ONZE WEEKPUZZLE Gevaarlijk zwemmen en gevaarlijke lectuur Gemeenteraad van Leiderdorp TYPEN, STENO ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 Gemeenteraad van Alphen a.d. Rijn Vrijdagavond vergaderde de Raad der gemeente Alphen a. d. Rijn. In verbarii met een ingekomen ver zoek van de vereniging van Nacht veiligheidsdiensten en Bewakings bedrijven vraagt de heer A. F. Ruijssenaars om de plaatselijke, par ticuliere nachtveiligheidsdienst te willen zien als beziter van zekere rechten. Voorzitter bevestigt dit. Het voorstel inzake aankoop van een perceeltje openbare straat van de heer J. B. Samsom Jr en de erven J. B. Samsom Sr werd in verband met enkele bedenkingen teruggeno men. De verbetering van de Ziendewcg Bij voorstel bracht de. heer Ver donk dank aan het college voor de voortvarende wijze waarop zij de weg- en brugmisère in de Ziendeweg thans hebben opgelost. Vraagt tevens de lelijke bocht in de weg. op Nieuw- koops grondgebied recht te trekken. Voorzitter zegt aandacht toe. De heer Verduin vraagt een duiker van ongeveer 2 meter breed en 80 cm hoog, opdat de belanghebbende boe ren met een schouw eronder kunnen varen, ter voorkoming van een hin derlijke omweg. De voorz. verwon dert zich over deze vraag, daar in de zeer uitgebreide gecombineerde ver gadering van alle belanghebbende instanties, geen stemmen in die geest zijn opgegaan, ook niet van de zijde van de polderbesturen. Spr. vreest, dat het plan dan aanmerkelijk duur der zal uitvallen en acht het, in ver band met de urgentie van deze aan gelegenheid niet verahtwoord. Zwemmen in het vrije water Vervolgens kwam de uitgebreide wijziging van de politieverordening aan de orde. De heer Ruijssenaars bracht het college dank voor de wijze waarop het een belangrijk deel van de wensen der Kath. V.P.-fractie in de nieuwe politieverordening heeft verwerkt. Voor een paar overwegin gen vroeg spr echter nog de aan dacht. Het betrof de verordening tot het verstrekken van vergunningen tot dansen e.d. op-de erkende chris telijke feestdagen. Spr. meent, dat de raad bevoegd is dit in een af zonderlijke verordening te regelen, want vroeg spr. zich af, welke ga rantie geven B en W aan de K.V.P.- Raadsfractie, dat de betreffende po litieverordening, door een eventuele opvolger van de huidige voorzitter op dezelfde wijze wordt geïnterpre teerd? Spr. wenste ook namens de K\VP.-fractie een absoluut verbod om te zwemmen in andere gelegen heden dan het zwembad, terwijl spr. de redactie van het kledingvraag- stuk gewijzigd wilde zien, waardoor de beoordeling niet zozeer afhanke lijk is van persoonlijke opvattingen want, zoals in de praktijk blijkt, wordt „onwelvoegelijke kleding*' een zeer rekbaar begrip. De voorzitter zegt er huiverig voor te zijn om zover te gaan, ofschoon het college volkomen de opvatting van de K-V.P.-fractie kan billijken. De gemeente bezit veel water en maar weinig zwembadgelegenheid. De verordening verbiedt nu het in het openbaar zwemmen van des morgens 8 tot des avonds 8 uur. Ver der wil hij niet gaan. De heer J. v. d. Berg vraagt of B en W er aan hebben gedacht om b.v. het openbaar zwemmen in de Rijn tussen Heul en Gouwsluis te verbieden. De voorzitter zegde %toe dit nader te zullen bezien. De heer Ph. Rogaar kan niet mee gaan met de voorstellen van de heer Ruijssenaars, daar hierdoor veel genoegens aan andere groepen wordt ontnomen. Spr. verwees de R.K.- fractie naar de uitspraak van mr. Witeman, die in de Kamer verklaarde dat het hem ongewenst voorkwam als een minderheid haar wensen aan een meerderheid opdrong er tevens aan toevoegend! ,dat hem in het afge lopen jaar geen excessen op zede lijk gebied zijn bekend geworden. Ook de heer Dekker is het volko men eens met het standpunt Yan de R.K.-fractie, doch meent, ,dat deze voorstellen te ver gaan. Spr. noemt het een euvel, dat Alphen aan den Rijn nog niet beschikt over een aan de eisen en omstandigheden van de tijd beantwoordend zwem- en bad huis. Spr. vraagt of het niet juister is eerst de oorzaken weg te nemen en bepleit een scherper politioneel toezicht op de openbare eerbaarheid. Voor wat dit laatste betreft, wil de voorz. de stem van de politie horen. De heer A. Kroon wil de Zater dagmiddag opengesteld zien voor openbaar zwemmen, buiten de kom der gemeente. De twee voorstellen van de R.K. Raadsfractie, in stemming gebracht, werden verworpen met 15 stemmen tegen en 4 voor. Ook de heer Sloot jes stemde tegen. Gevaarlijke lectuur. Een volgend voorstel van de heer Ruijssenaars, betreffende Neo-mal- thusiaanse methoden, werd door de voorzitter in overweging genomen. Breedvoerig wees spr. op de mo gelijkheden en tevens gevaren van de openbare uitleenbibliotheken en vroeg een gemeentelijke bepaiing, die het verstrekken van gevaarhike lectuur aan minderjarigen verbiedt De heer Dekker meent, dat men met een verbod het euvel zelve niet verwijdert en is van oordeel, dat de bestrijding het best van de zijde van kerken en scholen kan komen. Spr. is beducht om al deze aangelegen heden van overheidswege te regle menteren. Hoe meer wetten, des te meer mazen De heer L. C. Slootjes wil dit op nieuw naar de commissie van straf verordeningen renvoyeren. De heer A. Groeneveld voelt veel voor het voorstel van de heer Ruijs senaars, maar vraagt of het euvel ook niet kan worden opgeheven door controle op de catalogi. De voorzit ter antwoordt hierop, dat hij geen censuur op de bibliotheken wil. Zou zulks trouwens wél het beoogde doel nader brengen? Hoe zeer men het hieromtrent ook met de R.ïL fractie uiterlijk eens toonde, bij stemming werd het be treffende voorstel met 18 togen 6 stemmen verworpen. De heer Ruijssenaars stelt er prijs op te verklaren, dat de fractie tegen haar nederlaag kan: Op grond van principiële overwegingen achtte hij zich evenwel dan zijn partij ver plicht, voormelde voorstellen naar voren te brengen. Oogkleppen, ook voor muilezels Na een uitvoerig debat over het al of niet regiem enteral van wel of niet laten dragen van oogkleppen door paarden, vroeg de heer J. v. d. Berg deze aangelegenheid ook toe passelijk te maken voor muilezels en bokken. Nadat de hilariteit wat geluwd was, zegde de voorzitter toe om, zodra Alphen aan den Rijn zou worden overstroomd door muilezels en bokken, zodat ze een dreigend ge vaar zouden vormen, deze verorde ning, die voor paarden bestemd is. ook toepasselijk te zullen, maken voor dat soort dieren Nieuwe directeur gemeente bedrijven. Nadat de raad ruim een half uur in gehpime zitting de voordracht van B. en W. voor de benoeming van de nieuwe directeur van de gemeente lijke water- en lichtbedriiven had besproken, wees de heer Dekker on de belangriikheid vas de komende beslissing. Spr. bracht dank aan het college van B. en W. voor de wijze, waarop zij er naar hebben gestreefd op de voordrachtlijst de meest ge schikte candidaten te plaatsen. Het doet spr. groot genoegen, dat het college daarbij moeite noch tijd heeft ^espaard. en. erin is geslaagd, mede dank zij het psychiatrisch rapport, uit een groot aantal sollicitanten, qua karakter, aanleg en technische capaciteiten de voor onze gemeende beste candidaat te kiezen. De voor dracht luidde: 1. F. H. Kempkers te Franeker; 2. Ir. P. A- C. du Pui te 's-Gravenhage. Na stemming bleek eerstgenoemde gekozen. De neer Kemnkers, die ruim 40 jaar is, en een diensttijd van 9 jaren bij de Alg. Ned. Indische Gasmaat schappij in Indië achter de rug heeft, is momenteel directeur van de gas fabriek te Franeker. Het laten verrichten van een so ciaal-economisch onderzoek en het vaststellen van een uitbreidingsplan industrieterrein Heimanswetering, werden goedgekeurd. 100.000 voor kameroven gevoteerd. De heer Kroon kan zich met dit voorstel verenigen. Vraagt het vast te houden tot de nieuwe directeur van het gasbedrijf in functie zal zijn. Heeft vernomen van een nieuw sys teem van gasproductie, dat betere resultaten oplevert. De heer Nijman is het hiermede eens. De heer Ver donk echter vraagt, of met uitstel de prijs en de gasvoorziening niet in het gedrang komt. De heer Slootjes spreekt in dezelfde geest en vraagt voorts, of in de prijs van 100.000 de onderbouw begrepen is. Spr. voorziet nog meer buitengewone uit gaven voor het gasbedrijf. Spr. wijst op de mogelijkheid, dat in de naaste toekomst het plaatselijk gasbedrijf een centrale zou kunnen worden voor de omgeving, maar dan zal er toch spoed moeten wórden betracht met algehele verbetering van het be drijf hier. De toestand van hei bedrijf. De heer Spreij, wethouder van de gemeentebedrijven, gaf een uiteen zetting omtrent de toestand van de gemeentelijke water- en lichtbedrij- ven. De aangelegenheid van de aan koop van een nieuwe kameroven beeft verschillende aspecten. De dag productie is momenteel gelijk aan de dagafgifte. Het is niet denkbeeldig, dat hierin binnen niet al te lange tijd een ongunstige wending intreedt. Nu is gebleken, dat de uitvoering van even nr. 5 geruime tijd zal duren, evenals het herstel van het water- gas-toestel. De oven, indien hij uit gaat, kan niet meer worden aange maakt. Dit zal de gemeente rafeds in grote moeilijkheden brengem Spr. durft de verantwoordelijkheid van uitstel niet te dragen. De spoedige bouw van de nieuwe kameroven is de enig juiste weg. Met de Ned. Oven- bouw Maatschappij bestaat sedert 1942 een contract, waarvan, ofschoon de gewijzigde tijdsomstandigheden verandering in de overeengekomen prijs wettigen, de gemeente zich niet meer kan losmaken. De Maatschappij heeft reeds, op grond van die over eenkomst materia'en besteld en ge leverd, waarvoor reeds 32.009 is be taald. Indien de gemeente nalatig blijft dit soort oven af te nemen, dan is alle aangeschafte materiaal ver leren. Het nieuwe systeem van gas productie, waarover het raadslid Kroon sprak, heeft ook de commissie aan alle kanten onder de loupe geno men. Het kost echter honderddui zenden guldens, terwijl ons gebouw daarvoor ongeschikt is. Spr acht nu de tijd gekomen om te bestellen en niet te wachten tot de nieuwe dir. in functie is getreden, al is spr. wel be reid het een en ander in overleg met de nieuwe leiding te doen. De heer Slootjes antwoordde spr., dat de on derbouw in de prijs begrepen is. De voorzitter deelt deze overwe gingen. De situatie kan heus geen uitstel velen. Hierna aangenomen. In verband met de benoeming van mr. F .M. A. Helmstrijd, de vroe gere gemeqnte-secretaris en waarne mend burgemeester, tot Griffier van de Prov. Griffie van Zuid-Holland, werd op voorstel van de heer Dekker, bij schrijven staande de vergadering de dank van de raad overgebracht en werd hij tevens gelukgewenst. Bij gelegenheid van het 40-j. hu- 'welijksfeest van de heer Vermeulen, concierge van het raadhuis, was we derom de heer Dekker de dankbare vertolker van waardering voor het geen deze „dienaar" verricht. A« stoffelijk blijk werd hem een casset te aangeboden, inhoudende 6 messen, 6 vorken en 8 lepels. KAM-PUZZLE. In bovenstaand figuur woorden in vullen die betekenen: 1. buitenmuur van een gebouw; 2. wild zwijn; 3. keur, kern, 4 klink nageltje, 5. troep, 6. zwemvogel, 7. zangstem, 8. lusthof, 9. rooskleurig, 10. stad in België, die herinnert aan Felix Timmermans, 11. tussen (Fr.), 12. turfland, 13. afzonderlijk, 14. zicht bare ader van een blad, 15. ineenge- drilde vezels, 16 karakter, 17. onder koning in Engels O.I., 18. eenmaal, 19. slot, 20 akelig, 21 genieting, 22. regel, 23. een der profeten, 24. de fijn ste vederen, 25. eet men soep mee, 26. heldendicht, .27. tegenstelling van oorlog, 28. insectenetend zoogdier, 29.\ telwoord. Bij juiste invulling leest men Hor. I en Hor. II twee zegswijzen. Oplossingen inzenden t.m. Vrijdag 5 Maart. Onder de goede oplossingen worden wederom 3 prijzen verloot, n.l. een verzilverde rozenkrans, een herenportemonnaie en een sigaret ten-etui. Op de enveloppe duidelijk vermelden: Puzzle. DE OPLOSSING VAN DE VORIGE WEEK LUIDT: 1. slanGraaf, 2. prelnkt, 3. kran- Spons, 4. somStal, 5. bendEinde, 6. maaNaar, 7. stanDroog, 8. NerOber, 9. maliEikel, 10 reeToer, 11. kraaMe- rel, 12. kleldee, 13. thanSmart, 14. kaasStoa, 15. LentEngel, 16. vaaNest. De zegswijze luidt: Gissen doet missen- No. 14 was een kerk en het juiste antwoord moest zijn: stoa, dit is een zuilenhal bij oud-Griekse tempels, enz., doch heel begrijpelijk heeft de massa van de inzenders deze oplos sing niet gegeven, temeer niet daar het eigenlijk niet geheel juist is. We hebben daarom ook de oplossingen voor goed gerekend, die voor het woord kerk, het woord „Stee" hadden ingevuld. Zodoende kwam- na trek king uit de vele goede.oplossingen de volgende uitslag: le prijs: een ver zilverde rozenkrans: M. A. Meyer, Leidseweg 4, Oud Ade; 2e prijs: een herenportemonnaie: G. P. de Graaf, Doezastraat 7, Leiden; 3e prijs: een sigarettenetui: J. Bartels, Leidseweg 5. Oud Ade. De prijzen "zullen aan de winnaars worden toegezonden. Elf-jarige jongen sedert twee weken zonder spoor verdwenen Smartelijke onzekerheid voor de ouders. Heel Nederland kijkt uit naaf de 11-jarige Herman Vennema uit Amsterdam, die sedert 12 Fe bruari. j.l. spoorloos is verdwe nen, aldus „Het Dagblad". Even na 12 uur kwam hij die dag thuis uit school en ging vervolgens op straat spelen. Hoe hij toen uit de straat is gekomen en waar hij is gebleven, is tot nog toe een raadsel gebleven. Schoolvriendjes van hem beweren, dat zij hem dervolgende dag met twee andere jongens op de Ringdijk heb ben gezien. Een ander kameraadje zag hem de daarop volgende Zondag cp de Tugelaweg, weer met twee jon gens. Hij ging hem op de fiets ach terna, want hij wist, dat Herman reeds werd gezocht. Met de twee jon gens ging Herman de brug aan de Ringvaart over en bleef op de dijk staan. Toen zijn vriendje hem wilde volgen gooiden de beide andere jon gens deze met stenen. Hierop nam het drietal de benen. Veel tips zijn sedertdien bij de kin derpolitie te Amsterdam binnenge komen. De rechercheurs van dit bu reau hebben druk werk, om alle mel dingen omtrent Herman te onderzoe ken. Elke aanwijzing kan waardevol zijn en hen op het spoor brengen van het vermiste knaapje. Zo kwam een belastingambtenaar vertellen dat hij Herman uit een taxi aan de Maas straat had zien stappen waarna hij een étagewoning zou zijn binnenge gaan. Na verhoren en vele uren re cherchewerk stelden de ambtenaren vast, dat het hier een aertien-jarige jongen betrof, die voor zijn vader een taxi van de standplaats moest halen. Dagelijks komen nog vele tele- foontjes binnen, terwijl ook veel men sen persoonlijk naar het bureau ko- De 26 punten tellende agenda van de gemeenteraad van Leiderdorp werd gisteravond in een vlot tempo afgewerkt. De voornaamste punten waren de diverse belastingverorde ningen, de herbestratingen, de om legging der sportvelden en de be groting voor 1948. De algemene beschouwingen wer den geopend door de heer J. van Stralen. Hij bracht dank aan B. en W. en constateerde, dat het mes er goed werd ingezet Er is veel ver beterd in het dorp. Met een zuinig beheer is zelfs nog veel te bereiken. Spr. sprak zijn grote voldoening uit over het feit, dat trots de waarschu wing van de Min. van Binn. Zaken grote werken worden uitgevoerd, die niet rechtstreeks de welvaart der gemeente aantasten, ja, die zelfs aan de gemeente een grootser aanzien geven. De samenwerking in de raad was uitnemend. Niettegenstaande 't feit, dat de R.K. raadsfractie bij de wethoudersverkiezing had opge merkt dat zo nodig in oppositie zou worden gegaan, is de houding van de raad zo geweest dat samenwer king niet kon uitblijven. Wel frap peerde het spr., dat indertijd een voorstel tot stichting van een bad huis noodgedwongen moest worden teruggenomen. Toch zal eenmaal de tijd koirfen, dat er een badhuis moet komen. Wathet f woonruimtevraag- stuk betreft drong hij er op aan om gebruik te m'aken van het vorde ringsrecht. Het voorstel tot recon structie der sportvelden was hem zeer sympathiek. Spr. hoopte ook in de toekomst op een goede samen werking. Geen verkiezingsstunt. De heer Gijzel constateerde dat B. en W. er in zijn geslaagd 'n zui ver en zuinig beheer te voeren. Een beheer dat niet tot afbraak leidde. Hij was van oordeel, dat de toon van tevredenheid moest overheer sen. B. en W. hebben de liberale geest van voorheen laten varen. Hij bracht dank aan B. en W. en voorts in het bijzonder aan de gemeente secretaris en de gemq^ntearchitect voor het vele werk in het belang der gemeente verricht. De sfeer in de raad was steeds zeer aangenaam. Niettemin wilde hij er nog eenmaal op wijzen dat de verbetering van de Van der Doesstr. ten onrechte door de Prot. Chr. raadsfractie als een verkiezingsstunt van de P. v. d. A. werd aangemerkt. De P. v. d. A. stelt zich achter B. en W., ondanks de minder mooie behandeling bij de wethoudersverkiezing. Hij drong er op aan een open verkiezingsstrijd te voeren bij de a.s. verkiezingen. De heer Snel merkte op, zulks naar aanleiding van de beschouwingen van de heer Gijzel, dat over de Van der Doesstraat reeds jaren lang on derhandelingen zijn gevoerd. Dat de P. v. d. A. bij de wethoudersverkiè- zing op minder mooie wijze zou ziin behandeld ontkende hij, gezien de kerkelijke verhoudingen in de ge meente. O. en O- en K. en O. De heer Kuilenberg merkte op, dat het als een unicuirf moet wor den beschouwd, dat het beeld der begroting zo gunstig is. Hij ver heugde zich er over, dat B. en W. de eis des tijds verstaan. Een woord van waardering aan hun adres mocht dan ook niet worden onthou den., Hij juichte het toe, dat hard werd gewerkt om de achterstand in het onderhoud dsr gemeenteeigen dommen in te halen. De verbouwing van de oude' openbare lagere school tot verenigingsgebouw zal t.z.t. in een zeer dringende behoefte voor zien. Het gebouw Bruggestraat no. 1 is ten enenmale ongeschikt als ver gaderruimte. Hij hoopte dat alle do- gingen in het werk. gesteld zullen worden om zo spoedig mogelijk de ze uiterst sociale aangelegenheid tot een goed einde te brengen. Ook het culturele werk verdient de aandacht van B. en W. Het is jammer, aldus spr., dat de uit, het N.V.H. ontspro ten afdeling O. en O., die op cultu reel gebied zulk een grote taak had te vervullen, wegens gebrek aan voldoende nodige "samenwerking tot liouidatie moest overgaan. De stich ting K. en O. te Leiden, dïe vogels van diverse pluimage telt, heeft be wezen dat zij reden van bestaan heeft. Zo moest het ook zijn ge weest met O. en O. Hij rieü de me dewerking van B. en W. in om te komen tot culturele verheffing der bevolking. Wat het woningvraag stuk betreft voelde hij zich gedron gen B. en W. toe te roepen voort te gaan op de ingeslagen weg. Voorts sloot hij zich aan bij de woorden van de heer van Stralen. De heer van der Stoel betreurde het dat de heer Gijzel de partijpoli tiek naar voren had gebracht. Voorts vroeg hij inlichtingen over de herbouw van in de oorlog afge broken gebouwen. De heer de Haas merkte op, dat bij de algemene be schouwingen te veel dingen naar vo ren werden gebracht, die met de begroting niets te maken hebben. HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen douw-en Makelaarsbedrijf v.da Drift Hij constateerde dat de gemeente onder wijlen burgemeester Brug tot grote bloei is gekomen. De heer van Winkel verklaarde tegen de oprich ting van een badhuis te zijn ge weest, omdat woningbouw urgenter moest worden geacht. De heer de Graaf wildé liever vooruit zien. Al leen dan kunnen we rechte voren trekken. Een goed raadslid. De voorzitter bracht dank aan de bsgrotingscommissie, de secretaris, de gemeentearchitect, de ambtena ren en de werklieden. De practijk heeft bewezen dat een eigen ge meentearchitect onmisbaar is voor Leiderdorp. De verbetering van de Van der Doesstraat is in verre staat van voorbereiding. De inrichting van de o.l. school tot vergaderge bouw heeft de volle aandacht van B. erf W. Op het gebied van de wo ningbouw is het college actief. Spr. waarschuwde er voor, dat men niet moet kijken uit welke hoek de voor stellen komen. Eerst dan is nïen 'n goed raadslid, wanneer men de za ken objectief beoordeelt. De weder opbouw van in de oorlog afgebro ken gehouwen, in het bijzonder het verenigingsgebouw „Irene", stuitte aanvankelijk op moeilijkheden in verband met 'het uitbreidingsplan. Thans umnt er tekening in deze zaak. De heer Gijzel wilde geen politie ke tegenstellingen naar voren bren gen om scherp te zijn. De verhou ding in de raad is echter thans zo danig, dat het niet gevaarlijk was nog eenmaal een en ander naar vo ren te halen. Nadat nog verschillen de heren een nadere verklaring hadden gegeven van hun uiteenzet ting en de voorzitter een erf ander nog in een kort woord had beant woord, werden de algemene beschou wingen gesloten en ging de raad pver tot de behandeling van de be groting zelf. Deze werd daarna z.h.s. vastge steld. De gewone dienst in ontvang en uitgaaf op J 292.442,28, de kapi- taaldienst in ontvang op 845.904,27 en in uitgaaf op f 832.483,95. men, om aanwijzingen te geven. Een postbode, die Herman kent, beweert, dat hij hem j.l. Maandag nog op de Ringdijk heeft gezien. De hele straat leeft mee met de familie Vennema, die -in martelende onzekerheid verkeert omtrent hét lot van hun zoontje en broertje „Een dag duurt jaren", zegt zijn moeder ons. „Die onzekerheid is zo erg. Het ene ogenblik denk ik: misschien krijg ik hem nog terug en dan durf ik weer niet te hopen. Maar je blijft hor pen, hè! Mijn man gelooft niet aan de verhaaltjes, die zijn vriendjes ver teld hebben. Hij heeft de hele omtrek afgezocht en is met rechercheur Ste vens door buizen en onder bruggen door gekropen, maar zij hebben geen enkel spoor van Herman kunnen vin den". Herman heeft een frisse kleur, een vaag litteken boven zijn rechteroog. Hij is gekleed in zwart fluwelen rij broek, blauwe trui, donkerblauwe winterjas met kort ceintuurtje op de rug, blauw geblokte kousen en hij draagt zw. sandalen. Hij heeft een klein eigengemaakt stoffen porte feuilletje bij zich, waarin zijn naam en een briefje van zijn school. Combineren en afwisselen Wanneer vroeger onze grootmoe der of moeder een maaltijd moest be reiden, ging ze in gedachten slechts na, of de gerechten, waaruit ze die maaltijd wilde samenstellen, smake lijke combinaties zouden vormen. Was dat het geval en waren de spij zen daarbij voldoende voedzaam, dan vond ze het vanzelfsprekend een goede maaltijd. Op dat standpunt staan nog velen van ons, hoewel inmiddels wel geble ken is, dat aan een goede voeding nog ander eisen gesteld moeten worden. Het gaat niet alleen om stoffen, die een maaltijd voedzaam maken, dus die ons 'n gevoel van verzadiging ge ven, maar ons lichaam heeft ook een geregelde toevoer van bouwstoffen en beschermende stoffen (eiwitten, zouten en vitaminen) nodig. Het is heus geen overdreven eis, dat voldoende van deze stoffen in het voedsel aanwezig moet zijn. Dit. blijkt wel uit het optreden van allerlei ziek ten bij een tekort daaraan. Zo ont staat bijv. Engelse ziekte (rachitis) bij kleine kinderen dpor een tekort aar vitamine D (komt voor in lever traan, vis, lever, boter, enz). De kinderscheurbuik, die zo nu en dan nog in ons land optreedt, wordt veroorzaakt door een tekort aan vita mine C. Het nut van een doelmatig samen gestelde voeding voor de gezondheid heeft gedurende de laatste oorlog Engeland op grote schaal aangetoond. De algemene gezondheidstoestand in dit land was, niettegenstaande rant soenering en vaak slechte hygiënische toestanden aan het eind van de oor log, beter dan aan het begin, dank zij een juist vogdingsbeleid van de Overheid. Zelfs de bombardementen hebben niet kunnen verhinderen, dat het sterftecijfer van de burgerbevpl king er gedurende de oorlog steeds gedaald is! Daar de meeste levensmiddelen niet alle voor ons noodzakelijke voe dingsstoffen bevatten, is het nodig om zoveel mogelijk afwisseling in de voeding te brengen. Deze variatie is bovendien gewenst om de eetlust op te wekken. Wanneer de huisvrouw steeds maar weer eenzelfde gerecht op tafel brengt, gaat het de huisgeno ten vervelen: alle dagen bruine bo nen is óók zo lekker niet! Er wordt dan met tegenzien en te weinig gege ten en het gevolg is, dat onvoldoende voedingstoffen worden opgenomen. Niet alleen in de warme maaltijd, maar ook in de broodmaaltijd kan iï en afwisseling brengen, bijv. door gebruik te maken van verschillende broodsoorten (wit en bruinbrood) en van diverse broodbeleggingen (behal ve kaas, worst, vlees en jam ook eens schijven appel, ramenas, rauwkost slaatjes radijs, vis in allerlei vorm, enz.). Bij het midagmaal zijn niet alleen variaties mogelijk, door het gebruik van verschillende grondstoffen, maar ook door uiteenlopende bereidings wijzen. De verschillende vouwblaad jes met recepten, die a 3 cent ver krijgbaar zijn bij het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad, Konin ginnegracht 42, 's-Gravenhage, kun nen U misschien helpen, voor Uw ge zin de maaltijden volledigeT en fees- dijker en voor Uzelf de bereiding ervan tot een minder eentonig werk te maken! in 2-3 mnd. klaar op da Kon, Erk. PITMANSCHOOL Plantsoan 65 Telefoon 26558 Wat lezers ons schrijven Het ingezonden stuk van j.l. Zater- ig 21 Febr. „Storm in een glas wa ter", noopt mij, nog eenmaal van antwoord te dienen. Eerstens, moet ik even tegenspre ken, dat door mij onjuistheden ver meld zijn aangaande het uitwijzen der boeren. Ik wil direct naar het artikel verwijzen van 21 Febr., waar in de heer Boskamp zelfs beweert: voorloopig kunnen zij rustig blijven. Maar dat voorlopig kan morgen af gelopen zijn, als het uitbreidingsplan dat vraagt. Laat men dat goed be grijpen. Ten overvloede verwijs ik naar een artikel in dit blad van Donderdag 6 Nov. 1947: Geen plaats meer voor de boeren. Verder schijnt het, dat de heer Boskamp maar geen, of niet wil on derscheid maken in het wederop- bouwplan en het uitbreidingsplan om reden hij steeds probeert het ene plan voor het andere plan in de plaats te schuiven. Wie het artikel, Storm in een glas water leest van Zaterdag 21 Febr. zal moeten erkennen, dat hier kenne lijk alles draait om het wederop- bouwplan, het z.g. afbraakgebied, om daar mede de zaak zo goed mo gelijk af te doen en goed te praten. Dat is de vlag, die de lading dekkén moet: Wederopbouw, en nog eens wederopbouw. Dat men dat goed keurde wegens de 90 pet. rijksbijdrage, is door mij nooit betwist geworden. Er is zelfs geen woord door mij over geschre ven. Het uitbreidingsplan, en daar gaat het om, betekent voor de tuinders en boeren een geweldige strop. En daar is geen woord over geschreven. Deze mensen worden, op geen enkele ma nier schadeloos gesteld, niet door het Rijk en ook niet door de gemeente. En dan wordt er nog beweert, dat het goedkoop is, als je deze gedu peerde mensen in bescherming neemt. (Of hebben zij geen rechten meer)?/ Ik hoop, dat de tuinders en boe ren daar goede notie van genomen hebben. Ve^er wil ik nog opmerken, dat het geenszins mijn bedoeling is, iemand te kwetsen, of critiek uit te oefenen. Wie mijn artikel van 14 Febr. goed gelezen heeft zal tot de conclusie gekomen zijn, dat het zui ver bedoeld was als voorlichting. Dat anderen zich hierdoor in de knel gevoelen, is zeker niet aan mij te wijten. U, mijnheer de redacteur, dankend voor plaatsing. Hoogachtend, G. A. OUWERLING. Wyburghstr. 1, Katwijk-Zee. Keurig staat «dit „deux-Pièces" van zwarte crepe satin, waarvan de glim mende kant boven werd genomen.^ Het heeft moderne 7/8 mouwen en het van voren met knopen sluitende jasje werd op originele wijze met zwarte zijde geborduurd.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8