Vlissingen betuigt Leiden zijn dankbaarheid DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LETTERKUNDIGEN PROTESTEREN BIJ BURGERMEESTER D'AILLY Op een buitengewone ledenver gadering Zaterd.v j.l. in het Pavil joen Vondelpark te Amsterdam heeft de „Vereniging van Letterkundigen (afd. van de Ned Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars) een motie aangenomen, wêarin zij bij burgermeester a'Ailly „princi pieel en met klem protesteert te gen het uitgevaardigde verbod der vertoning van Slauerhoffs „Coen" op de gala-avond van de Boekenweek. Aan het eind van de vergadering der „Vereniging van Letterkundi gen'' deelde mr. Floris Bakels mede, dat hij zijn ontslag had aangeboden als secretaris van de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek de commissie die de jaarlijkse Boekenweek organiseert. Besloten werd, dat de letterkun digen de gala-avond wèl zullen bij wonen, doch als protest de zaal zul len verlaten, wanneer het stuk Schimmel begint. BEURSOVERZICHT. De handel op de fondsenmark i had gistei'en een min of meer fluc tuerend verloop. Er deden zich geen nieuwe factoren voor, die de stem ming sterk beinvloedden, of een nieuw aspect gaven aan de voorge nomen vordering van Amerikaanse, effecten, een onderwerp, dat uiter Sfird aan de voorgenomen vordering van Amerikaanse effecten, een on derwerp, dat uiteraard in beurskrin- gen nog steeds een druk onderv/erp van gesprek vormt. De ministeriële aankondiging is niettemin Vrijdag een impuls gebleken voor het aan bod in certificaten van Amerikaanse shares. Het aantal verhandelde stuks steeg n.f. tot 722. Het spreekt van zelf, dat hoe meer .vrijwillig worat geliquideerd, hoe minder onder de 'vorderine zaï behoeven te vallen. In middels blijft men het het meest waarschijnlijk achten, dat in de eerste plaats de nog resterende bonds vordering in aanmreking ko men. Wellicht onder invloed van het iets hogere peil voor de Amerikaan se goederen- en effectenmarkten (gisteren bleef Amerika wegens Washington Day gesloten) was de opening hier algemeen enige procen ten beter. De affaire behield echter een rustig verloop en de koers win sten waren niet groot. In de latere tapes zakte het koerspeil eerder iets in, doch tegen slot viel wederom een stijgende lijn te bespeuren. Prolongatie 2 K pet. KLOKKEN! De klokken van de „Hartebrug" zijn er nu, alle vier. Eén hing reeds .enige tijd; en vanmorgen zijn de an dere drie gearriveerd, zodat de „Har tebrug", nu weer kan luiden met z'n vier klokken. Klokken-muziek, jubelend of klagend, hebben we altijd ge waardeerd. Maar door het gemis in de tijd der bezetting en daarna zijn .wé' het nog méér gaan waarde ren. De klokken, die vandaag in de kerk zijn geplaatst, zullen daar ook morgen blijven staan, zodat ieder ze kan bezichtigen. Donderdag gaan ze de toren in. iVIorgen (Woensdag) 's morgens half negen zullen ze dood de hoogeerw. heer Deken Horpullc worden gewijd. Zinrijk zijn de cere moniën en gebeden bij deze liturgi sche plechtigheid, de Kerk weet. dat de stemmen dezer klokken, doo; God gezegend, zo veel schoons en goeds in de zielen kunnen wakker roepen. De gedachten van duizenden zullen op het lied der klokken om hoog wieken; velen, die de Kerk heb ben willen vergeten, zullen aan Haar moeten terugdenken. De klokken zijn vervaardigd in de klokkengieterij van de firma v. Ber gen te Heiligerle. Op de grootste, klok (1350 kg.) staat vermeld, dat het een. geschenk is der parochie aan pastoor S. Smitz O.F.M. ter gelegenheid van diens 40-jarig priesterfeest („doop"naam de H. Suitbertus). De tweede klok (675 kg.) is geschonken ter gelegen- hèid van het gouden huwelijk van de heer en mevr. C. H. v. d. Drift Berbee („doop"naam Cornelis). Dc derde klok (550 k.g.) die reeds sinds Kerstmis 1946 in de toren hangt is toegewijd aan Maria Onbevlekt Ontvangen. De vierde klok (300 kg.), dragende de naam „Vredesklok", heeft tot „dooo"heilige St. Francis- cus van Assisië. Zondag vóór de Hoogmis zullen al le vier de klokken luiden en ook na de Hoogmis om ook buiten de kerk het Te Deum uit te jubelen. Pe kerken krijgen nu weer hun klokken! Mochten alle kerken in onze stad er toe kunnen besluiten om-op de Zaterdagavond b.v. om 6 uur gezamenlijk in blijde har monie aan te kondigen: de dag des Heren! RIOLERINGSWERKEN PLAN NOORD. Hedenmorgen had ten stadhulze door de directeur van Gemeente werken de aanbesteding plaats van: het leggen van onderheide riolerin gen met nooduitfaat en schachten, in straatbanen ten noorden van de Maresingel en ten oosten van de Marnixstraat. De volgende biljetten waren hier voor ingekomen: J. B- Christiaansen Amsterdam f 64.500; W. A. J. Hoon- hout, Haarlem 48.346; Firma van Halem, Leiden 48.700; Haarlem's Grond-, Hei- en Aannemingsbedrijf N.V., Haarlem 47.200; Firma J. Stam en Zn, Voorschoten 46.995; H. C. Heemskerk, Leiden 46.700; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand Leiden f 45.330; C. V. Utiliteitsbouw te Santpoort 44,400; Gebr. Schouls T 'üderdorp 42.847. _De gunning is aangehouden. en biedt een prachtig servies aan Het is al weer ruim drie jaar ge leden," dat Vlissingen, zwaar geha vend, bevrijd werd en de bewoners de ruïnes opzochten -om trachten een bewoonbaar gedeelte te vinden en enig meubilair uit de wrakstuk ken te voorschijn te halen. Doch toén enkele maanden later de be vrijding van het Noorden, en daar mede die van Leiden volgde, sloe gen de Noorderlingen de handen in een voor de grote actie „Noord helpt Zuid" en in dat kader verleende Lei den het geteisterde Vlissingen de dringend nodige hulp. Nu is deze ac tie ten einde en kan Vlissingen zich zelf verder helpen, doch om de herin nering aan de2e actie levendig te houden, besloot het gemeentebe stuur van Vlissirïgen, op initiatief van het plaatselijk H.A.R.K.-comité, Leiden een geschenk aan te bieden, wat in overleg met het Leidse ge- hieentebestuur, zou bestaan uit een servies. Deze plechtigheid vond he denmorgen op het stadhuis plaats. Een hartelijke ontvangst. Het Leidse gemeentebestuur, in de persoon van burgemeester F. H. van Kinschot,' en de wethouders Van Schaik, Menken, Jongeleen en Van der Kwaak, de gemeente-seertans, mr. J. Bool, en de heren Blom, "Kerk hof en Meizen, als bestuur van het comité „Leiden helpt Vlissingen", waren hedenmorgen in de koffie kamer Van het stadhuis bijeen, in afwachting van de Vlissingse gas ten, die om kwart over elf per auto arriveerden. Behalve burgemeester J. R. Kolff en de wethouders Van Oirschot en Poppe, bestond de dele gatie uit de heren Van Everdijk, An- driesen en Van Sabben, als bestuur LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Letteren en Wijsbegeerte (Semi tische Letterkunde) de heer T. Jans- ma te Heemstede. HONGAARSE KINDEREN Het biechthoren voor Hongaarse kinderen is mórgen in de dekenale kerk a. d. Herensingel om 8 uur. Daarna zal mgr. Knebel een H. Mis opdragen. K.A.J. „St. Petnis". De winter laat zich van de goede kant zien, maar niet voor onze club. Wij hebben geen kachel en geen kolen en in de kou zitten valt ook niet mee Daarom hebben wij besloten om Woensdag avond geeQ club te.houden. Jongens daarom niet getreurd. Vrijdagavond zien wij elkaar weer op de repetitie voor het passiespel. Tot ziens. R.K. Handelsreizigers. Vorige week vergaderde de afdeling Leiplen en Omstreken van de R.K. Vereni ging van Handelsreizigers „St. Christoffel" in de Harmonie. We gens ziekte van de voorzitter werd de vergadering geleid door de heer Antonie, die een kort wélkomst- woord sprak, Na lezing en goedkeu ring der notulen volgde voorlezing van een ingekomen schrijven van de afd. Leeuwarden met dank voor ingekomen felicitatie en een mede deling van de heer H. Menken, waarin deze mededeelde op 'n vol gende vergadering een lezing te zullen houden. Van het H.B. was een schrijven ingekomen om toch vooral de toegezonden vragenlijst in te vullen en op te zenden, daar dit hoogst belangrijk is voor de uit kering bij werkloosheid. Bij de bestuursverkiezing werd wegens bedanken van de heer van Leeuwen gekozen de heer Wijsman. Nadat er nog'enkele punten omtrent de te houden jaarvergadering waren besproken en een korte gedachten- wisseling betreffende „Katholiek Leiden'' was gehouden, werd de ma tig bezochte vergadering omstreeks half elf gesloten. BURGERLIJKE STAND. Overleden: J. J. H. Turenhout, zn. 4 dagen; M. J. Devilée, huievr. van A.' van Egmond 75 j. Geboren: Antoinette Maria Beatrix Eleonora, dr. van P. H. J. E. Beere- boom en A. M. Slootweg; Maria Ca- tharina, dr. van J. P. la Lau en C. A. C. Geeve; Johannes Sebastianus Ma ria, zn. van J. S. Schermer Voest en R. M. Baros; Femke, dr. van A. Brou wer en A. Heijbroek; Jacobus, zn. van H. M. Redegeld en A. Nieuwenhuy- sen; Pieter, zn. van P. van Strater en J. Zaalberg; Hendrikus Johapnes, zn. van W. Serdijn en J. Burgers; Ger- rigje, dr. van G. Kragt en M. Haas noot .EUy Elisabeth, dr. van J. Dub- belaar en M. Paats; Franciscus Paulus zn. van F. P. Devilee en E. Duffels; Jan Co Marinus, zn. van J. Meijer on A. Ridder; Maria, dr. van A. J. Nach- tegeller en C. M. Vei'jioeven; Lena, dr. van J. Crama en H. van der Lucht Wilhelmus Johannes, zn. van A. G. van Veen en C. van der Star; Cornelis Anthonie Hendrikus, zn. van C. Kluis en C. Pille. Gehuwd: N. van Eck jm. en A. S. de Plot jd.; H. Kleiman jm. en W. C. van der Klaauw jd. IJs-zeilen op het Braassemmermeer Het Braassemermeer is geheel dichtgevroren, op enkele wak ken na. Door de heer P. Zeegers uit Oude-Wetering is reeds the* de ijsschuit op het meer gezeild. Voor zeilen is het ijs ideaal, voor schaatsenrijden echter enigszins hobbelig, aangezien het water met grondijs is dichtgelopen. Het servies. Het is misschien wel interes sant om te weten hoe groot het servies is en waaruit het be staat. Hier volgen de cijfers: 144 koppen en schotels, 20 theepot ten, 12 suikerpotten, 8 koffie kannen, 60 dessertborden. 8 broodmanden, 16 botervlootjes, 16 zuurschaaltjes, vleesscho tels, 10 gebakschotels en 120 ge bakbordjes. Dit 434 delig ser- sies is uitgevoerd in heel licht crème aardewerk, voorzien van de wapens der beide steden in een wijnrode opdruk. Het is een product van de „Sfinx"-aarde- werkfabriek "te Maastricht. van het Vlissingse H.A.R.K. comité, en de gemeente-secretaris, de heer A. de Bijl. Toespraak van burgemeester Kolff Nadat in het nieuwe servies de koffie geserveerd was, vertolkte de Vlissingse burgemeester de gevoe lens van dankbaarheid van zijn ge meentenaren. De heer Kolff begon met het Leid se gemeentebestuur dank'te zeggen voor de uitnodiging, waarin Vlissin gen een gelegenheid zag zijn dank baarheid te uiten voor alles wat Lei den voor deze stad heeft gedaan. In gedachte ging spr. terug naar de eerste tijd na de bevrijding, toen de helft van de stad onder water stond en in de andere helft alle huizen, op een na, beschadigd waren. Langzaam kwam de bevolking weer terug in de kapotte stad, waar de meubels of door de bezetters weggevoerd wa ren, dan wel door het water of door het granaatvuur vernield waren. Toen echter ook het Noorden be vrijd was kwam de reddende engel, in de Éferm van diverse comité's die werdeffopgericht om de nood te le nigen, o.a. het comité „Leiden helpt Vlissingen", dat een zeer grote acti viteit ontplooide. Spoedig arriveerde dan ook grote schepen vol huis raad en meubelen.* Het is echter niet bij meubelen gebleven; het comité is verder ge gaan en zamelde geld in, tot een be drag van 40.000.wat bij weder-> zijds overleg besteed werd voor de inrichting van een medisch centrum. Het comité „Leiden helpt Vlissin gen" heeft zich hiermede buitenge woon verdienstelijk gemaakt en het is daarom dubbel te betreuren, dat de waarnemend burgemeester, de Jxeer Verwey, die het beginstadium van deze hulpactie meemaakte, de verdere opbouw van Vlissingen he laas niet heeft ftiogen beleven We weten dat woorden vergaan en herinneringen verbleken en daarom is het mooie initiatief van het H.A. R.K.-comité te loven, om een blij vend bewijs van dankbaarheid te schenken. Spr. herinnerde zich nog goed de stadhuisbrand in '29 en was daarom •bijzonder verheugd thans een bij dra-, ge te kunnen schenken aan de in richting van dit zo prachtig her bouwde stadhuis. Met de beste wen sen voor de gemeente Leiden en in de hoop dat het servies vele malen gebruikt zou mogen worden, eindig de burgemeester Kolff zijn toe spraak. Burgemeester Van Kinschot antwoordt. Burgemeester Van Kinschot ge waagde in zijn antwoord van de ho ge waarde, waarop dit geschenk door het Leidse gemeentebestuur ge steld wordt, om de blijvende band die hiermede verstevigd wordt. Leiden heeft zelf gelukkig weinig geleden en van de oorlog, behalve dan het bombardement naast het sta tion, en heeft daarom gemeend zich het lot van Vlissingen aan te moe ten trekken. Hierdoor is 'n band ge smeed, die moet blijven voortbe staan op verschillend gebied. Sprekend over de wapens der bei de steden, die op het servies voor komen, ontdekte spr. verschillende gelijkenissen, o.a. de fles op het Vlissingse wapen, wat doet denken aan een van Leidens oudste^ indus- triën: de jenever van Harte veld. Daarom bood burgemeester een kruik van dit kostelijk vocht aan, hierbij de hoop uitsprekend,-dat het gezelschap met deze flfes een goe de terugreis mocht hebben! Burgemeester Kolff beantwoordde de toespraak van Leidens burgerva der, waarna het gezelschap een rond gang maakte doar het stadhuis, na afloop waarvan het Leidse Gemeen tebestuur de gasten een lunch aan bood in „Het Gulden Vlies". Om half drie vertrokken de Vlissingers, naar Leidschedam, dat ook hulp aan Vlissingen verleend heeft, om daar een gebrandschilderd glas in lood raam aan te bieden. Nader vernemen wij nog dat de afdeling Leiden van de maatschap pij van Geneeskunde in overleg met het gemeentebestuur besloten heeft de technische inrichting van het Me disch Centrum te Vlissingen voor haar rekening te nemen, voorwaar een prachtige daad! WATERPOLO Kamerlingh Onneslab.Technische Physica (Delft) 2-1 Hedenmiddat werd in „De Overdekte" aan d< Haarlemmerstraat, een waterpolo- wedstrijd gespeeld tussen twee ze ventallen. Van het wetenschappelijk personeel van het K.O. Lab., te Lei den, en dat van de Technische Phy sica te Delft, t Was een genoegelijk partijtje. -\vaarvan te hopen is dat het geen afgespiegeling is van het we tenschappelijk gehalte van de spelers De rust kwam met 1-0 voor Leiden. Delft maakte daarna gelijk, doch het einde bracht toch een 2-1 zege voor de Leidenaars. S ALPHEN AAN DEN RIJN Nieuwe kameroven voor de gasfa briek. B. en W. stellen de Raad voor een crediet van 100.000.te verlenen om de bouw te financieren van een kameroven voor de gasfa briek, waarvan de eerste oven niet meer in deugdelijke staat verkeert en welks eventueel uitvallen een groot ongemak betekent. Winkelsluiting slagers. B. en W. stellen de raad voor, op verzoek van de' Slagersvereniging de verplichte sluitingsmiddag van Dinsdag naar Maandag te verzetten. Industrialisatie. Door de burge meester zijn in de vorige Raadsver gaderingen reeds mededelingen ge daan, dat een terrein aan de Wou- brugse-weg ten Oosten van de Hey manswetering bestemd is voor de industrie. Om meer inzicht te krij gen in de structuur en de ontwikke- lings-mogelijkheden der plaatselijke industrie stellen B. en W. thans voot een. sociaal-economisch onderzoek tc doen instellen door het econ.-tech- nologisch instituut voor Zuid-Hol land. De kosten van dit onderzoek, dat naar schatting 7 a 3 maanden zai duren, bedragen circa 5000. Woningbouw neemt aanvang. Nadat de#woningbouw in onze ge meente sedert het einde van het vo rig, jaar, wegens het uitbreken van de vereiste bouwvergunningen, vol komen stil had gelegen, althans voor wat de nieuwe werken betrof, is de woningbouwvereniging „Volksbe lang" alhier de eerste, die weer aan de gang 'kan gaan. Ze heeft aan de firma A. den Ouden, alhier, opge dragen de bouw van 26 woningen in de omgeving van de Vermeerstraat en de Ruijsdaelstraat. Vervanging houten brug in Zien- deweg. Er is de laatste jaren veel gestreden over de vraag wie tot her stel van de zo zwakke houten brug in de Ziendeweg verplicht waren. De strijd ging tussen de gemeenten Nieuwkoop, Alphen aan den Rijn, het Hoogheemraadschap Rijnland, de Zuid- en Noordeinderpolder cn de Drooggemaakte polder aan de West zijde van de gemeente Aarlander- veen. Na een langdurige onderhan deling is er thans een aannemelijke overeenstemming bereikt. De houten brug wordt vervangen door een dam waarin een duiker voor de afwate ring. Het werk, waarvan de kosten zijn beraamd op f 12.300 wordt uit gevoerd door onze gemeente. Echter zullen alle voornoemde instanties een evenredig aandeel in de kosten dragen, terwijl de Zuid- en Noord einderpolder het onderhoud van dam en duiker zal betalen aan Alphen. Prijsopdrijving. De Leidse Con troledienst van de Prijsbeheersing verbaliseerde een bleekwaterfabri- kant te Alphen aan de Rijn, nadat een ongeoorloofde winst was vastge steld ten bedrage van 14151,40- LEIDSCHENDAM R.K. Spoor, en Trampersoneel. De hrfen G. Grunderd en J. Folido zijn gekozen in het bestuur van de afdeling Leidschendam-Voorburg van de Bond van Spoor- en Tramper soneel. 12 Leden traden in het alge lopen verenigingsjaar tot de afdeling toe. HILLEGOM Hyacinthencultuur. Voor de Unie va'n samenwerkende Landarbeiders bonden heeft de heer D. van Egmond .over de Hyacinthencultuur gespro ken. De belangstelling was groot. Er was gelegenheid tot het doen van vragen, 'n leerzame avond. Trouwring terecht. Zeven jaar geleden verloor de heer A. O. in de zweminrichting zijn trouwring. Bij het uitbaggeren van het bassin is het verloren kleinood terechtgekomen. KATWIJK AAN DEN RIJN Waarschuwing. Van de zijde der politie wordt men gewaarschuwd niet te schaatsen op de Rijn. Het is gevaarlijk. KOUDEKERK Klokkespijs De rondgang in on ze gemeente en aan de Rijndijk ten bate van de nieuwe luidklok beeft opgebracht het mooie bedrag van f 1547,12 Geboren: Antonie z. V. A. v. d. Meyden en F. Oppelaar; Evert Jan z. v. G. Boom en- E. A. Groeneveld. EISSE Vereniging Proeftuinstations De heer Ant. Arentshorst werd tot bestuurslid gekozen in de vacature M. B. ten Hagen. Bij monde van ir Vlag werd aan de hoofdassistent de heer G. Krelage dank gebracht voor zijn onderzoekingswerk en de vele door hem genomen proeven. Hierna hield de heer Papendrecht een cau serie over de broeiproeven welke in 1946-1947 genomen zijn. Volgens spr. 's mening heeft, het klimaat van de zomer veel invloed op het broeien der bolgewassen, De vele genomen proeven hebben nog geen geldend praktijk voorschrift gegeven voor de kweker, doch hieraan wordt hard ge werkt en mei^ verwacht deze spoe dig te kunnen geven. Koppelwedstrijd op het ijs. Maandagmiddag hield de IJsclub Lis- serbroek Omstreken op haar nieu we ijsbaan een districhtskoppelwed- strijd, waaraan 16 kbppeis deelnamen van 9 aangesloten verenigingen. Ge reden werden 10 ronden van 250 Meter. Het favoriete koppel Hoogeboom Disseldorp wist deze koppel wedstrijd, welke door vele belangstellenden werd gevolgd, te winnen. De volledige uitslag luidde: Lte prijs 75.—: Rijpwetering met de lij ders A. HoogeboomC. Disseldorp; 2de prijs ƒ50.Oude Wetering: L. HoogeboomB. v. d. Meer; 3de prijs f 30.C. MeeuwissenG. Lefeber, Lisserbroek. 4de prijs f 15.—: P. Kap- teynE. v. 't Oever, Lisse; 1ste troostprijs: Rijpwetering II; 2de troostprijs: Hoogmade I; 3de troost prijs: Hoogmade II."De snelste tijd •werd gemaakt 10 ronden: 5 min. 59 sec. NIEUWVEEN Personalia. De tweede ambtenaar ter secretarie, de heer Jac. v. d. Lin den, is met ingang van 1 April a.s., benoemd tot adjunct-complies van de gemeente-secretarie te Ter Aar. De heer van der Linden is ongeveer twee jaar in dienst van de gemeente Nieuwveen geweest. In de vacature L°. nog niet kunnen worden voorzien. NOORD WIJKERHOUT „Menslievend hulpbetoon'' Bij Kon. Besluit dd. 9 December 1947 is aan H. C. Bemelmari, alhier, toege kend de bronzen ere-penning voor menslievend hulp betoon met bij behorend getuigschrift. De Burge meester heeft dezer dagen deze on derscheiding aan Bemelman uitge reikt. Bemelman heeft deze onderschei ding verdiend omdat hij in de afge lopen zomer met levensgevaar P. v. Dijk. een 14 jarige jongen uit Noord- wijk Binnen, uit zee heeft gered. Verdronken. Bij de familie Heemskerk-van Wetten, alhier kwam bericht uit Indië binnen, dat hun zoon Johannes, die te Mandoeng is over leden, bij een uitstapje tijdens zijn verlof aldaar i» verdronken. Ingerekend. Door de Rijkspolitie werd een inval gedaan in een woning alhier. Aldaar werd aangetroffen een uit de kolenmijnen ontvluchte,S.S.-er, Hij is overgebracht naar Eygelshoten. STOMPWIJK Stille Omgang. De leden van het Genootschap van de Stille Omgang worden nierbij herinnerd aan de vex'- gadering op Woensdag 25 Febr. in Café „Het Blesse Paard", des avonds 8 uur. De'spoorkaartjes kunnen vóór de vergadering worden afgehaald bij J. Kappetéin, terwijl ook nog tijdens de vergadering gelegenheid bestaat spoorkaartjes te verkrijgen. Ook dit jaar bestaat weer gelegenheid de reis naar Leiden per bus te maken. Het bes-tuur verzoekt dringend degenen, die van deze gelegenheid gebruik wil len maken, hiervan uiterlijk Woens dagavond mededeling te doen. opdat een overzicht kan worden verkregen van het aantal benodigde zitplaatsen VOORHOUT Stille omgang De voorz. de heer H. J .Vester verwelkomde de vele aanwezigen. Dit jaar waren er 32 nieuwe leden bijgekomen. De heren P. Vlasveld en G. M. Prips werden bij acclamatie herkozen. Door de heer Schrijvers, werd de film over het Mirakel Sacrament vertoont, waarbij hij een zeer uitvoerige toe lichting gaf. Dit werd door de aan wezige zeer gewaardeerd. Medege deeld werd dat a.s. Zaterdagavond om half 12 voor de deelnemers het lof- is, terwijl de trein vertrekt om 17 minuten over 12. Geboren: Anna Marie d. v. J. E. v. d. Lans en M. E. Slobbe; Mar tina Th. d. v. Th. Groenen en M. J. Schrama; Antonius Cl. z. v. A. Hee- rings en A. v. d. Voorn; Jozef M. z. v. C. J. v. d. Laar en J. Brouwer; Theodorus ,P. z. v. P. Koster en J. Boere. Ondertrouwd: J. W. J. v. d. Zalm 24 j. en A. C. Jelierse 22 j. OUD-ADE IJswedstrijd. Nu we nog een flink staartje van de winter mee maken, was de IJsvereniging Oud- Ade er vlug bij om een wedstrijd te organiseren voor de heren-leden. Negen en twintig flinke kerels ver schenen aan de start. Het begin van dc wedstrijd verliep tamelijk tam, maar in de later^, ronden kwam de spanning er in. Verschillende felle en fraaie ritten werden ten beste gegeven. De gelukkige prijswinnaars waren: 1. Chris v. d. Geest Wz.; 2. Kees v. d Poel Jz.; 3. Jan v. d. Geest Jz.; 4. Koos v. d. Geest J. Azn.; 5. Jan Heemskerk.* Het ziet er niet naar uit, dat de fraaie banen op het Vennemeer spoedig berijdbaar zijn. Eventuele wedstrijden zullen dus op het „bui tenwater" in ons dorp gehouden moeten worden; dat kan. mits ieder een er aan meewerkt dat zich tij dens de ritten geen" publiek op de banen bevindt. Anders zijn ongeluk ken niet te voorkomen. „Stille Omgang". De voorzitter was om gezondheidsredenen afwe zig. Zijn taak werd waargenomen door de secretaris. De penningm. oogstte veel dank voor het goede beheer der financiën. Daarna was het woord aan Rector Vester, die in een gloedvolle rede de leden aan- sooox%de om te zijn minder materia list, maar meer en beter Christen, óie het Goddelijk leven in zich draagt, door Gods Lijden vopr ons verdiend. Pastoor Derksen bracht de spreker dank vóór diens schone voorbereiding en spoorde aan tot gebed voor de priesters. Het zang koor zorgde voor ^eer stemmige mu zikale omlijsting. Bij de verkiezing zag de secr.' zich bij acclamatie her kozen. Volgde nog een korte uiteen- zétting van de reisroute met de di verse intenties door de heer v. d. Meer uit Roeiofarendsveen. Zondag na de H.H. Missen kaartverkoop. Zaterdag 6 Maart om 11 uur Lof. De bussen vertrekken om kwart voor twaalf. De rondvraag bracht nog aan het licht, dat een der leden dit jaar voor de vijf en twintigste maal de Stille Omgang meemaakt. Een unicum in de afdeling. Hulde aan zulke trouwe bidders. VOORSCHOTEN Stille Omgang Zaterdagavond 28 Febr. om 22 uur kort Lof met toesoraak voor de deelnemers aan de Stille omgang, waarna gemeenschap- üeliik vertrek per extra tram naar Leiden. Viering Regerings-jubileum. September a.s. zal de herdenking van het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin te Voorschoten op een feestterrein, naby het Gemeentehuis op luisterrijke wijze gevierd worden. Ter inleiding van de herdenking van WEERSVERWACHTING g O RUSTIG WINTERWEER. o Hier cn daar nog enkele over- 8 drijvende wolkenbanken. Droog weer. Aanvankelijk Swakke. la- ter Voornamelijk in het Zuiden van het land weer iets toenemen- de Oostelijke wind. Des nachts lichte tot matige vorst, op het i midden van de dag tijdens zon neschijn temperatuur stijgend tot even boven het vriespunt. ooooooooooouououoouuoooooooooooo! LAATSTE BERICHTEN NIEUWE EXPLOSIES TE JERUZALEM De kraamvrouwenafdeling, gelegen in een aparte vleugel, van het rege ringsziekenhuis in het hart van de versterkte zóne van Jeruzalem is vandaag opgeblazen en men vreest, dat er slachtoffers te betreuren zijn, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. Vroeger op de dag deden zich zwa re motierexplosies voor nabij het zwaar bewaakte hoofdpostkantoor in het centrum van Jeruzalem. ZES MAANDEN VOOR BELASTINGONTDUIKING De Arnhemse rechtbank heeft van ochtend uitspraak gedaan in de zaak tegpn de Bennekomse advocaat en procureur mr Van der Deurne. tegen wie een jaar gevangenisstraf was geëist, wegens opzettelijke belasting ontduiking. Hij had van zijn vermo gen f 320.000 verzwegen. De recht bank veroordeelde hem tot 6 maan den gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis van 20 Sep tember 1947 af. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, 24 Febr. te Karachi. Alchiba, 23 Febr. van Porto Alegre naar Rio Grande. Alederamin, 24 Febr. van Antwerpen te Bahrein. Aludra, 22 Febr. te Madras. Blom- mersdijk, vertrekt 24 uur van Ant werpen naar Rotterdam alwaar 25 Febr. verwacht. Blijdendijk, 24 Febr van Rotterdam te New York. Helena 23 Febr. van Santander te Leixoes. Hestia, pass. 23 Febr. Ouessant. Ilos. van Palermo naar Antwerpen. Kel- bergen, pass. 24 Febr. Finisterre. Leerdam, pass. 23 Febr. Bishop Rock. Leuvekerk 24 Febr. van Suez. Loenerkerk, 23 Febr. van Bombay naar Colombo. Malvina, 23 Febr. op 250 mijl west van Finisterre. Melis- kerk, 23 Febr. van Lagos te Douala. Modjokerto, 24 Febr. te Aden. Mo- lenkerk, 23 Febr. van Ilo naar Sin gapore. Murena, 23 Febr. te Bruns- buttel. Nieuw-Holland. pass. 23 Febr. Ceylon. Ootmarsum, 23 Febr. van Antilla te Caibarien. Ophir, 23 Febr. van Soerabaja naar Semarang. Oranje, 23 Febr. van Suez. Oranje- fontein, 24 Febr. van East Londen to Durban. Orion, 21 Febr. van Cam- bia naar Alexandï'ieë Orpheus, 23 Febr. van Algiers naar Tunis. Poe- la Laut, 23 Febr. van Bangkok naar Saigon. Prins Willem II, 23 Febr. v. Kalifax naar Antwerpen. Rijnkerk, 23 Febi'-. van Genua. Salland, 23 Fe bruari te Santos. Sibajak, 23 Febr. 16 uur van Port-Said. Slotcrdijk. pass. 22 Febr. 13 uur Gibraltar. Stad Alkmaar, 24 Febr. van Rotterdam tc Cien guegos. Tabinta, 23 Febr. van Singapore naar Semarang. Veendam, wordt 24 Febx\ 14 uur te Cowes en 25 Febr. n.m. van New York tc Rotterdam verwacht. Westland, 24 Febr. van Santos te Montevideo. £eeman, 24 Febr. te Marseille. Zij penberg. 22 Febr. van Casablanca n. Vlaardingen. de aanvaarding van de regering door H.M. de Koningin zullen herauten tc paard de gemeente rondgaan. Verder is gedacht aan een massa-concert, waarvan zangverenigingen de kern zullen vormen. Scholen en ver enigingen zijn uitgenodigd uiting te geven aan vreugde en dankbaarheid, dat 50 jaren lang onze vorstin aan Haar volk Haar beste krachten wijd de. Het programma dat wordt vastge steld zal de verschillende plechtighe den en gebeurtenissen vermelden, o.m. een historische optocht van oud- Voorschoten, ^xetgeen een kijkje zal geven over het grijs verleden van Voorschoten. Zilveren jubileum. Een zeker niet veel voorkomend jubileum vier de gisteren de heer W. L. Deen, aan de Rijndijk, toen hi.j het feit herdacht, dat hij vijf en twintig jaren in het verzekeringsw^rk betrokken was. Het is dan ook geen 'wonder dat velen van de gelegenheid gebruik maakten, de jubilaris gistermiddag in „De Groote Vink" te gaan complimentaren, o.a. vertegenwoordigers der directies van verschillende maatschappijen, zoals Vesta„ De Nederlanden van 1845, le Rotterdamse en het Burgerzieken fonds. Ook van de zijde der verzeker den was er Veel belangstelling, wat een waardering inhoudt voor het vele werk dat de heer Deen voor zijn klan ten gedaan heeft. Van de aanwezigen noemen we burgemeester J. C. van der Hoeven, die door zijn komst toon de belang te stellen in het wel en wee van zijn gemeentenaren. Namens de collega's overhandigde de heer J. Teeuwen. uit Leiden een stencilma chine, terwijl we, naast de vele bloemstukken, ook nog een vulpen, een horloge en een enveloppe met inhoud ontdekten. Met veel genoegen zal de heer Deen nog aan dit jubi leum terugdenken. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 23 Febr. Paarden De prijzen .varieerden voor: luxe paarden 700-1000; werkpaarden 400- 650; oude paarden 300-550; paarden boven drie jaar 350-650; paarden be neden drie jaar 250-500; veülens 150- 300; hitten 150-700. De handel was matig.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3