Zang als opvoedend element MAANDAG 33 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ■WELE ONDERWIJZERS zitten zo vaak in zorgen, omdat zij van het zangonderwijs niet dat kunnen maken, wat zij willen en daarom is deze middag .georganiseerd", aldus wethouder J. C. van Schaik, toen deze Zaterdagmiddag in de kleine Stadszaal een bijeenkomst opende van onderwijzend personeel, dat op uitnodiging van de Maatschappij voor Toonkunst en de Vereniging voor Paedagogiek, bijeengekomen was om te luisteren naar een lezing met demonstratie, door de heer W. Gehrels, di- recteur van de Volksmuziekschool te Amsterdam. andere instrumenten begeleiden en als de tutti optreden heeft het koper volop medespreken. Een ef fectvol stuk, dat luide werd toege juicht. Tot slot „Through night to light", een opgewekte raars van Laukien, die geweldig insloeg en groot succes oogstte, volgde na de pauze een variété- Na het geslaagde muzikale deel voorstelling onder leiding van Gé Hofenk, met een programma, dat er niet kwaad uitzag. De feestavond werd besloten door een dansoartij onder leiding van de heer Alphè- naar, waarbij Hofenk's Melody Ma kers de muziek verzorgden. J. KORTMANN. DIRECTEUREN VAN NEDERLANDSE MUSEA BIJEN. Jaarvergadering en Museumdag. In een der' zalen van het Rijksmu seum voor Volkenkunde te Leiden hield de Vereniging van directeuren van Nederlandse Musea haar jaarver gadering, aan welke samenkomst te vens het karakter van een museum dag was gegeven. De voorzitter, dr. H. E. van Gelder,- van 's Gravenh^ge, zette in zijn ope ningsrede de betekenis van de ver eniging en deze dag uiteen en wees er op, dat de leden tot taak hebben opi de waarden, welke zich in de ver schillende Nederlandse musea bevin den uit te dragen onder het thans levende geslacht, opdat dit geslacht daarin zijn steun vindt voor de be oefening en versterking van zijn cul tuur. Wij zullen uitdragers moeten zijn van de hoge cultuurgoederen, welke ons zijn toevertrouwd, aldus spreker. Voorts merkte spr op, dat het streven van de vereniging er op gericht dient te zijn om een laborato rium-organisatie te scheppen voor wetenschappelijk verantwoord her stel en materieel-onderzoek Ook zal men het museumbezoek dienen te sti muleren, waartoe volgens spr. ook reizende tentoonstellingen zullen kunnen bijdragen. Tenslotte heeft spr. met een enkel woord als-voorzitter afscheid van de vereniging genomen. Hoewel hij ai- tijd' bereid blijft aan de vereniging zijn medewerking te verlenen, draagt hij in vol vertrouwen de leiding aan jongere handen over. Nadat enkele ondergeschikte sta tutenwijzigingen waren goedgekeurd, werd dr. G. W. Locher, directeur van het Rijksmuseum voor Voikënkunde te Leiden, bij acclamatie tot voorzit ter der vereniging gekozen. In de plaats van de heer W. J. Rust te Hil versum, die niet herkiesbaar was, werd ir. W. L. Utermark, alg. conser vator van het Ind. Instituut te Am sterdam, tot bestuurslid gekozen, ter wijl mr. E. L. L. de Wilde te Eindho ven en prof. dr. A. E. van Griffen te Groningen wérden herkozen. De secretaris, dr. R. E. J. Weber te 's Gravenhage, deed vervolgens enige mededelingen tover de' interna tionale organisatie van het museum- wezen, waarna prof. dr. H. v. d. Waal, directeur van het Prentenkabinet te Leiden het een en ander mededeelde over de besprekingen, welke met de Oudheidkundige Bond zijn gevoerd over de gemeenschappelijke uitgifte van een tijdschrift, welke er toe heb ben geleid, dat de leden van de Ver eniging van directeuren van Neder landse Musea in het vervolg het tijd schrift van deze Bond zullen ontvan- serie over de techniek van reizende tentoonstellingen, waarbij hij vooral de resultaten, welke men in Engeland met deze tentoonstellingen heeft op gedaan, ten voorbeeld stelde. Als voorwaarden voor het slagen van dergelijke tentoonstellingen noemde spreker als eerste vereiste het schep pen van een eenheid tussen tekst en voorlichting. Daarnaast dient er voor gezorgd te worden, dat dez- tentoon stellingen door een installatig-expert worden ingericht en dat het meubilair aanwezig is om in elke behuizing een eigen sfeer te scheppen. In de middaguren was er gelegen heid tot Bezichtiging van enkele voor deze dag ingerichte^ exposities Hier onder bevonden zich ook inzendingen uit het buitenland in verschil lende uitvoeringen: samenklappende standaards, foto's gemonteerd op ver scheidene achtergronden, w.o. allu- minium. Dit laatste werd toegepast in de exposities van het Amerikaan se tijdschrift „Life". Tenslotte vond nog een filmvoorstelling plaats, wel ke o.a. een beeld gaf van de grootste bibliotheek ter wereld, de „Library of Congress". GEM. AANKONDIGING De Wethouder van Financiën, de heer D. v. d. Kwaak, is verhin derd Woensdag spreek uur te houden. De wethouder van Fabrlcag. de heer A. J. Jongeleen, zal in de ver volge spreekuur houden op Woens dag van 14tot 15 uur. 1836 Thuisfront St. Petrus. Parochia nen die een man, zoon of verloofde in Indië hebben en die van de gele genheid gebruik wensen te maken, een gramofoonplaat te laten maken, kunnen hieromtrent inlichtingen ver krijgen en eventuele afspraak ma ken hedenavond en Donderdagavond telkens van 78 uur bij de heer H. D M. Molkenboer, Kamerlingh On- neslaan 12, Leiden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Petronella Johanna Ma ria d. v. W. L. Witteman en J. A. M. Lubbe; Pieter Franciscus Nicolaas z. v. P. V. Velzen en G. Franken: Johannes Bernardus z. v. J. B. Sloos en H. v. Munsteren; Robertus Lam- bertus Wilhelmus z. v. A. B. d. Gunst en M. G. de Groot; Johannes z. v. A. de Groot en M. Meyers: Dirk z. v. J. Sepers en W. J. v. d. Werken; Wil liam Henry z. v. S. E. P. Fenger- Petersen en O. J. Boom. Overledgn: ,W. T. M. Geijer vr 74 j.; M. v. Weeren drl j., P. Dijkhui zen huisvr. van J. de Vink 45 j.; H. Cap huisvr. van M. Cas 65^. VOORHOUT Vrachtautoramt een huis GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Toen de fam. v. W., Rijnsburger- weg 10, rustig een kopje thee zat te drinken, werden zij Zaterdagmiddag 4 uur opgeschrikt, door een geweldig lawaai en het vallen van puin. Naar de voordeur gelopen, merkten zij tot hun ontsteltenis, dat de toegang naar buiten was versperd, doordat de voordeur was ingedrukt en grote brokstukken puin verdere doorgang belemmerden. De muur was over een grote oppervlakte totaal verwoest. Oorzaak was de heer de W. uit Rijnsburg, die met zijn vrachtwagen het erf op kwam rijden van de heer L., om in voTe vaart via een hoop ingemaakt v^voer en een grote die pe kuil tegei#genoemd huis tot stil stand te komen. Oorzaak was een defecte stuurinrichting. Gemeentepolitie en manschappen van de technische dienst waren spoe dig ter plaatse en zetter, het onder zoek voort tot Js avonds half tien, om vervolgens'aoor te gaan op Zon dagmorgen, voof het nemen van vele photo's. De eigenaar der wagen was niet in het bezit van een rijbewijs, zodat het hem wel een paar centen zal kosten. IAATSTE BERICHTEN EEUWFEEST ZUSTERS DOMINI CANESSEN TE NIJMEGEN CAsteren was het honderd jaar ge leden, dat te Neerbosch bij Nijmegen de congregatie der zusters Dominica nessen gesticht werd. Do zusters wij den zich aan het oyderwijs, zieken verpleging zorg voor armen en ouden van dagen enz. en later ook aan de missiearbeid in Indonesië. Zij hebben stichtingen te Nijme gen, Laren, Waalwijk, Goor, Noord- wijkerhout, Arnhem, Utrecht, Am sterdam, Den Haag, Tilburg, Blari- cum enz. In verband met de vasten is.de of ficiële viering van het feest uitge steld tot op 11 April a.s. KINDEREN VAN IN DUITSLAND WONENDE NEDERLANDERS TERUG NAAR HUIS Vanmorgen om kwart over tien zijn uit Den Helder de 47 kinderen, welke als vacantie en om aan te sterken gedurende drie maanden bij verschillende gezinnen in Den Hel der en Anna Paulowna waren oiyr dergebracht per autobus weer naar hun woonplaats in Duitsland ver trokken. Een probleem was het vervoer der bagage. De kinderen mochten nl. 10 kg levensmiddelen, t.w. een week distributie-artikelep en verder bon- vrije artikelen meenemen. 9 Opvallend was hoe zeer de kin deren in deze drie maanden in ge wicht waren toegenomen, Er waren er bij, die 20 tot 26 pond zwaarder waren geworden, hetgeen wil zeggen een gemiddelde gewichtstoename van anderhalf a twee pond per week. De kinderen gaan per autobus naar Amsterdam en vandaar per trein naar Venlo, waar zij in het kamp Horst-Amerika medisch zullen worden gekeurd om dan naar Duits land terug te keren. POSITIE NEDERL. SCHEPEN... Breda, 23 Febr. te Antofagasta. Cottiga, 22 Febr. van Trinidad naar La Guaira. Gaasterkerk, 23 Febr. te Port Swettenham. Indrapoera, pass. 22 Febr. 16 uur Pantellaria. Jaar- stroom, 24 Febr. van Dakar te IJmui- den verwacht. Kamerlingh Onnes, 21 Febr. te Colombo, vermoedelijk 22 Febr. naar Rotterdam. Katwijk, 22 Febr. van Delfzijl naar Lubeck. Kota Agoeng, 22 Febr. van Penang naar Colombo. Kota Baroe, 23 Febr. 6 uur op proeftocht van Port Said,, vermoe delijk naar Rotterdam. Kota^ Gede, 23 Fgbr. van Macassar te Soérabaja verwacht. Larenberg, 20 Febr. van Dakar. Leerdam, pass. 22 Febr. Dun- geness. Limburg, 21 Febr. van Ba- tavia naar Singapore. Lutterkerk, 21 Febr. van Port Said naar Genua. Maetsucker, 22 Febr. yan Batavia te Pladjoe verwacht. Manoera, 23 Febr. van Durban te Buenos Aires. Meerekerlc, 22 Febr. van^Sanghai naar Kobe. Nieuw-Amsterdam, 21 Fetu:. van Rotterdam te New Yorlc. Noordam, 21 Febr. van New York naar Rotterdam. Noordwijk, pass. 22 Febr. Dover. Ootmarsum, 22 Febr. v. Antilla naar Caibarian. Ophir, 21 Fe bruari van Makassar naar Soéraba ja. Oranje, 20 Febr. van Aden. Oran jefontein, 22 Febr. v. Port Elisabeth naar Èast-Londen. Poeloe Laut, 21 Febr. van Batavia te Bangkok. Prins Willem II, 22 Febr. van St. John (N B.) naar Halifax en Antwerpen. Prins Willem 4, 22 Febr. van Jaffa te Bristol. Radja, 22 Febr. van Sin gapore naar Palembang. Roerat, 21 Febr. van Semarang te Batavia. Rondo, pass. 22 Febr. Minicoy. Sing kep, 22' Febr. van Suez. Sloterdijk, pass. 22 Febr. 1 uur Finisterre. Stad Arnhem, pass. 21 Febr.* Gibraltar Stad Schiedam, 20 Febr. van Port- Said. Sumatra, 22 Febr. te Halifax. Tiba, pass. 21 Febr. St- Vincent (K. V.) Tjitjaleng, 18 Febr. van Hong kong naar Singapore. Westland 21 Febr. van Santos naar Montevideo. Willem Ruys, pass. 22 Febr. 18 uur Kaap Bon. MARKTBERICHTEN UTRECHT, 23 Febr. Paarden - De prijzen varieerden voor: luxe paarden 700-1000; werkpaarden 400- 650; oude paarden 300-550; paarden boven drie jaar 350-650; paarden be neden drie jaar 250-500; veulens 150- 300; hitten 150-700. De handel was matig. SPORT ATHLETIEK VIER NEDERLANDSE ATHLETEN NAAR WHITE CITY. In een bijeenkomst van de techni sche commissie van de K.N.A.U., is besloten de Engelse uitnodiging om vier athleten te zenden naar de in ternationale wedstrijd, welke op 17 Mei te White City zal worden gehou den tussen Schotland, Noord Ierland, Ierse Vrijstaat, Nederland en Zwe den, te accepteren. Na de eerste trainingsdag op 9 Mei zal beslist worden welke vier athle ten uitgezonden zullen worden. TURNEN KAMPIOENSCHAPPEN TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN De resultaten van de gehouden kam pioenschappen zijn: Dames: 1. G. Linschóten (Brunhil- de) 79.50; 2. A. v. d. Linden (D.O.S.); 79.45; 3. T. Fokken (W.I.K.) 78.30; 4. L. v. Polanen (L.T.C.) 77.55; 5. R. v. Jlaxet Jiuiiek eti de „MitCioenen~e>cf!,enfa" Ook deze assepoester blijkt een prinses te zijn „Onder de schoolvakken wordt het zangonderwijs min of meer als een as sepoester beschouwd, doch als dit vak de plaats krijgt die het toekomt, dan •blijkt het een echte prinses te zijn". Met deze woorden tekende de heer Gehrels duidelijk de plaats, welke het zangonderwijs op de meeste scho len inneemt en de rijkdom, welke door deze verwaarlozing niet aan de oppervlakte komt. „Ook kinderen moeten deel hebben aan de beschaving en cultuur, waar van de muziek een onderdeel is en de school heeft tot taak dit aan de kin deren over te dragen. Daarom moe ten wij de kinderen zó opvoeden, dat zij op een of andere wijze deel kun nen hebben van- de muziek. Of zou Nederland temidden van de Eui*opese landen, een onmuz'ikaal eiland zijn? Neen, over een bepaald muzikaal ver mogen beschikt practisch iedereen en die muzikale vermogens van de kin deren moeten ontwikkeld worden door te gaan zingen". De heer Gehrels ging nog wat die per in op de vermogens, zoals het onderscheiden van toonhoogte en de lengte der tonen, het muzikale ver mogen en de kinderlijke improvisatie, en demonstreerde met een klas la gere school-leerlingen 'uit Amster dam, op welke wijze deze ontwikke ling moet geschieden. Niet door het bijbrengen van diepgaande theorie, doch door aanschouwelijk onderwijs. Wat er onder het vreemde begrip „aanschouwelijk onderwijs" verstaan wordt, liet de heer Gehrels duidelijk Piet Kohier als „Boemelbaron". Het is al weer verscheidene maan den geleden dat Piet Kohier zijn vijf en zeventigste vex-j aardag vierde, doch de operette „De Boemelbaron", van Walter Kollo, waarmede hij dit feit herdacht, is nog steeds in circu latie en werd gisteravond in de lang niet uitverkochte Schouwburg' ge bracht. „De Boemelbaron" is een oud beest je, dat de krasse jubilaris van stal heeft gehaald en het mag nauwelijks de pretentie hebben een operette te zijn. Het-is een komisch spelletje met enkel aardige medodietjes, doch ver der geheel zonder enige inhoud en alleen bestemd om het publiek eens hartelijk te laten lachen. In dit laat ste is het gezelschap goed geslaagd, want het publiek heeft aan één stuk door genoten van de kluchtige voor vallen, waarin Piet Kohier, die de re gie had, als de landloper „Droog- keeltje" uiteraard een groot aandeel had. Bert Silyester zong én speelde vooral als „Hans von Grabow" een- goede partij en vond in Dini van Dijk als zijn vrouw een waardige tegen speelster. Piet Kohier heeft ondanks het bezwaar het publiek toch een ge noeglijken avond bezorgd, wat het door een gul apllaus toonde te'waar deren. Met Oiiankêmd AAN DE BESTUREN DER R.K. VERENIGINGEN. De katholieke agenda is er! Op de jaarvergadering van de Ver. „Katholiek Leiden", die 13 Fe bruari j.l. plaats vond, kwam de Ka tholieke Agenda ter tafel. Reeds lang is het een doorn in het oog van vele organisatiemensen, dat b.v. 2 kath. verenigingen óp eenzelfde da tum een vergadering uitschrijven (wat meermalen plaats vond). En te recht ergerde men zich daaraan. Enig overleg zou hier niet overbodig zijn. Er kwam verder zelfs een mo tie aan te pas. Enfin, nu is het zover: er is een agenda-centrale, waar men te weten kan komen of een bepaalde datum al of niet bezet is en elke Zaterdag (28 Februari a.s. te beginnen) zal dank zij de gulle gastvrijheid van de redactie in „De Leidse Courant" een kath. agenda onder de naam „K. L.-Dagkalender" worden opge komen, waarin vergaderingen en bijeenkomsten van de R.K. vereni gingen verbr de komende week be kend gemaakt worden. Het Secreta riaat van de Ver. „Katholiek Lei den", Jan Lievenstraat 2, telefoon® 22761 biedt deze service gaarne aan alle R.K. organisaties (ook al zijn ze niet bij K.!L. aangesloten). Niet dan na een bezorgde blik op onze te lefoon geworpen te hebben, hebben wij ons daartoe bereid verklaard, enigszins geruststellend door de op merking van een man-met-erva- ring-in-die-dingen: „Het valt best mee, je kunt het er best bij hebben!" Tot slot enige zakelijke opmerkin gen: s.v.p. geen correspondentie, bel even 22761 ('s avonds van 5 tot 8 uur heeft u de meeste kans) wanneer een datum bezet is beslist uzelf of de vergadering van uw vereniging al of niet doorgaat denk ook om de kerkelijke bijeenkomsten. Werkt allen mede om op deze wij ze het doubleren van vergaderingen te voorkomep en het 'aantal verga deringen mogelijk te beperken al thans te spreiden (wij doen aan ge zinspolitiek!) U belt wij noteren en dLeidse Courant publiceert! Welk een heilzame samenwer king. Tot aan de lijn! J. A. M. v. ZONNEVELD, Secretaris Ver. „Katholiek Leiden". zien met zijn systeem, dat berust op hét uitbeelden der tonen met de hand, welke bewegingen door de kin deren meegemaakt worden. Het resultaat was inderdaad ver rassend. Zachtjes, zuiver en beschaafd klonken de tonen door de kille ruim te en gaven de in winterjassen'ver kleumende aanwezigen tenminste eni ge waimte. Ook de moeilijke interval len werden feilloos gezongen; het kostte deze zangpaedagoog zelfs moei te een foutje te forceren, dat hij wil de gebruiken om aan te tonen hoe deze hersteld moet worden, n.l. niet door het overnieuw te laten zingen, maar door het melodietje een zoda nige wending te geven, dat het foutie ve loopje er nogmaals in vooikoitit. De thuisblijvers bij de warme kachel hebben in deze koude zaal veel gemist, wat zij hadden kunnen gebruiken met hun zangonderwijs, terwijl de aanwezige leerkrachten uit deze deskundige les zeker profijt zul len trekken om ook in hun klassen het zangonderwijs op een hoger peil te brengen. IRMA TIMMERMAN—FELIX DE NOBEL. Zondagmiddag hebben zich voor een matig aantal belangstellenden de sopraan-zangeres, lima Timmerman, met Felix Nobel als accompagnateur doen hoi'en in de kleine zaal. Een uitgebreid liederenprogramma, waar in zes Schuberlief'eren waren opgeno men.'ook zes van Wolff en na de pau ze Franse en Nederlandse liederen. In Schubert wexxi de materie be heerst, maar 't ware boeien begon 'eerst bij ..der blinde Knabe", dat reproductief op hoog peil stond en eenmaal ingezongen, deed zij voor treffelijkheid van dictie bewonde ren in „der Wanderer an den Mond". In de zes voorname liederen van Hugo Wolff, gaf zij voorbeelden van doorvoelde liedkunst, karakter en elke wijze van tekstbehandeling met inzicht weergevend. Haar lite raire en geestelijke distinctie is meer ontwikkeld dan bij verscheidene zangers en zangeressen. Zij is boven dien muzikaal; haar geheugen is feilloos, wat alles te zamen, minstens zoveel Waarde heeft als de allei*- mooiste stem zonder meer. Irjna Timmerman waagt het, een keuze te doen buiten de algemeen bekende liedex-en, en neemt met fijne smaak werken, die men minder of zelden hoox't. Zo ook nu een greep uit de irrea'istische liederen van Debussy: „de Rêve, de Grève, de Fleurs, de Soir", Ook hier intelligentie, een doordringen in het letterkundig dé tail, en toch menen wij, dat de re productie hiervan nog kan qn zal stijgen; de innerlijke bewogenheid nog meer texx leven 2ai woi'den ge wekt. Ten sjotte charmante „Chan- sonnettes'' van Badings, licht als de oud-Franse Pastorales. Door de zan geres -zijn ze goed begrepen, veder licht en technisch in de perfectie vertolkt. Wat men te horen kreeg, was de meest vooraanstaahde lied kunst, vocaal en instrumentaal. .Fê- lix de Nobel is een idéale begeleider, een voortreffelijk pianist, een dich ter aan het klavier, wat ook niet weinig bijdraagt tot slagen. Er was een eenheid, die niets te wensen over laat. Het kleine publiek, waar onder verscheidene muziekkenners, reageerde enthousiast. Rode anje lieren, witte tulpen en luide toejui chingen voor de zangeres en de pia nist deden haar besluiten haar' pro gramma te completeren met het toegift „Fantoche" een lied van De bussy, dat een geheel ander karak ter draagt. J. Kortmann. HARMONIE-KAPEL T. EN D. Zaterdagavond zag de Gehoorzaal er gezellig uit mét een keurig ver zorgd podium' en 't was er lekker warm. De uitvoering van de harmo nie-kapel ,,T. en D." droeg een feestelijk karakter. De reden hiervan was, dat er een jubilaris in de ge lederen was. De secretaris der ver eniging, de heer Redel, vierde zijn zilver-en/'feest als zodanig. Nadat de dirigent, <je heer Smolders,*voor het gedisciplineerd corps, dat bij zijn binnenkomen als één ^ïan opstond, .op de lessenaar had plaats genomen, liet hij met veel élan de „Telefun- ken-Mars" van Evert spelen. Toen sprak de voorzitter de heex- Cornet het openingswoord, een weïkorn .toesprekend tot de beschexroheren, de zusterverenigingen en afgevaar digden van bevriende verenigingen. De gelukwens tot de secretaris volg de met aanbieding van de erepen ning. Namens de leden van het corps werden een gravure en een koste lijke fruitmand aangeboden. Ook de echtgenote van de heer Redel werd niet vergeten; zij ontving een fraaie bouquet sex*ingen. Nadat de feestvie rende secretaris kort maar krachtig had geantwoord sprak de heer Tie- leman namens de directie waarde rende woorden onder toezegging van een geschenk, dat in aantocht is. Fanfares jubelden door' de zaal. Hiermee hervatte de dirigent het programma met de „Excelsior- ouverture" van Reynaud. Wat de vereniging sympathiek maakt is: dat er eenvoudig en „Con amore" wordt gestudeerd en het resultaat dien overeenkomstig is. Een gezellige wals volgde n.l. „Am Meeresstrand" van Fischer. Na de inleiding nodigt de meeslepende 6/8 maat tot de dans. De T. en D.-kapel kan, behalve de feestelijke optochten door de Leidse straten begeleiden met pittige mar sen, ook een wedergave brengen van een ooera-selectie, n.l. van Adam's „Postillon de Longjumeaur". De clarinet speelt de zangthema's, de 73. Nu wachtte Kitty nog een grote moeilijkheid. Ze moest oo de een of andere manie? *in ^ontact komen .-net haar broer K-irel en ze wist niet eens, waar die ko\ zijn. Waarschijn lijk, dacht Kitty, is hij nog in het paleis van de slechte sultan Alikop. Ik zal main- 'ns de weg vragen. Aan een oud mannetje, dat langs de weg zat te zingen vroeg zij de weg naar het paleis. „Hali, halee haloo", zong het mannetje, „bij aankoop van een pond vijgen een kameel cadeau!...' Dat liedje had hij eens over de radio gehoord en hij vond het zo leuk, dat hij het altijd zong als iemandhem iets vroeg :n behoorlijk antwoord geven kon hij toch niet, want ten eerste was hij daar veel te dom voor, en ten tweede was hij zo doof dat hij niets hoorde en dus nooit wist wat er aan hem gevraagd werd. Kitty her haalde haar vraag, maar het oude mannetje bleef zingen, hoe langer hoe hoger en harder en valser. „Wat een akelig mannetje", zei Kittv :,Toe ouwe zeurpiet, wijs me de weg naar het paleis van Sultan Alikop Ben Ibrahim....!" En of het mannetje dat nu per ongeluk deed of niet, of dat hij alleen maar een lastige vlieg wilde wbgjagen, in *ieder geval, hij strekte zijn lange magere arm uit en Kitty stapte gretig verder in de aan- 1 gegeven richting. Achter hadr bleef het vervelende mannetje doorzingen over de dadels en de kameel. Kitty had al 'n hele poos gelopen en in- plaats dat er paleizen- voor haar op- I rezen, werden de straatjes stdeds nauwer en de huizen steeds bouw valliger. Het was er 'n verschrikke lijk smerige en armoédige boel. Kitty zuchtte ervan. Ha daar stond een vriendelijk oud vrouwtje aan een deur. „Dag vrouwtje', zei Kitty. »„Kunt u mij de weg wijzen naar .het paleis van Alikop Ben Ibrahim, de machtige sultan?" Verschrikt keek de oude vrouw het lieve meisje aan. „Allah is groot", zei ze, „maar wil jij werkelijk naar het paleis van de sultans die ooit hebben geleefd? wreedste en verschrikkelijkste aller Kind. weet toch wat je doet en waag je zelf er niet aan!'1 Zij nodigde Kit ty uit, even binnen te komen in haar nederige woning. g WEERSVERWACHTING LICHTE VORST. Vooral aanvankelijk veel be- g wolking met plaatselijk wat lich- g te sneeuw. Nog iets verder afne- g mende Noord-Oostelyke wind. In 5 g het uiterste Noord-Westen van o het land tijdelijk temperatuur om het viespunt, overigens meest g lichte vorst. 8 OOOOOOOOOOOuüOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Vorst houdt nog aan Gedurende het weekend trok een kleine depressie van Portugal over het Westelijk deel van de Middelland se Zeeten het Alpengebied naar de Balkan. Deze storing ging op vele plaatsen vergezeld van matige sneeuwval, zodat nu het grootste deel van het vaste land van West-Europa onder een sneeuwdek ligt. Het sneeuwgebied breidde zich ech ter nog niet verder naar het Noorden uit dan tot over Limburg en het Oos telijk deel van Noord-Brabant. In Zuid-Oost-Fiankrijk kwamen in de afgelopen nacht bij heldere hemel tij- 'dens windstilte zeer lage minimum temperaturen voor. Lyon meldde -17. In onze omgeving. Polen en de Balkan waren de mini- mum-temneratui'en minder laag, daar de bewolking, de nachtelijke uitstra ling verhinderde. Waren in de nacht van Zaterdag op Zondag de laagste temperaturen in ons land nog -10, in de nacht van Zondag op Maandag meldde Maas tricht met -6 de laagste temperatuur, terwijl het kwik in Den Helder niet beneden -1 kwam. Naast het ontbre ken van de nachtelijke uitstraling, droeg ook het draaien van de wind van Oost naar Noord-Oost by tot de stijging van de temperauur. De koude Russische lucht stroomt bij zijn tocht naar ons land nu eerst weer over de nog open liggende' Oost zee, terwijl de lucht, die over het uiterste Noord-Westen van ons land stroomt, ook nog een stukje van de Noordzee, die nog steeds een tempe ratuur van ongeveer 5graden heeft, moet passeren. Hierdoor wordt de vorst getemperd, zonder dat er direct een einde aan komt. Op de Atlantische Oceaan beginnen zich wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling voor te doen. Het krachtige maximum nabij IJsland be gint in betekenis af te nemen en trekt evens iets naar het Zuiden, waardoor de depressies, die de laatste dagen ver in het Noorden het Groenlands plateau passeerden, nu wat verder naar het Zuiden kunnen doordringen. Fen onmiddellijk gevolg op het weer in ons land heeft dit echter nog niet. Vonderen (L.T.C.) 76.05; 6. G. Raap horst (L.T.C.) 75.20; 7. M. Daniels (Brunhilde) 69.15; 8.C. Helledoorn (Jahn) 68.60; 9. R. Eikelenboom (Brunhilde) 66.25. Heren: 1. J. Pommer (Excelsior) 83.52'A; 2. W. Polanen (Excelsior) 80.37Yi3. M. Mulder (Excelsior) 73.15; 4. F. Koenen (W.I.K.) 73.05; 5. H. Labordus (Excelsior) 73.00; 6. J. den Hartog (Excelsior) 71.25; 7. A. de Vink (Excelsior)70.95; 8. H. Langezaal (W.I.K.) 70.20; 9. H. de ^lertog (Excelsior) 69.35. Door de technische commissie zal een keuze worden gedaan, ter sa menstelling van het keurcorps K.N.G.V. uit de Leidse Turnkring. SCHAKEN KAMPIOENSCHAP L. S. B. De wedstrijd om het kampioen schap van de Leidse Schaakbond voor dit jaar begint a.s. Woensdag avond in de bovenzaal (clublokaal .van het L. S. G.) van de Doelen. Door het besluit van de algemene vergadering van de L. S. B. op 14 dezer is er deze keer slechts één groep van 8 deelnemers, waarin om de titel zal worden gespeeld. De overige groepen B, C en D staan fei- telyk in geen ander verband met de kampioenschapswedstrijd, dan dat de deelnemers op dezelfde avonden en in dezeifde zaaj een wedstrijd spelen. De sportiviteit en het enthou siasme van deie spelers, die zich hadden opgegeven toen aan de win naars nog recht van plaatsing in de eindgroep 1949 werd verleend, maar nu zonder direct belang toch aan de slag gaan, mag ten zeerste op prijs worden gesteld. Wie Zal dit jaar kampioen worde# Een voorspelling te doen is dit jaar nog moei1 ijker dan in vorige jaren. Iedema, de ti telhouder is vast van plan zijn titel te prolongeren. In de winterwed- stryd van het L. S. G.. v/aar hij met slechts een halve punt verschil ach ter Tummers tweede werd, -bewees hij in goede vorm te zijn; Demmen- dal was, is en blijft* de gevaarlijke speler, die eveneens ^voornemens is te vechten. Schüss st™t er in de aan gang zijnde winterwedstrijd van Philidor niet zo goecT voor met 4 y, uit 8, maar hij is voorzichtig en de zulken brengen het vaak ver. Van der Nat is in goede vorm, getuige zijn vierde plaats in de L. S. G.- wedstrijd en zijn recente remise partijen tegen Tummers. Tot zover de vier geplaatsten van verleden jaar. Over de gepromoveer den uit de voorgroepen 1947—1948 weten v/e niet zo veel, wat hun kan sen betreft, Koevoet staat met 4 uit 6 op de tweede plaats, Koet met 7 y. uit 12 op de vierde plaats in de Phi lidor wedstrijd. Mulder heeft daar pas 3 partijen gespeeld Brunt was steeds een origineel speler met durf en uithoudingsvermogen. Uit het voorgaande .moge blyken. dat alles mogelijk is. maar zeker een van hef begin af spannende en ver woede strijd Dat de heer Galjaard wederom wedstrijd'eider is. waar borgt een prettig en vlot verloop. In de eerste ronde worden gespeeld de partijen: Koevoetvan der Nat; DemmendalMülder; KoetSchüss en IdemaBrunt.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3