j Jlarte Qjolfi Minister Witteman over Radio Aangetekende brief met f 40.000 verdwenen SPORT Olympische Dag 3iwiet Jiwied en de „Miliiaenen-e>t(.eni6 ALS DE HEIDE BLOEIT VAN NELLE DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gemeentefinanciën Vermakelijkheids belasting - Brandweer en politie - Salarissen - Georganiseerd overleg - Zondagswet Nadat nog enkele sprekers het woord hebben gevoerd, is de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman aan het woord. De minister is van oordeel, dat dooi de nieuwe wet noodvoorziening ge meentefinanciën aan vérschillende bezwaren tegemoet gekomen zal wor den. Een grotere vrijheid aan de ge meenten en provincie dan daarin ge regeld kan thans niet worden gege ven. De gemeenten zullen vrij, zijn in het steunen van culturele uitingen. (Mits een sluitende begroting?! Bed. L. Crt.) De minister verklaart, dat er thans al brieven uitgaan naar gemeentebe sturen. waarin wordt medegedeeld op welke uitkering zij zullen kunnen rekenen. Uit de vermakelijkheidsbelasting viel z.i. meer te halen dan geschied de, zonder dat er schade zou worden aangericht. Verschillende punten, welke ter sprake zijn gebracht, zullen geregeld worden in wetsontwerpen, die bin nenkort behandeld worden, o.a. ten aanzien van brandweer en politie. Daarom vraagt d eminister of het niet beter is thans de energie te sparen totdat ze aan de orde zijn. Een andere regeling voor de bur gemeesterssalarissen zal binnenkort gereed zijn. Over de politie-wet zal de regering zich doen voorlichten door een com missie van burgemeesters. Ten aan van de ambtenarensa larissen verklaart spr., dat hij is uitgegaan van het regeringsbeleid inzake lonen en prijzen. Binnen het kader daarvan dient de verde lende rechtvaardigheid in aanmer king genomen tc worden. De be doeling der technische herziening is de schrijnende tegenstellingen weg te nemen; de betekenis is dus niet dat alle ambtenaren salaris sen omhoog zullen gaan. Aan de herziening zal terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 worden gegeven. De minister betoogt, dat in ver gelijking met 1939 het gros der ambtenaren 45 pet. in salaris om- Vrijdag; HILVERSUM II (415 m) 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.18 Operette-selecties; 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Moessqrgsky Ravel; 9.35 Werken van Beethoven; 10.00 Morgenwijding, 10.20 Neder landse liederen; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano 11.15 Kit Brandon, voor dracht; 11.30 Licht orkestconcert. 12.00 Gram. platen. 12.33 Sportagen da; 12.38 The Skymasters. 13.00 Nieuws; 13.15 Pierre Palla. 13.45 The Andrew Sisters; 14.00 Kookkunst. 14.20 Londens symphonisch' orkest, 15.00 Boekenschouw; 15.20 Gram. platen; 16.00 Orgelspel, 16.30 Tussen twaalf en zestien. 17.00 Ted Brooks en zijn quintet; 17.20 Wij en de mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.35 Kwartet Jan Corduwener. 19.15 ..Nederland op zee'. 19.30 Cursus: 20.00 Nieuws 20.30 „Midden in de wereld", cursus. 21.00 Men vraagt. en wij draaien; 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Op vleug'len van muziek. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht; 22.15 Swing and sweet from Hollywood; 22.40 ..Vandaag''. 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws Symphonisch Vrijdagavond concert. HILVERSUM I (3Ö1 m) 7.00 Nieuws, 7.45 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 8.30 Symphonisch morgenconcert 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.30 Vrolijke klanken bij de ochtendar- beid, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram. platen. 11.30 Kees Wols, bas-bariton en Marinus Voorberg, 'piano; 12.00 Busch Strijkorkest. 12.33 Radio ko perkwartet, 13.00 Nieuws, 13.15 Me- tropole-orkes, 13.50 Strijktrio, 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Ensemble Lachman. 15.10 Veel ge vraagde platen, 15.30 Mare Rozelaar cello, Marinys Voorberg, piano, 16.00 „In de Lijdensweken" 16.20 Kamer orkest, 17.00 Fluitrecital, 17.30 Gram. platen, 17.45 Uit een grote stad komt een kleine melodie. 18.15 C.W.V.- kwartier, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15„Israël in Egypte", 22.15 Gram. platen, 22.45 Avondoverdën- king. 23.00 Nieuws, 23.15 Mandoli- nata, 23.45 Slotaccoord. hoog is gegaan. Voor de lagere sa larissen is dat percentage 65 en voor de hogere 37. Daarbij is dan geen rekening gehouden met kin dertoeslagen e.d. De kwestie van het georganiseerd overleg is niet zo eerivoudig als men blijkbaar denkt, zegt de minister, daaraan toevoegend, dat ze in ieder geval binnenkort haar beslag krijgt. De benoeming van burgemeesters is meer dan wetenschap een kunst, betoogt de minister. Hij vraagt enig vertrouwen in hem te willen hebben en hij belooft zoveel mogelijk met de gemaakte opmerkingen rekening te zullen houden. Ten aanzien van het politievraag- stuk merkt hij o.m. op, dat er moet zyn een korps rijkspolitie, goed ge schoold, verspreid over de platte landsgemeenten. Ook de rijkspolitie heeft een dubbele taak, handhaving der openbare orde en een justitiële taak. De burgemeester dient gezags bevoegdheden te hebben in verband met de handhaving der openbare or de, maar de rijkspolitie staat onder haar gezag $vanneer het betreft de opsporing van strafbare feiten. Er moet ten deze een verstandige samen werking zijn. Spr. herinnert aan zijn mededeling, dat een voorontwerp-Zondagswet thans bij zijn ambtgenoot van justitie is. Als het tot een ontwerp komt hoopt hij, dat het genade in de ogen der Kamer zal vinden. Er wordt niet gerepliceerd. De be groting wordt z.h.s. goedgekeurd. Te kwart over vier verdaagt de voor zitter de vergadering tot Donderdag morgen elf uur. BEURSOVERZICHT. De grootste omzet aan de fondsen- markt werd gisteren geregistreerd in de voor het eerst officieel verhandel de aandelen Zwitsal (Verenigde Pharmaceutische Fabrieken) met een bedrag van 358.000, waarin een no tering tot stand kwam van 171 tegen een emissiekoers van 105. Hoewel nog vraag aanwezig was bleek hier- tiger aanzien had gekregen en een koers genomen werd van 174 175. De gehele markt trouwens droeg een stempel van rust en afwachting, waartoe allicht ook het prijshoudende verloop van New York bijdroeg. Pro longatie 2 1/4 pCt. FONDSEN EN HUISARTSEN. Binnenkort is een gentlemen's agreement (vertrouwensaccoord) te verwachten tussen fondsen en huis artsen, waarin mede opgenomen zal zijn de instelling van plaatselijk ge mengde commissies van toezicht op het ziekenhuisfondswezen. NED. AUGUSTIJNEN NAAR PARIJS. Z.E. Kardinaal Suhard van Parijs heeft aan pater Sebastianus van Nuenen, provinciaal ^van de Neder landse Augustijnen, toestemming verleend om Nederlandse Augustij nen naar Parijs te zenden voor de zielzorg aldaar. Nog in de loop van dit jaar zullen reeds enige paters op genomen worden in verschillende Parijse parochies, om zich onder lei ding van de Parijse geestelijkheid te bekwamea in alles wat de Franse zielzorg vereist. Tevens zal te Pa rijs een huis gevestigd worden, waar o.l.'v. hun eigen superioren religieu ze verzorging zullen vinden. BINNENLAND. De 47-jarige arbeider A. V. uit Oud-Gastel is op het terrein van de suikerfabriek „Dinteloord" te Stam persgat om het leven gekomen. Ter wijl V. bezig was vuil te storten in de zinkputten, gleed zijn kipkar ten gevolge van de gladheid plotseling de helling af. V. werd meegesleept in de put.- Toen men de man had we ten te bevrijden waren de levens geesten reeds geweken. Een gepantserde smokelauto met 7 koeien is onder Moergestel ge ramd door een pantserwagen van de Kon. Marechaussee. De twee inzit tenden werden gearresteerd. Amsterdam zal uit de extra-be lasting op de bioscoop eenmil- lioen halen. BUITENLAND. De secretaris van de Poolse par- lementsfractie van de Partij van de Arbeid, is zonder visum in de Ame rikaanse zóne van Duitsland aange komen. Hij had er genoeg van. Het Belgische ministerie van ko loniën heeft een fonds „vgor het wel zijn van Congolese inboorlingen" in gesteld. Hiervoor is een bedrag van 2.100.000.000 francs ter beschikking gesteld. Die Congoleten worden allen kapitalisten! In Bulgarije is een wetsontwerp ingediend, waarbij de grote onroeren de gbederen in en om de Bulgaarse steden staatseigendom zullen worden. De eigenaars krijgen als schadever goeding staatsleningen. Enige tijd geleden verzond de Coö peratieve Raiffeisenbank te Utrecht een aangetekende brief met 40 biljet ten van 1000 naar de Coöperatieve Boerenleenbank te Yerseke. Een half uur nadat deze brief aan het spoor wegpostkantoor was afgegeven, kreeg de directie bericht, dat hij spoorloos was verdwenen. Een uitgebreid on derzoek wordt ingesteld. Omtrent de mysterieus verdwenen brief met f 40.000 verneemt „Het Dag blad" nog nader, dat twee employé's van de Raiffeisenbank tegelijkertijd zes-en-dertig aangetekende brieven met een totale inhoud van ruim zes ton aan bankbiljetten var. duizend gulden op het postkantoor moesten bezorgen. Kort nadat de bankbedienden met het bewijs van afgifte verdwenen waren, ontdekte de postambtenaar, die de loketist assisteerde, dat er maar 35 brieven waren. Een envelop pe met veertig briefjes van duizend gulden bleek opeens te zijn verdwe nen. Bij het onderzoek is vast komen te staan, dat vijf personen bij deze geld zending zijn betrokken, die voor ver denking in aanmerking komen. Dit zijn de man van de bank, die het geld in de brieven deed, en de brieven aan de twee banklopers ter hand stel de, de twee banklopers en de twee postambtenaren, die de brieven in ontvangst namen. Andere personen hebben van het tijdstip der verzen ding op de bank tot het ontdekken van het vermissen der waardevolle brief met deze zending niet van doen gehad. Voorts is vast komen te staan, dat de loket-ambtenaar verzuimd heeft, na te tellen, of hij inderdaad zes-en- dertig brieven in ontvangst nam. VOETBAL Het hoofdnummer van de Olym pische Dag, op Zondag 20 Juni zal worden gevormd door een voetbal wedstrijd tussen het Nederlandse bondselftal en het Brits Olympisch elftal. Dit amateur team zal hoofd zakelijk bestaan uit spelers van Queenspark uit Glasgow, een sterke amateurploeg, die door vele des kundigen wat spelkwaliteit betreft vergeleken kan worden met een der de divisie prof-team. Betreffende het al of niet medespelen van de beken de Bernard Joy, kan worden gezegd, dat Joy al ruim een jaar niet meer voetbalt, zelfs niet in het amateur elftal van Corinthian Casuals, waar in hij voor het laatst uitkwam. Hij zal dan ook wel niet voor de keuze van het Brits Olympisch voetbal team in aanmerking komt. Tot dusver is de enige speler van bijzondere kwaliteit Kippax van Burnley, die eenmaal voor het En gels elftal is uitgekomen. Verder kan de linksbuiten van Leystone, Joseph worden genoemd, die na de Olympische spelen waarschijnlijk als prof gecontracteerd zal worden. OEFENWEDSTRIJD VAN HET NEDERLANDS ELFTAL Nu het niet mogelij 1» is een buiten landse tegenpartij naar Nederland te krijgen en men darf ook van de oor spronkelijk vastgestelde ontmoeting tegen een elfal van het Britse bezet tingsleger uit Duitsland moest af zien, zal met het oog op BelgiëNe derland van 14 Maart te Antwer pen, Woensdag 3 Maart 's middags om 4 uur in het Feyenoord«6tadion te Rotterdam een oefenwedstrijd worden gespeeld tussen het voorlo pig Nederlands elftal en het voorlo pig Nederlands B-elftal. Voor deze wedstrijd, die onder leiding zal staan van scheidsrechter Karei van der Meer, zijn beide teams als volgt sa mengesteld. Voorlopig Nederlands elftal: doel: Kraak (Stormvogels); achter Schij- venaar (EDO) en Terlouw (DCV). midden: Kammeyer (Be Quick Gr.), Möhring (Enschede) en de Vroet (Feyenoord). voor: Engelsman (Quick), Rijvers (NAC), Wikes (Xer xes), Lenstra (Heerenveen) en Dra ger (AJaxJ- Voorlopig Nederlands b-elftal doel: De Munck (Sittardse boys), achter: Spel (DWS) en Albers (Vitesse), midden: Stoffelen (Ajax), Beenhak kers (NAC) en Fanger (DWS); voor: C. v. d. Tuyn (HDVS), Schaap (Gooi) Roozenburg (Neptunia), Van Dijk (Ajax) en Mulder (PSV). Reserves: Landman (Neptunus), Lasschuit (E.D.O.), Bruins (Ajax), Schwenke (H.B.S.),- Nass (WV), Temming (DOS) en Vermeer (Excel sior.) SELECTIE-WEDSTRIJD ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Zaterdagmiddag 6 Maart wordt op het terrein van S.S.S.K. te Klaaswaal een selectiewedstrijd gehouden van twee elftallen uit de Zaterdagmiddag competitie als voorbereiding tot de interlandwedstrijd BelgiëNeder land op 8 Mei a.s. te Antwerpen. Er zullen nog enige andere selectiewed strijden volgen: De samenstelling der ploegen voor de wedstrijd van 6 Maart is als volgt: A-elftal: Doel: J. Baldee (o.S.S.K.). Achter: J. Swets (Kozakken Boys) en A. Vollaard (S.S.S.K.). Midden: D. Keizerwaard (Zwaluwen), B. Markensteyn (Oran je Wit) en P. Breevaart (S.H.O.). Voor: J. Stuyfzand (J.A.C.), L. Schaap (Quick Boys), H. Troost (Zwart Wit '28), H. v. Beelen (Kat wijk) en P. van Heusden (A.K.C.). B-elftal: Doel: G. Slagboom (De Zwervers); Achter: A. Bakker (Oran je Wit) en J. v. Maanen (Excelsior P) Midden: N. de Jong (Quick Boys), L. Boers (Capelle) en H. Admiraal (Ko zakken Boys). Voor: C. van 'Veelen (Excelsior P), J. P. Pos (Sunlight), C. van Vliet (Rijnsburgse Boys), A. Bras (Kozakken Boys), en H. Noord zij (Oranje Wit). Reserves: J. Erkelens (Unicum), L. Hoogstad (Zwart Wit '28), K. Vroon (J.A.C.), H. Bouman (Oranje Wit) en P. Kruithof (S.S.S.K.). De wedstrijd begint om 4 uur. DAMMEN. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP LEIDSE DISTRICTS-DAMBOND. Zaterdag a.s. (n.m. 4 uur) vangen de wedstrijden aan om het persoon lijk Kampioenschap van de L.D.D.B. Deze wedstrijden worden gespeeld in Hotel Central, Breestraat te Leiden. De wedstrijden zullen een zeer span nend karakter dragen, aangezien de 2 bestgeplaatsten van de hoofdklasse uitkomen om het persoonlijk Kam pioenschap van Zuid-Holland. W. Huisman, kamp. van Leiden enz. is vrijgesteld van het spelen van wed- strdenij in de voorronden en komt dus direct in de finalz. 23 deelnemers jullen dit jaar de strijd aanbinden en de bezetting in de hoofdklasse, le en 2e klasse is zo danig, dat wij ons niet aan voorspel lingen kunnen wagen. J. Mertens uit Leiden, een bekend eindspel-speler, zal zeker een hartig woordje meespre ken voor de eerste bezetting. In de hoofdklasse wordt in 2 groe pen gespeeld. In groep A komen uit. J. van Sandijk (Leiderdorp), M. de Groot (Alphen), J. Rynberg (Alphen) A. Br. Dorsman (Hazerswoude), J. Mertens (Leiden) en I. Laterveer (Leiden). Groep B: J. van Hal (Lisse), W. Heemskerk (Leiden), W. Krom (Sas- senheim), Y. de Jong (Lisse) en de jeugdige J. Slingerland uit Leiden. De 2 eerstaankomende uit -beide groepen plaatsen zich in de finale. le klasse: J. Meijer en T. v. d. Horst (Opde Wetering), A. Jesse (Alphen) D. Hassefras (Hazerswoude) en W. Leeuwenburg uit Rijnsburg. Deze klasse speelt een dubbele ronde. 2e Klasse: J. Zaad (Alphen), G. en C. Vis (Oude Wetering), C. de Jong (Lisse), L. J. Hoogeveen (Kouder- kerk), J. v. d. Zwan uit Leiden en P. G. Ouwerkerk (Leiden). Voor de eerste ronde zijn de vol gende partijen vastgesteld: Hoofd klasse A: J. van SandijkA. Br. Dorsman, M. de GrootA. Rijnberg, J. MertensI. Laterveer. Hoofdklasse B: J. van HalJ. Slin gerland, W. KromY. de Jong. le Klasse: J. MeijerT. v. d. Horst, D. HassefrasW. Leeuwenburg. 2e Klasse: J. ZaadC. de Jong, G. VisC. Vis, L. HoogeveenJ. v. d. Zwan. VIER-DORPEN-TO URNOOI. Het eerste tiental van de Damclub „Lisse Vooruit" speelde te Sassen- hem voor het Vier-Dorpen-Tournooi tegen S.D.V. 1 Sassenheim. Na vele mannende partijen slaagden de Lis- senaren er in om een kleine over winning te behalen. S.D.V. heeft hier mede haar 3de nederlaag geleden en behaalde geen enkel punt in d;*. tour- nooi. Indien Hillegom van L.M.S. Bennebroek verliest, zullen enige be slissingswedstrijden gespeeld moeten worden. De resultaten van de wed strijd te Sassenheim waren: W. KromN. J. van Hal 11 Y. de JongJ. N. van Hal 02 Z. de Jong—N. P. Dekker 11 P. HavenaarJ. Langbroek 02 A. van DuinJ. G. Snel 20 C. RoosJ. v. d. Peel 1—1 Th. RoosG. v. d. Voet 11 A. LangelaanJ. Duivenvoorde 02 J. RoosG. 't Hort 02 A. DannysA. Wynhout 20 „LisseVooruit'', wint mét 812 ïïloïg.en Vermoorde onschuld Zelfs een kind heeft door, dit epistel en evangelie van morgen met opzet achter elkaar zijn geplaatst, en een volwassene snapt onmiddellijk er de bedoeling van. Uit het „Boek der Schepping" waarmede de H. Schrift opent is de overbekende ges^iiedenis genomen, welke aan Vondel de stof heeft gegeven voor zijn beroemd drama „Jozef in Do- than''. In zijn argeloosheid hij was pas 17 jaar had Jozef, de twaalfde zoon van aartsvader Jacob, thuis zijn droom verteld, waarin hü gedroomd had. dat de elf koren schoven van zijn broers zich diep neerbogen voor zijn schoof! De broers voelden zich diep gekrenkt. Toen enige tijd later Jozef zijn broers, die veehouders waren, op het land ging bezoeken, in opdracht van vader Jacob, wiens lievelingszoon hij was, besloten ze de lieveling van hun vader te vermoorden. Een van hen, Ruben, wist hen te bewegen, Jozef in een droge put te werpen, en aan de hongerdood prijs te geven. Maar Ruben dacht: ik haal hem er op een gunstig ogenblik wel uit! Die toeleg mislukte. In Rubens afwezigheid werd Jozef aan voorbijtrekkende kooplieden als slaaf verkocht en naar Egypte getransporteerd. Daar, in het verre Egypte, ging de droom in vervulling. Jozef werd, na vele wederwaardigheden, tot onderko ning verheven. Hij, de dood-gewaan- de en uitgestotene werd de redder van zijn volk. Zijn broers kwamen inderdaad voor hem neerknielen bladzijden in de H. Schrift die ieder een met ontroering, misschien zelfs met tranen in de ogen zal lezen, In het evangelie vertelt Christus de gelijkenis van de slechte knech ten in de wijngaard, die de op hen afgezonden bedienden van de, eige naar de een voor de ander ver moordden. „Ten laatste zond de eigenaar zijn zoon tot hen, want hij sprak; Mijn zoon zullen ze ontzien". Maar ook de zoon werd vermoord. Toen Christus tot zo-ver met zijn verhaal was gekomen,pauzeerde Hij even en vroeg daarop aan de om standers: „Wat zal de eigenaar met die landbouwers doen?" Allen wa ren het erover eens, dat de moorde naars een verschrikkelijk vonnis verdiend hadden. Waarop Christus, de gelijkenis in de tragische werke lijkheid omzette, en haar toepaste op het' Joodse volk, dat op het punt stond de Zoon van God te vermoor den, die, desondanks, eens de Red der van zijn volk zal worden. SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP L.S.B. De uitslagen van de partijen, gis terenavond in de eerste ronde ge speeld luiden: KoevoetVan der Nat remise; Koet wint van Schüss, Idema wint van Brunt,. DemmendaalMr. Mulder afgebroken (Demmendal staat aanzienlijk beter). 76. Tot laat in de nacht duurde het feest. Kareltje had nooit gedacht dat zo'n eche slechte sultan zo gezellig zou kunnen zijn. Alikop had het zo warm gekregen, dat hij zijn mooie jasje moest uittrekken. „Geneer je niet, broeder Alikop", zei Karei, „doe alfeof je thuis bent."' Hierop dansten ze samen het vertrek rond, tot grote ontsteltenis van de deftige rent meester. die door een sleutelgat alles stond af te kijken. Zo hard hij kon zon'g sultan Alikop op de ^ijs van „Een zeeman houdt wan een zee manslied"; „O, Karliboem, ik vind het toch zo fijn, ahoy ahoy". En Ka- rel antwoordde: „Kom drinken we saam nog een glaasje wijn, ahoy, ahoy, ahoy.'' En Alikop weer: „Want jarig ben ik maar eens in 't jaar. Toe Karei neem nog eens een fijne sigaar. Ook Alikop houdt van een fuifpartij, ahoy, ahoy, ahoy!!!" En 'n uur later zongen ze van „In de petoet*' en nog later „En waarom zou ik treuren" en „We gaan nog niet naar huis". Het werd een groot fe stijn. Op het laatst was Alikop he lemaal dronken. Zo erg, dat hij met zijn benen in de lucht lag te zingen van „Wordt wakker, het zonnetje is al op'', en toen vond Karei het wel letjes. Hij klapte in zijn handen en er verschenen twee dienaren met een lange stok en een groen karbies- je. Daar werd Alikop in gestopt en aan de stok over hun schouders ge hangen en zo naar bed gedragen. Ook Karei Kwiek, die zo verstandig was geweest niet veel te drinken, ging naar bed, maar Schele Joe, die zoals alle gangsters nooit maat wist te houden, was helemaal boven zijn theewater. Op handen en voeten reed hij met een slavin op zijn rug door de gangen van het paleis, luid verkondigend dat hij een pakje shag wilde geven voor een echte Holland se nieuwe haring. DOOR ANNY VAN PANHUYS 1) Als de heide bloeit, als de heide bloeit Met bloempjes fijn en teer. Als klokjes, luiden tot geluk, Mijn lief, dan keer ik weer! Dirk Willebrands zat aan de piano en zong het lied met zijn klankrijke stem, terwijl hij zich met volle, toch zachte accoorden begeleidde. Aan het einde liet hij zijn handen van de toetsen zakken... „Mooi, Dirk, verrukkelijk mooi!" Het fijne, blonde hoofdje van Josine Boymans vertoonde zich aan het open venster. Zij stond buiten in de tuin*en had naar het lied geluisterd. Dirk sprong pp en liep naar het raam zijn jong gezicht kleurde don ker, zozeer had die lofprijzing hem getroffen. „Bevalt jc de melodie, Jo sine?" Toen het jonge meisje met stra lende ogen knikte, voegde hij er langzaam aan toe, alsof hij ieder woord overdacht: „Ja, Jo, ik geloof ook, dat het lied goed is. Misschien juist daarom, omdat het zo eenvou dig, zo ongeknutseld is. Ja, weet je; de melodie lag reeds in de woorden opgesloten en behoefde slechts in klanken te worden omgezet."' „Pa", lachte Josine, „ja, dat valt je gemakkelijk, omdat je een echt, een aangeboren talent bezit. Je bent er niet een van hen, die heel veel over harmonieleer en dergelijke dingen leren en dan enige reeksen noten tot composities aan elkaar menen te kunnen rijgen. Je bent een geboren componist en eens zal men je tot de grote meesters rekenen." „Het doet mü goed, lieve Jo, je dat te horen zeggen en dat moedigt mij aan om verder te gaan op die weg. Maar je moet je eigen ver dienste ook niet te gering achten. Wie weet of het lied zo goed zou ge lukt zijn als de woonden niet reeds de meiodie aangaven. Ze zijn wer kelijk als van een heel oud volks lied.'' „Mijn eerste en waarschijnlijk mijn enige gedicht". Josine keek Dirk schalks aan. „Ja, kijk je ogen maar eens uit: hier staat een dichteres voor je." „Zo ziet er het lieve, bekoorlijke meisje uit, dat eens het aangebeden vrouwtje van Dirk Willebrands «al worden.Hij streek liefkozend o^er de weerspannige, goudblonde krulle tjes, die over het blanke voorhoofd vielen. Maar opeens fluisterde hij: „Je vader. Achter de struiken verscheen de brede gestalte van majoor Hendrik Boymans. „Fijn weer, hè kinderen?"' riep hij de twee jongelieden toe. Zijn gezicht straalde. „Zoeven heb ik het exer ceren van mijn voormalig regiment bijgewoond. Ja, jongens, zo'n mooi weer en dan het gezicht van die flinke soldaten, dat getrappel van de paarden en de luide commando s, dat doet het bloed van een gewezen ca- valerie-officier sneller door de ade ren stromen dan een glaasje klare het zou doen/' Hij was nu dicht bij het tweetal gekomen en zijn scherpe ogen, waar omheen fijne rimpeltjes als het ware een netwerk trokken, bleven met 'n eigenaardige, dordringende blik op Dirk gevestigd. „Ik kan het om de djrommel niet begrijpen, jongen, hoe je op het on zinnige idee bent gekomen om com ponist te worden. In onze familie, die haar voorvaders tot in de mid deleeuwen kan aanwijzen, is zoiets nooit voorgekomen. Soms twijfel ik er aan, of je werkelijk de zoon van mijn nicht ;bent. Zij is toch getrouwd met een militair en het soldaten bloed zat haar als kind al zo in de aderen, dat zij liever soldaatje speelde dan zich met haar pop bezig te houden." Dirk wilde antwoorden, maar de oude heer belette -het hem met een gebiedend gebaar. „Zwijg maar, ik weet al, wat je. zeggen wilt. Je hebt al zo dikwijls gesproken over die in nerlijke drang, die je tot componeren drijft. Er kwam een schaduw over het toch zo goedige gezicht van de majoor, toen hij er aan toevoegde: „Jammer, doodjammer, je zou zo'n pracht officier geworden zijn!" Josine dacht, dat haar vader, goed beschouwd, geen ongelijk had. Wie Dirk Willebrandts niet kende, zou met zijn scherp besneden, gebruind gelaat en kloeke gestalte zeker voor een jon^e officier hebben aangezien. Zij lachte heimelijk. Vroeger had zij gedacht, dat een kunstenaar en vooral een componist er\bleek moest uitzien, dat-hij lange haren moest hebben én een fluwelen jasje met bonte, opzichtige das dragen. „Als ik jou was", ging de majoor voort, „zou ik heel die muziekrom- mel aan de kant zetten en de uni form aandoen, zoals het de zoon van een hoofd officier betaamt.'' Dirk moest zich geweld aan doen om een bitse opmerking te weerhou den. Als de majoor toch eens einde lijk wilde ophouden met altijd het zelfde te zeggen! Toch had hij hem al zo vaak verklaard, dat hij er niet aan acht de kunst vaarwel te zeg gen, omdat die hem boven alles dierbaar was. Maar de oude heer begreep dat niet Het was hem totaal onbegrijpelijk, dat iemand van zijn uitgebreide fa milie geen neiging tot de militaire stand gevoelde. Dat zijn verre neef iets ander componeerde dan militaire marschen, vond hij gewoonweg be spottelijk. Omdat Dirk zweeg, meende hij, dat deze er geen antwoord op wist te geven en bleef aan het doordra ven: „Ja. je had beter moeten na denken. Ik verzeker, je, dat, als je maar eens de uniform had aange trokken, je die nooit meer zoudt heb ben wilen afleggen." Er kwam een eigenaardige uit drukking in zijn ogen, toen hij ver volgde: „Ik ken dat, jongen, dat heb ik gevoeld, toen ik mijn pensioen kreeg. Verschrikkelijk, als men nog al zijn ledematen zou willen gebrui ken in dienst van het vaderland «n dan door zo'n prutser van een dok ter wordt afgekeurd wegens éen beetje rheumathiek!'" Het gezicht van de oude heer keek opeens heel grimmig en, zijn dochter tot zich trekkend, zei hij met nadruk: „Hoor eens, meisje, je moet met een officier trouwen. Had ik een zoon, dan was dat niet nodig, maar nu moet je zorgen, dat de traditie in onze familie bewaard blijft, nu Dirk zo eigenzinnig een andere weg is op gegaan." Zonder zijn neef nog een blik te gunnen, keerde hij zich om en liep weg. Dirk zuchtte. „Ik kan mij niet voorstellen, dat het een aangenaam uurtje zal wezen, beste Jo, als ik je vader zal gaan spre.ken over onze liefde." Het jonge meisje lachte. „Zo ver is het nog niet, Dirk. Eerst moet je naam gemaakt en getoond hebben, dat je een groot kunstenaar bent, dan zal vader er ook niets op tegen heb ben dat wij ons verloven." (wordt vervolgd) EN NU fl/ EEN KOPJE mT

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2