Voorzieningen voor gedemobili- seerden uit Ned-Indië «55(We MAANDAG 1 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 NAAR EEN WESTELIJK PACT Benelux-landen bijeen te Brussel Zondagmorgen zijn op de Nederlan dse ambassade te Brussel besprekin gen gehouden, waarvan het volgende communiqué is uitgegeven: „De eerste ministers en de ministe rs van buitenlandse zaken van Neder land, België en Luxemburg zijn hedenmorgen te Brussel bijeengekomen. Zij hebben het gemeenschappelijk standpunt bepaald, dat de drie regerin gen tijdens de komende besprekingen met betrekking tot het sluiten van een Westelijk pact zullen innemen". Reuters correspondent Serge Na- bokoff seint, dat de Belgische minis ter-president, Spaak, hem in een in terview verklaard heeft, dat de weg bereid werd voor een conferentie van de minister-presidenten van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Benelux- landen over een West-Europese Unie. Spaak voegde er aan toe, dat voor een dergelijke conferentie eerst een hechte basis geschapen moest wor den. De mogelijkheid bestaat, dat in een van de vijf hoofdsteden voorbe reidende technische besprekingen ge voerd zullen worden door deskundi gen in de problemen' die aan de op richting van een West-Europese Unie verbonden zijn en welke beesprekin- gen parallel zullen lopen aan de thans verbonden zijn en welke besprekin gen over West-Duitsland DE ELECTRICITEITVOORZIENING VAN NEDERLAND. Een landelijk koppelnet. Er bestaan plannen voor de vor ming van een landelijk koppelnet tussen de verschillende productie- céntra van electrische energie hier te lande. Ter bereiking van dit doel, zal worden opgericht de N.V. Sa menwerkende Electriciteitsproduc- tiebedrijven. Deze vennootschap zal zich belasten met het bevorderen van de samenwerking der Neder landse Electrische Centrales ten aanzien van de productie en het re- geien van de leveringen van electr. stroom aan en door het buitenland. De N.V. Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland (E.Z.H.) waarbij de gemeen telijke centrales van Den Haag. Rot terdam, Dordrecht, Delft, Gouda en Leiden zijn betrokken, heeft beslo ten aan de totstandkoming van bo vengenoemde N.V. méde te werken. Radio DINSDAG HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.45 Gram'.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Lichtbaken. 10.00* Voor de kleuters. 10.15 Minder békende Tsjechische opera's. 10.40 Gedichten van Jan Prins 10.50 Van het koude Noorden naar het warme Zuiden. 11.30 Als de ziele luistert. 11.40 Gram.platen. 12.03 Gram.platen. 12.33 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.25 Metro- pole-orkest. 14.00 Ballet uit „Doorn roosje". 14.30 Onder ons. 15.00 De ontwikkeling van het pianokwartet. 16.00 De Zonnebloem. 17.00 Na schooltijd. 17.15 Gram.platen. 1.7.45 Het Indonesisch radiogeschiedenis boek. 17.53 Flitsen uit Indonesië. 18.00 Cantus-populorum. 18.20 Sport praatje. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Nieuws. 19.15 Orgels van diverse pluimage. 19.45 Niwin- nieuws. 19.50 Rubriek voor de we deropbouw. 20.00 Nieuws. 20.30 LIJ DENSMEDITATIE. 21.30 Gram.pla ten. 21.40 Cantate ,.La Nativite". 22.30 Nieuws. 22.45 Radio-ohilhar- monisch orkest. 23.20 Cm het we reldkampioenschap schaken. 23.35 Radio-Philharmonisch orkest. HILVERSUM II *(415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.15 „Aubade". 8.45 Werken van Mozart. 9.15 Morgenwij ding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Victor Silves ter en zijn orkest. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Henk Loohuis, orgel. 12.00 De Paoavers. 12.33 Ons Platte land. 12.43 Gram.platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel Pierre Palla met zang van Annie Schoen. 13.45 Duet- jes. 14.00 Met naald en schaar. 14.30 Radiomatinée. 16.40 De schoolbel. 17.00 Dat kun jij ook. 17.30 Het Vau deville Strijkork. 18.00 Nieuws. 18.15 Tom Erich, piano. 18 30 Avro's Ra diofilmkrant. 19.00 Voor de kleuters. 19.15 De Serenade in de kamermu ziek. 19.45 Radiokrant voor de wer kende vrouw. 20.00 Nieuws. 2 Avro's bonte Dinsdagavondkrant. 21.30 Contact 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.30 Beroemde lie- derenreeksen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.platen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Zaterdag is de vierde bijeenkomst van de Londense conferentie over West-Duitsland gehouden. De delega* tie van Benelux was aanwezig. Na de bijeenkomst, welke besloten was, werd de volgende verklaring uitge geven: „Ofschoon het besloten en vertrouwelijk karakter van de thans lopende besprekingen strikt gehand haafd is, kan verklaard worden, dat zij plaats vinden in een geest van openhartigheid en vriendschap, en dat de uitwisseling van gezichtspun ten nut afwerpt". Ma.andag komt de conferentie we derom bijeen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Heer-Hugowaard (H. Hart van Je zus) de weleerw. heer P. N. Bors- boom; te Zuidermeer, de weleerw. heer J. J. Eeken, die Kapelaan was te Haarlem (O. L. Vr. Rozenkrans). Vervolgens tot Rector te Purmerend (St. Lid. Gesticht) de weleerw. heer H. Ulleman, die Pastoor was te Heer- Hugowaard (H. Hart van Jezus). Tenslotte tot Kapelaan te 's-Graven- hage (H.H. Martelaren v. Gorcum) de weleerw. heer B. A. Emmelkamp, die Kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Familie). Het N.V.V. over de loon- en prijspolitiek Afgevaardigden van bij het Neder lands Verbond van Vakverenigingen aangesloten organisaties waren Zater dag in 't jaarbeursgebouw ie Utrecht bijeengekomen om het demonstratief- congres van het N.V.V. Een der sprekers was het N.V.V. bestuurslid A. Vermeulen, die een beschouwing over de loon- en prijs politiek hield. Deze steldev vast, dat de in October 1945 bestaande span ningen tussen lonen en prijzen ge deeltelijk zijn opgeheven door de stij ging van het gemiddelde inkomsten- peil als gevolg van toegepaste loon- herzieningen en het invoeren van prestatiepremies, de invoering van het cbnsumenten-crediet, de uitbrei ding van de kinderbijslagregeling, de verlaging van de loonbelasting en de invoering van de vacantietoeslag. Het is mogelijk geweest de kosten van het levensonderhoud op het peil van October 1946 te handhaven, doordat de nadelige gevolgen van de strenge winter 1946/'47 en de droge zomer 1947 opgevangen zijn door een daling van de prijzen van eerste levensbe hoeften en verbruiksgoederen, mede- tengevolge van de anti-duurteactie van het N.V.V. De heer Vermeulen heeft bijzondere waardering voor de minister van Landbouw, die ei in ge slaagd is de kleine voorraden aan te vullen en het levenspeil te handha ven. Een vergelijking met het buiten land valt zeer gunstig voor ons uit. De positie van de Nederlandse arbei der is véél en véél beter dan die het buitenland. Naar sprekers mening moet de tot heden door het N.V.V. gevoerde loon- en prijspolitiek worden voortgezet en moet men bij de regering blijven aan dringen op prijsverlaging. Over het Marshall-plan zeide spreker, dat stag natie in de Amerikaanse hulpverle ning een terugval van het levenspeil tot gevolg zal hebben. Wij moeten ons niet storen aan geruchten, dat wij ons zouden binden aan het kapitalis me van Broadway. Moeten wij soms hulp uit het Oosten verwachten? Zie maar eens naar Tsjechoslowakije. DE EERSTE KIEVITEN. De heer Butter, een bekend na tuurvorser in het Oosten van het land, zag hedenmiddag de aankomst van de eerste kievit op weiden langs de Gelderse IJssel nabij de vroegere steenfabriek „De Vliet- berg" onder Wilp, gemeente Voorst. Het vorige jaar constateerde hij de aankomst dier vogels ter plaatse pas op 14 Maart. Naar wij vernemen bestaat het plan bij bepaalde nationale gebeur tenissen weer de gouden koets te gebruiken. Het escorte, dat de gou den koets zal hebben te begeleiden, heeft een onderwerp van studie ge maakt. In verband met de grote kosten, die de verzorging en het onderhoud van paarden met zich brengen, is van dc gedachte de gouden koets door huzaren te paard te doen be geleiden afgezien. Het escorte zal nu worden toevertrouwd aan een garde-detachement, gevormd uit de regimenten grenadiers en jagers. Aan de hand van historische gege vens zijn voor dit detachement gala uniformen ontworpen. De kosten voor het vervaardigen van deze uniformen zullen echter niet door de regering worden gedragen. BONNENBENDEN WORDT OPGEROLD. Met de arrestatie van een bon nenhandelaar J. van der V. uit Twijzelaarsheide (Fr.) heeft de CCD draden in handen gekregen van een uitgebreide handel in bonnen met vertakkingen door geheel Neder land. Van der V. werd te Zaandam opgepakt, toen hij plm. 10.000 bon nen van allerlei soort bij zich had. Na. zijn arrestatie werd huiszoeking in zijn woping gedaan. De buit be stond uit een groot aantal levens middelen-, versnaperings- en ta- bakskaarten. Het is in Friesland een bekend feit, dat reizende marskramers al lerlei bonkaarten op het platteland opkopen, of tegen goederen ruilen. De Vrijdagmarkt te- Leeuwarden is een vermaard afzetterrein voor bon nen geworden. In het Staatsblad (I 57) is thans het „Besluit Demobilisatievoorz ieningen 1948" gepubliceerd. Dit beslui": bevat in grote trekken de voorzieningen getroffen in het be lang van militairen van de Koninklij ke Marine en Koninklijke Landmacht, die in Nederlandse-Indië hebben ge diend en in Nederland worden gede mobiliseerd. Zo spoedig mogelijk na terugkeer in het ïhoederland krijgt de militair .verlof met behoud van bezoldiging. Dit verlof bedraagt veertien dagen voor ieder jaar buiten Nederland doorgebracht. Tevens ontvangt hij een bedrag in eens voor eerste on kosten. Indien hij minstens 6 maanden al daar heeft vertoefd en zijn dienst op goede wijze heeft vervuld, ontvangt hij een premie voor iedere maand werkelijke dienst in^ Nederiandsch- Indië tot een maximum van 30 maan den Na zijn verlof wordt de militair ge demobiliseerd. Om zijn overgang naar de burger maatschappij te effenctueren wordt de militair allereerst in de gelegen heid gesteld zich een burgercostuum aan te schaffen. Daarnaast echter zal het rijksarbeidsbureau hem bij voor rang aan een passende werkkring helpen, waarbij de overheid tevens aan de demobilisant gelegenheid geeft zijn vakbekwaamheid te herwinnen of zich voor een beroep te bekwamen door een scholingscursus te volgen. Door een vergoedingsregeling wor den de werkgevers financieel ge steund indien zij eveneens demobili serende arbeidskrachten in hun be drijf scholen. Voor degenen, die hun overgang naar de burgermaatschappij steun blijven behoeven, wordt een over bruggingsregeling in het leven geroe pen, terwijl studenten in de gelegen heid kunnen worden gesteld hun stu die aan te vangen of te hervatten. Voor het volgen van meer eenvou dige vakstudies wordt een studietoe lage verstrekt. Het eerste jaar na zijn demobili satie krijgt de gedemobiliseerde mili tair, die herschoold wordt, een wacht geld, studeert of een cursus volgt, een tegemoetkoming in de kosten van een vrijwillige ziekteverzekering. Een raad van advies inzake demo bilisatievoorzieningen zal de minis ters van oorlog en marine adviseren over alle onderwerpen, die met de uitvoering van het besluit verband houden. Het dachten is thans nog op de uit voeringsbepalingen, waarin om de toe te kennen bedragen zullen worden gespecificeerd. De publicatie hiervan kan in de loop van de volgende week worden tegemoet gezien. Stille Omgang Zeventien treinen en vele tiental len autobussen brachten ruim 20.000 katholieke mannen ook ui: de verst verwijderde delen van ons land naar de hoefdstad waar zij deze nacht tussen een uur en 4.15 uur met de aloude beeweg hulde brachten- aan het Heilig Sacrament van Mirakel. Afgezien van het regenbuitje om omstreeks drie uur waren de weers-" omstandighedden ideaal voor de eer ste in de reeks van drie achtereen volgende Zondagen te houden stille omgangen. Een groep van 60 E.H.B.O.'ers met een dokter aan het hoofd, die over 5 auto's beschikten, behoefden slechts voor een 8-tal overigens onbelangrijke gevallen hulp te verlenen. In de bocht van de Nieuwedijk moest de politie eenmaal, met be dreiging geweld te zullen gebruiken, het storend rumoer van een aantal „late wandelaars" onderdrukken. Overigens is de eerste stille omgang 1948 geheel ordelijk verlopen. En deze bede-tocht is weer ge weest een indrukwekkende, een wonder-mooie uiting van diep ge loof en ware liefde; van echte stoe re gidsdienstzin en devotie. Met zoveel katholieke mannen kan men de toekomst niet donker inzien. Een Leidse deelnemer bericht ons nog: Zaterdagavond half 10: De Har- tebrugkerk, Broederschapskerk van de St. O., was geheel gevuld met mannen, die zouden gaan deelnemen aan de jaarlijkse bedetocht naar de „Heilige Stee". Een verblijdend ver schijnsel was het dat er zoveel jonge mannen aanwezig waren, in groep- verband of onder leiding van vader cf broer. Ook de militairen onder aanvoering van hun aalmoezenier Pater Gasman, namen aan deze vre delievende tocht deel. Het Lof werd gecelebreerd door de directeur pa ter S. Booms, terwijl pater Engering van de Haagweg parochie de pel grims toesprak. Na het bidden van het reisgebed, werd dp tocht naar Amsterdam begonnen deze keer in confort^bele Dieseltreinen die te 23.10 en 23.20 vertrokken, zodat reeds voor 12 uur de hoofdstad werd bereikt. Langzaam zette de lange stoet zich in beweging met als doel de Mozes en Aaronkerk. Opvallend was het, dat er deze nacht zoveel nacht- volk op de been was, die met ver dwaasde ogen deze zwijgende stoet stonden na te staren, en niets be grepen Enig overlast van het publiek, werd, voorzover ons bekend nergens ondervonden. Door een pater Capucijn uit Voorschoten werd de predikatie ge houden, waarna te ongeveer 1 uur de eigenlijke omgang werd begonnen. De tocht had een zeer vlot verloop en te ±half drie werd de kerk weer bereikt waarna het H. Mis offer werd opgedragen door pater S. Booms, waaronder allen communiceerden. Te ongeveer half vier was de plech tigheid ten einde, .waarna de 2e Leidse groep, bestaande uit afdelin gen uit de omgeving de kerk binnen trok. ZWARE AARDBEVING IN OOST INDONESIë Op de seismograaf van het meteo rologisch instituut te Batavia werd een zeer zware aardbeving geregi streerd, waarvan het epicentrum voorlopig in de onmiddellijke nabij heid van de eilanden Boeroe en Ce- ream (in de Zuid-Molukken) is be paald. Als illustratie van de hevig heid der schokken kan worden ge meld, dat de hedenochtend geregi streerde aar be ving te oordelen naar de uitslag op seismograaf, ongeveer ■tweemaal zo zwaar moet zijn geweest als de jongste aardbeving op de Phi- lippijnen. De aardbeving, die geruime tijd aanhield, werd geregistreerd te 8 uur 47 minuten 8 seconden Java-tijd. BINNENLAND. Om de U{rechtse begroting sluit- tend te maken is een bedrag van 447.336 van het Rijk nodig, waar door Utrecht niet meer behoort tot de noodlijdende gemeenten. Twee verloofden, het 19-jarig meisje A. B. en de 24-jarige jonge man W., beiden uit Amsterdam, wan delden om negen uur naar een bio scoop, toen zij ter hoogte van de Hei- ligeweg tegenover Maison de Bon netterie de vroegere verloofde van het meisje ontmoetten. Deze stak de straat over en trok een mes en viel het meisje aan en haar verloofde. De toegebrachte steken bleken niet zeer ernstig te zijn. De dader is be kend, maar voortvluchtig. Zaterdagmiddag hebben ten Zuidwesten van Apeldoorn vier hei debranden gewoed. Twee er van van geringe omvang langs de spoor baan tussen Assel en Kootwijk waren vermoedelijk door vonken uit een locomotief veroorzaakt Een gro tere, eveneens bij Assel, vernielde 30 H.A. heide van het kroondomein eil was ontstaan door onvoorzichtig heid van een schaatsenrijder, die op een heideplas aan het rijden was en een brandende lucifer op de kant gooide. Ten slotte ging een opper vlakte van 50 H.A. heide en vlieg dennen, verloren op het schietterrein Harskamp. In de drie eerste geval len verrichtten de Apeldoornse en de bosbrandweer het blussingswerk. De brand te Harskamp werd bedwon gen door de brandweer uit Ede, de bosbrandweer uit Hoenderlo en een detachement militairen. BUITENLAND. Peru heeft weer eens een nieuw kabinet. Het typische daarvan is, dat het geheel bestaat uit leger- en vjootofficieren. Zaterdag zijn dertien Griekse communisten geëxecuteerd, die ter dood veroordeeld waren wegens sa menwerking met de opstandelingen. De laatste Britse troepen heb ben Zaterdag India verlaten. Tussen de universiteiten van Chicago en Frankfort zal een ruil van professoren en studenten plaats vinden. Ter gelegenheid van de herden king van de sterfdag van de ex-ko ning van Spanje is te Madrid een massa-betoging gehouden. Deze be toging was verboden en daarom zijn 12 monarchisten gearresteerd. WEERSVERWACHTING g WIND UIT OOSTELIJKE RICHTINGEN. g Droog v/eer met overdrijvende g g wolkenbanken, vooral in het g o Noorden van het land en in de o ochtend hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. In de nacht plaatselijk lichte vorst, g Morgen overdag ongeveer de- g o zelfde temperatuur ais vandaag, o O O ooooooooooouoooooooooooooooooooooo POSITIE NEDERL. PASSAGIERS- EN VRACHTSCHEPEN. Alkaid, 27 Febr. van Rio de Ja neiro naar Victoria. Barendrecht, 27 Febr. van Tandjong Oeban naar Auckland Nw. Zeeland. Boschfontein 27 Febr. van East Londen naar Port Elisabeth. Cbama, 23 Febr. van Aba- dan te Sydney. Coryda, pass. 27 Fe bruari Gibraltar. Java, 28 Febr. te Belawan. Indrapoera, pass. 27 Febr Öuessant, wordt 1 Maart 8 uur v.m. te Rotterdam verw. Johan de Witt, 27 Febr. van Batavia naar Nederland. Carossa, pass, 27 Febr. Beachy Head. Kota Baros, pass. 27 Febr. Malta. Limburg, 28 Febr. van Belawan naar Koweit. Maetsuycker, 27 Febr. van Poa Pladjoe naar Batavia. Manbcran 26 Febr. van La Plata te Buenos Aires. Meliskcrk, 27 Febr. van Port Gentil naar Pointe Noire. Muider- kerk, 27 Febr. van Fremantle te Melbourne. Nieuw Holland, 27 Febr. van Sabang naar Padang. Niger- stroom, 28 Febr. van Porto Alexan der te Lobito. Noordwijk, 28 Febr. van Vlissingen te Buelva. Oranje. BataviaAmsterdam^ pass. 27 Febr. Algiers. Ossendrechf, 27 Febr. van Huelva naar Amsterdam. Poelau Laut, 27 Febr. van Saigon naar Sin gapore. Prins Alexander,. 27 Febr. van Haifa naai* Engeland. Roepat, 2 Febr, van Batavia naar Belawan, Salland, 28 Febr. van Santos te Rio de Janeiro. Sibajak, 28 Febr. 5 uur van Aden. Singkep, 26 Febr. van Aden. Stad Schiedam, 27 Febr. te Genua. Tasman, 27 Febr. van Bela wan naar Tandjong Oeban. Tegel berg, 28 Febr. van Singapore te Pe- nang. Tiberius, 26 Febr. van Lissa bon naar Pireaus. Waterman, pass. 27 Febr. Sabang. Wieldrecht. (nwe tanker), vermoedelijk 1 Maart van Mobile naar Land's End V. O. Zui derkruis, 27 Febr. van Rotterdam naar Batavia. Zwijndrecht, 27 Febr van Bordeaux naar /West-Africa. ïïlo>Lq.en Liturgisch zoekpla»tje Men behoeft het zich niet als een teken van verregaande stompzinnig heid toe te rekenen, als enig verband tussen het epistel en het evangelie, dat morgen wordt gelezen, niet on middellijk in het oog springt! Laten we eerst cfe korte inhoud van beide vertellen. De profeet Eliseus helpt op wonderbare wijze een vrouw, wier zonen als slaven verkocht zullen wor den, indien ze haar schulden niet op staande voet kan betalen. De profeet zegt: „Ga bij al uw buren lege vaten halen, maar vooral niet te weinig." De vrouw doet, wat haar gezegd is, en zie: alle vaten vullen zich vanzelf met olie. Van de opbrengst betaalde zij haar schulden. Tot zover het epis tel uit het Boek der Koningen. In het evangelie geeft Christus de macht om zonden te vergeven aan de Kerk. Pe trus vraagt Hem daarop, hoe dikwijls je iemand vergiffenis moet schenken. Petrus vindt zeven maal blijkbaar al heel wat! Maar Christus zeide. „Niet tot 7 keer toe, maar tot 70 X 7 keer", dat wil dus zeggen: altijd weer op nieuw. De oplossing van het raadsel, hoe epistel en evangelie bij elkaar zijn gekomen, wordt door de liturgis- ten gezocht in de omstandigheid, dat voorheen de Paus op deze dag in de Vasten de H. Geheimen vierde in de kerk van de H. Pudentiana het vroegere woonhuis van de Romeinse dame van die naam. In het huis van haar vader, dat later haar eigendom werd, vond St. Petrus onderdak (van daar een evangelie, waarin Petrus op treedt), terwijl ook van Pudentiana bekend is, dat zij een van Petrus' op volgers, Pius I, van al het nodige voorzag (vandaar het epistel van een vrouw, die de profeet Eliseus in haar huis opneemt.) Het was dus een litur gisch zoekplaatje, dat op eigen krach ten niet op te lossen was. Minister In 't Veld en de weder opbouw In een onderhoud met de ANP.- correspondent te Zaandam heeft mi nister In 't Veld o.a. nog gezegd: „Het kabinet-Beel kon geen enkele concessie doen ten aanzien van de tijdsduur van mijn ministerschap. Ik ben mij bewust, dat ik een groot risico genomen heb, maar er moet toch iemand zijn, die de taak van de minister van wederopbouw zal moeten aanvaarden.' Te lang heeft men een der belangrijkste ministe ries zonder leiding gelaten." „Van het MarshqL-plan hangt- veel af", zei mr. dr. in 't Veld. Voor talrijke leveringen zijn wij op het buitenland aangewezen en de bouwmaterialen- positie is in Nederland niet gunstig te noemen. Daar komt nog een tekort aan bouwvakarbeiders bij. Ik geloof daarom, dat men de montagebouw moet koppelen aan de .normale bouw, teneinde de achterstand van zeven tig duizLnd woningen in te lopen. De architecten zullen moeten leren met de nieuwe materia"en om te gaan. Men zal een andere koers moeten inslaan. Van de semi-permanente bouw, zoals men die voor scholen wil gaan toepassen, ben ik een te genstander. Dat bindt de arbeiders in vele gevallen te sterk. Dat wil niet zeggen, dat ik een blokje van zes of tien woningen voor de industrieën niet gewenst acht. De industrieën kunnen mensen van buiten hun rayon niet huisvesten. Ik verwacht, dat de huren genor- aüseerd zullen worden. aangezien de financiering door het rijk een te grote last betekent. Een oplossing zou zijn, dat de huren verhoogd zullen worden. Van de verhoging komt een deel ten goede aan de huis eigenaren en de rest .wordt als be lasting afgeroomd. Overigens is dit meer een kwestie voor financiën dan voor wederopbouw". H ALS DE HEIDE BLOEIT DOOR ANNY VAN PANHUYS 4) O, wat een zaligheid, als hij aan zijn vriend in New York kon schrij ven: „Ik zend je mijn nieuwste com positie. Laat die daarginds voor het eerst opvoeren. Ik heb er niets tegen." Een energiek besluit gaf iets •traks aan zijn gezicht, ook iets hards. Ja, hij zou aan het werk gaan, met ijzeren wilskracht zou hij onderzoeken, of werkelijk alles in hem verstomd was, wat eens zo heerlijk klonk. Dat kon toen niet, dat was onmogelijk! Een hoopvol lachje speelde om .•^jn lippen en zijn recherhand streek met zenuwachtige beweging over zijn reeds dunner geworden haren. Opeens voelde hij een vreselijke Hij drukte op het elcc- schelletje en Antoon Halek 'iende verscheen. „Antoon, breng mij een halve fles champagne." Verbluft keek de knecht hem aan, menende niet goed verstaan te' heb ben. „Hoor je mij niet? Ik vraag een halve fles champagne." „Jawel, mijnheer de professor. Preso, prestissimo." Meteen verdween de man. „Wel, Antoon, wat is er?" vroeg Mientje Donker, de dikke keuken meid, die nieuwsgierig op de drem pel van de keuken stond. „Ik moet champagne uit de kelder halen. Begrijp je daar iets van, Mientje? Nu, op klaarlichte dag, nauwelijks een uur voor het diner, vraagt de professor om champagne. Zoiets heb ik nog nooit beleefd. Het komt mij voor, dat de professor hoe langer hoe meer vreemd, grillig. bizarro... wordt". „Mijnheer van Kempen had moe ten trouwen. Op zijn leeftijd behoort een man, vrouw en volwhssen kin deren te hebben. Nu is hij eenzaam en daardoor worden oude vrijgezel len meestal zonderling." „Mientje, Mientje, pas op je woor den," riep Antoon uit de 'kelder, om even later met een fijne goud- gelakte fles naaf boven te komen. „Dat prikkelende goedje lust ik ook wel, dat zou ik con passione drinken," zei hij, terwijl hij de fles in de ijsemmer zette, die Mientje. al klaar had gemaakt. „Je kunt maar niet vergeten,, dat je eens muzikant geweest bent," zei de dikke keukenmeid. „Anders zou je zulke vreemde woorden niet ge bruiken.' „Neen, dat vergeet men nooit. En al ben ik geen virtuoos geweest, maar slechts een gewone muzikant, die in de kleine inheemse, dorpen muziek maakte, opdat de jeugd zou kunnen dansen, zijn dat toch onver getelijke dagen geweest. Ach Mien tje, het enige, is, dat ik mij af en toe bedien van een of andere uitdruk king, die wel uit het Italiaans stamt, maar bij alle toonkunstenaars sedert lang internationaal is geworden. Meer weet ik van de muziek niet af, behalve wat ik hier in huis hooi. Dat is alles zo deftig, voor mij on begrijpelijk. Lieve hemel, Mientje, als je eens wist, hoe ik er naar ver lang, de viool ter hand te nemen en een vrolijke wals te spelen"! „Maar, Antoon, dat kan je toch geen mens beletten?" Hij keek met eigenaardige blik in het vollemaansgezicht van de keu kenmeid. „Die daar belet het mij toch,zei hij, terwijl hij over zijn schouder naar de kamer van de pro fessor wees. „Je bent pas twee jaar hier in huis en hebt dus die bespot telijke comedie niet bijgewoond,, die hij opvoerde, toen ik eens boven in mijn kamertje een wals speelde. Ik moest mij schamen, zei hij om onder zijn dak zulke kermismuziek te spe len èn als ik dat nog eens zou doen, kon ik de plaat poetsen. Sedert dien ligt mijn viool te slapen in de duis ternis van mijn kast en zal wel nooit meer wakker worden..." De goed man had werkelijk tra nen in de ogen. „Als de professor zoiets ge zegd had, was ik geen minuut lan ger in zijn huis gebleven," beweerde Mientje. „Dat moet ik met energia, Beslist heid ontkennen.Antoon zette de ijsemmer, die hij al in de hand hield om hem naar de professor te bren gen, weer op het blankgeschuurde aanrecht. „Jij zou ook bij mijnheer gebleven zijn, als je hem je leven verschuldigd was." Nieuwsgierig en vragend keek Mientje hem aan. „Jaren geleden kwam ik met drie kameraden, evenals ik arme Boheem se muzikanten, op onze tocht door Holland tot hier in Den Haag. Wij waren half verhongerd: het was een ellendig leven dat wij achter ons hadden, want in de winter is er met muziek maken niet veel te verdie nen. Dat' gaat beter in de zomer, als buiten de villa's en landhuizen be woond zijn en de mensen blij zijn om eens wat vrolijks te horen. Wij stonden hier voor dit huis en speel den een 'van onze walsen, toen ik opeens het bewustzijn verloor en op de grond stortte. De professor had aan het raam gestaan en gezien, wat er gebeurde. Dadelijk heeft hij inge grepen. Ik werd in huis gehaald en de dokter moest komen. Nadat deze mij onderzocht had, zei hij, dat ik totaal ondervoed was. Ik werd naar het ziekenhuis gebracht en pas daar uit ontslagen, -toen ik volkomen her steld en aangesterkt was. Mijn kame raden waren intussen verder gegaan, mijnheer had ze rijkelijk van geld voorzien om terug te keren naar ons vaderland. To^n kreeg ik mijn be trekking als huisknecht bij de pro fessor, die alle onkosten in het zie kenhuis voor mij betaald had. De dokter heeft mij verklaard, dat als ik niet zo'n goede verpleging had gehad, ik beslist zou zijn doodgegaan. En daarvoor ben ik de professor dankbaar. In de kamer van Maurits van Kem pen rinkelde de bel voortdurend. „Hij wordt bellicoso,, ongeduldig", fluisterde Antoon en haastte zich met de champagne naar zijn meester. Dirk Willebrands had dan zijn par tituur bij Maurits van Kempen ge bracht. De professor had niet veel leer lingen Slechts zij, die een heel bij zonder talent bezaten, wilde hij wel onderrichten en aan hen zijn tijd wijden. Toen Dirk drie jaar geleden bij hemkwam, wist de beroemde meester eerst niet of hij zich zou er geren of vrolijk maken over de bru taliteit van een jongeman, die zo maar zich kwam aanmelden als leer ling, hoewel hij noch getuigschriften had van het een of ander conservato rium, noch aanbevelingsbrieven van vooraanstaande musici. Dat toch gaf bij hem gewoonlijk de doorslag. An ders zou hij overlopen worden door jongelieden, die wel eens eén lied je of wijsje bij elkaar geflanst had den en nu de eerzucht koesterden, hun opleiding bij de grote maestro te voltooien. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2