3 j Radio RECHTZAKEN ALS DE HEIDE BLOEIT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ACHT KOEIEN DOOR ONDEUGDELIJK GENEESMIDDEL GESTORVEN. Een veehouder in Loenen (U) kreeg: dezer dagen bezoek van een koopman, die volgens zijn zeggen, een uistekend middel had tegen schurft. Daar het vee van de veehouder nogal aan schurft leed, liet de vee houder zich bepraten. Hij smeerde zijn koeien met het middel in. De beesten belikten de ingesmeerde huid en kregen hierdoor de schadelijke be standdelen van het geneesmiddel binnen met het gevolg, dat de ene koe na de andere stierf. Het gil werk te zo snel, dat zelfs de vee-arts er niets tegen doen kon. Acht van de elf koeien zijn reeds gestorven, terwijl enige pinken ern stig ziek zijn. Er is nog wel wat aan te doen. Het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad deelt het volgende mede. In vele gezinnen is men tot de onplezierige ontdekking gekomen, dat de wintervoorraad aardappelen bevroren is. Natuurlijk is dit jam mer, maar er is neg wel wat aan te doen. Vaak zijn de z.g. „bevroren" aardappelen niet werkelijk bevro ren. De zoete snvaak kan n.l. ont staan bij het bewaren op een tem peratuur van omstreeks 5 gr. C. bo ven het vriespunt. Wanneer deze aardappelen een tijdlang in 'n ver warmd vertrek worden bewaard, verdwijnt de zoete smaak weer tenminste wanneer hij niet te erg was. Hoe lang het duurt, voor de smaak weer normaal is, kan men alleen te weten komen, door zo nu en dan proberen. Soms kan dit wal 2 a 4 weken duren. Moet men er inmiddels toch van eten, dan kan men de aardappelen het best ver werken in stamppot met een zoete smaak: stamppot van uien, rode kool, bieten of zoete appeltjes (hete bliksem). Ook kan nran er, met uien wortelen en eventueel klapstuk, hvtsoot van maken. Wanneer aardappelen werkelijk bevroren zijn, zijn ze keihard. Bij ontdooien worden zij ^an zeer slap en bederven spoedig. ®Jen moet ze daarom op een koele plaats bewa ren en zoveel mogelijk gebruiken voor de dooi invalt. Daar deze kei harde aardappelen niet te schillen zijn, moeten ze vóór het gebruik goed schoongeboend worden en daar na met een bodempje water opge zet. DURO MIJNHARD? Bij Ruwe Handen Ruwe Huid, Ruwe Lippen. 30 ct. I DRIE EREPROMOTIES. Op 9 Maart a.s. zullen ter ere van het dertigjarig bestaan van de Land bouwhogeschool te Wageningen ere promoties in de landbouwweten schappen piaats vinden van sir John Bcyd Orr, directeur-generaal van de Food and Agricultural Organisation (F.A.O.), dr S. L. Louwes, directeur van de landbouw, en ir. S. Sneding, directeur van de Noord-Oostpolder' werken. In verband met de te verwachten grote belangstelling, vinden de pro moties in de Grote Kerk te Wage ningen plaats. BEURSOVERZICHT. Hoewel de politieke situatie de beurs niet onbeinvloed bleek te la ten, viel daarvan Woensdag bij dc toen heersende willige stemming niets te bespeuren. Gisteren echter werd aan de gebeurtenissen in Tsie- cho-SlowaHije blijkbaar ruimer aan dacht geschonken, waarvan da fondsenrrarkt een druk onderging, die zich in he* koersverloop uitte, ur. neiging tot verkopen kreeg de over hand en ook de favorieten voti Woensdag, tw. de aandelen der In dische cult lurinstellingtn, konden 7'ch hieraan aanvankelijk niat ont trekken -'.O kwam gisteren de ko«_r:: stijging tot stilstand en deden zich enige vrij sterke fluctuaties vjm. waardoor per saldo enige fond'en Dtneden het vorig oeii do n arkt var- lieten. Een scherpe koersdaling on dergingen c.a. aandelen Philips. Prolongate 2 yK procent. ZATERDAG HILVERSUM n (415 m.) 7.00 Nieuws, 7.15 Carrol Gibbons met orkest, 8.00 Nieuws, 8.18 Silves- trikwartet, 8.40 Lichte klanken, 9.35 Koorzang, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Radio feuilleton, 10.35 Fauré en Ra- vel, 11.00 Uitzending voor de arbei ders, 12.00 The Ramblers. 12.33 Or gelspel, 13.00 Nieuws, 13.20 Carlo Carcassola en zijn orkest, 14.00 Als een bonte vogelvlucht- 14.15 Har monie-orkesten, 15.00 Bevin en een verenigd Europa. 15.15 Gram. platen, 16.15 Binnen zonder kloppen, 16.45 Artistieke staalkaart, 17.15 Concert, 18.00 Nieuws, 18.15 Sportpraatje, 18.30 Om en nabij de twintig, 19.00 Werken van Verdi, 19.30 Vrijzinn. Kerv. vrouwen in Friesland vieren feest, 20.00 Nieuws, 21.15 De Docu mentenoorlog, 21.30 Weekendorkest, 22.00 „Vrouw in de mist". 22.30 ..Breng eens een zonnetje" 23.00 Nieuws, 23.15 Hobbyhoek, 23.30 Gram.platen. HILVERSUM I (301 m.) 7.00 Ni°uws, 7.45 Gram.pl., 8.00 Nieuws, 3.15 „Pluk de dag?", 9.00 Voor de vrouw, 9.05 Ochtendconcert, 10.00 Voor de kleuter, 10.15 Franse operaromantiek, 11.00 „De Zonne bloem", 11.45 Gram.platen,12.03 Ri chard Tauber's favorieten, 12.33 Or kest o.l.ir. Klaas v Beeck, 13.00 Strijd krachten, 13.30 Vervolg orkest, 13.50 Film en toneel, 14.10 Hawaiian melo dieën, 14.20 Engelse les, 14.40 Elck wat wils, 15.15 Debutantenconcert, 16.00 Music-hall-programma 17.00 De „Wigwam'", 18.60 Pianoduo, 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws,, 19.15 Uitzending voor de arbeiders in Duitsland, 19.30 Kareolseptet, 19.50 Banden die binden, 20.00 Nieuws, 20.30 Pluvier knapt het op, 22.00 Weekend-serenade, 23.00 Nieuws, 23.25 Het- Omroepkamerorkest. BINNENLAND. Meegesleept in een vu'lnisput, doordat een kipkar tengevolge van de gladheid van een helling gleed is de 47-jarige werkman A. W. die werkzaam was op de coöp. suiker fabriek te Stampersgat. Toen de man uit de put gehaald werd, bleek hij te zijn overleden. Hij laat vijf-kinde ren na. Wegens valsheid in geschrifte werd tegen de 55-jarige R'damse no taris J. L. S. door de officier van Jus titie bij de Rotterdamse rechtbank 6 maanden voorwaardelijk geë:st. Hij had een zijner cliënten, een bafcker, geholpen zwart verdiend geld veilig te stellen. Doordat het door hem gevlogen Austertoestel benzinegebrek kreeg, moest de 56-jarige leerfabrikant W. A. J. Jansen uit Tilburg een noodlan ding maken op een omgeoloegd veld te Broakland (Eng.). De Auster, eigendom van de Somerton Airways, op het eiland Wight, sloeg over de kop, waarbij de heer Jansen ernstige verwondingen aan het hoofd opliep. BIJZONDER GERECHTSHOF. Naspel van Leidse razzia De inwoners van Leiden, War mond, Hazerswoqde en verdere om geving in de Rijnstreek zullen on getwijfeld nog tal van droeve her inneringen hebben behouden aan de tragische periode tussen Juni en September 1944. toen de Landwacht geregeld razzia's hield en huiszoe kingen erf arrestaties aldaar aan de orde van de dag waren. Het was vooral de 42-jarige Bas- tiaan Maan. die als commandant van de hulplandwacht in Leiden en om geving een waar schrikbewind uit oefende. Zijn slachtoffers de Proc.-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag noemde zelfs een getal van ver over de honderd leverde hij aan de Gestapo over, die de gearresteerden via Amers foort naar de werkkampen in Duitsland transporteerde. Velen hieryan zijn nimmer teruggekeerd en onder de slachtoffers noemde dc Proc.-Fisc. o.m. ook de namen van P en C. van Hoorn uit Hazerswou- de. In zijn requisitoir wees mr. Braun er op, dat deze Westlander uit Monster afkomstig niet in het Westland zijn slechtste daden heeft getoond, doch deze op een ander terrein n.l. in de buurt van Leiden en Gouda en Heemstede, wapr hij als landwachtcommandant had ge fungeerd, heeft uitgeoefend. De ge volgen hiervan schetste de Proc.- Fisc. eenvoudi g als schrikbarend. Ik geloof aldus <Je P.-F., dat deze verdachte een zeer zware straf moet hebben. Gezien ook het feit, dat hij een der leidende figuren is geweest zal hij als zodanig de hoogste straf moeten hebben. Derhalve requirecr ik tot een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek. In zijn pleidooi voerde mr Roy aards o.m. aan, dat zijn cliënt slechts gehandeld heeft onder uit drukkelijk, bevelen van zij'n hogere chefs. De straf zal zijn cliënt, die door de P.-F. ongelooflijk zwart is gemaakt, minder treffen dan zijn gezin. Mitsdien drong pl. op een lichtere straf aan. Uitspraak 9 Maart a.s. HET HAARLEMSE DRAMA UIT DE BEZETTINGSTIJD. In de zaak tegen de 50-jarige han delaar in bouwmaterialen J. Neder- koorn uit Haarlem, die Donderdag jl. door het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof geschorst werd om alsnog een paar getuigen te horen, heeft de advocaat-fiscaal, mr. Besier, gisteren de doodstraf geëist. Nederkoorn wordt.o.m. ten laste gelegd, dat hij in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1943 te Haar lem, samen met o.a. Krist en Slot de lijsten heeft samengesteld van 109 Haarlemse burgers, van wie er negen direct gefusilleerd zijn, terwijl de an deren een tijdlang in gijzeling zijn gebleven. De getuige S. L. A. Plekker, ex-bur gemeester van Haarlem, kon niet ge hoord worden, daar hij zeer ernstig ziek is. Tegen F. Slot, die voortvluchtig is, eiste de advocaat-fiscaal bij verstek eveneens de doodstraf. MOORDENAARS VOOR HUN RECHTERS. De advocaat-fiscaal bij het Arn hemse Bijzondere gerechtshof heeft tegen de ex-landwachters Van de Bos, Moraal en Casse resp. levenslange, twintig jaar en tien jaar gevangenis- strafgeëist. Dit drietal heeft jn koelen bloede, zonder enige aanleiding de dominees zoon L. J. Roscam Abbink vermoord Zelfs de Duitsers was dit te bar. Het Duitse Kriegsgericht had hen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. ZWARE STRAF VOOR ONTDUIKER VAN DEVIEZEN BEPALINGEN De economische rechter te Am sterdam, mr W. C. Hassold, veroor deelde gistermiddag de oT-jarige commissionnair in effecten Samuel Gudeket uit Amsterdam tot een ge vangenisstraf voor de tijd van 1 jaar en 4 maanden met aftrek van het voorarrest, een boete van 20.000 gul den, eventueel te vervangen door een gevangenisstraf van 6 maanden, verbeurdverklaring Van de in beslag genomen gelden en goederen en pu blicatie van net vonnis in twee Ne derlandse bladen, in financieel blad en buitenlands blad. Verdachte, die gedurende de oor log van hét doen van zaken was uitgesloten omdat hij van Joodse bloede is, had in Amerika een <Jpl- lar te goed, dat hij na de oorlog door een, zoals mr Hassold het noemde, „zeer handige en geraffineerde mani pulatie" in handen van zjjn naar Amerika geëmigreerde broer Jozef trachtte te spelen. Samuel maakte een schuldbeken tenis aan zijn broer op, veel hoger dan de eigenlijke schuld bedroeg. In deze schuldbekentenis werden te vens 10.000 gulden vermeld voor de aankoop door Samuel van de aan delen van een in liquidatie zijnde fir ma Goudeket en Co. Deze aandelen waren na de oorlog practisch waar deloos. Jozef, die zich het Amerikaanse staatsburgerschap had verworven ging een proces voeren bij het su preme Court of te State of New York en daar zijn broer verstek liet gaan werd aan Jozef de vordering toege wezen. 13.OQ0 dollar gingen zodoen de aan het deviezenbezit van de Ne derlandse bank verloren. Intussen is uit de correspondentie tussen beide broers gebleken, dat dit slechts een schijnproces was met de bedoeling de dollars in handen van Jozef te spqlen, die voor zijn broer zou be waren. Na deze procedure liet Sa muel door Jozef in brieven dollars oversturen naar Holland en Zwitser land, waarvan hij een gedeelte te gen zwarte prijs verkocht. De officier van het O.M. zéide in zyn requisitoir, dat Samuel onge* veer 6 maal de deviezenbepalingen heeft overreden en 3 maal valsheid in geschriften heeft gepleegd en eiste 2 jaar gevangenisstraf met aftrek, 10.000 gulden boete, eventueel te vervangen door 4 maanden, ver beurdverklaring van in beslag geno men gelden en publicatis van het vonnis. De rechter sprak ten slotte het bovenvermelde vonnis uit. HAAGSE POLITIERECHTER. Stroom gestolen. Dat viel A. B. te Leiden helemaal niet mee; de offi cier vroeg twee weken gevangenis straf tegen haar. De officier vond dat in al dergelijke gevallen ge wenst, want diefstal van electr. stroom kan men lastig ontdekken en als dat gebeurd, dan moet flink ge straft worden ook. Verdachte had ge prutst aan de meter, en daardoor stroom kunnen betrekken. „Dan had u beter teveel kunnen gebruiken", vond de officier. De rechter veroor deelde tot 40 boete of 20 dagen hechtenis en een maand gevangenis straf voorwaardelijk. Het clandestiene draadje De student van mej. H. J. L. te Leiden zat in de kou, daarom had zij 'n clan destien draadje buiten de electr. me ter gelegd, waardoor een kacheltje ingeschakeld kon worden. „Ik voelde me zedelijk verplicht dat te deen vertelde verdachte, maar de officier vond de verplich ting om diefstal te plegen niet zo heel groot. En omdat men in Leiden veel met clandestiene draadjes werkt luidde de eis twee weken gevange nisstraf. De verdachte erkende dat ze fout had g-sd&an, en de rechter legde daarop f 40 boete of 20 dagen hech tenis en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk op. Jicviel JCwiek en de „Miiiiaenen-eilenLö LEIDEN DE TENTOONSTELLING DE NEDERLANDSCHE VROUW 1898—1948. Op Zondag na 12 geopend. Het Leidse comité van de Stichting „De Nederlandse Vrouw 18981948" vergaderde gistermiddag in het Stad huis. Onder de afgevaardigden van de Leidse vrouwenverenigingen wer den de boekjes bestemd voor handtekeningen en de bijdragen verdeeld. Door de presidente werd een communiqué, binnengekomen van het Hoofdbestuur, voorgelezen, hetwelk als volgt luidt: Naar aanleiding van een verzoek van de Ned. Christen Vrouwenbond de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" de gehele Zondag te sluiten maakt het Hoofdbestuur der Tentoonstelling bekend: „dat zij na rijp beraad, tegemoet komende aan de wensen van het Prot Christelijk Volksdeel, besloten heeft om der wille van de eenheid, de Ten- ÏÏLofu^m Twee familie-drama's Een handigheidje, waarbij wij 4000 jaar later nog steeds onze wenkbrau wen optrekken: De sluwe manier, waarop Jacob aan zijn oudere broer Esau het eerstgeboorterecht ontfut selde! Bij de lezing van het lange epistel van morgen mogen we niet vergeten, dat Esau reeds jaren te voren zijn eerstgeboorterecht had verkwanseld voor qen..... bord linzensoep". Uit de Zweedse hulp zendingen aan hongerend Holland weten we, dat linzensoep een sma kelijk gerecht is, maar om nu daar voor ook al kom je vermoeid van de jacht thuis.... je eerst geboorterecht te ruilen! Het is dui delijk, dat de ruwe, onbehouwen Esau het hele eerstgeboorterecht de sop de koool niet waard vond, tótdat vader Isaak op zijn sterfbed neerlag. Dan ontstaat een familie-drama, waarbij moeder Rebekka een zon derlinge rol speelt. Zij geeft de jongere broer Jacob haar troetel kind de raad zich bij de sterven de vader yoor Esau uit te geven, en aldus op clandestiene wijze de vaderlijke zegen, die aan de oudste was beloofd, machtig te worden. Er was één moeilijkheid. Ezau was een geweldige, harige kerel; Jacob daarentegen zacht en onbehaard. Men kent de list van Rebekka: zij trok over de handen en over de hals van Jacob de vellen van twee geit jes. De stervende en bovendien blin de Isaak aarzelde toch even (het moet een angstig ogenblik geweest zijn voor Rebekka!) en zei: ..De stem is de stem van Jacob, maar de han den zijn de handen van Esau"'. En hij gaf, onbewust van de persoons verwisseling, aan Jacob de zegen, die aan Esr^' was beloofd. Toen de'be drogen Esau thuis kwam, „brak hij in luide en bittere jammerklachten los". Maar er was niets meer aan te doen. Snikkend lag de geweldige Esau voor. zijn vader. In het evan gelie vindt de Oud-Testamentische tragedie haar tegenhanger in de aan de voeten van vader snikkende zoon, die zijn erfdeel met eerloze vrouwen had verbrast. „Ik wil opstaan en naar mijn vader gaan, en hem zeggen: Vader, ik heb gezondigd tegen de hemel en tegen u". Het is een van prachtigste gelijkenissen, door Christus verteld. Het slot is bekend: groot feest om de terugkeer van de erloren zoon, met oo de achtergrond een nijdige oudste broer. Het evangelie toont aan, dat, hoe diep iemand ook gevallen is, hij bij O.L. Heer altijd op een gunstig ont haal kan rekenen. Het epistel met Esau en Jacob is gekozen als sym bool van de ondoorgrondelijke raads besluiten van God, waardoor de een toonstelling „De N^erlandse Vrouw un de Kerk wordt opgenomen en een 1-1948 m de Houtrusthallen tefander buiten.geglcrt£. 77. De volgende morgen was Karei Kwiek al vroeg op. Hij was be nieuwd of hij iets zou kunnen ont dekken van die veelbesproken pek- mannen. Hij geloofde het hele ver haal nog maar half, m^ar je kon nooit weten. Waar hij echter ook zocht, nergens was een spoor van een pekman te ontdekken. Enfin, dacht Karei, ik ben in ieder geval in het paleis. Als ik nu nog «ontdek ken kan. waar broeder Alilrop de schat van oom Henkie verborgen heeft, ben ik niet voor niets gekomen En toch, maar dat weten wij alleen, was het waar van die pekmannen. Behalve een slechte sultan was mijn heer Alikop nog tovenaar ook. Hij had zichzelf een leger getoverd, dat hij* gebruikte om er bij nacht en ontij me? op strooptocht te gaan. Daar leefde Alikop nou van. Hoe hij aan zijn pekmannen was gekomen? Wel, dat is weer 'n verhaaltje op zichzelf. Ik zal het vertellen,,maar dan moe ten jullie eerst even op het plaatje hierboven kijken. Daar zit Karei Kwiek 'n heerlijk glas chocolademelk te drinken. Dat had hij gekregen van een slavinnetje. Zij zit naast hem Het was geen gewone slavin, die Ka- rel zijn glas melk had gebracht. Nee, die slavin heette gewoon Annie. En ze hoorde ook helemaal niet in het paleis van Alikop Ben Ibrahim thuis. Ze was 'n ^derlands meisje en op n keer was ze met haar vader op weg naar Indië met «een grote boot. Maar vlak bij Arabië viel Annie per ongeluk overboord en Alikop, die daar juist in de buurt aan het va ren was, had haar opgepikt, en mee genomen naar zijn palies. Zo kwam het, dat Annie een Arabische slavin was geworden. Nou die pekmannen dan. Er was 'ns 'n sultan met vijf honderd zonen. Dat is wel erg veel, maar toch niet gelogen.Sultans heb ben bijna allemaal 'n groot huishou den. 'z Gravenhage van 18 Augustus tot 30 September des Zondagsmorgens eerst na kerktijd orn 12~iiur"voor het publiek toegankelijk te stellen. De volgende overwegingen hebben daartoe geleid: Het Hoofdbestuur voelt zich mede verantwoordelijk voor het doorbren gen Van de vrije tijd van hen, die al- leen op Zondag gelegenheid tot ont spanning hebben. Het wil trachten een voorbeeld te geven tot een stijl volle vrije-tijdsbesteding van die dag. Het is van mening,, dat het buiten gewoon wenselijk en zeer goed moge lijk is bovengenoemd karakter aan het open zijn op Zondag te geven, zor wel uit sociale bewogenheid als uit Christelijke overtuiging. Op deze wijze opgezet zal de ten toonstelling zijn een in alle opzichten werkelijke en verantwoorde hulde aan Hare Majesteit de Koningin Ook in het verleden, onder confes sionele regeringen en wij denken hier speciaal aan de Ministers Terp. stra en de Visser als Minister van O.K.W. waren tentoonstellingen en musea op Zondag geopend. De tentoonstelling van Vrouwenarbeid in 1898 en de tentoonstelling „De Vrouw 18131913" waren de gehele Zondag open. Het bestuur vertrouwt, dat elke viouw met zic'nzelve te rade zal gaan of zij deze eenheid wil bevorderen". Besloten werd om op 8 Maart met dc- huis aan huis collecte te beginnen. VRACHTAUTO TE WATER GEREDEN. Twee inzittenden gered. Een auto-ongeluk, dat nog betrek kelijk goed is afgelopen, vond gister middag plaats op de Trekvaarts- brug, welke de verbinding vormt tus sen de Rijnsburgersingel en de Mare- singel. Een met cokes geladen vier wielige vrachtauto van de brand stoffenhandelaar P. V. uit Katwijk aan den Rijn, met de eigenaar als bestuurder en naast hem de 19-ja rige W. N., eveneens uit Katwijk a. d Rijn, werd gesleept door een an dere auto. Toen het sleeptouw bij het overrijden van de Trekvaartbrug plotseling strak kw^m te staan, raakte de bestuurder van de tweede auto de macht over het stuur kwijt, waardoor de wagen door de leuning van de brug reed en in het t/ater van de Rijnsburgersingel terecht kwam. De brandstoffenhandelaar V. kwam met het hoofd boven het wa ter uit, doch bleef met een voet ach ter het stuur beklemd zitten. Dc 31-jarige H. de H., wonend aan de Maresingel en de 28-jarige Th. J. v. d H., wonend in de Musschenbroek- straat, die het ongeluk zagen gebeu ren, sprongen onmiddellijk te water en wisten V. spoedig te bevrijden en naar de wal te brengen. De me de-inzittende N. had zich inmiddels uit de cabine weten te bevrijden en is door omstanders met een reddings- haak op, de wal getrokken. Nadat beide slachtoffers in de buurt van droge kleren waren voorzien, Wer den zij door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, doch beiden konden zich in de loop van de avond weer naar huis bege ven. De vrachtauto is later in de avond door een takelwagen van de firma VanUlden op het droge gebracht. Van de brug werd vier meter leu ning vernield. LEIDSE UNIVERSITEIT. voor het candidaatsexa- J. Swens te Haarlem. S. H. van Gijn te Leiden, C. H. Govaerts, te Wassenaar. H DOOR ANNY VAN PANHUYS 2). r Nu glimlachte de jonge man. „Van middag zal ik aan professor van Kempen mijn opera ter inzage brengen. Josine... als myn werk hem bevalt... als hij zegt, dat het opgevoerd kan worden, dan..." Plotseling hield hij op met spreken en keek strak voor zich uit, alsof een verafgelegen doel hem voor de ogen zweefde. „Zij zal hem zeker bevallen, Dirk. De hoofdzaak is, dat hij je werk wil beoordelen'. „Ik heb ook heel wat moeite ge had om hem daartoe over te halen. Maurits van Kempen heeft zo zijn principes; hij vordert van zijn leer lingen, dat zij zich niet te gauw aan grote composities wagen. De sym- phonie, die ik een half jaar geleden schreef, heeft hij mij slechts verge ven. omdat die hem zo buitengewoon b iel. Ja, zelfs heeft hij het moge lijk gemaakt, ze te doen uitvoeren". Dirk herinnerde zich vol vreugde weer die avond, toen zijn eerste werk werd uitgevoerd. Professor van Kem pen had zelf gedirigeerd en het pu bliek had de jonge componist storm achtig toegejuicht, „Misschien zal hij ook je opera doen opvoeren", zei Josine zachtjes, hem in zijn herinnei'ingen storend. ,Zeg... als dat gebeurt, ben ik in staat om je van louter zaligheid op te eten'", lachte Dirk. „Wat een wlnderlijke lui zijn toch die kunstenaars", gichelde het jonge meisje, maar dan werd zij weer ern stig en haar jong, fris gezichtje keek Weer strak. „Laten wij maar hopen, dat de professor met je werk tevre den is, dan zal het ook wel opge voerd worden, want hij weet precies, hoe men dat gedaan krijgt." „Of hy het weet!"' riep de jonge man uit en de trots op zijn leermees ter was duidelijk in zijn stem te ho ren. „Gee opera-repertoire of de naam Maurits van Kempen komt er op voor!" Hij verwijderde zich een schrede van het raam en ging voort: „Nu ga ik gauw de melodie en de tekst van het lieje „Als de heide bloeit" afschrijven en In de partituur voe gen. Het past er wonderlijk goed in'". Josine klapte vol vreugden in de handen. „Dus mijn gedicht komt in jouw opera?"' „De woorden zijn zo lief en me dunkt, juist door die eenvoud zullen zij een rustpunt geven in de storm van woeste accoorden. Josine knikte en zong zachtjes de laatste woorden: „Als de heide bloeit mijn lief, dan keer ik weer.'" Nu was Dirk niet te houden en te rug gaande naar het venster trok hij het jonge mooie gezichtje tot zich en kuste het. Josine werd vuurrrood en zich los makend, zei ze angstig: „Als vader dat gezien had! Je hebt het nu toch ook gehoord, dat ik alleen met een officier mag trouwen." „Josine!'riep een stem in het huis. „Ja moeder, ik kom." Zij wuifde Dirk toe en liep haastig weg. Dirk zette zich voor de piano en speelde nog eens het lied. Dan nam hij een vel muziekpapier en schreef het in het net, waarbij hij de melo die neuriede. Hij dacht aan Josine, die hij beminde, sedert hij drie jaar geleden uit het stille Leeuwarden, waar zijn moeder van haar wedu- wenpensioen en de rente van een klein kapitaaltje leefde, naar Den Haag -was gekomen om er zich te wijden aan de studie der muziek. Zijn vader was kolonel geweest en in Leeuwarden, zijn laatste garni zoen gestorven. Toen was Josine vijftien jaar. Haar lief, zacht gezichtje had hem dadelijk voor haar ingenomen en haar stem metje was zo welluidend, dat het. hem als muziek aandeed. Geheel vanzelf was het gevoel in hen op gekomen, dat zij bij elkaar behoor den, maar zij lieten er niets van merken, want zij waren zich wel be wust, dat zij eerst moesten afwach ten, hoe de omstandigheden zich zou den ontwikkelen, eer zij er mee voor de dag konden komen. Ja, ondanks de sentimentaliteit van hun jonge liefde, waren zij toch nuchtere, verstandige Hollonders, die wisten, dat men van tedere gevoe lens alleen- niet leven kan. Toen Dirk de laatste noot op het papier had gezt, stond hij op en rekte zich uit, alsof hij. zich van zijn kracht wilde overtuigen. Opnieuw ging hij voor de piano zitten en nu klonken de eerste maten van zijn ouverture. Zwaar en krachtig als het stormen van de wind bruisten de geweldige" klanken op, daartussen schoten als bliksemstralen chromatische loopjes en dan kwam langzaam een vreemd zeer schoon motief zich daarin (jien- gen, tot het ten laatste werd als een triomfzang over de chaos der woeste Iaccoorden. Eindelijk kwamen de vingers tot rust. Over het klavier gebogen bleef Dirk zitten en het was alsof zijn ge zicht van binnenuit bestraald werd. hij wist het, wat hij gecompo- rits van Kempen zou het niet af- neerd had, was werkelijk goed; Mau- keuren. Zo onstuimig sprong hij op, dat de pianokruk met groot lawaai omverviel. Dan keek hij rond in het vertrek. Hoe was hij daar gekomen? „Wat is die kamer laag vran verdie ping en hoe benauwen mij die enge wanden!" bromde hij. In de geest zag hij een uitgestrekt land voor zich, een land met" blauwe hemel en gouden zonneschijn. Hij wandelde er op wegen, waarlangs slanke palmen in het koeltje zich wiegden en aan zyn zijde liep de blonde Josine. Met vurig verlangen dacht hij aan Italië, het land, waai de wieg heeft gestaan van zovele meesters in de muziek. Was het niet een Italiaan, die de eerste opera „Euridice'" componeerde, welke by de bruiloft van Maria de Medicis met Henri IV werd opge voerd? En dan de Siciliaan Bellini, die zulke heerlijke aria's schreef. Do- nTzetti, Rossini, Verdi, .verder de tijdgenoten Mascagni, Respighi, Leon-cavallo. Dirk Willebrands kreeg de indruk, dat al die meesters ;n de toonkunst als in een processie voorbijgingen en hem, de, jonge vooruitstrevènde kunstenaar met zwijgend gebaar begroetten. Het was als een' wenken: „Kom mee, naar het schone Italië, kom naar het vader land der muziek!" Een groot verlangen welde in hem op zijn ogen keken strak voor zich uit: Naar Italië gaan. de schoonheden der kunst daar genieten. Als zijn opera door Maurits van Kempen werd goedgekeurd, als zij opgevoerd zou worden en hem een ruim honorarium zou uitbetaald wor den, dan moest Josine spoedig zijn lief vrouwtje worden. Dan zouden zij naar het land gaan, waar ieder koeltje melodieën meedraagt, waar de blauwe golven van de Adriatische Zee in heerlijke accoorden meerui- sen. Maar plotseling beving hem angst. Als zijn leermeester zijn comoositie verwierp, hem ronduit zei, dat die niets waard was. (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2