Katholieke journaliste over Tsjecho-Slowakije Een zaak geschorst wegens opwinding van een getuige Strijd om Brits-Honduras FLITSEN UIT RADIOSTAD I De Leipziger Messe sluit morgen ZATERDAG 6 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gezien grote vrijheidsliefde, vrijheid niet definitief verloren (Speciale K.N.P.-gorreSpondentie). c zozeer Duitsland als zodanig betreft, dan wel de Duitsers, die uit Tsjecho- Mrs. Anna -Brady, de bekende hoofdredactrice van de Ca tholic Intercontinental Press te New York was dt eerste journalist, die na de recente crisis in Tsjechoslowakije uit Praag te Rome arriveerde. Een correspondent van het K. N.P. aldaar had onmiddellijk na haar aankomst te Rome een onderhoud met Mrs. Bra dy, waarin zij interessante mededelingen deed over de jongste ontwikkeling in de toestand van dit land, dat de brug vormt tussen Oost en West. Op 8 Februari keerde Mrs. Brady uit Wenen naar Tsjechoslowakije te rug, nadat zij er reeds van 7 tot 12 Februari had vertoefd tijdens haar rondreis door Europa. De crisis was toen in volle gang en zij had gelegen heid dé gebeurtenissen van dichtbij te volgen, niet slechts door interviews' met de voornaamste partijleiders doch ook door haar ontmoetingen met talrijke mensen uit alle standen, ook in Slowakije. Ondervraagd naar de mogelijke oorzaken van deze geslaagde com munistische actie, verklaarde Mrs. Brady: „Zonder twijfel zat achter het aftreden van de niet-communistische ministers het verlangen, om de ver kiezingen te forceren. Dit is de re den, waarom het Tsjechoslowaakse publiek in het begin de toestand aan duidde als „de Revolutie van Febru ari"; men hoopte immers nog, dat door de snellere verkiezingen de communisten uit de door hen reeds veroverde sleutelposities geworpen zouden kunnen worden; dit zou dan door middel van de vrije verkiezingen een onbloedige (anti-communisti sche) revolutie zijn geworden, temeer' omdat vele tekenen er op wezen, dat de communisten bij spoedige ver kiezingen een'zeer groot aantal van hun stemmen zouden verliezen. Het volk had er echter geen rekening me de gehouden, welk gebruik de com munisten zouden kunnen maken van de sleutelposities, die zij bezet hiel den: zij bezaten immers de controle over de radio en stelden vast, wie daarvoor mocht spreken; door mid del van het Ministerie van Binnen landse Zaken beheersten zij het poli- tie-apparaat; zij controleerden reeds de Ministeries van Buitenlandse Za ken en Financiën en beheersten het vakverenigingsleven, terwijl zij op ruime schaal demonstraties belegden om het volk te suggereren, dat ach ter de communistische actie het groot ste deel van de natie stond." „Deze demonstraties," aldus Mrs. Brady, „vormden eerf bewijs temeer voor de zwakte van de communisten, alhoewel het volkomen juist is. dat er veel mensen aan mee deden. Het me rendeel van de bevolking drukte er echter zijn misprijzen over uit en hield zich er verre van. De meesten liepen de in de straten opgestelde luidsprekers voorbij, waaruit de stemmen van de communistische re denaars schalden." Sluiting der grenzen. Op de vraag, of zij de indruk had, dat het publiek heimelijk bang was, antwoordde Mrs. Brady: „Vrees voor de politieke leiders, ja. De snelheid, waarmede de communisten de gren zen sloten, toont aan, dat die* vrees gerechtvaardigd is. Na 23 Februari kon geen enkele Tsjech het land meer verlaten, tenzij voorzien van een ge schreven toestemming. Persoonnjk heb ik evenwel niet de minste moei lijkheid gehad; de beambten op het Vliegveld gedroegen zich even hoffe lijk als bij mijn vorig bezoek. Maar een Tsjech, die als een zakenman verschillende monsters, een beetje geld en reisdeviezen bij zich had, werd aan een uiterst grondig verhoor onderworpen. Daarna kon ook hij het vliegtuig in. Vergeleken bij de grens controles in de meeste andere landen, leek me dit echter een tamelijk ge woon verschijnsel. De gewone man in Tsjechoslowakije voelt zich over het algemeen eerder onzeker dan be vreesd. Er bestond reeds een soort voorgevoel, dat op een of ander ogen blik de zaken toch deze loop zouden nemen en dat het leven veel moeilij ker zou worden. Overigens heeft het Tsjechoslowaakse volk de vrijheid buitenmate lief. Dit deed me den ken aan het Nederlandse volk, dat ook weet wat het wil en de moed' heeft om het gewilde te verwezenlij ken. Tezelfdertijd is het Tsjechoslo waakse volk zich er welbewust van, dat zijn land waarlijk het hart van Europa is en het op die manier ön* vermij del ijk onder het juk van een grootmacht moet komen." „Gottwalds zinspeling op München was zeer sluw, voorzover het volk zeer duidelijk begrijpt, dat het tha^s evenals destijds in München verra den is. Vrees voor de Duitsers. Doch niemand kan zich het gevoel ontveinzen, dat de dominerende noot in de Tsjechoslowaakse geestesge steldheid de vrees voor de Duitsers is. Dit is iets waar allen het over eens zijn. Het is dan ook de beslissende factor in het gedachtenleven van hét .volk, en, zolang daar geen rekening mee wordt ^gehouden, zal men het Tsjechoslowaakse volk niet kunnen begrijpen." Op onze vraag, of het Tsjechoslo waakse volk inderdaad geloofde', dat het Duitse volk weer een werkelijke bedreiging voor de veiligheid van het land zou kunnen gaan vormen, ant woordde Mrs. Brady: „Dat heb ik me ook al afgevraagd, maar ik heb ont dekt, dat de reden van deze vrees niet Slowakije zijn uitgewezen. Deze heb ben hun toevlucht gezocht in de Rus sische en Amerikaanse bezettingszo nes in Duitsland. Volgens een com munist, hebben de Russen hen als ge- repatrieerden volledig opgenomen in het Duitse leven. Volgens dezelfde zegsman en andere autoriteiten wor den in de Amerikaanse zóne (die Mrs. Brady ook bezocht) deze mensen daarentegen behandeld als ontheem den, die bestema zijn om. naar hun land van oorsprong terug te keren, ofschoon dit bijna onmogelijk is. Deze gedragslijn van de Amerikanen geeft voedsel aan de vrees der Tsjechen, dat deze Duitsers een blijvende be dreiging voor hun land zullen vor mei). Nogmaals, na gesproken te hebben met Tsjechen van iedere politieke gezindheid, kan ik mij niet losmaken van de indruk, dat in ernstige mate deze bezorgdheid leeft in de gedach ten van het Tsjechoslowaakse volk. Alhoewel men thans in Praag vrij uit Duits kan praten, werd mij ver teld en het is een goede illustratie van het bovenstaande dat amper een jaar geleden Zwitserse toeristen, die Duits spraken, bijna gelyncht werden." Houding tegenover Rusland. Over de gevoelens van de Tsjecho- slowaken ten opzichte van Rusland, verklaarde Mrs. Brady: „Dit is een andere kwestie, waarover in Tsjecho slowakije eenstemmigheid van op vatting heerst. Het volk als land zoekt de vriendschap van Rusland, ook om dat het juist vanwege zijn geogra fische ligging economisch en stra tegisch van de Sovjet-Unie afhangt. Iedereen heeft mij dit gezegd, doel} allen herhaalden steeds weer uitdruk kelijk, niet te willenf dat de Sovjet- Unie in de binnenlandse aangelegen heden van het land tussenbeide komt." „Een leider van de anti-communis tische Volkspartij, en tegelijkertijd parlementslid heeft nog voor de hui dige crisis verklaard: „Algemeen wordt aangenomen, dat in ieder land binnen de invloedssfeer der Sovjets de communistische partij minstens 51 pet. tvan het stemmen-aantal moest hebben. Wij zullen echter bewijzen, loyaal te zijn tegenover de Sovjet- Unie, en tegelijk weigeren, dat de communisten hun huidig stemmen- aantal van 38 pet. overschrijden." Ondanks de schijn van de in Tsje choslowakije door de linksen ont plooide macht en ondanks de onop houdelijke zuivering en bangmakerij, is Mrs. Brady van mening, dat de de mocratie en het christendom in Tsje choslowakije niet als verloren be schouwd kunnen worden. Want het Tsjechoslowaakse volk is ongetwij feld een van de volkeren, waar de vrijheidszin het vroegst «ontwaakte. Het toont moed en geduld en zal nooit ophouden, voor zijn beginselen te strijdén. ZITTING LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal, dat gisteren in Den Haag zitting hield, zag zich slechts voor «enkele» vrü onbeduiden de gevallen geplaatst,, waarvan de eerste D. A. Sluymer uit Sassen- heim betrof, die" er o.a. van beschul digd werd zich als lid aangesloten te hebben bij de S.S. en in dienst van de Org. Todt, verdedigingswerken in Frankrijk te hebben aangelegd. Ver dachte verklaarde een oproep ont vangen te hebben om in Duitsland te gaan werken; om hieraan te ont komen ging liij liever als N.S.K.K.- chauffeur naar Fïankrijk. Tegen zijn zin in, was hij daarna bij de S.S. in gelijfd,. hoewel hem voorgespiegeld was, dat het slechts een betrekking als civiel chauffeur op een levens- middelen-convooi gold. De raads heer, mr. M. C. v. d. Poel, bepleitte onmiddellijke t in vrijheidstelling, waartoe het Tribunaal echter geen termen aanwezig achtte. De tweede verdachte was J. Wol; ters, uit Leiden, die toegetreden was tot de N.S.B. e* de Nederlandse Volksdienst en bovendien in de uit oefening van zijn beroep hulp had verleend aan de vijand. W. was n.L werkzaam op de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters, afd. Per soonsbewijzen, en was belast met de Jodenregistratie. Verdachte ontken de stellig hulp verleend te hebben aan de vijand en wilde het belang van de Rijksinspectie niet zo groot Symbool van een stervend tijdperk Na de geschiedenis met de Falk- land-eilanden, verklaarde een humo ristisch Brits parlementslid, dat En geland wel op mocht passen want anders zou Monaco :op zekere dag nog aanspraak gaan maken op Malta. Nog geen vier en twintig uur la ter, kregen zijn als grap bedoelde woorden, het karakter van een bit tere zelfbespotting. Want het Brit se wereldrijk moge tegenover Mo naco ondanks de kleerscheuren die het tijdens en na de tweede we reldoorlog heeft opgelopen nog steeds een reus zijn, tegenover Gua temala is dit niet anders Dit landje telt nog geen 3 millioen inwoners, waarvan meer dan de helft bestaat uit Indianen, die lezen noch schrij ven kunnen. Desondanks was Enge land verplicht, *haast-je-rep-je een kruiser naar Belize, de hoofdstad van Brits-Honduras te zenden, omdat „on verantwoordelijke elementen" in het naburige Guatemala een oogje op deze Britse bezitting hadden laten vallen. Met de term „onverantwoor delijke elementen" kan overigens niet anders bedoeld zijn, dan de pers van Guatemala, die ongetwijfeld met volledige instemming van de rege-- HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op hét gebied van on- roerepde goederen 8ouw- en Makelaarsbedrijf v.d. Drift ring, sinds enige tijd een heftige pro paganda maakt voor inlijving van Brits-Honduras bij Guatemala. Britse strijdkrachten hebben in middels alle strategische punten bij de door natuurlijke hindernissen moeilijk te overschrijden grens tus sen Brits-Honduras en Guatemala bezet, zodat de enige actie der on verantwoordelijke elementeh be perkt moest blijven tot een beroep op de Verenigde Naties en de Pan Amerika Conferentie. De strijd om Brits-Honduras is overigens niets nieuws. Zowel dit ge- gebied als Guatemala behoorden oor spronkelijk tot het Centraal-Ameri- kaanse koninkrijk der Maya's. In de zestiende eeuw verschenen de Span jaarden die er het capitanaat-gene- raal Guatemala stichtten. Honderd jaar later vestigden zich Engelse houtkappers aan de Westkust van de Spaanse bezitting. Nadat in het be gin van de negentiende eeuw de Spaanse kolonie zich van het moe derland had losgemaakt en uiteen gevallen was in verschillende onaf hankelijke staten, sloten Engeland en Guatemala in 1859 een grensover- eenkomst. Guatemala beweert nu, dat dit verdrag afhankelijk was van Britse hulp bij de aanleg van een spoorweg door de Petén, dat eigen aardige oerwoud gebied van Guate mala, waartoe Brits-Honduras geo grafisch behoort.' Deze spoorlijn is nooit aangelegd. Guatemala zegt, dat dit de schuld van de Britten is. De Britten beweren, dat Guatemala on gelijk heeft. Twee jaar -geleden stel de Londen voor 'de strijdvraag aan het Internationale Hof voor te leg gen. Guatemala vond dit goed, mits het Hof het geschil naar recht en bil lijkheid en niet volgens de letter van d'e verdragen zou mogen beoor delen. Daartegen hadden (Je Britten bezwaar. Het conflict heeft nog een diepere oorzaak. Brits-Honduras is arm en bezit weinig strategische waarde. Guatemala zou er dus wei nig bij winnen indien Engeland Brits-Honduras zou willen afstaan. Maar door Latijns Amerika, daar bestaat geen wijfel aan, waart een nieuwe geest van onafhankelijkheid. Het koloniale tijdperk is er sterven de en het ligt voor de hand, dat de genen, die zelf honderden jaren lang onderhorig zijn geweest aan vreem de meesters, dit proces willen ver haasten. De aanwezigheid van de kruiser Belize in de haven van Be- hzé1 zal deze aandrift niet kunnen on derdrukken. H.et is zelfs mogelijk, dat de landen van Latijns Amerika in dit Britse optreden, hoe onbegrij pelijk ook, een daad zullen zien, die wel in de negentiende, maar niet meer in de twintigste eeuw past. CltmoepAte'cetiiying.M Oude radiobestel is zo nationaal en democratisch mogelijk!" (Van onze speciale verslaggever). De radio is een wonderlijk bedrijf; het dringt door tot in de intieme sfeer van de huiskamer en toch hangt er een waas van geheimzinnig heid omheen: wie weet precies wat er in een Studio omgaat Ook een omstreden bedrijf; over de organisa tie wordt in pers, en straks iii parlement ver woed strijd geleverd. Hoe staan de kansen? Een onzer verslaggevers heeft enige studio's bezocht en gesproken met belangrijke figuren uit de radiowereld. In qen serie korte artike len zal hij vertellen wat hij hoorde en za& De voorstariders van "het oude radiobestel ko men het eerst aan het woord. Ergens op de Velpwe priemen spitse torens van zendantennes de lucht in. Ondergrondse kabels ver binden de stalen masten met de studio's in Neder lands Radiostad. De klan ken. die daar worden ge produceerd, worden door déze zenders de aether in- geslingerd, tot genoegen van de een. tot ergernis van de ander. Genoegen en ergernis- radio heeft nog nimmer al e luisteraars bevredigd zeker in Nederland niet. Vooral sinds de bevrijding heeft het complex vragen om de radio tal van pennen in beweging gebracht, co- mité's aan het werk gezet kamerleden stof voor de batten verschaft. Daarbij ging het in de eerste plaats om de vraag: „Wie zal ons ;aaiobestel beheren: een aantal particuliere vereni gingen of een instelling met een nationaal" karak ter?" Vier van de meest voor aanstaande figuren uit de omroepverenigingen wa ren zo bereidwillig hun standpunt te dien opzichte voor .ons uiteen te zetten. De heer G. de Clercq, voorzitter van de A. V. R. O., zei dit: „Met de z.g. Nationale Omroep wil men een A. V. R. O. oprichten, die geen A. V. R. O. is. De A. V. R. O. is minder een zijdig dan de Nationale Omroep zou zijfi: wij er kennen het bestaans recht van andere om- roepverenigingsn. Nu hebben we vier omroep verenigingen, die samen ..een waarlijk nationale omroep vormen". Prof. dr. J. A. A. Kors LP., voorzitter van de K. R. O., formuleerde zijn me ning aldus: „Wij leven in een de mocratisch land, waarin aanvaard wordt, wat uit de volkswil wordt gebo ren. Niets wordt van bo ven af opgelegd, dat in strijd is met de volksop vatting. Grote groepen in het Nederlandse volk willen een eigen omroepvereni ging. Dit is een gezond verschijnsel omdat er uit blijkt, -dat dé Nederlan der ernst maaktrvan zijn beginselen. Het was de wens var\ het Nederlandse Episco paat, dat de Katholiek^ Omroep herleven zou om haar taak op aTe levens gebieden te vervullen. Wij kunnen niet tevre den zijn met enkele prin cipiële uitzendingen eventueel in het kader van een nationale om roep, omdat op alle ter reinen van het leven on ze opvatting zich wil la ten gelden. Het programma moet smakelijk zijn: de prin cipiële uitzendingen die nen aangevuld te worden met lichter stof. Voor een deel kan dit mis schien gezamenlijk met anderen worden voorbe reid, maar in het geheel moet een bepaalde le vensstijl tot uiting ko men". Prof Kors voegde hier aan toe: ..Het gesol mei het woord „nationaal" moest eens uit zijn! Dit kan immers zoveel bete kenissen h,ebben. Juist het oude omroepbestel is nationaal omdat hierin' de beginselen ernstig worden opgevat, een* ty pisch nationale trek van het Nederlandse volk". De heer F. van Dijk, di recteur van de N. C. R. V„ sloot zich, mutatis mutan dis aan bij wat Prof. Kors gezegd had: „Men vergelijkt in N. C. R. V.-kringen de Na tionale Omroep nog wel eens mst een vrije school; men gelooft niet. dat de eigep beginselen tot uit drukking kunnen wor- 1en gebracht als dit noodzakelijk is". De secretaris van de V. A. R. A., de heer J. W. Le- bon, zeide het volkomen met Pi;of. Kors eens te zijn V. A. R. A.-mensen hebben er als sociaal-democraten geen bezwaar tegen als de o-erheid zich met allerlei ■<aken bemoeit, indien het belang van de gemeen- chap dit vordert. Ook zij v oelen niets voor schot- -sgeest. „A's democraat ben ik van mening", aldus de heer Lebon. ..dat de ra dio een spiegel moet zijn van wat er in het Neder landse volk leeft. Dit volk heeft offers willen brengen om de stichtirrg van de omroepverenigin gen mogelijk te maken; daaraan ontlenen zij hun bestaansrecht. Ik wil niet denigrerend spreken over het stre ven naar een Nationale Omroep. In het streven naar eenheid komen de beste gevoelens van een volk tot uiting. Maar ik ben teren een opgelegde renheid. Voor eendracht voel ik meer. In gé va1- len waar eendrachtigs sa menwerking op basis van verdraagzaamheid mo gelijk is, zal men de V. A. 'R. A. bereid vinden, van harte mee te wer ken". Eendracht beter dan opgelegde eenheid ter de Wildt, dit zag. Ook zou hu geen kans gezien hebben.de gege vens, welke de S.D. opvroeg, niet te verstreken. De eerste getuige, die in deze verwarde zaak gehoord werd, was de rijksambtenaar C. A. de Nijs, die echter beslist ontkende, dat de in het dossier voorkomende ge tuigenverklaring, welke op zijn naam stond, aan hem was afgeno men. De tweede getuige, de ter dood veroordeelde brigadier van politie, J F. Fiëtor, beschuldigde de P. R. A. er van, zijn getuigenverklaring ge heel verkeerd en verdraaid weerge geven te hebben. De zich opwindende getuige, die op herhaaldelijk bevel van de president om tc zwijgen, niet. gehoorzaamde, moest ten slotte uit de zaal verwijderd worden, zodat deze zaak geschorst werd en op 11 April opnieuw zal voorkomen. van Bemmel, uit Leiden, die er o.a. van beschuldigd werd zich aan gemeld te hebben bij de Landstorm, toonde thans een berouwvol hart, waaraan de verdediger, mr. ,W. C. Strieker, nog toevoégde, dat ver dachte alleen in opleiding geweest was en nooit in de Landstorm had diénst gedaan. Door zijn slap karak en mooie woorden" van zijn vrienden had hij zich laten overha len deze stap te zetten, zonder daar van de gevolgen te overzien. Spr vroeg voor dit geval de uiterste, cle mentie. De laatste zaak gold D. J. Derk- sen, uit Alphen aan den Rijn, die lid was geweest van de N.S.B. en W. en bovendien dienst had geno men bij de ,S.S„ in welke hoedanig heid hij commandant geworden was van een pantser af deling, die tegen de Russen was ingezet. Verdachte bekende de feiten en voerde slechts tot zijn verdediging aan, dat hij door zijn N.S.B.-ouders in het nationaal-socialistische milieu was opgevoed en altijd al een ver langen gehad had soldaat te worden, aan welk verlangen hij na Mei 1940 gehoor gegeven had. Zijn raadsheer, mr. W. C. Strieker, noemde de fei ten inderdaad ernstig, doch zag nog wel goede elementen in zijn cliënt, tue na. zijn straf uitgezeten te heb ben, behoefte heeft aan een goeie leiding. In al deze zaken uitpraak over "veertien dagen. Uitspraken. Het Leids Tribunaal deed verder uitspraak in de volgende zaken: Mej. L. A. P. Eskens, te Leiden: 4 jaar internering, tot 17 April 1949, met ontzetting uit de kiesrechten en het recht om ambten of overhe'ds- t'uncties te bekleden, benevens ver beurdverklaring van haar vermo gen, tot een bedrag van 600. J. Veen te Voorburg, internering voor de tijd van 3 jaar en 1 maand, tot 5 Juni '48, benevens 3 jaar onder toezicht stelling van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten, ont zetting uit het recht om ambten te bekleden en te dienen bij de gewa pende macht. B. Kerkhoven te Alphen aan den Rijn: 2 jaar internering, tot f0 Juni 1948 ontzetting uit het recht om ambten te bekleden en té dienen bij de gewapende macht. M. Sjerp te Leiden: 4 jaar interne ring, tot 30 Mei '48, het laatste jaar voorwaardelijk met drie jaar onder toezicht stelling, benevens ontzetting uit de kiesrechten, het recht om ambten te bekleden en te dienen bij de gewapende macht. 200 jaar geleden in de OouAant 6 MAART 1748. HAMBURGMet particuliere Brieven van Stockholm heeft men, dat in sommige Provintien van dat Koningrijk verscheiden opschuddingen ontstaan zijn ter oorzaake van de nieuwe Belas- fingen, die de Stenden bij de laatsten Rijksdag beslooten heb ben uit te schrijven, en waar van de betaaling bij de Ondeidaanen geweigerd word uit hoofde van de Elende, waartoe zig dezelve reeds gebragt vinden, wordende 'ónder andere Omstandigheden, bij deze Opschuddingen voorge vallen gemeld, dat één der Ge deputeerden, kbrt na dat hij van de Rijks Vergadering in de Pro- vintie Schoonen te rug gekomen was, door de Muitelingen om 't leven gebragf is.... OP DE LEIPZIGER MESSE, die morgen gesloten zal worden, is Neder land de meest geïnteresseerde buitenlandse koper geweest. Van de bijna 3000 buitenlanders, die de oude Duitse Messestad deze week be zochten, waren 710 Nederlanders, van wie een deel de reis per KLM- vliegtuig heeft gemaakt. Nederland sterk geïnteresseerd Hoezeer de belangstelling van Ne derland die van andere landen over treft, blijkt uit het feit, dat geen ander land meer dan 300 kopers af vaardigde. Na Nederland waren En geland, Frankrijk en Zwitserland numeriek het sterkst vertegenwoor digd. De Nederlandse kopers heb ben tot heden voor 3 Vs millioen gplden koopcontracten gesloten, hetgeen ongeveer eenzelfde bedrag is als op de Leipziger Messe van het vorige jaar. Óok nu werden de Nederlandse opdrachten in hoofd zaak gegeven in de volgende bran ches: electrotechniek, grafische ma chines, textielmachines, schoenma chines, porcelein en papier. Alle aankopen vonden plaats in het ka der van de Nederlandse handels overeenkomst met de Russische zo ne, welker betalingen een weder zijdse goederenruil met een „swing" van 2 millioen gulden voorzien. Het aantal- opdrachten, dat Nederland te Leipzig aan de industrie der Sow- jetzone, die uiteraard verreweg het sterkst is vertegenwoordigd, kan geven, is door deze bepalingen be perkt. De kooplust, die door de Ne- derlgriders te Leipzig aan de dag wordt gelegd, is naar wij vernemen aanmerkelijk groter dan het vorige jaar, toen het gros der bezoekers voornamelijk was gekomen om oude relatiesopnieuw aan te knopen. Over het algemeen werd het prijs peil der geëxposeerde artikelen zeer redelijk gevonden, terwijl de Russische autoriteiten, die de ver koopcontracten der Sowjetzone moeten 'bevestigen, met de vaststel ling der herleidingkoersen de nodi ge soepelheid betrachtten. Naar wij uit Nederlandse zaken- kringen vernemen, is dan ook op deze Messe weer gebleken, dat de Sowjetzone voor Nederland grote mogelijkheden biedt op het gebied van de transitohandel, o.m. in foto- technische artikelen, aardewerk en textiel. Men had hier de Indruk, dat de Nederlandse transitohandel zich' tot nog toe niet in voldoende mate voor de Sowjetzone heeft geïnteresseerd. Ook op deze Messe hebben de Russische autoriteiten, die de bui tenlandse handel der zone contro leren, weer doen uitkomen, dat zij een inschakeling van de Nederland se doorvoerhandel voor de verkoop van industriële producten van Oost- Duitsland <?p de wereldmarkt, zeer oo prijs zouden stellen. Steeds op nieuw blijkt, dat de Russen in de Nederlandse kooplieden in dit op zicht vertrouwen stellen. In 'de buitenlandsec afdeling der Messe zijn 10 Nederlandse firma's vertegenwoordigd. Voor verschillen de geëxposeerde artikelen o.m. voor tinnen melkkanneh hebben Duitse kopers belangstelling getoond. Maar de mogelijkheden van verkoop blijv- ven ?eheel afhankelijk van de be vestiging der koopcontracten door het Russische bestuur. De belangen der Nederlandse kooplieden te Leip zig worden behartigd door de Ne derlandse Trust Maatschappij en door de Nederlandse Kamer van Kooplïandel voor Duitsland. De stad Leipzig biedt een riog le vendiger aanzien dan bij de vorige Messen het geval was. Er werden tot nog toe 150.000 bezoekers geteld. Radio ZONDAG. HILVERSUM I (301 M.) 8.00 Nieuwfc; 8.15 Walter Gieseking; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis, in de kapel van het St. Bonifacius- Missiehuis, Hoorn;- 9.30 Nieuws; 12.15 Apologie door Prof. Dr. Kors O.P., 12.30 Lunchconcert door „H^t orkest zonder Naam"; 13.00 Nieuws; 13.15 Vervolg Lunchconcert; 14.00 Een pririsheerlijk verzinsel; 14.35 De Gooise Kring; 15.15 Demobilisatie, klankbeeld; 15.45 Muzikale tombola; 16.05 In 't Boeckhuys; 16.25 De Ves pers; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrach ten; 19.30 Nieuws; 19.43 Marsmuziek; 19.50 Sportflitsen; 20.05 De gewone man; 20.15 Gram.muziek; 20.20 Ben Hur, hoorspel; 21.25 Omroepkamer- orkest; 22.30 Nieuws; 22.55 Kamer muziek; 23.30 In hoger ^feren. HILVERSUM II (4lb M.) 8.00 Nieuws;, 8.40 Intermezzo; 9.12 Sportmed.; 9.15 Men vraagt en wij draaien; 10.00 Mozart en Schubert; 10.30 Briefgeheim; 11.00 Kunst ga ar beid; 12.40 Mannenkoor „De Ver. Zangers; 13.00 Nieuws; 13.15 Roman cers; 13.50 Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Kamerorkest; 15.45 Filmpraatje; 16.00 Skymasters; 16.30 Reportagedienst; 17.00 De Kre kels; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 In gesprek met de lezer; 20.00 Nieuws; 20.05 Reporta gedienst; 20.15 Waltztime; 20.45 Her- sengymnastieK; 21.15 AVRO allerlei; 21.20 De speeldoos; 21.40 De kinderen van kapitein Grant, hoorspel; 23.00 Nieuws. MAANDAG. flILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymn.; 8.00 Nieuws; 9.15 Voor de jonge Zie ken; 9.30 Symphonisch morgencon cert; 11.15 Van oude en nieuwe schrij vers; 12.00 Jussi Bjorling; 13.00. Nieuws; 13.15 Andre de Raaf; 14.35 Alma Musica; 15.05 Giaconda Ensem ble; 17.15 populaire orgelbespeling; 17.45 Regeringsuitzending; 18.00 Pia norecital; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Prog. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15. Boekspreking; 20.00 Nieuws; 20.15" Radio» Philharmonisch concert; 21.30 K>vintetfen van Mozartr 12.50 Gram. muziek; 22.30 Nieuws; 23.10 Ned. Kamerkoor; 23.30 Populaire me lodieën. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 9.00 Mozart kwintet; 9.35 Beroemde orkestmuziek; 10.45 De regenboog; 11.20 Licht orkestcon cert; 11.45 De Lunch; 12.00 Orgelspel door Johan Jong; 12.33 Voor'het plat teland; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando; 14.30 Schoolarts geeft raad; 14.45 Acis en Galathea v. Haendel; 16.05 Het grote succes, hoorspel; 16.30 Fred. Hartley en orkest; 17.00 Flap is de kluts kwijt; 17.30 Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.20 Jan Corduwener; 18.45 Harmonie muziek; 20.00 Nieuws; 20.15 Cabaret; 21.45; DoL v. d. Linden; 22.15 Achter het ijzeren gordijn; 23.03 Nieuws; 23.15 Concertgebouworkest; 23.45 Charles Pan~«*a.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6