Ook Leidse studenten protesteren VRIJDAG 5 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE GEBEURTENISSEN IN TSJECHO-SLOWAKIJKE Het hoofdbestuur van de te Leiden gevestigde democr atisch-socialisti - sche studentenvereniging „Politeia" heeft de volgende verklaring gepu bliceerd: „Direct na de machtsovername door de nieuwe Tsjechische regering in de afgelopen week is de commu nistische minister van onderwijs dr. Nejedly begonnen, op grote schaal hoogleraren te ontslaan. Er bestaat niet de minste twijfel, .dat niet on bekwaamheid de reden was dit leidt niet tot plotselinge massa-ont slagen maar enkel en alleen het feit, dat de denkbeelden van deze professoren niet overeenstemmen met die van het thans geheel door communisten gedomineerde „natio nale" front. Deze ontslagen vinden hun onmiddellijke grondslag in- de verklaring van de nieuwe minister van onderwijs tegenover professo ren en leraren afgelegd: „Opvoe ding moet politiek zijn" Als consequentie van deze „poli tieke'. opvoeding worden dus allen, die het niet eens zijn met de poli tieke opvattingen van een bepaalde groep van het Tsjechische volk ont slagen, ongeacht de bekwaamheid, die zi.i hebben in het vak dat zij doceren. Dit streven kan slechts vergeleken worden met het optreden van de Duitsers tegenover de Nederlandse EEN REIS DOOR AFRIKA. Was het de Vastentijd, die, schaars aan uitgaansavond] es, de parochia nen van de Hartebrug en andere be langstellenden gisteravond naar het Antonius Clubhuis deed gaan? Was het de grote belangstelling voor het werk, dat father H. Verhoef,» van de Congregatie van Mill Hill, geduren de 11 jaren in de Afrikaanse missie verricht heeft? Of was het de mis sieliefde, die Z.H. de Paus zo vaak in het Nederlandse volk geprezen heeft? We kunnen het. antwoord ge voeglijk in het midden laten; waar schijnlijk waren het deze drie oor zaken tezamen, waardoor father Verhoef een flink gevulde zaal voor zich zag, om te luisteren naar wat deze missionaris aan interessants wist te vertellen. Het was een eenvoudig, onopge smukt verhaal, eigenlijk slechts' een toelichitng bij de talrijke lichtbeel den, die vertoond werden, doch het getuigde, in al z'n eenvoud, van de moed en volharding, waarmede de pioniers der beschaving het licht van het H. Evangelie brengen onder de bewoners van het donkere Afrika. En dan moge het zijn, dat hun aantal relatief nog zeer klein is in deze ontzaggelijke mensenzee, de kiem is gelegd en reeds uitgegroeid tot een jonge plant, die zich eens zal ontwikkelen tot een machtige, alles overschaduwende boom. Wij bedoe len hier de inlandse clerus, 't ideaal van elke missionerende orde. Want, met alle respect voor de vaak bo venmenselijke inspanning der Euro pese missionarissen, het Christen dom zal pas dan de grote massa be strijken, wanner inlandse paters, broeders en zusters hun zegenrijk werk onder hun rasgenoten zullen verrichten. Dit alles overpeinsden wij toen de veelal nog primitieve seminaries op het witte doek verschenen en father Verhoef vol trots enige inlandse pa ters en Zusters toonde. Zij zullen de voorposten zijn, die op zullen ruk ken om in moeizame arbeid heel hun werelddeel voor Christus te winnen. En dit is mogelijk, want ondanks de eeuwenoude heidense cultuur, woont daar een jong volk, dat open staat en ontvankelijk is voor een nieuwe beschaving, waarvan het Christen dom de bakermat is. En wij, die se1 dert eeuwen reeds het voorrecht van deze beschaving van het Christen dom genieten en, nu deze van alle kanten bedreigd wordt, meer en meer gaan waarderen als dé grond slag voor een rechtvaardige maat schappij, wij kunnen slechts' vanuit de verte toezien hoe deze vreedza me revolutie zich voltrekt. Wil de inlandse clerus echter verwezenlij king zien van zijn ideaal, dan moet hij zich gedragen weten door de steun uit 't Avondland, door ons ge bed en offer. Wie zich geroepen voelt, aan dit laatste iets bij te dra gen, moet niet verzuimen een herha ling van dit programma op Donder dag 11 Maart .a.s. bij te wonen. professoren tijdens de bezetting. Waartoe een dergelijk streven leidt is duidelijk. De wetenschap kan slechts bloeien, wanneer de weten schapsmens de gelegenheid heeft in volkomen vrijheid van de meest uit- ecmopende opvattingen kennis te nemen, en daarom is on onverdraag- za-iinheid de grootste vijand van de universiteit. Ontbreekt de verdraagzaamheid, dan wordt de universiteit tot een propaganda-instituut voor bepaalde politieke beginselen, waar een aan tal in de jeugdorganisaties met pro- pagandaleuzen reeds murwgebeukte iongeren een zekere hoeveelheid fei- tenkenis zorgvuldig van tevoren op .politieke „juistheid" geschift m de hoofden wordt gestampt. Cul tuurdragers kunnen en zullen deze jongeren niet meer zijn. Het hoofdbestuur van „Politeita" kent de traditionele a-politieke hou- ring van de Nederlandse student en het erkent ook de juistheid van prof. Cleveringa's stelling, dat „aan poli tiek doen" bij wijze van algehele of grotendeelse levensvervulling niet op de weg van de doorsnee-academie burger ligt. Maar evenzeer beseft het, dat wat in Tsjecho-Slowakije gebeurt, de grondslagen van een waarlijk universitair leven aantast. Deze aanslag op de Tsjechische uni versiteiten is tevens een oorlogsver klaring aan alle academieburgers over de gehele wereld. Hier mag niet gezwegen worden, maar past slechts een fel protest". Deze verklaring was getekend door H. Peschar (praeses) en M. v. d. Stoel (abLactis). HONGAARSE KINDERACTIE. Op de eerste plaats dankt het be stuur van de Kath. Kinderuitzending allen, die aan onze oproep van dé vo rige week gevolg gaven, en levens middelen en kleren stuurden voor Hongarije. We hebben v.an allee ge kregen: koffie, maizena, gortmout. vmrmicelli, pakjes oudding en soep. zelfs sigaretten! „Wat zou het toch eenvoUding zijn", zeMe ons één van de goede geefsters, Cals iedereen nu eens wat van zijn bonnen afstond". Dat is een goed idee, nietwaar? We zijn voor alles dankbaar, ieder pakje kunt u brengen. 't Eenvoudigste is dit: „Wie geen geld kan missen, brengt ons de bon nen". >„Wie geen bonnen kan missen, brengt ons geld!". Dan kunnen wij al les- kopen! Ook textielpunten zijn welkom! Heeft u de linnenkast al eens nage keken? Kunt u nog wat van uw baby- uitzet missen? Nogmaals, we reke nen op uw aller steun! Voor 't gemak nogmaals de adres sen: R.K. Pastorie, Heerensingel. RJC. Pastorie, Haagweg. R.K. Weeshuis, St. Jacobsgracht. Firma v. Deene, Breestr. 12. Zoals wij gisteren reeds meldden, werd gistermiddag de „Eerste Neder, landse Electrische Confectiefabriek Hartogs en Co.", die een grote uit breiding had ondergaan, officieel her opend. Daartoe recipieerde de directie, m.n. de wed. J. Hartogs-De Jong en de heren P. C. Hartogs, J. L. de Weerd, procuratiehouder, en A. Th. de Weerd, verkoopleider, met hun da mes. Een onafgebroken stroom kwam gedurende twee uur hun opwachting maken; we noemen o.a. ir. W. Westra, namens de directie van Gemeente werken, mr. L. Vorstman, namens de Ned. Kledingsconventie, de heer H. A. J. Dreesmann, namens de directie van V. en D., mr M. Hehewert, na mens de Rotterdamse Bank, verte genwoordigers van de Bijenkorf en vele andere zakenrelaties. Voorts merkten we op de architect, de heer G. Scheepstra met de aannemers en uitvoerders der werkzaamheden. Het college van B. en W.. dat wegens ambtsbezigheden verhinderd was had schriftelijk zijn gelukwensen gezon den. - Ondertussen groeide elk ogenblik de grote stroom bloemstukken, die deze, voor dit bedrijf zo belangrijke dag, bijzondere luister biizette en de ruime zalen, waar vrolijk zonlicht ruim toegang had in een bloemenhof herschiep. Uit dit alles bleek wel de grote belangstelling, waarin de^e voor onze stad zo belangrijke nieuwe industrie zich mag verheugen. HET RESIDENTIE-ORKEST. Het Residentie Orkest concerteert op Donderdag 11 Maart in Leiden on der leiding van de Poolse dirigent Paul Klecki, die na een uitgebreide tournée en enorme successen in Ita lië, Zwitserland, Frankrijk. Enge land, België en Scandinavië, weer enkele concerten van Het Residen tie Orkest dirigeert. De solist van dit concert is de oud-Leidenaar Frans Vrijhoff, 2e solo-cellist van het orkest. Het programma omvat.: C. Franck, symphonie d. kl. t.; A. Dvorak, Celloconcert en I Stra- winsky, Suite uit het ballet „L'Oiseau de Feu". FLIPSE MET ZIJN ORKEST. Voor K. en O. Het jongste, tevens laatste concert van deze serie K. en O.-concer ten, dat door een enthousiast publiek was- bezocht, werd gesierd door het optreden van de harp'iste mevrouw Margo Flipse-Broeder. 't Was een prachtig concert. Ditmaal kwam Flipse pionier der nieuwe muziek niet met een noviteit, integendeel. Hij speelde met 't Philharmonisch or kest uitsluitend bekende en goed te begrijpen werken, maar dan „model" uitgevoerd. En 't orkest blonk uit; eerstens in Schubert's „Unvollendete Symnhonie". die niet unvollendet is. De didact Flipse gaf zijn gehoor een inleiding in de wonderschone rijpe muziek "van de vijf en -twintig-jarige Schubert. Er lag een warme kleur in deze vertolking, subtiele nuancering, en 'n innig weemoedige expressie, welke eigen zijn aan het werk. Reik halzend werd uitgezien naar het harp- concert van Gabriel Pierné, door me vrouw Fliüse met zo veelzijdige ar tisticiteit gespeeld. Het concert van de Franse stemmingskunstenaar en colorist houdt de belangstelling voort durend vast. Het elegant en gevoelig harpsDel getuigt van veel muzikali teit en smaak. Haar toonkleur en bel canto zijn mooi en bovendien draagt de toon. In haar musiceren, te zamen met haar dirigerende echtgenoot, ligt de ware sfeer en het orkest stond haar voortreffeliik ter zijde. Warm werd zii toegejuicht Haar spel had Veel indruk gemaakt. Veel succes en bloemen! Na de pauze wees Flipse op de pracht van Bizet's „2e Arlésienne suite", die men helaas! te veel hoort, maar lang niet altijd even mooi. De dirigent hield een welluidend plei dooi voor deze muziek, die geache veerd en zeer geïnspireerd, bovendien door prima solosoel verlucht, werd vertolkt. Ten slotte nog een bekend werk „die Moldau" van Smetana, die vader was de Boheemse kunst, die zich inleefde in het Tsjechische volks- 'even en de natuur van ziin land door en door kende. Zo heeft zijn voortref feliik geïnstrumenteerde muziek iets heel eigens. De samenvatting van technisch en geestrijke beheersin» te zamen met gloed-warme muziek- "evoeligheid deden 't werk leven in z'n sprankelend coloriet. Het orkest reageerde absoluut op de intenties van de dirigent en Leiden was dankbaar voor wat geschonken werd. Men be loofde zelfs cpncerthezoek in het vol gend jaar. Nu woord houden! Diri gent en orkest werden gehuldigd en K en O. nam afscheid van de gewaar deerde kunstenaar met een grote bouquet voorjaarsbloemen en met een dankwoord. J. Kortmann. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men in de Rechtsgeleerdheid: de heer T. v. Dusseldorp te Wassenaar. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de verenigde vergadering van het hoogheemraadschap van Rijn land werd mededeling gedaan van het koninklijk besluit, waarbij aan W. A. A. J. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye eervol ontslag werd verleend als dijkgraaf. Besloten werd -o.m. tot vaststel- hng van de kiezerslijsten voor he* 4e, 5e, 14e en 15e district, en tot het niet invorderbaar verklaren van een aanslag in Rijnlands bundergeld. De 53-jarige M. v. B. H. uit de Waldeck Pyrmontstraat in de school der Zusters aan de Pelikaanstraat, die werkzaamheden op een elf-sports- ladder verrichte, is daarbij van 2 M. hoogte onderuit gegleden. Met een gebroken rechtèrdijbeen werd .hij door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. 'Kutiefi. en de „MiCCiaenen-ercfenfa" 82. Ondertussen was ook sultan Ali- kop Ben Ibrahim wakker geworden. „Oewaaaai", geeuwde hij, „wat heb ik vannacht een leuk feestje mee gemaakt. Ik ben blij dat broeder Karliboem Ben Kwiekebol me is op komen zoeken, 'n Aardige jongen is dat. Waaai, ik zal 'ns op moeten staan. Oehoehoewaaci.Steeds nog geeuwend klauterde Alikop zijn bed uit. Hij had een sterk gestel en daarom had hij er niets geen last van dat hij 's nachts zoveel had ge dronken. Nee, hij had juist erg goeie zin, wat al in geen maanden was voorgekomen. Hij zette de ra dio aan. „Hier Hilversum, Neder land", zei een stem, „vandaag be ginnen we onze ochtend gymnas tiek met een heel moeilijke oefe ning. We gaan 'ns proberen hoe ver we op één been kuithen hin ken. Dat is goed voor de ontwikke ling van de voetspieren. Neem dus uw linkerbeen in de hand en hup pel op het rechter de kamer rond. Een, twee..." Een jongeman speel de een wijsje op de piano en Ali- kop Ben Ibrahim sprong op zijn ene been door zijn slaapkamer op en neer. Sultan Alikou had er echt schik in. „Dat is nog eens een leuke oefening'*, riep hij uit en kraaide van plezier als een baby van een half jaar oud. „Een twee hup'#, riep Alikop, „een twee hup", en hij hinkte de gang op. Daar kwam juist Theo Tuf aangezet. „Gossimoppi", zei Theo „ik wist niet dat het hier de gewoonte was om zo raar te lopen huppelen. Ik zal het zelf ook maar doen, ander val ik op.'' En welgemoed huppelde hij achter sul tan Alikop aan. Ondertussen had de bel gegaan, een slavin had de voordeur 1 geopend en wie kwam daar binnen? Julius Caesar uit New York. Hfj was nog steeds op het oorlogspad om te proberen de mil- lioen en erfenis van oom Henkie in zijn bezit te krijgen. De begroting van de Kath. Volkspartij De begroting 1948 van de Katho lieke Volkspartij, welke aan de orde komt op de partijraadvergadering, welke op Zaterdag 13 Maart te Utrecht gehouden zal worden, ver toont een eindcijfer van f 227.750. Daaruit blijkt, dat het ledental ge steld wordt op 250.000. Als eerste uitkering via Rechtsherstel kwam een bedrag van pl.m. 110.000 vrij, welk bedrag inmiddels is gedeblok keerd. Volgens de staat, opgemaakt bij de liquidatie zijn de vorderingen als volgt verdeeld: partij-organen 116.016, Indisch documentatiebur. 116.751 en Dr. Schaepmanfonds 663.654. De partij krijgt 13.750, het In disch Documentatiebureau een ge lijk bedrag en het Dr. Schaepman fonds 82.500. Voor documentatie over overzeese gebiedsdelen is 20.000 uitgetrok ken, deels ter vo'tooiing van de reeds bestaande documentatie over Oost-Indië, maar in het bijzonder voor het contact met en de docu mentatie over West-Indië. Blijkens de begroting zal de K. V. P. met een tweetal stands deel nemen aan het onderwijscongres 1948. Uit de begroting blijkt voorts, dat de K. V. P. dit jaar het congres van de „Nouve1les Equipes" beogende het reeds eerder gelegde contact van vooraanstaande persoonlijkheden uit de diverse christelijke partijen in Europa zal organiseren. Gistermiddag te 2 uur is de 49- jarige mej. A. R. uit de Verlengde Nassaüstraat, toen zij bij Posthof uit de stadstram staote, gevallen. Zij lieo een hersenschudding op en werd door de E.H.D. naar haar woning vervoerd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem, zn. van IKooo- man en G. van Vegten; Christina, dr. van A. J. de Leeuw en L. Koekebak- ker: Gertruidy, dr. van W. F. de Wolf en A. van der Zeeuw: Abraham zn. van J. Flippo en J. Korenhof; I-Iendrica Geertruida. dr. van T. Bon te en H. J. Dobbe. Ondertrouwd: C. J. van den Berg, jm. 27 j. en J. Kramer jd. 21 i.; H. Heemskerk gesch. 22 j. en W. Stou ten jd. 19 j.; R. W. van der Hoo-*t jm. 34 j. en H. de Ridder jd. 34. j.; J. Klein jm. 26 j. en J. Janssen jd. 28 j.; J. A. S'erag jm. 34 j. en C. J. v. I eeuwen jd. 23 j.; J. van Sonsbeek jm. 30 j. en E. Anker jd. 19 j.: C. J. A. Zandvliet jm. 26 j. en A. E. M. Walter jd. 29 j.; H. Kroeze jm. 20 j. en H. Haan jd. 20 j.; C. J. Verbiest jm. 25 j. en G. M. van Duppen jr. 22 j.; T. J. Schroder im. 20 j. en E. Teunissen jd. 19 j.; J. Breukhoven jm. 27 j. en A. van Leeu wen jd. 25 j.; J. Kluit jm. 28 j. en E. C. Jordan gesch. 28 j.; J. A. Casteleijn jm. 35 j. en H. Dreef jd. 30 j.; J. Ba- rendse jm. 30 j. en C. J. van Dende ren jd. 26 j.; T. van Leeuwen jm. 23 j. en J. van Leeuwen jd. 24 j Overleden: C. L. den Haan wednr. 68 j.: J. J. Hoogweg, wednr. 80 j.; A. Knijff. wednr. 77 j.; W. West)a, man, 83 j.; C. de Cler, wed. van C. Colpa 83 jr.; H. H. van Egmond zn. 5 maan den; B. C. Oostdam, man 31 j OEGSTGEEST Geboren: Clara J. A., d. van W. J. F. van Pagée en J. Fr. Selis; Eugenio G. M. A., d. van Th. Dofferhoff en H. J. C. Kleinhans; Alohonsus M. A. A.. z. van D. H. C. v. d. Linden J. E. M. Bosdriesz; Jan C. z. vanTB. v. d. Heiden en A. Kort; Maria J. C„ d. van J C. Hooijmans en M. J. van Werk hoven. Ondertrouwd: J. P. van Leeuwen, m. oud L9 j. en C. van Rookhuijzen vr. 28 jr. Getrouwd: A. van der Hulst en E. M. Reintjes. Overleden: J. van Muijen vr. 73 jr. e v. L. Ravensbergen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 5 Maart. Vee. Aanvoer: 9 fokstieren 2 slachtdieren. 90 kalf- en melkkoeien. 149 varekoeien e.a 70 vette koeien, 24 pinken, 6 vette kalveren, 170 nuchtere kalveren, 275 vette schapen. 150 weideschapen, 4 lammeren 64 mestvarkens. 242 big gen, 31 paarden, 8 veu'ens 11 bok ken en geitem Prijzen: kalf- en melk koeien 400-^775 en Varekoeien e.a. 300550 handel tamelijk; pinken 200300 en weideschapen 50 80 handel mstig; mestvarkens 60 —80 en biggen 30--60 handel ta melijk; paarden 150600 en bok ken en geiten 1550 handel matig. Kaas. Aanvoer 3 partijen Goud se en 1 partij Leidse kaas. Totaal 4 partijen. Prijzen: le soort Goudse kaas 1.651.71 en le soort Leidse kaas la62 per kg. Handel matig. R'VEEN 4 Maart Bloemenveiling v. d. Eerden 52-73 ct., White Sail 80-100 ct., Hillegarda 46-54 ct., Kre- lage 51-61 ct. King of the Yellow 40-48 ct, Zenober 42-61 ct., Harvest 60-105 ct. E. Eddy 58-69 ct. Sc. Ad miraal 44-65 ct. Copland 62-85 ct. Bandoeng 80-90 ct., Olympiade 68- 74 ct Bartigon 58-80 ct., Crown ïm- perilaal 48-61 ct.. Albino 63-100 ct., Dubb. Tulpen 42-67 ct., Pr. van Oos tenrijk 41-69 ct., Helios 21-32 ct. Al fred 39-45 ct., Piquardy 50-59 ct. LAATSTE BERICHTEN GEDELEGEERDEN VAN HET OPPERBESTUUR BENOEMD. Het koninklijk besluit, waarbij de heren jhr. mr. H. L. F. K. van Vre- denburch en oud-minister L. Neher zijn benoemd tot gedelegeerden van het opperbestuur in Indonesië met gelijke rang en waardigheid als mi nisters, is heden getekend. Het be sluit wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Maart j.l., WIRANATA KOESOEMAH AAN-. VAARDT ZIJN BENOEMING De heer Wiranata Koesoemah heeft zijn benoeming tot Wali Ne gara van West-Java geaccepteerd meldt „Antara." Aan een vertegenwoordiger van Antara deelde hij mede, dat hij in West-Java meer voor zijn land kan doen dan tot nu toe het geval was. De heer Wiranata Koesoemah zei- de, principieel tegen een afscheiding van West-Java van de republiek te zijn, en verder, dat hij zeker zou ma ken, welke precies de status van West-Java is, alvorens hij zijn func tie zal bekleden. Hij is ervan over tuigd, dat de republiek geen bezwaar zal hebben tegen zijn aanvaarding van het ambt. STUDENTEN PROTESTEREN. De R.K. Studenten-vereniging „Sanctus Virgilius" te Delft heeft een resolutie aangenomen, waarin zij protesteert tegen de jongste ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakye. Zij verzoekt de Nederlandse regering met dê meeste nadruk die maatrege len te treffen, welke er toe bijdra gen de weerbaarheid van ons volk te versterken tegen de wijze, van op dringen van de communistische ideo logie. DE UITLEVERING VAN PERSONEN UIT AMERIKAANSE ZONE AAN TSJECHOSLOWAKIJE. Het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland heeft bekend gemaakt, dal' het reeds enige weken gewei gerd heeft personen uit de Ameri kaanse zone uit te leveren om wel ker uitlevering door Tsjechoslowa- kije was verzocht. Als reden hier voor wordt opgegeven, dat deze per sonen, die van oorlogsmisdaden be schuldigd worden, door Tsjecho- slowakije aan de Sovjets worden overgeleverd, hetgeen in Strijd is met een desbetreffende overeen komst. MIST VERTRAAGT BRUSSELSE CONFERENTIE. Zowel het Belgisch ministerie van buitenlandse zaken als de Engelse Ambassade hebben medegedeeld, dat de tweede bijeenkomst van de Vijflandenconferentie te Brussel, die hedenmiddag om 2 uur gehouden zou worden, uitgesteld is tot morgen ochtend 10 uur. Dit houdt verband met het nog niet aanwezig- zijn van Gladwyn Jebb, die door de mist verhinderd is te Hoek van Holland aan land te komen. DISTRIBUTIE VAN SINAAS APPELEN. De in distributies gebrachte Suri naamse sinaasappelen zijn, hoewel minder aantrekkelijk van uiterlijk dan die uit andere productielanden, van goede kwaliteit en zeer saprijk, zodat er geen reden bestaat voor de opvatting, dat men met deze sinaas appelen minderwaarc^g fruit gele verd zou krijgen, aldus de afdeling voorlichting van het ministerie van landbouw. Deze Surinaamse sinaasappelen ERNSTIGE AUTOBOTSING OP AFSLUITDIJK. Twee doden. Hedenmorgen circa half negen zijn een luxe-aüto en een vrachtwagen op de Afsluitdijk, even voorby het mo nument, tengevolge van de mist met grote snelheid tegen elkaar gereden. Twee inzittenden van de luxe-auto, de 63-jarige J. Th. Fikkers uit Den Haag en mevra van Toor uit Sneek, kregen zulke zware verwondingen, dat zij vrijwel op slag hieraan overle den. De derde inzittenden, de man van mevr. van Toor, werd in zeer zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis te Sneek vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto, die uit de richting Wieringen kwam, bleet ongedeerd. De luxe-auto, clie uit Sneek naar Den Haag terug'-eerde, schoof onder de vrachtauto en werd volkomen gewalsd. De rijkspolitie uit Hippolytushoef stelt een onderzoek in. maken deel uit van de ten behoeve van de distributie aangekochte zen dingen buitenlands fruit en de de taillisten zullen in de meeste distri butie-rayons eenmaal Surinaamse sinaasappelen toegewezen krijgen ter verstrekking op de ingeleverde bon nen. Wie dus zijn bonnen gehono reerd wil zien, dient de Surinaamse sinaasappelen, die zijn leverancier hem daarop verstrekt, tijdig te aan vaarden. Men heeft niet het recht Spaanse of Jaffasinaasappelen te verlangen wanneer de leverancier dsze soorten niet of niet in voldoen de mate in voorraad heeft, zo besluit de bekendmaking van de afd. land bouwvoorlichting. POSITIE NED. SCHEPEN. Abbedijk, 5 Maart te Antwerpen. Alamak, 4 Maart van Barcelona. Al- debaran, 5 Maart van Newport News. Albena, pass. 4 Maart Dungeness. Al- waki, 5 Maart van Santos. Annen- kerk, 4 Maart te Fremantle. Axel- dijk, pass. 5 Maart Scillie. Bantam, 5 Maart van Philadelphia. Corilla, 2 Maart te Eastham. Danae. 4 Maart van Lissabon. Etrema, 1 Maart, van Houston. Farmsum, pass. 4 Maart Start Point. Kota Baroe, 6 Maart 6 u. te Hoek van Holland verw. Kota Gede, 4 Maart van Batavia. Leerdam 4 Maart te New York. Limburg, 4 Maart van Madras. Linge, pass. 5 Maart Kaap Verde. Macoma, 3 Maart te Melbourne. Malvina, 4 Maart op 770 mijl Nrd Oost van Barbados. Oranje, 4 Maart van Batavia. Prins Willem II, pass, 4 Maart Wight. Roepat, 4 Maart van Colombo. Ron do, pass. 5 Maart Kaap Bon. Rijn- kerk, 4 Maart van Aden. &a!ando, 4 Maart van Huelva. Salland, 4 Maart van Bahia. Sibajak, pass. 4 Maart Point de Galle. Sloterdijk, 4 Maart van Aden. Stad Leiden, 2 Maart van Freetown, Stentor, pass. 4 Maare Gi braltar. Tiba, 4 Maart te Rotterdam. Titus, 4 Maart van Gibraltar. Volcn- dam, pass. 3 Maart 23.45 uur Gibral tar. Waterman, pass. 4 Maart Kaap Guardafui. Zuiderkruis, pass. 4 Maart Malta. Zwijndrecht, pass. 4 Maart Las Palmas. SPORT VOETBAL 0 LEIDSE VOETBALBOND. Programma voor Zaterdag. 1. KoUderkerk ILisser B. 1; Rijnsb. B. 3RCL 1. 2A: GWS 1—Woubrugge 1. 2B: VWS 1—MSV 1; RCL 2—Val ken B. 1; Quick B. 4Alphia. 3A: Lisser B. 3—PBOV 1; Leiden 3 Kouderkerk 2; Rouwk. 1— NS A 1. 3B: T. en D. 2—RCL 3; Katwijk 4 -Noordwijk 4. 4A: Quick B. 6—GWS 2; ARC 5— Lisser B. 4; Noordwijk 5Valken B. 2 $B: Lisser B. 5PBOV 2; Wou- brugge 3Koudekerk 3; NS A 2 RCL 4; Ter Leede 2Noordwijk 3; Leiden 3Koudekerk 2; Ter Leede 4 —VWS 3. Junioren A: Noordwijk aGWS. B: KoudekerkRCL; Woubrugge ARC. C: Katwijk cQuick B. b. Lisser B.—Rouwkoop; VWSKatwijk b; Rijnsb. B. bASC. Adspiranten. A: Katwijk aASC; Lugdunum aUVS a; Quick B. a Roodenburg a. B: Lisser B.UVS b; Quick B. b Lugdunm b;VTLRoodenburg b. C: GWS—Quick B c; Lugdunum c SVOW; LFC b—Rouwkoop c; RCL Roodenburg c. D: Noordw. bQuick B. d; Rooden burg dRouwkc#b b; UVS dKat wijk b; Valken B.UVS e. E: DOCOS aUDO; Foreholte a— SJC a; Lisse b—VVSB a; VVLV a— Lisse a. F: Rijpweter.Alph. B; SJZ Stompw. B.; Weter B.—St. Bern. a. G: KRV—Foreholte b; SJC b— DO- COS b;VVSB b S—C c; Warmunda b Lisse c. A. V. V. Zondag a.s. zullen nog 2 wedstrijden in de derde klasse com petitie E gespeeld woiden nl. Mafrti- nit—C. K C. en L. S. V.Spartaan. De uitslagen kunnen echter geen wijziging brengen in de door A. V. V. bevochten rangorde, want A.V.V. staat met Postduiven en Olympia onomstotelijk op de derde plaats. Er komen nu voor het eerste elftal eni ge welverdiende rustige Zondagen totdat de bekerwedstrijden een aan vang gaan nemen. Het tweede elf tal gaat Zondag naar Blauw Zwart, het vijfde naar R.K.V.C. en het C- elftal naar Rava. Op eigen terrein worden gespeeld om 12 uur A.V.V. 4 —Blauw Zwart, om 13.45 uur A.V.V. aD.H.L. om 14.30 uur A.V.V. 3— B.M.T., alsok A.V.V. b—Centra en om 14.45 uur A.V.V. eLenig en Snel. U.D.O. Het eerste ontvangt om 2 uur UVS 5 voor de extra-competi tie, terwijl het tweede zyn laatste kans gaat verdedigen op het Pomona, terrein tegen Lugdunum 9. Aanvang hiervan 12 uur. De A-junioren gaan op bezoek bij Foreholte B, vertrekken per fiets om 11 uur en spelen om 12 uur. De B-junioren zullen hun han den vol hebben aan de Stompw, Boys-jun., die zij om 12 uur op eigen terrein ontvangen. De adspiranten gaan Zaterdagmiddag in Leiden de Docos-dito's bekampen. Aanvang 3.30 uur; vertrek per fiets 2.30 uur van Leidse Buurt. D.O.S.R.Lugdunum. Voor de Zondag a.s. te spelen wedstrijd DOSR Lugdunum is het Lugd.-elftal ah: volgt opgesteld: doel: van Oudshoorn, achter: van Pijlen, Bronsgeest; mid den: Volkers, van Es, Pardon; voor: Quist, van Kommer, Teeuwen. Ver hoeven, Douma. Vertrek per Maarse en Kroon ca. 1.30 uur. In verband met de te verwachten grote belangstelling zullen de diensten van 13 en 14 uur extra worden versterkt. Oranje Groen. A.s. Zondag speelt Oranje.Groen haar eerste wed strijd voor de promotie op haar eigen terrein aan het Zwarte Pad te 2 uur tegen Meerburg 1 een tegenstander, die gezien de pogingen van verleden jaar ook dit jaar zijn uiterste best zal doen om het dit jaar tot een bo ter resultaat te brengen. Maar ook Oranje Groen loopt met 4e klasse idealen rond, zodat deze wedstrijd zeer zeker het aanzien waard zal zJjn. Oranje Groen komt in de vol gende opstelling uit: doel: P. de Klerk; achter- C. H. de Groot en J. Ottenhof; midden E. B. Jordens. C. H. Fuchs en J. Koet; voor: J. v. Belkum, T. van Waveren, W. Ver hoeven, P. J. van Haasteren en J J. de Groot. Foreholte. Voor Zaterdag en Zondag 6 en 7 Maart waren oor spronkelijk de volgende wedstrijden vastgesteld: 6 Maart Foreholte aSJC a 3.30 uur; KRV aForeholte b 4 uur. 7 Maart: Roodenburg 4Foreholte 2, 2 uur. Forholte 3Lugdunum 7, 2 uur; Stomp.Boys 3Foreholte 4, 12 uur. DocosAForeholte A 2*30 uur; Foreholte BUDO A, 12 uur. Toen het clubblad was afgedrukt i& de wed strijd VVLV I—Foreholte I om 2.30, uur ingelast, men zie daarvoor de be kendmaking van gewijzigde opstel lingen op de bekende "adressen. Wet. Boys. Voor Zondag is er door omstandigheden slechts een ma tig programma vastgesteld. Wet. Boys III gaat naar Lugdunum VIII. Aan vang 12 uur. Wet> Boys A speelt thuis om 1.20 uur 'tegen Meerburg A. Wet. Boys b is om 12 uur de gast bij St. Bernardus a en de Wet. Boys asp. zullen de rol van gastheer ver vullen tegen de St. Bernardue-asp. Aanvang 12 uur. CRICKET DERDE TESTMATCH WEST-INDIë—ENGELAND. In de derde test-match tegen Enge land sloten de West-Indiërs hun eer ste innings op 297 voor 8. De Engelsen scoorden daarna 110 voor het verlies van 9 wickets in hun eerste innings.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3