Man en Vrouw vormen een volmaakte gemeenschap Gemeenten krijgen meer te zeggen in de woningbouw DINSDAG 2 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ANTON VAN DUINKERKEN: DE MAATSCHAPPIJ is ontwricht en als men spreekt van heroprichting en wederopbouw, dan geldt dit het materi&e, want van een geeste lijke heropleving is helaas nog weinig te bespeuren. Als wij echter de maatschappij geestelijk willen heropbouwen, dan moeten wij beginnen bij haar oorsprong: het gezin. Lofwaardig is daarom de activiteit van de Kath. Bond voor het Gezin, waarvan tot nu toe in Leiden allen de afde ling der Petrus-parochie heropgericht is en die, haar taak begrijpend, gisteravond in de foyer der Stadsgehoorzaal een culturele avond belegde, waarvoor zij niemand minder dan Anton van Duinkerken als spreker had uitgenodigd. EEN MAGISTRALE REDE Verwelkomd door de voorzitter, de heer A. van Dijk, ving prof. W. As selbergs, meer bekend als Anton van Duinkerken, zijn rede aan over liet onderwerp „Gezin en maatschappij". Helaas moeten wij dit verslag beper ken tot een korte samenvatting. „Wat is eigenlijk het gezin? Tus sen man en vrouw kunnen verschil-, lende verbindingen bestaan, die nochtans geen gezinsverband vormen. De H. Augustinus zegt: Man en vrouw, die uit wederzijdse genegen heid een huwelijk aangaan, vormen de eerste gemeenschap: het gezin, ook als er geen kinderen zijn. De Kerk vader heeft bij het huwelijk de voort planting niet op de eerste plaats ge steld. Het huwelijk is het middel tot voortplanting, doch twee mensen trouwen, omdat ze elkaar liefhebben, de biologische toekomst komt erbij. De huwelqksdeugd is trouiV en de vruchtbaarheid een zegen, welke aan die trouw gegeven wordt. Aug. noemt de vruchtbaarheid dan ook de uit breiding der gemeenschap. Man en vrouw vormen samen een volmaakte gemeenschap. Het is niet waar dat de Kath. Kerk op een zo groot mogelijk aantal kin deren aandringt, zij dringt aan op zo edel mogelijke gezinnen. En dat is afhankelijk van de wederzijdse liefde van man en vrouw, waarvan de kin derzegen een uiting is. Als we ons de onmogelijke situatie voorstellen dat iedereen. zonder uitzondering, het coelibaat zou aanvaarden, dan zou zelfs de Paus daar niets tegen kun nen doen. Liefde is immers geen plicht, doch een recht waarvan men vrijwillig afstand kan doen om edele motieven. Het gezin heeft voor de maatschap pij als eerste betekenis een haard te züjn van genegenheid, om aan de maatschappij voor te houden hoe zij zijn moest. In die huiselijke haard vindt de maatschappij de spiegel der genegenheid, die de samenleving der mensengroepen moet ordenen. Hulp in het gezin. Na de magistrale rede, in vloeiende zinnen van stoer proza, voorgedragen met een enthousiasme en overtui ging, waarvan de vonken op de toe hoorders moeten zijn overgesprongen, voelde de geestelijk adviseur, kape laan W. Bende, zich slechts „een sta melende knaap". Naar onze mening echter een knaap, die zeer wel wist, wat hij zeggen wilde en hoe hij het zeggen moest. Spr. gaf een aanspo ring om zich te melden als hulp in die gezinnen, waar dat nodig is. Helaas is de liefde, waarmede wij elkander moeten beminnen, zo vaak ver te zoeken, want deze bond zou overbo dig zijn, als men het Goddelijk gebod der liefde werkelijk zou beleven. Waarom zijn er tegenwoordig zo wei nig kloosterroepingen? Omdat men de godsdienst niet meer kent en dus het Goddelijk gebod der liefde niet beleeft. Het is treurig een oproep te moeten doen om hulp in gezinnen, waar dit in bepaalde gevallen nodig is; het is een schande, dat ouders P. C. G. A. WIJKMANS. f In de ouderdom van 66 jaar is overleden de heer P. C. G. A. Wijk- mans, oud-referendaris ter gemeen te-secretarie en oud-directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale za ken hier ter stede. Na aanvankelijk bij het onderwijs werfczaam te zijn geweest, was de heer Wijkmans enige tijd in functie bij de politie, om vervolgens tijdens de mobilisatiejaren '14'18 belast te worden met militaire zaken, afd. kost winnersvergoeding. Begin 1923 werd hij overgeplaatst naar de afdeling Gem. Steunverle ning, welke werd los gemaakt van de dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon en die met ingang van 15 Decem ber 1924 werd gecombineerd met de afdeling £ociale Zaken. Met ingang van die datum werd hij benoemd tot directeur van deze dienst, welke functie hij op voortref- fèlijke wijze heeft vervuld tot 1 Juni 1938, toen hem op zijn verzoek we gens gezondheidsredenen eervol ont slag uit de gemeentedienst werd ver leend. Gedurende ongeveer 40 jaar was de heer Wijkmans de volijverige secre taris van de afdeling Leiden van het Ned. Genootschap tot zedelijke ver betering van gevangenen; weinig kor ter ambtenaar van de Kinderwetten en vele jaren ook secretaris van de plaatselijke afdeling van „Pro Juven- tute". In al deze kwaliteiten heeft hij in de loop der jaren een onnoemelijk groot aantal rapporten uitgebracht, - zowel aan de Officier van Justitie als aan andere instanties (o.a. Voogdij raad), welke door de desbetreffende autoriteiten als uiterst gezaghebbend en een volkomen betrouwbaar richt snoer-werden erkend en hogelijk ge waardeerd. De heer Wijkmans nam op het ge bied der reclassering een volstrekt unieke plaats in ons land in. Zijn gro te verdiensten op dit terrein vonden hun officiële erkenning in 'zijn benoe ming tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau, terwijl hem een hartelijke huldiging ten deel viel toen hij op 22 December 1939 het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar werd aangesteld tot ambtenaar van de Kinderwetten. De begrafenis- van het stoffelijk overschot zal a.s. Woensdagmiddag om 3 uur plaats vinden op „Rhijnhof". j soms met vrees opzien tegen een aan staande gebeurtenis, omdat er geen hulp te krijgen is. Daarom moet er een massale aanmelding komen voor hulp in gezinnen. Als de liefde weer terugkeert, zal zij vergezeld zijn van de vredesengel, waarnaar deze chao tische wereld snakkend uitziet. (Se cretariaat: mevr. A. Winkelmolen, Stadhouderslaan 30). „Levensgang". Na de pauze werd de bondsfilm „Levensgang" vertoond, ingeleid door de landelijk voorzitter der Kath. Bond voor het Gezin, de heer J. W. F.' van Meegeren. Deze documentaire film gaf in symbolische beelden het ideale gezinsleven weer, bezien in het licht vooral van een rijke kinderze gen. Met een dankwoord aan de spre kers, sloot de heer van Dijk deze goed bezochte en uitstekend geslaag de bijeenkomst. Koos van „de Soos" jubileerde Kon. onderscheiding verleend Gisteren was het op de Societait „Minerva" de dag van „Koos", de trouwe societeitsbediende, die nu al 40 jaar lang vele generaties heeft zien komen en gaan. Teneinde dit feest op zo luisterrijk mogelijke wijze te vieren werd gistermiddag een receptie gehouden, waar een onafgebroken stroom van bezoekers twee uur lang voor Koos en de zij nen heeft gedefileerd en waarbij vele hartelijke woorden zijn gespro ken en legio geschenken zijn aange- boden.vVooraf vond in intieme kring een huldiging plaats door de Com missie van Orde en Vertegenwoor diging, waarbij o.a. het woord is ge voerd door de praeses, de heer H. H. van Scherpenberg. Een koninklijke onderscheiding. Tijdens de hierna gehouden re ceptie zijn ook nog vele goede en van waardering getuigende woor den gesproker!. Burgemeester jhr. rpr. F. H. van Kinschot, die de rij van sprekers opende, herinnerde aan de komst van Koos op de socië teit, toen Knaap nog een echte knaap was. In verschillende func ties, thans als zaalchef, heeft Koos met bijzondere trouw en toewijding de sociëteit en daarmede ook het studentencorps gediend. Maar ook in de kring der oud-alumni is Koos 'n gaarne geziene figuur, een persoon lijkheid, die rrret hun leven zo nauw is samengegroeid. De burgemeester deelde hierna mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd om Koos de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. On der groot enthousiasme der aanwe zigen spelde de burgemeester hier op deze koninklijke onderscheiding Koos op de borst. De praeses van het Collegium van het L.S.C., mr.'G. H. Hintzen, bracht .vervolgens de gelukwensen over en wees er op, dat hoewel Koos geen enkele relatie met het Corps mag onderhouden, hij in deze kring toch een ruime en zeer gewaardeerde plaats inneemt. Zitten wij, aldus spr., met een moeilijk probleem, dan is het altèjd weer Koos. die ons uit de moeilijkheden Helpt en ons met raad en daad bijstaat, waarbij hij weet te putten uit zijn rijke en lan ge ervaring. Uit dankbaarheid voor al hetgeen Koos voor het L.S.C. heeft gedaan bood spr. hen? de oor konde van het Corps aan, waaraan hij nog een zilveren brillenkoker toevoegde. Namens het personeel voerde hier na'de heer J. Barentsen het woord, die naast woorden van grote waar dering, ook herinnerde aan het so ciale werk. dat Koos in zo meniger lei opzicht heeft verricht en tot een goed einde heeft weten te brengen, en waarvoor allen hem steeds dank baar zullen blijven. Als blijvend aandenken aan deze dag bood spr. hem een divan- en tafelkleed, een theeservies en een kistje sigaren aan, terwijl mevr. Knaap in de bloernetjes werd gezet. Vervolgens voerden nog 't woord de heer B. M. Th. ten Kate, praeses van het gezelschap „Roterodamum", de chef-kok, de heer Tielenburg, de heer W. E. A. vom Hofe namens de drie dienaren der „blauwe kamer", de heer J. F. van Wijk namens de Visclub „Sla ze d'r uit", die al voor een zeer originele verrassing zorgde (een snoekbaars met een kruikje „Schiedam") en rar. W. J. Geertse- ma namens „Ahasverus", oftewel „de wandelende Jood". Van de zeetf velen, die hierna van de gelegenheid gebruik maakte om' Koos de hand te drukken, noemen wij o.a. prof. mr. R. P. Cleveringa, het bestuur van de Sociëteit „Ami- citia", van de 3 Octobervereniging en tal van oud-alumni en vele an deren. Onder de vele schriftelijke en telegrafische gelukwensen, was o.m. een telegram van mr. E. N. van Kleffens uit Washington en van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. Kesper. Aan het eind van deze receptie heeft Koos nog een uitvoerig dank woord gesproken. Tot slot van dit met zo veel hartelijkheid gevierde feest volgde nog een diner, waar eveneens nog vele goede woorden zijn gesproken. Veertig-jarig jubileum. Heden herdenkt de heer J. Jongbloed de dag, waarop hij voor veertig jaar, in dienst trad bij het Bureau Rijks gebouwendienst. Daartoe werd de Jubilaris met z'n echtgenote en fa milieleden hedenmorgen op het bu reau ontvangen en in net bijzijn van de ambtenaren en het personeel van de Rijksgebouwendienst, toegespro ken door de directeur, de heer L. Bok, die de jubilaris schetste als iemand, die zijn taak steeds vol ijver en plichtsbetrachting, met opgewekt heid en trouw vervult Deze woor- den gingen vergezeld van een boek werk, een persoonlijk geschenk van de heer Bok. Verder werd het woord gevoerd door de districtsbouwkun- dige, de heer D. C. Maas, die de ju- bi. aris huldigde in dezelfde geest ais de heer Bok dat gedaan had en daarbij enkele oude herinneringen aan vroeger jaren ophaalde. Een ets en een fruitmand waren hier de stoffelijke bewijzen van medeleven met dit heuglijke feit. Tenslotte sprak de heer M. C. K. Bakker, na mens de ambtenaren van het Bureau onderhoud en uitbreidingswerken van de Rijksgebouwendienst te Den Haag, welke woorden vergezeld gin gen van de aanbieding van een rook- stoel. De jubilaris dankte na afloop voor de gesproken woorden en aan geboden geschenken. Zilveren jubileum. Het was gis teren vijf en twintig jaar geleden, dat de heer J. W. van Staden, chef- k'eermaker, by de N.V de Faam in dienst trad. Daartoe werd de jubila ris gistermorgen gehuldigd door de heer A. Schlatmann, waarna de di recteur, de heer J. Schlatmann een tafelkleed en aan mevr. van Staden een taart aanbood. Tenslotte sprak de directrice mej. M. Laken, onder aanbieding van een theeservies en bloemen, namens het personeel. Na nog een uurtje gezellig bijeen ge weest te zijn, werd de verdere dag ten huize van de jubilaris doorge bracht. DEBAT-AVOND MET DE „VLAMMENWERPER". Zoals in het 'laatste nummer ge schreven is, zou er een debat-avond zijn over de Mana-Congregatié! Woensdagavond (dus morgenavond) spreekt de directeur der M. C. in Nederland in het Antonius-Clubhuis om 8 uur. Alle geïntresseerden, zo als directeuren, prefecten en leden zijn uitgenodigd. Iedereen is wel kom! De leden van de Stadsraad en Culturele Groep worden verzocht om half acht in de zaal aanwezig te zijn. Secr. Stadsraad. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. 3e Concert. Peter Pears Benjamin Britten. Gisterenavond hebben in de over volle Schouwburg (ook het podium was door Velen bezet) de tenor Peter Pears en de pianist-componist Benja min Britten zich laten horen in een uitgebreid liederen-programma Vol maakt is dit tweetal kunstenaars op elkander afgestemd Een onvolpre zen samenwerking; gedifferentieerde uitdrukkingsmiddelen elk voor zich, en steeds weer een zich aanpassen, zich geven, zich verdiepen in de di verse gedichten en stemmingen, zo doende elk lied tot een omlijnde ziels, beleving makend. Ongelooflijk is de lichtheid waarmede Pears zijn fraai en uiterst zuiver geluid neemt, het teerste p.p. komt draagkrachtig tot de toehoorder. Het eerste gedeelte be gon met vier Engelse liederen, die dadelijk al boeiden en waarvan de twee 'van Purcell in het meest licht voetige coloratuur met gratie en per fectie werden voorgedragen. De vier liederen van Schubert werden in zeer eigene visie vertolkt: de begeleidin gen in gelijkgestemde intonatie van zanger en pianist; een zekere weelde iii voordracht, de tempi vlug aange zet of zeldzaam gedragen, wat een zware eis stelt aan de zanger, die een voortreffelijke adembeheersing bezit. Een selectie van vier uit de magnifie ke liederen van Wolf volgde. Dank zij hun analystisch onderscheidingsver mogen genoot men de psychologische lyriek. Een heel expressief lied met sterk declamatorische effecten schreef Eritten naar „the Song of Calomon" vers II „Canticle" genaamd, waarin beide kunstenaars een voortreffelijk hoogtepunt bereikten. Niettegenstaan de dit een eerste uitvoering was, ging het mystieke, hooggestemde lied on middellijk tot de toehoorder, die dankbaar hulde bracht aan de compo nist 'en de liedvertolker. Tenslotte drie „Franse volksliederen" door Brit ten met charme bewerkt en met niet minder charme voorgedragen. Gretig werden zij beluisterd. De inhoud van het programma bewijst, hoe het lied in verschillende genres en door ver schillende generaties met groot talent geschreven en uitgevoerd is en nog wordt gedaan. De twee kunstenaars, die zeer wel gedisponeerd waren, heb ben hiervoor een warm pleidooi ge houden. Op dit feestelijk concert werden de enthousiaste luisteraars voor hun langdurig applaus beloond met twee oud-Engelse liederen als toegift. J. Kortmann. K. A..J. Dek. Par. Vrienden, deze week geen bijeenkomst, maar allen present morgen (Woensdag)- avond in het Antonius Clubhuis op de debatavond over de Mariacongre- gatie. jDIt is een avond waar de di verse moeilijkheden van alle kan ten zu'len besproken worden. Ook jij hebt een taak de M. C. op te werken, kom dus, en, als je denkt recht van spreken te hebben, ge bruik dat recht en doe je mond open Vrienden, tot morgenavond dus, aan vang 8 uur. De wethouder van sociale zaken de heer S. Menken, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Bij de. Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van de wederopbouw. Het College van Algemene Com missarissen wordt opgeheven. Het ontwerp voorziet in de oprichting van een Rijksdienst, waarvan de in richting bij Algemene Maatregel van Bestuur wordt geregeld. De wettelijke grondslag tot rege ling van de wederopbouw wordt neer gelegd in een overgangsregeling met een aflopende termijn. De grote bevoegdheden van het centrale gezag in het aanvangsstadium hebben mogelijk gemaakt, een groot aantal plannen in nauw overleg met de Gemeentebesturen systematisch deskundig te doen uitwerken. Nu vele plannen hun voltooiing nade ren is het voor de Geemeentebestu- ren weinig aannemelijk, dat deze plannen, in de tot stand koming waarvan zij veelal een groot aandeel hebben gehad, van Rijkswege "wor den vastgesteld. Derhalve is de be voegdheid tot vaststelling thans ge legd in handen van de Gemeente raad. Het centrale gezag zal echter in belangrijke mate invloed moeten blijven uitoefenen. Ministeriële goed- weuring van de plannen (na raad pleging van het provinciaal bestuur) is daarom voorbehouden. HET A'S. REGERINGSJUBILEUM. Grootse feestviering op de Haarlemmerstraat te verwachten. Nu het nog slechts enkele maan den zal duren, dat de herdenking van het a.s. gouden regeringsjubi leum van H M. de Koningin daar is, komen allerwege de voorbereidin gen voor de feestelijke herdenking los. Nadat reeds eerder het Leidse Co- •mité een en ander over de a.s. fees ten heeft medegedeeld, hebben de Haarlemmerstraat-bewoners „de kop pen bij elkaar'' gestoken, want deze grootste winkelstraat van de stad wil bij deze feestviering goed voor de dag komen en gisteravond, op een vergadering in „De Harmonie" toonden velen hun belangstelling voor dë plannen. De vergadering was bijeengeroe- oen op initiatief van de Winkeliers Combinatie, wier voorzitter de heer Arn. Bergers, er in zijn openings woord op wees, dat het uitsteken van de vlag op national feestdagen en bij verjaardagen van leden van het Ko ninklijk Huis minder gaat worden. Dat mag niet. in de eerste plaats niet om het feit zelf. maar boven dien niet, omdat een bevlagde Haar lemmerstraat steeds een leuke stem ming. sfeer en gezelligheid teweeg brengt. Spr deelde mede dat men zich in de commissie had afgevraagd of er iets gedaan moest worden bij de a.s. feestelijkheden en uit de be sprekingen. die hieroo volgden bleek allerduidelijkst, dat de Haar'emmer- straat als een der belangrijkste win kelstraten van de stad niet mocht achterblijven Unaniem werd daarop brsloten de Haarlemmerstraat in de feestviering te doen deelnemen. Daarvoor, werd in de eerste plaats een commissie benoemo welke naast de Winkeliers Combinatie met voor stellen zal komen. In deze commis sie werden benoemd de heren: C. Alkemade, Wout Bergers, L. van Gee'en, H. G Regeer Alb. Riel, G. Schoon water, G. Veer endaal en J. van Zijp. Daarna werd met grote meerder heid tot voorzitter gekozen de heer Arn Bergers De besprekingen ovei de plannen der feestelijkheden, speciaal dan voor versiering en wat daarmede Sa menhangt lokten langdurige bespre kingen uit Het was zo iets van in het wilde weg praten, maar het daar bij vooropgezette doel- te weten wat er onder de Haarlemmerstraat bewoners heerst, werd er ten volle mede bereikt. Uit deze b°sprekingen kwam vast te staan, dat er een feestviering moet komen, die klinkt als een klok, dat de Haarlemmer straat zodanig versierd zal worden, dat Leiden en omgeving er naar zul- 'en komen kijken. Al de geopperde plannen zullen in de commissie nader worden bespro ken. terwijl begroting van. kosten zal worden gemaakt. Aan de hand daarvan zullen voorstellen gedaan worden «n een volgende vergadering Te Omstreeks half elf volgde slui ting van de geanimeerde bijeen komst, die erop wees, dat de band tussen de Hsarlemmerstraters steeds hechter wordt. Afscheid D. B. Derksen. Vrij dag 27 Februari, n.m. was voor het personeel eil oud-personeel der- afd. rantsoenering van de Lichtfabrieken het ogenblik aangebroken om af scheid te nemen van de heer Derk sen, zulks iri verband met zijn ver trek naar Indië. In zijn afscheids woord liet de heer v. d. Meer de werkzaamheden de revue passeren. Spr. zeide, dat het heel wat jaren geleden was dat de heer Derksen als een van de eersten bij de rantsoene- ringsdienst kwam en zich in die tijd steeds heeft onderscheiden- door zijn grote werklust en zijn goede aan wijzingen als plaatsvervangend chef. Onder aanbieding van een zwaarver- zilverde sigarettenkoker en een boek besloot de heer v. d. Meer zijn toe spraak. Hierna dankte de heer Derksen de heer v. d. Meer voor zijn woorden en allen voor de attentie. Spr. vond het aardig nog eens de kernploeg bij elkaar te zien en zal bij zijn weg gaan zeer vele goede herinneringen medenemen. Spr. hoopte allen nog eens in goede gezondheid terug te zien en in een goede positie op de Lichtfabrieken. Na een kopje thee werd er af scheid genomen. Damescongregatie Leonardus-pa- rochie. -r- Uitnodiging tot het bij wonen van de H, Requiemmis op Donderdag. Kwart voor zeven voor het overleden lid Maria Cornelia ZonderopVreem. V/oensdagavond worden in de Congregatie alle leden verwacht om 8 uur. Het Bestuur. Morgen zullen mevr. Meihui zenter Braake en mevr. Seret Sijthoff, hoofdbestuursleden van de Stichting „De Neder'andse Vrouw 1898—1948" van 13.20—13.30 uur over de zender Hilversum II spreken over de tentoonstelling, haar opzet .en doel. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND FEBRUARI 1948. Kindermutsje, distributiebeschei den, stormlantaarn, sleutels, heren hoed, wanten, halsketting, sjaal, rub berlaarzen, houten deur, portefeuille met inhoud, vulpen, bloeddrukme- ter, handwagen, bril, kinderfietsje, portemonnaies, handschoenen, arm bandje, hoofddoek, boodschappentas, militaire-koppel, alpinornuts, mond harmonica, boorden, militaire zeil- jopper, een pak inhoud oude para- pluies, armbandhorloge, een papie ren zak met suiker, dozen met bli'k- groenten, nummerbord (auto), wan delstok, werkboekje, duimstok, over schoen, gouden ring, bivakmuts, ko peren buis, bal, rijwielsleutel, school tas. pakmand, ceintuur, vulpotlood, rijwieltas, lepeltje, rozenkrans, oor bel, lorrie met hekwerk, knot wol. kinderschoentje, ladders, dop van autowiel, actetas, Bobslee. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie. Zonneveldstraat 10, al hier, op Woensdag- en Zaterdag middag van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Stephanus Johannes Lu cas, z. v. J. J. A. Werz en E. C. de Wit; Gerardus Pieter, z. v. C. van Ejjk en A. van der Meulen; Hans, z. v. H. H. Mugge en H. R. E. Gar- nade; Herbert, z. v. ,T. Tieleman en N. Heukels; Theodorus Hendrik, z. van W. G. de Rooij en J. Wiggers; Evertje, d. v. H. Snel en J. Tammes; Petrus Franciscus, z. v. P. F. van der Steen en H. W. J. Berlemon; Margaretha Catharina, d. v. G. Paes en C. de Gunst; Gertrudis Maria, d. v. J. H. van Hartevelt en A. M. Doll; Marijtje Catharina, d. v. W. C. Verhoeven en C. Baart; Willem Fre- derik, z. v. H. J. Orth en G. Stouten; Maria Bernadette Lucia, d. v. J. H. Vogelezang en J. E. Snijders; Gerdi- na, d. v. P. Tolen en A. P. Kamp; Louise Jacqueline, d. v. A. Martijn en A. L. A. Willebrand; Willtm, z. v. J. A. Nieuwenburg en M. Libo- chant; Hendrik Jacobus, z. v. H. J. van Egen en M. Onderwater; Anto- nia Johanna, d. v. A. Horree en H. Wesselius. Gehuwd: A. G. M. Bergers jm en G. M. Cuppen jd.; J Molenaar jm en N. van Delft wed. Overleden: A. Geeriings wednr. 87 jaar; H. J. Wolvers zn. 1 jaar; M. van der Horst huisvr. van M. Wolters 70 jaar; J. H. de Man, man 53 jaar. 'HAAGSE POLITIERECHTER. Het lastige geval. De rechter moest ook erkennen, het was voor de vertegenwoordiger G. J. H, te Leiden een lastig geval. Diens ver loofde, J. v. d. H. was politiek ge ïnterneerd, en had een vonnis van acht jaar gekregen. Ze wist echter uit het kamp te ontvluchten, en zocht onderdak op de kamer van v. d. H. Daar werd ze later weer gear resteerd, doch de verloofde kwam nu in moeilijkheden omdat hij het meisje had verborgen. Dat ontken de hij, al gaf hij toe dat zij op zijn kamer verbleef. De officier vorderde twee maanden gevangenisstraf, doch de rechter legde drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk op. BOSKOOP Felle brand legt weverij in as Gisteravond om even zes uur werd brand ontdekt in de weverij van Gebr. de Jong, aan de Zuidkade, welke waarschijnlijk ontstaan is in de stook- kamer. Het vuur vond in het zeer brandbare materiaal voor de weverij een gretig voedsel en de brandweer welke spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen dat de fabriek ge heel uitbrande, terwijl vrijwel niets kon borden gered. De burgemeester was mede op het terrein aanwezig. De grond is bedekt met smeulende resten van lopers en klossen weef- garen; de machines zijn verwrongen tot een hoop oud ijzer. Het geheel biedt een troosteloze aanblik. Hoewel de schade door de verzeke ring wordt gedekt, is het voor dit jonge en nog veel belovende Bos- koopse bedrijf en voor Boskoop, met z'n weinige industrie, een grote scha depost. Het zal niet gemakkelijk zijn een ander gebouw hiervoor te vinden en weer de nodige machines te ver krijgen. Nader vernemen wij nog. dat de fabriek juist enkele grote orders had ontvangen zodat dag en nacht in ploegverband gewerkt werd. SASSENHEIM HETE KOFFIE OVER HET LICHAAM. De familie W., wonende aan de Zandsloot werd zwaar getroffen, doordat het 1-jarig kindje een pot met gloeiend hete koffie omvertrok en de inhoud over zich kreeg. De kleine is aan de brandwonden over leden. g WEERSVERWACHTING g STIJGENDE TEMPERATUUR. 8 Vannacht en morgenochtend op o vele plaatsen nog licht vorst en hier en daar nevel of mist. Mor- o gen-overdag vrij zonnig weer met hegere temperapurer dan g vandaag. Naar Zuidelijke rich- g tingen draaiende wind. o o aoooooooooooooooooooonnooooooooooo LAATSTE BERICHTEN ANTI-COMMUNISTISCHE MOTIE Het bestuur van de afdeling Berg- eyk (N.B.) heeft aan de minister president, mr. dr. L. J. M. Beel, aan Kardinaal J. de Jong en het hoofd bestuur van de K.V.P. een motie doen toekomen, waarin het mede deelt, dat, nu de tijd gekomen is voor de daad, het bestuur zich tot de hoogste geestelijke en wereldlijke autoriteiten en leiders van het Ne derlandse volk richt. De afdeling Bergeyk van de K. V. P. heeft de motie genomen na een voordracht van dr. Theunissen uit 's-Hertogenbosch over het onderwerp „Katholicisme en Communisme" ge hoord te hebben. Zij is van de nood zakelijkheid overtuigd, dat een ac tief optreden tegen het communis tisch systeem een gebiedende eis is geworden. Zij dringt er dan ook bij dc Rege ring, het Episcopaat en het hoofd bestuur van de K.V.P. op aan het initiatief te nemen tot: 1. Het vormen van een nationaal kabinet om te komen tot een politiek binnenlands afweerfront, met uit sluiting van de communisten; 2. Interkerkelijk overleg, om te 1. vmen tot een geestelijk afweer front. 3. Contactopname met België in de eerste plaats en alle Westerse lan den om te komen tot een interna tionaal afweerfront, om indien no dig gezameniijk tegenmaatregelen te nemen, bijv. het verbod van de com munistische partij. De melkprijs voor de veehouders is thans definitief a's volgt vastge steld: 's winters 20 cent, 's zomers 17.5 cent per kg., melk van 3.3 pro cent vet. EEN BOETE VAN 500.— VOOR BURGEMEESTER VAN HAAKSBERGEN. De burgemeester van Haaksber gen, J. H. J. Eenhuis heeft indertijd geen gevolg gegeven aan een op dracht van een douane-beambte om te stoppen. De douanier schoot toen op de auto van de burgemeester, die daarop uitstapte en de douanebeamb te een klap in het gezicht gaf. De Almelose rechtbank deed heden morgen uitspraak in deze zaak en veroordeelde de burgemeester tot 500.— boete of 25 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had f 150. boete of een maand hechtenis ge- DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. Op de Koninginneweg hoek Rijks weg had gisteravond omstreeks tien uur een aanrijding plaats tussen een motor, bestuurd door de 34-jarige inspecteur van een verzekerings maatschappij, G. Pitlo uit Voorburg, en een auto. De motorrijder had verzuimd de auto voorrang te ver lenen, waarna hij plotseling midden op de rijweg stopte. De autobestuur der remde onmiddellijk, maar kon niet vgrmijden dat de motorrijder onder zijn wagen terecht kwam. De motorrijder is enige uren later over reden. ONTPLOFFING IN KRUITFABRIEK Maandagavond heeft zich in de kruitfabriek te Baelon-Wezel (bij de rivier de Nethe) in België 'n hevige ontploffing* voorgedaan. De explosie werd te Hassen, op een afstand van 25 Km. opgemerkt. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn bij deze ont ploffing zes mensen om het leven ge komen, terwijl een twintigtal perso nen werd gewond. Volgens een mededeling van de po'itie te Athene zijn meer dan 1000 van communisme verdachte per sonen, waaronder 700 in Athene, sinds Vrijdag in Griekenland ge arresteerd. Verwacht wordt, dat meer arrestaties zullen worden ver richt in de voornaamste steden, waar een onderzoek zal worden in gesteld naar personen, die ervan verdachi worden met de guerilla- strijders te heulen. OEGSTGEEST De eerste kieviten Waren we gisteren in staat onze lezers te kun nen mededelen, dat een zekere heer Butter in het Oosten van ons land de aankomst van de eerste kievit aan schouwde, thans zijn we in de gele genheid hieraan nog toe te voegen dat een onzer lezers, de heer A. G. M. Zonneveld, uit Ooegstgeest, dit re cord glansrijk gebroken heeft, daar hij reeds vier weken geleden een koppel van 25 kieviten zag passeren, terwijl twee weken geleden, juist, voor de vorstperiode, een zeventigtal kieviten op het weiland van de heer Heems kerk neerstreek. Voor wie aan de be trouwbaarheid van deze feiten mocht twijfelen, zij nog medegedeeld, dat de heer Zonneveld een groot natuur liefhebber is en het vorig jaar het tweede kievitsei vond, dat hü naar Churchill stuurde, waarop deze grote staatsman de schenker een hartelijk briefje zond. Hoe het echter ook zij de kieviten zijn er en dit vooral stemt ons tot vreugde, want zij zijn de bode van de naderende lente.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3