LEIDS JEUGDPARLEMENT De Jongeren K,V.P. vergadert ZATERDAG 6 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Reeds verschillende malen is in onze courant de naam Jeugdparlement genoemd, doch de betekenis zal velen nog niet duidelijk zijn. Daarom wordt jn dit kort artikeltje een en ander medegedeeld over ontstaan, doel en werkwijze van deze voor Leiden althans nieuwe instelling. Het Jeugdparlement nu is een orgaan voor jongeren die met elkaar van gedachten willen wisselen over allerlei pro blemen, die de huidige tijd oplevert en waartegenover velen, ook ouderen, onbekend staan en blijven staan, omdat zij de juiste betekenis ervan niet voldoende kennen. De jongeren, die zich op deze wijze vefenigd hebben in het Jeugdparlement, willen door deze gedachten wisseling zich voorbereiden op de taak welke zij in de naaste toekomst in de samenleving zullen hebben te vervullen. Het is vanzelfsprekend geen bestuursorgaan, want het bezit geen enkele rechtsgrond, wil dit ook niet zijn en wil ook niet welk orgaan dan ook suggerereri, dat de leden hun wil in een bepaalde richting willen doorgevoerd zien. In het algemeen zal het streven van de te houden gedach- tenwisseling erop gericht zijn, tot een bepaalde conclusie te komen, zonder dat zulks altijd naar buiten behoeft te worden bekend-gemaakt. In bijzondere gevallen, wanneer men wordt gedreven door een innerlijke noodzaak, voorziet het regle ment in de iormulering van een motie, welke het betrokken orgaan ter kennis zal worden gebracht en waaraan door publicatie in de pers bekendheid kan worden gegeven. HET ONTSTAAjjT. De naam Jeugdparlement is niet geheel nieuw. Men kent dit instituut reeds op enkele plaatsen in het bui tenland o. a. Zwitserland. En in het binnenland is er een Jeugdparlement in Amsterdam en Haarlem. Doch het Leidse Jeugdparlement staat niet op een zelfde punt van uitgang. Het is ontstaan op' initiatief van eqige jongeren uit politieke jeugd groepen. Ondanks grote verscheiden heid van btginsel voelden sommigen toch een grote behoefte aan samen werking. En hier vonden elkaar de jeugdgroeperingen van de Katho lieke Volkspartij^ de Soc. Democra ten, de Chr. Historischen en Vrijheid en Democratie. Aanvankelijk waren ook de. Communisten toegetreden, doch later werd medegedeeld, dat. hun groep niet beschouwd kon wor den als een politieke groep, doch meer als een algemene jeugdvereni ging. Later trad ook een groep van de Anti-Revolutionairen toe. Het Jeugdparlement moet, wat paanf betreft, niet staatkundig be schouwd worden, doch m^er formeel. Om organisatorische redenen is het Jeugdparlement gebaseerd op de bestaande jeugdgroepen. De jongeren van de politiek-geo- ripnteerde jeugdgroepen toch zullen meer interesse hebben voor de sociale aangelegenheden, welke de aan- dacht vragen. DE WERKWIJZE. Elke van de hierboven genoemde vijf groepen vaardigt zes leden af naar het Jeugdparlement. De dertig leden van de verschillende fracties vormen de algemene vergadering en iedere groep heeft evenveel plaats- Met JUanfiêxvcd TEN AANVAL! Met belangstelling heb ik het ar tikeltje van K. over de .strijd tegen het Communisme gelezen en ik ben het er mee eens, wij moeten ten strijde trekken tegen dit monster. Het Stalinische gevaar moet aan het Katholieke volk worden bekend gemaakt in al zijn toonaarden, tel kens weer opnieuw en ieder die het goed meent met ons politieke maar ook met ons culturele, ja zelfs met het religieuse leven (en het geeste lijke staat altijd nog boven het stof felijke en het eeuwige boven het tij delijke), zal mee móeten strijden om dit te behouden. Het zijn vooral de Katholieke ar- beiders, die hier gewicht in de schaal kunnen leggen en moeten aantreden met het devies van Dr. Schaepman „Ik geloof, ik strijd" en zo het Stalinisme tegemoet treden. Het stoffelijke is bij de Stalinis ten niet het hoofddoel. Toen in 1930 een ei 3 ct. ens een pond spek 50 et. kosten, waren dezelfde marxisten nóg onteVreden, het gaat om een re giem te vestigen van het proleta riaat, de dictatuur'. Wij moeten tot de aanval over gaan, nü. Er zijn vele Katholieke arbeiders die hun* mannetje staan en waar de Stalinisten zeker voor uit de weg gaan, en die moeten we hebben. Dagelijks maken wij het mee op de werkplaatsen (want dat zijn de broeinesten van het Stalinisme), ko men de .sikkel- en hamer-dragers te werk met de Waarheid en houden hem onder je neus met de woorden: „dat of dit staat niet in de L. C de Volkskrant?" Zoals zij ons gaarheid yoor ogen houden, moeten wij onze Pers voor hun neus zetten, maar dan moeten er ook artikelen in voorkomen waar ze van omvallen en die het Stalinisme een knauw geven. Nu weten wij wel dat er van de redactionele inhoud van de Waarheid nagenoeg geen notie wordt genomen door de Ned. Pers, op zichzelf is dit ook een middel om hen hen te be strijden, maar van tüd tot tijd zo'n demagogisch artikel weerleggen lijkt mij zeker op z'n plaats, vooral nu de tijd van de verkiezingen aanbreekt. Ik kan het volkomen met de noot van de Klankbord-redactie eens zijn, er moeten daden gesteld worden. Laten degenen die niet met Sikkel en Hamerdragers in aanraking ko men ook een steentje bijdragen om het verderfelijke Stalinisme te be strijden en zich opgeven als lid van Dr. Schaepman of K.V.P. of een be drag ineens zenden onder het motto ..Ik geloof, ik strijd", tegen het Stalinisme! F. H. K. Commfentaar overbodig. Inzendin gen aan het adres van P. B. H. Oost- dam, Witte SingeV 85. Bestuur „Dr. Schaepman". vervangers. Elke fractie heeft een voorzifter, welke tezamen de Raad van Bestuur vormen piot tnr. R. Streng, commies-redacteur ten Stad- huize, als voorzitter. Bevorderd zal worden, dat in elke fractie ook twee meisjes zitting zul len hebben. Lid kunnen zijn de jon geren tussen 18 en 30 jaar, met dien verstande, dat in een fractie niet meer dan twee leden boven de 25 jaar zitting hebben. Tenslotte zuilen er zoveel mogelijk niet meer dan drie personen zitting mogen hebben in de fracties, die Hoger Onderwijs ge noten hebben De Raad van Bestuur kiest de onderwerpen waarover in de alge mene vergadering van gedachten zal worden gewisseld. Aan een kleinere commissie van voorbereiding zal de taak worden opgedragen het uitgekozen onder werp in studie te nemen, bronnen voor studie omtrent de onderwerpen op te diepen, opvattingen en oplos singen, welke gezicht worden on der de aandacht te brengen, kortom de leden dezer commissie moeten de zakelijke voorbereiding verzorgen. Het is evenwel niet de bedoeling het rapport als zodanig door de com missie te doen verdedigen. Men zal zich ongetwijfeld afvra gen over vjelke onderwerpen dit Jeugdparlement dan wel zal kunnen gaan spreken. Ook dit punt is na tuurlijk bereids in studie genomen en men heeft reeds de volgende pun ten op het programma staan: 1. .Het Omroepbestel; 2. De verhouding student en "bur gerij; 3. Herziening Lager Onderwijs; 4. De gedachte van' het Europees Federalisme. Zo zal binnen enkele dagen het Jeugdparlement starten. Woensdag avond te 8 uur zal in een bijeen komst in de Kleine Stadszaal de in stallatie plaats vinden. VAN ONZE ADVERTEERDERS "„DE HOEDENSPECIALIST". De bekende zaak' in dameshoeden, Haarlemmerstraat 145, vroeger van de firma v. .Arwerongen, thans van rfievr. C. de Groot-v. Egmond, en de naam dragende „De Hoedenspecia- list" heeft thans een speciaal atelier voor het vervormen van hoeden naar elk gewenst model. Zelfs in dien de dames een nieuw model zouden verlangen, kunijen zij hier haar zin krijgen. Natuurlijk staat de mode op de voorgrond en bekwame handen staan gereed om ónder 'leiding van mevr. de Groot-v. Egmond de klan ten op hun wensen te bedienen. OPROEP R.K. STUDENTEN VERENIGING „ST. AUGUSTINIS". De leden van de It.K. studenten vereniging Sanctus Augustinus, die gisteren in een vergadering bijeen waren, hebben, naar zij ons meede len, verontrust door de communisti sche activiteit der laatste jaren in Oost-Europa een oproep gericht tot het Nederlandse volk, waarin zij al le Nederlanders opwekken zich te bezinnen op de waarden van het christendom, op de elementaire men selijke rechten en op de taak, welke op allen, hetzij als Nederlanders, hetzij als christenen rust. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: propaedeutisch examen Godgeleerdheid: mej. C. A. Schip per, te Den Haag: doctoraalexa men rechtsgeleerdheid: mej. M. H. Walhain, te Den Haag en de heer H. Brunsma, te Den Haag; doctoraal examen Ned. Ind. recht: de heren M. J. Binnendijk, te Den Haag; W. GoosSens, te Schiedam en Ho Wie An, te Voorburg; candidaatsexamen Ned. Ind. Recht: de heer Ong Boen Dj ie, te Leiden; economisch docto raalexamen Indologie: de heer A. J. Wolters, te Huis ter Héide; taal kundig candidaatsexamen Indologife: de heer P. J. van Dooren, te Maas tricht. doctoraal-examen geneeskun de: mevr. LiemTan G.K.N., te Leiden; de heren C. Zegveld, te Den Haag, K.S. Liem, te Leiden, Th. P. H. J. Wolters, te Helmond; arts examen 1ste gedeelte: de heren C. P. Loncq de Jong, te Beekbergen; M. Knape, te Wassenaar; arts examen 2e gedeelte: de heren JJ. Waasdorp, te Rijpwetering en P. W Doop, te Leiden. OOK DE KRUIDENIERS VER ENIGEN ZICH. Dinsdagmiddag te half vier zal in Café-rest. „In den Vergulden Turk" de oprichtingsvergadering gehouden worden van de Ned. R.K. Kruide- niersbond, afd. Leiden en omge ving. De heer E. Höoghiemstra uit Nijmegen zal als "spreker optreden. Alle belanghebbenden in deze bran che worden dringend uitgenodigd aanwezig te zijn. Men kan de vrije Dinsdagmiddag zeker n>et nuttiger besteden. 11TE KUNNEN NOG'NIET zeggen dat de Jongeren Organisatie in* de K.V.P., afd. Leiden, reeds een goed gevestigde organisatie is; de eerste schreden op het moeilijke pad der politiek zijn uiteraard nog weifelend, doch het begin is er engisteravond werd tijdens een verga dering het eerste concrete resultaat geboekt: da verkiezingen voor het jeugdparlement, een instelling, waarmede de J-.O. naai1 buiten kan tre den en iedereen van haar bestaan kennis kan nemen. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter, Joop Leicher, werd allereerst een zwak punt aange roerd: de deplorabele toestand der financiën. Om hierin enigszins te voorzien werd het bestuursvoorstel aangenomen om de contributie van 2,50 op 3,per jaar te brengen. Hierna vond de verkiezing plaats, d.w.z. de candidaten, door het be stuur gesteld, werden bij acclamatie gekozen. De J.K.V.P.-fractie in het jeugd-parlement zal bestaan uit i de heren Joop Leicher (fractieleider), Jan van Zonneveld, Frans Pont, Wim Koree en de dames J. G. Stuyts en J. Jansen. Hun resp. plaatsver vangers (sters) zijn de heren Hans Bokern, Frans van Dieren, Piet van Dijk, Arie Tuithof en de dames Nel van Paridon en Wies Maat. De verhouding tussen persoon en gemeenschap. De hoofdschotel van het program ma werd gevormd door de lezing van Weth. S. Menken over de ver houding tussen persoon en gemeen schap" in het kader van de politieke cursus. De heer Menken wees er op, dat na een periode, waarin de pèrsoons- gedachte prevaleerde, wat tot indi vidualisme leidde, de laatste 10 k 15 jaar de gemeenschapsgedachte sterk naar voren getreden was, die zich uitte in het nationalisme, het natioflaal-socialisme, het communis me, enz. Aan de hand van de Tho mistische wijsbegeerte zette spreker uiteen in hoeverre deze, beide uiter sten goed te noemen zijn en in welke omstandigheden het een, dan wel het ander moet overheersen, dit alles bezien in het licht van onze Christelijke opvattingen. Dit gedegen betoog gaf aanleiding tot een interessante discussie, a,an het einde waarvan de voorzitter de ze vergadering sloot met een op wekking om, indien enigszins moge lijk, de openingsvergadering van het Jeugdparlement op 10 Maart a.s. in de Stadsgehoorzaal bij te wonen. KATH. AGENDA. Maandag. 8 uur bijeenkomst van de Alg. R.K. Prop. Club „Dr. Schaepman" in Liberty, Sta tionsweg 2. VEROORDELING VAN DR. IR. J. J. .VALKENBURG BEVESTIGD. De Hoge Autoriteit heeft zijn fiat verleend op de uitspraak van het Leidse Tribunaal, inzake de proce dure tegen dr. ir. J. J. Valkenburg, voorheen leraar aan de Gem. H. B. S. te Leiden. Zoals men zich herin nert,. werd dr. Valkenburg op 2 Dec. 1.1. o.a. veroordeeld tot 6 jaar inter nering, tot 9 Mei 1951 en verbeurd verklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 22.000.-»-. KATH. BOND VAN KAPPERS- PERSONEEL „ST. COSMAS-' Hiermede herinneren wij onze le den aan de H. Mis die morgen om kwart vóór twaalf in de „Hartebrug" Haarlemmerstraat wordt opgedra gen voor de zielerust van ons mede lid Jan dè Boer zg. Door de wel willende mèdewerking van de Zeer. Eerw heer. Pastoor der parochie is deze H. Mis op een zodanig tijdstip gesteld, dat een ieder aanwezig kan zijn. Wij rekenen dan ook op aller op komst. Het Bestuur Leiden wederom winnaar. In de sociëteit Phoenixte Delft werden gisteren en eergisteren de jaarlijkse interacademiale wedstrij den gehouden, die ook dit keer we derom door de Leidse Schermver- eniging „Arena Studiosorum" werr den gewonnen. De volledige uitslag J. Boeve, Leiden'. Personeel-floret le ret, bestaande uit drie equipiers, werd gewonnen door Leiden, 2 Delft, 3 Utrecht, 4 Amsterdam, 5 Wage- ningsn. Personeel floret: le prijs H. J. Boeve, Leiden. Personee -floret, el jaars, le prijs N. v. d. Poel, Leiden. Personeel-degen le prijs H. J. Lig- tenberg, Leiden, Corps-sabel, le pr. 8 punten Delft, 2e prijs 6 punten Leiden. Personeel-sabel le prijs - J. Dorresteyn, Delft, .2e prijs P. B. V. Quartero, Leiden. Zowel voor „Arena" als voor haar leraar Gijsberti Hodenpijl, een-mooi suóces! Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Gehoorteaankondigiagen HET GOUDEN REGERINGSJUBILEUM Spaarkaarten worden binnenkort uitgereikt Naar wij van de zijde van het plaatselijk feestcomité vernemen, zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met postale bezorging van de spaarkaarten in verband met de viering van het a.s. Gouden Rege ringsjubileum van H.M. de Konin gin. Kort daarna is een grootscheep se actie te verwachen waarbij ook de bakkers en melkboeren zullen worden ingeschakeld! De burge meester, jhr mr F. H. van Kinschot heeft zich bereid verklaard a.s. Vrijdagavond om 7 uur via de der de lijn van het Gem. Radiodistribu-, tienet een korte toespraak tot de burgerij te richten-. Ten einde te voldoen aan het ver zoek van hen, die indertijd wegens plaatsgebrek moesten worden te leurgesteld, heeft de vereniging „Ereschuld en danbaarheid'' beslo ten om a.s. Dinsdagavond in de gro te Stadsgehoorzaal nog eenmaal een vertoning te geven van de docu mentaire geluidsfilm „Den Vader- lant ghetrouwe" en „De bevrijding van Nederland''. Beide flims bren gen een imponerend beeld van Neerlands strijd en zegepraal en geven een indruk van de taaie vol harding, waarin een klein volk groot kan zijn. Ook nu is de opbrengst be stemd voor de Nederlandse mili taire" oorlogsslachtoffer^. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za* terdag 6 Maart 13 uur tot Zaterdag 13 Maart 8 uur waargenomen door: de apotheek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de apo Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees ter apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274, Zondagsdienst huisartsen. De dienst wordt van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waar genomen door de doktoren: Hart man, v. Leeuwen. Simons en Ver- brugge. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Alfred Leopold z. vgir H. L. Speijer en A. Fortuijn; Ed ward z. van A. Kruit en B. J. Bon- gers; Franciscus Maria Gerardus z. van G. M. Streng en J. A. Verleun; Christiaan z. van J. B.^ Padding en J. M. van Dijk; Marina Josephina Margaretha d. van M. van Toren en A. Schoenmaker; Hendrik z. van H. Ciere en P. M. Zwetsloot; Cara Ma ria d. van K. van der Steen en J. W. C. Onvlee; Cornelia Theodora d. van B. A. van der Zon en C. T. de la Rie; Dirk Roeloph z. van A. J. van Leeu wen en T. G. Slot. Overleden: K. M. C. van den Berg d. 3 j.; A. van Nieuwkoop wed. van J. H. Remond 65 j.; A. C. P. van der Hoorn d. 7 j.; S. W. van der Poel huisvr. van J. N- van der Geesjt 45 j.; C. J. van Latesteijn vr. 62 j.; T. Kersseboom wed. van L. van Gelder 75 j.; G. Bakker huisvr. van 1' Stelder 60 j.; A. M. G. Kuiper d. 18 dagen; C. van der Ster d. 7 j. Yflo'iq.m de zoon derBelofte - uitlachte, werd Hag ar weggezonden.* Met het kind Ismaël op haar schouder, en met wat - en water bij zich, zou zij wis Ier in de woestijn zijn omge komen, als „de engel van God'' zich niet over het huilende jongetje had ontfermd. Ismaël werd de stamvader van het woestijn-volk (in het Epistel: „Arabië"). Met deze feiten voor ogen, en bedenkend, dat Paulus de Joden vergeleek met de vleeselij ke kinderen van Abraham en de Chris tenen met diens geestelijke kinde ren „krachtens de Belofte", wordt het epistel van morgen misschien iets duidelijker. Er zou echter nog veel meer van te zeggen zijn. MAANDAG Hak het kind door midden I Dewijsheid van Koning Salomon is tot op de dag van heden in ieders geheugen gegrift' door de rechtspraak over de twee vrouwen uit Jeruza lem. Twee moeders, die hetzelfde huis bewoonden, hadden ieder een baby. De ene baby kwam te sterven, waarop, de moeder van het dode kindje "in 't geheim het lijkje ver ruilde voor het levende kindje van de ander. Maar de andere moeder" had het bedrog onmiddellijk door. Ze verschenen beiden voor de rech terstoel van koning Salomon. De koning zei: „Haal me een zwaard. En men bracht de koning een zwaard. En sprak hij: Hak het levende kind in tweeën en geef ieder de helft.^ Maar de vrouw, van wie het leven-® de kind was en wier hart ineen kromp om haar zoon, riep tot de ko ning: Ach, mijn Heer; geef haar het levende kind dan maar! Maar de an der sprak: Noch ik, hoch zij moet het dan maar hebben; hak het maar door!" Door deze tactische zet ach terhaalde Salomon, wie de echte moeder-was en iedereen bewon derde ,zijn mensenkennis. Het evangelie spoelt zich af in de Tempel, door Salomon gebouwd (na derhand vernieuwd), waar de uit drijving der geldwisselaars plaats vindt ditmaal volgens het evan gelie-verhaal van Johannes. Christus noemt daarbij de Tempel: „het huis van mijn Vader" en zinspeelt boven dien op zijn aanstaande dood en ver rijzenis een zinspeling, die eerst achteraf begrepen werd. Het slot is een duidelijke aanwijzing, dat in Sa- lomons Tempel een grotere Salomon optreedt. Christus had niet nodig, schrijft St. Jan „dat men Hem over Abraham had twee zoons Het gebeurt soms, dat je uren moet turen voor je een brief ontcijferd hebt. Zulke brieven schreef ook de apostel Paulus. De brieven van de apostel waren in zijn tijd al niet ge makkelijk te verstaan (ook St. Pe trus vond dat er „sommige duistere plaatsen" in voor kwamen), hoe veel te mindër dus voor ons, die 19 eeuwen later leven.' Met name geldt dit voor de brief aan de Galaten, waaruit Zondag een fragment wordt voorgelezen. Ieder jaar weer gaat het epistel met „de zoon van de vrij vrouw en de slavin" over onze hoofden in en, zonder er veel van begrepen te hebben, staan we op om het klare evangelie over de brood- vermenigvuldiginaan te horen. Zelfs de hooggeleerde vertalers van de Tetrus-Canisius bijbel geven toe, dat „het -niet altijd gemakkelijk is, de gedachtengang goed te volgen" volgens welke Paulus Zijn brief aan de Galaten heeft opgesteld. Als de Bijbeldeskundigen er nog moeite mee hebben, is het vanzelfsprekend, dat de gewone' toehoorders een vraagteken zetten, waar St. Paulus met een uitroepteken besluit. In de' Galaten-brief bestrijdt de apostel hen, die aan de nieuwe Christenen de Joodse Wet, met de besnijdenis, willen opdringen. Een probleem, dat toentertijd hoogst ac tueel was. Paulus trekt tussen de volgelingen van de Oude Joodse Wet en de vrijgemaakten in Christus een zinnebeeldige vergelijking met de twee zoons van. Abraham. De stam vader van het Joodse volk en zijn vrouw Sara waren reeds hoogbe jaard. Hun huwelijk was kinderloos gebleven, oadanks de zeer plechtige belofte, welke God aan Abraham had gedaan, dat diens nageslacht tal rijk zou zijn als de sterren aan het firmament. Wel had Abraham een zjon van de slavin Hagar. Deze zoon heette Ismaël. Men moet daar niet vreemd van op kijken; en evenmin kwaad van de eerbiedwaardige aartsvader denken. Het huwelijk van één man met één vrouw is weer door Christus in de oude luister hersteld. In de.tijd van Abraham (die leefde ongeveer in de jaren 2000-1800 vóór Christus) was, binnen zekere zeer strenge bepalingen een uitbreiding van het huwelijk niet ongewoon. Te gen alle verwachting in kreeg echter ook Sara op hoge leeftijd nog een zoon, krachtens de goddelijke Belofte Deze zoon heete Izaak. De verstand- I iemand inlichtingen gaf. Want zelf houding tussen Sara en Hagar was wist Hij heel goed, wat er omging niet al te best Toen Ismaël - het sla- in de mens". Dat weet Hij ook nu venkind op zekere dag Izaëk I nog! ALKEMADE Geboren: Martin us, z. van M. Moh- len en P. Horsman; Johannes; d. van P. Horsman en W. van 't Wpud; Ma ria Cornelia Jacoba, d. van P. M. Verdel en M. M. Hillebrand; Adrianus Cornelis Dirk, z. van J. Verweij en J. Vreeken; Marrigje, d. van J. Schoen maker en K. van Berkum. Alfons Maria Gerardus, z. van G. N. Kuiper en A. M. v. d. Meer; Gertrudes Alida Maria, d. van S. C. Bakker en A. C. J. Volwater; Frederik Joseph, z. van C. W, Otte en E. C. Zwetsloot Cor nelia Gertrudes Maria, d. van J. M. Borst en M. K. Verhaar; Cornelia Pe- tronella Maria, d. van A. J. v. d. Ploeg en E. J. Disseldorp; Maria Jo hanna Hendrica, d. van C. J. van Klink en C. van Klink; Hilde?ard Maria Hendril^p, d. van F. J. Ber- biers en H. M. Ko.cevar; Theodorus Petrus Johannes, z. van Th. C. de Jong en M. Heesmkèrk; Engelbertu^ Martinus Nicolaas; z. van E. A. v. d Voorn en M. A. Baak; Anthonius Ni colaas Jozef, z. van A. J. v. d. Zwet en J. Th. Koek. Lambertus-Jozef, z. van C. J. Borst en M. M. Warmer dam; Johannes Jacobus Adrianus, z. van J. Th. Castelein en M. v. Wielin gen. Ondertrouwd: Th. C. van der Post en G. J. Wesselman. Gehuwd: C. J. Wortman en M. M. van Haestregt. Overleden: Teunis C. De Graaf, 74 j.; Gijsbertus Houtman, 79 j. BOSKOOP Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal Dinsdag 9 Maart 's avonds te 7.30 uur ter openbare vergadering bijeenkomen. De age vermeldt: Voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur der Ver. Chr. Schoolonderwijs op zijn verzoek tot uitbreiding van de rij wielbergplaats. Voorstel tot het ver lenen van eèn aanvullend voorschot aan de Woningbouwver. „St. Joseph". Voorstel tot aanschaffing van een film projector ter behoeve van het onderwijs. Voorstel tot voorlopige vaststelling van het partieel uitbrei dingsplan „Goudse Rijweg" en ten slotte als gevolg van deze voorstellen een voorstel tot wijziging der ge meentebegroting 1948. Geboren: Cornelis, z. van A. Veer- men en M. J. Bevelander; 'Cornelis, z. van L. Sterk en B. Oostwouder. Ondertrouwd: G. van Harten 38 j. en D. W. Radder 29 j. Gehuwd: A. Ramp 33 j. en B. Hoo- èendoorn 27 j.; G. Loef 26 j. en M. Ravenhorst 20 j. Overleden: N. Stouthart, weduwe van G. Hofland 87 j. ROELOFARENDSVEEN STILLE OMGANG. Hedenavond zullen uit Roelof- arendsveen en omstreken 690 deel nemers aan de bedevaart van de Stille Omgang naar Amsterdam deelnemen. De autobusonderneming Maarse Kroon zal met ruim 20 autobussen het vervoer verzorgen. Voorts is er nog een groep, die per fiets naar Amsterdam zal gaan, maar onze grootste bewondering gaat toch wel uit naaf de grozp, die hedenmiddag te voet naar Amster dam gaat, en ook Zondagmorgen na de bedevaart de terugreis -wederom te voet zal afleggen. Bilja^tver. „Het Noorden". In de wedstrijd om de Amstelbeker won Noorden I met 62 van Royal I en Noorden IV eveneens met 62 van Noorden III, zodat thans Noor den I tegen Poort v. Cleef 3.en Noorden 4 tegen OSL 3 zullen moe ten kampen 'voor de finale. Passieherdenking van de Midden stand. De R.K. Middenstand or ganiseerde een passie-avond. Niet tegenstaande het vroege aanvangs- uur was er toch nog veel belang stelling onder de leden. In zijn ope ningswoord gaf voorz., de heer Cl. Stockmann eefï korte uiteenzetting over doel en streven van deze avond. Hierna nam de eigenlijke passieavond een aanvang. Na een korte toelichting begon de heer Koe- voets, onder vertoning van lichtbeel den, met het uitspreken van zijn zeer mooie declamatie. De begelei dende muziek werd gespeeld door de bekwame pianist, onze plaatsge noot, de heer J. v. d. Meer Az. Na de pauze was allereerst het woord aan de bortdspropagandist de heer Borsten. Deze zette de werkzaam heden van de bond nog eens terdege uiteen. Voorts deelde spr. namens het bestuur nog mede, dat met de organisatie van de plaatselijke K.J. M.V. een aanvang zal worden ge maakt. Het tweede gedeelte van de passieavond bestond uit het schim menspel, wederom uitgevoerd door de heer Koevoets. Tot slot sprak de geestelijk adviseur kap. Hartig een woord van dank. Coop. „De Samenwerking". Na het openingswoord van de voorz. de heer N. Bakker Jacz., werd voor de laatste maal het jaarverslag uit gebracht door de Sécr., de heer W. P. van Ruiten. Hierin werd melding gemaakt, dat vorig jaar geen jaar vergadering was gehouden, omreden dat de balans van 1945'46 pas in eind 1947 gereed was. Veel. teleur stellingen zijn het coop.leven ten deel gevallen, en voornamelijk de distributie is oorzaak dat geen voor uitgang in de omzet is bereikt. Ech ter is toeó een woord van dank en hulde aan bet personeel op zijn plaats. Het ledental is gelijk geble ven. en aan het slot van zijn jaar verslag bracht de scheidende secr., die ruim 14 jaren deze functie had vervuld, dank aan de leden voor het gestelde vertrouwen. Van d'e balans valt alleen te vermelden, dat deze geen rooskleurig overzicht kon ge ven. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heren P. l'Ami en L. Oüjerhoek, waarna de voorz. een woord van dank sorak tot. de schei dende secretaris. In de Raad van Toezicht werd herkozen de heer J. Oomen. Hierna sprak de heer G. v. Emmerik namens de vergadering nog een woord van dank aan de scheidende secr., de heer van Rui ten, voor zijn vele werkzaamheden ;n het belan? van de Cooo. verricht, waarna de heer van Ruiten weder kerig dank b'—cht voor de waar derende woorden. ZOETERWOUDE LEIDERDORP 25 jaar Ziekenhuisverpleging. Gisterenavond werd de 25e jaarver gadering gehouden van de Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging te ZoeterwoudeLeiderdorp. De voorz., de heer Snel. herinnerde aan de toe stand van 25 jaar geleden, toen het voor de minst draagkrachtigen nood zakelijk was dat er een vereniging werd opgericht, welke de betaling van ziekenhuiskosten op zich nam. Met een zekere trots weer sor. op het vele nuttige werk, dat door het particulie re initiatief tot stand was gekomen. De belangstelling voor deze zondgr ophef aangekondigde jubileumverga dering was slecht. Van de 1048 waren er slechts 17 leden opgekomen, waar onder ook dr. de Bruine. Wanneer de royale tractatie op sigaren en koffie met gebak bekend geweest was, zou er vermoedeliik meer belangstelling geweest zijn. Het jaarverslag van de nenn., de heer v. d. Poel, gaf een to taal aan inkomsten van ƒ4871.30 en aan uitgaven aan ziekenhuiskosten: St. iElisabethzie'-enhuis 1913.Dia- conessenhuis ƒ959.en Academisch- ziekenhuis 1065.totaal 3937. aan bode en administratiekosten 724.73 en diverse ƒ299.totaal aan uitgaven f 5760.03. alzo een nadelig saldo van 888.73. met een totaal saldo in kas.' van f 5036;31. In 1947 zijn 1286 verpl^egdagen uitbetaald, ver deeld over 75 patiënten. Als leden der kascommissie werden herbenoemd de heren Hogervorst en Voorma en in de vacature-Dolle werd als nieuw lid aangewezen de heer v. Fianen Met bijna alg. st. werden de aftredende bestuursleden, de heren L. C. Snel, A. Cats en Chr. Kluiters, herkozen. De heer v. Mil sprak de beste wensen uit voor de herkozen bestuursleden, maar hifldigde vooral de heren Cats, van der Poel, de Jong en van Eg mond bij hun 25-jarig jubileum als bestuurslid. Door het bestuur werd voorgesteld om in het streekverband Alohen het voorstel te doen, dat re gelingen zullen worden getroffen, om te komen tot uniforme verplichtingen en uitkeringen, om bij eventuele in werkingtreding van het Ziekenfonds- besluit aan de dan voor de vereni ging te verwachten moeilijkheden het •hcofd te kunnen b'eden. Tal van af delingen staan op het standount zo lang mogelijk hun eigen zelfstandig heid te behouden. Aan het bestuur werd vrij mandaat gegeven om in deze te handelen. Operatiefonds. In de voorafgaande vergadering van het Operatiefonds gaf het gunstige ver slag van de penningmeester een ba tig saldo van f 1195.16.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2