Het conflict in de bouwvakken te Amsterdam Verdwijning van enveloppe met f40.000 blijft een raadsel SANAPIRIN ALS DE HEIDE BLOEIT DINSDAG 2 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hoe de patroons er over denken In verband met de zich nog gesta dig uitbreidende stakingsgolf in de bouwvakken, heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met de secretaris van de plaatselijke af deling van de Nederlandse Aanne- mersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland, de heer H. Brouwer. Vele patroons kunnen zich de ontevredenheid van de arbei ders zeer wel voorstellen zo zeide hij maar zij wensen op hét ogen' blik niet te discussiëren over de kwes tie of de lonen te laag zijn. Thans gaat liet erom in het belang van het land het regeringsbeleid te steunen en daarmee dus de loon- en prijspolitiek. Zelf heeft de patroons organisatie ernstige grieven tegen de regering, die zij te grote inmenging verwijt, aldus de heer Brouwer. In dien de patroons meer armslag werd gelaten, zou tussen werkgevers en arbeiders waarschijnlijk wel overeen stemming zijn te bereiken over een iets hoger loonpeil, zonder dat dit een engunstige inwerking op de eind prijs van het product ten gevolge zou heb ben. Zolang het college van rijksbe middelaars echter bij zijn overtuiging persisteert, dat geen derde loonron- de mag en kan worden ingezet, zullen de patroons zich hunnerzijds hierbij neerleggen. De E.V.C. daarentegen vervolgde de heer Brouwer, wil de regeringspolitiek doorkruisen en be schouwt de conflicten te Amsterdam slechts als het begin van een lande lijke staking. In verband met de nieuwe C.A.O die thans nog bij de werkgevers- en werknemers-organisaties besproken wordt, merkte de heer Brouwer op. dat de patroons in het algemeen veel voelen voor een regeling zonder loon- kunnen sneller worden voltooid en de bouwkosten dientengevolge wor den gedrukt. Gisterochtend is een nieuw conflict aan de reeks toegevoegd. Bij de bouw van 4 woningblokken aan de Jan van Galenstraat met tezgmen 126 wonin gen hebben 45 man het werk neer gelegd, nadat hun eis tot uitbetaling van 25 procent vast toeslag boven het basisloon door de aannemers was geweigerd. INWISSELING BRIEFKAARTEN. Nu het tarief van briefkaarten in het binnenlandsverkeer per 1 Februari verlaagd is van 7 op 6 cent bestaat de mogelijkheid om tot uiterlijk 31 Maart a.s. niet gebruikte briefkaarten van 7 cent op de postkantoren in te wisse len. ZACHTE ZEEP. Aan het einde dezer week wordt een bon voor zachte zeep aangewe zen. TWEE NIEUWE NEDERLANDSE MISSIEBISSCHOPPEN. In twee apostolische prefecturen,* die tot apostolische vicariaten zijn verheven, zullen Nederlanders de bisschoppelijke waardigheid bekle den. Mgr. J. D. Lehman van de Paters der Heilige Harten, tot nu toe prefect van de Cook- en Manihiki- eilanden (in de Stille Oceaan), wordt aldaar vicaris. Hij werd in 1887 in Amstelveen geboren en is sedert 1916 in zijn missie werkzaam. De twee'de nieuwbenoemde vicaris is pater J. van den Biesen van de Witte Paters, de die leiding v. h. vicariaat van Lwangwa (in Afrika) krijgt toe vertrouwd. Hij is geboren in Breda in 1913, werd in 1939 priester gewijd datzelfde jaar naar JOHAN VENNEMA BLIJFT SPOORLOOS. Het zoeken naar de elf-jarige Jo- han Vennema blijft vruchteloos. Op het bureau van de Kinderpoli tie melden zich talrijke telepathen, van wie elk meent een aanwijzing te kunnen geven. Het gezin Venne ma heeft bezoek gehad van meer dan twintig telepathen. proef wordt genomen. Het basisloon kan eventueel dan iets worden ver hoogd en met een soepele toepassing van het tariefstelsel kan dan een tweeledig doel worden bereikt: de ar beiders kunnen in taakwerk een be hoorlijk loon verdienen, de objecten Radio JONGE MAN VERMOORD TE ZEVENBERGEN. Zondagavond is te Zevenbergen de 21-jarige ongehuwde jongeman A. Kors het slachtoffer geworden Van een steekpartij, die plaats vond in de nabijheid van de woning van de familie van der Horst aan de Nieuwe Dijk aldaar. Dit is het enige wat met zekerheid vast staat om trent hetgeen Zondagavond Zeven bergen in opschudding heeft ge bracht en naar welks toedracht de justitie nog steeds een uitgebreid on derzoek instelt. De jonge man Kors had kennis met de jongste dochter van de familie van der H., hetgeen tegen de zin van haar vader was. Zondagavond heeft dit tot afschu welijke gevolgen geleid. Van der H. en diens zoon zijn op een gegeven moment aan de Nieuwe Dijk in hand gemeen geraakt met K. Een van hen greep K. vast en de ander bracht hem plotse'ing een messteek in de hartstreek toe De jongeman moet vrijwel op slag gedood zijn. De in allerijl gewaarschuwde dokter uit Klundert en een geestelijke uit Ze venbergen kwamen reeds te laat Het staat nog niet vast of de vader dan wel de zoon van der H. de do delijke steek heeft toegebracht. De beide van der H.'s bevinden zich in verzekerde bewaring. „Het onderzoek naar de verdwijning van de aangetekende zending met ƒ40.000 inhoud, die de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht op 30/1 naar de Boerenleenbank te Ierseke heeft verzonden en die tot nu toe niet is terecht gekomen, is niet gemakkelijk én vordert uiterst lang zaam". Aldus een der directieleden van een expertisebureau te Amsterdam, dat naast de rijksrecherche voor de assu radeuren een onderzoek in deze zaak voêrt. In een onderhoud met een A. N.P.-redacteur vertelde het directie lid nog het volgende: „Op 1/2 kwam plafond, waarmede in Groningen een, Jiet bericht, dat op 30/1 te 16.15 uur WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 „Oosterse klanken", 9.00 Ochtendbe zoek bij jonge zieken, 9.30 Sympho- nisch morgenconcert. 10.30 Morgen dienst. 11 00 Kwartet zin D opus 33 nr. 6, Havdn, 11.15 „Mara" voor dracht, 12.0Q Zang met piano, 12.33 Eerste Passieslonde, 13.00 Nieuws. 13.15 Programmatische pianomuziek. 13.45 Ensemble Donauklanken, 14.15 Werken van Antonin Dvorak. 14.45 Gram.platen, 15.00 Kamerorkest. 15.45 Voor de kleuters. 16.00. Voor jeugdige postzegelverzamelaars, 16.15 Voor on ze jongens en meisjes. 17.30 Het maat- schapoelijk werk in Nederland, 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws, 19 15 Leger des Heils, 19.30 In de netten- breierij te Katwijk. 19.45 Engelse les voor gevorderden, 20.00 Nieuws. 20.15 Biddag voor het gewas, 21.30 Gram. platen. 21.35 Concertgebouworkest. 22.10 Gram.platen. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking, .23.00 „Mandolina- ta", 23.30 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 meter. 7 00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8,18 Lichte morgenklanken, 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Gram.platen. 9.35 Kamermuziekprogramma, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10.30 Werken van Bach, 10.45 „Van schipper tot redder" voordracht. 11.00 Gram.platenprogramma, 12.00 Carlo Carcassola. 12.33 Voor het platteland. 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuws, 13.30 The Ramblers, 14.00 Ge. sproken portretten, 14.15 Jeugdcon- eert, 15.00 „De scheepsjongen van Bonte Koe", hoorspel, 15.30 De Rood borstjes, 15.45 De regenboog, 16.15 Vragen staat vrij, 16.45 Het'stond in de krant, 17.15 Hollands cabaretpro gramma. 18.00 Nieuws, 18.20 Gram. platen. 18.30 Hoe ziet een dier de wereld, 19.00 Kwartet Jan'Corduwe- r.er. 19.15 Het nieuws uit Indië, 19.r* Voor de jeugd, 19.45 Lezen in de Bij bel, 20 00 Nieuws, 20.15 Omroepor kest, 21.15 Schuldig of onschuldig. 21.23 „Uit het duister", hoorspel, 21.55 Malando en zijn orkest, 22.20 Operet te-mannenkoor. 22.35 Bibliolympus, 23.00 Nieuws, 23 15 Om het wereld kampioenschap schaken. een aangetekende zending op het post kantoor te Utrecht was aangeboden. Drie kwartier later werd de Raiffei senbank opgebeld met de mededeling, dat het stuk werd vermist. De P.T.T.- recherche werd gewaarschuwd en de drie postbeambten, door wier handen het stuk moest zijn gegaan, werden aan een verhoor onderworpen. Uit niets bleek echter, dat hun de ont vreemding (indien hiervan sprake is) kon worden ten laste gelegd De Raif feisenbank, die de financiële belan gen van verscheidene Boerenleenban ken behartigt, verzendt geregeld aan getekende stukken oer post naar de diverse kantoren. Gewoonlijk brengt de bediende, die de enveloopen sluit en in de daarvoor bestemde citvbag doet, de brieven naar het postkan toor. Hij wordt hierbij meestal ver gezeld door de portier van de bank. Het is geen uitzondering, wanneer in de citybag zes a zeven ton in bank biljetten in de verschillende brieven zijn gesloten. Aan het postkantoor is het altijd erg druk, de postambtenaar neemt de zending in ontvangst, veri fieert de brieven, hierbij vaak geas sisteerd door de bankbediende, stem pelt het geleidebiljet af en-zorgt voor de verdere behandeling. Het is heel v/el mogelijk, dat iemand, die de stukken met de postbeambten veri fieert bij het oplezen een stuk over slaat en op aeze wijze toch een stem pel voor recu krijgt voor een zending, die hij niet heeft afgegeven. Het hoeft natuurlijk helemaal ni°t op deze wijze te zijn gebeurd, doch het moet zeker als een mogelijkheid onder ogen wor den gezien. Theoretisch moet echter de pntvreemding op het postkantoor BEURSOVERZICHT. Nadat zich Vrijdag na het officiële sluitingsuur van de effectenbeurs een z-er vaste stemming had baan gebroken als gevolg van vrees voor devaluatie, opende de markt gisteren in heel wat rustiger stemming. Uiter aard blijven monetaire overwegin gen in het beursverkeer een rol van betekenis spelen en een verklaring als die van de Amerikaanse minister Van financiën over de onvermijde lijk geachte devaluatie van Europese valuta's, hoe vaag ook liet niet na haar invloed uit te oefenen. Van een vaste stemming viel gisteren echter niets meer te bespeuren -en de hoge re noteringen op de Staatsfondsen- markt deden eerder aan het tegen deel van een inflatietendens denken. Overigens bewoog de aandelenmarkt zich voor practisch alle afdelingen een kleinigheid beneden het slotpeil van Vrijdag Amerikaanse markt bleef ongeanimeerd. Prologatie 2 K procent. zjjn geschied, want het poststempel, dat de brief is afgegeven, staat op het geleidebiljet. In ieder geval is de ont vreemding op uiterst geraffineerde wijze gebeurd en zelfs de beloning, die wij uitgeloofd hebben, heeft ons geen nieuwe aanwijzingen in handen gespeeld. Gewoonlijk wordt op de enveloppe der geldzendingen slechts een bedrag genoemd dat 2 procent van de werkelijke inhoud aangeeft. Zo stond op de zending van 40.000. als aangegeven waarde 800.Het Is mogelijk, dat de man, die zich het geld heeft toegeëigend tot zijn schrik veel meer in de enveloppe vond, dan hij verwachtte. Het valt niet mee zich van 40.000 te ontdoen en het is- niet uitgesloten, dat de bezitter zich bloot geeft wanneer hij probeert zijn geld onder te brengen". Man snijdt een vrouw de keel aten pleegt daarna zelfmoord Ontstellende ontdekking in een stil gedeelte van Rotterdam. Gisteravond heeft zich aan de don kere waterkant van de Coolhaven, achter 't Gemeentelijk Electrjciteits- gebouw te Rotterdam, een afzichtelijk drama voltrokken, aldus het „Alge meen Dagblad". Enige werkjongens van B. J. van Swaays Machine- Mo- torenfabriek hoorden een vrouw he vig gillen en troffen even later op een terrein tussen twee loodsen' een man en een vrouw, beiden met door gesneden keel aan. De vrouw was dood. De man leefde nog. Zeker is, dat deze de vrouw eerst van het le ven heeft beroofd en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Het vrouwelijk slachtoffer, de 33- jarige gescheiden buffetjuffrouw Joh. B. had enige tijd met de man, de 37- jarige Rotterdamse chauffeur E. S., samengewoond. Er was vaak onenig heid tussen hen en drierweken geleden liep een huiselijke twist zo hoog, dat de man haa" de kamer afzette en slechts de politie in staat was de ka mer weer toe te wijzen aan de vrouw. Meermalen heeft de man, die sinds dien ergens anders woonde, haar ge dreigd. Vorige week heeft hij er bij haar op aangedrongen de verhouding weer aan te knooen. Joh. B. weiger de dit, waarop S. reageerde met het dreigement: Dan steek ik je aan het mes! De vrouw sloeg deze waarschuwing en die van anderen in de wind. Gis teravond heeft hij haar opgewacht aan de bar in de Benthuizerstraat, waar zij werkzaam was, haar meege troond naar de Coolh'aven en daarna vermoord. De man moet het gloednieuwe wa pen met voorbedachten rade hebben gekocht. De dader is terstond geope reerd. De politie heeft hem geen en kel verhoor kunnen afnemen. Joh. B. laat uit haar eerste huwe lijk een 9-jarig dochtertje achter. DADER STEEKPARTIJ MELDT ZICH XAN. De 23-jarige H. K. te Amsterdam, die Zondagavond in de Kalverstraat zijn vroegere- verloofde en haar be geleider enige messteken toebracht, heeft zichzelf op het politiebureau Singel aangemeld. ÏÏLofiqen MET ONGEWASSEN HANDEN AAN TAFEL. De tien geboden kunnen we op onze vingers natellen de ouderen zelfs op rijm! doch de ontzagwek kende rqajesteit, waarmede de Zede lijke Grondwet werd afgekondigd is voor velen niet meer dan een ver, heel ver verhaal uit de Bijbelse Ge schiedenis. De Schepper van het heelal sprak van <te Sinaï een hoge berg in Arabië en de berg dreunde en schokte en schudde heen en weer, terwijl de bliksem zonder verpozen donderde. De berg was verduisterd van de rook, door het verterend vuur, waarin God was neergedaald. De Joden, die aan de voet van de Sinaï waren samenge drongen, bestierven het bijna van angst, zoals het epistel, (genomen uit Boek der Uittocht) verhaalt en smeekten Mozes: „Laat God niet met ons spreken, anders zullen wij ster ven". Maar Mozes stelde hen eniger mate gerust. „God is gekomen om u voor altijd zulk ontzag voor Hem in te prenten dat ge niet zondigt." Weg pijn. Weg grien Met het epistel vallen we midden in de Tien Geboden, namelijk met het „Eert uw vader en uw moeder". In het evangelie gaat Christus in het bizonder op dit gebod in, en ver wijt de schriftgeleerden, dat zij er een valse uitleg aan gaven. De schriftgeleerden hadden, vermoede lijk uit hebzucht, verklaard, dat iemand, die zijn bezit aan de Tempel gaf, zijn ouders jiiet behoefde te on derhouden. „Huichelaars!" be straft Christus, en keert zich te zelf- der 'tijd tegen de omslachtige bepa lingen van de wet inzake „rein" en „onrein". De leerlingen van Christus aten, zonder te voren hun handen te hebben gewassen verboden vol gens de Farizeeërs! maar Christus zet in felle bev/oordingen uiteen, dat het op de zuiverheid van het hart aankomt en niet op a'lerlei uiterlijk heden. Het moge ook ons gezegd zijn! WARMOND Zilveren jubileum van Notaris Romeijn BINNENLAND. Gisteren ontspoorden nabij het station Krommenie de twee laatste wagons van de personentrein Alk maar—Amsterdam. Twee passagiers liepen .lichte verwondingen op. De oorzaak is onbekend. Alle gedemobiliseerde militairen, die vroeger bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", te Vlissingen hebben ge werkt, kunnen terugkeren op het loon, dat zij verdiend zouden hebben als zij niet naar Ifidië wareh gegaan. Het djstributiepersoneel in Zee land is met ingang van heden met 20 pet. verminderd. De driejarige R. Siebenmurg uit Zaandam is in een wak geraakt en verdronken. De zevenjarige Dirk Metselaar uit Overschie is door een achteruit rijdende vrachtwagen aangereden en op slag gedood. De jongen wilde een bal, die achter de stilstaande auto lag oprapen toen de wagen plotseling achteruitreed. Het kerkgebouw van de Neder landse Protestantenbond te Maassluit is door brand geheel verwoest. De brand is vermoedelijk te wijten aan j nalatigheid bij het afdekken van de kachel in de kerk. Te St. Jansteen (bij de grens) werd door de Nederlandse douane een smokkelaar gesommeerd te stop pen. De douane loste enige waar schuwingsschoten. Een van de amb tenaren sprong over een hek, om de smokkelaar te arresteren. Hierbij ging zijn revolver onverwachts af. De kogel trof de smokkelaar in de rechterzijde van de rug. HSj moest naar St. Nicolaas (België) worden vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De P.T.T. heeft in samenwerking met de politie te Almelo een inval gedaan en een volledige zendinstal- latie in beslag genomen. De laatste maanden werden de Twentse luis teraars door. deze uitzendingen ge- ergerd. Een stucadoor, de 49-jarige D. R., te Zwolle is terwijl hij werkte aan een kalkmolen in de molen ge vallen; later is het verminkte lichaam gevonden, BUITENLAND. Een Skymaster met 44 passa giers aan boord en een bemanning van 8 koppen, die op weg was van Gander (Newfoundland) naar Ca racas, de hoofdstad van Venezuela, is als vermist opgegeven. Een transportvliegtuig van de Braziliaanse luchtmacht is neerge stort op het eiland Marajo aan de monding van de Amazone. Hierbij zijn 21 inzittenden om het leven ge komen. Er zijn drie overlevenden. Wie wil de auto van Goering? Het is een geblindeerde, gepantserde en absoluut kogelvrije auto, die 5 ton weegt en een maximum-snelheid van 160 K.M. per uur kan halen. Hij is wat duur in de benzine. Het ge val is te koop bij het Engelse mi nisterie van oorlog, dat de wagen per advertentie te koop heeft aan geboden. Bij ongeregeldheden te Accra (de hoofdstad van de Britse Goud kust in West-Afrika) zijn 7 personen gedood. De relletjes'ontstonden bij een petitie van oud-strijders, die grieven hadden betreffende de werk loosheid. Twee serenades! Maandagmiddag te 3 uur recipieer de Notaris Romeyn in hotel „De Stad". Zeer velen hebben deze gele genheid aangegrepen, om, door het zeivien van fraaie bloemstukken of doe- hun persoonlijke felicitaties, blijk te geven van hun waardering Voor het vele werk, dat notaris Ro meyn, gedurende zijn 25-jarige ambtsvervulling heeft verricht en om tevens van hun sympathie jegens hem te getuigen. Met recht kan hier worden gezegd, dat de notaris „in de bloemetjes" werd gezet. Onder de be langstellenden waren o.a. ook zijn collega's uit de omgeving. Na deze openbare receptie, was er een bijeen komst van het werkcomité met de genodigden, dat de notaris een zilve ren geschenk zou aanbieden, w.o. het college van B. en W„ raadsleden, pas toor, praeses Seminarie, vrienden en bekenden. Als allereerste spreker voerde de heer A. Oudshoorn het woord, die na mens vrienden en kennissen, alsme de namens de burgerij, vertegenwoor digd in de besturen ven nagenoeg alle Warmondse* verenigingen, het volgende tot de jubilaris sorak: „Het is heden 25 jaar geleden, dat u werd benoemd tol Notaris, met als stand plaats Warmond. Er was die dag vreugde in uw gezin, maar ook vreug de in Warmond, want in de vooraf gaande 20 jaren had Warmonds bur gerij u ler.§n kennen en uw sollicita tie werd dan ook van verschillende zijden gesteund. Dat men het destijds niet mis had, blijkt wel oo deze dag. waarop zovele. Warmonders, vrien den en oekenden. gekomen zijn, om met u deze dag te herdenken." Voorts wees hij erop, dat de tijd aan notaris Romeyn niet stil was voorbij gegaan en van hem enige dierbaren had weg genomen, waarbij hij memoreerde, dat Warmond steeds met hem mee geleefd had. Ook schilderde hij het bescheiden karakter van de notais en prees Warmond gelukkig met het be zit van zulk een ^serieus en beminne lijk man. Vervolgens ging hij het ont staan na /an het werkcomité, dat zich beijverd had om, na ruggespraak met de dochter van de notaris, mevr. Kas- telijn, het geschenk passend bij deze gelegenheid, te kunnen., aanschaffen en het de notaris op deze dag aan te bieden. Dit geschenk bestond uit een zilveren sigaren- en een eveneens zilveren cigarettendoos, waarop de initialen van dc notaris zijn aange bracht. Hij besloot zijn rede met de wens, dat het gegeven moge zijn. dat notaris Romeyn nog tal van jaren ge spaard mocht blijven. Bij deze hulde betrok hij tevens de huishoudster mej. A. v. Noort, die reeds zolange jaren voor de notaris had gezorgd" veilingen die door hem telkenj are werden gehouden. Hij eindigde zijn felicitatie met de woorden van het versje: „van zilver tot goud, dat God behoud". Nog voerde de heer Zubli, hoofd van de Kok- en Laakpolder, het woord, waarbij hij de notaris dank bracht voor de prettige samenwer king in zaken, de beide polders be treffende. In het antwoord van de notaris, dat hierop volgde, ging hij terug tot de datum van zijn benoeming, waarbij hij de speciale nadruk wilde leggen op de medewerking van mgr. Taskin en prof. Aengenent, later bisschop van Haarlem, alsmede van de heap G. B. de Vroomen, die allen reeos waren overleden, doch die zich had den beijverd, om zijn sollicitatie de nodige steun te geven. Hoewel het plagiaat plegen niet geoorloofd is, al dus de notaris, acht ik mij toch wel gerechtigd, om de woorden van een actrice, he dezer dagen wegens haar toneeljubileum werd gehuldigd, tot de zijne te maken: „Ik wilde, dat de ze dag onopgemerkt voorbij gegaan zou zijn, doch ik ben nu achteraf blij, dat dit niet het geval is." Hij dacht, dat zijn goede kanten, die door de rij van sprekers naar voren waren ge bracht, wel wat al té fel belicht wa ren, waardoor zij hem bijna trots zou den maken. Vervolgens dahkte hij de sprekers, die hem zovele goede wensen hadden aangeboden e^ hij hoopte dat deze in vervulling mochten gaan en dat de samenwerking steeds in dezelfde geest mocht worden voortgezet. Ook drukte hij zijn vreugde uit over het feit, dat door de sprekers ook zijn hu'shondster ;n de hulde was betrok- ken, daar hij aan haar hulp zoveel had te danken. Te plm. 7 uur bracht „Warmonds' Fanfare" de jubilaris een serenade. Bij monde van haar voorzitter, de heer J. Ouwehand, werd de jubilaris, die tevens ere-voorzitter van de Fan fare is, met dit 25-jarig ambtsjubi leum gefeliciteerd. De oud-dirigent, de heer Bolderdijk, bood hem, met e*'ige toepasselijke woorden, een ge schenk aan en wel een byreau-lamp. Dc notaris dankte de sorekers en de muzikanten van de Fanfare, erop wij zende, dat het hem aan^naam had getroffen, dat de vereniging hem zo onverwacht deze hulde had gebracht. De heer Oudshoorn dankte het mu ziekgezelschap namens het werk-co- mité, dat zij door deze muzikale hul de zulk een waardig slot aan deze mooie dag had gemaakt. Nog waren de vrolijke tonen van de Fanfare niet verstorven, of de afd. •Harmonie van „St. Matthias' voegde 4 haar klanken bij die van de feestvie- Aan mevr. Kastelijn, werden&bloemen I V00Izitteri de '-eer P. aangeboden. Na deze rede nam burgemeestter von Fisenne het woord, die de nota ris naméns het gemeentebestuur van Warmond complimenteerde met het zilveren jubileum, waarbij hij zin speelde op de prettige samenwerking, die er tussen het gemeentebestuur en de notaris steeds heerst. Hierna feliciteerde pastoor A. J. Öudejans de notaris met dit jubileum en schetste hem als een onbaatzuch tig iemand, waarmede het kerkbe stuur steeds op de meest aangename wijze had samengewerk. lij bracht de notaris de dank van het kerkbe stuur over, voor de belangloze bol'en- H. de Vetten, complimenteerde in en kele woorden de notaris met zijn ju bileum en bracht hem de gelukwen sen van de leden van St. Matthias over. Hierna het woord nemend, dankte notaris Romeyn voor deze zo onver wachte en spontanp hulde. Het was voor hem een volkomen verrassing, dat ook „St. Matthias" hem een mu zikale hulde wilde brengen, omdat deze hulde getuigde van een oprechte genegenheid, daar hij tot nu toe geen lid of begunsiger van de vereniging was. Namens het werk-comité dankte de heer Zwetsloot de Harmonie voor deze hulde. DOOR ANNY VAN PANHUYS 5) Toch had Dirk bereikt, hetgeen aan anderen zeker heel moeilijk zou zijn gevallen. Zijn zelfbewuste hou ding had de professor bewogen om hem te exai^ineren, ook zonder ge tuigschriften of aanbevelingen. Als laatste argument had Dirk aan gevoerd, dat hij een bijzonder voor liefde koesterde voor de werken- van de grote componist en dat hij over tuigd was, dat geen andere levende maestro met hem vergeleken kon worden. Zonder opkammerij of ij de le lofspraak had Dirk dat ronduit verklaard en ieder woord van hem was bezield met echte geestdrift. Ver der vêrtelde hem de jongeman, dat zijn leermeester, die hem tot nu toe in het pianospel en de harmonieleer onderwezen had, een voormalige kla viervirtuoos was, die in Leeuwarden van zijn rente leefde. De techniek van het componeren nu had h\j hem duidelijk gemaakt met behulp van de opera's van Mauris van Kempen. Dat alles beviel de professor en tenslotte liet hij Dirk het een en an der, dat de jongeman reeds gecompo neerd had spelen, aangenaam was hij verrast, toen hij bemerkte dat on danks het gebrekkig onderricht, in die werkjes een geniale kern scheen te schuilen, die slechts wachtte op een betere leermethode om zich te ontwikkelen. Wat wist toch een pia nist van contrapunt? De kleine composities, die Dirk voordroeg verrieden ondanks hun naiviteit toch een eigen inzicht, een wars zijp van verouderde vormen, een vrijheid, die nieuwe banen zoekt en zich in staat voelde ze te vinden, zodat de professor al dadelijk ge gronde hoop voor de toekomst van z n leerling kreeg. Nooit had het hem berouwd, ,dat de energieke jongeman uit Leeu warden zijn onderricht was komen volgen. Veel moest tegengehouden worden, want, als hij Dirk zijn gang had laten gaan, zou deze iedere dag met een nieuwe compositie zijn ko men aanlopen en zelfs ergerde hij zich, dat ondanks zijn uitdrukkelijk verbod om zich voorlopig aan gro tere werken te wagen zijn leerling hem ongehoorzaam bleef. Daar lag dan op zijn schrijftafel de netjes geschreven en ingebonden partituur van Dirk Willebrands. Zijn leermeester had er reeds vluchtig in gebladerd maar om het werk ernstig te gaan bestuderen, daartoe kon hij nog niet besluiten. Waarom niet? Hij wist het zelf niet. Misschien omdat hij in deze dagen tot diep in de nacht met zijn eigen opera bezig was. Maar nu wilde hij# er toch een paar uur aan wijden, want Dirk had hem reeds enige malen met zulke smekende ogen aangezien. Hij opende de vleuge^, zette de partituur op het lessenaartje en be gon te spelen. Volle klanken, onweerstaanbare krachten bruisten op ond^r zijn vin gers, vulden het vertrek, gingen in el kander over en maat na maat bouw den zij, in grootse beheersing der vormen, zich tot een meeslepende ouverture. Als geboeid zat Maurits van Kem pen aan zijn vleugel en verwonderde en verbaasde zich. Hoe was het mo gelijk? Was Dirk Willebrands on danks zijn jeugd toch in staat zo'n rijp kunstwerk tc scheppen? Hij speelde verder: een aria, ,een duet, een landelijke dans... Klankcombi naties van verbijsterende pracht zon gen onder zijn vingers en hij speelde, speelde.tot hij niet meer kon. Toen keek hij om zich heen; het was als of hij uit een ver afgelegen betove rend schoon land kwam en zich niet meer op z'n gemak kon voelen in zijn oud tehuis, waar nu alles wat hem vroeger lief en dierbaar was,' hem vreemd en ongezellig voorkwam. Lieve hemel, wat was dat mooi. Het was alsof hij op een gouden vaartuig over een zee van verbijsterend schone melodieën was komen zei lenMelodieën, zoals hij er nooit gehoord had, die als sterke, oude wijn de zinnen benevelen, het bloed sneller door de aderen jagen en het hart doen kloppen als onder de in vloed van een grote, eindeloos grote liefde. Langzaam, als slaapdronken, stond Maurits van Kempen eindelijk op en liep wankelend, als dodelijk ver moeid van een verre tocht door de kamer. Aldoor heen en weer van zijn vïfeugel naar het venster en te rug. Zijn scherp besneden gelaat zag er plotseling ontzettend oud uit en zijn lippen waren op elkaar geklemd als vreesden zij, dat er woorden van drift en toorn aan zouden ontsnappen Het was hem te moede, als had hij tot nu toe trots en fier op een hoge troon gezeten en nu kwam daar een ander, die hem met jonge on stuimige kracht er af stiet. Ja het was waar: Dirk Willebrands stiet de beroemde opera-componist Maurits van Kempen van zijn ver heven troon! Tranen, bloedige tranen had de professor willen schreien. Hij had af gedaan, voor goed afgedaan... De roem en het succes lagen achter hem en als hij zich daaraan wilde be dwelmen, moest hij de herinnering te hulp roepen. Voor hem zouden gevlochten warden. Maaj- voor Dirk Willebrands, de jon ge, de sterke lag, de toekomst open als een paradijs, waar de roem hem wachtte, de poort, waardoor hij in dat beloofde land zou binnengaan, het was de opera die hij gecompo neerd had. Hoe was de naam van die opera eigenlijk? De professor had niet naar het titelblad gekeken. Ja daar stond netjes in rondschrift De Overwinnaar. Maurits van Kempen fluisterde dat woord stil voor zich hegn. In die ti tel klonk alreeds iets van fékerheid op succes. De overwinnaar! Was het niet als of Dirk Willebrands hem daarmee wilde uitdagen? Alsof hij wilde zeg gen: „Ik weet, dat als wij beiden met ons werk voor het voetlicht tre den, ik de prijs zal winnen, dat ik overwinnaar; zal zijn." Maar dan schudde hij die gedach te van zich af. Dirk wist toch niet, dat hij aan het einde van zijn loop baan stond: hij vermoedde niet dat zijn leermeesteh, die hij op zo'n hoog voetstuk had geplaatst, afgedaan had en nooit meer van daarboven op een geesdriftig publiek zou neer zien. Gisteren ging het applaus naar hem uit, morgen zou men Dirk Wil lebrands toejuichen. Een gloeiende haat welde plotse ling op in het gemoed van de pro fessor en de afgunst begon hem hei melijk toe te fluisteren: „Maak voor hem geen ruim baan! Nog heb je het in je macht! Help hem toch niet voort op de ladder, waarlangs hij zou opstijgen naar de hoogten, waar de aurier bloeit! Weesmiet dwaas, Mau rits van Kempen! Zeg hem, dat zijn werk niet deugt, dat hij het liever verbergen moet in een donkere lade van zijn schrijfbureau, of nog beter, het vernietigen!'' (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2