Een afschuwelijke moord te Amsterdam Succesvolle vangst van autodieven ALS DE HEIDE BLOEIT De Hollandse groenten naar Duitsland .MAANDAG 8 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 21-Jarige dader was niet goed bij zijn verstand Zaterdagavond tussen acht en ne gen uur is in de Woestduinstraat te Amsterdam het 10-jarige dochtertje van de familte Hagel, dat zich alleen in het ouderlijk huis bevond, aange rand en volgens officiële medede ling van de Amsterdamse politie, met een mes op beestachtige wijze ver moord. Als verhioedelijke dader is nog Zaterdagavond een 21-jarige jon geman uit Amsterdam, een zekere M. W., zonder vast beroep, maar de laatste tijd werkzaam bij een ban ketbakker, gearresteerd. Haar de politie mededeelt schijnt êeze jongeman geestelijk niet geheel normaal te zijn. Hij verkeerde bij zijn arrestatie „in trance". Het stoffelijk overschot van het. slachtoffertje is door de G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam overgebracht. Uit enige andere inlichtingen van de politie, die over de snelle arres tatie weinig bekend kan maken, blijkt, dat de dader het huis in de Woestduinstraat onopgemrekt had verlaten en zich naar zijn eigen wo ning had begeven. Nader is gebleken, dat Zaterdag avond omstreeks negen uur de oude re broer van 't slachtoffertje de eer ste was, die na de moord thuiskwam. Hevig ontsteld over zijn ontdekking spoedde hij zich naar de naburige fa milie De Boer met de mededeling, dat er .iets met zijn zusje was ge beurd. Mevr. De Boer begaf zich daarop naar het huis van de familie Hagel, waarop zij na de gruwelijke ontdekking haar echtgenoot waar schuwde. Terzelfder tijd arriveerde een groep kennissen van de familie Ha gel bij het huis. Nauwelijks hadden deze van het voorgevallene kennisge nomen of enkelen onder hen maak ten hun positieve verdenking ken baar tegen M. W., die eveneens tot de groep van kennissen der familie behoorde. In hoevere het bekend was, dat W. dien avond de familie Hagel een bezoek zou brengen, staat niet vast. Gezamenlijk begaven de kennissen zich daarop op weg naar de woning van W., terwijl de buur man de politie waarschuwde. Het groepje kennissen trof W. thuis aan. Een van hen stelde hem de vraag of hij wenste mee te gaan naar de Woestduinstraat, waarop de jongeman hoewel nerveus zich gereedmaakte aan dat verzoek ge volg te geven. Volgens mededeling van politie-zijde werden er later in zijn woning bloedsporen aangetrof fen. Met de anderen onderweg naar de Woestduinstraat raakte W. in de reeds vermelde toestand van bewus teloosheid zonder dat hem een haar gekrenkt was. De intussen versche nen rechercheurs hebben hem daarop naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij op de afdeling ze nuwpatiënten is ondergebracht. Het mes, waarmede de moord is gepleegd was Zondagmidag nog niet gevon den. Over de toestand van de verdachte wenste de directie van dit zieken huis zich niet uit te laten. De politie daarentegen deelde Zondagavond mede, dat W. zich nog steeds in trance bevond. In deze toestand was der halve na ruim 24 uur nog geen ver andering getreden. FIAT OP ADVIES VAN HAARLEMS TRIBUNAAL GEWEIGERD. Het Haarlems Tribunaal adviseer de de hoge autoriteit een jaar gele den de Haarlemse gewezen predikant P. W. F. te veroordelen tot een in ternering van nog acht maanden lan ger dan zijn voor-detentie,1 plus een geldboete van 12.000 en ontzetting uit het ambt van predikant en de kiesrechten. De hoge autoriteit heeft thans op dit advies fiat executie ge weigerd. De delinquent zal op 8 Maart op nieuw voor het Haarlemse Tribunaal moeten verschijnen. De reden van de weigering is, dat het advies van het Tribunaal de hoge autoriteit pas tien maanden nadat het uitgebracht was bereikte, hetgeen in strijd is met de geldende regels; verder, dat de beschuldigde reeds ontzet was uit zijn ambt en wel door de N.H. Kerk, en ten slotte, dat het Tribunaal een boete oplegde zonder een juist beeld te hebben van het vermogen van de beschuldigde. FRAUDE BIJ HET MILITAIR MAGAZIJN TE A'DAM? Uit het verslag van de Commissie voor de Rijksuitgaven over de ver slagen der Algemene Rekenkamer over de jaren 1945 en 1946 blijkt, dat aan de oude wijze van administreren der legergoederen heel wat onvolko menheden kleven, waardoor hier en daar grote achterstand is ontstaan. Zelfs ryst ten aanzien van het maga zijn-van kleding en uitrusting te Am sterdam de vraag, of hier soms fraude in het spel is. Over één punt spreekt de commis sie voorts haar ernstig misnoegen uit. Dit betreft het toekennen van gratifi caties aan personeel der P.T.T., aan wie ten onrechte bedragen waren uit betaald, zulks „om te voorkomen, dat het te veel genotene moet worden te rugbetaald". De commissie verwacht, dat dergelijke feilen thans tot het verleden behoren. HAAGSE POLITIERECHTER. Onbevoegd geslacht. Er was voor de Officier reden om aan te nemen, dat G. H. te Alphen aan de Rijn een handeltje wilde drijven in het vlees, van een clandestiene slachterij af komstig, doch de verdachte ontkende daartoe plannen te hebben gehad. Vanwege het slachten vroeg de Offi cier zes weken gevangenisstraf. De politierechter zag termen voor een lichter straf, en veroordeelde tot f 30 boete of 15 dagen hechtenis, en voor waardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. In Juni 1945 nam de heer H. Koop man een cigarettenblikje op, dat hij in de achter zijn aan de Tijholfslaan te Almelo gelegen woning in de schuur aantrof en werd op slag door een explosie van een daarin aange brachte helse machine gedood. Het onderzoek van de politie, die sterke verdenking koesterde tegen de toen 27-jarige J. W. I., vertegenwoordiger van een fotohandelaar te Amsterdam, leverde destijds niets op en wegens gebrek aan bewijs werd de man op vrije voeten gelaten. Grotendeels had men de verdenking toen gebaseerd op mogelijke jaloezie- en wraakgevoe lens van I. jegens de dochter van het slachtoffer, die haar omgang met I. in ruil voor die met een Canadees mili tair had verbroken en die wegens huishoudelijke werkzaamheden vrij regelmatig in deze bergplaats ver toefde. Dezer dagen werd I. in verband met een diefstal van foto-toestellen opnieuw gearresteerd. Bij een onder zoek in zijn woning ontdekte de re cherche aldaar opgeslagen munitie en deze vondst leidde er toe, dat I. be kende 3 jaar geleden de helse machi ne in het schuurtje van de heer Koop man te hebben geplaatst. DE ZIEKE EX-BURGEMEESTER VAN HAARLEM. Moet toch verschijnen voor Tribunaal. De ex-burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker, van wie onlangs ge meld werd, dat hij de laatste Sacra menten had ontvangen en dat zijn toestand ernstig was, zal ondanks zijn ziekte op 17 Maart voor het Haarlemse Tribunaal moeten ver schijnen. Het valt te verwachten, dat de zit ting gehouden zal worden in de ver pleeginrichting waar P. verblijft, wanneer hij op die datum niet in staat mocht blijken op de normale zitting te komen. Bij de achtervolging van enige autodieven heeft de Bergen op Zoomse recherche, in samenwerking met de rijkspolitie van Walcheren, een goede vangst gedaan. Donderdagavond werd van het autoparkeerterrein op de grote markt te Bergen op Zoom een vrachtauto van de heer Borremans uit Hoogerheid gestolen. De terstond gewaarschuwde politie maakte groot alarm in geheel West-Brabant en Zeeland om te voorkomen dat de dieven met hun buit naar België zouden kunnen ontkomen. Aanvankelijk tastte men volko men in het duister maar spoedig kreeg men een spoor te pakken, dat naar Zeeland leidde. De verdenking viel op enige bekende typen, nl. de 32-jarige H. en de 21-jarige K bei den uit Bergen op Zoom, die nog in de nacht per taxi vanuit de richting Hoogerheide in Bergen op Zoom te rugkeerden. Vrijdagmorgen werden de naspo ringen voortgezet in de riching Goes en vervolgens verder naar Walche ren waar men terecht kwam in het plaatsje Nieuwland waar in de garage van zekere K de gestolen auto werd gevonden. Hierop werd tot arresta tie van beide Bergenaren overge gaan, die aanvankelijk ontkenden doch nadat zij flink aan de tand wa ren gevoeld, een volledige bekente nis aflegden. Daarbij kwam tevens vast# te staan, dat de Nieilwlandse garagehouder ook in het complot zat evenals de taxi-ondernemer H. uit Nieuwland. Een onderzoek bij laatst genoemde bracht de grootste ver rassing. Daar werden aangetroffen wapens munitie, alle soorten smok- Schip aangevaren en gezonken Schipperszoontje verdronken Het Nederdandse m.s. Algarve is gisterochtend in een dichte mist op de Schelde door het Panamese s.s. San Miguelbay aangevaren en gezon ken. Negen van de elf leden van de be manning zijn gered door de Belgi sche sleepboot Goliath. Het zoontje van de eerste stuurman W. is ver dronken. Vandaag zal het bergingsvaartuig De Zeeleeuw van de bergingsmaat schappij Van der Tak te Rotterdam uitvaren om te onderzoeken, of men het schip kan lichten. Het Panamese schip liep, voor zover bekend, geen schade op. keiwaar, vele gestolen autobanden enz; Ook de beide Nieuwlandse leden van dit dievencomplot werden in ar rest gesteld. Het onderzoek naar de herkomst van de diverse gevond-en goederen wordt nog voortgezet. Vermoed wordt dat nog meer per sonen in dit complot betrokken zijn. Inmiddels heeft men het viertal een uitstekende vangst gedaan. De poli tie is er van overuigd, dat verschil lende diefstallen van de laatste tijd, zowel in West-Brabant als Zeeland gepleegd hiermèe aan het licht zul len komen. INBRAAK IN KANTOOR ENER MELKINRICHTING TE DEVENTER Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot het kantoor der melk inrichting van de Coöperatieve Ver bruiks- en Productievereniging „Ons Belang" aan de Boxbergerweg te De venter. Uit een opengebroken sta len kast zijn distributiebonnen voor niet minder dan 40.000 liter melk. Een nog onbekend aantal boterbon nen en een bedrag van 1600 gesto len. Bij de opengebroken kast is een koevoet aangetroffen. Van de da ders nog geen spoor. BENOEMING BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Kapelaan te Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans), de Weleerw. Heer J. Th. A. van Pol, die kaoelaan was te Beverwijk (H. Aga tha). ONDERSCHEIDING VOOR MGR. ERAS. Mgr. dr. B. J. Eras, honorair ge zantschapsraad voor kerkelijke aan gelegenheden van Nederland bij de H. Stoel, en rector van het Neder' lands College, is benoemd tot com mandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau. H.H. WIJDINGEN. Z. H. Exc. Mgr. W. Mutsae'rt, bis schop van 's-Hertogenbosch heeft gisteren in de kapel van het klooster der Montfortanen te Oirschot de Priesterwijding toegediend aan de eerw. fraters T. van de Riet, N Streng en D. Peters van de Traopistenabddij Koningshoeven te Tilburg; aan de eerw. frater A. Coppens van hef Cis- terciënserklooster „Mariënkroon" te Nieuwkuyk en aan de eerw. fraters S. Weterings, J. Erens, P. Lommerse, E. Fransen, J. v. Elswijk, L. Jansen, J. Lortye, J. Jennekens, R. Pij Is, P. Bosmans, J. van de Gaer, C. Knibbe- ler van de Montfortanen. 8 11) „lV£aar dat u mij vandaag nog hoont en onze jonge liefde zo ruw en onbarmhartig wilt vernietigen, dat is te erg, dat wil en kan ik niet verdragen!" Mevrouw Boymans keek met ont zetting naar de vermetele, die het waagde tegen de majoor woorden te gebruiken, zoals niemand het ooit zou hebben durven doen. „En die kerel heb ik drie jaren lang onder mijn dak geduld?" Boy mans werd blauwrood van woede en zijn stem sloeg over. Josine wrong wanhopig de han den: „Maar Dirk, hoe kun je je zo tegenover vader vergeten?" Snel trok de vrouw des huizes de deur dicht, want nu pas dacht zij eraan, dat het dienstmeisje beneden misschien alles kon horen. Dirk wierp het hoo.'d achterover en zei„Neen Josine, het ic je vader die te ver is gegaan, niet ik. Als mijn opera niet is geworden wat ik ervan verwachtte, dan is daaraan zeker voor een groot gedeelte schuld de toon, die hier in huis heerst, het eeuwige: Jongen, je had soldaat moeten worden! Daarvan wordt men stompzinnig, daardoor wordt de scheppingsdrang tegengehouden. Dat is alsof men het gloeiend enthousias me onder een koude douche komt." „Zwijg, ik wil niets meer horen. Je staat te preken als een volksre denaar, die tot oproer aanzet." De majoor beefde van drift. „Maar ik duld het niet en daarom moet je vandaag nog dit huis verlaten." „Goed, ik zal heengaan, zodra ik mijn goed heb ingepakt," antwoord de Dirk koud en tergend Josine gaf een gil. Neen dat mocht niet gebeuren. Zij probeerde de twee mannen met elkaar te ver zoenen, maar tevergeefs. Geen van bieden wilde toegeven. „Hendrik, de koffie staat klaar," het was mevrouw Boymans, die het waagde, die woorden tot haar man te richten. Het was alsof dat eenvoudige woordje de als met electriciteit ge laden atmosfeer tot ontspanning bracht. Een lachje, dat de mondhoe ken van de majoor omhoog trok, deed zijn militaire snor trillen. „Ja laten wij gaan koffiedrinken. Vooruit, Josine. droog je traantjes. Je weet, dat ik het liefst door jou bediend wordt; „Dirk wees nie zo koppig, vraag vader excuus," smeekte het jonge meisje. Maar hij keek haar niet eens aan. „Zwijg maar. Josine. Ik kan mijn zelfbewustzijn niet te grabbel gooien". ..Jc bent boos, Dirk, later zal je er spijt van hebben. Komaan, wees lief en verdraagzaam als vroeger. Je bent helemaal niet meer te herken nen;' Haar hand zocht de zijne. „Josine!" bulderde de majoor, en zijn stem kondigde een dreigend on weer aan. Zij volgde haar ouders, die naar de eetkamer waren gegaan. Een laatste blik wierp zij op Dirk, maar zyn ogen onmoetten de hare met zorn koele uitdrukkin, dat zij sid derde. Luid snikkend trok zij de deür achter zich toe. Antoon Halek kwann bij zijn mees ter en zei: „Een dame vraagt om mijnheer de professor te spreken." Tegelijk bood hij hem een visite kaartje aan. Van Kempen bekeek het vluch tig. Josine Boymans.Wie was dat? Die naam was hem onbekend. Toch meende hij die wel eens gehoord te UITBREIDINGSPLAN SCHIPHOL VOLGENS K.L.M.-RAPPORT Een Schiphol-plan, zoals dit in het voorjaar van 1947 werd uitgewerkt door de dienst van publieke werken te Amsterdam, werd afgedruikt in het rapport inzake de door de K.L.M. gepropageerde centrale luchthaven „Burgerveen" aan de minister van verkeer. Het betreft hier een zogenaamd tangentieel plan met drie paar start banen Deze banen kruisen elkaar niet Zij liggen rondom een z.g. luchthaven-eiland in verschillende richtingen geprojecteerd en paars gewijs evenwijdig. Dit plan werd ontworpen in aansluiting op het be staande 'vliegveld Schiphol in dier voege, dat een zevende en een acht ste ontworpen „A"-baan voor zwaar verkeer bij de zes in het gepubli ceerde plan ontworpen banen van het uitbreidingsplan vallen. Deze uitbreiding van Schiphol zou volgens het rapport honderddertig millioen gulden kosten, evenveel als de aanleg van het plan Burgerveen. Rekening houdend met de huidige wensen zou men naast de Schip- hol-uitbreiding ook Schieveen moe ten aanleggen, alsmede een start baan op Valkenburg voor de indu strie, hetgeen' volgens raming van dit rapport nogmaals vierendertig- milloen gulden zou kosten. Men stelt het oppervlak van het gepubliceerde Schiphol-oppervlak op uiteindelijk 800 ha. Burgerveen zou volgens het bestaande ontwerp 650 ha beslaan. Bij de aanleg van Burgerveen zouden de aanleg van Schieveen (voorlopig 165 ha) en de uitbreiding van Valkenburg (25 ha) achterwege kunnen blijven, zodat volgens de K.LM. door aanleg van „Burgerveen" 340 ha grond be spaard zou kunnen worden. De gemeente Amsterdam heeft tot dusver de uiteindelijke ontwerpen van de Schiphol-uitbreiding geheim gehouden. NIEUW MODEL TOESLAG- KAARTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 12 Maart een nieuw model kaarten voor a.s. moeders, zieken en personen, die bijzondere arbeid verrichten, in ge bruik zal worden genomen. De bon nen Van deze kaarten dragen geen nummer/doch zijn voorzien van een letter en wel zodanig, dat alle bon nen van een strook, bestemd voor 14 dagen hetzelfde ietter dragen. Verder zijn de bonnen - voorzien van de aanduiding van het daarop ver krijgbare artikel en de hoeveelheid daarvan. De tekst op de bqnnen is dus b.v. vlees A 200 gram, brood A 400 gram, melk A 5 liter enz. Elke veertien dagen zal in de bonnenlijst vermeld worden,, dat van deze kaar ten de bonnen van strook A, strook B enz. zijn aangewezen. Hoe\vel de tekst dezer bonnen eni ge overeenkomst vertoont met die der rantsoenbonnen, zijn zij slechts 14 dagen geldig. De bonnen der toeslagkaarten zijn overigens door de kleur gemakkelijk te onderscheiden van rantsoenbon nen; zij zijn n.l. uitgevoerd in groen of paars en groen. 8 Jaar oude post Teruggevonden inFranskasleel Velen hebben en zullen ook in de eerstvolgende dagen brieven en an dere poststukken ontvangen, alle uit het buitenland, waarvan de post stempels dateren uit Maart en April 1940, de laatste maanden dus voor de oorlog. Op de enveloppen is door de P.T.T. een strookje geplakt met de medede'ing: „Door oorlogsomstan digheden met vertraging ontvan gen". Toch hebben deze poststukken geen lange omzwervingen gemaakt. Begin Mei 1940 moeten zij het zijn brieven uit Spanje. Italië en ook uit verder gelegen landen tot Australië toe in Frankrijk zijn aangeko men om naar Nederland te worden doorgezonden. De Duitse inval in ons land ver hinderde dit en de Franse posterijen hebben toen deze poststukken voor lopig in de kelder van een -Frans kas teel opgeborgen. Daar hebben deze stukken, welke tezamen een zeer omvangrijke zending uitmaken, al die jaren gelegen. Toen na vijf jaar het Westen eindelijk was bevriid, dacht niemand meer aan deze veilig weggeborgen postzakken totdat zij dezer dagen toevalligerwijze werden ontdekt. De Franse posterijen kregen hier van bericht en via Parijs kwam de zending bij de P. T. T., die de post stukken thans aan de geadresseerden toestuurt. hebben, maar bij welke geleeenheid wist hij niet meer. Waarschiinlrik was het zo'n dametje, dat meent, dat componeren even gemakkelijk is te leren als 'n pullover breien. Al een paar van zulke juffertjes hadden het gewaagd zich tot hem te wenden om les van hem te krijgen „Zeg maar, dat ik bezig ben en niet gestoord wil worden," zei de professor en nam weer zijn brieven ter hand Hij had juist zijn post ont vangen en gevoelde geen lust om zijn tijd te verknoeien „Dat heb ik die dame al gezegd," antwoordde Antoon en zette een sluw gezicht „Ik ken toch mijnheer de professor, maar zij hield zo aan, dat ik het toch maar waagde u te storen." „Is het een jonge of een oude dame?" „Jong, heel jong''. Antoon spitste de lippen. „En gracioso, zeer be koorlijk!" Van Kempen moest lachen om het gezicht van zijn knecht en zei: „Och laat haar dan maar binnenko men.'' In een eenvoudig, maar modieüs toilet zat Josine te wachten op de terugkeer van Antoon. Zij ademde verlicht, toen zij hoorde, dat de pro fessor haar wel wilde ontvangen. Even later stond zij voor hem; de ïïlo'ig.en De pret om het gouden kalf De vreugde-dans om het gouden kalf is weer zo'n geschiedenis, waar van iedereen heeft horen spreken, terwijl de meesten zich nog maar flauwtjes herinneren, hoe de toe dracht was. Als men tegenwoordig zegt, dat iemand het Gouden Kalf aanbidt, bedoelt men daarmee, dat hij aan geld-verdienen verslaafd is. Oor spronkelijk heeft het niets met geld- verdienen en goud-dorst te maken gehad. «Wat was er gebeurd? Toen Mozes zich 40 dagen op de Sinaï had teruggetrokken voor zijn gesprek met God, liep het Israëlitische volk te hoop en zei tot Aaron: „Kom, maak ons een god, die voor ons uittrekt, want we weten niet, wat er met Mo zes is gebeurd". Het Uitverkoren Volk, omringd door afgoden-aanbid dende volkeren, heeft altijd neiging gehad óók tot afgoderij te vervallen, en de Ongeschapen God in de steek te laten. Aaron wilde tactisch zijn en, liet de gouden oorrringen onder het volk verzamelen en deed daarvan een gouden stier-kalf gieten.' Zo'n stier kalf werd bij vele volkeren als god| Katholiek Amerika geeft er dollars voor. Voor de tweede maal is de Natio naal Catholic Welfarë Conference, bekend als de N.V.W.C. en waarvan het hoofdkantoor in Amerika is ge vestigd, ons te hulp gekomen door ons land de mogelijkheid te bieden nu het in nood verkerende buiten land te helpen. Het is de Ned. afde ling van' de N.C.W.C. die door deze Amerikaanse liefdadigheidsvereni ging daartoe is in staat gesteld. De zaak is deze, dat reeds in 1946 hier overtollige groente door een ver drag met de geallieerden aan het hongerende Duitsland kon worden geleverd. In Augustus 1947 zou er weer 12.000.00Q k.g. overtollige groenten naar Duitsland gaan. Maar vlak voor het vertrek werd de over eenkomst voor deze zending, die reeds voor 99 pet. in orde was,' gean nuleerd wegens niet te accepteren voorstellen van geallieerde zijde. De Catholic Welfare Confergnce heeft het nu mogelijk gemaakt, dat onze groenten niet behoeven te wor den vernietigd en dat een millioenen- bevolking aan onze Oostgrens, die met de hongerdood wordt bedreigd, kan worden geholpen. Dit heeft zij gedaan door een grote som dollars beschikbaar te stellen om in ons land de z.g. overtollige groenten te ko pen ter gratis uitdeling» onder de armsten der armen in het Roerge bied. Een eerste zending zuurkool kon reeds deze bestemming berei ken eri werd daar geestdriftig ont vangen. Zij werd in Keulen door de goede zorgen van het Bisschopp. Hulpcomité over de stad verdeeld. Hopelijk zal dit transport, dat te vens een practische bestrijding dooi naastenliefde van het communisme betekent, door vele andere worden gevolgd. DE A.S. HANDELSBESPREKINGEN MET SOVJET-RUSLAND. Óp uitnodiging van de Sovjetrege- rmg zal door de Nederlandse rege ring een handelsdelegatie naar Mos kou afgevaardigd worden, die al daar besprekingen zal voeren over de aankoop van een hoeveelheid tar we in compensatie tegen bepaalde Nederlandse producten. De bespre kingen, die in een voorbereidend stadium gevoerd werden met de handelsvertegenwoordiging der USS R in Nederland zullen in de tweede helft van Maart aanvangen. De han delsdelegatie zal ter plaatse even-' tueel eveneens de mogelijkheid on derzoeken om met de USSR een handels- en betalingsovereenkomst af te sluiten, zoals reeds door enige andere West-EuroDese landen in de laatste tijd is geschied. STAATSLOTERIJ. 503e Staatsloterij. 4e kl. Ie lijst. Trekking van heden. 25.000: no. 3684 1500: pos. 1176 en 21483 1000: no. 11301. 400: nos. 13363 en 16012. 200: 8038 en 17633 100: no.s 1439, 5457. 6719. 7434, 10346, 12635, 18327 en 21257. verlegenheid deed haar zwijgen on der de blik van die koude doordrin gende ogen. De professor was uit zijn stoel op gestaan en zei: „U wilde mij spre ken?" Josine knikte en de blonde krul letjes, die onder haar hoedje te voorschijn kwamen, sidderden als gouden zonnestraaltjes. „Ik ben een achternicht van Dirk Willebrands,'' zei zij en nu voelde zij plotseling haar ogen vochtig wor den. „Ik zou u willen vragen, mijn heer van Kempen, of u ook weet, waar Dirk woont." Dë professor stond verstomd over die vraag. Nu viel het hem opeens in, dat Dirk al sedert dagen niet meer bij hem was geweest en ook geen excuus had gestuurd wegens het verzuim der lessen Dat was hij van zijn leerling niet gewoon. Hjj schoof een stoel voor het jon- gemeisje bij en met een vluchtig:: Dank u, nam zij plaats. Nu herin nerde zich van Kempen, waar hij de haam Boymans gehoord had: van Dirk Willebrands, die had toch bij zijn beurt stelde hij nu een vraag: „Woont dan Dirk niet bij zijn fa milie, die dezelfde naam draagt als u, juffrouw?-' „Ja, ja," bevestigde het jonge meisje haastig. „Maar sedert een verëerd. Aaron bedoelde het als een afleidings-manoeuvre, maar die pakte volkomen verkeerd uit. God de Heer was vreselijk verbolgen en sprak tot de eenzame Mozes: „Ik heb nu ge merkt, wat voor volk het is: een hals starrig volk. Laat Mij dus begaan, en mijn woede op hen koelen". Maar Mozes wist door een hartstochtelijk gebed God te vermurwen. Mozes daalde van de Sinaï af.toen hij het volk hoorde zingen en juichen en dansen om het afgodische kalf, wierp hij de beide stenen „tafels", die aan de voor- en achterkant met de Wet waren beschreven die tafelen wa ren Gods eigen werk op de grond in stukken. Vervolgens vernielde hij het afgodsbeeld en hield een schrik aanjagend gericht onder de afvalli gen. Er stierven er 3000. Mozes is hier de middelaar tussen God en het volk. Dat was, in over treffende trap, Christus, die we in het evangelie aantreffen in de tempel, redetwistend met de opnieuw onge lovige Joden, waarbij Hij nadrukke lijk verklaart van God te zijn uitge gaan. De luisteraars begrepen heel goed, wat Hij daarmede bedoelde en zochten Hem gevangen te nemen, maar „zijn uur was nog niet geko men". Dat- gesprek had plaats bij de viering van het Loofhuttenfeest, on geveer een half jaar vóór de kruisi ging. DE VACANTIE IN LAND- EN TUINBOUW. Indertijd is door de Stichting voor de Landbouw besloten het menings verschil over de duur van de vacan- tie voor de arbeiders in de land- en tuinbouw waarover bij de be sprekingen tussen werkgevers en werlmemers geen overeenstemming bereikt kon worden door arbitra ge te laten oplossen. De arbitrage commissie is dezer dagen samenge steld en bestaat uit dè heren prof. mr, F. de Vries te Amsterdam, voor zitter, en mr. dr. L. D. Deckers, Den Haag, en W. van de Sluys te Goor (Overijssel). 200 jaar geleden in dc £eydi& Goulcuit 8 MAART 1748. LISBON, den 31 January. De Graaf van Rosenberg, Am bassadeur van het Hof van Wee- nen, heeft zig eergister aan boord van het Engels Oorlo- schip de Russel begeeven, om daar mede naar Engeland te zeilen, hebbende zijne Excell het bestier der zaak voor het gem. Hof aan den Heer Stoltze, Se cretaris van Ambassade, over- gelaaten: Eenige dagen voor het vertrek van dien Graaf wierd aan denzelven het Geschenk overhandigd, 't welk van we gens den Koning gemeenlijk aan de buitenlandsche Ambassa* deurs alhier gegeeven word, be staande in agt Staafjes Goud, ieder ter waarde van zes hon derd Florijnen; en van wegens de Koningin een Goud zak Hor- logie voor de Graavin zijner Gemaalin, met een Ketting van Agaat-Steentjes in 't Goud ge zet, en met Edelgesteentens doormengt. Maar nadien de voorn. Graaf een meer dan ge wone Agting bij het Hof ver worven heeft, is dezelve door zijne Magt ook met een buiten gewoon Present begiftigd; want des anderen daags na het ont- 'fangen van 't eerstsgen. Ge schenk begaf zich de Secretaris van Staat der buitenlandese Zaaken naar het Hotell van zijne Excellentie, en aan dezelve een Koffertje met Goud gega rneerd en met Fluweel bekleed overgeevende, zeide hij: „Mijn heer. de Koning heeft U.E. „eenige rijpe Vrugten van zijne „Bezittingen in de Indiën ge „zonden: maar het is ook aan „zijne Magt, een groot vermaak „U.E. te doen zien, hoedanig die „Vrugten zijn, eer zii hunne rijp heid gekreegen hebben". De Graaf het Koffertje geo pend hebbende, vond hij daar in twee Stukken ruuw Goud, even gelijk het zelve uit de Mij nen gehaald word. paar weken is Dirk vertrokken en gaan is. Ik dacht, dat u misschien zijn nieuw adres zoudt' weten.1' Het vierkante voorhoofd van de professor kwam opeens scherp uit onder zijn reeds grijzend haar en zijn ogen zonken diep in hun kassen Allerlei gedachten door kruisten zijn brein en een afschuwelijk voorge voel overstelpte hem, zodat hij er door verbijsterd werd. Dus Dirk had sedert een paar we ken zijn woning bij zijn familie ver laten en even lang was hij niet meer bij zijn leermeester versche nen... Was dat niet sedert de dag dat hij zijn partituur verbrandde?... De jongeman zou het toch niet.ge- exalteer d zoals dë jeugd is... een dwaasheid begaan hebben, alleen omdat hij hem verklaard had, dat zijn werk niet geschikt was om op gevoerd te worden? (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2