Ofaf De financiële positie van het burgerlijk Rijkspersoneel Radio RECHTZAKEN Begin van een televisie-dienst! ALS DE HEIDE BLOEIT VRIJDAG 5 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Verschillende verbeteringen worden toegepast Het A.N.P. ontving het navolgend communiqué: De onderhandelingen, welke ge,- durende meerdere maanden zijn ge voerd tussen de vertegenwoordigers van de organisaties van overheids personeel en de regeringsdelegatie betreffende verbetering van de fi nanciële positie van het burgerlijk rijkspersoneel hebben tenslotte dank zij het begrip, dat over en weer bleek te bestaan voor de wederzijds uiterst moeilijke positie, thans tot overeen stemming geleid. Als resultaat van deze onderhan delingen is overeenstemming bereikt op de volgende basis: 1. De bijdrage voor eigen pen sioen, welke wordt verhaald op de genen, die onder de pensioenwet vallen, wordt verminderd van 4J4 tot 2 Hoewel het de bedoeling is, dat de ze maatregel zal ingaan per 1 Ja nuari 1948, acht de regering termen aanwezig voor het thans in Rijks dienst werkzame personeel aan deze verbetering in zoverre terugwerken de kracht te verlenen, dat aan dege nen, die gedurende het gehele jaar 1947 in rijksdienst zijn geweest en op wie in bedoeld jaar een bijdrage voor eigen pensioen is verhaald, een bedrag zal worden gerestitueerd, dat globaal overeenkomt met een even redig deel van het uit dezen hoofde over dat jaar ingehouden bedrag. Teneinde een spoedige uitbetaling van de deswege over 1947, te resti tueren bedragen in de hand te wer ken, zal een administratief gemakke lijk uitvoerbare vorm worden geko zen, in die zin, dat niet alle wijzigin gen in de pensioengrondslag, welke in bedoeld jaar hebben plaatsgevon den, zullen moeten worden herbere kend. Bovendien zal nog worden bezien in hoeverre ook restitutie zal kunnen worden gegeven aan degenen, die in de loop van 1947 zijn gepension- neerd. 2. De regering aanvaardt in be ginsel een wijziging van de Pen sioenwet, waardoor ook de arbeids contractanten, die tenminste twee jaar in dienst zijn, ambtenaren wor den in de zin van deze wet, tenzij zij belast zijn met werkzaamheden, die een kennelijk tijdelijk karakter dra gen. ZATERDAG HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.45 Gram.platen; 8.00 Nieuws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Ochtendconcert, 10.15 Kamermuziek van Russische compo nisten, 11.00 „De Zonnebloem", 12.03 Willy Francois, orgel. 12.33 Het or kest zonder naam, 13.00 Nieuws, 13.30 Vervolg orkest, 14.10 Gram.platen, 14.20 Engelse les voor beginners, 14.40 Het Vaudeville-orkest, 1515 Concert der jongeren, 16.00 Gram.pla ten, 16.20 Zedenverwildering, 17.00 „De Wigwam", 18.00 Duo Schutte en De Raaff, 13.15 Journalistiek week overzicht, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 17.30 Soir de musette, 19.50 Banden die binden. 20.00 Nieuws, 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet; 20.30 Lichtbaken, 22.15 Omroeporkest, 21.00 „Negen heit de klok, 23.00 Nieuws, 23.25 Avondconcert. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte morgenklanken, 9.35 Gram.platen, 10.00 Morgenwij ding, 10.20 Radiofeuillcton, 10.35 Recht tot het hart, 11.00 Voor de ar beiders, 12.00 Hasse Kahn's ensemble, 12.33 Johan Jong, 13.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers, 13.50 Klanken uit Ha waii, 14.00 Het Nederlandse lied, 14.15 Harmonie-orkesten, 15.00 Gronden in handen der gemeenschap, 15.15 Geva rieerd programma, 16.00 Esperanto en de jeugd, 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor, 16.45 Artistieke staalkaart, 17.10 Radio Philharmo- nisch orkest, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Om en nabij de twintig, 19.00 Clara Haskil, 19.45 Het probleem der Russische kerk. 20.00 Nieuws. 20.15 Vindobona Schram- mel'n. 20 45 De zang van de maand, 21.15 De Documentenoorlog, 21.30 In de balzaal, 22.00 „De vrouw in de mist", hoorspel, 22.30 Metropole-or- kest, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.platen, 23,45 Om het wereldkampioenschap schaken. 3. De garantie-lonen voor de ge huwden worden verhoogd met ƒ200'sjaars. 4. de 5 ongehuwden-aftrek komt te vervallen. 5. De met ingang van 1 Juli 1947 doorgevoerde incorporatie van de tij delijke toelage in de wedden boven f3000.welke in tegenstelling tot die voor de wedden van 3000. cf minder 'sjaars slechts 5 der toenmalige wedde heeft bedragen in plaats van 10 wordt herzien in dier voege, dat m.i.v. 1 Januari 1948 alsnog een bedrag, overeenkomende met de destijds geïncorporeerde toe lage ad 5 aan deze wedden wordt toegevoegd. 6. De technische herziening van het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijksambtenaren 1934, welke beoogt verbetering te brengen in die bezol digingsschalen, welke in het raam der onderlinge verhoudingen daar voor in aanmerking komen, zal te rugwerken tot 1 Januari 1948. Bij deze herziening, welke zich in een gevorderd stadium bevindt, wordt voorts nagegaan in hoeverre daarbij tegelijk kan worden tege moet gekomen aan de bezwaren, voortspruitende uit de huidige classi ficatie der gemeenten. De maatregelen, vermeld onder 3> 4 en 5, worden bij de technische her ziening van het Bezoldigingsbesluit tevens daarin opgenomen. Tenslotte ligt het in het voorne men der regering de besturen der la gere publiekrechtelijke organen uit te nodigen de daarvoor in aanmer king komende boven weergegeven maatregelen van overeenkomstige toepassing te verklaren op het perso neel, in dienst van deze organen. HERDENKING VAN DE PAUS KEUZE IN DEN HAAG. Ter gelegenheid van de herden king van de Pauskeuze, zal de pau selijke Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, op Zondag 7 Maart, des ochtends te tien uur in de dekenale kerk van St. Jacobus aan de Park straat een Pontificale H. Mis cele breren. Het koor zingt daarbij het 8-stem- mig „Ecce Sacerdos" van Anton Bruckner en de Mis van Willem Heydt. De plechtigheid wordt met het Gregoriaans „Te Deum" besloten. Cachets (Mijuhardtjes) Bij kou, griep en pijn, zullen zij Uw snelle^ielgerwi|n^oo^^^3^t. Gedelegeerden van het opperbestuur Nieuwe regeling voor Indonesië Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming van de heren Van Vre- denburch en Neher tot „gedelegeer den van het opperbestuur" in Indo nesië te verwachten, met gelijke rang en waardigheid als ministers. De heren Neher en Van Vreden- burch worden aangewezen als „gede- kgeerfden van het oppsrbestuur" om met de landvoogd overleg te plegen, telkens wanneer diens algemeen be stuur de algemene belangen van het Koninkrijk raakt. Wanneer deze regeling aldus tot stand mocht komen, zou het in de bedoeling liggen, het betreffende Koninklijk Bes1 uit aar, de Staten- Generaal méde te delen en bij sup- pletoire begroting de nodige gelden aan te vragen. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft gister avond in het wijkgebouw „Bethel" van de Ned. Hervormde Gemeente in de Schwenckestraat te 's Gravenha- ge een lezing bijgewoond van prof. dr. K. H. Miskotte, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prinses Juliana heeft het ere voorzitterschap aanvaard van het Ne derlandse comité „United Nations Ap peal for children" (Verenigde Naties helpen het kind). Te Tegelen is een gebouw van Kurstjens Dakpannenfabriek, gevuld met glazen dakpannen, afgebrand. Schade ongeveer 80.000. Bij de inbraak in het distributie kantoor te" St. Hippolytushoef zijn ge stolen: 500 levensmiddelenkaarten, 200 levensmiddelenkaarten voor zie ken, ruim 800 schoenenbonnen, ruim 3600 rantsoenbonnen, ruim 1500 tex tielpunten, enige honderden speciale vergunningen, 300 eenheden brand stoffen en 10.000en rantsoenen aan door detaillisten ingeleverde coupu res, o.m. 6000 voor tabak, 15.000 voor vleeswaren, 30.000 textielpunten, 10.000 eenheden brandstoffen en eni ge duizenden eenheden industrieko len. Onder het voorportaal van de Grote Kerk te Leeuwarden bevindt zich de grafkelder, waar 16 leden van hei Huis Ornaje-Dietz o.w. verschil lende rechtstreekse voorouders van H. M. de Koningin begraven liggen. Friesland wil nu, al^ huldeblijk bij het regeringsjubileum, boven deze grafkelder een monument oprichten. De douane te Roosendaal arres teerde zekere V. uit Brussel, voorheen fabrikant te Breda, die voor een be drag van ruim honderdduizend gul den aan aandelen en certificaten trachtte te smokkelen. De stukken be hoorden aan een Nederlandse dame, eveneens te Brussel woonachtig, maar stonden op naam van V. Dr. Paul Julien is te Wassenaar teruggekeerd van zijn 13e Afrika- reis, waar hij anthropologische on derzoekingen heeft gedaan in Tan ganyika en de Congo. Twee retraites voor niet-katho- lieken worden gegeven in het „Zon nehuis" te Büthoven. De eerste is voor dames- en meisjes en wordt van 1922 Maart gegevep onder leiding van pater dr. J. Nota S.J. De retrai te voor heren, welke van 25 April duurt, staat onder leiding van pater P. van der Ven S.J. Het kasteel Chaloen te Valken burg, wordt geheel gerestaureerd. Een deel ervan wordt ingericht als museum. Een deel van het park wordt voor het publiek geopend. De burgemeesters Oud en Mat- ser en de heeer Arkema, die een reis door de V.S. maken, ontvingen te Grand Rapids nieuwe costuums, in de Stad Holland schoenen. De prior van de St. Adelbertus- priorij te Egmond-Binnen, Dom J. J. Huijben, is voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden. De gemeenteraad van Voorburg heeft ejen commissie ad hoe inge steld. om na te gaan, of wethouder Jonkergauw zijn eigen belangen als advocaat laat praeveleren boven de belangen van de gemeente. De wet houder zelf adviseerde de motie aan te nemen er) drong aan op spoedige behandeling _van de gehele zaak, op dat een einde gemaakt zou kunnen worden aan de sensationele voor stelling in sommigs persorganen. Een 12-jarige wielrijder, H J. Mensink, wonende Lijnbaan te Den Haag, is door een vrachtauto over reden en gedood. Een nauwgezet onderzoek door de politie heeft uitgewezen dat in de nacht van 28 Februari uit de kluis van de Coop. Landbouwers bank te Barneveld f 94.532 is gesto len. De buit is dus aanzienlijk gro ter dan men aanhankelijk had bere kend. BUITENLAND. In geheel Oostenrijk zijn de ar beiders van de schoenfabrieken in staking gègaan uit protest tegen de arbeidsvoorwaarden De internationale brug te Beho- biz, de voornaamste verbinding tus sen het Franse e» Spaanse deel var het Baskenland, is Woensdag officieel opengesteld. Een Joods convooi is bij het vliegveld Kalandia ten N. van Jeru zalem op een landmijn gelopen. Daar op kwamen honderden Arabieren uit een hinderlaag te voorschijn en ont stond een vuurgevecht, waarbij alle 18 Joodse begeleiders van het con vooi werden gedood. In het kader van „Weraldkinder- dag" het afstaan van één dag loon of salaris ten behoeve van de hon gerende kinderen over de gehele we reld hebben koning Gustaaf van Zweden, de kroonprins, de ministers en alle Zweedse parlementsleden één dag van hun inkomen aan deze actie afgedragen. Een schooljongen in Yorkshire had het land aan schoolgaan. Hij wist raad en stak dc school eenvoudig in brand. Jammer voor hem werd de brand tijdig geblust en kreog de on dernemende jongeling straf. BEURS OVERZICHT Zonder dat de internationale poli tieke en monetaire situatie de laat ste 24 uur ingrijpende wijziging heeft ondergaan, ontstond heden aan de effectenmarkt een levendige beweging in de koersen der aande len, gepaard gaande met een zeer vaste stemming voor de leidende in ternationale fondsen, waarvan ook de andere afdelingen de invloed on dervonden. Er bleek grote kooplust te bestaan voor verschillende soor ten aandelen en deze vraag schreef men ter beurze in hoofdzaak toe aan de vrees voor devaluatie. Wellicht, is hieraan niet vreemd het feit, dat Engeland de laatste 100 millioen dollar heeft opgenomen en daarmede zijn voor. 20 maanden van Amerika ontvangen crediet volledig heeft ver bruikt, waarmede opnieuw de moei lijke dollarpositie van Weft-Europa en de noodzaak der Marshallhulp in het licht is getreden. De vraag naar aandelen deed vrij scherpe koersstijgingen ontstaan, die slechts door lichte fluctuaties wer den onderbroken, terwijl het slot merendeels op het hoogste punt van de dag kwam. Prolongatie 2 yk procent. VOORMALIGE PRA-RECHERCHEUR VEROORDEELD. Conform de eis heeft de Amster damse Arrondissements Rechtbank hedenmorgen de 37-jarige J. F. van B., .een voormalig PRA-rechercheur, tot 4 maanden gevangenisstraf ver oordeeld plus 5 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar De veroordeelde is in hoger be roep gegaan. Hij had eind 1946 na zijn ontslag bij de P.R.A. te Amsterdam enige stukken onder zich gehouden, die betrekking hadden op een zaak, die hij tot iedere prijs wenste te zien uitgezocht en waarvan hij meende, dat de recherche deze in de doofpot wenste te stoppen. Voorts had hij te Nieuwe Amstel meubelen in beslag genomen, die een melkslijter aldaar weigerde aan de Joodse eigenaar te retourneren, waarbij hij zich ten on rechte voor rechercheur van de P R.A. had uitgegeven. BIJZ. GERECHTSHOF. Het Bijz. Gerechtshof te Den Haag deed heden uitspraak in de zaak te gen de landbouwer J. L. Heemskerk uit Hazerswoude, tegen wien de proc. fiscaal 5 jaar met aftrek had geëist wegens vrijwillige dienstneming bij de Waffen-S.S. Het Hof veroordeel de hem tot 5 jaar met aftrek. ïïlokqen De kuise Susanna Susanna is een van die heerlijke vrouwen-namen, welke ondanks de zwoele schilderijen, die de scène in het bad uitbeelden voor het Christenvolk gelijkluidend is geble ven met tere kuisheid. Susanna is ook de naam van een Romeins meis je, dat om wille van haar standvas tige maagdelijkheid, onder keizer Diocletianus de marteldood onder ging. In haar kerk kwam de paus op deze dag de H. Mis opdragen; het is dus voor de hand liggend, dat in het epistel het verhaal verteld wordt uit de profeet Daniël over de kuise Susanna. Zij woonde in de toenmalige wereldstad Babyion en was „buitengewoon schoon en god vrezend". Er woonden daar ook twee oude mannen, aanzienlijke heren! die van hartstocht voor het mooie meisje waren ontvlamd. Toen Su sanna op een warme zomerdag een bad nam in de dool hoge'muren om geven tuin van haar vader, wisten de twee oude heren in de tuin bin nen te dringen. Susanna riep luid keels om hulp. De bedienden storm den de tuin in, maar de oude heren verklaarden, dat zij Susanna betrapt hadden op overspel met een jonge man. En omdat het zulke aanzien lijke en voor het oog van de we reld zulke rechtschapen heren wa ren, werd aan hun schandelijke leu- gên geloof gehecht. Susanna zou gestenigd zijn zij was reeds op weg naar de gerechtsplaats toen Daniël op overluide toon een hartig woordje begon te spreken. De rechts zitting werd heropend en daarbij bleek, dat de twee heren elkaar te genspraken. De een had Susanna be trapt onder een mastiekboom en de ander onder een eik! „Zo werd die dag onschuldig bloed van de onder gang gered." De twee leugenaars werden ter dood gebracht. In het evangelie komen we mid den in een even rumoerig tumultje tërecht. In de voorhof van de tempel te Jerusalem zit Christus rustig te leraren, als er met veel gedrang en misbaar een overspelige vrouw voor Hem wordt gebracht. Maar de schrif- geleerden en Farizeeërs de aan zienlijksten en de vroomsten van de stad bleven haar beschuldigen, om uit te horen, wat Christus daar nu wel van zeggen zou. Maar Chris tus boog zich voor-over en schreef met de vinger in het stof van het plaveisel. En toen zij door bleven vragen, richtte Christus zich op, keek de omstanders een voor een aan en zei: „Wie van u zonder zonde is, werpe de eerste steen op haar!'' En Hij boog zich weer voorover en schreef op de groiïd. „Toen ze dit hoorden'' verhaalt de apostel Joannes in rijn evangelie „gin gen ze heen, de een na de ander, maar de oudsten het eerst. En Jezus alleen bleef met de vrouw in de kring. Nu richtte Jezus zich op en sprak tot haar: „Vrouw, waar zijn ze gebleven? Heeft niemand u ver oordeeld?" Ze zeide: „Niemand Heer." En Jezus sprak: „Ook Ik zal u niet veroordelen; ga heen, en zon dig voortaan niet meer." LeicTs polilie-opparwacht- meester staat terecht Stammend uit een volkomen "Nat. Soc. gezin, waar deze politieke begin selen hem als met de paplepel waren ingegoten, behoefde het weinig ver wondering te baren, dat de 30-jarige vaandrig bij de Staatspolitie, Jac. M. Zitman uit Oegstgeest, tijdens de be zetting tot een fanatiek lid dier par tij was uitgegroeid. Aanvankelijk bij zijn vader op een electrisch-technisch bureau werkzaam, toen wachtmees ter bij de veld-artillerie en daarna bij de C.C.D. werkzaam, ontolooide zich eerst tijdens de oorlog zijn nat. soc. gevoelens ten volle door zich bij de Waffen S.S. en de Germaanse S.S. aan te sluiten. Na terugkeer uit Rus land ontving hij in Schalkhaar poli tionele-opleiding, vanwaar hij als op perwachtmeester-instructeur naar Leiden werd gezonden. Het was hier vooral dat hij als Grüne-pojizei-man, onder commando van de beruchte van Egmond en de niet minder schurk achtige Hofman, deelnam aan opspo.- Voorlopig alleen voor Eindhoven De N.V. Philips Radio overweegt plannen om experimentele uitzendin gen te gaan doen op een zo grote schaal, dat practisch van het begin van een televisie-dienst kan worden gesproken. Binnen zeer korte rijd aldus „Parool" zal Philips namelijk een televisiedienst beginnen in de stamfabriek te Eindhoven, waardoor enkele malen per week gedurende de gehele avond een televisie-programma zal worden verbreid. Aangezien deze uitzendingen op zeer korte golven schieden» zullen zij slechts in Eind hoven en naaste omgeving ontvangen kunnen worden. Daarnaast echter wordt druk ge werkt aan een plan, om dergelijke ex perimentele uitzendingen te gaan doen met een zender van behoorlijke caoaciteit in de fabrieken van de N. S.F. te Hilversum. Dit zou beteke nen, dat deze uitzendingen in het ge hele Gooi en in Amsterdam, wellicht ook Haarlem en Utrecht, ontvangen zouden kunnen worden. Zoals men weet, fabriceert Philips al sinds geruime tijd televisie-ont vangapparaten, tot dusverre echter alleen voor export. Of en wanneer apparaten voor binnenlandse verkoop beschikbaar zullen komen, is niet be kend. Het onderhouden van een televisie diens is een zeer kostbare geschiede nis en ook aan de ontvangzijde kost televisie veel geld. Vooral in Ameri ka echter neemt de televisie grote omvang aan. Daar worden de kosten van de uitzendingen namelijk voor een groot deel betaald door adver teerders, die door middel van de te levisie reclame voor hun producten maken. Bovendien ondervindt de te levisie in de Verenigde Staten grote steun door de aanstaande presidents verkiezingen, doordat de politieke partijen er verkiezingspropaganda mee voeren. Toch zijn ook daar nag niet zo bijster veel ontvangers in bedrijf. Vol gens de cijfers van de directeur van Radio Corporation of America, David Sarnoff, zijn er thans ongeveer 175.000 televisie-toestellen in gebruik. De vraag naar toestellen is echter zeer groot en de industrie werkt aan de lo pende bond. In 1948 zullen ongeveer 750.000 toestellen worden afgeleverd als minimum. De omzet aan televisie toestellen wordt voor dit jaar op 500 millioen dollar geschat, hetgeen vier maal zoveel is als het publiek in de eerste twee jaren van de gewone om roep voor ontvangtoestellen uitgaf. RADIO-UITZENDING VAN EEN PARLEMENTS ZITTING. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in het voornemen van de Wereldom roep de vergadering der Tweede Ka mer, waarin de wijziging der West- Indische staatsregelingen zal worden behandeld, uit te zenden. lis is voor de eerste keer in de parlementaire geschiedenis, dat zulks 'met betrek king tot deTweede Kamer gebeurt. Het is de bedoeling,- dat deze be handeling in één dag geschiedt. De voornaamste passages uit de redevoeringen der leden zullen op gramofoonplaten worden vastgelegd, zodat een gecomprimeerd verslag mogelijk wordt, met toevoeging van een verbindende tekst. De uitzen ding zal in de nacht na de behande ling, half 2m plaats hebben en om streeks een" uur duren. Eenzelfde handelwijze is gevolgd ten aanzien van de opening der rond-tafel-confe- rentie. De uitzending daarvan blijkt een groot succes te zijn geweest. s WEERSVERWACHTING g en na het optrekken van de mist g o flink oplopende temperaturen, o g Weinig wind. 5 onooooooooooonoonooooooooooooooooo ring en huiszoekingen, in de omge ving van Leiden, Leiderdorp en Voorschoten, bij de razzia's op on derduikers die zich aan de arbeidsin zet poogden te onttrekken. In rijn re quisitoir verklaarde de Proc. fiscaal, mr. Braun, dat als hij een optelsom van de slachtoffers zou moeten ma ken, dit een zeer hoog getal zou op leveren. Hij wilde echter rekening houden ook met het goede gedrag van verd., waarover zijn vroegere chpf, bij de C.C.D. die als getuige a déchar ge optrad, voorbeelden had genoemd. Mitsdien stelde de Proc. fiscaal de,eis op tien jaar met aftrek van voorar rest. Mr. Trapman, die een karakter schets van zijn cliënt gaf, bracht o.m. naar voren hoe zijn cliënt geweldig anti-communistisch aangelegd, aan de oproep van Seyffart gehoor had gegeven. Als politieman is hij slechts een willoos werktuig in de handen van schurken als Hofman en van Eg- mond gebleken. De eed op de Führer weigerde hij, en ook tegenover de N.S.B.-burgemeester van Leiden hield hij de voet stijf, hetgeen hij met over brenging naar het kamp te Ommen moest betalen. PI. vroeg voor zijn cliënt die ten volle erkende fout te hebben gehan deld, genade voor recht te doen gel den. Het Hof zal 18 Maart uitspraak doen. HAAGSE POLITIERECHTER. De Officier vond, d»t de tim merman L. C. van W. uit Benne- broek een echte deugniet is, want het was een brutaal stukje, dat hij in Sassenheim uithaalde waar een in een schuur opgestelde motor werd gesloopt en gestolen. Dat deed ver dachte, omdat hij geld nodig had (zoals hij vertelde) hetgeen de Offi cier geen excuus vond, en waarom hij drie maanden gevangenisstraf eiste. De politierechter veroordeelde tot zes weken gevangenisstraf. De landarbeider N. L. B. uit Leidschendam houdt erg van een snoepje; en hij gapte er zelfs voor. Bij zijn baas nam hij haver, eieren, appelen en-peren weg, die hij ver kocht om aan geld voor de snoepe rij te komen. Schandelijk noemde de Officier dat, en hij eischte twee maanden gevangenisstraf. De rech ter veroordeelde tot een maand ge vangenisstraf. E. B. te Leiden had de kans ge kregen om een vloerkleed te kopen, zonder er textielpunten voor te ge ven. Die kans bracht hem echter bij de rechter, waar door de Officier 25.boete of 10 dagen hechtenis, en verbeurd verklaring van het vloerkleed werd gevraagd. De rech ter veroordeelde tot dit laatste, en legde ƒ10 boete op. 8 DOOR ANNY VAN PANHUYS 8) Er kwam een eigenaardige uit drukking in de ogen van Van Kem pen. „Ik verheug mij over uw be sluit en om te voorkomen, dat het u morgen zou spijten, zullen wij on middellijk het vernietigingswerk be ginnen." „Zoals u wilt, professor''. Een droevig lachje kwam op het gezicht van de jongeman. „Wat niet waard is te leven, moet dan maar sterven." Opmerkzaam keek hij toe, hoe van Kempen met de partituur naar de open haard ging, de bladen er uit scheurde en ze op het vuur leg de. Een vlammetje sprong omhoog lekte aan het papier, werd groter en vuriger. De professor 'legde nieuw voedsel op vlammen, die het werk van Dirk Willebrands gretig ver slonden. Het papier knetterde; het was alsof er een treurzang, klonk, gelij kend op zacht geween. Dirk stond er luisterend bij. Ja, een wenen klonk uit het vuur. Het waren zijn liederen, zijn aria s, zijn koren, die hij met geestdriftige scheppingsdrang had neergeschreven Een snikken was het. Klonk daar niet het fijne stemmetje van het lied: Als de heide bloeit, mijn lief, dan keer ik weer?... Dirk voelde een vreselijke druk in zijn keel en hij beet de tanden op elkaar om het niet uit te schreeu wen. Zijn mooie toekomstdromen la gen daar in de haard en gingen in vlamen op „Houd op, houd op!" had hij wil len roepen, maar het was al te laat. Alles, wat hem roem en eer had moeten brengen, was tot as gewor den.'' „Ik heb het libretto, dat bij de partituur lag, mee verbrand," zei de professor, terwijl hij een raam open de om de brandlucht te verdrijven. „De tekst deugde ook niet."' Dirk knikte droevig. „De tekst was van mij." „Nu heeft u zeker een duplicaat van de gehele partituur thuis, in uw lessenaar, nietwaar? Onwille keurig zult u die melodiën weer spe len, u daaraan vasthechten en zo het gehele werk weer opbouwen." „Dan zou de vernietiging van de partituur geen doel hebben gehad,'' antwoordde Dirk moedeloos. „Wees gerust, professor. Ik heb, toen ik u het mmanuscript bracht, alle klad jes vernietigd en ook van de tekst bezit ik geen copie.'' Nu drukte Van Kempen hem de hana. „Dat is dus in orde beste vriend. De hoofdzaak is, dat u moet wachten eer u zich weer waagt aan een nieuw werk. Houdt steeds voor ogen: Laten rijpen! Volgïoeien!" Toen Willebrands het vertrek ver aten had. gevoelde van Kempen ,P1 geweldige aandrang om hem terug te roepen en te zeggen: „Ik heb u wat voorgelogen! Uw opera was een meesterstuk, een kostbaar meester stuk.'' Maar het volgende ogenblik had hij die opwelling al onderdrukt en lachte hij tevreden. Hij wist, dat zijn plan gelukt was. De volgende morgen zond hij aan zijn vriend in New York zijn pas voltooide opera, zoals hü schreef. Een opera in twee akten, getiteld: Veroverd Land. „Waar zou Dirk toch blijven?" vroeg mevrouw Boymans bits. Zij had een rond kindergezichtje, wat helemaal niet paste bij haar scher pe stem. „Misschien heeft de professor hem aan de praat.gehouden," antwoordde Josine. ,Daar komt hij aan." zei. de ma joor, die aan het raam had gestaan. Even later hoorde men de jonge man e trap opgaan, rijn kamer bin nentreden en de deur met een bons achter zich toewerpen. „Sapperloot, wat mankeert hem? Anders komt hij toch eerst ons even goededag zeggen." De oude heer keek zijn vrouw aan, die rich met naaiwerk aan de ronde tafel had neergezet. Zij schud de langzaam het hoofd. „Ik weet het niet, maar hij is te genwoordig zo vreemd, helemaal niet meer zo aardig en hartelijk als vroe ger. Het lijkt wel, alsof hij iets voor ons verbergen wil." „Och hij is toch kunstenaar,'' zei Josine „Die mensen kunnen niet zo evenwichtig zijn als de gewone ster velingen." „Hoor me dat meisje eens aan!" De majoor gierde het uit. „Zou men niet zeggen, dat zij midden in een kring van kunstenaars leeft?'* Josine wilde zich verdedigen en hernam: „Ik ken Dirk toch en bui tendien lees ik zoveel in de kran ten over kunstenaars. Daardoor weet ik, dat zij anders zyri dan de door snee-mensen, zoals er honderden langs de straat lopen." ,,'s Jongen 's jongen, wat neem je het voor hem op." De oude heer kneep de ogen eens dicht en scheen er nog wat bij te willen voegen, maar hij zweeg, want uit de kamer van Dirk klonk nu een helse muziek. Dolle loopies, zware accoorden, dan een duizelingwekkende wals, ge volgd door een warreling van klan ken zonder rhythme of maat. „Dat lijkt, alsof een troep wilde dieren tegen elkaar is losgelaten," merkte de majoor woedend op. „Is de jongen gek geworden?" Josine was opgesprongen. Zij wist, wat dat betekende en ook waar om Dirk zo lang was weggebleven. Zij begreep, wat die woeste tonen te beduiden hadden en een hevig me delijden welde in haar op. Dirk zat boven aan de piano en schreeuwde in razende klanken zijn teleurstel ling uit. En nu wist het jonge meis je, dat zijn verwachtingen, wat be treft zijn opera niet vervuld was. „Arme Dirk," zei zij en het leek, dat zij ging schreien. „Wat betekent dat?" De oude heer sloeg boos met de vuist op de tafel. „Die jongen loopt al een paar we ken rond met een gezicht als een oorwurm. Nu maakt hij een lawaai, alsof hij krankrinng was geworden en slaat de piano kapot. En jij staat daar en zucht „Arme Dirk!" Er is iets gebeurd en jij Josine, weet er van. Spreek, meisje zeg ons, wat er aan de hand is. Ik heb geen lust om raadsels op te lossen."' Maar Josine lette helemaal niet op hetgeen haar vader zei. Zij luisterde slechts naar het spektakel daarboven. „Ik ga naar hem toe,' riep zij uit en snelde naar de deur. „Ik maak mij bezorgd over hem." „Halt," schreeuwde haar vader en hield haar aan haar arm vast. „Ik begrijp er wel is waar nog niets van, maar je zult toch niet kunnen belet ten, dat ik meega." Boven leek het, alsof alle duivels uit de hel waren los gebroken. ,,'t Is om gek te worden,' riep de majoor en snel liep hij de trap jop naar de kamer van Dirk. Deze zat nog met zijn hoed op het hoofd zoals hij thuis was gekomen en sloeg op de toetsen los, alsof hij zich wilde verdedigen tegen een sterke tegenstander. Hij bemerkte niet eens, dat de majoor binnen kwam en Josine met haar moeder ook al aan de deur stonden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2