Kath. tuinders wensen vorming van algemeen fonds De Katholieke spoor-en tramweg mannen jubileren 16.000 Leden Oud SS-er moest SS-ers vangen jHuzick in het Doden-steegje DINSDAG 24 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Zij kantten zich tegen de voorstellen van het Centraal Bureau De motie-Groen en de minimum-prijsregeling Gistermorgen ving onder leiding van <ie heer Jac. Groen Azn in hotel Brinkman te Haarlem een bijzondere vergadering aan van de vakgroep tuinders van de katholieke L.T.B. Aanwezig was ook de heer van der Weyden, voorzitter van de vakgroep veehouders. De heer Groen deelde het programma als volgt in: bespre king van het jaar 1947 t.a.v. de mo tie Groen en de betaling van de mi nimumprijzen voor tuinbouwproduc ten over 1947. Vervolgens bespre king van de plannen voor 1948 en tenslotte de organisatorische, hier mee verband houdende kwesties. Spreker ging allereerst ip op de rede, door minister Mansholt onlangs te Naaldwijk gehouden. „Nu het over leg tussen het bedrijfsleven en re gering nog gaande is'', aldus spreker, „is het minstens onoarlementair, dat de minister er in zijn openbare^ rede over spreekt". „Bovendien heeft hij talrijke vergissingen gemaakt en de door de Stichting vcor Landbouw on dersteunde regeling niet doorge voerd. „Het voorstel tot self-suppor ting door de tuinbouw, is door de minister in studie genomen, maar zonder zijn goedkeuring en onafhan kelijk van de regering is doorvoering onmogelijk. Er zijn klappen gevallen in 1947. De schade ervan moet, vol gens de belofte van de regerin?, wor den vergoed. Wordt hieraan niet vastgehouden, dan is de basis voor 1948 eveneens verdwenen. En niet als het de regering gelegen komt, of als deze dè schade-vergoeding nood zakelijk oordeelt, maar'zoals vooraf zonder restricties is vastgesteld. Ten aanzien van de stand van de Neder landse tuinbouw vergist' de miriister zich, aldus spr. als hij zich richt naar de totale veilingomzetten. Met het harde fruit is het goed gegaan, maar met het zachte fruit en met de groenten ging het belangrijk slechter dan de totale omzetten aangeven. Tenslotte verklaarde de voorzitter, dat alle tu'ndersor?anisaties, ook het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen. hetzelfde standpunt inne men inzake de uitbetaling van de minimum-rrijzen 1947. De vergadering werd geanimeerd, toen. na d-3 heh?«fjeling van de ver goeding van minimumprijzen voor tuinbouwproducten van het afgelo pen jaar, de plannen voor 1947 wer- Radio WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuw.'i1, 7.30 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Paraphrase, 9.00 Och tendbezoek bij onze jonge zieken, 9.30 Symphonisch morgenconcert, 10 30 Morgendienst, 11.00 Sonate. 11.15 „De goed strijd", 12.00 Gemengd om roepkoor, 12.33 Ancora trio, 13.00 Nieuws, 13.15 Programmatische pia nomuziek, 13.45 Zang en spel. 15.00 Orgelconcert, 15.45 Voor de kleuters. 16.00 Muziek voor de jeugd, 16.15 Meisjeskoor, 16.45 Voor onze jongens en meisjes, 17.35 Ensemble Donau- klanken, 18.00 Onze Nederlandse ko ren en korpsen, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Leger des Heils, 19.45 Engelse les voor ge vorderden, 20.0Q Nieuws, 20 15 Radio philharmonisch orkest, 21.30 Lijdens overdenking, 22.00 Sonate, 22.10 Ho- landa sextet, 22.30 Nieuws, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Vioolsona tes van Bach, 23.40 Slot-accoord. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram platen, 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte morgenklanken. Ü.00 Gram platen, 9.35 Roussel, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Onze keuken, 10.30 Gram.platen, 11.00 Beroepskeu ze, 11.30 Non stop-programma, 12.00 Virtuoso trio, 12.33 Voor het platte land. 12.38 The Kilima Hawaiians, 13.00 Nieuw§, 13.20 Vaudeville orkest. 14.00 Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconcert, 15.30 De Roodborstjes, 15.45 De regenboog, 17.05 Jan Vogel en orkest, 18 00 Nieuws, 18.20 Eta trio, 18.30 De taal der dieren, 19.00 Kwar tet Jan Corduwener, 19.15 Nieuws uit Indië, 20.00 Nieuws, 20.15 The Ramblers, 21.00 „Boemerang"-hoor spel, 22.00 Omroeporkest, 22.45 Re portage gala-avond Boekenweek, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.-platen. den besproken en de daarmede ver band houdende organisatorische kwesties. De vergadering was van mening, dat de instandhouding van de Ned. Tuinbouw niet enkel van belang is voor de producenten of voor de han del, maar het gehele Nederlandse volks- en bedrijfsleven aangaat. Door de tuinbouw wordt voor een groot deel het gehele binnenland gevoed, maar tevens leverden de producten in 1947 121.000.000 aan deviezen op. Een bodem in de markt genoeg. Gezien het verloop van de veiling- prijzen in 1947 vraagt de tuinbouw thans, overtuigd van zijn belangrijke positie en naar aanleiding van de toe passing van de minimumprijsregeling in het afgelopen jaar, om een bodem in de markt. De vergadering kan zich niet scha ren achter de voorstellen van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland tot afzonder lijke fondsvorming voor elk product. Ook het standpunt van de K.N.T.T.B. en van de C.B.T.B. is, dat slechts fondsvorming voor alle producten ge zamenlijk een oplossing kan brengen. T.a.v. de principiële zijde van dit vraagstuk meende men eveneens, af wijzend te moeten staan tegenover de voorstellen van het centraal bureau. De heer Jac. Groen A'zn. ging uitvoe rig het overleg na, dat tussen de standsorganisaties en het centraal bureau in de organisatie-commissie voor groenten yan de Stichting voor de Landbouw had plaats gehad. De afgevaardigden waren het er toen over eens dat er een algemene fonds vorming zou moeten komen, maar op 10 December j.l. kon het centraal bu reau er zich plotseling niet meer mee verenigen. Spr. behandelde toen de voorgestel de statutenwijziging door het centraal bureau. Dit zou artikel 20 aldus wil len lezen: „Het bestuur is bevoegd regelingen te treffen, overeenkom sten aan te gaan en voorschriften te geven de afzet de producten betref fende, welke voor de leden bindend zijn." De publiekrechtelijke bedrijfs organisatie zal op deze wijze volko men in handen komen van het cen traal bureau, zeide de heer Groen. Principieel of niet-j>rincipieel. Enkele leden, vooral uit het West- land, konden de voorstellen van het centraal bureau niet zien als prin cipieel onaanvaardbaar. Rector J. v. d. Hoogte, geestelijk adviseur van de L.T.B., noemde het echter voor de leden van de L.T.B. de meest urgente plicht de voorstel len van het centraal bureau af te wij zen. Aan het einde van de vergadering, die tot half vijf duurde, stelde de heer Groen overleg met de C.B.T.B. en met het K.N.L.C. alsmede met de drie arbeidersorganisaties op argra- risch terrein in het vooruitzicht. De afdelingsbesturen raadde hij aan zo spoedig mogelijk plaatselijke verga deringen te houden, die de veiling- besturen zouden verzoeken een alger mene vergadering uit te schrijven of bij deze besturen een bezwaarschrift in te dienen. Algemene fondsvorming, uitgaande van de Stichting voor de Landbouw, is het enig aanvaardbare, aldus spreker. Het voorstel van het centraal bureau noemde hij onbera den en Airijp, maar nu het gepubli ceerd is kan het niet meer worden ingetrokken. 1 De tweedaagse viering van het 45 jarig bestaan van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" is gistermorgen begonnen met een pontificale heilige Mis in de kerk van de H. Augustinus te Utrecht, opgedragen door Z.H.Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, Bis schop van Den Bosch. Bij de herdenkingsbijeenkomst in de grote zaal in „Tivoli" werd Mgr Mutsaerts, oud-bondsadviseur, ais ere-gast naar .het podium geleid on der het zingen van het bondslied. In het openingswoord van de voor zitter van het feestcomité, de heer L. H. Wigman, ere-voorzitter van St. Raphaël, werd speciaal welkom ge heten, behalve Mgr. Mutsaerts, de bondsadviseur pater prior van der Borg, de heer A. C. de Bruyn, leider van de Katholieke Arbeidersbewe ging en de afgevaardigden van de zuster-organisaties in de K.A.B., ver der de buitenlandse gasten, Maurice Garlier, president van de christelij ke internationale vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en president van de Franse organisatie, Robert Schmidt, vice-president var de internationale organisatie en se cretaris van de Zwitserse verkeers- organisatie, D. Maurel, vice-president van de Franse organisatie en A. A. J van Ispendael, vice-secretaris van het Internationaal Nationaal Christe lijk Vakverbond. De heer Wigman merkte op, dat in deze herdenking tevens de vie ring betrokken is van het 40-jarig bestaan en dat, door de a.s. fusie van alle organisaties van verkeer, St. Ra phaël geen gelegenheid zal krijger haar gouden jubileum te vieren. Als geschenk werd aangeboden het bereiken van het aantal van 16.00C leden, en bovendien een gift van 11.000 voor het Mgr. Mutsaerts- oord, welk bedrag nog door de steeds binnenkomende giften zal worden verhoogd. Spreker deed verder mededeling in een gift voor het. Mgr. Mut- saerts-oord groot 200.van H.M. de Koningin. Telegrammen van trouw en aanhankelijkheid werden verzon en Mgr. Mutsaerts, de twee peilers van de bond, die met de vele leken pioniers bijzondere dank verdienen. De heer Blommers schetste enkele fragmenten uit de geschiedenis van St. Raphaël in de afgelopen 45 jaar De tweede spreker, de Bisschop van Breda, mgr. Mutsaerts, werd met een ovatie begroet. In zijn rede schetste de oud-bondsadviseur, het geen St. Raphaël gedaan heeft voor de opvoering van de arbeiders tot zelfstandige mens. Spreker bracht hulde voor de. principiële houding in de bezettingstijd en wekte op tot een verdere principiële katholieke houding ook en juist in het openbare levén. De heer A. C. de Bruyn sprak na mens de aangesloten bonden over de 45 jaar katholieke arbeid van ,St. Ra phaël". Deze bond heeft zich moedig in de strijd geworpen, waardoor de arbeider politiek en maatschappelijk is vrijgemaakt. Wij zijn er echter nog niet. Wij zijn van ietwat half- wat geworden, aldus spreker. Na in voering van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie dragen de arbei ders mede de verantwoordelijkheid voor de sociaal-economische be drijfsvoering en zijn daarmede van hatfwat heelwat geworden. Doch vporal in het begin mogen en moe ten wij niet meer verantwoordelijk heid nemen, dan wij kunnen dra gen. In de laatste 4050 jaar zijn wij daarin ver vooruit gekomen t.o.v. het buitenland, waar de arbeider nog lang niet aan zeggenschap in het pu bliekrechtelijke bedrijfsleven toe is en waar zelfs het begrip er van nog niet eens gekend wordt. Het „St. Raphaël"-werk is doelma- tig-apostolaatswerk. De heer De Bruyn besloot met een aanmoedi ging zich daaraan niet te onttrekken in de moeilijke jaren die nog komen. Nadat de buitenlandse gasten hun felicitaties hadden aangeboden, volg de een receptie waarvoor grote be langstelling bestond. De eerste dag werd gisteravond be sloten met een opvoering van „Het Prentenboek van de Rozenkrans", een Mariastuk in vijf bedrijven door „De Gesellen van de Sp'elenwei" on der leiding van Anton Sweers met een voorspel van Herman Divenda*. den aan H.M. de Koningin en aan J Heden is de herdenking voortgezet Z.Em. kardinaal de Jong. De herdenkingsrede werd uitge sproken door de bondsvoorzitter, de heer J. M. Blommers. Daarin werd in de eerste plaats dank gebracht aan God, die de arbeid van „St. Raphaël" zegende, vervol gens woorden van grote erkente lijkheid geuit voor pastoor Donders met een werkvergadering. Als oplichter zelf weer gevangen te Luik De politie te Luik is er in geslaagd een'Nederlands echtpaar aan te hou den, dat zich op het gebied van op lichting een internationale reputatie heeft weten te verwerven. De 30-jarige Arnhemmer Willem Frederik Maatman en zijn uit Eind hoven afkomstige 18-jarige echtge note Annigje Bruel, die thans in de Luikse gevangenis zijn opgesloten, hebben reeds een veertig-tal oplich tingen bekend. Hun aanhouding werd sinds lange tijd door de Nederlandse recherche verzocht. De mannelijke helft van het echt paar, Frederik Maatman, is-geruime tijd geleden uit een interneringskamp ontvlucht. Hij wordt gezocht door de P.R.A, in Utrecht. Voorts is de Am sterdamse politie in hem geïnteres seerd voor enige diefstallen die hij in de hoofdstad op zijn geweten heeft, de politie in Maastricht wegens ver duistering van een motorrijwiel en de recherche in Tilburg wegens op lichting. Zijn jeugdige echtgenote Annigje wordt in Nederland uitsluitend ge zocht voor enige kantonnale overtre dingen. Bovendien echter is haar op sporing verzocht als1 minderjarige, zo dat de conclusie voor de hand ligt, dat Maatman eerst korte tijd geleden mét haar in het huwelijk is getreden of slechts voorgeeft gehuwd te zijn. Het is de Nederlandse politie be kend, dat Maatman veelvuldig ge bruik maakt van valse namen. Volgens inlichtingen van de P.R.A. te Utrecht was Maatman gedurende de bezetting lid van de Germaanse SS. Hij werd na de bevrijding opge sloten in het interneringskamp Rhijnauwen bij Utrecht, maar wist ruim V/2 jaar geleden te ontvluchten. De Luikse politie was reeds enige dagen gewaarschuwd, dat zich in deze stad een internationale zwendelaar ophield. Begeleid door een vrouw had Maatman ree<Js geopereerd in Charleroi. Ook daar was een aanhou dingsbevel tegen hem uitgevaardigd. Ook de recherche van Antwerpen, Doornik en Panne waren reeds enige tijd op zoek naar Maatman, die veelal gekleed was in het uniform ✓an een R.A.F.-officier. Volgens de politie te Luik zou Maatman bekend hebben door een Nederlands bijzonder gerechtshof te zyn veroordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf. Volgens de P.R.A. te Utrecht is de Doodstraf geëist tegen verrader van 13 onderduikers Incidenten voor de balie. „Dertien doden klagen deze ver dachte aan door de mond van getui gen en nagelaten betrekkingen. Het leven van de medemens gold hem niets en zijn leven betekent voor on ze samenleving ook niets. Tegen hem eis ik dan ook de doodstraf". Met deze woorden besloot de procureur fiscaal van het Bijzonder Gerechts hof te Roermond, mr. Baron van Voorts tot Voorst» zijn requisitoir te gen de 44-jarige D. Verstappen, uit Roermond, die omstreeks de Kerst tijd van 1944 een dertiental onder duikers door zijn verraad voor een Duits vuurpeloton bracht. Tijdens de zitting kwam het enige malen tot incidenten, o.a. toen ver dachte uitriep dat hij onschuldig was en dat hij met de dertien do den niets te maken had. Dit was te veel voor de moeder van één der ge fusilleerden. Zij wildé Verstappen te lijf gaan en moest worden weggeleid. Verdachte had in de hongerwinter gestolen bij de Duitsers. Om zich te redden heeft hij dë schuilplaats van een dertien onderduikers verraden. De schuilplaats was ingericht bij de familie Selder, waar de Duitsers reeds een half dozijn maal geweest waren, zonder het door hen gewenste resultaat. Nadat Verstappen echter eenmaal aan hun zijde stond, liepen zij regel recht op de schuilplaats toe, sloegen met hun geweerkolven een luik open en veegdep met de revolver in de hand de schuilplaats leeg. Dertien illegalen vielen hun daarbij in han den. Deze werden daags na$rna, op de Tweede Kerstdag 1944, bij de Duitse grens gefusilleerd. Ondanks het feit, dat V. wist dat de dertien mannen waren terechtge steld, heeft hij zijn eenmaal begon nen verraderspraktijken voortgezet Hij bestond het zelfs zijn zwager te verraden. Dit verklaarde zijn eigen zuster. bewering van Maatman, dat hij ver oordeeld zou zijn tot twintig jaar een pertinente leugen. Hij heeft nimmer voor een bijzon der gerechtshof terechtgestaan en is ook niet bij verstek veroordeeld. Nader vernemen wij, dat Maatman weliswaar bij de P.R.A. te Utrecht, waar zijn naam welbekend is, offi cieel geboekt staat als „ontvlucht, po litiek deliquent", doch dat deze jeug dige SS-er in feite V/2 jaar geleden op vrije voeten zou zijn gestéld op voor waarde, dat hij zijn medewerking zou verlenen aan de z.g. W-actie (Weer wolf-actie), een actie tot het oprollen van de Weerwolf-organisatie. Bij de ze actie pleegt men aldus onze zegslieden n.l. gebruik te maken van ex-N.S.B -ers, SS-ers e.d. Men beoogt er ook mede .in dit verband valse passencentralea op te sporen. Aan Maatman zou destijds zijn opge dragen zich als „ontvlucht SS-er" te melden bij een buitenlandse instelling hier te lande, tegen wélke men meen de bepaalde aanwijzingen te hebben. Uiteraard werd hem deze opdracht eerst verleend, nadat hij zijn woord had gegeven zich na afloop weer te melden. (Een vreemde, een „Duitse" methode lijkt dat ons! Red.). Eenmaal op vrije voeten werd de verleiding Maatman blijkbaar te groot. Hij slaagde er kennelijk in zich „volgens de plannen" valse papieren te verschaffen, maar maakte daarvan een persoonlijk gebruik door zich naar het buitenland te begeven, in plaats van deze volgens dejfistructies der W-actie bij de betreffende instan ties te deponeren. Maatman heeft niet slechts in Bel gië, doch ook in Frankrijk geope reerd. Het Nederlandse consulaat in Brussel had n.l. geruime tijd geleden bericht gekregen van de Franse vei ligheidsdienst, da< Maatman Frank rijk had verlaten Hij had met zijn reisgenote, die thans eveneens is ge arresteerd, in Biarritz gewoond en had daar volgens de Franse politie niet op een stuiver gekeken Maatman werd, nadat hij Biarritz had verlaten het eerst weder gesig naleerd, nadat een Belgisch pater bij de politie aangifte had gedaan dat zijn auto in Noord- Frankrijk was gestolen. Deze geestelijke kon een vrij nauw keurig signalement opgeven van de dief, "en toen 'hem op het Nederlandse consulaat een foto werd getoond van Maatman, kon hy onmiddellijk be vestigen, dat dit dezelfde man was, die er met zijn vervoermiddel van door was gegaan. N BUNKER ALS BEZIENS WAARDIGHEID. Tijdens de bezetting had Seys In- quart te Doorn enige kantoren ge vestigd. Bij een van deze kantoren had hij een bunker van zeer zware constructie laten bouwen, die tot schuilplaats van hem en zyn mede werkers diende. O.a. bevond zich hier een telefooncentrale, welke verbin dingen met geheel Europa tot stand kon brengen. Na de bevrijding is de bunker tot oorlogsbuit verklaard. Door de zware constructie bleek het onmogelijk het gevaarte op te bla zen, zonder zware schade voor de omliggende villa's. 'Met de. welwil lende medewerking van de eigenaar van de grond en na overleg met de rijksgebouwendienst heeft de Sticn- ting 1940'45 een oplossing voor dit geval gevonden. De bunker zal door haar toedoen in zijn oorspronkelij ke staat van vluchtplaats worden hersteld en dan tegen een vaste prijs voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. De baten zullen de stichting ten goede komen, aldus het „Algemeen Dagblad". PRAE-HISTORISCHE VONDSTEN. Nabij het Brabants dorpje Oerle heeft de heer Beex, die in Brabant op hét gebied van archeologie een goede reputatie geniet, een buitengewoon grote grafheuvel ontdekt die dateert uit het bronzen tijdperk (1500 v. Chr.). Prof. dr. E. A. van Giffen van het rijksinstituut voor bodemonder zoek te Groningen, aan wie de ont dekker zijn bevindingen had gemeld, heeft daarop een kleine expeditie van ouflheidskundigen uitgerust. Deze trof bij de opgraving van de heuvel de overblijfselen aan van drie z.g. boom stamgraven, alsmede een urn. De lig ging der graven is zeer merkwaardig. Het rijksinstituut voor bodemonder zoek zal in samenwerking met de stichting Brabant's Heem beginnen met het opgraven van een groot aan tal prae-historische grafheuvels, die zich in de buurt van Oerle bevinden. Men verwacht, dat nog verschillende vondsten zullen volgen. ïllobgéti BAZEN EN KNECHTEN Geen wonder, dat vele Joodse meisjes Esther heten! Koningin Es ther is een van de liefelijkste ver schijningen in het oude Israël en een vrouw, die redding bracht voor haar volk. Zij was de gemalin van Xerxes I, koning van Perzië (485-465 vóór Christus) en wist van haar vorste lijke gemaal te. verkrijgen, dat het doodvonnis, dat over alle Joden was uitgesprejken, werd ingetrokken. De ze gebeurtenis werd opgetekend in het „Boek Esther", waaraan het epis tel is ontleend. De pleegvader van de koningin, Mordokai, bidt daarin met heftige openhartigheid om red ding voor zijn volk. In de toepassing van deze smeekbède op de vastende Christenen heeft de-Kerk de Paasch- verwachting laten oplichten: „Ver hoor mijn gebed en wees het erfdeel, dat U geworden is genadig en ver ander onze rouw in vreugde Dezelfde Paasch-aankondiging ho ren we uit het Evangelie, waar Christus een week voor Hij ge kruisigd zal worden zijn bespot ting, geseling en slavendood aan kondigt, maar er aan toevoegt: „en op de derde dag zal Hij verrijzen". De moeder van St. Jacob en St. Jan had nog steeds het idee (zoals trou wens ook de apostelen), dat Chris tus de Romeinse bezetting uit Pale stina zou verdrijven en een nieuw koninkrijk stichten en zij vroeg eén goed plaatsje voor haar beide zonen. De andere apostelen waren daar nogal ontstemd over. Maar Christus wees op de lijdenskelk, die Hij met volle feugen ging drinken, voorzegde dat al zijn volgelingen eveneens die kelk zouden moeten drinken en iedere zucht naar heersen en beve len nu maar uit hun hoofd moesten zetten. Het is de behartenswaardige les: indien Ik, God, als mens me zelf zo ontzettend verrftder, dan moeten jullie niet zo aanmatigend en bedillerig zijn. „Zo moet het niet zijn onder u; maar wie onder u groot wil worden, hij moet uw die naar zijn; en wie onder u de eerste wil wezen, hij moet uw knecht zijn". GEEN VERHOGING VAN RANTSOEN MELK EN MEEL- PRODUCTEN. Het kaasrantsoen 15 Maart op het oude peil. Tengevolge van het naar verhou ding, gunstige verloop van de melk productie kan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening thans bepalen, dat met ingang van 15 Maart 1948 het kaasrantsoen ge heel op het oude peil wordt gebracht. Van die datum af zullen de volwasse nen van 21 jaar en ouder (houders van A-kaarten) en kinderen van 5 tot en met 14 jaar (houders van C-kaar- ten) 100 gram kaas per w.eek ontvan gen en de z.g.n. rijpere jeugd van 15 tot en met 20 jaar (houders van B- kaarten) 150 gram. De rantsoenen voor de leeftijdsgroepen D en E dat zyn de allerjongsten worden op het niveau gebracht van 50 gram per week. Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening voegt aan de?e mededeling toe, dat het verloop van de melkproductie, behalve tot het herstel van het kaasrantsoen, voors hands geen aanleiding kan geven tot opvoering van de voorziening met melk en melkproducten els b.v. boter, laat staan, dat thans gedacht kan worden aan opheffing van de distri butie van melk en/of melkproducten, zoals geruchten willen. Op deze zaken hebben meer factoren invloed dan al leen een tijdelijke factor als de stand der melkproductie in het vroege voor jaar. SLAOLIE OP DE BON. Het voornemen bestaat in de'ko mende voorzomer voor alle leeftijds groepen wederom één rantsoen van 120 gram spijsolie beschikbaar te stel len. Dit zal betekenen, dat op een bon dezelfde hoeveelheid slaolie zal "kunnen worden gekocht als in Augus tus en December 1047 in distributie werd gebracht. De fabrieken van spijsolie en de handelaren in dit artikel hebben ech ter een zeer groot tekort aan fles-, sen, daar zij bij de laatste distributie een ten enemale onvoldoende hoe veelheid flessen hebben terugontvan gen, hetgeen een vlotte distributie dreigt te verstoren. Teneinde de voorgenomen distri butie niet in gevaar te brengen en het de huisvrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekendmaken van de koopbon haar spijsolie zonder uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootst^ belang de spijsoliefïes- sen zo spoedig mogelijk bij de leve rancier, respectievelijk handelaar in te leveren. door STEFAN BRÖCKHOFF „Maar natuurlijk. Ik heb je toch alleen maar naaf dat afschuwelijke programma gesleept om Alex te kun nen bestuderen. In dat cabaret viel me niets op, maar voordien had ik van Friedrich Kampschulte bouw plannen ontvangen, waaruit bleek, dat die kelders verbinding hadden. In de nacht van ons bezoek, toen ik zo'n haast had, dat ik de loper uit mijn zak liet vallen ben ik in de kelder van 17 gedrongen en ontdekte daar alles, dat ik reeds verteld heb. Dc volgende morgan bezocht ik u in uw laboratorium en zag duidelijk in het stof, dat de kuip verplaatst was geworden, omdat een halve cir kel op de vloer volkomen stofvrij was. Dat dus de spionnage in het midd°lnunt stond van alle gebeur tenissen was duidelijk De verden king, dat het mijn vriend Alex kon zyn, wilde ik met alle geweld weg dringen. Ik rhocht toch iemand die jaren mijn vriend was, zelfs in ge dachten, geen onrecht doen. Maar de vermoedens waren te veel tegen hem. Hij woonde in het huis no 17 en wat erger was, hy loog. Hij vertelde, dat hij naar een oom in Barcelona reis de, maar toen hy zei, dat hij in het Lope di Vegatheater was geweest, wist ik, dat hij loog, want dat was een paar dagen tevoren afgebrand, hetgeen ik toevallig had gelezen. La ter bleek, dat. hy inderdaad niet in Barcelona, maai' in Madrid was ge weest. Deze leugen maakte mij 'op merkzaam en ik onderzocht, hoe hij zijn dagen doorbracht. Hij gaf drie maal per week pianoles in Mün- chenstein. „Ach ja, bij die oude heer in het klimophuis'' zei Gerda. „En juist op de dagen dat vader college gaf". „Juist", vervolgde Jupp. Precies op de dagen, dat hij ongestoord kon werken in je vaders lab. En dat,wa ren ook de dagen, dat Borro in het steegje muziek maakte. Dat was te opvallend, even als het feit, dat Bor ro altijd hetzelfde deuntje speelde, als Baust naderde. Dat Alex met Borro relaties had, heb jij feitelijk ontdekt Gerda." „Ik" vroeg .Gerda verwonderd. „Toen jij destijds voor Liesel die nootjes kocht, vertelde je me, dat je Borro in de winkel van Zarke zag, en dat hy zo vlug mogelijk verdween Borro moest die Zarke goed kennen en die was weer Alex t hospes. Dat Alex en Zarke vertrouwelijk waren is die Zondag wel gebleken, toen wij hem afhaalden en Zarke binnen kwam en hem bij zijn voornaam riep Iets wat nu niet bepaald gebruike lijk is tussen hospes en commen saal." „Maar de oude heer in het klimop huis bestaat toch wel, die hebben we die dag zelf gezien''. „Natuurlijk bestond die, Alex was niet zo dom een geheel vals adres te verzinnen. Maar dat er iets niet klopte met die pianolessen heb ik die dag al gedacht. Als iemand drie maal per week in een dorpje komt, moet hij er toch de weg kennen, tnaar het was Alex schuld, dat wij in die doodlopende weg reden. Bo vendien heeft de oom in het klim-, ophuis later verzekerd dat hij nooit pianoles heeft genomen". „Ben jij bij hèm geweest om hem te ondervragen?" „Nee, dat was helemaal niet nodig Toen ik eergisteren naar de Chefa reed raakte ik de weg kwijt, en ik heb de goedé richting in het klimop huis gevraagd. De oude heer was weliswaar beminnelijk, maar zo doof als een kwartel en pianoles voor hem zou dus maar heel weinig nut heb ben. Zo zie je dat ik reden genoeg had mijn verdenking te onderzoeken, toen jy me by het lijk van Borro riep en toen ik het papiertje in zijn zak vond had ik bewijzen genoeg om naar Wienert te gaan en te zeggen: Ga vannacht met een paar mannen mee naar hetlaboratorium om iemand te ai-resteren die twee moor den gepleegd heeft en drie inbraken. Jupp zweeg even. „En zo hebben we hem dan ook vannacht kunnen van gen." „En dat heb jij allemaal alleen ont dekt Jupp, had ik nooit gedacht", zei Gerda bewonderend. „Maar kind, jij hebt me prachtig geholpen" glimlachte Jupp. „Hoe kom je er bij. Dat reisje naar Amsterdam zeker? Waarbij ik me geweldig veel verbeeldde over mijn ontdekkingen? Die niets met de hele zaak te maken hadden?'' „Dat is zo", zei Jupp. „Met de moord hadden zij niets te maken. Barneveldt niet. Schottler niet en Friedrich ook niet. Dat was een za kelijke strijd. Maar jij hebt de re latie tussen Borro en Alex ontdekt en. jij hebt het lijk van de arme or geldraaier gevonden. Zonder jou was je vader vannacht nog niet vrij ge- De professor glimlachte en streek met de hand door zijn witte haren. „Mij hebben julie terug zei hij toen langzaam. Maar jullie enige en beste vriend hebben jullie verloren". „De enige?" vroeg Gerde zacht, en daarbij legde zij haar hand op Jupp's arm. De jongeman streelde haar hand „Wij zullen er samen wel over heen komen, niet waar kind? Wij blijven nu altijd samen...." Gerda keek op en knipoogde tegen haar vader. Die knikte tweemaal met het hoofd. Toert hief hij een beetje verlegen zijn theekopje op en zei hartelijk „Proost, mijn jongen". De zon was reeds diep gezonken. Uit het Noorden zweefden de avond nevels aan en legden zich over de stad daar beneden. Het drietal op h'et terras staarde dromend over het verschemerde landschap Zij dachten aan hun ge meenschappelijke toekomst. „Een huishoudster hebben wij al", zei Jupp vergenoegd. „Zoooo, wie dan?'- vroeg Gerda nieuwsgierig „Juffrouw Wasser" verklaarde Jupp trots. „Mejuffrouw "Margriet Wasser. En als onze eerst komt, dan krijgt zij een nieuwe kater. Seppi de tweede. (Slot)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2