwerp ter invoe ring van de militaire dienstplicht. Volgens het door de regering voor gelegde program zouden de kosten 'n het komende belastingjaar 880 mil joen dollar bedraden, plus 661 mil- lioen voor de uitvoering van een orogrèm voor de opleiding van re servisten. DE VIJFLANDENCONFERENTIE TE BRUSSEL. De algemene indruk, na de drie tot nog toe gehouden plenaire zittingen van de Vijflandenconferentie te Brussel, is, dat men goede voortgang maakt. De werkzaamheden hebben plaats in een sfeer van vertrouwen en optimisme, welke kenmerkend is voor deze conferentie. Tot nu toe is geèn enkel geschil punt van groot belang naar voren gekomen, hoewel uit de principes, die aan de vorming van een Westerse Unie ten grondslag liggen, duidelijk de nuances blijken, welke de opvat tingen van de vijf deelnemers be staan. Omtrent het tijdstip van beëindi ging der conferentie bestaat nog geen zekerheid. Men streeft er weliswaar naar gereed te komen voor de 15de van deze maand, de datum waarop de conferentie van 16 te Parijs een aanvang zal nemen, doch zekerheid hieromtrent bestaat geenszins. Er doen zich steeds weer nieuwe ge zichtspunten voor, die, alvorens men zo in behandeling kan nemen, rugge spraak met de respectieve regerin gen vereisen. Op economisch gebied is bij de on derhandelingen de meeste vooruit gang geboekt. Aarzeling bestaat vooral omtrent de vorming van permanente licha men, daar men verwacht, dat derge lijke organismen ook als uitvloeisel van het plan-Marshall ingesteld zul len moeten worden, zodat men als dan tot coördinatie zou kunnen ko men. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagrtekerk, 8 Maart, van Colom bo. Alhena, pass. 8 Maart Madeira. Alwaki, 8 Maart te Montevideo. Bengkalis, 9 Maart te Kaapstad. Bloemfontein, 8 Maard geankerd bij Royal Sovereign wegensmist. Bor neo, 8 Maart te Port Said. Coryda 8 Maart te Heysham. Gaasterkerk, Maart te Manilla. Helder, pass. 8 Maart Azoren. Java, 7 Maart te Ba tavia. Jobshaven, 8 Maart te Lan- dana. Johan de Witt, 8 Maart te Aden. Kalianget, pass. 8 Maart Guernsey. Limburg, 8 Maart. van Colombo. Loenerkerk. 9 Maart, te Rangoon. Madoera, 6 Maart van Soe- rabaja. Orpheus, 8 Maart te Tunis. Phrontis, 6 Maart van Colombo. Roe pat, pass. 8 Maart Socotra. Salawati, pass. 8 Maatr Montevideo. Sibajak, 8 Maart van Belawan. Singkep, 6 Maart van Colombo. Stad Maas tricht, 8 Maart te Savona. Stuyve- sant, pass. 8 Maart Finisterre. Wil lem Ruys, 8 Maart te Batavia. Zui derkruis, pass. Maart 7 uur Suez. WEERSVERWACHTING S AANHOUDEND ZACHT. Zwaar bewolkt en vannacht nog o g hier en daar nevelig, later ver- o spreide opklaringen. Overwe- 5 genddroog weer met zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en g West. Weinig verandering in g 0 temperatuur. oooooooooooooooooooooonooooooooooo LEIDSE BILJARTBOND. De Competitie. De uitslagen luiden: le klasse: TOG 2Morschpoort 1 2—6; KI. Rustoord 1—TOG 1 6—2; Spijkerbak 1—TOP 7 8—0; DVH I— Spoortje 1 26. 2e klasse: Drei Pottekes 1Morsch poort 2 62; De Hoek 1Vierkantje 1 80; Spijkerbak 2't Zuid 1 80. 3e klasse: DVH 2't Zuid 2 53; TOP 2Spijkerbak 3 62; Spoortje 2Rijnegom I 62; BOS 2Drei Pottekes 2 62. 4e klasse: Morschpoort 4TOP 3 62; Spoortje 3de Valk 1 44; D.V.H. 3—Drei Pottekes 3 0—8; TOG 4—DVH 3 2—6. 5e klasse: 't Zuid 3Carambole 3 4—4; TOP 4—Spijkerbak 4 6—3; BOS 3—DVH 4 TOG 5—Morsch poort 5 62. 6e klasse: UVS 2Spoortjes 4 6—2; Vierkantje 2—de Valk 3 6—2; de Hoek 2Morschpoorl 6 35; Rij negom 2Spijkerbak 5 30. 7e' klasse: Carambole 4O. G. 8 62; Drei Pott. 4Vierkantje 3 44; Vierkantje 4Morschpoort 7 62; Rijnegom 3de Valk 4 62. Nu de competitie bijna ten einde is, diverse kampioenen zich hebben gemeld, rest ons nog alleen een be slissing in de eerste klasse, n.l. de wedstrijd KI. RustoordMorschpoort Wint Morschpoort of speelt deze club reeds gelijk, dan is Morschpoort kampioen, verliest Morschpoort dan is Carambole 1 kampioen. Spanning dus te over! De voUedige eindstanden laten wij hier volgen: le klasse: gesp. gew. gel. verl. v.-t. pnt. Caramb. 1 16 6 8 2 72—56 20 Spoortje 1 16 8 4 4 68—60 20 Morschp. 1 15 7 5 3 76—44 19 Spijkerbak 1 16 5 9 .2 77—51 19 T. O. P. 1 16 4 7 5 58—70 15 KI. Rustoord 1 14 3 7 4 51—61 13 T. O. G. 1 15 4 4 7 56—64 12 D. V. H. 1 16 3 6 7 52—76 12 T. O. G. 1 16 2 6 8 50—78 10 2e klasse: U. V. S. 1 16 10 4 88—40 22 de Hoek 1 16 9 3 4 81—47 21 Morschp. 2 16 9 3 4 79—49 21 Drei Pott. 1 16 8 4 4 76—52 20 B. O. S. 1 15 8 3 4 64—62 19 Vierkantje 1 16 7 4 5 66—72 18 Spijkerbak 2 16 4 4 8 56—72 12 T. O. G. 3 15 2 1 12 35—87 5 't Zuid 1 16 0 4 12 24-104 4 3e klasse: Carambole 2 16 10 2 4 75—53 22 D. V. H. 2 16 9 2 5 68—60 20 B. O. S. 2 16 9 1 6 76—52 19 Drei Pott. 2 16 7 4 5 72—56 18 T. O. P. 2 16 7 4 5 70—58 18 Rijnegom - 16 7 3 6 75—53 17 Spoortje 2 16 4 4 8 48—80 12 Spijkerbak 3 't Zuid 2 16 4 3 9 48—79 11 16 1 5 11 41—87 7 4e klasse: O. G. 1 16 10 3 3 77—51 23 Drei Pott. 3 16 10 1 5 82—46 21 Morschp. 4 16 8 3 5 77—51 19 D. V. H. 3 15 8 2 5 69—51 18 Morschp. 3 15 4 7 4 57—65 15 T. O. P. 3 16 3 7 6 58—70 13 T. O. G. 4 16 4 4 8 51—77 12 de Valk 1 16 3 5 8 50—78 11 Spoortje 3 16 3 4 9 47—81 10 5e klasse: Morschp. 5 15 11 3 1 92—28 25 T. O. P. 4 16 6 6 4 72—56 18 Carambole 3 16 6 5 5 65—63 17 T. O. G. 5 16 5 8 3 70—58 18 D. V. H. 4 14 5 5 4 58—54 15 de Valk 2 16 5 4 7 55—73 14 B. O. S. 3 15 2 4 9 39—81 8 't Zuid 3 16 1 6 9 41—87 8 Spijkerbak - 4 16 6 5 5 68—60 17 6e klasse: de Hoek 2 16 12 1 3 91—37 25 Rijnegom 2 16 11 3 2 8840 25 Morschpoort 6 16 9 5 2 80—48 23 T. O. G. 6 16 5 7 4 67—61 17 Spijkerbak 5 16 4 4 8 54—74 12 de Valk 3 16 4 4 8 50—78 12 U. V. S. 2 16 5 1 10 57—71 11 Vierkantje 2 16 4 4 8 56—72 12 Spoortje 4 16 1 5 10 33—95 7 7e klasse: O. G. 1 16 11 3 2 87—41 25 Vierkantje 3 16 10 4 2 85—43 21 Rijnegom 3 16 10 1 5 70—58 21 de Valk 4 16 7 5 4 76—52 19 Carambole 4 16 7 5 4 72—56 19 Drei Pott. 4 16 8 2 6 74—54 18 Vierkantje 4 16 3 2 11 43—85 8 U. V. S. 5 16 3 0 13 31—97 6 Morschpoort 7 16 1 14 3494 3 In de 2e klasse werd U. V. S. kam pioen, in de 3e klasse Carambole 2, in de 4e klasse O.G.'I, In de 5e klasse Morschpoort 5, in de 6e klasse de Hoek 2 en in de 7e klasse O. G. 2. Rest orik nog te vermelden, dat voor de komende persoonlijke kam pioenschappen gespeeld wordt in 10 klassen, t. w. acht klassen libre cn twee klassen cadre. Biljartkampioenschappen te Lisse. In het clublokaal van de Biljart vereniging „De Oude Post" werden de eerste wedstrijden gehouden om het persoonlijk kampioenschap van de Lisser Biljart 1ste klasse. De kam pioen van vorig jaar, G. C. Degger startte goed doe. zijn beide partijen te winnen. De uitslagen eijn: G. C. Degger 250 23 86 10.86 A. v. Diemen 235 23 48 10.21 C. Faas 250 17 65 14.70 A. Heerings 68 17 16 4. A. v. Diemen 250 40 31 6.25 P. Duivenvoorde 194 40 23 4.85 G. C. Degger 250 26 63 961 P. Duivenvoorde 130 26 2G 5.— 3de klasse. J. Oetelaar 125 34 25 3.67 J. Wassenaar 124 34 15 3.64 W. Slootbeek 125 32 16 3.90 J. Wassenaar 117 332 15 3.65 C. v. d. Voort 125 35 14 3.57 A. v. Dijk 64 35 12 1.81

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3