Jaarvergadering VEBO te Leiden RECHTZAKEN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 3 VOETBAL. Arsenal is in trek Tom Whittaker, manager van Arsenal, heeft medegedeeld dat uit vijftien landen aanvragen zijn ontvangen voor een wed strijd tegen de „gunners na -af loop van het League-seizoen. Ze komen uit Oostenrijk, Tsje- cho-Slovakije, Hongarije, Tur kije, Noorwegen Zweden, Dene marken, Portugal, Spanje, Frankrijk, België, Luxemburg. Nederland, Mexico en Argenti nië. Het bestuur van Arsenal zal zich binnenkort beraden over al deze uitnodigingen, die meestal een vast bedrag van 1000 pdst garanderen plus een vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Men wil de tournee zodanig re gelen, dat hierdoor geen scnade wordt toegebracht aan de reis van de nationale Engelse en Schotse elftallen, die zich eind Mei eveneens naar het continent zullen begeven. BILJARTEN. HET HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND 71/2. Voor de finale van het kampioen schap van Nederland hoofdklasse 71/2., dat van 11 t.m. 14 Maart a.s. in Den Haag gehouden wordt hebben 10 deelnemers ingeschreven. Direct ge plaatst zijn de volgende spelers: van de Pol (F/dam), de Leeuw (A'dam), J. Sweering (A'dam), van Vliet (Den Haag), Kobus (Haarlem) en Lubach (Den Haag). De vier overigen, Teegelaar (Lei den), De Ruyter (Waalwijk), Jacobs (Bergen op Zoom) en Metz (Den Haag), die door het bestuur van de N.B.B. als „niet-geklassificeerde" spe lers worden aangemerkt, zullen om de twee plaatsen in de finale een klassificatie-wedstrijd spelen. De spe lers, die dan met een gemiddelde van 10 of meer spelen, zullen in het ver volg als „hoofdklassespelers 71/2" te boek staan. Deze klassificatiewed- strijd wordt op 2 en 3 Maart a.s. bij de Haagse cadre club gehouden. Sport in het kort De bekende Russische athlete Titiana Sevrijukova heeft bij het ko gelstoten een afstand van 14.55 me ter bereikt. Dezelfde athlete heeft op 21 Oct. 1945 te Moskou de kogel" reeds 14.89 meter ver gekregen, doch de I.A.A.F. heeft deze afstand niet als wereldrecord erkend, omdat Rus land nog niet aangesloten was bij de internationale federatie. Het oude stond nog steeds op naam van Gisela Mauermeijer (Duitsland) met 14.38 meter, gemaakt op 15 Juli 1934 te Warschau. Enkele uren voor de aanvang van de kunstrijdemonstratie, welke Barbara Ann Scott, Canadees, Euro pees, Olympisch en wereldkampioe ne, in het Sportpaleis te Parijs zou geven, verwachtte men de aankon diging, dat zij tot het professionalis me zou overgaan. Tegen aller ver wachting in kwam het volgende ant woord: ik ga een huishoudelijke cursus volgen en koken leren. Ging in de Tour dje France de belangstelling steeds uit naar de gele tui, en in de Ronde van Italië naar de rose, welke gedragen werd door de leider in het algemeen klassement, in de komende „Ronde van Neder land", die van 24 April tot 2 Mei zal worden gehouden, zal de best ge plaatste rijder in het algemeen klas sement getooid worden met de Oran je-trui. De landen wedstrijd Nederland Tsjecho Slovakije op degen en sabel, welke op 3 Maart a.s: in de Rolzaal te 's-Gravenhage zou plaats hebben kan niet doorgaan. De Tsjechen heb ben om „technische redenen" afge zegd. Op de gala-avond van de A.A.C. Hercules te Amsterdam heeft de Ned. zwaargewichtkampioen heffen, Bram Charité uit Den Haag, alle drie op zijn naam staande Ned. records, te weten tweehandig drukken, tweehan dig trekken en tweehandig stoten, verbeterd en ze gebracht van respec tievelijk 120 kg., 117 !4 kg. en 150 kg. op 122 A kg., 120 kg. en 152 A kg- Te Salt Lake City versloeg het dubbel Riggs (Amerika) en Pails (Australië), Jack Kramer (Amerika) en Segura (Ecuador) met 2725. Dit is naar men meent de langste set, die tot nu toe gespeeld is. Het vorige „re cord" werd in 1923 in Amerika ge vestigd, toen Tilden met 2523 vdn Anderson won. De Amsterdammer Breed heeft gistetmiddag te Heerenveen het "kam pioenschap van Friesland behaald tij dens het aldaar verreden provinciaal kampioenschap op de lange baan. Hij werd eerste op de 500 M. en 5000 M. en achter Charisius en Verbiezen der de op de 1500 M. Zaterdagmorgen te 10 uur zul len op de Leidse Ijsbaan onderlinge wedstrijden worden gehouden van de Leidse Politie Sportvereniging. De Haagse IJsclub organiseere Zondag a.s. ijs en weder dienende op de Haagse IJsbaan de Neder landse kampioenschappen schoonrij- den voor paren. De wedstrijden be ginnen des morgens om 11 uur. Zondag 29 Februari wordt te Westzaam onder auspiciën van de Fe deratie van ijsclubs, het kampioen schap van Nederland op de korte baan voor beroepsrijders verreden. In verband met de taining voor de olympische spelen, waarbij ver schillende spelers het verbod zal wor den opgelegd voor hun vereniging uit te komen, heeft de sportcommissie van de IC.N.Z.B. het niet billijk ge vonden de a.s. Zomercompetitie als een normale competitie, d.w.z. met promotie en degradatie, te laten gel den. De sportcommissie heeft thans besloten bij de a.s. Zomercompetitie wèl promotiewedstrijden te laten ver spelen, doch géén degradatie toe te passen. GYMNASTIEK UITVOERING DONAR. Na 'n onderbreking van vele ja ren heeft gisteravond de Leidse Gymnastiek- en Athletiek-vereni- ging „Donar" weer 'n uitvoering ge geven in de Stadsgehoorzaal. De voorz., de heer Herweyer, memo reerde dit in het kort in zijn ope ningswoord. Maar Donar is er nog en mag zich verheugen in een ge zond verenigingsleven. Spr. heette hierna allen hartelijk welkom, in het bijzonder de gasten van deze avond, als de heer v. Straaten, ere lid en een der oprichters, de heer Vriend, gem. inspecteur bij het L. O., de heer Metz e.a. Spr. gesloot met een woord van dank aan de leraren, de heren Koop- mans, de Haan en Leenen, alsmede aan Han Zirkzee als pianist. De uitvoering ving hierna aan en bij elk nummer werd tevoren een korte toelichting gegeven over de aard en het wezen van hetgeen te zien zou worden gegeven. Dat was ongetwijfeld 'n goed idee, omdat de toeschouwers daardoor ook een be ter inzicht kregen van hetgeen men met de diverse oefeningen beoogde. Het risico er van is, dat het publiek door die opgedane wetenschap ook veel critischer op de uitvoering kan Groeiende belangstelling Eén dezer dagen hield de Ver eniging tot het bevorderen van de agrarische belangen in de Rijnsteek „VEBO" haar jaarlijkse Algemene Ledenvergadering. Uit het jaarverslag blijkt wel het zeer actieve verenigingsleven dezer vereniging, welke op 3 October 1947 de Koninklijke goedkeuring op haar statuten verkreeg. De op 25 Septem ber 1947 gehouden Veetentoonstel ling, kan wat beteft de aard en het aantal der inzendingen als zeer ge slaagd worden beschouwd. De „Ve- bo"-tentoonstellingen krijgen onder deskundigen in geheel ons land meer en meer 'n naam waar terdage reke ning mee wordt gehouden. Door bijz. droge zomer in 1947, waardoor de kwaliteit der kaas ernstig had te lijden, besloot het bestuur de Zuivel- tentoonstelling voor dat jaar te laten vervallen. De belangstelling van de verschil lende gemeenten in de Rijnstreek en daarbuiten voor het werk der „VE BO" is zeer moedgevend, hetgeen blijkt uit de door 16 gemeenten be schikbaar gestelde gelden voor de aanschaffing van medailles e.d. Ook het Nederlands Rundveestamboek, de C.C. te Den Haag en verscheidene particulieren gaven zeer gewaardeer de blijken van hun belangstelling. Door de Bond van Rundveefokver- enigingen in de Rijnstreek het Var kens- en Schapenstamboek, almede door de Vereniging het Nederlandse Trekpaard, afd. Zuid-Holland, wordt het werk der „VEBO" door het ver lenen van subsidies op zeer gewaar deerde wijze gesteund. Het aantal le den der Vereniging is langzaam stij gende en er mag worden verwacht dat in de naaste toekomst dit aantal nog belangrijk zal toenemen. Oprichting voorbeeld-bedrijf. Door de ledenvergadering is beslo ten om in samenwerking met de Be sturen van de Bedrijfsverenigingen Rijnstreek „West" en „Oost" te ko men tot de oprichting van een voor beeld-bedrijf in de Rijnstreek. Het belang van een dergelijk voorbeeld bedrijf zal een ieder duidelijk zijn als hij kennis neemt van het feit dat er in de Rijnstreek soortgelijke vee houderij bedrijven zijn die onderling in productie-uitkomsten per koe per jaar 100 a 750 pet. verschillen. Aangezien tot dusverre de belang stelling van het Leidse publiek voor de Veetentoonstellingen niet groot te noemen is, vertrouwt het Bestuur van dc „VEBO" dat met het vorenstaande de sympathie voor zijn werk van de inwoners van Leiden is gewekt en dat deze de op Woensdag 29 Septem ber 1948 te organiseren Vee- en Zui vel tentoonstelling op het Veemarkt- terrein te Leiden in groten getale niet een bezoek zullen vereren. DE GEMEENTE-FINANCIëN IN HET LAAT8TE OORLOGSJAAR. De gemeenterekening 1944 toont aan uitgaven 12.837.864,99, ontvang sten 12.743.705,38. Nadelig Kassaldo 94.159,61. Nadelig slot Kapitaal- dienst 8.758.63. Resultaten van de Gemeentebedijven: Gasfabriek: ver lies 48.529.84; Electriciteitsfabriek: winst 326.662.71; Gestichten „Ende geest", „Voorgeest", en „Rhijngeest" verlies 40.031.58. Het verliessaldo werd niet ten laste van de gemeente gebracht, aangezien verwacht mag worden, dat het bedrag ad 40031.58, in verband met de verhoging van de verpleegtarieven, uit de eigen mid delen der gestichten zal, kunnen wor den bestreden. Openbaar Slachthuis: verlies 58.203.15; Grondbedrijf: het nadelig saldo van de gewone dienst ad 54.520.35 is ten laste van de re serve van het grondbedrijf gebracht. Verlies van de Reinigingsdienst 221.854.11; Verlies van de Ontsmet- tingsdienst 10.529.94 232.384.05; Gem. Volkscredietbank: nadelig sal do 13.870.81. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ JONGEREN ORGANISATIE. Hedenavond om 7.45 uur houdt de heer P. van Stam een inleiding over „Het Federalisme", in „De Doe len", Rapenburg 2. Deze avond is georganiseerd in samenwerking met de Ned. Volksbeweging en de D. S. J.V. „Nieuwe Koers". Het bestuur van de J.O. verwacht behalve al haar leden, oo"k allen met enige belangstelling voor dit actuele en uiterst belangrijke onder werp. neerzien, maar van de andere kant stimuleert het de turrter ook om zich zo goed mogelijk te geven. Wij zullen niet elk nummer van het lange te lange program ma afzonderlijk bespreken, maar willen volstaan met te zeggen, dat er over het algemeen goed gewerkt is en dat deze uitvoering heeft bewe zen, dat Donar over verschillende goede krachten beschikt, waarvan nog veel te verwachten is. Dat bleek vooral bij het toestel-turnen en zo wel bij jongeren als Öij ouderen. De voorzitter zelf, die reeds 43 jaar de vereniging dient, schroomde zelf niet bij enkele nummers paard en brug het goede voorbeeld te ge- van door voorop te gaan.Voort durende oefening zal voor velen no dig zijn om tot betere prestaties te komen, waarbij vooral op orde en re gelmaat de nadruk gelegd moet worden, teneinde een iettoat romme lige indruk bij sommige nummers te voorkomen. Er waren enkele nummers, welke bijzonder in de smaak vielen en het geheel som mige nummers waren inderdaad wel wat lang werd afgewisseld door enkele nummers van Nieuw Brun- hilde, een rhythmische vrije oefe ning, een knots- en een hoepel-oefe ning. Al roet al kan Donar tevreden zijn. HULPACTIE HONGARIJE Onder de vele noden van deze tijd vraagt 't lijden van 't Hongaarse volk wel bijzonder onze aandacht. Zijn nood is zo groot, zo nijpend, zowel in lichamelijk als geestelijk opzicht, dat de redelijkheid, ja, de noodzaak dezer nieuwe actie geen verdediging nodig heeft. Wie, als ons Comité, uit de mond van Mgr. dr Knebel zelf. zovele aangrijpende, droevige taferelen uit de levensom standigheden van dit zwaar geslagen volk mocht vernemen, durft vrij moedig voor deze hulp aan Hongarije in de bres te springen. Ik moge dan namens de onnoeme lijk vele», die daar zo bitter lijden, een ernstig beroep doen op uw nim mer aflatende liefdadigheidszin, ten einde, althans in de stoffelijke nood van dit edele maar geknechte volk, te hulp te komen. Kunnen we de geestelijke verdrukking, waaronder het* leeft, zo weinig verlichten, la ten we dan tenminste trachten in zijn lichamelijke ellende enigszins leniging te brengen, voorzover ons dit mogelijk en toegestaan is. De actie is tweeërlei: massaal of particulier, maar beide hoofdzakelijk gericht op verschaffing van levens middelen en textiel Wat de massale actie betreft, wordt deze in Leiden geleid* door. 't R.K. Comité voor Kinderuitzending. Het heeft de bescihkking over 4 depots, waar de goederen kunnen ingele verd worden .Deze zijn: 1. R.K. Pastorie a. d. Heerensingel 2. R.K. Weeshuis a. d. Jacobsgracht 4. R.K. Pastorie a. d. Haagweg 3.. Firma v. Deene, Breestraat De levensmiddelen mogen niet aan bederf onderhevig zijn; dus zullen 't vanzelf hoofdzakelijk blik-artikelen moeten zijn of vlees, groenten, melk, sarines enz. Verder havermout, cffo- colade enz. maar geen peulvruchten Ook sigaretten en sigaren zijn wel kom. Wat textiel betreft,komt al 't nog behoorlijk draagbare in aanmer king. Particuliere actie. Pleegouders van Hong. Kinderen kunnen pakketten naar Hongarije verzenden per post ter waarde van 1 weekrantsoen. Men vraagt aan het poskantoor (ingang Boommarkt) een uitvoervergunning nauwkeurig invullen opzenden naar Den Haag na terugontvangst weer naar het postkantoor enz. Dat alles vertellen, u de formulieren, die zeer du^elijk zijn, en de ambtenaar! De bedoeling is, dat *t' door de massale actie verzamelde met de trein, die eind Maart weer Hong. kinderen gaat halen waarvoor zich alsnog pleegouders kunnen pp- gevenwordt meegenomen. Moge God onze actie zegenen en allen die haar steunen! Namens 't comité A. W. BEGRAFENIS MR. DR. S. MOK. Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de Israëlitische begraafplaats te Utrecht het stoffe lijk overschot van mr. dr. S. Mok, in leven voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht, ter aarde besteld. Het woord werd gevoerd door: dr. A. A. van Rhyn, namens de minis ter van economische zaken, prof. mr. M. G. Levenbach, oud-promotor van de overledene, prof. mr. I. Kisch als vriend, de heer Buys, wnd.-voorzit- ter Raad van Arbeid te Utrecht, mr. Gorter, voorzitter Raad van Arbeid te Leiden, de heer van Iden namens de rijksverzekeringsbank, mr. F. Snoeck-Henkemans, namens de ver eniging van Raden van Arbeid, dr. A. Vega en de heer Noach respectie velijk namens de Utrechtse en Leid se Joodse kerkgemeenschap, Sam de Wolf namens de Zionistenbond en de heer C. van der Lende, secreta ris van het N. V. V. en de heer A. Remijn namens het personeel van de Raad van Arbeid te Utrecht. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd Taalkundig candidaats- examen Indologie: de heren R. H. Lasisang te Leiden, T. H. Ooster- wijk te Oosterwolde, A. Th. H. Koo renhof te 's-Gravenhage, H. Metzlar te Leeuwarden. Economisch doctoraal examen In dologie: de heer Chr Regenhardt te s-Gravenhage. De heer mr. Th. J. Trip, direc teur van de Incassobank N.V. te de zer stede, zal zijn functie per 1 April a.s. neerleggen wegens zijn benoe ming tot directeur van het kantoor Wagenstraat te Den Haag. HU zal worden opgevolgd door de heer mr. 5. C. H. Coebergh, thans adjunct- directeur van het kantoor te Utrecht. GEM. AANKONDIGING GEMEENTEREKENING 1944. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemene kennis, dat aan de Gemeenteraad zijn over gelegd, tegelijk voor een ieder gedu rende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neer gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden gesteld, de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1944 en de ver schillende bedrijfsrekëningen over dat jaar. 1907 LEIDEN, 26 Februari 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. Maatschappij voor Toonkunst. Op Dinsdag 24 Februari jl. hield de Maatschappij voor Toonkunst in haar gebouw, Rapenburg 22, de algemene ledenvergadering onder voorzitter, schap van Ir. J. J. G. van Hoek. Na goedkeuring van de notulen, het vast stellen van he't jaarverslag 1946 1947 door de vergadering, werd door de penningmeester de rekening over dat jaar, goedgekeurd door een daartoe benoemde commissie, aan de vergadering overgelegd. Hem werd dank gebracht voor zyn beheer. In de vacature mevr. H. Simonis Kerstens werd gekozen tot bestuurs lid mej. A. Coebergh, in de vacature Bern. Buurman, de hee;r ir. W. H. B. van Dunné. De voorzitter bracht in herinnering het vele, dat de heer Buurman in de afgelopen jaren voor de Maatschappij heeft gedaan; hier bij moet speciaal worden vermeld, dat de heer Buurman in het seizoen 1938'39 volkomen belangeloos de verbouwing van het perceel Rapen burg 22 heeft geleid. De heer Buur man dankt hierna de voorzitter voor zijn woorden en eindigt zijn speech- je met de beste wensen voor de Mij. Na benoeming van een commissie tot nazien van de rekéning en verant woording over het jaar 1947'48 en na de rondvraag wordt de vergade ring gesloten. Aan het jaarverslag 1946'47 wordt het volgende ontleend: de heer mr. P. J. Teebal werd opge volgd door mevr. M. H. J. Teebaal Hulsekamp, die zich tevens met het secretariaat belastte. Aan de muziekschool werden aan gesteld: de heer J. van der Veen, muziekgesch., L. Kiehl, fluit, mej. J. Kuperus, Dalcroze, mevr. G. van SchaikTimmers, zang, H. Rees kamp, gitaar en mevr. E. van de Loo —Olivier, piano en Gehrelsklasse. De heer Willem Mizée leidde het Gemengde Koor der Maatschappij, de heer Henk Geinaert het Orkest. Grote lasten drukten dit jaar op de Muziekschool. Ondanks een stij ging van da schoolgelden sluit de balans niet een nadelig saldo. Het aantal leden steeg van 344 tot 400. De concert-afdeling had een gunstig jaar. De concerten werden goed bezocht. Voor de jeugdconcer- ten bestondgrote belangstelling. De contributie'werd van 5.gebracht op 7.50 voor een lidmaatschap (twee pers., een abonnement op 4.50 (één pers.). Het aantal leden der Muziekbibliotheek bedroeg 168; het aantal werken is gestegen tot 5106. Mej. van Hasselt volgde mevr. Makvan Bever Donker op als as sistente in de bibliotheek. Vol'edigheiclshalve volgt hieron der de samenstelling van het be stuur der Maatschappij voor Toon kunst: ir. J. J. G. van Hoek, voorz.; prof. dr. S. E. de Jongh, vice-voorz.; J. C. van Eek, penningm.; mevr. M. H. J. TeebaalHulskamp, secr.; C. de Kamp. dr. W. C. Braat, ii\ J. J. Rutgers, bibliothecaris, mej. A. P. M. H. Coebergh. en ir. W. H. B. van Dunné. K.J.M.V. „St. Petrus". Vrijdag 8.15 uur bijeenkomst Hugo de Vries- straat 46. Programma: Inleiding van de aalmoezenier: Een geestige schets; Frabenelux. Been gebroken. Gistermiddag is de 53-jarige mevr. de wed. G. M W. uit De Ruyterstraar op een der trappen in het stadhuis uitgegleden, tengevolge waarvan zij het linker onderbeen brak. Door de E. H. D. wei'd zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Yvonne Augustine d. v. J. H. v. d. Heiden en C. M. C. I. Schreiner; Elisabeth Maria Anna d. v. L. B. P. v. Noordwijk en J. A. M. v. Deene; Petrus Bernardus Nicolaas z. v. A. J. de Jong en M. G. v. Brus sel; Eva d. v. L. Neuteboom en E. v. d. Blom; Willem z. v. W. Nieboer en A. Keur. Getrouwd: J. J. Bleiji jm en D. W. de Lange jd; A. H. den Boer gesch. en E. C. S. Hoppenbrouwer wed., S. P. Heshusius jm en H. Stouten jd; J. J. de Jong jm en S. M. L. Lagen dijk jd; F. Later veer jm en C. P. van Egmond jd; S. Pardon gesch en J. Mieremet wed.; J. Ravensbergc-n jm en W. C. Christiaanse jd.; G. v. d. Sluis wednr en E. H. W. Koreman wed.; G. Schipper jm en S. M. van Staden jd.; C. v. d. Veen jm en A. G. Klerk jd.; A. P. Wallaard wednr en C. A. D. Lens jd. Overleden: C. A. Bemelman d. 6 maanden; W. de Bruin z. 6 dagen. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The fighting Seabees 18 jaar. Lido: „Waterloo Bridge", strikt volwassenen. Luxor: „Het schoonheidsmodel", 18 jaar. Rex: „Fantomas", strikt volwas senen. Trianon: „De beste jaren van ons leven", strikt volw. WILLEM MIZEE VIJF EN TWINTIG JAAR DIRIGENT. Uit een vraaggesprek, dat de be kende dirigent Willem Mizée, uit Oegstgeest, hedenmorgen om 11 uur had in het radio-programma van „de Zonnebloem", met de lieer Wim Quint, kwam heel toevallig aan het licht dat het dit jaar een kwart eeuw geleden is, dat de heer Mizée zich op het dirigeren toelegde. De heer Mizée sprak over de er varingen uit zijn practijk, waaraan ook de komische noot niet ontbrak, en waarin hij zijn speciale voorlief de voor de Gregoriaanse muziek uitte. Op de vraag, of de heer Mizée klassieke, dan wel de moderne mu ziek prefereerde, moest hij het ant woord schuldig blijven; zowel Pa- lestrina al Strategies behoren tot de componisten, wier werk hij met zijn verschillende koren heeft uitge voerd. Het vraaggesprek werd afge wisseld met enkele gramofoonpla- ten, opnamen van het bekende Alma Materkoor, o.a. het „Requiem" van Mozart en het „Te Deum" van Die- penbrock, welke laatste kort na de bevrijding in de Pieterskerk te Lei den werd uitgevoerd. ONZE ADVERTEERDERS KLANKSTUDIO L. VAN GEELEN. De gesproken brief vindt de laat ste jaren meer en meer opgang en de zakenlieden leggen er zich meer en meer op toe de opnamen te per fectioneren. Datzelfde ziet men thans in de Klankstudio van de heer L. van Geelen, die achter in zijn zaak een opname-studio heeft doen bouwen, welke er wezen mag. Uit stekend ingericht met de nieuwste apparaten, voorzien van een geïso leerde spreekcel, doet deze appera- tuur het beste verwachten voor een goedé opname. Bovendien is de ontvang-inrich- ting zodanig dat alle muziek uit de aether kan worden vastgelegd op platen, waarvoor speciale rechten zijn verkregen. Dit verhoogt de waarde van de apparatuur ongetwij feld in niet geringe mate. Alles wat men op een gramo- foonplaat wil laten vastleggen kan men hier kwijt. Redevoeringen zo wel als brieven kunnen hier worden opgenomen. Voor de jongens in In- dië vooral heeft zulk een brief gro te waarde, omdat het gesproken woord toch altijd van groter waarde is dan een brief. HAAGSE POLITIERECHTER. Afgeschoven verantwoordelijkheid? De raadsman in de zaak tegen de chauffeur D. H. K. uit Leiden vond dat de directie der Melkfabriek, waar verd. werkzaam was, eigenlijk de verantwoordelijkheid van zich had afgeschoven, toen K. betrapt werd bij het verhandelen van melk-coupures. En ook de Officier sprak ervan, dat de directie vermoedelijk wel meer geweten zal hebben van de handelin gen, die werden gepleegd .terwijl verd, zelf mededeelde, dat de boek houder A. volkomen van het geknoei op de hoogte was. Verd. was bemiddelaar geweest bij transacties en de Officier zei dat het eigenlijk een giraal clandestien ver keer was dat werd uitgeoefend bij deze strafbare handel. De eis luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, doch na het pleidooi van de raadsman liet de rechter diverse verzachtende omstan digheden gelden en legde zes maan den gevangenisstraf op, waarvan twee voorwaardelijk en met aftrek van preventief, waardoor verd. onmid dellijk in vrijheid werd gesteld. Clandestien slachter. Reeds eer der was A. V. te Leidschendam in aanraking met de rechter gekomen vanwege clandestiene slachterij en nu hij weer wegens het slachten van twee schapen terecht stond vond de Officier een stevige straf nodig, en vorderde een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Na het pleidooi van mr. Jelgerhuis veroordeelde de rech ter tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf met aftrek van pre ventief. Op sleeptouw. De Officier en de raadsman meenden dat J. J. T, te Leidschendam zich eigenlijk door verkeerde kennissen op sleeptouw had laten nemen om zich in te laten met clandestiene handel in vlees. En de verdediger, mr. Schuering, wees er op dat verd. heel wat narigheid heeft ondervonden, omdat hij inbezettings- tijd clandestien had geslacht en toen in kamp Ommen terecht was geko men en vervolgens in Duitsland. Na de bevrijding had men verd. eerst nog weer geïnterneerd en pl. vroeg dan ook clementie. De Officier vorderde zes maanden gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk en aftrek van preventief; de rechter legde zes maanden op, waarvan drie voorwaar delijk en aftrek prevéntief. Slijters op het verkeerde pad. De n.elkslijter J. B. te Lelden zou eigen lijk de dupe zijn geworden van de slechte administratie in de fabriek waarvoor hij de melk verkocht, want daardoor had hij op onverklaarbare wijze achterstand in de bonnen ge kregen. En dat was weer aanleiding cm een flinke hoeveelheid bonnen te kopen. De Officier wilde met de om standigheden wel rekening houden en vroeg ƒ200 boete' of 60 dagen hechtenis; de rechter halveerde dat bedrag en legde 100 of 30 dagen op. JURIST LANDWACHTER. Het Haagse Tribunaal deed heden uitsprak in de zaak van de 44-jarige jurist dr. R. J. Brouwers uit Wasse naar, die behalve als luridisch advi seur van de Artsenkamer, ook als on- derstormleider bij de Landwacht al daar, gewapend met jachtgeweer en met rode band om de arm contróle- diensten en huiszoekingen in ge roemde omgeving heeft doen uitvoe ren. Bovendien was hem ten laste ge legd, als liquidateur van div instel lingen en verenigingen, o.a. de Lóge en verder van een negental grote fir- g WEERSVERWACHTING g 1 WEINIG VERANDERING. I Vannacht weer matige vorst, 8 morgen overdag zonnig weer 2 g met in de middag temperatuur 2 tijdelijk boven het vriespunt, g g Vrij krachtige wind tussen Oost g o en Zuid-Oost. 8 Soooooooououüuuooooooooooooooooooo ma's te zijn opgetreden. Verder was hy leider van de Raad van discipline en lid van Rechtsfront, terwijl hij bo vendien vriendschapsbetrekkingen met van Genechten onderhield. Hij leidde voorts een cursus Staatsrecht en trad als examinator op Bij Burge meestersexamens. Zelf heeft hij een aanzoek voor het burgemeesterambt van Groningen en Den Bosch gewei gerd. Uitspraak: internering voor 5H jaar met aftrek, eindigende 15 Oct. 1950. Ontzegging kiesrecht, dienen gewa pende macht, recht ambt te bekleden. Voorts een .verbeurdverklaring van Ya vermogen en radio-toestel. LAATSTE BERICHTEN DE TOESTAND IN JEMEN. De drejging van epn burgeroorlog' wordt ernstiger in Jemen. De ver moedelijke erfgenaam, Emir Scif el Islam Ahmed, heeft zich naar ver luidt tot nieuwe Iman van Jemen uitgeroepen, van zün schuilplaats in de bergen in het Zuiden uit. Volgens vroegere berichten heeft el Wazir, de nieuwe heerser van Jemen, een voorstel van Emir Ahmed om het ge schil over de troonsopvolging aan de Arabische Liga voor te leggen- van de hand gewezen. Een delegatie van de Liga vertrekt morgen uit Cairo naar Jemen om een onderzoek in te stellen naar het nieuwe be stuur en te trachten een burgeroor log te voorkomen. Een deel van de delegatie der Ara- ibische Liga, dat vooruit was gegaan, meldt uit de hoofdstad van Jemen, dat de toestand snel slechter is ge worden en dat gevreesd wort voor ernstige troebelen. HET AANTAL NOG ONBERECHTE POLITIEKE GEDETINEERDEN. Naar wij vernemen bedroeg het aantal nog onberechte politieke ge detineerden per 1 Februari j.l. 6.899, waarvan 6.688 mannen en 211 vrou wen. Ter vergelijking diene, dat per 1 October 1947 bovengenoemde cij fers bedroegen: 12.701, waarvan 12.301 mannen en 400 vrouwen, zo dat in vier maanden tijds een ver mindering is bereikt van 5.802. OPKOMST VAN DEEL DER DIENSTPLICHTIGEN VERSCHOVEN. Naar wij vernemen is de opkomst van dienstplichtigen, die een oproep hebben ontvangen om zich op 2 Maart a.s. ter inlijving bij het 2e re giment Infanterie te melden bij het 5e Infanterie depot te Roermond, verschoven naar 3 Maart a.s. De des betreffende dienstob'chftgen kunnen zich voor nadere inlichtingen terza ke wenden tot de afdeling militaire zaken van de gemeente, welke hun de ooroening heeft toegezonden. Dit geldt tevens voor diegenen, die bij voornoemd onderdeel op 2 Maart a.s. moeten opkomen ingevol ge beëindiging van het hun ver leende uitstel of vrijstelling. POSITIE NED. SCHEPEN. Aalsdijk. 26 Febr. te Rotterdam. Alchiba, 25 Febr. te Montevideo. Annenkerk, 25 Febr. van Colombo. Ariadne. 25 Febr. te Beirouth. Ba iendrecht. 24 Febr. te Singapore, vertrekt 26 Febr. naar Tandjong Oeban. Boskoop, 25 Febr. van Bar- ranquilla. Orpheus, 25 Febr. te Tu nis. Prins Federlk Hendrik, pass. 25 Febr. Falmouth. Prins Willem II. 25 Febr. op 120 mijl Zd van Cape Race. Prins Willem IV. 25 Febr. van Bristol. Rijnhaven, pass. 26 Febr. Erunsbuttel. Zonncwiik. 26 Febr. op 900 mijl West van Lizard. Blijdendijk, 25/2 te Norfolk; Groo- te Beer, 25/2 van Soerabaya; Indra- poera, pass. 25/2 Gibraltar; Jobsha ven, 26/2 van Grand Lahou; Lcmster- ker, 25/2 van Khorramshar; Limburg', vertrekt 26/2 van Singapore; Loeney- kerk, 26/2 te Colombo; Lopnersum. pass. 25/2 Ouessant. Maetsuyker, wordt 29/2 te Batavia verw.: Malvi- na, 25/2 op 115 mijl Nrd. Oost van Azoren; Modlokerto. pass. 25/2 Kaap Guardafui; Nieuw Holland, 26/2 te Sabang verw.; Nigerstroom, 26/2 te Porto Alexandre: Papendrecht, 25/2 te Port Said; Poelau Laut, 26/2 te Saigon: Prins Willem van Oranje, 25/2 te Hull: Sloterdiik. pass. 26/2 4 uur Malta. Tiberius, 25/2 te Lissabon; Tjitjalengka. 25/2 te Batavia; van der Waals, 25/2 van Londen; Water man, 25/2 van Singapore: Willem Ruys, 25/2 17 uur van Port Said; Win terswijk, 25/2 van Spczzia. HILLEGOM Kind verdronken Dinsdagmid dag is het 6-jarig dochtertje van de heer H. Heemskerk, wonende Mar grietenlaan alhier bij de Bartenbrug aan de Leidse vaart door het ijs ge zakt en verdronken. De dokter, die onmiddellijk aanwezig was, kon slechts de dood constateren. Hyacinthen gestolen. Onbeken den hebben van een bollenveld plus minus 1000 Hycinthen gestolen, die nog maar even boven de grond ston den. De schade bedraagt 250. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 25 Febr. Bloemenveiling. Olympiade f 0.52 0.75, Copland f 0.480.66, Nant'en f 0.54—0.67. Crater f 0.53—0.64 Gen. de Wet f0.42J—0.58. Piccadilly f 0.60 —0.75, Bandoeng f 0.390 79, E. Ed dy f 0.45—0.63, Harvest f 0.52—0.74 White Sail i 0.70—1.15, Zenober f 0.26 —0.42. Weber f 0.42—80. Soja f0.35

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3