ONZE WEEK- PUZZLE Gemeenteraad van Ter-Aar bijeen ZATERDAG 6 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Katholieke filmkeuring Een lezer schrijft ons over de noodzaak van een Katholieke film keuring o.m. het volgende: „Uw zoon of dochter heeft natuur lijk ook enige foto's van filmster ren boven het bed of aan de muur van het kamertje hangen. Waarom ook niet? De plaatjes zijn toch im mers niet slecht?" Hij gaat dan voort, dat die foto's op zich inderdaad niet slecht zijn, maar door de jongelui worden opge hangen omdat zij met de filmsterren zelf dwepen. „Ik zou hier als voorbeeld Micky Roony kunnen noemen. Een „echte fijne ketel", volgens uw dochter piet waar? Zij heeft ook groot gelijk, wanthij is kort geleden ge scheiden van zijn vrouw...." Nu vindt de schrijver dit nog niet eens zó heel erg, als „Micky" zulke dingen maar niet op dg film doet. In derdaad is de invloed van het ^pel groter dan de minder bekende en dus minder tot de fantasie spreken de werkelijkheid. Maar .hij vestigt dan de aandacht op dé film „Water loo Bridge", waarvan in een kran tenbespreking (niet van de L.C. Red.) o.m. gezegd wordt: „Maar ofschoon niets hun toe komstig geluk in de weg schijnt te staan, schaamt Myra zich dermate voor haar recent verleden, dat zij de verbintenis verbreekt en zelfmoord pleegt. Een onbevredigend slot, te meer waar haar goede levenskansen v/erden geboden. Vivian Leigh en Robert Taylor ge ven aan de beide hoofdrolleii het ver eiste relief." „Hoe vindt u dit?", gaat de schrij ver voort. „Uw kind zal zeggen: „Wat een prachtfiguur om zichzelf van het leven te beroven". Want vergeet niet: in zijn ogen zijn de fi guren helden! Bovendien bezitten zij nog niet het vermogen om hierop critiek te kunnen leveren." ..Het is niet nodig, dat uw kind om laag gehaald wordt door de film. Er bestaat een orgaan^ dat u o.m. regel matig voorlichting geeft over het al of niet geschikt zijn vaft films voor uw kinderen. Dat orgaan heet: De Katholieke .Filmkeuring. Zij kan een goede hulp voor u zijn". Wii tekenen hierbij aan, dat de keuringen der Kath. Film Centrale iedere week op Donderdag, als de advertenties van de films in de krant komen, door ons blad worden gepu bliceerd. De bedoeldè film was ge keurd als een C.2-film, d.i. toelaat baar alleen voor strikt volwassenen. binnenland. Het Koninginne-jubileum zal in Amsterdam op grootse wijze wor den gevierd. O. 1. v. Carel Briels zal in het Sta&ion een Kroningsspel worden opgevoerd en eveneens een „Sport-fantasie". De feestweek wordt besloten met vuurwerk. Op 1 Sep tember is er een groot défilé van le ger, vloot en luchtstrijdkrachten met militair concert en taptoe op de Dam. Op 3 September wordt op het Bui- ten-IJ een vlootparade gehouden. Op 31 Augustus zal in de Re sidentie een zanghulde gebracht worden aan H.M. de Koningin. Hier bij zullen koren uit het gehele land vertegenwoordigd kunnen zijn, n.l. gemende, vrouwen en mannenkoren, deze laatste voor zover niet aange sloten bij de Kon. Bond van Man- nenzapgver. Deze uitvoering «zal plaats vinden op een terrein in de nabijheid van de stations, terwijl er gelegenheid zal zijn tot het gebrui ken van een warme maaltijd tegen lage prijs. In een protestbijeenkomst van studenten der beide Universiteiten van Amsterdam is medegedeeld, dat 11700 studenten hadden getekend op een adhaesie-lijst van de Praagse Universiteit. Een actie zal georgani seerd worden om materiële steun te verlenen aan uitgeweken Tsjechische studenten. De staking van bouwvak-ar beiders te Amsterdam duurt nog steeds voort. Dinsdag zullen de or ganisaties van patroons en arbeiders besprekingen voeren met het colle ge van rijksbemiddelaars, ten einde tot een beslissing te komen, dat bij de woningbouw in tarief zal worden gev/erkt. Op deze wijze hoopt men voor de werkwillige arbeiders de ge legenheid te scheppen het werk te hervatten. Mgr. Wmtenaar, benoemd tot apostolisch vicaris van Basankusu, zal in zijn geboorteplaats Soest tot bis schop gewijd worden. De benoeming is te verwachten van dr. J. T. Snijders, thans lector in de psychologie aan de Kath. Eco nomische Hogeschool te Tilburg, tot gewoon hoogleraar in de paedagogie aan de R.K. Universiteit te Nijme gen. Een leeuwin in de Rotterdamse dierentuin weigerde haar drie jon gen te zogen. Toen men de oorzaak van deze vreemde situatie onderzocht bleek, dat twee van de drie welpen zonder gehemelte waren geboren en dus niet konden zuigen. Zij waren ten dode opgeschreven, doch de der de wordt nu gezoogd door een grote ihond! De soldaten in Indonesië zullen weldra opgemonterd worden door de kapel der Kon. Neo? Marine, die deze maand met de „Kota Baroe" vertrekt. Ook de kleinere militaire posten zullen worden bezocht. H. M. de Koningin heeft een gift van 5000.aan de Niwin overgemaakt, ter ondersteuning van de „Mevrouw Spoor-aandelen-actie" (voor zieke en gewonde militairen overzee). Het van Engeland geleende vliegkampschip„Karei Doorman" keert Maandag met een bemanning van 550 koppen huiswaarts. De be manning komt terug met het grotere vliegkampschip „Venerable", dat doo$ de Ned. Marine is overgenomen. 0e dreigende staking in het brandstoffenbedrijf te Rotterdam gaat niet door, aangezien de verlan gens der werknemers zijn ingewil ligd. BUITENLAND. Het Amerikaanse slagschip „Pennsyvania" is 20 maanden na. de proefnemingen met de atoombom bij Bikini nog altijd in sterke mate ra dioactief. Men heeft het oude schip thans maar laten zinken bij het eilandje Kwajelein. In Polen is pas een jeugdorga nisatie ingesteld, die allé jongelieden v^n beiderlei geslacht tussen de leef tijd van 1621 jaar militair moet trainen. Lidmaatschap is verplicht. Men berekent, dat ongeveer 3 mil- lioen jonge Polen daarvoor in aan merking komen. Laten we nog eens gaan praten over ontwapening! Generaal Cunningham, de hoge commissaris voor Palestina, heeft een "beroep gedaan op alle inwoners van Palestina, om de onschendbaarheid van de secretariaatsleden van de commissie der UNO te erkennen. Zij zijn twee dagen geleden te Jeruza lem aangekomen, maar voelen zich mets op hun gemak. Een Joods vliegtuig, dat Arabi sche stellingen te Jaffa met mitrail- leurvuur bestookte, is neergeschoten. Op de Mississippi is een sleep boot tegen een brug gevaren, omge slagen en in de snelle stroom gezon ken. Zeventien leden der bemanning kwamen om het leven. De Raad der gemeente Ter Aar kwam in openbare zitting Woensdag bijeen ter afhandeling van een zeer uitbereide agenda, met belangrijke besluiten. Het bestuur der Chr. Nat. School richtte zich in een schrijven tot het gemeentebestuur om medewerking tot aanschaffing van 24 nieuwe schoolbanken. De nu gebruikte ban- ken-zijn van gietijzer gemaakt en bre ken telkens af, terwijl het lassen slechts tij delfik hersteld. Bovendien zijn de schrijfbladen versleten. Het hiervoor benodigde bedrag van f 1242 wordt door de raad toegekend over eenkomstig art. 72 der L.O.-wet 1920. De moeilijkheden bij de opheffing van de Openbare Lagere school zijn nog niet opgelost. De afwijzing van het beroep op de Kroon werd op for meel gronden gedaan, omdat niet voldoende regelingen waren getroffen voor de dooy de opheffing gedupeer de kinderen. Thans stellen B. en W. voor, om een gemeenschaopelijke re-' geling aan te gaan met de gemeen ten Woubrugge en -Rijnsaterwoude. Door het aangaan van zulke gemeen schappelijke regelingen maken we meer kans op goedkeuring van het raadsbesluit tot opheffing. Punt 5 der agenda, het vaststellen der gemeentebegroting 1948 vergde nogal wat tijd. Als eerste snreker zei- de de heer Hoogervorst, dat de ver betering van Kerkpad niet op zich -kan laten wachten. De voorz. zegt snoed toe bij de verbetering van het Kerkpad. vooral het gedeelte ussen de plassen. Het huishoudonderwijs te duur geacht» De bedragen besteed aan de R.K. Huishoudschool vindt de heer Hoo gervorst zeer hoog. De voorz.. licht toe, dat dit bedrag slechts 30% van het totaal is, omdat het Rijk 70% van de kosten in de geméentekas doet te rug vloeien. Uit de begroting voor 1948 van deze school worden enkele cijfers gelicht ter verduidelijking. Aan bezoldigingen worden uitgegeven 1.4000.terwijl de overige kosten op -ƒ7000.worden geraamd. Op de debetzijde komen als inkomsten voor 1600.aan schoolgeld en f 950. voor de verkooo van gemaakte goe deren. Toch is dit onderwijs duur en zullen B. en W. deze zaak nader be zien. Overigens voorziet de Huishoud school wel in een behoefte, getuige de belangstelling door het groot aan-, tal leerlingen. De heer Hoogervorst vindt voorts de presentiegelden voor de raad en de stembureaux veel te laag. Wanneer men een ambtenaar ziet, die verdient een goed salaris, maar wij gewone méncer> moeten met een minimum naar huis". Waarom spr. voorstelt om het presentiegeld van de raad te brengen op 6.en die van de stembureaux op f 10. De voorz. zegt dat het presentiegeld van de raadsleden door Ged. Staten wordt vastgesteld. Voor de stembu reauleden kan de raad de verhoging toepassen, hetgeen bij deze geschiedt, maar voor presentiegeld van de raads- 1oden 7al een adres worden gericht tot Ged. Staten om dit bedrag te verho1 gen tot ƒ7.50 per vergadering Aldus met alg. st. besloten. De heer Bogerd wil het gerepareer de Kerkpad in beheer brengen bij de gemeente, terwijl spr. de puinfunde- ring bij de stratenaanleg in het uit breidingsplan goedkeurt, maar de voorkeur geeft aan klinkerbestrating boven elk ander wegdek, hetgeen de voorzitter toezegt. Voorts informeerde de heer Bogerd naar de derde brugwachter te Pape- veer, die geen vaste aanstelling kreeg brug, waardp de voorz. antwoordt, .dat dit aan de 'wachtgeldregeling is gelegen, die bij de opheffing der brug in werking treedt. De heer Sassen is eveneens van mening, dat het even tueel verbeterde Kerkpad in beheer bij de gemeente behoort en verzoekt voorts om weder een vierde stembu reau in te stellen bij de volgende ver kiezingen. Het laatste kan de voorzit ter niet toezeggen, omdat reeds de kiezerslijst is vastgesteld en voor het publiek is in te zien. De heer Uyttewaal vraagt naar het onderhoud van de gemeentebrug bij Papeveer, waarvoor een post van 1450.is geraamd. Misschien kan dit wachten tot jle nieuwe brug der provincie klaar is, wat de gemeente een flinke besparing zou geven. Vol gens de opzichter is het echter nodig, dat deze verbetering wordt aange bracht omdat er anders ongelukken gebeuren. De heer Heijns informeert naar de posten die geraamd zijn voor Stad en Land en vraagt of de gemeente ex tra kosten heeft gehad in verband met het verbranden der uitbreidingsplan nen, waarop de voorzitter antwoordt, .dat dit niet het geval*is geweest. Ver der wil de.heer Heijns weten wan neer het vergoedingsbedrag voor de kleuterscholen is vastgesteld en oL-de gemeente daarbij aan normen is ge bonden. Als de voorz. antwoord dat dit reeds meer dan 15 jaar geleden werd vastgesteld, verzoekt de heer Heijns of B. en W. deze vergoeding willen herzien en verhogen, omdat de kosten van dit onderwijs zeer zijn gestegen, hetgeen wordt toegezegd. Na nog enkele inlichtingen te heb ben verkregen verzoekt de heer Heijns of B. en W. nu spoedig willen bewerken dat een gemeente-ontvan ger in vaste dienst wordt aangesteld, opdat de bestaaride cumulatie kan op houden. De voorz. zegt toe, dat op nieuw zal worden beraadslaagd over deze benoeming, omdat deze situatie ook B. en W. niet bevalt. De begroting vastgesteld. Hierna wordt de begroting voor 1948 vastgesteld,-* waarin de volgende cijfers voorkomen, die ieders belang stelling zullen hebben. De totaal-cij- fe rs voor de gewone dienst belopen ƒ216.852.10, waarbij de uitgaven een post is geraamd voor onvoorzien 10.599 66. De uitgaven van de ka- pitaalsdienst bedragen f 285.268.34 én de inkomsten 291.857.82, zodat op deze dienst een batig slot is geraamd van ƒ26589.48. Op deze dienst is een reserve geraamd voor een nieuw ge meentehuis groot 50.000. voor de nieuwe brandspuit 18.000.voor bestrating in het uitbreidingsplan 54.000/—, voor grondaankoop 25.355.voor reconstructie van het Kerkpad 10.000.voor reserve we- genreconstructie 10.000.en voor de school te Langeraar 14.000. Een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing .van een vermakelijkheidsbelasting, wordt op voorstel van de heer Hoogervorst van de agenda afgevoerd en de be handeling uitgesteld tot de volgende vergadering. De verordening wordt aan de leden uitgereikt om in studie te nemen. De punten 9 en 10 waren reeds in geheime vergadering behandeld en konden nu snel worden afgewerkt. Het dagelijks toezicht bij de woningbouw. Er wor'dt een regeling getroffen •voor de technische dienst in verband met het dagelijks toezicht op de nieuwbouw van woningen. Daar de heer Lok, de gemeenteopzichter, da- de bediening van de gemeente-gelijks toezicht moet houden bij de FIGUUR-PUZZLE. 1. in voorraad zijnde, 2. schade be rokkenen, 3. ontdoen van een last, 4. harde, korte kwast met lange stok- steel, om planken met teer te'bestrij ken, 5. Staat aan de Golf van Mexico aan weerszijden v. d., Mississippi, 6. meesteres, 7. besluiten, 8. het vertrou wen bezittend, 9. voorwenden, 10 be woners van Canada, 11. vernielen, 12. besmetten, 13 werktuig, om een piano te stemmen, 14. de trom slaan, 15. dag der week (meerv.), 16. verzame ling van levende wilde beesten, 17. blij maken, 18. tot een groep verza melen, 19. door te lang slapen verlie zen, 20. verhalen, 21. noordelijke uit einde v. d. aardas, 22. hoofd ener kan selarij, 23. inbedwang houden, 24. be duiden, 25. zeil, om de vloer te be dekken. Bij juiste invulling leest men in de dikomrande hokjes van: I-II. houten klepper, II-HI. persoon, die een ander een last opdraagt, III- IV. liniëren, IV-V. korter, V-VIII. or de, VIII-VII. steltloper, trekvogel (meerv.), VII-VI. stad in Spanje a. d. Ebro, VI-I. bloem. Onder de goede inzenders worden wederom drie prijzen verloot, n.l. een verzilverde rozenkrans, een da- mesportemonnaie en een vulpot lood. Door de grote belangstelling, waarin onze puzzle zich mag ver heugen, zijn wij genoodzaakt de termijn van inzending op Donder dag 11 Maart te beëindigen, daar wij anders de vele goede oplossingen niet, gecorrigeerd .kunnen, krijgen, De oplossingen moeten ingezonden worden, volgens het systeem, zoals wij 'de oplossing geven, dus geen figuur uit de courant knippen of een figuur overtekenen. Op de en veloppe vérmeiden: Puzzle. OPLOSSING KAM-PUZZLE 1. gevel, 2. ever, 3. elite, 4. niet, 5. bende, 6. eend, 7. tenor, 8. eden, 9. rozig, 10. Lier, 11. entre, 12 veeri, ,13. enkel, 14. nerf, 15. draad, 16. aard, 17. nabob, 18. eens, 19. einde, 20. naar, 21. genot, 22. orde, 23. Eli- sa, 24.- dons, 25. lepel, 26. epos, 27.. vrede, 28. egel, 29. negen. De zegswijzen luiden* I. Geen beter leven dan een goed leven. II. Leergeld betalep. Bij loting onder de velé goede in zender werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs: een verzilverde rözenkrans, mej P van Denzen, Groot Heiligland 20 Haarlem. 2e prijs: een herenportemonnaie, C. A. Volgering, A 126 Langeraar. 3e prijs een sigaretten etui, F. Q. Th. Lo- vink Hallekestraat 62, Wassenaar. De prijzen zullen worden toege zonden.. bouw, blijven de werkzaamheden als opzichter veelal achter, omdat daar niet voldoende tijd voor beschikbaar is. Bovendien is de heer Lok in 1949 65 jaar en gaat met pensioen, waar door een nieuwe kracht moet worden benoemd. Daarom besluit de raad om in principe over te gaan tot aanstel ling van een'jonge architect in ver band met de vele werkzaamheden die de'gemeente te doen krijgt. Voor déze betrekking zullen' sollicitanten wor den ongeroepen bij voorkeur met goe de opleiding en enige ervaring 'op dit gebied. Nadat besprekingen dienaangaan de in comité-generaal waren gehou den besluit de raad in afwijking van een reeds eerder genomen besluit in zake de aankoop van een brandspuit, om over te gaan tot aanschaffing van een nieuwe spuit van het gesloten ty pe, welke spuit, volgens besték zal worden aangevraagd ij de firma Bik kers te Rotterdam, en bij aflevering zal worden gekeurd door ir. Hemmes, de adviseur der gemeente in deze zaken. In dit verband verzoekt de -heer Sassen opnieuw of B. en W. opdracht willen geven-tot demonstratie met de brandslangen op het Kerkpad, omdat naar spr.'s mening hiervan niet veel goeds te verwachten is, terwijl tus sen haakjes wordt opgemerkt dat ze er misschien niet eens rneer aanwe zig zijn, maar worden gebruikt d<?or de spuit bij brandalarm. In verband met het afscheid van de heer Kelder als gemeenteambte naar wordt een kleine begrotingswij ziging goedgekeurd over 1947, waar bij de voorz. meedeelt, dat door B en W. in diens plaats is benoemd de heer van Linden als adjunct-kommies ter secretarie, thans werkzaam te Nieuw- veen. - Bij de rondvraag wil de heer Uyt tewaal gedeelten van de sloot langs de weg in Langeraar reeds nu gaan demnen in verband met.de slechte toestand van het wegdek, terwijl .hij geen antwoord ontvangt op zijn vra gen betreffende de verenigingen, die Oranjefeesten organiseren, omdat vol gens de voorz. uit niet in de raad thuis hoort, maar een interne aange legenheid der vereniging is. die door de vrijheid gewaarborgd zijn. De positie van de heer P. de Raat bij de brandweer zal op verzoek van de heer Uyttewaal nader worden be- De heer Heijns klaagt opnieuw over de gang van zaken bij de woningbouw waarmede de voorz. instemt, en op diens vragen de heer Heijns ant woord, dat met het Departement van "Wederopbouw een regeling wordt ge troffen waardoor de bepaling ge maakt dat eerst met nieuwbouw begonnen mag worden als in aan bouw zijnde huizen zijn afgemaakt, niet voor onze gemeente geldt. Hier door kan de voorz. toezeggen, dat met de aanbesteding van de woningen in Langeeraar zo spoedig mogelijk zal worden begonnen. Jlatet Jiiuied en de „MiiCiaenen-exfenió' 83. Verdraaid nog aan toe.' zei Ju lius, „het lijkt wel een gekken huis hier. Enfin 's lands wijs 's lands eeren met een lelijk gezicht hinkte hij ook achter de twee och tendgymnastiek makende mannen aan. Sultan Alikop kreeg er steeds meer plezier in. Zonder er aan te denken dat hij alleen maar eén on- derbroekie aan had inplaats van zijn kostbare sultansgewaad huppelde hij vrolijk het paleis door, de achter deur uit en de tuin' in waar Karei Kwiek met Annie chocolademelk zat te drinken. „Hallo, die Karliboem", schreeuwde Alikop verheugd bij het weerzien van zijn vriend- „Je bent al vroeg op, zie ik. Zullen we nog 'ns 'n verjaardag vieren samen?" „Wie verjaart er dan vandaag?", wilde Kareltje weten, -maar daar kreeg hij zijn doodsvijand Julius Cae sar in de gaten. „Pas op, broeder Ali kop", riep hij uit, „slecht volk ach ter je rug!" Julius werd wit van de schrik. Was dat niet de stem van Karei Kwiek? Hals over kop vlucht te hij het paleis weer binnen. Hij voelde er niets voor om zo op de vroege morgen door zijn tegenstan der te worden ontmaskerd- Nee, hij wilde liever zijn kans afwachten om de millioenen van oom Henkie te stelen en er dan stilletjes van door te gaan naar New-York waar hij thuis hoorde. Alikop keek verwon derd om, maar Julius was al ver dwenen. Alleen slavin Theodoor Tuf stond achter hem. „Maak je maar geen zorgen, broeder Karliboem". zei hij geruststellend. „Dit is maar een van m'n slavinnen. Geeft niks". Hierop kwam" hij gezellig bij Karei zitten. Juffrouw Annie was vlak achter een struik rhododendrons ge kropen, toen zij sultan Alikop de tuin in zag komen. Ze vond het niet goed dat deze haar zou zien praten met Karei Kwiek. Dan zou hij wel 'ns achterdocht kunnen krijgen. Na de Raadsvergadering bleef de gemeenteraad nog een korte tijd bij een om de heer Joh. van Vliet, die iuist deze dag 12^ jaar het ambt van Wethouder had vervuld, te huldigen. Op 3 September 1935 werd de heer van Vliet als Wethouder gekozen Voor £ien had de Kathqlieke fractie 2 wethouderszetele, maar toen de be noeming van een R.K. als Burgemees ter was te verwachten, boden deze heren één van hun zetels aan de heer van Vliet aan. De heer van Vliet is' 5 Maart 1873 geboren en viert 5 Maart a.s. zijn 75ste verjaardag. Als eerste spreker voerde het woord de burgemeester, die wees op de goe de kwaliteiten van de wethouder. De positie van een wethouder is geheel veranderd, thans vraagt dit veel meer werk dan voorheen, vooral nu de 14- daagse vergaderingen weer zijn inge voerd! Het is prettig met de oude heer van Vliet samen te werken. Er bestaat verschil van mening, maar de heer van Vliet weet een anders me ning altijd te waarderen zonder eigen beginsel prijs te geven. Spr. felici teert de wethouder met. dit heugelij ke feit, stelt in uitzicht de aanbieding van een boekwerk haar keuze. Wethouder Volgering herinnerde aan de tijd, dat de heer van Vliet als wet houder werd gekozen, prijst de heer van Vliet voor zijn openhartigheid bij de debatten en hoopt op een langduri ge samenwerking tot heil van de ge meente. De heer J. Egberts, als oudste Raadslid, wijst er op, dat naast deze jubilaris er nog meerdere zijn, name lijk de heren Hoogervorst, van Wou denberg en Volgering, die allen 12 jaar lang lid van de raad zijn Deze allen wil spr. van harte feliciteren met dit feit en hij hoopt nog op lang durige samenwerking in deze vriend schappelijke geest. De heer van Vliet, aldus spr., geniet niet alleen het ver trouwen in de raad, maar ook daar buiten. Reeds vele jaren heeft spr met de wethouder op andere terrei nen samen gewerkt en heeft altijd respect gehad voor de gedegen ken nis van zaken die de heer yan Vliet aan de dag legt. De heer van Vliet beantwoordde de sprekers en herinnert er aan, dat hij od 21-jarige leeftijd kreupel is ge worden door heuDziekte bij dé mili taire dienst. Reeds jong, aldus spr.. zat ik in de politiek en nog steeds heb ik daar véél ambitie voor. Na een thuis-studie vgn vele jaren heb ik sinds- 1901 alle Denutatenvergaderin- gen der A.R. partij bij gewoond. Op 21 Aug. 1933 k^am de heer Volgering met het bekende verzoek, waarop de heer van Vliet wel wilde ingaan, als zijn beginsel gewaarborgd bleef. Er is altiid voldoende vertrouwen ge weest. Spr. dankt God voor de ge zondheid en de krachten die nodig waren voor het'werk en zet een dronk in op het heil der gemeente. De raad bleef nog enige tijd gezellig bij een ter viering van dit. feit. Aardappel-actie. Ook in onze ge meente zal de Aardappel-actie, uit gaande van de Charitas-Missie, en warm gepropageerd door de Z.E. he ren H.. de Greeve en ds. Spelberg, ten behoeve van Nederlanders in Duits land gehouden worden. Dit sympa thieke initiatief gaat uit van het be stuur van de Veiling. Wie veel heeft geeft veel, wie weinig heeft houde zich niet afzijdig, want ook het klei ne is welkom. De expediteurs Ph. Lek, J. v. d. Ster en Jac. v. Vliet waren di rect bereid om op Woensdag 10 Maart de inzameling te houden huis aan huis. in hun eigen wagen. Bij het politiebureau aangekomen, bleken de pseudo-rechercheurs even wel spoorloos verdwenen plus de textielpunten en de contanten. Na derhand is uitgekomen, dat de auto, waarin de heren naar het politiebu reau zouden gaan, een auto was, die van een Bredanaar even te voren was gestolen. De auto is in de loop van de dag onbeheerd in Willems dorp aangetroffen, waaruit bleek, dat de z.g. rechercheurs via de Moer- dijkbrug de benen haddén genomen. Er ontbreekt verder elk spoor. En gingen er met de buit vandoor. Bij de textielhandelaar C. te Bre da werd aangebeld door twee onbe kenden. Zij lieten het voorkomen, alsof zij rechercheurs waren, die een textielbonnenzwendel aan het on derzoeken waren. De textielhande laar moest zijn voorraad punten en zijn kasgeld (175C gulden) op tafel deponeren. De z.g. rechercheurs ont dekten toen „onregelmatigheden" en zeiden genoodzaakt te zijn alles ,in beslag te nemen. .De textielhande laar werd dit toch wel wat te gortig. Hij vroeg de lieden zich te legitime ren. Deze vraag ontstemde de he ren zodanig, dat zij de textielhan delaar zeiden hem te moeten „arres teren". Zij dwongen hem in zijn eigen auto naar het politiebureau te rijden. De rechercheurs zouden dan wel volgen BEURSOVERZICHT. Kenmerkend voor de huidige on zekere situatie ten aanzien van de valuatieverhoudingen is de opeenvol gende reeks van berichten en tegen spraken inzake mogelijke devaluatie van pond sterling, Belgische franc en 'gulden. Inmiddels bleven de dementies gisteren op de beurs niet zonder uit werking en kon een correctie op het sterk verhoogde koerspeil van Don derdag worden toegepast. Voor het eerst kwam Donderdag het algemeen indexcijfer der koer sen van aandelen, gebaseerd op 1938 100, boven de 200. Het is niet zonder belang, hier eens de aan dacht op te vestigen, daar dit alge meen indexcijfer precies een jaar geleden nog 145 bedroef. De koersen op de aandelenmarkt liepen gisteren in weerwil van de tegenspraken nog niet sterk terug. Na een aarzelende opening viel we derom een oplopende tendens waar ie nemen. De scherpe koerswinsten van Donderdag bleven vrijwel be houden, doch op "een enkele uitzon dering na kwamen 'de fondsen niet boven het koerspeil van Donderdag uit. Merendeels had men een iets scherper koersdaling verwacht, doch een bericht uit New York, bevattend de mening van een Amerikaanse des kundige over de Europese devalua tiegeruchten, verhoogde de min of meer verwarde onzekerheid. Hierin werd namelijk-een wijziging der va- lutawaarde onvermijdelijk genoemd. Hoe het zij, de beurs was gisteren aanmerkelijk rustiger dan Donder dag toen eeh recorddagomzet werd behaald van ruim 5 millioen gulden. Nieuwe belangrijke aankopen van aandelen deden zich niet voor. Men prefereerde de verdere ontwikke ling eerst aan te zien, waardoor de opening algehieen een kleinigheid lager was, waarna hier en daar 'de koersen weer tot het vorig peil aantrokken en zich hier en daar fluc tuaties van betekenis bleven bewe gen. Prolongatie 2yK. MARKTBERICHTEN KATWIJK A. D. RIJN, 5 Maart. Groeten. Waspeen I 17.2516.75 Breekpeen 12.30—12.50; Spruiten 57—69; Gele Kool 11.40—11.50; Rode Kool f 16—19; Boerenkool 14.70—f 23.60; Rapen 4.60—5; Kroten I f 4.256.50 iifem II l.W 2.25;-Witlof I f 24—40.—; idem II 1226; Knolselderie I i 23— 25; idem II 12—f 19; idem II f 6.90 -ƒ 7.-. ter aar, 5 Maart. Groente. Witlof I 26—31 ct., idem II 14—22 ct., aardappelen 8 ct., spruiten I 40 47 ct., idem II 21—33 ct., kroten 3— 4 ct., waspeen I 1519 ct., idem II 7 ct., idem III 4—6 ct., uien I 41 et., idem II 20 ct., sjalotten 19 ct., ra barber I 23—30 ct., idem II 15 ct., slavellen 54 ct., alles per kg.; knol- seldery 5 ct., sla I 24 ct., idem II 14—18 ct., per stuk. roelofarendsveen, 5 Maart. Bloemen. Copland 0.631.10, Harvest 0.70—1.15, Olympia ,0.60 0.95, Rijzende Zon 0.80—1.00, Picca dilly 0.75—0.85, E. Eddy 0.62—0.79, Bandoeng 0.65—0.85, Motherday 0:80 —1.15, Albino 0.95—1.25, White Sail 0.801.10, v. d. Eerden 0,620.83, Krelage 0.480.71, Zenober 0.44 0.60. Sonja 0.48—0.61, Pr. van Oos tenrijk 0.500.62, Bartigon 0.65— 0.90, W. Pitt 0.55—0.83, Hillegarda 0.510.62, Crown Imperial 0*.500.64, Scarlet Admiraal 0.530.73, Nansen 0.58—0.70, Dubb. tulpen 0.48—0.82, Carlton 0.38—0.46, Alfred 0.40—0.52, Wlirestler 0.320.40, Cheerfulness 0.41—0.55, Kosters 0.32—0.47, Pi- quardy 0.500.54, Freesia's 0.45 0.79, Crocus Jen 0.080.21, Cyclamen 0.32—0.75.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8