Kampioenwedstrijden L. D. D. B- RECHTZAKEN MAANDAG 1 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT LEIDEN K. A. VOOR DE VROUW. Tot districtsmoderator van de Ka tholieke Actie voor de Vrouw in het district Leiden en tot plaatselijk ad viseur van de Ned. Kath. Vrouwen beweging in de stad Leiden is door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd de zeereerw. pater dr. Ca- lasanctius, O.F.M.Cap., Leidseweg 191, Voorschoten. FEESTMIDDAG VAN MILITAIRE INVALIDEN. In de voor dit doel welwillend beschikbaar gestelde Cadiclub, hield de afd. Zuid-Holland-N.oord van de Bond van Nederlandse Mili taire Oorlogsslachtoffers. Zaterdag middag een contact-bijeenkomst voor haar leden. Deze bond beoogt de ma teriële en geestelijke' belangen te behartigen van hen, die sedert Mei '40 als militair invalide geworden zijn, dus ook van hen, die thans uit Indonesië terugkeren, en van oor- logs-weduwen, wier mannen als mi litair gesneuveld zijn. Deze gezellige bijeenkomst, welke cm 4 uur aanving met een openings woord van de voorzitter, de heer H. de Jager, werd grotendeels verzorgd door een uit amateurs geformeerd cabaret-gezelschap, met medewer king van „De Willo's", die met hun vrolijke klanken de stemming er in hielden. We vermelden o.a. het op treden van de tap-danser, de heer Vinkenstein, het Hawaii an-ensemble „De Kilima's", de muzikale clown- gpochelaar-telepaath Geraldini en de familie Bremer, die een alleraardig ste pantocrine opvoerde. Ondertussen werden de aanwezigen rijkelijk onthaald op allerhande ver snaperingen, welke voor dit doel wa ren afgestaan door verschillende winkeliers, die ook gezorgd hadden vóór een schat van prijzen voor de gratis verloting, waarbij elk lot raak was! j Na de pauze sprak de heer J. de Koeiert, uit Utrecht de aanwezigen toe. „Laat het leven niet bestaan, al dus spr., uit redeneren, doch stel da den, want hieraan heeft de verwarde wereld behoefte. Er wordt overal ge confereerd, doch de vrede blijft zoek en er dreigt zelfs weer oorlog; daar om niet gepraat, doch een stukje vredeswerk opgebouwd. Wij moeten iets voor anderen willen zijn; laat uit dit ideaal uw daden bestaan Wij moeten, voor zover dit mogelijk is. de ledige plaatsen aanvullen en mo ge het bestuur, dat met deze bijeen komst zo'n stukje vredeswerk op bouwt, zich door uw steun gedragen weten, dan kunnen zij werken aan ons ideaal, indachtig het woord van Christus „Hebt Uw naasten lief, ge lijk Uzelf". Tussen de verschillende program mapunten in, werd de organisator van deze middag, de heer L. A. Bre mer, bij monde van de voorzitter dank gebracht voor het vele werk, dat hij verzet heeft. De heer Bremer mocht als blijk van waardering een boekwerk in ontvangst nemen, ter wijl zijn echtgenote met een bou quet bloemen verrast werd. Het was inmiddels al over achten geworden en voordat de voorzitter deze geslaagde bijeenkomst sloot, dankte mevr. Wassenaar, als tolk van alle aanwezigen, het bestuur voor deze prettige middag. De luitenant-kolonel der Artil lerie J. F. M. Steenmetser, die des- tiids als kapitein dienst deed dbij het 6e Regiment Veld-Artillerie hier ter stede, is met ingang van 1 Maart 1948 bevorderd tot kolonel der Ar tillerie. LE1DS HARMONIE GEZELSCHAP „DE POST". „De Post" gaf onder flinke be langstelling een uitvoering, die ge slaagd mag heten. De voorzitter sprak een openingswoord en heette de aan wezigen welkom. Op de eerste plaats de waarnemend directeur der Pos terijen, de heer Keyzer, voorzitter der Nederlandse verenigingen van P.T.T. Harmonie en fanfarecorpsen, de afgevaardigden van het Leids Stu dentencorps, 3 Octobervereniging en van de zusterverenigingen en dan nam kapelmeester van Ommen de leiding en opende met de vlot ge speelde en gaarne gehoorde Titanen mars van Stork. Een gezellige mooie Wals van Joh. Strauss volgde, en rustig en zeker geleid, slaagden de rhythmische versnellingen ook naar wens. Welverdiend applaus. De heer van der Spree, werkend lid van het corps, speelde een clarinet-solo „Une Idylle". Grote waardering hebben wij voor hen, die buiten hun drukke werkkring lust' hebben 'tot musice ren, en wat bereiken, dus in dit ge- va] voor de heer van der Spree, die een krachtin dit gezelschap is en zo'n suc(^es bereikte met z'n voor dracht. Hij Werd luide "toegejuicht. Dan ging 't naar de dramatische mu- zièk vén Verdi en werd een Fantasie over de opera Attila van Verdi, be werkt door Roeien, gespeeld. Het grote effectvolle stuk, dat door de dirigent uitstekend ingestudeerd is, en met verscheidenheid in voordracht, werd. gespeeld, werd ruimschoots be jubeld. Dit is ook 't geval met de ten dele gespeelde „Kleine Nacht- musik" van Mozart. Hierin waren de Mozartse fijne kneepjes ter dege, onder de loupe genomen, 't Slagen was hieraan evenredig. Naast Mozart werd een driedelige Sinfonia van E. Bach gespeeld, waarvan de beide boekdelen 't best slaagden. Hierna nam de voorzitter nogmaals 't woord om met een £>ezwaard hart, maar met vele heilwensen afscheid te men, van de geliefde en kundige jonge kapelmeester van Ommen, die als fluitist benoemd is aan het Phil- harmonisch orkest te, Batavia, dat zo juist is opgericht. Een monumentale fruitmand werd met waarderende woorden aangeboden. De heer van Ommen dankte, uiting gevend aan zijn gevoelens van vriendschap voor onze Leidse Post-Harmonie. De Fi nale natuurlijk een klinkende mars had daverend succes. Na de pauze een cabaret-programma met bal onder leiding van de heer Kool- meès. J. Kortmann. HET MANNENKOOR K.N.A. IN DIENST DER WELDADIGHEID. Dit mannenkoor, waarop men nooit tevergeefs een beroep doet, en die in onze oude stad een uitstekende indruk maakt, heeft in zijn vergade ring besloten, concerten aan te bid den aan de volgénde instellingen: 8 Maart voor K. O. in de Stads gehoorzaal; 15 Maart in de Kooikapel ten bate van de verwarming van deze kapel; 23 Maart voor de T.B.- patiënten in Solo Mio te Noordwijk. PROF. DR W. J. DE HAAS 70 JAAR Prof. dr W. J. de Haas, hoogleraar in de natuurkunde en meteorologie aan de rijksuniversiteit alhier en di recteur van het Kamerlingh Onnes- laboratorium, hoopt Dinsdag 2 Maart zijn zevenstigste verjaardag te her denken, waardoor hij aan het einde van het lopende cursusjaar genoemde ambten zal neerleggen. De thans wereldvermaarde geleerde werd in Lisse geboren, ontving zijn schoolopleiding te Middelburg en na een korte studie in notariële richting zwaaide hij om naar wis- en natuur kunde welke hij aan de Leidse uni versiteit ging beoefenen om daar in 1912 de doktorstitel te behalen op een proefschrift, gewijd aan'de compres- sibiliteit van waterstof bij lage tem peraturen. Dit onderwerp deed reeds zijn geestelijke verwantschap met zijn leermeester prof dr H. Kamerlingh Onnes uitkomen, bij wie hij van 1905 tot 1911 als assistent werkte. Tot 1915 was hij nadien werkzaam te Berlijn, waarna hij van 1915 tot 1917 leraar was aan de H.B.S en het Gymnasium te Deventer en conservator aan het Teylers museum te Haarlem. In 1917 werd hij benoemd tot hoog leraar te Delft, welk ambt hij in 1922 verwisselde voor een professoraat te Groningen, totdat hij twee later naar de Leidse Universiteit terugkeerde in de nog heden ten dage beklede functies. Op 3 Dec. hield hij daar zijn inaugurele oratie over „electrische en ander stroomen". Prof. de Haas^egde talrijke resul taten van zijn "'belangrijke weten schappelijke arbeid neer in een groot aantal publicaties, deels; in werking met geleerden als Einstein, Jean Bequerel, Wiersma en Kramers. Ter gelegenheid van zijn zilveren doctoraat in 1937 verscheen in het Ned. tijdschrift voor natuurkunde een artikel van nu wijlen prof. dr. E. .C. Wiersma over de velerlei en grote wetenschappelijke verdiensten van de toen zilveren doctor, waaraan een bibliografie was toegevoegd, die reeds toen meer dan 160 titels ver meldde. Het werk van prof. de Haas heeft in brede kring, zowel jn als buiten ons land erkenning gevonden. Zo verwierf hij in 1917 tezamen met prof Einstein de door de Weense academie ingestelde Baumgartner- prijs. In Febr. 1934, kort nadat hij in geslaagd was een nieuw, koude- record te vestigen slechts" even boven het absolute nulpunt werd prof. c"e Haas benoemd tot Ridder in de Orde van de Ned Leeuw. De Royal So ciety te Londen kende hem de eou- den Rumford-medaille toe, voordoen slechts uitgereikt aan prof. P. Zee man, Kamerlingh Onnes en H. A. Lorentz (schoonvader van prof.de Haas. In Maart 1937 werd hij Offi cier in het Franse Legioeen van Eer, later werd hij nog honorair lid van de Societé Frangaise de Physi que en corresponderend lid van de Franse academie van wetenschap pen. Naast het kouderecord, waarvan het Kamerlingh Onnes-laboratorium reeds vele jaren de houder is en dat slechts een-tweehonderd-vijftigste graad Kelvin van het absolute nul punt verwijderd ligt, heeft deze in stelling nog een tweede record op haar naam staan. In Juli 1946 slaag de prof. de Haas er namelijk in, in samenwerking met zijn conservator ir J. B. Westerdijk, om magnetische velden van tot dusver ongekende sterkte op te wecken, die in de on- middelijke omgeving lagen van de 1.090.000 gauss. ST. LEONARDUS-PAROCHIE. Wij herinneren de leden der Kath. Actie afdeling dames en heren aan de vergadering van heden. 8 de pastorie. Deze avond ofn 7 uur is -het Lof tot opening van de St. Joseph-maand en wij herinneren er de ouders nog eens aan, dat morgen, Dinsdag, de gezongen H. Mis ter ere van St. Antonius om 8 uur plaats heeft, zodat de schoolkinderen, die in deze H. Mis zingen cm 8 uur, in- plaats van om 8.15 in de kerk worden verwacht. BONKAARTEN AFHALEN Dinsdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 102401 en hoger. Meebregen de stamkaarten en inwisselingsbonnen van de lopende bonkaart, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en contrölekaart moeders (voor toeslaekaarten Het kantoor aan de Steenschuur 1 geopend van 8.30 tot 11.45 en \*an 2 tot 4 uur. Vergadering Hoger Onderwijs-per- soneel. De afd. Leiden van boven genoemde bond hield één dezer dagen een ledenvergadering. In deze verga dering kwam de salarispositie van het Rijkspersoneel ter sprake De algeme. ne opinie op deze vergadering was, dat de salarissen beneden het peil lig. gen van die, welke betaald worden in de particuliére bedrijven. Er werd dan ook besloten om via het hoofd bestuur er bij de regering op aan te dringen om zo spoedig mogelijk een verbetering tot stand +e brengen. Voor de Algemene Vergadering welke in April gehouden zal worden, werd een afgevaardigde benoemd. Het leden aantal is gedurende het afgelopen jaar belangrijk gestegen. Met voldoe ning wejd de goede samenwerking met het College van Curatoren der Rijksuniversiteit in het afgelopen jaar gememoreerd. 45-jarig jubileum. Morgen hoopt de heer L. D. Planjer de daj_ te herdenken, dat hij vijf en veertig jaar geleden in dienst trad bij druk kerij Mulder, alhier. De heer J. Leicher, adjunct-in specteur bij de dienst van de Volks huisvesting in de Provincie Zuid- Holland is bij deze dienst benoemd als architect. De inspecteur van 's Rijks belas tingen F. Vries, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastin gen te Leiden, 2e afdeling, is ver plaatst naar Woerden en aangewezen als hoofd van de inspectie der belas tingen aldaar. BURGERLIJKE STAND. Géboren: Melanie, d. van H. Ligthart Schenk en M. A. J. van Eg- mond; Cornelis, z. van W. F Nieu- v/enburg en C. Bleiji; Martin Ludwig, z van M. L. Klepke en A. M. Marcor; Maria, d. van Z. Kruijswijk en A. C van Dijk; Gijsbertus Herdricus Igna tius, z. van G. H. Steenbergen en C. M. Swinkels. Theodora Cornelia Ma ria, d. van M. Overes en C. vart Leeu wen; Maria Anna Helena, d. van H. Stil .en M. L. Lörsch. Gehuwd: G. Tesink gesch'. en M. L. Bruins jd. Overleden: C. A. Lamboo dr. 1 j.; M. C. Vreèm huisvr. van J. J. Zon- derop 60 j. 70 Kano's in brand gevlogen In bewaarplaats te Leidschendam Zaterdagmiddag is brand uitge broken in de grote kanobewaarplaats aan de LeidsekadeOostvlietweg te Leidschendam. Hoewel de brand spoedig ontdekt werd, kon niet verhinderd worden, dat de gehele bergplaats tot de grond afbrandde. Met de schuur gingen tevens ver loren 60 a 70 kanovaartuigen, welke daar waren opgeslagen. Ook een jacht ging verloren. De brand is ontstaan door het over slaan van vonken uit het fornuis, waarin de landbouwer Warmenho- ven schillen kookte voor zijn vee. De brandweer welke spoedig met groot materiaal ter plaatse was, kon tegen de vuurzee niets uitrichten. Een vloedgolf water werd over de kano's uitgestort, doch alles brandde uit. Ook de peddels en de bij de bergplaats staande bomen vatten vlam. VOORSCHOTEN JUBILEUM Dr M. VAN DER STOEL Zaterdag j.l. stond Voorschoten in feesttooi. Van menig huis woei de driekleur. En zo men geen vreemde ling in Jeruzalem was, wist men, dat dit was ter ere van dr. M. van der Stoel, die op deze dag. zijn ?5»jarig "dokterjubileum vierde. Des middags om ongeveer 2 uur werd de jubilaris van huis afgehaald voor een londrit, waarbij hem aan de overgang aan dé Rijndijk een mand met eieren werd aangeboden, namens de patiënten en oud-patiënten van de Rijndijk. Om half .drie arriveerde de stoet bij het gebouw van Chr. Belangen, waar ge legenheid gegeven werd om de jubi laris geluk te wensen.' De voorzitter van het buldigings-comité, dr. J. F. Sirks, opende de reeks van +oespra- kenen en zeide dat de belangstelling van de dokter in 't bijzonder uitging naar de kinderen. Een speciaal vpor deze gelegenheid gemaakt :iet. woorden van de heer Jac. Albronda en muziek van de heer J. van Sant brink Jr. werd onder leiding van de componist met pianobegeleiding van mej. L. Verstegen door een groep kinderen gezongen Hierna compli menteerde de heer O. R. I Viveen de jubilaris met een geestige toespraak en ovemandiede hem een waardepa pier van 3000.welk bedrag was op gebracht door de Vborschotenaren en dat zijn bestemming zal vinden in het op te richten Gezondheidscen trum. De heer J van Santbrink Sr. viel de eer te beurt de jubilaris een meer persoonlijk cadeau n.l. een rij wiel aan te bieden Van de gezamelij- ke zusters in Voorosochoten ontving dr. van der Stoel een moderne, lan ge tijd schrijvende vulpen. Achtereen volgens betraden het spreekgestoe'te de heer P. Kaayk, namens 't comité van Ouden van Dagen, de heer B. C Bolle, als secretaris van het Groene Kruis, wethouder van Vliet dr. C. Kuypers, namens de collega's ds H. P Fortgens namens het Gezondheids centrum, de heer B. den Boef namens de E.H.B.O. en mevrouw fiomijn- Oostveen, namens de huismoeders. Onder de talrijke aanwezigen merk ten we op vertegenwoordigers van het Groene Kruis, het Wit-Ge'e Kruis' en de Protestantse Wijkverpleging collega's dokteren. Burgemeester en Wethouders, pastoor J. T va:. Bem- molen, ds. H. P. Fortgens en ds. J C. Houtzagers, de gemeente-secreta ris en verder talrijke cliënten en be langstellenden Na het hulde en eer betoon nam dr. M van der Stoel zelf het woord en dankte de diverse spre kers vpor de aangeboden cadeaux en bloemstukken en memoreerde in het kort, hoe hij er toe gekomen was om buisarts te worden Na aanvankelijk plannen gehad te hebben om officier to worden, daarna Indisch ambtenaar heeft hij tenslotte toch de studie in de medicijnen gekozen. En zou hij op nieuw moeten beginnen, besloot spr., dan weer huisarts. Gemeenteraad. Woensdc^ komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda ver. meldt o.a. toekenning van subsidies aan diverse scholen en aan „Gezond heidszorg". Drie keer is scheepsrecht. In een tijdsverloop van nog geen dag is de brandweer driemaal uitgerukt voor het blussen van enkele branden, waarvan de gevolgen niet gemakke lijk te overzien waren geweest. Donderdagavond werd brand ge meld op de Veurseweg Een grote hoop riet op de tuin van Gebx v. E. v-as door onbekende oorzaak in brand geraakt en bedreigde een grote schuur met inhoud, waaronder een motor bakfiets, tuingereedschap en bloem bollen. De brandweer was genood zaakt over een zeer grote afstand slan gen aan te leggen, maar het gevaar werd gekeerd. Nauwelijks was men terug of er LAATSTE BERICHTEN DE ONDERHANDELINGEN TE BRUSSEL. In Brusselse kringen is men van oordeel, dat besprekingen, die Zon- dagmorgenop op de Nederlandse ambassade tussen de eerste-ministers en de ministers van buitenlandse za ken van Belgic, Nederland en Luxem burg zijn gehouden, in het bijzonder ten doel hebben gehad de richtlijnen vast te stellen, die de deskundigen der drie landen tijdens de eerstvol gende besprekingen met de afge vaardigden van Frankrijk en Enge land zullen moeten volgen. Aangenomen wordt, dat deze on derhandelingen tussen de gedele geerden van de landen der Benelux- groep en Engeland en Frankrijk nog deze week te Brussel of Den Haag een aanvang zullen nemen. De Tsjechoslowaakse minister van justitie, Cepicka, heeft op een mas sa-bijeenkomst te Brno verklaard, dat in de eerstvolgende kabinetsver gadering wetsteksten zouden worden opgesteld ter omschrijving van de taak en rechten van de actie-comité's welke wetsontwerpen aan het par ament ter goedkeuring zullen wor den voorgelegd. De zuivering van het nationale leven zal onder toezicht komen van actie-comité's van het Nationale Front. De besluiten van het Natio nale Front zullen bindend zijn voor de politieke partijen en ook op eco nomisch gebied De regering zal de uitvoering van de bevelen van het Nationale Front controleren. De partij der nationa'e socialisten van Tsjeohoslowakije zal voortaan „Tsjechische Sociale Partij" heten. Haar gelederen zullen aan een stren ge zuivering onderworpen worden aldus heeft mevr. Bozena Patkova, de leidster der partij, verklaard. De partij der Nationale Socialisten was de partij van president Benesj. AARDSCHOK IN LOS ANGELES Te Los Angeles en orfigeving is he- denmogen vroeg een aardschok ge voeld, die gebouwen op hun funda menten deed schudden en ruiten liet ringelen. Over eventuele vernielingen is nog niets bekend. SCHIP IN BRAND? Ter hoogte van Bakkum' is zoeven een schip waarschijnlijk een coas ter waargenomen waarboven zich een grote massa rook ontwikkelt. De reddingboot van de N. Z. H. R. M. de „Neeltje Jacoba" en de „Stentor" de firma Wijsmuller, zijn resp. uit Den Helder'en IJmuiden uitge varen. POSITIE NEDERL. SCHAPEN. Aagtekerk, 28 Febr. van Karachi; Aardijk, 28 Febr. van New-York; Abbeaijk, wordt 3 Maart voorm. te Antwerpen verwacht; Alamak, pass. 28 Febr. Ma.ta; Alcynous, 28 Febr. van Port Said; Amste.dijk, 26 Febr. van Mobilete; Amste.kerk 29 Febr. van Douala; Averdijk, 27 Febr. te Port Athur; Balanipa, 28 Febr. van Padang; Boschfon.ein,' 29 Febr. te Kaapstad; Blijdendijk, 28 Febr. te Baltimore; Ceram, pass. 28 Febr. Saipan eiland; Ganymedes, 29 Febr te Trinidad; Lombok, 29 Febr. te Port land Or; Maetsuyker 28 Febr. v.m. te Batavia; Mirza, 27 Febr. van Port Piri; Mijdrecht, 28 Febi. van Kaap stad; Nieuw-Holland 2 Maart te Ba tavia verwacht; Noordam, 1 Maai't 12.15 uur te Rottercfam; Ophir, 29 Febr. van Batavia; Ovula, 26 Febr. van Singapore; Poelau Laut, 28 Fe- buari te Singapore; Polyphemus pass. 29 Febr. Gibraltar; Ronda, 1 Maart te Suez; Rotti, 27 Febr. van Bombay; Rijnkerk, 28 Febr. van Suez; Saia- tiga, pass. 29 Febr. Ouessant; Sailand pass. 1 Maart Kaap Frio; Samaria, 1 Maart te Marseille; Sibajak, pass 29 Febr. Kaap Guardafui; Slo„erdijk, 29 Febr. van Suez; Stad Schiedam, 29 Febr. van Genua; Straat Soenda, 26 Febr. te Hongkong; Tiba, pass. 1 Maart Ouessant; Volendam, 28 Febr. van Rottex-dam; Willem Ruys, pass. 28 Febr. Perim; Zuiderkruis, pass. 28 Febr. Ouessant; Duivendijk, 28 Febr. van San Francisco; Indrapoera, 1 Maart nam te Rotterdam. Zaterdag begonnen Zaterdagmiddag werd in Hotel Central" te Leiden de eerste ronde voor het persoonlijk kampioenschap van het Leidse District verspeeld. De voorzitter van het Leids Dis trict, de heer A. Kruidenier, opende met een welkomstwoord deze inte ressante wedstrijd, daarbij zijn waardering uitsprekend over het grote aantal deelnemers en allen een aangename en sportieve wed strijd toewensend De klokken werden aangezet en spoedig werd er verbeten gespeeld. In de hoofdklasse was de strijd tussen de heren J. Mertens en I. La- terveer een zeer zware en moeilijke partij, welke na bijna vijf uren spe len in remise eindigde Hoewel J. van Sandijk (L'dorp) op fraaie wijze wist door te breken en hierdoor een schijf winst ver kreeg, moest hij door e^j foutief voorzetten toch de punten afstaan aan de heer A. Brobbel Dorsman (Hazersw.). De jeugdige J Slingerland wist, ondanks hevige tijdnood tegen de sterke J. van Hal (Lisse) zelfs een betere stelling te verkrijgen, doch moest genoegen nemen met een puntenverdeling, evenals de heren de GrootA. Rijnberg Y. de Jong (Sassenheim) liep in een slagzet bij W. Kroon (Lisse) en verloor. In de eerste klasse wist de heer J Redegeld de eerste winstpunten van deze wedstrijden te incasseren, na een ingewikkelde partij met de heer A Jesse uit Alphen, terwijl in de tweede klasse de Gebr. Vis uit Oude Wetering na veel „gevi?" niet beter wisten dan de punten broe derlijk te delen. De gedetailleerde uitslagen zijn: Hoofdklasse- J van SandijkJ. B Dorsman 02; J MertensI. Later- veer 1—1. M. de Groot A. Rijnberg 11J. van HalJ Slingerland l1. W. KromY de Jong 2—" ïïgrste klasse: A JesseJ Rede- geld 02; T. v. d. HorstJ. Meijer 02; D. HassefrasW. Leeuwen burg 20. Tweede klasse: J. ZaadC. Jong 20; G. VisC. Vis 11; L. HoogeveenJ. v. d. Zwan 02; P. OuwerkerkW. v. d. Reyden 11. SCHAKEN. Belangrijke wijziging in het tournooi om het wereldkampioenschap Naar wij vernemen heeft de oi ganisatie van het tournooi om het wereldkampioenschap een belangrij ke wijziging ondergaan.. Op voorstel van de Russische schaakautoriteiten is door Botwin- nik, Keres, Smyslov, Reshevsky en Euwe besloten in plaats van vier ronden, vijf ronden te spelen, wj de eerste twee zoals bekend, in Den Haag en de resterende drie in plaats van twee ronden, te Moskou. Aangezien de K.N.S.B.,, geen ver dere financiële consequenties op zich kon nemen sprak het vanzelf, dat de vijfde ronde in Rusland zou moe ten worden gespeeld, hetgeen bete kent, dat het tweede gedeelte van de match om het wereldkampioen schap te Moskou een week langer- zal duren dan oorspronkelijk was voorzien,. Ook de wedstrijdleider prof. Vidmar is met het voorstel ac- coord gegaan. Omtrent de motieven van deze verlenging van de match kunnen wij nog het vo.gende mededelen. De Russen waren zeer teléurge- werd brand gemeld aar de fabriek van sloten, brandkasten en stalen meubelen „Kosmos" aan de Donk laan. Hier was een begin van brand mtstaan in de nabijheid van een zuur- stofcylinder. Juist op tjjd werd het onheil in de kiem gesmoord, anders waren de gevolgen veel ernstiger weest. Ten slotte rukte Vrijdagmiddag de orandweer uit voor een brandmelding aan „Allemansgeest" aan de Hofweg Omstanders hadden een begin van brand geconstateerd aan het rieten 'c'ak. Ook dit onheil bleef tot kleine proporties beperkt. V.V.L.V. Gisteravond hield dt Voetbalvereniging V.V.L.V. een le denvergadering. Het voornaamste agendapunt vormde de contributie verhoging. De voorz., de heer M. La- keman, deelde mede. dat het terrein aan de Elslaan thans dringend om verschillende ondeihoudswerkzaam- heden vraagt en tevens moet de acco modate aldaar als afscheiding en kleedkamers worden verbeterd, waar- door de vereniging weer vooi hoge uitgaven komt te staan. Met zal hier voor noodgedwongen een geldlening moeten sluiten, waardoor dan echter de last van rente en aflossing ont staat, die weer gedekt moet worden Daarom stelde het bestuur voor de contributie der senioren van 0.25 op t 0.30 per week te brengen en die van de junioren, die tot heden voor alle 0.12 bedroeg, voor de jongens van 15 jaar en ouder op 0.20 en beneden die leeftijd op /0.15 vast te steller Dit voorstel werd aangenomen Bij de rondvraag kwam de vaststelling van één nieuw reglement eri de training voor de a.s. zomer ter sprake. Na af loop van de vergadering hield men een hersengymnastiek-wedstrijd. EX-HOOFDREDACTEUR VOORMALIGE „LIMBURGSE KOERIER". Het Bijzonder Gerechtshof te Roer mond heeft in Maastricht hedenmor gen uitspraak gedaan in de zaak te gen de ex-hoofdredacteur van de voormalige Limburgse Koer.er Hugo van den Broedt, die tereent stond ter zake van voortgezette hulpverlening aan de vijand door het publiceren van een aantal artikelen. H. v, d. B. werd veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, levenslai ge ont zetting uit de journalistieke functies en ontzetting uit de beide kiesrech ten. De eis was 15 jaar. HAAGSE RECHTBANK. Na de huiszoeking. Toen bij de wasbaas J. L. S. te Leiden een huis zoeking werd gedaan, vond men 30 kg. zeeppoeder, waar hij op niet be paald eerlijke wijze aan gekomen was. Voor dat feit vorderde de offi cier tegen hem acht maanden gevan genisstraf. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar. De hulpvaardige. De landarbei der E. J. T. te Roelofarendsveen was de hulpvaardige geweest, toen een kenais van hem enkele balen meel ging steleh in een-fabriek en.voor die hulp vorderde de officier tegen hem een jaar gevangenisstraf .net aftrek van preventief. De rechtbank heeft verdachte conform die eis veroor deeld. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 1 Maart. Paarden. Op de Utrechtse paardenmarkt weer den heden aangevoerd 902 paarden, naar de prijzen varieerden van: luxe paarden 7001000; werkpaarden 500750; oude paarden 350 600; paarden boven drie jaa.400 steld, dat Fine niet meespeelde waar door het aantal deelnemers van zes naar vijf moest worden terugge bracht. In totaal zouden er vier ron den worden gespeeld, met andere woorden, voor elke deelnemer ston den er dus 16 partijen op het pro» gramma. Ten einde de geluksfactor zo veel mogelijk uit te schakelen achtte men het juister het aantal te spelen par tijen te vergroten, hetgeen men met vijf ronden heeft gedaan, aangezien nu iedere deelnemer twintig par tijen op zijn programma heeft staan. Aan de andere kant vergeet men, dat er een nieuwe geluksfactor is bijgekomen, immers, met het spelen van vijf ronden is de verdeling over wit en zwart niet gelijk. HOOFDKLASSE. L.ES.G. Remise MET V.V.G.A. Het eerste tiental van het L.S.G. reisde Zondag met twee invallers naar Amsterdam ohr er tenslotte met gedeelde punten vandaan te komen. Bepaald onfortuinhjk was het daarbi.i niet. Rotteveel had de dag tevoren al gewonnen, maar niet eerder dan na dat zijn tegenstander diens gewonnen stelling in een tactische valkuil had ineenstorten. De Waal maakte de stand gelijk door een fraaie c verwin- °ning op Px'of. v. d. Woude: hebben het goed dan dit «de hoogge leerde sinds de bevrijding nog niet in de tientallen wedstrijden gebeurd. Mr. de Blecourt, die de vorige maal was vervangen door Pi"of. Droste spande zich tot het uiterste, in om zich zijn plaats weer waard te maken en slaag de er inderdaad in te winnen. Dat wel nodig want ongeveer tege lijker-tijd strekte Zonderland de wa pens in een normale vei-liesnartij en stelde Idema. met de beschikking over niet al te veel tijd zich heel be grijpelijk tevreden met remise. De eerste-bord speler van den Berg gaf de gebruikelijke demonstratie van be ter spel hij stond de kwaliteit voor maar zo vreselijke tijdnood dat hij zich op een gegeven ogenblik nauwe lijks kon realiseren dat hij mat stond. Gelukkig won de meer nuchtere Tummers naast hem in een ingewik kelde strijd c stond Demmendal ondanks ongelijke lopers beslist beter. Segaar daarentegen vocht voor remise en de andere invaller, Dr. Nieuwzwaag wist dit resultaat na emotionele en voor het publiek zelfs in de tijdnood humoristische gevech ten werkelijk af te dwingen. Waar om wedstrydleider Modderman na 5 uur spelens niet afbrak is ons niet'erg duidelijk geworden en nog minder waarom de nog in gang zijnde par tijen per accoord in winst voor Dem mendal en verlies voor Segaar wer den omgezet. Zelfs gi-ootmeesters sta ken de strijd na 5 uur achter het bord te hebben gezeten en de arbiters van de Bond zijn waarlijk kundig genoeg! Wellicht heeft hij gedacht: liever het halve ei van 55, dan misschien geen eens dat, maar dergelijke afspi*aken kunnen naar onze mening nimmer door de 'beugel, alleen al omdat de andere spelers tot het uiterste hebben gevochten! Ir. .Westra, en nog meer de altijd productieve van der Nat werden zeer gemist. HOCKEY PTT 3— Siseo 2 0—1. Zowe] P. T.T. als Sisec kregen zo nu en dan cornerproblemen ter oplossing doch beide partijen bleken zich daarin nog niet voldoende bekwaamd te hebben. De uitnemende P. T. T.- keepster verleende slechts eenmaal toegang aan een balletje van de rood grijze midvoor. Zonder verrassingen kwam het einde met een ver-diende 10 overwinning, die het evenwicht tussen beide elftallen wel zeer juist weergaf. Siseo 3Tempo '34 1—0. Al speelde Tempo '34 5 maar met 8 man ging de# rust in met blarike stand. Hierna scheen Siseo's voorhoede er iets meer in te komen, en al heel snel gaf de midvoor van Siseo de keepster dei tegenpartij het naki;j ken. Met een sterk in de meerderheid spelend Siseo kwam het eind van de ze wedstrijd. WIELRENNEN Swift-combinatie. Gisteren re den voor het eerst de A-klassers LeidenWoerden en terug. Dii bracht voor de kijkers een\heel mooi sprintje, welke met minimum verschil, werd gev/onnen door Jac. de Groo' voor R. Riethoven en Rijsbergen. Bij de B-kiassers,'' die tot Bodegraven ieden, werd winnaar J. Vermeulen in de sprint, dank zij W. Vreeswijk (een zoon van G. Vreeswijk de ploeg maat van G. Hulst), die voor de eind streep afstapte. De Juniores reden tot Alphen en maakten ook nog een sprintje bij aankomst. Sport in het kort Tijdens de internationale boks wedstrijden in het sportpa'eis te Brussel won de Ned. middengewicht Harry Bos van de Beig Jean Roose door knock out in de achtste ronde. De afstand bij het kogelstoten bereik van 14.55 m. door de Russin Titiana Sevrijukova kan niet als een nieuw wereldrecord erkend worden, aangezien deze prestatie verricht werd in een hal. Het record kogel stoten voor dames staat dus nog al tijd op naam van Gisela Mauer- meyer (Duitsland) met 14.38 m. Ondanks het protest, dat uitge lokt was over de verbetering van het wereidrecoi'd op de 100 m. borst - crawl van Alex Jany, werd de tijd van 55.8 sec. dcor Jany gemaakt, door de Fina a's zodanig erkend. Zoals reeds bekend was, hield het protest in, dat Jany, toen hij de po- 700; paarden beneden drie jaar 300 ging ondernam om het record 550; veulens 150300; hitten verbeteren, te vroeg gestart zou I 150700. De handel was redelijk. zijn.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3