ALS DE HEIDE BLOEIT DINSDAG 9 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 TWEEDE KAMER Bij de regeling van werkzaamhe den op Woensdag 10 Maart a.s. zal de voorzitter op verzoek van de Minister van Buitenlandse Zaken voorstellen de interpellatie van de heer Van der Goes van Naters om trent de voorstellen en onderhande lingen, sedert de aanvang van dit jaar, waarbij Nederland rechtstreeks of zijdelings betrokken is, voorlopig van de agenda af te voeren. De voorzitter verwacht, dat deze inter pellatie in de loop van de volgende week opnieuw aan de orde gesteld zal kunnen worden. Het ligt voorts in de bedoeling van de voorzitter om, indien na het afdelingsonderzoek, dat a.s. Woens dag 10 Maart te één uur plaats vindt, over het wetsontwerp wijzi ging van enige bepalingen der wet van 5 Augustus 1850, Staatsblad no. 45, tot regeling van het recht van onderzoek (enquête) tijdig eindver slag mocht worden uitgebracht, aan de Kamer voor te stellen dit wets ontwerp nog dezelfde dag in open bare behandeling te nemen, zo no dig na schorsing van de vergade ring. OVERZICHT EFFECTENBEURS. De eerste beursdag van de nieuwe week bracht' de reactie op het ner veuze verloop van de laatste dagen. Want al was het waar, dat Vrijdag reeds een kleine kentering viel waar te nemen, voor verschillende fondsen werden dien dag de angstaankopen toch voortgezet zodat de omzetten het bedrag van vijf millioen gulden weer zeer dicht benaderden. De recente stroom van berichten en tegenspra ken heeft nu echter zijn uitwerking gehad en de beurs gaf daarvan heden blijk. De vraag naar aandelen maakte voor aanbod plaats en over de gehele linie viel een dalende richting in het koersverloop waar te nemen. Het schijnt nu wel voldoende ook tot in de provincie te zijn doorgedrongen, dat voor zover het van Nederland af hangt, er van devaluatie van ons ruil middel geen sprake zal zijn en de na delen daarvan sterk zouden overwe gen. De effectenmarkt was dientenge volge heden aanmerkelijk rustiger. De opening was in vrijwel alle afde lingen reeds op een behoorlijk lager niveau en in het verdere verloop bleek deze tendens zich eerder nog voort te zetten, zodat algemeen van een gezonde reactie gesproken werd. Aandelen koninklijken gaven de toon Radio WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.30 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws, 8.30 Gram.-platen. 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken. 9.30 Symphonisch morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano-recital. 11.30 Gram.-platen. 12.05 Amati-trio. 12.33 Metropole-orkest. 13.00 Nieuws 13.15 Zang en spel. 13.45 Stafmuziek korps der Amsterdamse politie. 14.30 Kamerplantenverzorging 15.00 Ge mengd omroepkoor. 15.30 Viool-soli. 16,00 Orgelopnamep. 16.15 voor onze jongens en meisjes. 17.30 Ned. Ver eniging voor Maatschappelijk Werk. 17.35 Ned Strijkorkest. 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram.-platen. 19.45 Engelse les voor gevorderden. 20.00 Nieuws. 20.20 Con certgebouw-orkest. 21.30 Vierde Lij densoverdenking. 22.00 Liederen van Claude Debussy. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 „Mandoli- nata". 22.30 Strijkkwartet. 23.45 Om het wereldkampioenschap schaken. HILVERSUM II, 415 M.: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.-platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte morgenklanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Slowaak se suite. 9.35 Werken van Haydn. 10. Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.30 Everard van Royen. 11.05 Gra- imofoonplaten. 12.00 Carlo Carcassola 12.38 The Kilima Hawaiians.. 13.00 Nieuws. 13.20 The Rambler. 13j50 Gram.-platen. 14.00 Gesproken por tretten. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 De scheepsjongens van Bontekoe. 15.30 De Roodborstjes. 15.45 De Regen boog. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Gram.- platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 „De Troubadour" 18.30 Hoe ziet een dier de wereld? 19.00 Orgel met piano. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 lezen in de Bijbel: 20.00 Nieuws 20.15 Ensemble Jean Presto. 20.45 Gegist bestek. 21.35 Concertgebouw orkest. 22.45 In de tuin der poëzie. 23.00 Nieuws. 23.15 Filselecties. Het vliegdekschip „Karef Door man" dat we van Engeland in bruik leen hebben gehad, is onder com mando van Kapt.-Luitenant ter Zee Logger naar Engeland teruggebracht 550 koppen zijn er aan boord die in Mei a.s. terug zullen keren met een groter van Engeland gekocht vlieg kampschip de „Venerable'' aan en noteerden voor de oude en de nieuwe een tiental punten lager. Het verloop in de andere afdelingen was analoog: zowel voor industrie- als scheepvaartfondsen een lager koers- peil waarbij echter veelal nog een stuk van de „devaluatiewinst behou den bleef. Indische fondsen leden naar ver houding de grootste verliezen, zoals Amsterdam Rubber en H. V. A. die 6 procent inboetten. Kenmerkend voor het verloop was de Nederlandse dollarlening, die wel het best de re actie weergaf. Na vorige week tot 113 bieden te zijn gestegen, (Vrijdag nog 109 3/4) liep de koers hedèn tot 105 terug. Prolongatie 2 1/4. De schrik van Leiden veroordeeld De 40-jarige Westlandse tuinder Bastiaan Maan, die gedurende de be zetting als landwachter Leiden en om geving door tal van razzia's onveilig wist te maken, waarvan de gevolgen zo schrikbarend zijn geweest dat meer dan honderd personen het slachtoffer zijn geworden, werd hedenmorgen door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag tot 15 jaar met ontzetting uit de kiesrechten veroordeeld. Verd. kreeg het recht op cassatie. De eis was 18 jaren met aftrek van voorarrest. Nog een lid van het Voorschotense zoodje De 45-jarige vroegere collega van de in Voorschoten en omgeving al om beruchte Cornelis Verkoren, Adriaan J. Verboom, gewezen wachtmeester bij de artillerie, die met eerstgenoemde en nog enkele sujetten deel had uitgemaakt Van het hulplandwachtcorps, dat door de inwoners aldaar met de naam van „het zoodje" werd bestempeld, stond gisterennamiddag voor het Haags Bijzonder Gerechtshof, gepresideerd door mr. Ikman van Burck, terecht. In '42 had hij zich bij de N.S.B. aangesloten, waar hij o.m. blokleider was geweest, tot hij zich enkele ja ren later bij de hulplandwacht te Voorschoten opgaf. Van de hem' ten laste gelegde arrestatie zeide verd. zich niets meer te kunnen herinneren. Dat hij op Koninginne- verjaardag een inval bij een aldaar gehouden kinderfeest zou hebben gedaan, ontkende hij ten 'stelligste, daar hij op genoemde datum in de Centrale keuken te Leiden dienst had gedaan. Na zijn vrouw legde ook de schilderspatroon van Aken, destijds een der voormannen van de verzetstroepen in Voorschoten, en kele gunstige verklaringen omtrent verd. af. Mr. Dijserinck stelde in zijn requisitoir vast, dat verd. deel genomen had aan patrouilletochten. Dat hij op het laatst is weggelopen legt niet veel gewicht in de schaal. Verd. had dit eerder moeten doen. Hii eiste 8 jaar. De raadsman, mr. Reijsenbach de Haan, schetste zijn client als een echte sufferd, die in zijn sulligheid geen weerstand aan de nazi-propa- ganda had kunnen bieden. Hoofd zakelijk kwam zulks voort uit een neusoperatie die verd. als lupus- lijder indertijd had ondergaan. Ten laatste is hij er toch tussen uitge trokken, doch later als een haveloos zwerver teruggekeerd. Gaarna had pl. de drogist Jongbloed uit Leiden, die als getuige a décharge wilde op treden, hier voor gebracht; deze had echter moeilijk zijn zaak in de steek kunnen laten. Met klem drong pl. op een straf gelijk met het voor arrest aan en vroeg ten slotte voor verd. die niet slecht, doch slechts 'n sul was gebleken, onmiddellijke in- vrijheidsstelling. Na raadkamer deelde de President mede, dat aan pl. verzoek geen gevolg kon worden gegeven, doch dat het Hof thans uitspraak doende de straf beüaalde op 5 jaar met aftrek van de tijd se dert 6 Mei '45 in voorarrest doorge bracht. HAAGSE POLITIERECHTER Teveel bollen geteeld. De kwe ker P H. B. te Lisse had zich niet gehouden aan de voorschriften om trent de bollenteelt en hii had een belangrijke hoeveelheid bollen meer geteeld dan was toegestaan. Daar voor vorderde de Officier thans 300,boete of 1 m'aand hechtenis en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar. De politierechter veroor deelde conform die eis. Bonnenhandel. Er was door P. J. v. d. Z. te Leiden aan handel in distributiebonnen gedaan en boven dien wist de Officier mede te de len, dat verdachte zich meer met de zwarte practijken bezig hield. Daar om zou hij eens stevig aan 't werk moeten, waartoe zes weken gevan genisstraf met aftrek van preventief werd geëischt, maar bovendien ge durende zeven maanden plaatsing in Veenhuizen. Ten spijt van het plei dooi van de raadsman, werd het vonnis conform die eis. Geen te hoge lonen in de bouw vakken! Voor de Haagse Politie werkgevers uit de bouwvakbedrij- ven, afkomstig uit Leiden, Den Haag en omgeving te verantwoor den gehad, omdat zij zich niet heb ben gehouden aan de voorschriften omtrent de lonen, en meer uitbe taalden dan was toegestaan. Evenals dit enige tijd geleden door diverse tuinders werd betoogd, was ook nu het verweer van de verdachten, dat zij wel gedwongen waren hoger lonen te betalen, ten einde werkkrachten te kunnen krij gen. De rechter begreep de moeilijk heden wel. en verklaarde zich be reid de zaken voorlopig aan te hou den. De Officier merkte hierbij op, dat in elk geval de werkgevers zich dienen te houden aan de gegeven voorschriften, daar anders scherpe maatregelen getroffen zullen wor den. Leidse Indologen- Vereniging Herdenking 100-jarig beslaan Bij de opheffing van de (gemeente lijke) Indische Instelling te Delft, werd in het jaar 1900 de Indologische studie verplaatst naar Leiden en gin gen de studenten alhier in 1902 over tot oprichting van een „Indologen Vereniging", als voortzetting van het Delftse I.S.C. en de Delftse Indologen Vereniging met de initialen L.V. Op 22 Maart a.s. zal het nu 100 jaar geleden zijn, dat aan de toenmali ge Kon. Academie te Delft, door de studenten werd opgericht het Delfts Studentencorps, met twee afdelingen: A.S. (algemene studie) en O.I.A. (Oost-Indische ambtenaren). Eerste president werd de Indoloog H. C. Humme, voorzitter O.I.K., nadat hij reeds sinds 1 Maart 1847 eerste pre sident van de Soc. „Phoenix" was geweest. De Indologen Vereniging alhier, als opvolgster van de Indologen-organisa- tie te Delft, hoopt het a.s. eeuwgetijde feestelijk te herdenken. Nu deze ver eniging getoond heeft de nodige le venskracht te hebben en de tradities van het Delfts Indologisch studenten corps en de Delftse I.V. te willen voortzetten, heeft de heer G. R. Ern- brink, oud-algemeen secretaris van het Gouvernement en oud-lid van de Raad van Ned.-Indië, in 1900 als be heerder benoemd en als liquidateur aangesteld, het gemeentebestuur van Delft verzocht om het archief en de verdere eigendommen van het Corps, w.o. ook het vaandei. destijds door de gemeente Delft in bewaring geno men en voor een deel in 't Gemeente museum aldaar geplaatst, zo mogelijk vóór de a s. herdenkingsdatum te wil len óverdragen aan de Leidse vereni ging. Het bezit van deze Corpsemble men enz. mag z.i. van zeer werkelijke betekenis worden geacht voor dit jon ge, levende geslacht van Indologen, terwijl daarentegen die voorwerpen in het museum te Delft in de toe komst weinig belangstelling meer zul len wekken, nu de oude generatie van aldaar gestudeerd hebbende Indische ambtenaren, op enkele uitzonderin- ïïlo'iq.e.ti De bij-de-hande bedelaar Als een pas-geboren kindje naar het doop-vont is gebracht, raakt de priester het de oren aan en zegt: „EffetaWord geopen", d. w. z. geopend om het Woord Gods te be grijpen. Voorheen was deze oor opening een afzonderlijke plechtig heid, welke op, deze dag in de Vas ten werd gehouden. De gehele mis is afgestemd op de doop-leerlingen, die met Pasen zouden worden ge doopt; zowel de twee epistels als het evangelie spreken van: afwassen. Uit de profeet Ezechiël: „Ik zal over u zuiver water uitstorten en gij zult van al uw misdaden gereinigd wordenEn Ik zal u geven een nieuw hart en een nieuwe geest.." (Ie epistel). Uit de profeet Isaias: „Wast u en wees rein, neem uw slechte gedach ten voor mijn ogen wegAl wa ren uw zonden rood als scharlaken, ze zullen wit worden als sneeuw.." (2e epistel). Het evangelie beschrijft de gene zing van de blindgeboren bedelaar. Na diens ogen met slijk en speeksel te hebben bestreken, zei Christus hem: „Ga u wassen in de vijver van Siloë" (in de stad Jerusalem gelegen). Deze jonge bedelaar bleek een ge wiekste snuiter te zijn, toen hij over zijn genezing werd ondervraagd door de schriftgeleerden. Het is een kostelijk en grappig verhaal. Later trof Chris tys hem aan en vroeg hem, of hij geloofde in de Mensenzoon. Waarop de bedelaar zei: „Wie is het, Heer. dan zal ik in Hem geloven." Jezus sprak tot hem: „Ge hebt Hem gezien; Hij is het, die met u spreekt". Toen zei de man: „Heer, ik gelof". En hij wierp zich voor Hem neer. (Bij voorlezing van deze passage wordt ook in de kerk geknield.) rechter hebben zich een aantal gen na, is uitgestorven. PATER M. MULDER 50 JAAR PRIESTER Op 19 Maart a.s. hoopt de Zeer Eerw. P. Methodius Mulder eertijds kapelaan aan de Hartebrug-parochie de dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar het H. Priesterschap ontving. COMEDIA BRACHT „OBLOMOV". Wij geloven niet, dat het toneel spel „Oblomov", hetwelk gister avond door de toneelgroep „Come- dia" als 6e Abonnementsvoorstelling werd opgevoerd, bij alle aanwezigen in de smaak is gevallen. In hoofd zaak is dit te wijten aan de niet ge heel overwonnen moeilijkheden, die zich voordoen, wanneer men een ro man moot het toneel gaat bewerken. Het toneel moet zich nu eenmaal be perkingen opleggen, waaraan de ro man niet onderhevig is. De ontwik keling van het verhaal vonden wij gisteravond in sommige taferelen ge forceerd, wat tot gevolg had, dat er vrij onaannemelijke wendingen te constateren vielen. „Oblomov" is de geschiedenis van een man, die gevoelig is voor het schone en een afkeer heeft van het gemene. Hij voelt zich aangetrok ken tot iedalen, maar een innerlijke rem belet hem deze te verwezenlij ken. Steeds dringt zich bij deze fi guur het besef op, dat het gehele le ven zinloos is en daardoor komt er geen enkel ogenblik, waarop een daad wordt gesteld. Het is een spel met weinig actie cn het spreekt derhalve in hoofdzaak tot het verstand. Indien men niet met de grootste aandacht de tekst volgt, gaat de zeer subtiele psycho logische ontwikkeling totaal verlo ren en vat de mening post, dat Oblomov een ontaarde luiaard is in plaats van een edel mens, die uit eindelijk op tragische wijze ten on der gaat. Comedia heeft de mogelijkheden, die dit stuk biedt, grotendeels we ten te benutten. Het décor was goed getroffen en de sfeer, die van deze opvoering uitging, getuigde van de Jiwcet Jlwiefi en de Miiüaenen-et^enió 85. Broeder Karliboem'*, zei Alikop, „Wat leven we toch gelukkig niet? En wat is het mooi weer vandaag." „Ja, broeder Alikop, vandaag is het lente." „Broeder Karliboem?" „Ja broeder Alikop?" „Je moet voortaan altijd hier blijven, beste vriend. Dan verveel ik- me niet zo. Heb je trek in een kopje koffie of een glaasje kwast?'' „Liever een glaasje kwast, broeder Alikop, koffie krijg ik thuis genoeg „Beveel je slavin dan een paar glazen kwast te halen, broe der Karliboem." „Theo", sprak Karei Kwiek, „ga naar de keuken en haal een paar glazen kwast. Breng er ook maar een mee voor je zelf." Daar van keek sultan Alikop toch wel op. Wie geeft er zijn slavin nu een glas kwast! „Ja" zei Karei „als ik perso neel heb, dan ben ik er ook goed voor. Dat is zo de gewoonte bij ons thuis.Alikop keek peinzend voor zich uit „Tja, tja", zei hij, „er zit iets in. Ik heb daar nooit zo over nagedacht, maar er zit iets in. broe der Karliboem. Bij ons thuis werd het personeel niet met kwast ver wend. Weet je mijn oude heer was een kwaadaardig man. Heel kwaad aardig. Ik geloof soms dat ik zelf lang niet zo slecht ben. Maar ja, de appel valt niet ver van de boom. En als je nu toch de naam hebt dat je een schurk bent...'' „Dan, broe der Alikop, dan moet je proberen, een betere naam te krijgen. Maar wat ik zeggen wilde, heb jij dan de naam, dat je een schurk bent? „Ik, eh... ja... nee... ik bedoel nee natuurlijk. Nee, helemaal niet. Hoe. kom je erbij beste vriend, hele- maaaal niet. Gos nee!„Nou,', zei Karei verstoord, „leg dan niet te kletsen" inspanning, waarmede de acteurs en actrices tot de ziel van deze trage die waren doorgedrongen. Guus Her mes had het niet gemakkelijk in de rol van Oblomov, maar de wijze, waarop hij deze figuur vertolkte, verdient met inachtneming van de hem ter beschikking, staande mid delen alle waardering. Hetzelfde kan gezegd worden van Eddy de Boer Olga Iljingsky. Cor Hermes bracht een prachtige Sachar, de oude bediende van Oblomov, op de plan ken, terwijl Gijsbert Tersteeg en Joekie Broedelet de vrij onbelang rijke rollen vertolkten van de vriend en de hospita. Ten slotte za gen wij nog enkele Russen voor het voetlicht verschijnen, die min of meer overdreven werden gespeeld. Al met al een opvoering, die de grote belangstelling ten volle waard was. HOLLANDSE CONSTRUCTIE WERKPLAATSEN. In de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Holl. Con- structiewerkplaatsen werden de jaar verslagen over 1944, 1945 en 1946 goedgekeurd. Over de twee eerstge noemde jaren werd besloten 4 pet. di vidend uit te keren, het batig saldo over deze jaren bedroeg 375.000 zonder aftrek voor afschrijvingen. Over 1946 werd het dividend vast gesteld op 5 pet., batig saldo f 235.000, eveneens zonder aftrek. De verwach ting werd uitgesproken, dat de resul taten over 1947 niet minder gunstig zullen blijken te zijn. De aanverwante onderneming de N.V. Nederlandse Electro Lasmaat- schappij stelt over 1946 een dividend van 8 pet. voor en verw'acht over 1947 eveneens bevredigende resultaten. De N.V. Holl. Constructiewerk plaatsen gaat over tot de uitgifte van 100.000 aandelen Serie B in 200 stukken, aan toonder van nominaal 500, vertegenwoordigende 40 aan delen van 12.50 elk, ten volle delen de in de winst over 1948. De inschrij ving zal uitsluitend voor houders van aandelen Serie A en B tot de koers van 100 pet. zijn opengesteld op 30 Maart bij de Incasso-bank. De opbrengst van de emissie dient tot investering in bedrijfsmiddelen en ter verruiming der liquiditeit. De gang van zaken in de deelnemingen is zeer gunstig te noemen. Over 1946 werd een saldowinst behaald van 237.273. Na afschrijvingen en reser vering voor belastingen ad 78.000 en reservering voor bijzondere doel einden van 50.000, wordt een divi dend van 5 pet. uitgekeerd. De globa le balans per 30 September 1947 ver meldt een saldo-winst na boeking van 60.000 afschrijvingen en voor aftrek van belastingen van 166.920. De in 1947 behaalde resultaten zijn van die aard, dat met een dividend van 6 pet. rekening wordt gehouden. K.A.J. en K.J.IVLV.-Hartebrug. Woensdagavond 10 Maart a.s. houdt Majoor van 't Hof een zeer leerzame causerie over de film en de bioscoop. Dit is weer een van onze actuele avonden, waarop wij zorgen om na tuurlijk om 8 uur aanwezig te zijn. Ook nieuwe leden zijn van harte wel kom K.A.J. „St. Petrus". Na enkele stille weken komen wij weer naar het Don Boscohuis. Misschien kan deze stilte de aankondiging voor de storm zijn of zal het stil blijven? Jongens, Woensdagavond is zeer belangrijk, zoals de K.A.J. altijd is. Je aanwezig heid wordt dan verwacht op onze avond onder het motto: Een keer, maar nooit meer". Tot Woensdag avond 8 uur. 8 DOOR ANNY VAN PANHUYS 12) Van Kempen begon te spreken, maar vond zelf, dat zijn stem een vreemde klank had en dat de woor den slechts hakkelend over zijn lip pen kwamen. „Mijnheer Willebrands is sedert enige tijd hier geen les meer komen nemen en ik begon mij er al over te verwonderen, waarom hij niets van zich liet horen." „Toch niet waar?" stotterde Josine en haar gezicht drukte een vreselij ke angst uit. De professor richtte zich kaars recht op, het was alsof hij door die beweging zijn zenuwen tot rust wil de dwingen. Dan keek hij een beetje medelijdend het lieve, blonde meis je aan en met een gedwongen lachje verzekerde hij haar, dat er toch geen reden tot ongerustheid kon we zen. Dirk zou toch niet in zeven slo ten tegelijk te lopen, hij kwam wel terecht. Of zij hem eens precies wil de vertellen, wat er gebeurd was en waarom zijn leerling zo plotseling het huis van zijn bloedverwanten had verlaten. Josine vertelde hem hu in afge broken zinnen, soms stotterend, dat Dirk en zij liefde voor elkaar had den opgevat, dat zij al hun hoop ge vestigd hadden op de opera, die hij gecomponeerd had en hoe hij, nadat hij zekerheid verkregen had, dat zijn werk niet deugde, met haar vader grote ruzie had gekregen. Dezelfde avond had hij zijn koffers gepakt en laten wegbrengen. Zelfs zonder haar of haar ouders vaarwel te zeggen. Ook op haar was hij woedend ge weest, omdat zij hem had aangera den, zich met haar vader te verzoe nen. En nu begon Josine zich heftige verwijen te doen. Zij had hem niet zo moeten laten gaan en zij voegde er nog bij, dat haar vader geheel on kundig was van de stap, die zij nu deed. Zij had echter geen rust kun nen vinden, zij was wanhopig. Van Kempen wilde haar troosten, maar hij wist niet wat te zeggen. Gedurende zijn werkzaam leven had hij zich weinig met vrouwen bezig gehouden; daarvoor was hem zijn tijd te kostbaar geweest. Misschien had hy- wel eens met bewondering naar een der vertolksters van zijn operas gezien en gewenst, dat hij zo'n mooie vrouw de zijne mocht noemen... Zo kwam het in zijn ge dachte op, dat het toch wel iets heerlijks moest zyn zo'n verrukke lijk lief schepseltje in de armen te sluiten wanneer men ook wilde en er een schat van liefde over te mo gen uitstorten. Hoe grappig, dat zulke gedachten' zo opeens in zijn brein opkwamen en een glimlach op zijn lippen to verden, die aan zijn gezicht iets aan trekkelijks gaf. Wat moest die Dirk WiJIebrands toch een domoor zijn, om zo'n lief meisje zo'n angst aan te jagen! „Ik ben zo bang, dat hijsnik te Josine, maar meteen werd zij ge stoord, want Antoon kwam juist hem aandienen, waarover gesproken werd „Josine, jij hier?" riep Dirk uit en door de verrassing vergat hij zelfs te groeten. „De juffrouw maakte zich over u bezorgd', antwoordde de professor, „en eerlijk gezegd, ik ook, omdat u al zovele lessen verzuimd hebt en u hier helemaal niet meer hebt la- ent zien." Dirk scheen vermagerd en er lag een sombere schaduw over zijn voor hoofd, „Ik had tijd nodig om het met mezelf eens te worden," zei hij kort af en koel „Nu ben ik ermee klaar. Mijn dwaze toekomstplannen heb ik vernietigd en ik begrijp nu hoe ik mijn leven verder heb in te richten' Josine keek hem aan, alsof zij hem niet begreep, maar de profes sor antwoordde: „Me dunkt, u had toch niet zoveel dagen nodig om na te deken. U is en blijft eenvoudig mijn leerling en over enige tijd be gint u aan een ander groot werk, dat u dan beter zal gelukken.'" Dirk bevochtigde zijn lippen, als of hij er een bittere smaak op proef de. Dan zei hij: „Neen, dat is voor goed voorbij. Ik heb het geloof en vertrouwen in mijn talent verloren, het is in mij vernietigd en begra ven." Josine sprong op, haar ogen scho en vlammen. „Dat is lafhartig! Wie na een eerste mislukking de moed zo geheel verliest, aan hem heeft de kunst ook niets verloren!'* „Je troost al even goed als je va der." Wat klonk dat hard en kwetsend! Josine werd doodsbleek; haar hart klopte fel. Was die man die met zijn somber gelaat voor haar stond, dan haar Dirk, haar lieve Dirk, van wie zij zoveel gehouden had, met wie zij zulke heerlijke toekomstplannen had gemaakt? Zij drukte de handen ineen. Ja zij moest physiek voelen, dat zij niet droomde, dat zij het werkelijk was, tot wie hij sprakDe tranen ver duisterden haar -ogen. „Dirk, ik meen het toch zo kwaad niet, misschien kan ik mij niet zo duidelijk uitdrukken," daarmede trachtte zij zich te verdedigen. „Ik wilde je slechts zeggen, dat je niet dadelijk zo kleinmoedig moet wor den, omdat mijnheer de professor je ^eerste werk niet onverdeeld prijst." Van Kempen keek in spanning de jongeman aan. Wat zou hij ant woorden? Voor hem was dat ant woord misschien van grotere beteke nis daft voor het jonge nfeisje, dat haar ontroering niet verbergen kon. Dirk trok zijn schouders op als wilde hij zijn moedeloosheid te ken nen geven en antwoordde: „Ik acht me zelf to niets meer in staat.'' „Dirk, denk toch eens na! Ik ge loof het eenvoudig niet," drong Jo sine aan, maar de sluier voor haar ogen werd steeds dichter en beefde over haar gehele lichaam „Kom weer bij ons! Het is zo stil en ongezellig zonder jou. Vader stuift wel gauw op, maar als je met een vriendelijk briefje je met hem tracht te ver zoenen, is alles weer goed." „Neen, met je vader heb ik af gedaan." „Maar Dirk, hij zou toch nooit zijn toestemming geven, dat wij... dat wij...'' Zij kon niet verder spreken. „Je bedoelt, dat hij nooit in ons huwelijk zou toestemmen?" vroeg de jongeman bitter. „Neen, dat zal hij nooit doen, dat heeft hij duidelijk genoeg gezegd. Hij beweerde toch, dat. ik wel nooit in staat zou zijn, in ons onderhoud te voorzien! Waarom mij te herinneren aan hetgeen mij toen zo diep gekwetst heeft? Neen, Josine ik moet alleen mijn weg gaan een weg langs de begane grond. Hoogten bestijgen, daar denk ik niet meer aan."' Josine bewoog zich niet, zij had het gevoel, alsof zij wel luisterde, maar of 't haar in 't geheel niet aan ging, wat Dirk zei. De professor stond op zijn lip te bijten. Wat een hooghartig man. Hoe geheel anders had hij hem getaxeerd (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2