Spaaractie voor de Jubileum feesten Nieuws uit Oost en West MAANDAG 8 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Kamercentrale Leiden De Kamercentrale Leiden kwam Zaterdagmiddag te Leiden in verga dering bijeen. Na een openingswoord van de voorz., de heer A. C. A. Dee- renberg uit Schoonhoven en notulen- lezing door de secr., de heer H. J. van Mil, brachten de heer Van Breu- kelen en Witteman verslag uit van de Partijraadsvergadering. Een langdurige discussie ontspon zich om een voorstel-Voorburg, mis noegen er over uit te spreken, dat naar het inzien van Voorburg op de Partijraad het voorstel-Leiden, inzake het Partijreglement niet serieus zou zijn behandeld. Het voorstel werd echter niet ondersteund en kwam dus niet in stemming. Medegedeeld werd, dat in het voor nemen ligt op 30 Mei een streekdag te houden voor de kringen Leiden, den Haag en Dordrecht. Het kring bestuur zal zich nog beraden, of het niet beter is voor de kring Leiden een eigen streekdag e houden, om dat deze streek niet op den Haag ge oriënteerd is. Over de bestrijding van het - Communisme. De afd. Wassenaar had een motie Ingediend, waarin zij vaststelde: „dat de Kath. Volkspartij in haar strijd tegen het communisme nog niet tot die actie is overgegaan, als \vaartoe zij op grond van het beginsel-pro gramma verplicht is. Zij stelt voor, dat door de Kring Leiden een motie wordt ingediend op de eerstvolgen de Partijraadsvergadering, inhou dende, dat bij de komende grond wetswijziging de communistische in vloed in de bestuursorganen wordt uitgesloten". Het kringbestuur had over deze motie reeds gecorrespondeerd met het Partij-bestuur. De motie werd door de Kringvergadering bij acclamatie aan genomen en zal dus- op de Partijraad in behandeling komen. De afd. Lisse wees er daarbij op, dat de Fokker-vliegtuigfabrieken vliegtuigen reviseren voor Joego slavië. De voorz. zal deze opmerking overbrengen. Het mag niet voorko men, dat iemand in Nederland enig geld verdient van communistische landen. Ontstemming in land. en tuinbouwkringen. De afd. Noordwijkerhout had een motie voor de Partijraad ingediend, waarin gewaagd werd van de ontstem ming in land- en tuinbouwkringen in 't bizonder van 't bloembollen vak o.ver het beleid der regering. De motie verzoekt met aandrang, dat ernstige aandacht wordt geschonken aan de moeilijkheden. Deze motie werd door de Kringvergadering z. h. st. aangenomen. Tot lid voor de Kring-advies-com missie werden gekozen de heren F. J. van der Kolk (Hillegom), P. Oos- ter veer (Lisse) en F. W. van der Ploeg (Zilk). De stemmen werden uitgebracht als volgt: J. Aarden, Voorburg 15, H. G. de Boer, Noord- wijk 12, J. P. van Breukelen, Woer den 37, J. van de Burg, Berkel 32. C. M. Dolle, Zoeterwoude 3, W. P van Dijk, Lisse 36, mevr. P. Her mans—Perquin, Voorburg 32, J. A. Hoogenelst, Waddinxveen 27, mr. L. Jonkergouw, Voorburg 52, F. J. van der Kolk 109, H. L'omberl, Leiden 15. S. Menken, Leiden 33, L. A. Mooy, Voorschoten 36, S. W. Neefjes, Noordwijk 7, P. Oosterveer, Lisse 100, mr. J. W. M. Peek, Wassenaar 24, F. W. van der Ploeg, Zilk 93, G. A. Stolwyk, Voorschoten 5, W. J. C. Versteege, Kaag 39, P. Vink, Noord- wijk 13, A. Wittefnan, Noordwijk 52. Tot plaatsvervangers voor de Kring adviescommissie werden benoemd de heren W. F. van Dam (Hillegom), A. Witteman (Noordwijk) en W. P. van Dijk (Lisse). Door het Kringbestuur zijn als leden van de Kringadvies commissie aangewezen, de heren: G. A. M. Weck, plv. J. Leicher; H. J. v. Mil. plv. W. J. C. Versteege; W. Hoonhout, plv. J. Kortekaas; en B. P. de Kousemaeker, plv. J. Ruigrok. Voor het lidmaatschap van de Ver- kiezingsraad waren door het Kring bestuur candidaat gesteld de heren Van Mil en Weck. Gekozen werd ech ter de heer J. van de Burg (Berkel) met 102 stemmen. De andere stemmen werden uitge bracht op: v. Mil 23, Weck 18, Ver steege 24, Jonkergouw 51, Menken 22, Markman 11. Tot plaatsvervanger werd aangewezen mr. L. Jonkergouw (Voorburg). De penningm., de heer Hoonhout, sprak een vermanend woord tot de afdelingen, die hun contributie nog niet hadden betaald. Spr. beval in 't bizonder aan het voorbeeld van som mige afdelingen de contributie kwar- tjes-gewijze te innen. Daarna had de aanbeveling (oi om gekeerd) plaats van de voorlopige candidaten voor de Tweede Kamer in de samengevoegde kringen Middel burg, Dordrecht, Leiden, Haarlem en Den Helder. Er werd o.a. gesproken over de kwaliteits-zetels (2 op 6 ver kiesbare plaatsen voor de samenge voegde kringen. De voorzitter betoog de, dat, gezien de samenstelling en samenvoeging der kringen, hem het gewenst voor kwam, dat de beschik bare zetels als volgt werden verdeeld: 1. iemand, die "voor iedereen aan vaardbaar is; 2. een werknemer, 3. een middenstander, 4. en 5. agrariërs. Bij de rondvraag besprak de afgev. van Roelofarendsveen de aanwas-be- lasting met betrekking tot de veehou ders; de afd. Boskoop landbouw-her- stel („dat kost meer luien dan be graven"), waarbij veel te veel ambte narij een rol speelt. De voorz. vond de gang van zaken daar ook te ge compliceerd. Hierna sluiting te half zeven. Heden zijn de jubileum-spaarkaar ten verzonden; de post zal morgen het werk voorzetten. Elk gezin zal op deze wijze met de ton-actie in aan raking worden gebracht. De kaart ziet er bijzonder suggestief uit. De voorkant laat de ton, in wier teken de actie staat, zien. Aan de binnen zijde van l.et diepe vat staan de op roepende woorden: „Helpt mede de ton vol te maken". Aan de buiten kant onderaan komen de woorden voor: 50-jarig regeringsjubileum. H.M. de Koningin en 300-jarige onaf hankelijkheid van Nederland. De grote actie is dus begonnen! Het is zaak, dat de burgerij van Lei den in haar geheel beseft, waar het om gaat. Willen wij allen deelgenoot worden in een gepaste, waardige feestviering, dan zullen wij ook ge zamenlijk onze schouders onder dit werk moeten zetten. Wat is nodig? Nodig is, dat wij de ons toegezon den spaartkaart zuinig bewaren. Slaan we de kaart open, dan zien we KATH. DAGKALENDER. Corr. adres: secr. Ver. Kath. Leiden, Jan Lievensstraat 2. tel. 22761. Dinsdag, 9 Maart: Kath. Arbeiders beweging. afd. Leiden, 4e gezins avond in het Ant. Clubhuis en in de zaal Maria Gijzensteeg. Kap. P. J. Hofstede spreekt over „Vaders Gou den Ring". Culturele omlijsting. „Dc Vrolijke Ark", 8 uur Kath. Centrale voor Gezinszorg. Contact avond. Zr. van Tilburg spreekt over „De taak van het Wit-Gele Kruis, in verband met de opvoeding in het, gezin." R. K. Sportcentrale 8 uur. Alge mene vergadering in „Het Gulden Vlies". Woensdag, 10 Maart; Commissie Kath. Voetbal, district Leiden. Le denvergadering in „De Harmonie". Opening Leids Jeugdparlement; alle leden der Jongeren K. V. P. worden verwacht. Kleine Stadszaal, 8 uur. Donderdag'. 11 Maart. „De Vrolij ke Ark", half acht. Gidsenbeweging St. Geertensbijeenkomst voor Gui- do's en Adjuto's. Vrijdag, 12 Maart: R. K. textiel- detaillisten organisatie „St. Willi- brordus". filmavond met VoordraAt door de heer G. W. J. M. Hayma kers, „In den Vergulden Turk", acht uur. R. K. Onderwijzersvereniging ,.St. Augustinus". Jaarvergadering in „De Doelen", 7 uur. K. A. J. „St. Petrus', belangrijke ledenvergadering in het Don Bosco- huis, Rapenburg. „De Vrolijke Ark", half acht Gid senbeweging St. Geertenbijeenkomts voor Guido's en Adjuto's. Repetitie voor het passiespel „De Veertien Stonden", gymnastieklokaal n2 Voorzienigheid", Krauwelsteeg. 20 vakjes. Het is de bedoeling, dat hierin 20 zegels komen, die ons door de bakker, ue melkboer, de winke lier enz. zullen worden verstrekt. Elk zegel kost een kwartje. 'Gedureftde 20 achtereenvolgende weken kan er gespaard worden. Ter opwekking en ter herinnering zullen er korte spreekbeurten via de derde lijn van het radiodistributienet worden gehouden. O.a. zullen het woord voeren: de burgemeester, de heren P. C. Lindenbergh, mr. N. G. Geelkerken, Jh. Jonker, F. Verstegen, I. J. Sloos, P. Herfkens, A. v. d. Neut en A. Galjaard. Deze spreekbeurten duren niet langer dan tien minuten. De uitzendingen, die steeds .door mid del van de pers zullen worden aan gekondigd, vinden plaats om kwart over zeven 's avonds. Van elke toe spraak zal er een kort(!) exposé in cfe plaatselijke dagbladen gepubli ceerd worden, speciaal bestemd voor hen, die geen toestel bezitten. BEGRAFENIS W. F. v. d. STEEN Hedenmorgen om 10 uur vond op dc R.K. begraafplaats aan de Zijl poort de teraardebestelling plaats van djen heer W. F. v. d. Steen oud- voorzitter en ere-bestuurslid van de Kon. Erk. Muziek- en Toneelver. „Nut en Vermaak". Onder de vele aanwezigen merken wij o.a. op het bestuur van Nut en Vermaak en vele leden van bovengenoemde veren. De beaarding werd verricht door pater Vermeulen en nadat strooibloe-~ men werden gestrooid heeft de heer Knoops, schoonzoon van de overle dene, namens de familie dank ge zegd. Leidse Spaarbank. Bij de Leid- se Spaarbank is gedurende de maand Februari 1948 ingelegd .f407.765.77 en terugbet. ƒ383.902.04, ingeschreven zijn 396 nieuwe inleg gers, terwijl 159 boekjes geheel wer- dei} uitbetaald. Het tegoed der 26.798 inleggers, hieronder begrepen 2.478 deelnemers aan de Afhaaldienst, be droeg einde Febr. 1948 ƒ14.673.558,79. Door de Afhaaldienst werd in 8.694 stortingen ƒ30.593.75 ontvangen. Er werden 113 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van ƒ2.368.71. Op de scholen werd gespaard ƒ161.63. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna d. v.A. C. Kleijn en A. van Leeuwen; Ferdinand Mi- chaël, z. v. R. E. A. Flamand en C. C. van der Steen; Rjtgerus Chris- tiaan Johannes Wilhelmüs, z. v. L. J. R. Cornelissen en C. E.'Driessen; Adriaan, z. v. J. P. G. Kuiper en J. van Ommering; Hendrik, z. v. J. van Aken en H. J. Kouwen; Rien Harry Maarten, z. v. M. I. de Jonge en M. P. Braun. Overleden: A. Bulk, wed. van W. Verhagen 69 jaar; W. F. van dei- Steen man 72 jaar; M. M. Visser, huisvr. van L. Westerman 52 jaar; J. Hillebrand, z. 14 jaar. VERKOREN UIT LEIDEN IN CASSATIE De Bijzonder Raad van Cassatie te 's-Gravenhage behandelde heden morgen in hoger beroep, de zaak tegen de 53-jarige garagehouder Cornelis Verkoren uit Leiden, die zich door zijn fanatiek optreden als landwachter de haat van gans de omtrek op de hals had gehaald, en in alle opzichten tijdens de bezetting getoondt had geheel aan de zijde van de vijand te staan. Verkoren, die juist een jaar gele den te gelijk met zijn 19-jarige zoon Jacob voor het Bijzonder Gerechts hof had gestaan waar hij tot de doodstraf was veroordeeld, had in de oorlog een tiental goede vaderlanders bij de Duitsers aangebracht, wegens het in bezit hebben van wapenen, die ergens in de duinen bij Katwijk verborgen waren. Van deze laatsten is slechts de helft levend in ons land teruggekeerd Ook had verd. een Canadees piloot, die op de Leid se weg nabij Voorschoten liep, op aanwijzing van zijn zoon helpen ar resteren. In verband met eep gewijzigde samenstelling van de Raad werd thans de eerder aangehoudên zaak opnieuw behandeld. In zijn conclu sie merkte de proc fiscaal prof. Lan- gemeyer, op, dat uit het rapport is gebleken, dat verd. in verminderde mate toerekenbaar is. In dat ver band gelooft spr., dat de straf aan merkelijk dient verminderd te wor den. Ten slotte concludeert hij tot vernietiging van het doodvonnis, door het Haags Gerechtshof gewe zen en eist een veroordeling van 8 jaar, met aftrek van voor-arrest en daarna ter beschikking stelling van de Regering. Uitspraak over veertien dagen. HAAGSE RECHTBANK. Heling. Ds strijkster J. J. M. van V. uit Leiden heeft, zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal van diverse textiel- goederen, waarvoor achtt maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief tegen haar werd geëist. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk met proeftijd van drie jaar, en aftrek van preventief. HAAGSE GERECHTSHOF. Voor de bakkerij. Voor de bak kerij had W. C. H. te Leiden zwarte steenkolen gekocht, want hij moest de oven stoken. Voor die clandes tiene aankoop had de Politierechter hem veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf, van welk vonhis hij in hoger beroep kwam bij het Hof. De proc.-generaal vond echter dat in elk geval het een gevangenisstraf moest blijven en vorderde thans een week gevangenisstraf. Verduistering. Uit de fabriek waar hij werkte had C. de R. uit Leiden enkele goederen meegeno men, voor welk feit de politierechter hem onvoorwaardelijke gevangenis straf had opgelegd. In hoger beroep heeft het Hof het vonnis gewijzigd, en verd. veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. ALPHEN AAN DEN RIJN INSTALLATIE N.K.J.B.'ERS. WEDERZIJDS AFSCHEID OUD VOORZITTER JAAP DE GROOT. Zondag Laetare, is voor de leden van de plaatselijke afdeling van de Ned. Kath. Jongeren Beweging zo langzamerhand de traditionele in stallatie-dag harer leden geworden. Maar nog een bijzondere betekenis had die Zondag gekregen door het officiële, wederzijdse afscheid van haar oud-voorzitter en tevens voor zitter van de Kajotters, de heer Jaap de Groot. Vele belangstellen den, leden, ouders, de parochie geestelijkheid, besturen van de standsorganisaties van de Kath. mid denstanders, de Kath. arbeiders en de Kath. boeren en tuinders, alsme de van de jeugdstandsorganisaties der Kajotters, de Kath. Jonge-mid- denstanders en van de L.T.J., vul den de St. JosephZaal, waar ook de contact-instanties en de nationale voorzitter van de K.J.M.V., de heer P. Verkleij, niet ontbraken. TOESPRAAK JAAP DE GROOT. Na een korte inleiding en het ge bruikelijk welkomstwoord van de huidige voorzitter, de heer F. Bou- man, sprak de scheidende vporzitter der N.K.J.B., de heer Jaap de Groot. Heen te gaan van wat je in de loop der 'jaren lief is geworden, is niet gemakkelijk, aldus spr. Aan de Al- pherise afdeling zitten te vele her inneringen voor m'ij vast, om waar te maken het gezegde: „Uit het oog, uit het hart". Uit ervaring, de laat ste maanden in andero afdelingen opgedaan, wist spr., dat Alphen aan den Rijn in vele opzichten een goed voorbeeld is. Spr. vroeg op de in geslagen goede weg voort te gaan, het egoïsme moet verzaakt worden, dat brengt de wereld slechts ten val. Daartegenover moet komen de roeping der N.K.J.B.'ers: het apos tolaat. Laat vriendschap alles be heersen. Er moet een steike geeste lijke en morele herbewapening ko men. De leegheid en verveling van velen van de massa, is een groot gevaar. Het gemis aan innerlijke vreugde en van gemeenschapszin, speelt in de huidige Europese chaos een grote rol. Geen küddeschapen, die vooruit gedreven worden, be hoeft onze tijd, maar kerels, die zelfbewust, recht op het goede doel, stroom-opwaarts durven gaan. Spr. wees voorts op de noodzake lijkheid van, vakbekwaamheid. Niet in de eerste plaats mag de vraag: „Hoe kan ik het meeste geld ver dienen", mag een overwegende fac tor spelen, nraar hoe verzeker ik mijn toekomst. In vakbekwaamheid ligt de toekomst, zei spreker. Nadat spr. nog had gewezen op het doel en het ideaal en de taak REPUBLIKEINSE DELEGATIE NEEMT CONTACT OP MET REGERING IN DJOGJA. Volgens het republikeinse persbu reau Antara heeft de komst van de republikeinse delegatie, die Zondag uit Batavia te Djogja arriveerde, tot doel om tezamen met de republikein se regering de houding te bepalen ten opzichte van de vorming van een interim-regering door de Nederlan ders. Dé zegsman van Antara verklaar de, dat de vorming van een interim- regering door de Nederlanders het verdere verloop van de onderhande lingen zal bemoeilijken. „Op deze wijze zal de republiek gedwongen zijn alleen te staan en zal zij ook al leen kunnen staan." WIRANATA KOESOEMAH OVER ZIJN BENOEMING. Wiranata Koesoemah verklaarde tegenover Antara: „Mijn standpunt blijft, dat door de aanvaarding van de Renville-overeenkomst de defini tieve positie van West-Java afhan kelijk dient te worden gesteld van de resultaten vkn het plebisciet". Wiranata Koesoemah sprak zijn vreugde uit over het aannemen van de motie, waarin verklaard wordt, dat het voorlopige parlement van West-Ja va de Renville-overeen komst ten volle erkent. Wiranata Koesoemah zeide, dat hij nog niet in staat was een definitieve beslissing omtrent zijn positie als wali-negara te nemen. VOORLOPIG GEEN VERKIEZINGEN IN DE REPUBLIEK. Uit een uiteenzetting, die de re publikeinse minister van justitie Soesanto, aan het K.N.I.P. heeft ge geven. blijkt, dat er voorloppig in de republiek geen verkiezingen zullen worden gehouden. STRAFFEN VOOR MEDE PLICHTIGEN IN DE SAMENZWERING SANCHEZ De soldaten James Macbean, Fre- derik Koulen en Jean Sanches (broer van Simon Sanches, die on langs werd veroordeeld wegens po- ging tot onverwerping van de Suri naamse regering) zijn Zaterdag we gens medeplichtigheid in de zaak- Simon Sanches veroordeeld tot vijf tien maanden met aftrek van vier maanden voorarrest en tot ontslag uit dienst met het verlies van het recht om in dienst te treden. Mac bean werd voorts schuldig ver klaard wegens het verstrekken van inlichtingen aan Simon Sanches. De soldaten Balgen en Krolis werden veroordeeld tot zes maanden met af trek van vier maanden voorarrest en ontslag en het verlies van het recht om dienst te nemen wegens het niet bekendmaken van deze samenzwe ring aan de overheid. DEMONSTRATIE VOOR ONMIDDELLIJK ALGEMEEN KIESRECHT. De progressieve Surinaamse volks partij, de moslimse politieke partij en de Hindoestaans-Javaanse politie ke partij te Paramaribo hebben Zon dag in een openbare vergadering ge demonstreerd voor direct algemeen kiesrecht in tegenstelling tot de meerderheid der delegatieleden ter Ronde Tafel-conferentie, die deze aangelegenheid willen overlaten aan de staten. De demonstranten vrezen, dat een dergelijke gang van zaken onder in vloed van de huidige machthebben den uitstel van kiesrecht zou veroor zaken. 15.000 demonstranten namen een resolutie aan, waarin algemeen kiesrecht met evenredige vertegen woordiging gevraagd wordt. Deze re solutie is aan de Nederlandse rege ring, de Ronde-Tafel-conferentie en aan de gouverneur gezonden. van de jeugdstandsorganisaties en de problemen der diverse maat schappelijke groepen aan een visie had onderworpen, besloot spr. met uit te roepen: Maak van je organi satie een klankbord, begrijp je ide aal, je apostolaat en werkt mee met het geloof, dat bergen verzet. De installatie. Na een korte toespraak van de aalmoezenier, kapelaan Chr. Vriese- koop, die de insignes had gewijd, installeerden de voorzitters van de drie jeugdstandsorganisaties, respec tievelijk 19 kajotters, 6 K.J.M.V.'ers en 7 L.T.J.'ers. Na elke installatie werden de groeps-liederen gezongen. De nieuwe voorzitter, de heer F. Bouman, hield een toepasselijke speech en feliciteerde de nieuwe le den, waarna de aalmoezenier en jongens vroeg zich met enthousias me op hun taak te werpen en de toekomst zelf in handen te nemen voor behoud van gezin, kerk en land. Vervolgens werd succesvol ver tolkt: „Daan met de haan", een stuk voor vier stemmen, waarin een lustige studentenstreek werd uitge beeld. De kajotters H. Ekelschot en C. v. Wijk speelden op accordeon 'n aantal nummers, waarmede zij voor aangename afwisseling zorgden. Het afscheid. De aalmoezenier sprak de oud- voorzitter der N.K.J.B. in hartelijke afscheidswoorden toe, waarin spr. inzonderheid wees op de bijzonder goede kijk van Jaap de Groot op de jeugd en het jeugdwerk, en hem dankte voor de vele tijd en zorgen, die hij voor de jeugdbeweging heeft besteed. Als voorzitter van de N.K. J.B. werd de heer de Groot een mooie leeslamp, annex lectuurbak geoffreerd en als voorzitter van de Kajotters ontving hij enkele kleine re, eveneens huishoudelijke voor werpen. De aanbieding van deze laatste geschenken was voorafge gaan van een humoristische toe komst-schets van de Kaj otter Piet van Berkum, tezamen met de J.V.G. bestuurslid, mej. Marie v. Berkum. Hierbij viel de goede voordracht, doorspekt van talloze gevatte en geestige zetten bijzonder op. Veel waardering vond ook de juiste imi tatie van huidige lands-functionaris- sen en van enkele buitenlandse fi guren wier landaard, in de gehou den toespraken, onmiskenbaar naar voren trad. De verloofde van de oud-voorzit ter, ontving een nnooie plant. De heer Nico de Rijk overhandigde een bij de cadeaux passende oorkonde. Nadat de gehuldigde warme woor den van dank had gesproken uitte Deken L. Nieuwenhuizen zijn vreug de over deze dag, temidden van zo veel ernstige 'dagen, welke de we reld kenmerken. Als pastoor had snr. bewondering voor het grote en thousiasme, waarmede de besturen hun taak vervullen, de leden mede werken en hoe dit alles wordt ge schraagd door de onuitputtelijke kracht van de aalmoezenier- Van het voetbalveld naar de cel. Na afloop van een gisteren op het Al penterrein gespeelde wedstrijd van de lagere elftallen was een der spe lers van LFC J. van B. zo onsportief zich een paar schoenen toe te eige nen van een der Alphen-spelers. Toen de schoenen gemist werden, werd on middellijk de politie gewaarschuwd, die op het station te Alphen de dief achterhaalde en in het bureau opsloot, waar hij gelegenheid kreeg over zijn onsportiviteit na te denken. LEIDERDORP Ziekenfonds. Voor het rayon Lei derdorp en Zoeterwoude H. R. waren de verzekerden opgeroepen voor een vergadering van het „Centraal Zieken fonds voor Haarlemmermeer, Rijn land en aangrenzende gebieden". Van de 9500 verzekerde waren er slechts 26 opgekomen om als bestuux'slid aan te wijzen de heer P. van der Voort en als plaatsvervanger de heer v. Mil. LISSE Kath. Actie. Het comité van Kath. Actie der parochie van de H.H. Engelbewaardei's hield gisteravond de eerste v?tn de studieavonden, waar op de heer C. van der Ploeg, voorzit ter van de R.K. Landarbeidersbónd St. Deus Dedit, het onderwerp behan delde: „Wat willen de sociale ency clieken". Er volgde een aangename gedachten wisseling. OEGSTGEEST U. D. O. Het eerste elftal heeft het wederom niet kunnen bolwerken en verloor in een,-vooral na rust, slecht gespeelde wedstrijd met 6—1 van U. V. S. 5. Hoewel U. V. S. een beter samenspel vertoonde en daar door in de meerderheid was, - kon U. D. O. in de eerste helft vrij goed partij geven en er werd gedraaid met een 21 stand in het voordeel van U. V. S. Na de rust was bij U. D. O. het verband echter volkomen zoek, er werci zonder élan gespeeld. De tegenpartij maakte daar dank baar gébruik van en voerde de stand tot 61 op. Het tweede speelde een uitstekende wedstrijd en wist Lug- dunum 9 een puntloos gelijk spel af te dwingen. De A-junioren besloten de competitie met een 32 overwin ning op Foreholte (B.), terwijl de B-junioren met dezelfde cijfers klop kregen van de Stompw. Boys-jun. De adsp. zagen zich in de laatste mi nuten tegen de Docos-dito's de over winning ontgaan en verloren met 2—1. ZOETERWOUDE Geboren: Willibrordus Bernardus Jozef, z. van J. M. Tijssen en M. J. J. van Diemen. Ondertrouwd: K. de Boer 39 j. en C. E. Berk 23 j. Gehuwd: L. P. Hemerik 24 j. en S. Blankenstein 22 j. Overleden :A. M. Slootweg 43 j., echtgenote van P. H. J. E. Beereboom. WEERSVERWACHTING VRIJ ZACHT. Matige, aan de kust krachtige o Westelijke wind. Meest zwaar g g bewolkt met aanvankelijk nog g o hier en daar enige lichte regen ,g of motregen, Vrij zacht. g ooooooooooooooooooooonnooooooooooo LAATSTE BERICHTEN DE WEST-EUROPESE UtflE. Hedenmorgen hebben de gedele geerden van Groot-Brittannië, Frank rijk en de Beneluxlanden in de „groene kamer" van het Belgische departement van buitenlandse zaken het werk hervat aan de opstelling van de tekst en het te sluiten Vijf mogen dlieden-ver drag. Zoals reeds gemeld zouden van daag de jongste Brits-Franse voor stellen worden besproken. Naar ver luidt bevatten deze een aanzienlijke uitbreiding van de oorspronkelijk voorgestelde omvang van een Vijf mo gendheden verdrag. Een belangrijk nieuw punt zou worden uitgemaakt door voorzieningen voor inschakeling van de overzeese gebiedsdelen van de leden-landen in de geprojecteer de Unie. De wederzijdse bijstand zou wor den uitgestrekt tot de overzeese ge biedsdelen. Het accent ligt bij de besprekingen in hoofdzaak op de economische sa menwerking In dit opzicht zou er geen enkele grens zijn getrokken en het einddoel zou zijn een economische unie in de geest zoals dit door de landen der Beneluxgroe-p wordt nagestreefd. De kwestie van de militaire sa menwerking tussen de vijf landen zal niet worden behandeld door de conferentie te Brussel, doch door een commissie van deskundigen. De delegaties van de landen der Benelux zijn hedenmorgen om 10 uur bijeen gekomen. Na afloop der bijeenkomst, welke ongeveer 1 uur in beslag nam, verklaarde de heer van Langehove, de leider der Belgi sche afvaardiging, dat dc besprekin gen in hoofdzaak gevoerd waren over economische kwesties. De aan gelegenheid der overzeese gebieds delen werd niet aangesneden. Tegen 11.30 uur werd een plenaire zitting belegd. WIJZIGING WASSERIJTARIEVEN. In de wasserij tarieven zijn enige wijzigingen aangebracht. Het mini- mumbedrijf per zending voor een huishoudwasbehandeling en van een gemengde was wordt van 2.25 ver minderd tot 2.20. Voor luxewasbe- handeling is het minimum per zen ding gesteld op 5 kg., indien per kg. wordt berekend en op 3.indien per stuk wordt berekend. De minima voor luxewas mogen slechts in rekening worden gebracht indien de zending ook huishoud- en lijfgoederen bevat. Dit betekent, al dus de persdienst van het ministerie van economische zaken, dat fijn- strijkinrichtingen over het algemeen geen gebruik van deze minima mogen maken. DOODSTRAF TEGEN PULS BEVESTIGD. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis tegen de Am sterdamse verhuizer A. Puls beves tigd. Zoals bekend maakte P. zich schuldig aan arrestatie van Joodse landgenoten en haalde in dienst van de „Einsatzstab Rosenberg" op gro te schaal huizen van gearresteerde en gedeporteerde Joden leeg. Zijn medeplichtige de Amsterdamse agent F. M. W. M. die te Amsterdam tot 18 jaar werd veroordeeld hoorde zijn beroep door de Raad Van Cassatie verwerpen. In Straat Malakka zijn twee Duit sers opgpikt, die van het Franse vreemdelingenlegioen geds^reeerd waren. In Palembang aangekomen vertelden zij. dat zeventig procent van het legioen uit Duitsers bestaat. Beiden hoopten „wegens de pretti ge herinneringen aan de Nederlan ders in de bczettingtijd" in Indone sië aan de slag te komen. Zij zijn voorlopig naar de kazerne tc Palem bang overgebracht. POSITIE NED. SCHEPEN. Abbedijk, 6 Maart 16 uur van Ant werpen, 7 Maart te Rotterdam ver wacht; Avcrdijk, 4 Maart van Havan na naar Londen, Antwerpen en Rot terdam. Chama, 1 Maart van New Castle N.Z.B. naar Abadan. Cottica, 5 Maart van Curasao te Paramaribo; Duivcndijk, 4 Maart te Seattle, 5 Maart te Vancouver; Eemdijk, 6 Maart van Antwerpen; Gaasterkerk, 5 Maart van Singapore; Karossa, pass. 5 Maart Algiers; Kota Baroe, pass, 5 Maart 22 uur Dover; Kota Gede, 4 Maart van Batavia naar Rotterdam; Leopoldskerk, 5 Maart van Penang naar Colomibo; Limburg, 6 Maart van Madras te Colombo. Loenerkerk, 5 Maart van Algiers naar Antwerpen. Malvina, 8 Maart van Rotterdam te Curasao verwacht, daarna Australië; Merwede, 5 Maart van Montevideo naar Santos; Modjokerto, 6 Maart te Singapore verwacht; Muiderkerk, 5 Maart van Melbourne naar Sydney; Nieuw Amsterdam, 6 Maart van le Hevre; Nieuw Holland, 6 Maart van Semarang te Roerabaya; Ootmarsum, 5 Maart van Caibarien naar Neder land; Ox'axijefontein, 4 Maart van Lo renzo Marquez te Beira; Orpheus, 5 Maart van Catania naar Messina. Ouvla, 6 Maart van Singapore te Ma dras verwacht. Prins Willem H, 5 Maart van Halifax te Antwerpen; Prins Willem IV, pass. 6 Maart Malta; Rempang, pass. 5 Maart Ouessant; Samaria, 5 Maart van Marseille naar Dakar; Singkep, 6 Maart te Colombo; Streefkerk, 5 Maart van Rangoon te Calcutta; Stuyvesant, 5 Maart van Dover; Tosari, 5 Maart om 15.30 uur van San Francisco naar Manilla; Slo- terdijk, 4 Maart om 19 uur van Aden en pass. 5 Maart om 20 uur Guar- dafui. Alcinous, 4 Maart van Aden Alhc na, pass. 6 Maart Finisterrc. Amstel- land, 8 Maart van Santos. Amstel veen, 6 Maart van Mozambizue. Am- dijk, pass. 8 Maart Ouessant. Bloem fontein, 7 Maart te Southampton. Blijdendijk, 5 Maart van New York. Bx-eda, 7 Maart van Paita. Congo- stroom, 7 Maart van Antwerpen Cottica, 8 Maart te Trinidad. Delft. 7 Maai't te'Antwerpen. Esso Den Haag, 8 Maai't op 200 mijl Oost van Azoren. Groote Beer, pass. 8 Maart Perim. Johan de Witt, pass. 7 Maart Kaap Guardafui. Kamerlingli Onnes, 8 Maart van Port Said. Karossa, pass. 7 Maart Malta. Kota Agoeng, pass. 7 Maart Perim. Leuvekerk, 7 Maart te Bahrein. Linge, 8 Maart, te Mon rovia. Maasland, 6 Maart tc Santos. Maetsuycker, 6 Maart van Batavia. Mariekerk, 6 Maart van Aden. Meer kerk, 7 Maart van Hongkong. Mer wede, 8 Maart te Santos. Nieuw Am sterdam, 7 Maart 11.10 uur van Southampton. Noordam, pass. 8 Mrt. 6 uur Scillies. Perna, 8 Maart te Pun- ta Cardon. Polyphemus, 6 Maart van Suez. Prins Alexander, puss. 6 Maart Burlings. Rempang, pass. 7 Maart Roca. Rondo, pass. 7 Maart Gibral tar. Salland, pass. 7 Maart Fernando Noronha. Sarpedon, 6 Maart van New York. Sibajak, 7 Maart van Sa- bang. Stad Arnhem, 7 Maart van Huelva Z.W. Tjlpondok, 7 Maart op 40 mijl van Melbourne. Veendam, 7 Maart 13.50 uur van Southampton. Weltevreden, pass. 7 Maart Gra- vesend. Westerdam, 6 Maart van New York. Willem Ruys, 7 Maart te Sin gapore. Zeeman, 7 Maart van Mar seille. Zuiderkruis, 7 Maai't van Port Said. Zwijndrecht, 7 Maart tc Da kar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3