Wij leven mee met de jongens overzee Met MtanMoxd Gemeenten in de Bollenstreek wensen geen autobussen WOENSDAG 25 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DEMOBILISATIE COMITÉ LEIDEN Maar hun terugkeer verheugt nog meer Het is daarom, dat ook Jüer ter stede een afdeling van de Nationale Demobilisatie Raad werd opgericht. Een vergadering hiertoe werd gister middag ten Stadhuize gehouden en hierbij waren tegenwoordig verte genwoordigers van allerlei vereni gingen, instellingen en stichtingen. De vergadering stond onder lei ding van de heer St. Menken, wet houder van Sociale Zaken, die na een installatierede van de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de vergadering verder leidde. De burgemeester dankte alle aan wezigen voor hun belangstelling, om daarna nog eens uitdrukkelijk te wij zen op het doel van het Comité om de demobilisatie van de uit Indië te rugkerende jongens zo g<jed en zo vlot mogelijk te doen verlopen, hen, zo mogelijk, te voorzien van Werk en huisvesting en om ook andere hulp te verlenen, die zü mochten be hoeven. Spr. wilde er vooral de klemtoon op leggen, dat het welslagen van deze demobilisatie niet louter een militaire aangelegenheid is, maar dat het welslagen daarvan voor het grootste deel afhankelijk is van de medewerking van burgerorganen burgeroverheidsorganen en van de burgerij zelve in al haar geledingen. Deze demobilisatie mag niet worden eén uitsluitend militair-administra tieve afvloeiing van meerdere dui zenden soldaten, maar vooral een DUIM TWEE JAAR GELEDEN ia het, dat de eerste onzer jongens naar *»de Oost vertrokken en op tal van manieren is de burgerij opgewekt haar meeleven te tonen door de jongens in Indië niet te vergeten. Thans komen zij geleidelijk aan terug en weer worden allen opge wekt om hun meeleven te tonen door te zorgen, dat allerlei maatregelen worden getroffen om er toe bij te dragen, dat de terugkeer dezer jon gens in de maatschappij wordt mogelijk gemaakt en vergemakkelijkt. aan de belangen van de gedemobi- liseerden zowel als die van de volks gemeenschap zo goed en soepel mo gelijk beantwoordende inschake ling in de burgermaatschappij. De terugkeer van de jongens uit Indië is in de eerste plaats een zaak van het volk zelf en dat volk behoort hieraan zijn beste krachten te geven. Dit moge zijn uit overwegingen van waardering of op gronden van dank baarheid, het zijn tevens overwegin gen van eigenbelang, omdat een slecht gedemobiliseerd leger zich op de duur een zieke plek zal tonen in onze samenleving. Laat daarom een ieder aldus de burgemeester die met het pro bleem van de terugkeer der jon gens uit Indië in aanraking zal ko men, zich bezinnen op de taak, die daarin voor hem individueel of commissoriaal is weggelegd. Verricht u deze taak met liefde, omdat u de overtuiging hebt, dat de terugkeren de soldaat in Indië zijn leven heeft veil gehad en alles, ja, zijn beste ja ren ten behoeve van het vaderland heeft opgeofferd. Met de wetenschap, dat allen daar bij een voor onze jongens uit Indië en een voor ons volk mooie en nut tige taak op hun schouders nemen en met de wens, dat allen hun beste krachten dèaraan zullen geven, ver klaarde spr. hen geinstalleerd als lid van het Plaatselijk Demobilisa tie óomité. De burgemeester ere-voorzitter. Wethouder Menken bankte de bur gemeester voor zijn woorden en ver zocht hem onder instemming der ver gadering het ere voorzitterschap op zich te willen nemen, waaraan de burgemeester gaarne wilde vol doen. Tot voorzitter werd hierna geko zen de heer ir. J. J. G. van Hoek, tot 2e voorziter weth. St. Menken, ter wijl tot secretaris werd aangewezen de heer C. J. v. d. Lelie. Er werd een kerncomité gevormd uit de omstreeks veertig vertegen woordigers van verenigingen. Hierin werden gekozen: uit de thuisfronten rector L. Vester, dr. K. Dronkert en ds. P. W. Spruit; uit de werknemers: de heer C. J. Piena; uit de midden standsbonden de heer J. Brouwer; uit de vrouwenorganisaties: mevr. GroenNieuwenhuizen Segaar; uit de verenigingen van de Band Neder landIndië.-mevr. Mulder en luit. A J Bal namens de afd. Soc. Zaken van het Departement van Oorlog. (De heer ir. Van Hoek vertegenwoordigt in dit comité tevens de werkgevers). Hierna werden verschillende sub commissies gevormd, welke alle op eigen terrein en in samenwerking met het kerncomité werkzaam zul len zijn. Zo werden gevormd: I. Commissie van Ontvangst, voorzorg en sociale nazorg, waarin vertegen woordigers zitting hebben van de thuisfronten, Ver. voor Maatsch. werk op humanistische grondslag, U.V.V., Gezinszorg, Vrouwenorgani saties, Sociaal Adviesbureau, Voog dijraad, Dienst v. Soc. Zaken en Volkscredietbank. II. Commissie voor de Huisves ting: U.V.V., Vrouwenorganisaties, werknemers en middenstandsbonden, Comm. van Huish. Voorlichting en Gezinszorg, Commissie en Bureau v. Huisvesting. III. Commissie voor Werkgele genheid en Studiemogelijkheid: werkgevers, werknemers, midden stand, Leidse Jeugdcommissie, Ni- win en Gewestelijk Arbeidsbureau. IV. Commissie voor Pers- en Pro paganda: Stichting 19401945, Ni- win, Band Nederland-Indië, Ere schuld en Dankbaarheid, Nederland helpt Indië, Ver. tot steun aan mili tairen en Prins Bernhard Stichting. V. Commissie voor zieken en ge wonden: Rode Kruis, Kerkelijke verenigingen voor ziekenzorg, U.V. V., Vrouwenorganisaties, Niwin, Fonds 1815 én Gem- G. en G.D. De heer v. d. Lelie treedt van alle commissies op als secretaris. Na de vorming dezer commissies werd nog over verschillende pun ten van gedachten gewisseld, waar bij ook de financiële zijde werd toe gelicht. Weth. Menken wees er daar bij vooral op, dat het niet in de be doeling ligt weer een bedelpartij onder de burgerij te houden. De ge meente draagt de meeste kosten. De vergaderingen en bijeenkomsten kunnen in gemeentegebouwen en ten stadhuize worden gehouden, ter wijl de secretaris ambtenaar der ge meente is. Met een dankwoord van de heer v. Hoek werd de bijeenkomst daarna gefloten. OUDEN VAN DAGEN TE GAST BIJ HET U.V.V. Behalve met de certificaten-actie is de Uniet van Vrouwelijke Vrij willigsters de laatste tijd weinig naar buiten getreden, doch binnenskamers wordt er nog steeds gewerkt en zo waren wij gistermiddag getuige van een nieuwe activiteit, n.L het optre den van het comité „Ouden van Da gen", dat zich ten doel stelt elke maand de ouden van dagen, die bij de Sociale ienst staan ingeschreven, een genoeglijke middag te verschaf fep. En, hoewel de opzet de eerste keer klein was tr was een leef tijdsgrens gesteld van 79 jaar mag deze poging toch volledig geslaagd heten. De hajner van de voorzitster van het comité, mver. J. Scheersde Vries, vermocht aanvankelijk geen WAT DOET DE K.V.P.? Wij zetten vorige week Zaterdag een Middenstander onder het Klank- hord, die een hartgrondige nood kreet slaakte, welke noodkreet na tuurlijk z'n weerklank vond. Het voornaamste waar het toen voor ons op aan kwam, was de vraag, wat de K.V.P. nu eigenlijk deea voor de Middenstanders. En ziet, daar komt ons een andere Middenstander, die zich „Insider" noemt, te hulp met een antwoord op de klachten van verleden week en op de vraag naar de K.V.P.-activiteit. Wij zouden deze inzending gaarne in z'n geheel onder het Klankbord hebben gezet, maar de redactie van de „L. C." houdt vast aan eenmaal gestelde perken. „Insider"'s betoog komt hierop neer, dat hij de Middenstanders 'ns wijst op het voorbeeld van de ka tholieke arbeiders, dje wat over heb ben voor hun organisatie en daar door veel hebben kunnen bereiken in de wetgevende vergaderingen. De Middenstander probeert het altijd nog teveel op eigen houtje; hij is trots op z'n zelfstandigheid. Maar die zelfstandigheid belet hem lid te wor den van de Ned. R.K. Middenstands bond, belet hem invloed uit te oefe nen daar waar het nodig is. „De R.K. Middenstand, schrijft „Insider", be zit een pracht instrument in zijn standsorganisatie, de N.R.K.M-, met een keur van intellectuelen, hoofd bestuurders met knappe koppen, ijverige bestuursleden in de afdelin gen, Kamerleden, Raadsleden (de twee laatsten veel te weinig door eigen schuld). Buit de Middenstand dat wel voldoende uit en steunt hij naar vermogen, moreel en mate rieel?" Haal niet uw schouders op met een schamper: „Wat doen ze". „Insider" geeft het antwoord: „Ik doe maar een greep. Aller eerst dan het succes voor de textiel- detaillisten. Ze mogen de omzetbe lasting weer doorberekenen. En ik geloof te mogen zeggen, dat daar mee wel het hek van de dam zal zijn voor de andere groepen ook. Er zijn gunstige wijzigingen op komst in zake de Vestigingswet, wettelijke maatregelen tegen het cadeaustelsel, een regeling Bij slag wet voor kleine zelfstandigen. Dan de reeks van successen, zo wel grotere als kleinere bij het G D. K., de Rijksbureau, de Departe menten en het Directoraat Generaal voor de Prijzen. Als ik je de instel, lingen, instituten en derg. nog op moest gaan noemen die door initia tief of krachtige steun van de N.R. K.M. zijn opgericht, kwam ik er he lemaal niet meer uit. Zeg, collega, heb je verleden week gelezen, wat een prachtig en warm betoog onze middenstands-afgevaardigde, de heer Th. Hooy, in de Tweede Kamer heeft gehouden voor de levensmiddelen branche? En heb je ook uit het ant woord van de Minister begrepen, dat zyn rede blijde gevolgen zal hebben voor die bedrijfstak? Zo zie je, er wordt nogal wat be reikt. Veel meer dan ik hier op noem" En tot slot geeft „Insider" met een onder geen Klankbord ooit gezien knipoogje te kennen: „Zeg, Donderdagavond vergadert de Middenstandsbond in „De Vergulde Turk"tot ziens,, en de secretaris van de K-V.P. woont nog steeds Wit te. Rozenstraat 18. Even 'n brief kaartjeweet je wel?" Wij hebben er niet-veel aan toe te voegen. Inside-information moet je nooit achteloos voorbij gaan. Bestuur „Dr. Schaepman". stilte te brengen, want de ouderdom komt met gebreken en als je doof bent, hoor je geen hamer, doch na enige vergeefse pogingen gelukte het mevrouw Scheer toch te zeggen wat ze zeggen wilde, n.L een Harte lijk welkom aan deze 80 ouden van dagen, die, zoals alle oudere men sen,, zo vaak hunkeren naar wat me deleven van anderen en daarom aan de uitnodiging van het U.V.V. gé- hoor gegeven hadden. Dank zij de gulheid van enkele Leidse fabrikanten en winkeliers, konden de gasten onthaald worden op thee of koffie met bonbons en koek en natuurlijk voor de mannen een rokertje. Ondertussen werden enkele ouden schoolloedjes gezon gen, die er nog goed in bleken te zit ten en, al klonk „De Blauw geruite kiel" een beetje schor, het was toch prachtig! Overigens behoeft het programma van zo'n middag niet zwaar beladen te zijn; de oudes vinden het al heel prettig als zij eens gezellig kunnen praten over koetejs en kalfjes, ter wijl zachte plano-muziek de stem ming er in houdt. Ten slotte werd er nog een aardig verhaal voorgelezen en toen het af scheid daar was, gingen de vrouwen naar huis met een zakje versnape ringen en enige tijdschriften, terwijl de mannen met een klein zakje ta bak bedacht werden. Deze maandelijkse bijeenkomsten zullen nu en dan afgewisseld wor den met een bijzonder programma, zoals de volgende maand waar schijnlijk een filmvoorstelling, ter wijl er verder besprekingen gevoerd worden over een boottocht en mis schien zelfs een autotocht. Natuur lijk is voor dit alles geld nodig en daarom doet het U.V.V. een dringend beroep op alle Leidenaars, om de cud-paupier-actie, welke over enke le weken weer gaat beginnen, krach tig te steunen. HONGAARSE KINDERACTIE. Door omstandigheden, geheel bui ten de schuld van het Comité, was Mgr. Knebel hedenmorgen niet op tijd in de Dekenale kerk aanwezig. Wij danken de pleegouders voor de goede opkomst, ondanks de koude. Ook een volgende keer vertrouwen wij weer op de aanwezigheid van alle kinderen. Een paar handschoenen is blijven liggen, terug te bekomfcn bij Mej. Stuifzand, Haarlemmerstraat 303. ZESTIGJARIG ZAKEN JUBILEUM. Gisteren was het zestig jaar ge leden, dat de slagerij van de heer A. Crama, 3e Groenesteeg 58, door zijn grootvader werd opgericht in het pand 5e Groenesteeg 85. Dit ju bileum is op enigszins feestelijke wijze herdacht en de jubilaris mocht daarbij het genoegen smaken ook zijn ouders, van wie hij de zaak mocht overnemen, hierbij tegenwoor dig te zien. Van tal van zijden werden geluk wensen aangeboden. Onder de velen die persoonlijk van hun belangstel ling deden blijken, noemen we o.m. dr. Rietsma, directeur van het Slachthuis, de heer Th. v. d. Meer namens de Verdelingscommissie der slagers op het abattoir, vele collega's, klanten en vrienden. Tal van ge schenken werden aangeboden, bloe men sierden het geheel op en de sla gerij bood dientengevolge een fees telijk aanzien. MR DR S. MOK t Na een langdurig ziekbed is op 45-jarige leeftijd te Utrecht overle den mr dr S. Mok, voorzitter van de Raad van Arbeid aldaar en oud- voorzitter van de Raad van Arbeid i.icr ter stede. De heer Mok, die te Amsterdam zijn universitaire oplei ding ontving, was na zijn studie werkzaam bij het N.V.V. tc Leiden Gedurende de bezetting deelde hij het lot van zovele anderen, doch hij overleefde zijn tweejarig verblijf in een concentratiekamp en hervatte na de bevrijding zijn functie te Leiden. In het begin van 1947 verwisselde hij deze voor het ambt van voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht. De heer Mok stond bekend als een zeer kundig man, en vooral den so ciale verzekeringen vonden in hem een pleibezorger. Hij was tevens se cretaris van de Vereneniging voor Arbeidsrecht en privaatdocent te Utrecht voor arbeidsrecht. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot heeft heden op het Israëlitische kerkhof te Utrecht plaats gehad. BONKAARTEN AFHALEN. Donderdag zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft vap 82801 t/m 86400. Meebrengen: stamkaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bonkaart, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart a.s. moeders (voor toeslagkearten). Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. „HORS d'OEUVRES VARIéS". In het kader van de Boekenweek 1948, ia in de Openbare Leeszaal „Reuvens" bijeengebracht een veria- meling brochures en pamfletten, v.n.l. na 1940 verschenen. Deze ten toonstelling, van kleine opzet, tracht de bezoeker een beeld te geven van de grote verscheidenheid in onder werpen, die door de brochure worden behandeld. Naast lijvige boekwerken kan dit verwaarloosde familielid van bet boek vaak op korte en bondige wijze, de lezer oriënteren omtrent een brandende kwestie, een actuele ge beurtenis of het onderwerp van zijn belangstelling. Geen tijd voor een boek? Wel tijd voor de brochure! Dit toont u de „Hors d'oeuvres va- riés", opgediend met de oude leus: „Elck wat wils". De tentoonstelling is vrij toegan kelijk en geopend van: Donderdag 26 Febr. tot en met Zaterdag 6 Maart, dagelijks van 10—5.30 u.. Maandag van 15.30 u. Bovendien Maandag, Woensdag en Vrijdagavond van 7—9 uur. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd cand. ex. Wis- en Natuur kunde (F) de heer L. D. Huisman, te 's-Gravenhage; voor het cand. ex. Wis- en Natuurkunde (I) de heer A. ty. Winkelmolen, te Leiden. KOPTISCHE KLOOSTERS IN DE OMGEVING VAN THEBE Gisteravond hield prof. Doresse uit Parijs over dit onderwerp een lezing in het Rijksmuseum van Oud heden alhier. Spreker had nog zeer onlangs een groot aantal van deze kloosters, gelegen tussen Denderah en Hermonthis bezocht en bestu deerd. Op een afstand van veertig kilometers waren daar in de zevende eeuw na Chr. meer dan dertig kloos ters gelegen, waarvan verschillende midden in de woestijn lagen en aan zienlijke afmetingen bezaten. Deze menigte van kloosters biedt een in teressante verscheidenheid. Sommige waren ondergebracht in de heidense tempels bij de steden; andere waren gevestigd in de graven van het Dal der Koningen; enkele waren com plete vestingen, weer andere vorm den kleine dorpen met daarbij beho rende akkers; voorts waren er nog uitgestrekte opeenhopingen van cel len, gebouwd rondom een kerk, mid den in dé woestijn; eindelijk trokken monniken zich ook terug in grotten op de meest afgelegen plaatsen. Het grote aantal en deze verschei denheid der kloosters wordt ver klaard door hun bijzondere geschie denis, die men kan terugvinden in enkele Arabische samenvattingen van verloren gegane Koptische wer ken. Volgens deze verhalen gaan de Thebaansé monniken terug op twee heiligen, die in de loop der vijfde eeuw of iets later, het klooster van Pachomius te Faw (veel Noordelijker gelegen) verlieten en een onafhan kelijk leven gingen leiden in de The- baanse necropolis. Korte tijd later vestigden enkele van hun volgelin gen zich in de omgeving van Nega dah en Denderah. Zo ontstonden de twee belangrijke groepen van kloos ters. die wij in grote bloei aantref fen in de zesde en zevende eeuw. Het bestaan vaff die in de Thebaanse ne cropolis schijnt spoedig na de komst der Arabieren gevaar te lopen. Daar entegen komen de naburige kloos ters van Negadah tot grote ontwik keling in de Middeleeuwen tot in de dertiende en veertiende eeuw. Ten tijde van hun verval waren zij aan leiding tot de stichting van een ganse reeks kerken, gelegen op de grens van de woestijn, welke nog overeind staan. Spr. kon niet de overblijfselen van al deze kloosters behandelen maar wel de meest karakteristieke: een grot, in de bergen gelegen; ruïnen van een reusachtig klooster, midden in de woestijn gelegen; twee kloos ters gevestigd in Thebaanse graven; ten slotte overblijfselen van grote kloosters te Negadah en van kerken, die daarop volgden. Vincent van Gogh in de Lakenhal. Sinds enige tijd ia in de Lakenhal een betrekkelijk kleine, maar zeer interessante tentoonstelling ingericht, mensen in queue, staan, met duizen- Gogh uit de verzameling H. P. Brem- mer, tekeningen en olieverfschilde rijen,. hoofdzakelijk uit zijn Haagse en Brabantse, tijd Nu in Londen de mensen in qüe staan, met duizenden, den, om dit Nederlandse phenomeen te zien, herbergt ook de sleutelstad 'n hier nog niet geziene verzameling van deze grote onder de groten. Maar wie denkt, dat ook hier de rijen zich dagelijks uitstrekken van de schil derachtige poort van de Lakenhal tot aan de Steenstraat, heeft het mis; bij navraag bleek ons dat het bezoek aan deze expositie maar matig is; hoofdzakelijk dan nog van hen, die de lezingen volgen van het Acade misch Kunstcentrum, dat de tentoon stelling heeft georganiseerd. Op de Dinsdagen van de achter ons liggende Februari-maand leidde de heer H. P. Bremmer persoonlijk zijn gehoor bij deze van-Gogh-tentoon- stelling in; daarbij de nadruk leggen de op het anthropocentrische bij van Gogh en de vraag stellend, waarom deze verscheurde en om schoonheid worstelende mens zc weinig werd be grepen. Vooral op van Goghs relaties met Mauve, Weissenbruch, Breitner, Mesdag en Millet liet de heer Brem- roer het'licht van de aandacht schij nen, daarbij bijzondere facetten van dit genie naar voren halend. Zijn zeer verhelderend betoog werd verlucht door een serie lantarenplaatjes, die zeer instructief was samengesteld en het grote auditorium uitermate boeide. Concert „Kunst na arbeid". Het mannenkoor „Kunst na arbeid", o.l.v. dc heer J. J. van der Boe, gaf Maan dagavond 1.1. een concert voor de pa. tiënten van Endegeest. Aan dit con cert werkten mede mevr. W. E. v. d. Heyden-Brakel, piano, mevr. M. Huy- zen ,alt, en het klein gem. koor „Cab- tabile" uit Delft, eveneens o.l.r. de heer v. d. Bos. Het aangeboden concert viel zeer in de smaak en het succes van de ver schillende nummers was groot. De heer Valk, hoofd van de economische dienst, kon dan ook terecht zijn blijdschap uitspreken over het con tact, dat altijd met „Kunst na arbeid" heeft bestaan en dat nu weer hersteld was. H. K. W.'ers. Wij wekken onze leden, aangesloten bij de K.A.B., met klem op, de zeer belangrijke jaarver gadering der Ned. Katnolieke Arbei dersbeweging, op Donderdag 26 Fe bruari a.s. des avonds 8 uur in het Antonius Clubhuis. Mare 43, bij te wonen. Deze vergadering wordt op geluisterd door de K.A.B.-„Sympho nic" en tevens komen „Thomasvaer en Pieternel" óp bezoek. Wij kunnen niet anders dan onze leden het be zoek aan deze vergadering bijzonder aanbevelen. Van de trap gevallen. Toen de 5-jarige J. C. P. gisteren in de Dui- venbodestraat op visite was, had hij het ongeluk van de trap te vallen. De E. H. D. constateerde een hersen schudding. BURGERLIJKE STAND Geboren: Isaac z. v. G. Nievaart en S. H. W. Hoogewoning; Jeannette Johanna d. v. H. v. Weizen en J. R. v. d. Zeeuw; Willem Gerrit Edward z. v. M. Kaak en A. Keuris; Johannes Franciscus Gjjsbertus z. v. C. Roden burg en J. G. v. Beek; Hermanus z. v. M. W. Filippo en J. Bodrij; Elisa beth d. v. A. Vermond en M. H. Nieuwenhuyzen Carolina d. v. I. L. Verhoeven en J. Mieremet Adriana Johanna Ada Maria d. v. T. Hermus en A. J. Opdam; Hans z. v. G. D. Perk en J. S. Kramers Renee d. v. M. Krauss en I. P. Augustinus. Getrouwd: P. Sieval jm en Chaudron jd. Overleden: J. H. de Man mn. 66 j.; L. D. Suringar wednr. 87 j. J. Mante man 54 j. LEIDSCHENDAM Vlissingen dankt Leidschendam. Gistermiddag arriveerde ten ge meentehuize een deputatie uit Vlig- singen bestaande uit de burgemees ter, de heer J. R. Kolff, en de wet houders Poppe en Oirschot alsook de gemeente-secretaris de heer A. de Bijl en enige leden van de H.A.R.K. aldaar. Deze komst had ten doel aan Leidschendam dank te betuigen voor de hulp welke Leidschendam des tijds aan Vlissingen heeft bewezen. Sprekende namens het gemeentebe stuur van Vlissingen, betuigde de heer Kolff zijn dankbaarheid voor het feit, dat Leidschendam zelf in nood verkerende, toch nog in'staat was Vlissingen te hulp te komen. Naar het voorbeeld van de bekende Goudse glazen wordt een traditie hersteld dat gemeenten elkaar bij staan. Spr. dankt ook de Leidschen- damse tuinders voor de grote hoe veelheid glas, die zij aan Vlissingen hebben afgestaan. Als bewijs van dank heeft Vlissingen aan Leidschen dam een gebrandschilderd raam ge schonken ter verfraaiing van de wethouderskamer. Door het wegtrek ken van een gordijn werd het raam daarna onthuld. Burgemeester Banning dankte daarna voor het aangeboden ge schenk en zeide, dat het voor Leid schendam een vreugde was te mogen helpen en dat de burgerij alles in het werk heeft gesteld om de H.A. R.K. in staat te stellen de nodige huln aan Vlissingen te verlenen. Vervolgens was het woord aan de heer Lucas, die namens een comité uit de Leidschendamse burgerij, ook een raam aanbood, waarin de moei lijke tijd van de bezetting is vast gelegd. Deze ramen zijn het sym bool van de goede verstandhouding tussen gemeentebestuur en burgerij. Na deze officiële plechtigheden wer den door de dames van het Rode Kruiskorps verversingen aangebo den. GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Gezamelijk adres van Hillegom, Lisse en Sassenheim WEERSVERWACHTING g WEINIG VERANDERING Heldere nacht met lichte tot matige vorst. Overdag zonnig droog weer en temperatuur in de namiddag oplopend tot even boven het vriespunt. Tijdelijk vrij krachtige Oostelijke wind. UuOUOOOUOOCUOOOOOOOÜOOOO LAATSTE BERICHTEN BENESJ AANVAART ONTSLAG. Officieel is medegedeeld, dat pre sident Benesj heden het ontslag van de twaalf niet-communistische Tsjecho-Slo waakse ministers aan vaard heeft. President Benesj zal heden te 18.00 uur Greenwich Mean Time een ra diorede uitspreken. De persdienst der conferentie Ne- derland-Suriname-Caragao meldt: Sedert de laatste openbare verga deringen van de conferentie Nedcr- land-Suriname-Curagao op Maandag »n Dinsdag 17 Februari j.l. heeft de conferentie onmiddellijk het werk in de secties hervat ter bespreking van de bijzondere onderwerpen, die na de algemene beschouwingen aan orde kwamen. In het algemeen kan gezegd wor den, dat na de laatste openbare ver gadering de conferentie vrijwel zon der ophouden aan het werk is ge weest. Als resultaat van deze arbeid kan men zeggen dat de conferentie uit de fase der algemene beschou wingen is getreden in een fase van formulering van de beginselen, die bij de algemene beschouwingen tot uitdrukking zijn gebracht. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, 24 Febr. te Karacni. Aalsdijk. 26 Febr. v.m. te Rotterdam verwacht.Aardijk, 24 Febr. van Rot terdam te New York. Amsteldijk 23 Febr. te Mobile. Averdijk, 23 Febr. te Galveston. Alamak, 25 Febr. van Port Said. Alchiba, 24 Febr. van Rio Grande. Alcyone, 25 Febr. te Antwer pen. Alphard, 25 Febr. te Antwerpen. Bacchus, 25 Febr. te Antwerpen. Blommersdijk, 25 Febr. te Rotter dam. Blijdendijk, 24 Febr. van Ned York. Helicon, 25 Febr. te Aruba Nederland, pass. 22 Febr. Gibraltar. Nieuw-Amsterdam, 24 Febr. 16 uui \an New-York. Pericles, 25 Febr. te Montevideo. Rotti, 23 Febr. te Bom bay. Stad Arnhem, 24 Febr. tc Sa- vona. Straat Malakka, 22 Febr. van Kaapstad. Tjitjalenka, 22 Febr. te Singapore. Trajanus, 24 Febr. te Beyrouth. Veendam, 25 Febr. ca. 12 uur te Rotterdam. In de gemeenteraad was o.m. aan de orde de tramkwestie. De voorziter gaf een uitvoerig overzicht van de verschillende be sprekingen vanaf Aug. 1947 tot he den. In een vergadering te Heemstede met Dr. Ir. Nieuwenhuis, directeur der Rotterdamse Trammaatschappij, die de bussen en trams exploiteert, werd besloten dat Hillegom, Lisse en Sassenheim gezamenlijk advies zou den uitbrengen. HET GEZAMENLIJK ADVIES INZAKE TRAM OF AUTOBUS. Dit advies is een stuk van 16 pa gina's waarin de kwestie van alle kanten bekeken wordt ook in ge val van opheffing van de lijn Heem stedeHaarlem. We ontlenen aan dit rapport: dat tramexploitatie voordeliger is dan busexploitatie; dat busexploitatie in Haarlem geen verbetering in de verkeerstoestanden zal brengen; dat de z.g. tweelingwagens 142 passagiers kunnen vervoeren, met een aanhangwagen 210, dus bij een halfuurdienst 420. Ii^ de spitsuren is dit aantal veel hoger, daar de pas sagiers in de rijtuigen geperst wor den; dat bij een 20 minutendienst de capaciteit stijgt tot 630 passagiers per uur. Wil men dit laatste doen met autobussen, die 46 personen ver voeren, dan heeft men hiervoor no dig een 4% minutendienst; dat met inbegrip van het reserve materiaal, een 36-tal autobussen ter beschikking moet zijn, voor de lijn HaarlemLeiden, in tegenstelling met het door de N.Z.H. genoemde cijfer van 14 bussen; dat het teruglopen van het aantal pasagiers zijn oorzaak vindt in de concurrentie van de bussen der N. Z. H. in Heemstede en Haarlem. De trams reden in 1945 eerder dan de bu-^en, zodat een grote aanwas der pasagiers ontstond. Met de meeste aandrang verzoeken de gemeentebesturen van Hillegom, Lisse en Saamnheim het verzoek tot busexploitatie niet ln te willigan. VOORSCHOTEN CONTACT-AVOND K.A.B.—L.T.B.— N.R.K.M. Na de opening en verwelkoming door dc heer G. Schrama, werd het woord gegeven aan pater Maximinus O.F.M. cap., die een zeer interessante lezing hield over „atoomenergie". Krijt en tekenbord waren te hulp geroepen ter verduidelijking van de de diverse wetenschappelijke formu les. Op een zeer populaire manier heeft spr. de grondbeginselen van de atoomleer en wat daarmee in ver band staat uitgelegd. Na afloop van de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Na depauze sprak de pater Jos. de Bousel, S.M.M. over het communisme Achtereenvolgens behandelde spr. de oorsprong daarvan, doel moraal en tot wartoe het de mensen leidt; sla vernij en materialisme. Voorts be sprak spr. de kansen van het com munisme en de afweermiddelen. So ciale wantoestanden zijn de voe dingsbodems van het communisme. Hiertegenover stellen wfj de daden van sociale gerechtigheid en sociale liefde en het gebed tot zegen over ons werk. De drie standorganisaties hebben met deze contact-avond aan de aan wezigen een prachtige leerzame avond geboden. Stille Omgang. De jaarlijkse ledenvergadering mocht zich daarbij verheugen in een grote belangstel ling.. Op deze avond werd 't woord gevoerd door de pastoor, de zeer- eerw. heer J. van Bemmelen, die in een boeiende en met grote aandacht gevolgde lezing wees op de bijzon dere plaats, die de Stille Omgang in onze devotie inneemt. Voorts wekte spreker de leden op om hun liefde voor de H. Eucharistie niet alleen te laten blijken door deelname aan de Stille Omgang, maar ook om de ze liefde steeds en veelvuldig te uiten in het dagelijkse leven door het bijwonen van de H. Mis, het houden van een aanbiddingsuur op Eucharistische dagen. De voorzitter, de heer P. Niersman, die periodiek aftr. was, werd bij acclamatie her kozen De heer D. Ber^sma, 2de se cretaris van de Leidse afdeling, vroeg in een kort woord om naast de algemene intentie „Meer gods dienstig gezinsleven en meer gees telijke roepingen"' nog een extra ge bed tijdens de omeang voor de ge vallenen in de oorlog en voor de jongens in Indië. Het kort Lof is vastgesteld op Zaterdagavond 22 u„ waarna vertrek naar Amsterdam^. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 24 Febr. Vee. Aangevoerd totaal 2488 stuks. 325 paarden, 175 vette koeier en ossen. 728 gebruiksvee, 58 graskalverep, 597 nuchtere kalveren, 76 schapen en Jammeren, 380 biggen, 109 bokken en geiten. Kalfkoeien le kw. 775, 2e kw 650. 3e kw. 500; melkkoeien 800, 675. 500. varekoeien 525, 425, 375; vaarzen 550, 400, 275. pinken 375. 275, 225. graskalveren 220. 110. 50; biggen per week 60. 50. 35.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3